li |ii nr. üeüQori een öivoegsel. Het Vredes- en Eoninginnefeest. Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No, 3909. Zaterdag 31 Augustus. 1919. L SIGAREN, SIF TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. J FEUILLETON. EST II1WI8 HllIWj Oranje beven 1 Leve MagazijnptJozef. BlIULMANiVs Heeren- en liimlerkleeding Gorincheui. GROOTHANDEL IN DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ad verten tiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur ingewacht. Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog heden pryscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 "1 Heusden viert feest. Als ons blad op Vrijdagavond verschijnt, is er al een begin 'gemaakt met de fees telijke stemming. We zien de jeugd dan al in opgewekten zin de plannen voor morgen bespreken en op Za terdagmorgen verschijnt allerwege de vaderlandsche driekleur met Oranjewimpel. De feestcommissie wil den tijd niet ongebruikt laten voorbijgaan. Reeds te 7 30 ure wekt een reveille ieder tot feestvieren op. Een statig klokken gelui verkondigt den érnst van den feestdag, om ten 9 ure met een ca rillonbespeling te worden opgevroo- lijkt. Alle ï^eusdenaren, en zij die uit de omstreken komen en eveneens welkom zijn, zijn met oranje ver sierd, en vertoonen opgewekte ge zichten. Op den Feestdag moet alles vroolijk zijn De angsten, door velen 60. Hoe maakt Elise het sinds haarlaatsten brief, laat eens zien, nu een week geleden Doet de buitenlucht haar goed »Wij zijn pas een paar dagen buiten, maar ik heb goede verwachting van haar verblijf in de bosschen, en ik moet er bij voegen, niet minder van uw gezelschap. Een dankbare blik uit zijn vriendelijke oogen trof haar. Kunt u volstrekt niet nagaan, wat het is, dat haar hindert Want zooals u mij geschreven hebt, moet er een moreele reden bestaan. Misschien is er iets, waaraan ik iets kan veranderen.t Edgar gaf niet dadelijk antwoord. «Ik heb wel eens gedacht, of het 't verlan^ gen naar u kon zijn,« luidde het ontwij kend. «Zij hangt u aan met haar geheele hart, en dan is een tijdsverloop van drie jaar lang.« «Zeer, zeer lang,« bevestigde Henriette.« Maar u zult wel begrijpen, dat het niet aan mijn wil heeft gelegen, ona eerder te komen «Daaraan twijfel ik niet,« antwoordde Edgar haastig, als ware hij bevreesd dat dit nog nader toegelicht zou worden. Intusschen had het rijtuig bijna de villa tijdens den oorlog doorstaan, zijn geweken, en we verblijden ons dat Nederland, met zijn geliefd Huis van Oranje, voor de ellende gespaard bleef, die onze naburen in zoo groote mate overkwam. Laat ons daarom dankbaar en vroolijk zijn Als de feeststoet zich in beweging stelt, blijft geen oude vrouw aan het spinnewiel. Ieder wil de Stedemaagd zien en den Vredes-Engel aanschou wen, zulke verheven porsonen ont moeten we toch niet dagelijks. De versierde rijwielen met een costuum- wedstrijd, doen de verwachtingen hoog stellen, zoo ook de aangesloten gilden en wat er meer bij behoort, zullen het geheel opluisteren, de mu ziekgezelschappen vooral niet te vergeten. Wanklanken mogen de feeststem ming niet bederven, en die niet in de goede stemming is, late zich liefst niet zien, want het moet en zal een opgewekt Vredefeest zijn. We zullen het feestprogramma niet op den voet volgen. De feestcom missie was zoo vrijgevig het huis aan huis gratis aan te bieden. We mogen dus verwachten, dat een ieder geheel op de hoogte is. De feestcommissie heeft geen ge makkelijke taak. Laat een ieder medewerken om haar werk zooveel doenlijk te vergemakkelijken. Door eendrachtig samenwerken kunnen we alleen een goed geheel krijgen. Laat ons allen toeroepen wat we op bereikt, en nog had Ravening zijn ver zoek niet gedaan om aan Elise niets mede te deelen van hunne vroegere bekendheid. Hij was in eene vreeselijke spanning hij moest het vragen, en toch, er bestond schijnbaar geen enkele reden voor. Óp het laatste oogenblik zeide Ravening plotseling «Juffrouw Dorva), ik heb een vriende lijk verzoek aan u.