voor het Land van leasden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. Ha. 3909. Zaterdag 30 Augustus. e7brinckman ATELIER YOOR FOTOGRAFIE 'arade 11 BEHOORENDE BIJ HET 99 van de 100 ziek door onverstandig te leven Een medisch schrijver, met 50 jaren praktijk, zei dat 99 pet. van de menschen, die hem raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hij bevond, dat over-eten, verkeerd ge bruik van opwekkende middelen, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking de menschen ziek maakten. Nu is een dergelijke leefwijze bijzonder riadeelig voor de nieren, en als rugpijn, rheumatische pijnen of blaaszwakte eruit voortkomen, is dit een zeker bewijs, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit beteekent, mag een oogen- blik aarzelen over wat hem te doen staat. Geef in de eerste plaats uw onverstan dige leefwijze op en leef sober. Alleen deze voorzichtige verandering in gewoonten en een speciaal niergeneesmiddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urinezuur, vroegtijdige verharding der aderen en ern stige nierverschijnselen, als rheumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, ^urinestoor- nissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, nier waterzucht en blaasontsteking. Zwakke nieren vereischen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp is juist die heelende, opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij doen wat ervan gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zij werken hoe genaamd niet op de ingewanden. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos off 10 p. zes doozen. BUITENLAND. Rusland. Bolsjewistische gruwelen in de Donstreek. Naar het Engelsch ministerie van oorlog verneemt hebben de Bolsjewiki in de Don streek, die tegen hen in opstand is gekomen, alle dorpen geplunderd en grootendeels te vuur en te zwaard verwoest. Al het koren hebben de roode troepen meegevoerd, zoodat de bewoners in den bittersten nood verkeeren. De bevolking heeft vreeselijke wreed heden ondergaan kinderen werden in hun wiegen gedood, ouden van dagen werden op bossen stroo verbrand, en talrijke per sonen zijn doodgeschoten en opgehangen. In de streek van Migoelinskaja en Ka- zanskaja zijn 5000 personen gefusileerd en in het dorp Sestranofsky 373 personen, in Olchofsky 370 en in Nynimrachinsky 197. De veldtocht tegen de Bolsjewiki, Geweldige voorbereidselen. Berlijn, 26 Aug. Over de geweldige voorbereidingen, die onder Engelsche leiding voor een algemeen offensief tegen de Rus sische bolsjewisten worden getroffen, wordt aan de »Vossische Zeitung® het volgende uit Kopenhagen gemeld De groote aanval kan binnenkort in den vorm van een omvattende beweging worden verwacht. Nadat groote hoeveelheden oorlogsmateriaal aan de grenzen van bols jewistisch Rusland zijn bijeengebracht, zullen 14 staten binnenkort gelijktijdig met het offensief tegen de Russische bolsjewiki be ginnen. Dit offensief zal einde Augustus of begin September worden ondernomen. De val van Petrograd verwacht men in September, terwijl men hoopt in December Moskou aan de bolsjewiki te kunnen ont rukken. Na de omverwerping van de Russische raden-regeering zal een gemengde commissie worden ingesteld, die voor de handhaving der orde zal hebben te zorgen, totdat er een nieuwe Russische regeering zal zijn gevormd. (Tel.) De verrader vau miss Cavell. De krijgsraad te Parijs is begonnen met de behandeling van de strafzaak tegen George Quien, die beschuldigd wordt miss Cavell aan de Duitschers te hebben ver raden. Quien is een vreemdsoortig heerschap hij is buitengewoon lang (1.95 meter) en draagt daarom den bijnaam van Double- Métre. Bij het uitbreken van den oorlog zat hij te St. Quentin in*de gevangenis. De misdadiger van Falkenhagen. De reeks van misdrijven van den ge arresteerden smid Schumann reeds in 1916 begonnen om op 18 Augustus 1.1. te ein digen. In Juni van dat jaar werden in het woud bij Falkenhagen niets kwaads vermoedende toeristen uit Berlijn plotseling beschoten, zonder dat zij den dader zagen. Kerstdag kwam een soldaat uit Döberitz met zijn meisje door het bosch, waar plot seling op hem geschoten werd. Een kogel wondde hem, maar niet levensgevaarlijk. Den volgenden dag werd er op een zekere mevrouw Möbius geschoten, die uit het ven ster van haar villa keek. Het