Firma ALPH. HUPSCH - lfughterstraat 19 - 's BOSCH, "sigarenmagazijn. levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. ft. B- 6. F- BnlJnjneli van dj en missie zal voorleggen. Het is wel noodig voor het zwaargeteisterde volk, dat het spoedig een regeering verkrijgt, die weer orde in de chaos weet te scheppen. Nu Roemenië voortgaat met het opeischen van levensmiddelen enz., in Hongarije heb ben de geallieerden besloten alle aanvoeren naar Roemenië stop te zetten. Zal die maatregel den weerbarstigen bondgenoot tot rede brengen en hem niet veeleer prikkelen tot verscherping van de opvorderingen, om zich in Hongarije te verschaffen, wat de geallieerden hem gaan onthouden Het oordeel van de Amerikaansche vredes- delegatie, dat Roemenië zich niets van de vredesconferentie aantrekt, en dat zij dus net zoo goed naar huis kan gaan, tenzij de conferentie haar gezag krachtig weet te handhaven, geeft in zekeren zin reeds antwoord op die vraag en bewijst dat de Opperste Raad meer zal moeten doen dan nota's met betoogingen van pijnlijke ver rassing over Roemenië's gedrag naar Boe karest te zenden. Krachtiger dan tegenover Roemenië zal de Entente zich laten gelden tegen de Bolsjewiki in Rusland. Op tal van fronten trekken de Jegers der opperste geallieerde Raad tegen de geweldhebbers op. Niet minder dan 14 staten nemen deel aan den grooten aanval die deze week of de vol gende zal beginnen. Men verwacht St. Petersburg nog in September te veroveren en hoopt Moskou in December te kunnen bezetten. Na den val der radenregeering zal een gemengde commissie het land besturen tot er een nieuwe Russische regeering is gevormd. Volgens berichten uit Engeland aan de Corriere della Sern is het niet onmogelijk dat de thans te Londen vertoevende groot vorst Nicolaas Nikolajewitsj, de voormalige Russische opperbevelhebber, zal trachten aan het hoofd van de nieuwe regeering te komen. Dit alles is evenwel toekomstmuziek zegt de N. R. C. en 't is nog de vraag of de Russische beer wel precies op de maat daarvan zal dansen. Het Helsingforsche correspondent van de Times betwijfelt al thans of er voor den winter veel van den veldtocht tegen St. Petersburg zal komen, daar de Estlanders inderdaad weigeren op te rukken, zoolang de Geallieerden hun onafhankelijkheid niet hebben erkend. Bovendien is de geestdrift van Finland voor de onderneming sedert het aftreden van Mannerheim aanmerkelijk bekoeld en trekken de bolsjewiki op het front van Pskof een geduchte troepenmacht samen om hun tegenstanders met het offensief voor te zijn en een doorbraak te beproeven. Trotzky zelf heeft de leiding van de organi satie. De steenkolennood in Duitschland wordt nog steeds dreigender. De, door een rijks commissie, gehoorde deskundigen hebben dezer dagen den toestand troosteloos ge noemd. In den a.s. winter lijkt een deb&cle van het economische leven tengevolge van gebrek aan steenkool onvermijdelijk, tenzij de productie dadelijk toeneemt. De sporen zien zich thans genoodzaakt hun bedrijf sterk in te krimpen zij hébben nog maar voor negen dagen steenkool. De geheele nijverheid wordt met een alge- heelen stilstand bedreigd. Een werkman uit Berlijn verzekerde dat in vele fabrieken binnenkort zelfs het aller noodzakelijkste werk zou moeten worden gestaakt en deed een beroep op het gezond verstand der mijnwerkers. De vertegenwoordigers der mijnwerkers verklaarden daarop dat zij zich wel van hun verantwoordelijkheid bewust waren zij moesten echter blijven bij hun eisch tot verkorting van den werkdag tot zes uur (als men daarvan den tijd voor 't neer dalen en opstijgen afrekent, blijft er een arbeidstijd van 4y2 uur over.) Een der gelijke verkorting zou, naar zij betoogden, een prikkel zijn voor andere werklieden om mijnwerker te worden en dat zou tot verhooging van productie leiden. Met deze opvatting konden zich noch de ondernemers, noch de wetenschappelijke deskundigen vereenigen. De Duitsche mijnwerkers willen nu wel den arbeidsdag van zes uur Internationaal ingevoerd krijgen, doch daarmede is Duitsch land in den komenden winter niet geholpen. In Engeland echter schijnt een verbeterd inzicht baan te breken bij de mijnwerkers. Hun leider Smillie heeft zich in een inter- vieuw met de Weekly