« «Welnu «Ik wilde u vragen, of u niet 'aan Elise wildet laten blijken, dat wij elkander in Zwitserland ontmoet hebben. De reden daarvan geef ik u later wel eens.« Henriette wierp op Ravening een blik, waarin eenige verwondering was gelegen, maar er bleef geen tijd voor hem over om nadere inlichtingen te geven, want Elise stond reeds aan het hek haar toe te wuiven. Achttiende Hoofdstuk. Henriette had nauwelijks twee dagen op de villa Dennenheuvel doorgebracht, of zij was er reeds volkomen van overtuigd, dat Edgar en Elise niet zoo gelukkig met elkander waren, als wel met het oog op beide personen, en de omstandigheden waarin zij verkeerden, verwacht had kun nen worden. En hierin, dit begreep Hen riette dadelijk, lag de oorzaak van het ver driet van Elisehet vrouwtje, dat zich reeds als jong meisje zulke illusiën had de feestdagen zoo ruimschoots zullen vernemen buitenlandsch overzicht Tusschen België en ons land wil het Dog maar niet. Gelijk men weet is er bij onze Zuidelijke naburen een partij, die een deel van Limburg en Zeeland van ons land wil afscheuren en dit doel zoekt te bereiken met allen mogelijke, ook onedele middelen. Zoo heeft Hijmans de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken een vertrouwe lijk nota aan het groot algemeen hoofd kwartier gezonden. Het stuk dateert van 20 Mei 1.1. en spoort de Belgische agenten te Maastricht en omliggende plaatsen aan, alles te doen wat in hun vermogen is, om den terugkeer van Limburg tot het moeder land voor te bereiden. Om den verrader lijken geest van het stuk te doen uitkomen is het voldoende het slot over te nemen Het is noodig, dat op dit oogenblik de Belgen in Limburg den indruk wekken, dat zy zeer veel vertrouwen stellen in den gunstigen uitslag naar hun opvatting van de onderhandelingen, die met Holland zijn begonnen over de herziening van de ver dragen van 1839, d, w. z. de regeling van de Schelde- en Maas-vraagstukken, dat zij zich zeer zeker toonen van den steun, dien de Entente ons verleent en van de afdoend- heid daarvan. grooteTkeüze Eetserviezen/, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschjstellen. Oud-Rollantysch tinwerk. Tafel- Dessertmejbsen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GKKO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-,/ Lepels en Vorken, Snikeflepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. LnCQUk voorheen y^ïlïwj jacq. krijbolder Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. geschept omtrent net huwelijk, moest wel diep teleurgesteld zijn, nu die illusie niet bevredigd werd. Op de houding van Ra vening jegens zijne vrouw viel niets be paald aan te merkenhij was lief en vriendelijk voor haar, en had ook veel zorg voor haar, maar Henriette gevoelde dat dit alles meer iets plichtmatigs had, dan dat het voortvloeide uit een innig liefhebbend hart. Ook hem vond Henriette lang niet dezelfde als vóór vier jaar toen was hij de vroolijke, onbezorgde, levens lustige man, wien het geheele leven scheen toe te lachen, en nu had hij iets gedrukts, misschien veroorzaakt door den toestand zijner vrouw, maar het kon toch ook we zen, dat er een andere reden voorbestond in den grond van zijn hart. Zij