echtpaar Möbius woonde 's winters in Berlijn en kwam nu en dan naar Fal kenhagen over. Op een Zondag werden zij door de kinderen ontvangen met de tijding dat de villa in brand stond. De brandweer was juist ingerukt. Een inbreker was van den kelder uit in de woonkamer doorge drongen en had daar brand gesticht. Hij bad een schrijfbureau opengebroken en waarschijnlijk ook het een en ander ge stolen. Acht dagen later werd weder door den kelder in de zwaar beschadigde villa ingebroken. Een onderzoek leverde geen resultaat op en 'n tijdlang hoorde men niets meer van den misdadiger. In Mei 1917 dook hij plotseling weer op. Weer was het een gezelschap uit Berlijn op wie hij blijkbaar blindelings schoot. Een jonge man kreeg daarbij een schot in den boven-arm. Drie dagen later werd de nachtwaker Engel in Falkenhagen die een verdacht individu volgde, van achter een boom doodgeschoten. Op 23 Juni 1917 werd eene dame, die met een kind aan de hand door het bosch wandelde, door een man overvallen. Op haar hulpkreten kwam de onderwijzer Paul toesnellen en de man nam de vlucht. Acht dagen later werden op dezelfde plek weer twee vrou wen overvallen. De eene ontkwam maar de andere slaagde er niet in te vluchten. Op 12 Juni 1918 werd het huis van den onderwijzer in brand gestoken. De deur was tevoren met een dikken balk be- grendeld. De brandstichter schoot in de brandende woning en trof Paul, die zich daar met zijn vrouw en dochtertje ophield zoo zwaar, dat hij aan zijn verwondingen bezweek. Zijn vrouw en dochter slaagden er in, de deur te openen en te ontkomen. Een jaar later, op 7 Juli 1919, werd nog op verschillende personen geschoten. Drie dagen later werden de lijken van den arbeider Kiwitt en zijn verloofde uit het Falkenhagener meer opgehaald. Men nam zelfmoord aan. "Op 16 Augustus was aan het meer een gezelschap feestelijk bijeen, Plotseling zag men aan den overkant een schuur branden. Toen verscheidene mannen érv heen roeiden werd er plotseling hevig op hen gevuurd. Denzelfden dag werd op den .straatweg tusschen Spandau en Pansin dè'.arbeider Lemm doodgeschoten, den 18en de hout vester Nilbock. "V Deze moord leidde tot de ontdekking van den dader. De moordenaar kreeg van den stervenden houtvester een schot in den rug en het zitvlak en moest, nadat hij twee dagen met hooge koorts in zijn woning had gelegen, een dokter raadplegen. Deze deed aangifte bij de politie, waarop Schumann gearresteerd werd. Hij bekent alles met uitzondering van den moord op den arbeider Lemm. Ove rigens zegt hij tijd noodig te hebben om zic^f alles te kunnen herinneren. Dermoordenaar van Falkenhagen. Naarmate de instructie tegen den moor denaar van Falkenhagen vordert, blijkt duidelijker, dat het hoofdmotief van zijn daden een, den waanzin nabijkomenden, menschenhaat moet geweest zijn. Het aanschouwen van opgewekte en vroolijke wandelaars deed een wilde woede in hem ontstaan, die hem opvoerde tot een bloe- digen roes. Schumann heeft nooit eenige opvoeding genoten. Zijn vader heeft hij niet gekend. Zijn moeder stierf jong en zijn stiefvader pleegde zelfmoord. Als kind was hij dus reeds geheel zonder toezicht. Zijn eerste moord beging hij op 17-jarigen leeftijd. Behalve de thans door Schumann bekende gevallen schijnt hij nog een aantal misdaden meer op zijn geweten te hebben. Bijzijn verhoor verklaarde hij, dat hij over eenige dagen nieuwe feiten ter kennis zou brengen. GEMENGD NIEUWS. Berlijn, 27. De »Vossische Zeitung® verneemt uit Breslau dat met het oog op de afkondiging van den verscherpten staat van beleg de arbeiders in Opper-Silezië unaniem besloten hebben den arbeid in zijn vollen omvang weder op te nemen. Weenen. De Hongaarsche regeering ver langde opnieuw van Duitsch-Oostenrijk di recte uitlevering van Bela Kun en zijne medeplichtigen. Weenen. Van overheidswege worden hier ter stede Hollandsche aardappelen ge distribueerd. Berlijn. De Deensche kruiser x>Valky- rien® is in Malta aangekomen, waar hij de aldaar geinterneerde krijgsgevangenen uit Noord-Slees wijk aan boord heeft genomen. Berlijn. De iFraukfurter Zeitung® ver neemt uit Weenen Officieel wordt mede gedeeld, dat generaal von Mackensen niet tegelijk met de thans over Duitsch-Oosten- rijk terugkeerende troepen naar Duitschland kan reizen. Hij is nog in Futak geïnter neerd en zal later over