Despatch ten minste optimistisch uitgelaten over de productie mijnen in de naaste toekomst en het is ook een bemoedigend teeken, dat het groote Engelsche verbond van vakvereeni- gingen in verband met den critieken win tertijd op vermeerderde productie aandringt en onbekookte stakingen afkeurt. Maar als de werklieden niet meer naar goeden raad willen luisteren De leiders hebben nu eenmaal wind gezaaid en kunnen niet anders dan een oogst van storm ver wachten. Het is wel op allerlei gebied een zeer bangen tijd die wij beleven. BUITENLAND. Bechelen door een orkaan geteisterd. Verscheidene personen gewond. Een hevige wervelwind, vergezeld van een storm, heeft de stad Mechelen Dins dagmiddag geteisterd. De cycloon, die ge lukkig van korten duur was, heeft in ver schillende stadskwartieren groote schade aangericht. De daken werden van de huizen geslagen en in de straten neergesmakt. De orkaan woedde vooral op de Graan markt en in de Hoogstraat, waar verschei dene personen van den grond werden op gelicht en meters verder werden neerge gooid. Een jongetje, dat zich in een por tiek in veiligheid wilde brengen, werd over het hoofd van een voorbijganger heen meer dan 4 meter ver weggeslingerd. Deuren en vensters werden uit de ko zijnen geslagen. Tallooze schoorsteenen kwamen naar beneden. Karren en wagens werden omvergeworpen en de inhoud door de straat verspreid. Door schrik bevangen, sloegen verscheidene paarden op hol. Talrijke personen zijn gewond door de neervallende dakpannen, steenen enz., die door de hevigheid van den wind van hun plaats werden gerukt. De cholera in China. Een groot aantal slachtoffers. Uit Peking wordt aan de »Times« ge- meldt De cholera-epedemie deed zich het eerst gevoelen in Shangai en verspreidde zich vandaar in noordelijke richting door China, waardoor zekere vrees ontstond onder de vreemdelingen. Te Moekden vallen dage- lijksch 150 slachtoffers. Uit Charbin worden ruim 1000 gevallen gemeld, uit Ang-Fang bij Peking 130. Talrijke gevallen worden gemeld uit de dorpen in de omstreken van de hoofdstad, waar volgens de schatting der autoriteiten per dag 10 personen aan de cholera bezwijken. De zoutinspuitingen hebben de levens van 80 a 90 procent aangetasten gered. Kopenhagen. Naar uit Stockholm wordt gemeld, is de staking aldaar thans defini tief opgeheven. De staking eindigde met een volkomen nederlaag der arbeiders. Een nota ran lfilson aan Turkije Athene, 27 Aug. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de Amerikaansche politieke commissie in Turkije aan de Turksche re geering een telegram van president Wilson overhandigt heeft, waarin hij Turkije som meert om onmiddellijk een einde te maken aan de moorden op Armeniërs. Voor het geval, dat de noodige maat regelen niet genomen zouden worden, dreigt Wilson met de intrekking van het tweede van zijn veertien punten, waarin de handhaving van de Turksche souverei- niteit in de zuiver Turksche gebieden be paald is. BINNENLAND. Doortrapt gemeen. Per Auto-ziekenwagen is naar het Bin nengasthuis vervoerd een 5-jarig knaapje, dat spelende te water was geraakt aan de Lijnbaansgracht te Amsterdam. Bij het kind, dat in bewusteloozen toestand op het droge werd gebracht, zijn door toepassing van de kunstmatige ademhaling de levens geesten weder opgewekt. Een bij deze werk zaamheden behulpzaam zijnden dokter is daarbij vermoedelijk een portefeuille met f 50 ontrold. Vorstelijk voorbeeld. H. M. de Koningin heeft aan den vracht rijder v. d. H. uit Achterveld (Stoutenburg) die eenige weken geleden onder De Bilt door de auto van H. M. werd aangereden en verwond, voorloopig een wekelijksche uitkeering van f 40 toegekend. o Een unicum. Onder de verpleegden van het Rijks krankzinnigengesticht te Woensel (bij Eind hoven) is een fanfarekorps opgericht. Een reuzenstrop. In den oorlogstijd heeft een fabrikant te Groningen duizenden kilo's zuurkool inge maakt, waarvan hoegenaamd geen aftrek was en waarmede hij nu verlegen zit. Om aithans de dure vaten te kunnen gebruiken heeft men geen ander middel weten te vin den, dan den inhoud naar de gemeentereini ging te brengen. In het land van Maas en Waal heerscht onder de paarden een vreemde ziekte, die in vele gevallen na weinige dagen met den doed eindigt. De boeren noemen de ziekte Spaansche griep. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het in de Betuwe hard gevroren in de weilanden zat des morgens het ijs aan het gras. En düt in Augustus 1 Turf. Er is door de groote schippersstaking groote achterstand in het turfvervoer. n.l. 6000 k 7000 vrachten. Er zijn thans echter zooveel schepen vrij, dat het niet onmogelijk is dat nog vóór den winter al de turf uit het veen kan worden wegge haald. (Msb.) o Het kalkverbod. De Zaandamsche poiitie heeft bij een viertal handelaren te zamen in bezit geno men een partij van ruim 20.000 kalkeieren, die ter beschikking van de Regeering zullen gesteld worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De Heer Latenstein, Directeur der „Heusdensche Harmonie," behaalde met zijn muziek-corps uit Rossum op het concours ie Schalkwijk den Eersten prijs, in de derde Afdeeling. Donderdagmorgen te 11.45, pas seerde alhier een vliegmachine in zuidelijke richting. Bij de op Woensdag 1.1. gehouden verpachting van gras- en bouwland, toebe- hoorende aan de Godshuizen alhier, was de opbrengst van het geheel circa 30°/0 minder dan het vorig jaar. Dagelijks ziet men hier tal van sleepbootjes met 5 of 6 ledige groote vaar tuigen passeeren, de Maas opstoomende, om daarna zwaar beladen terug te keeren. Naar wij vernemen worden die in België met steenkolen en cement en in Limburg met bruinkolen bevracht. Naar wij vernemen is door den Heer van Everdingen, Opperbrandmeester en de Heeren Reckleben en Veerman Brandmeesters besloten eerlang ontslag te vragen uit bovengenoemde functie, op grond van hoogen leeftijd. Zij zullen echter aanblijven tot het College weer voltallig is. Een zeer geachte inwoonster dezer gemeente, Mevrouw de Wed. van Oordt, die hare laatste levensjaren alhier in het Diaconesserihuis en pepsion doorbracht is na een kortstondige ziekte, op circa 90 jarigen leeftijd overledefi. Met haar daalde een edele vrouw ten grave. Hoewel verwant aan personen van groot aanzien, bleef zij nederig en met een open oog voor hen, die met minder aard- sche goederen gezegend waren. Haar leven was eene reeks van weldoen en een voor beeld van godsdienstige tevredenheid zoo dat haar afsterven dan ook door velen be treurd zal worden. De Hollandsche Tooneelvereeniging van Amsterdam, Directeur Piet Vink, heeft aan een uitnoodiging van de Feestcom missie gehoor gegeven en stelt zich voor Zaterdag a.s. met »Teun de Nachtwacht» voor het voetlicht te treden. Zooals gewoonlijk, wordt de rij van voor stellingen geopend met een stuk dat inslaat en daarom durven we vertrouwen, dat de bezoekers van Zaterdag zeer tevreden zullen zijn. Zondag is »Zwarte Griet« de hoofdper soon. We lazen toevallig eene beoordeeling, waarin aan Mevronw Vink, zoowel als aan den Heer Vink hulde wordt gebracht voor hun keurig spel. Maandag zijn het »de Twee Weezen* die opgevoerd worden. Wel niet een be paald nieuw stuk, doch een drama, dat nog algemeen trekt en op tal van plaatsen Succés had, zooals wij uit verschillende oordeelvellingen rnochte opmerken terwijl Dinsdag »De Boemel-Baron* een lachsuccès belooft. We zijn in den laatsten tijd hier niet verwend met tooneeluitvoeringen zoodat wij stampvolle zalen verwachten, die de Directie den moed zal geven om nog meer malen Heusden van hare Kunstgave te doen genieten. AAT. METSELAAR Wijksche poor^ No. 4 HEUSDEN. Alleenverkdop van de bekende merken •JAARBEURS UTRECHT*, /»EXC. Mr. REGOUT«. Werkendam. Woensdagavond ver gaderde de Oranje-vereeniging alhier in het café van de wed. van der Wiel be sloten werd om met een lijst rond te gaan voor het in September te houden vrede feest. Op het Concours te Leerdam be haalde de Chr. gemengde Zangvereeniging »Hallelua« een derde prijs in de 4e af deeling. Andel. Bij de Ger. Kerk alhier is beroepen de heer L. van Urk, Theol. Cand. Bij het gisteren te Leerdam gehou den concours behaalde de gem. Zangver. »Susum Corda« den 3en prijs, terwijl de Chr. Gem. Zangvereen. »Heb dan de waarheid en den vrede lief* den 4en prijs verwierf, beiden in de 4e Afdeeling. Herpt. Vrijdag j.l. bracht de Commis saris der Koniningin een bezoek aan deze gemeente. De hooge bezoeker bracht ee nige uren in onze gemeente door terwijl