had den indruk, dat hij zich als onder een last ge voelde, dien hij niet van zich kon werpen, maar dat zijn karakter voor het overige niet veranderd waste dikwijls kwam bij oogenblikken de oude ongedwongen vroo- lijkheid boven, om daarna echter weder even spoedig te verdwijnen. Het was haar duidelijk, dat Ravening tot dusverre een reden gezocht had om niet bij de beide vriendinnen te zijn, ofschoon dit hem blijk baar dikwijls moeilijk viel, want de streek leverde zeer weinig afleiding op. Menig maal had hy zich met een boek afgezon derd, zoo zelfs, dat het de aandacht had getrokken van Elise, die voor een oogen blik tot de voor haar treurige ontdekking scheen te moeten komen dat hare vriendin Natuurlijk past takt en eerbied voor de bestaande macht. Men moet niet te veel rechtstreeksche propaganda voeren deze aan de Limbur gers overlaten men geve te verstaan dat, zoo Limburg weer Belgisch wordt, het Limburgsch zal blijven of herworden, dat het niet zal gehecht worden bij een andere provincie dat men er de Fransche taal niet zal invoeren, dat het katholicisme er even zeer zal beschermd worden als onder het Hollandsch regiem, het anti-klerikalisme is niet op zijn plaats in deze streek, integen deel Ieder beseft dat het zeer moeilijk is te onderhandelen met lieden uit wier stiekeme propaganda zulk een kwade trouw blijkt. Het verwondert ons dan ook niet dat uit Parijs gemeld wordt «De bespreking tusschen de Nederland- sche en Belgische afgevaardigden, die deel uitmaken van de commissie, welke de vredesconferentie ingesteld heeft voor de herziening van de verdragen van 1839, heeft zoo'n graad van heftigheid bereikt, dat de Belgische vertegenwoordigers be sloten hebben de besprekingen af te breken en naar Brussel terug te keeren. Op het laatste oogenblik echter gelukte het den Franschen minister van buiten landsche zaken de Belgen er toe over te halen Parijs niet te verlaten vooralsnog het verslag van den Hollandschen minister te Londen ontvangen zou zijn. Hoe scherp op 't oogenblik de verhouding geworden is, doet een, volgens Le Peuple, officieuse nota zien waarin gedreigd wordt, dat, als de Nederlandsche gedelegeerden halstarrig blijven weigeren de Belgische eischen in te willigen, België zijn vrijheid van handelen hernemen zal, waarmee be doeld schijnt te worden dat als Nederland niet vrijwillig toestemt, het, tegen zijn wil, gedwongen zal worden aan België's wen- schen te voldoen. Toch een dankbaar en edel ras, die be- geerige Belgen 1 Gelukkig is een groot deel van het volk dit drijven vijandig gezind. Gelijk in ons vorige blad werd medege deeld eischte de Entente dat Aartshertog Jozef afstand zou doen van het regentschap over Hongarije. In een proclamatie neemt deze afscheid van zijn volk als volgt Op het allermoeilijkste oogenblik eener zware crisis heb ik, daartoe gevraagd, de leiding op mij genomen van de zaken in het vaderland. Ik deed het uitsluitend in de hoop diegenen, welke mij na aan 't hart niet aan Edgar beviel. Toen zij hem dit onbewimpeld vroeg, antwoordde hij, dat hij haar integendeel zeer lief vond, maar dat hij zich niet altijd in den vertrouwe- lijken omgang der twee vriendinnen wilde mengen. Ravening moest den volgenden dag voor een paar weken naar Amsterdamtot dusverre had hij nog geen gelegenhid ge had, maar ook niet gezocht, om Henriette alleen te spreken. Hij zag er te zeer te gen op, reden te geven van het verzoek dat hij tot haar had gericht, en hij be greep dat zij daarop toch recht had. Tot nu toe had Henriette, aan zijn verzoek voldaan, maar kon hij daarop blijven re kenen, als hij vertrok