Firma ALPH. HUPSCH - lfughterstraat 19 - 's BOSCH, Moeders SIGARENMAGAZIJN™ levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. ANT. METSELAAR Gisteren is te Cleveland de conferentie begonnen van de Amerikaansche en Cana- deensche mijnwerkers. Zij eischen den zesuren dag, een week van vijf dagen en een loonsverhooging van 25 40 pet. Bij de bekende firma Carl Zeiss te Jena, hebben volgens het «Hbl.t, de werk lieden met 1140 tegen 820 stemmen in voering van »Akkordarbeitc, d. w. z. stuk loon, aanvaard. Dat is dus weer tot de oude methode teruggekeerd. Wasch het hoofd uwer kinderen eenmaal per week met PÜROLZEEP en u zult verwonderd zijn over den overvloedigen en prachtigen haargroei. Verkrijgb. bij alle Drogisten. BUITENLAND. Frankrijk. Het personeel der gemeente Parijs is in staking gegaan. De secretarieambtenaren staken bijna allen, het overige personeel staakt in zijn geheel. De toestand is vooral moeilijk ten aanzien van de begrafenissen. De regeering houdt zich met het geschil bezig. Er hadden tot dusver geen relletjes plaats. Staking in Zuid-Fraukryk. De departementale bond van vakvereeni- gingen in Zuid-Frankrijk heeft de alge- meene staking voor alle beroepen gelast. Relletjes in Ierland. Als een naspel van de ongeregeldheden van Zondag hebben hedennacht opnieuw in de straten van Fermoy relletjes plaats gehad. Ongeveer 50 winkels werden, naar ge meld wordt, door de soldaten vernield. Omtrent het gebeurde te Fermoj seint de Londensche berichtgever van het »Hbld.« naderEen troep van 250 soldaten, die volgens een weloverlegd plan schenen te handelen, hebben Maandagnacht te Fermoy in het graafschap Cork voor 15.000 20.000 pond sterling schade aangericht en vele personen gewond. Onder aanvoering van een soldaat, die fluitseinen gaf en de beweging leidde, be gonnen zij de winkels in de hoofdstraten te plunderen, vooral juwelierszaken, laken- en schoenenwinkels. De plunderaars namen honderden paren schoenen mede en voor een waarde van duizenden ponden uit een juwelierswinkel, welke volkomen werd ver nield. In het geheel werden 70 k 80 winkels totaal verwoest. De politie was niet bij machte de sol daten in bedwang te houden en het schrik bewind duurde tot bij middernacht. Toen eerst kwam een sterke afdeeling militairen aan en werd de orde langzamerhand her steld. Het gebeurde moet worden toegeschreven aan de verbittering, die heerscht wegens de houding der jury, die bij haar uitspraak het doodslaan van den soldaat op Zondag 1.1. niet als moord heeft beschouwd. Mijiibrand in Spanje. Te Oviedo waren een ingenieur en 15 arbeiders in een mijn afgedaald orn een brand te blusschen. Zij werden echter door de vlammen omringd en slechts de ingenieur en 2 arbeiders konden aan den dood ontkomen. Stakingsonlnsten in Amerika. Reuter seint uit Hammond, in den staat Indiana In een gevecht tusschen een dui zendtal stakende werklieden van de Stan dard Steel Cy. en de politie zijn vijf stakers gedood en vijftien gewond. Bom geworpen. De Japansche consul-generaal te Batavia ontving een telegram van zijn regeering, meldende, dat op 2 dezer, de nieuwe gou verneur-generaal van Korea, Baron Saito, debarkeerde te Seoul. Bij het verlaten van het station wierp een Koreaan een bom. De gouverneur-generaal is gelukkig ontsnapt, doch 29 notabelen werden ernstig gewond. BINNENLAND. Berooring in een trein. In den trein tusschen Den Haag en Haarlem is de heer B. uit Ginneken, van f 100 beroofd. Hij zette bij het kaartspel f10 in, gaf een bankbiljet van f 100 en kreeg niets terug. Politierakschool te Hilversum. Te Hilversum is de eerste Politievak- school geopend in tegenwoordigheid van den minister van justitie Mr. Th. Heemskerk. Staking ran aardappelrooiers. Onder de aardappelrooiers te Schoonoord en omgeving is een staking uitgebroken. De eisch is loonsverhooging. o De ex-kroonprinses De terugreis van de Duitsche ex-kroon prinses naar Berlijn is vastgesteld op Maan dag 15 September. Voor haar en gevolg wordt het Duitsche salonrijtuig, dat tijdens het bezoek in Nederland gebleven is, gekoppeld aan den Duitschen sneltrein, die 's morgens 7.50 van het Centraal Station te Amsterdam vertrekt, over Oldenzaal. Boerenbruiloft. Te Buren, nabij Hengelo is een boeren bruiloft gehouden, waarop 1300 personen genoodigd waren. Naar verluidt was er voor f1500 drank en bier ingeslagen. Ongeluk met benzine. Bedekt met brandwonden over het