Saloniki terug- keeren. Berlijn. Rijkspresident Ebert en rijks- weerminister Noske, zijn van een kort uitstapje in de Beiersche bergen naar Mün- chen teruggekeerd en zullen vervolgens naar Würtemberg reizen, waar de over dracht der Würtembergsche troepen aan de rijksweer plaats zal vinden. Rijkskan selier Bauer is voor korten tijd in Bad Kis singen aangekomen. New-York. De »Associated Press® ver neemt uit Coblenz, dat het vijfde Ameri- kaansche regiment infanterie, dat zich thans in de Vereenigde Staten bevindt, bevel heeft gekregen naar Silezië te vertrekken om daar politie-diensten te verrichten. Aken. Generaal Allen, de opperbevel hebber van het Amerikaansche Rijn-leger, heeft, vergezeld door generaal Hart en ver scheidene officieren van den Amerikaan- schen generalen staf, een bezoek gebracht aan het Belgische hoofdkwartier van het bezettingsleger. Hij werd ontvangen door generaal Michel. De generaal bracht ook een bezoek aan Aken, waar te zijner eere een lunch plaats had. Daarna vertrok de generaal weder naar Koblenz. v München. De volkscommissaris voor le- gerzaken van de vroegere Münchensche radenrepubliek. Reichart, is te Berlijn ge arresteerd. Berlijn. De rijksminister van Financiën Erzberger, is naar St. Moritz vertrokken, waar Scheideman zich ook bevindt. Berlijn. De bankbeambten te Dresden hebben besloten, den lsten September te gaan staken, nadat de bankdirecties gewei gerd hadden een tariefcontract te onder teekenen. BINNENLAND. De nieuwste Reisgids. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zend ons de pas ver schenen Reisgids met Spoor- en tramkaart bijgewerkt tot op heden, prijs 30 cent. Wij zouden daarvan geen afzonderlijke melding maken, ware het niet dat we in den laatsten tijd van reizigers vernamen, dat ze b. v. te 3.40 zich te Drunen be vonden om met de tram naar 's-Bosch te vertrekken en alstoen vernamen, dat de dienst (zonder voorafgegaande waarschu wing) was weggevallen maar daarentegen een dienst te 1.30 was ingesteld. Zulke veranderingen hebben hier en daar op de Staatspoor ook plaats gehad en daarom is het zaak zich van een goede reisgids te voorzien, indien men op reis niet halver wege wil gedupeerd, worden. o Nederland en België Wie is de brekespel Het Laatste Nieuws® te Brussel, bevat een artikel getiteldDe onverantwoorde- lijkenhoe een land benadeeld wordt. Daarin staat o. a. Wij hebben dan het fameuse ïdienst- order,® betreffende de Belgische propaganda in Nederlandsch-Limburg. De openbaar making er van heeft een zeker geheel ge wettigde ontroering tewééggebracht. Ver wonderd waren wij echter nietzooiets hadden we te verwachten 1 Hoe staan de landhongerigen, hoe staat echter het volk tegenover, deze zonderlinge praktijken Het grootste gedeelte, al wil het ook van geen annexatie hooren, is betrekkelijk onverschillig. Ook het volk geeft zich over het alge meen weinig rekenschap van verantwoor delijkheid. Men zal er zich dus niet druk over maken en de zaak laten betijen. En het resultaat zal zijn, dat het geheel tegen ons uitvaltdat we ook in deze onderhandelingen het kortste eind zullen trekken. We hebben een speciaal talent om zaken te bederven, zelfs zoo zij in principe goed en verdedigbaar. ïL'Ame beige,® helaas is al te vaak een »ane beige®. De Rotterdamsche Veiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.85f 15.50 idem (klein) f 11.10f 12.55 Eendeieren f 16,25f 17.30 Middenprijs f 12.96 Aanvoer 82000 stuks. DE GROOTE LUCHTPRIJS NEDERLAND—NED,-OOST-INDIE* Wat mogen wij nu van Nederland op het gebied der luchtvaart verwachten De groote belangstelling, die, dank zij de energieke mannen der Elta, in gansch het land is gewekt voor het moderne snel verkeer door de wolken, doet hoop koes teren, dat er hier waarlijk iets grootsch zal geschieden. Wat zal dit zijn Zal het zijn de stichting van maatschap pijen voor vlieg- of luchthavens, of voor het tot stand brengen van internationale luchtverbindingen met de voornaamste centra van Europa Zal het zijn de stichting van nog meer vliegtuigfabrieken, de ontwikkeling van een nieuwe industrie in ons land Neen, dit alles zal nog niet het grootsche zijn, dat wij van Nederland mogen ver wachten. Het groote, dat de toekomst zal brengen, zal meer zijn dan dat, het zal zijn de verbinding door de lucht met onze Oost Er zal van hier naar Ned.