zonder haar eenige uitlegging te geven Toch kon hij er nog niet toe komen, en toen hij bericht ont ving dat zijne tegenwoordigheid te Amster dam plotseling werd vereischt, moest hij vertrekken alvorens aan Henriette verkla ring van zijn verzoek te hebben kunnen geven, en zeide haar daarom dat hij dit zou doen, als hij na veertien dagen terug kwam. Zoo bleef dan Elise met Henriette alleen achter. Had zij aanvankelijk nog gehoopt, dat zij wat haar zoo diep leed veroorzaakte, voor hare vriendin zou kunnen verzwijgen, thans bleek haar, dat zij hare krachten overschat had hoe noode zij ook een derde sprak over alles wat hare verhouding tot haren man betrof, het bleek haar, dat elk vertrouwelijk gesprek onmogelijk was, zoo- liggen, mijn geliefde landgenooten, te kun nen helpen. Ik wilde niets anders dan het uit het lijden naar een betere toekomst voeren. Nu ik zie, dat het volk reeds op weg is naar een rustiger tijd en de ver kiezingen zonder stoornis zullen kunnen voorbereid worden, trek ik mij terug en stel het regentschap weder in handen dei natie. Mijn persoon mag geen hindernis worden, die de hulp, welke de vroeger vijandelijke mogendheden ons bij den wederopbouw zou den willen verleenen, zou kunnen doen uit blijven. Ik wil niet langer regent zijn, maar ii goede en in kwade tijden wil ik onder u blijven en stel mij ten dienste van het Hongaarsche vaderland, waar ik voor leves en sterven wil, trouw tot den laatste? ademtocht. De God der Magyaren zegene mijn ge liefde volk en late ons vaderland herbloeien. Aldus de proclamatie. Met aartshertog Joseph treedt het mini sterie Friedrich tegelijk af. De eisch dei Entente is, dat nu binnen drie dagen ee- nieuw ministerie zal worden gevormd, waar in volgens verklaringen van minister-presi dent Friedrich twee socialistisme minister en een socialistischen staatssecretaris zulles worden opgenomen. Uit Boedepest verluidt, dat, waar het on mogelijk is een ministerie saam te stellei dat aan iedereen bevredigt, Minister-presi dent Friedrich zelf een lijst van ministers zal saamstellen en die lijst aan de entente- 7 lang zij moest zwijgen over hetgeen haai geheele gemoed vervulde. En zoo was nt eer.ige dagen Henriette geheel op de hoogt van den gemoedstoestand van Elise. He jonge vrouwtje was diep geknakt, omdat ze alles wat zij bezat had willen geven om haar man gelukkig te maken, en het haar duidelijk bleek, dat dit alles niet vol doende was. Geen oogenblik kwam ei een klacht, of slechts een iets minder aan gename opmerking omtrent haar man over hare lippenzij bewonderde Edgar nop steeds, had hem nog onverdeeld lief, maai hoewel zij zag dat hij alles deed om det schijn aan te nemen alsof hij voor haai hetzelfde gevoel koesterde, had zij toch bespeurd dat dit niet het geval was. Ware liefde laat zich niet veinzen. En nu kwam zij tot de overtuiging dat zij haren man, die uit goedheid voor haar dit nog be proefde, eigenlijk tot een last was, juist het omgekeerde van wat zij,zoo vast ge hoopt had te zijn. O I had zij geweten dat dit het gevolg zou zijn van haar hu welijk, hoe lief zij hem ook had, zij zou hem nooit genomen hebben, want dit kwam haar het ergst van alles voor. Wat haai betrof, zij gevoelde het, zij zelve kon haren man geen geluk meer schenken ware er oneenigheid tusschen hen ontstaan, dan zou van eene verzoening nog het beste gehoopt kunnen worden, maar van verzoening was geen sprake, want de vrede tusschen hen was nooit verbroken geweest. Wordt vervolgd.) voor tiet Lisö van kninn Altena, Ie Lnistrait en in Bomielerwiar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1