een onderzoek plaats had naar de admini stratie der gemeente, die als altijd, keurig in orde werd bevonden. Nieuwendijk. De heer P. Brouwer onderwijzer aan de Chr. School alhier, is met ingang van 1 Nov. als zoodanig be noemd aan de Geref. M. U. L. O. school te Zwijndrecht. Raamsdonkveer. De 16-jarige v. R. trapte bij het voetbalspel in den grond waarbij hij zijn been zwaar inwendig kneus de. Dr. Knaap verleende medische hulp. Alhier hebben zich enkele gevallen van roodvonk voorgedaan. Aan de Schippersbeurs werden in geschreven 103 schepen. Hiervan werden 79 bevracht terwijl 3 ledig vertrokken zoodat nog 21 beschikbaar zijn. Mejuffr. v. D. viel van haar fiets waarbij zij haar schouder ontwrichtte. Dr. Knaap verleende hulp. De postduivenvereniging »Ju!iana« zal Zondag een wedvlucht houden vanuit Den Haag. Enkele Medaille's zijn beschik baar gesteld. Sprang. De heer C. Kleijn alhier, is benoemd tot ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Tilburg. In deze gemeente is met het oog op de alhier heerschenden woningnood, een woningstichting* opgericht. Van het huisje, bewoond door den schoenmaker J. L. stortte plotseling een zijgevel in, wat gelukkig zonder persoon lijke ongelukken afliep. - A s. Zondagmiddag zal S. V. V. I. een vriendschappelijken wedstrijd spelen tegen Hollandia I uit Kaatsheuvel op het terrein van Hollandia. Aanvang 2 uur. Waalwijk. In den gemeenteraad alhier werd medegedeeld, dat de Prov. Noord- Brabantsche Electriciteits-Maatschappij be richt heeft, dat wegens den onverwachten aanvoer van veel kabel, een begin kan worden gemaakt mef de electrificatie van de geheele Langstraat. (Tel.) Woudrichem. Fruitveiling van 27 Augustus. Appels. Keswick 810 ct. per K.G. Tarweappel 89 ct. per K.G. Peren. Clapps Fafoute 25 ct. per K.G. Jutte 2025 per K.G. Damant 1012 per K.G. Perzikperen 10121/i per K.G. Wijk. Terwijl zekere v. B. hare koe naar de weide bracht kreeg ze een slag van het touw om de hand waarbij het ongeluk trof, dat ze [een vinger brak, waar voor geneeskundige hulp moest worden verleend. Bij den storm van Woensdag j.l. is er een massa fruit van de boomen ge vallen hetgeen voor de fruitkoopers een groote schadepost beteekend te meer daar vele appels en peren nog lang niet rijp zijn. Een verslag van de jongste ver gadering van den Gemeenteraad is in het Bijblad opgenomen. Dinsdag j.l. is alhier een bouwver- eeniging opgericht. Het doel der vereen, is, Jdaar hier groote woningnood is, te trachten arbeiderswoningen te laten bouwen. Als bestuursleden zijn gekozen K. v. d. Velden, Voorz., E. Colet, Secr., L. v. Wijk Wz., B. Roza en J. de Waal Jz., Leden. Op de Donderdag gehouden ten toonstelling te Boxtel van jaarlingen en veulens, behaalde de anderhalf jarige hengst Melon van R. J. van Doveren alhier, den 2en prijs. Zalt Bommel Zondagmiddag geraakte een knaapje van een in de haven liggende boot bij 't waden in den stroom, en ver dween in de diepte. Twee maal kwam de knaap boven, toen de buren v. d. Heu vel en v. Rossum, die zich te water had den begeven, 't geluk hadden den knaap te grijpen. Hoewel bewusteloos, waren de levensgeesten spoedig weer opgewekt, zoo dat de ingeroepen hulp van een geneesheer gelukkig niet meer noodig bleek. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 26 Aug. 0.70 M. 0.10 M. -|-. N.A.P. 27 1.12 0.64 28 1.15 0.38 ADVERTENTIEN. die mede namens wederzijd- sche Familie/hun hartelijken dank betuigen voor de be- langstelling /bij hun huwelijk ondervonden. Heusden, É7 Aug. 1919. <3? Heden overleed tot onze diepe droefheid, in den oudedfiom van bijna 90 jaren, onze gelieffle Moeder, Behuwdmoeder, Grootn^eder en Overgrootmoeder Mevr. Wed. P. VAl/ 00RDT= H^GEVELD. Uit a/ler naam Dr. P. }VAN OORDT. Heusden, Diakonessenj 26 Aug. 1919, iuls, Heden werden wij lwederom ge troffen door de smartelijke tijding, dat onze geliefde Zusqer, Behuwd zuster en Tante, Mejuffrouwl Aletta Johanna van den Heuvel, weduwe van den Heer P. Rus, op 11 Juli j.l. is overladen, in den ouderdom van ruim 75 jaren te Pella Iowa. Uit aller rji A. VAN DEN J. VAN DEN' van den Heuvel. 's Grevelduin-Capelle, 28 Aug. 1919. Eenige en algemeene kennisgeving. aam HEUVEL HEUVEL-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2