- Oost-Indië gevlogen worden of per luchtschip gevaren. Dat zal het groote, het grootsche moeten zijn dat Nederland zal te doen hebben voor de ontwikkeling van de luchtvaart. Dan zal in één slag Nederland in de voorste rijen komen te staan van de pio niers der luchtvaart. Wie zal de eerste zijn, die dat groote zal verrichten Wie zal de eerste luchtvaarder, de eerste vlieger zijn, die dezen geweldigen afstand zal afleggen Eenvoudig is dit vraagstuk niet, niet al leen stoutmoedigheid doorzettingsvermogen, ervaring worden vereisebt, ernstige studie en voorbereiding zullen er in groote mate voor noodig zijn. Veel tijd, veel geld zal dit kosten, daar moet tegenover staan een groote prijsde eer en een belangrijk bedrag in geld. Wie in ons land zal dien prijs uitloven Zullen het onze groote stoomvaartmaat schappijen zijn, die zulke ongekende winsten gemaakt hebben Zullen het onze handelslichamen zijn, die in deze jaren enorm veel verdiend hebben Zullen het de voornaamste dagblad- directies zijn, die het voorbeeld der buiten- landsche collega's willen volgen Zal het geld samengebracht worden door- de vele gefortuneerde menschen, die warme belangstelling hebben getoond voor de Elta? De toekomst zal die vraag oplossen, haar zóó stellen is reeds een aanwijzing in welke richting zal gestuurd moeten worden dat succes mogelijk is. Wie neemt het initiatief tot het samen brengen dier kapitaalkrachtige lichamen en personen Wie zullen uitloven den grooten lucht- prijs NederlandNéd. Oost-Indië Den grooten prijs van een halven ton gouds Wij wachten het zal niet lang be hoeven te zijn, dat ligt ons bij. W. J. L. Vergadering van den Raad der ge meente Wijk c.a. op Dinsdag 26 Augus tus des n.m. 6 uur. Voorzitter wegens vacantie afwezig. W. Mouthaan loco-Voorzitter. E Sluijmers Secretaris. Aanwezig zijn de leden, Bleijenberg, Lakerveld, Poorter en v. Wijk. Afwezig de Wethouder Vos en het lid Bouman. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, leest de secreta ris de notulen der vorige vergadering die op een aanmerking van het lid Lakerveld met een kleine wijziging worden vastge steld en goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot verpachting van de Toemaat van het Klein Korenzand opbrengst f331. Buitenpas met teugpad f113. Totaal f 444. tegen f392.vorig jaar. Afdeeling Aalburg, Ebbe. lste perc. Lage Ebbe opbrengst f 211 2e 250 3e 231 4e 254 5e i 320 6e x» j> 370 7e 322 8e d 301 9e 251 10e Teugpad 67 lste waardje 101 2e j> 100 Rietgewas 36 Totaal f2814 tegen f 2667 vorig jaar. De Raad keurt met eenparige stemmen deze verpachting goed. Ingekomen een schrijven van den Heer B. Lubberdink, dat hij tegen 1 October ontslag vraagt als waagmeester. Dit schrij ven wordt voor kennisgeving aangenomen en het al of niet toestaan van dit ontslag uitgesteld voor een volgende vergadering. Het lid van Wijk vraagt of de gelden van de Afdeeling Ebbe afgelost zullen wor den, opdat de nieuwe Raad met een schoon schip kan beginnen en of de achterstallige pachters van het vorige jaar aangeschreven zullen worden. De Voorzitter antwoord hierop bevestigend en vervolgt verder Mijnheeren, alvorens de vergadering te sluiten, kan ik niet nalaten om in deze laatste zitting U dank te betuigen voor de trouwe opkomst ter vergaderingen en voor Uwe werkzaamheid in het belang der Ge meente. Steeds heerschte op onze verga deringen een goeden toon en was er aleens verschil van meening, toch wisten wij steeds de harmonie te bewaren. U, mijnheer de Secretaris, dank ik, ook namens mijne mede raadsleden, voor Uwe welwillendheid, waarmede gij ons steeds met raad en daad terzijde hebt gestaan. Ik hoop dat het nieuwe bestuur aan de in hun gestelde verwachting moge voldoen en werkzaam moge zijn tot welzijn en bloei van de ge meente Wijk en Aalburg. De Secretaris dankte hierop den Voorzit ter en de leden voor de hartelijke woor den en wenschte hun en hun gezin Gods beste zegen toe. Aangezien verder niets meer te behan delen viel, sloot de Voorzitter de vergade ring. ADYERTENTIEN. gediril, Pédicure. Speciaal in net pijnloos behan delen van BKsteroogen, Kelt- snijden, Nag^lingroeiïngen en Masage. VughterstraaY 101 's-Bosch. 'S-bosch, HOF-FOTQGRAA F. V BIJVOEGSEL Kiettwsblad I imiiiwmi I I mum i mi Tin i n i« au

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5