ge- heele lichaam is in het Acad. Ziekenhuis te Groningen opgenomen schipper T. van Appingedam, die bij het gieten van benzine in een sigarenaansteker in brand is ge raakt. Het fleschje vatte vlam en ontplofte. De toestand van T. is gevaarlijk. Voor zichtigheid met benzine zij aanbevolen. Een flinke grijsaard. Voor eenigen tijd nam de 80-jarige heer G. A. F. van Maanen te Zeddam, gem. Bergh, wegens hoogen ouderdom ontslag uit zijn betrekking van hoofd der openbare school aldaar. Voor de ontstane vacature meldde zich na gedane oproeping geen enkel sollicitant aan. Op verzoek van het ge meentebestuur heeft de 80-jarige zich bereid verklaard de leiding der school op zich te nemen zoolang de betrekking van hoofd vacant is. Een nieuwe oplichterstruc. Iemand, zich noemende Boere, die wist, dat in een der straten van Rotterdam een woning leeg stond, plaatste in een der bladen een advertentie, waarin hij gega digden opriep voor het huren van dat per ceel. Het aantal, ingekomen brieven was natuurlijk legio. Uit de sollicitanten zocht B. er eenige uit en verklaarde dezen dat zij de woning konden krijgen mits zij een jaar huur vooruit wilden betalen. B. gaf op verschillende tijdstippen telkens een zijner reflectanten gelegenheid de woning te zien, waar hij zich dan met een val- schen sleutel toegang verschafte. Op deze wijze wist B. aan meerdere personen het perceel, dat zijn eigendom niet was, te verhuren en zich de huursom over een jaar vooruit te doen betalen. Hij gaf dan een quitantie af en een sleutel, die naderhand bleek niet op de deur te passen. Hij deed daarbij mededeeling, dat het huis eerst over eenige weken te be trekken was daar eenige herstellingen moesten worden verricht. Toen de nieuwe huurders na dien tijd maatregelen wilden nemen voor hun ver huizing en de nieuwe woning wilden gereed maken, bleek dat de deur met den ont vangen sleutel niet te openen was en na informaties kwam hun aan het licht, dat de werkelijke eigenaar het huis reeds lang zelf had verhuurd. Men noemde al twee gevallen, waarbij aan Boere huurgeld betaald was en wel een f180 en een ander f130. De pseu- do-eigenaar zat soms uren op de stoep van *zijn« perceel te wachten op kijkers, die hy ontboden had. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Bij de gehouden Land- en Tuinbouwtentoonstelling te 's Bosch zijn ondermeer de navolgende bekroningen toe gekend. Ie Afdeeling: Hengsten, van warmbloedras, 3 jaar en ouder. 2e prijs, gouden medaille aan »Cicero«, eigenaren Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen3e prijs, verguld zilveren medaille aan »Dancredt, eigenaren dezelfde. 2e Afdeeling: Merriën, van warmbloedras, 4 jaar en ouder. Ie prijs, gouden medaille aan »Agrita«, eigenaar G, J. W. Branderhorst te Eethen 2e prijs, verguld zilveren medaille aan »Aranka«, eigenaer H. Smits te Waspik 3e prijs, zilveren medaille aan »Albertje«, eigenaar A. J. de Roon te Capelle Eer volle vermelding aan ïCantac, eigenaren Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. Merriën van warmbloedras, geboren in 1916. Ie prijs, verguld zilveren medaille aan »Dora XXIXa, eigenaar E. v. d, Beek te Genderen 2e prijs, groot zilveren medaille aan »Dorena«, eigenaar G. J. W. Brander horst te Eethen 3e prijs zilveren medaille aan »Diate«, eigenaren Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. Merriën van warmbloedras, geboren in 1917. Ie prijs, verguld zilveren medaille aan »Evalu«, eigenaar H. Smits te Waspik. Merriën van warmbloedras, geboren in 1918. Ie prijs, groote zilveren medaille aan »Freditha«, eigenaar A. J. de Roon, Capelle. Afdeeling stieren. 2e prijs, ïCerust, eigenaars Gebr. Oerle mans v. d. Schans te Drongelen. Afdeeling Koeien, (Kalfdragende). 2e prijs met ïN.N.«, eigenaar A. J. de Roon te Capelle 4e prys, J. Verhoeven te CapelleEervolle vermelding »Lise«, eigenaar A. J. de Roon te Capelle. Afdeeling Schapen. Springram, le prijs, eigenaar G. J. W. Branderhorst te Eethen. 4 Ooien, Lincoln ras, le prijs; 4 Ooien, Texelsch ras, 2e prijs4 Lammeren, Winsleijdale ras, le prijs 4 Lammeren, Lincoln ras, 2e prijs, eigenaars Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. A f d e e ling Varkens. Beer, Yorkshire ras, 2e prijsZeug, Yorkshire ras, le prijsZeug, veredeld Duitsch landvarken, 2e prijs, eigenaars Gebrs. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. PLUIMVEE. Afdeeling Hoenders. Krielhoenders, 2e prijsPekingeenden, le prijs; Kalkoenen, 1ste prijs, eigenaars Gebrs. Oerlemans v, d. Schans, Drongelen. Afdeeling Konijnen. Russische Brandneuzen, (voedsters), 2e prijs, Gebrs. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. AFDEELING LANDBOUWVOORTBRENGSELEN. Kleistreken. Eervolle vermelding. Wilhelmina tarwe, J. Snoek, Almkerk. Zomertarwe. le prijs, Mansholt Japhet Zomertarwe, Wed. Adt. Koekoe, Almkerk. Erwten. le prijs, Kortstroo Groene Erwten, Vereeniging van Oudleerlingen, Almkerk. 2 e prijs, Kortstroo Groene Erwten, H. Crezee, Almkerk. Wyksche poort No. 4 HEUSDEN. Groote keuze in SIGARENPIJPEN, STEENEN- en HOUTEN TABAKSPIJPEN. Werkendam. Dinsdag a.o. zal in de Nutszaal alhier tentoonstelling van Floralia gehouden worden. Capelle. Bij de op 10 dezer gehouden loting voor de militieplichtigen der lichting 1920 dezer gemeente, welke te Waalwijk plaats had, werden door de navolgende personen de volgende nummers getrokken 1 Antonie de Jong. 2 Jan van Esch. 3 Adriaan Kemmeren. 4 Dirk de Bie. 5 Johannes Konings. 6 Hendrik Jacobus de Jong. 7 Machiel Adriaan Verhagen. 8 Pieter Eimert Spierings. 9 Martinus van do Ven. 10 Cornelis Sterrenburg. Genderen. A.s. Maandag 15 Sept. des avonds te zeven uur hoopt in het ge bouw der Openbare school op te treden de heer K. Kruithof met het onderwerp Waarom een christelijke werkliedenver- eeniging Niemand verzuime deze vergadering te bezoeken. Sleenwijk. Uitslag van de op Dinsdag j.l. gehouden loting van de militie lichting 1920 1 Zeger Verschoor. 2 Arie Hoe- ke. 3 Jan Joost Paans. 4 Adrianus Blij. 5 Gerrit Visser. 6 Jan de Haan. 7 Dirk Ippel 8 Arie Marcelis van der Wiel. 9 Dirk den Haan. 10 Jan Johannes Ver hagen. 11 Gerrit de Bok. 12 Cornelis Versteeg. 13 Johannes Marinus Ouwer- kerk. 14 Willem Kil winger. 15 Johan nes Adrianus Verbeek. 16 Gerrit Stolk. Veen. Door de firma S. alhier werd deze week een begin gemaakt met het carfijten van peren. Tengevolge den oorlog werden deze wekzaamheden in een paar jaren niet verricht en was er ook weinig fruit, dat voor dit doel geschikt was. Het mond- en klauwzeer, dat voor een paar weken was uitgebroken op den uiterwaard de Ravens waard, doet zich bij verschilende melkkoeien aanmerkelijk voor. De beesten lijden er veel door, zoowel aan de pooten als in den mond. Het melk- geven is natuurlijk voor hierdoor ver minderd. Het is voor de boeren een groote schadepost. Dinsdag was de prijs der knolperen aan de veiling 9 en 10 cent per K.G., voor zure appelen werd besteed 10B cent per K.G. en boonen 11 cent per K.G. Waalwijk. De feestelijkheden alhier ter viering der Vredesfeesten en het 127a- jarig bestaan van Waalwijks Belang be loven zeer schitterend te worden. Door de geheele gemeente komt eene prachtige straat- en gevelversiering, openbare en par ticuliere gebouwen, zoowel als de straten zullen tooverachtig geïllumineerd worden. Zaterdagmorgen worden dankdiensten gehouden, muzikale wandeling, matinées, ten 12 uur Vieg-demonstratie, ten 27« uur prachtige allergorische optocht, daarna con certen, des avonds fakkeloptocht met schit- terene vuurwerk. Den volgenden dag wie lerwedstrijden, matinées, kinderspelen enz. Men ziet dat het hier betreft eene zeld zame feestviering. Vooral van versiering, verlichting en optocht is zeer veel werk gemaakt en duizenden vreemdelingen wor den dan ook verwacht. Wondrichem. Veiling 10 Sept. Peren Knolperen 68 ct. per K.G. Diamantp. 11—13 Beurre's 13—15 d Jutte 2022 Appelen YVijnzuur 811 The Queen 1819 x> Zoete appelen 6—10 a Vergadering van den Raad der Gemeen te GENDEREN, op Dinsdag 9 September des n.m. halfvier. Voorzitter D. F. Brune. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt met gebed geo pend, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De openbare vergadering wordt daarna gesloten, om over te gaan in gesloten ver gadering tot vaststelling van het kohier Hoofdelijken Omslag 1919. Na heropening van de openbare verga dering komt de vaststelling van de veror dening op heffing voor den Hoofdelijken Omslag aan de orde. De heffing zal progressief geschieden, beginnende met 1 pet. en opklimmende tot 4 pet. Voor hoofden van gezinnen en alleenloopende personen zal f 400.voor een vrouw of huishoudster f100.van elk kind beneden 15 jaar f100.wor den afgetrokken voor noodzakelijk levens onderhoud. Het lid Boll, zou de leeftijdgrens van 15 jaar willen verlagen, waarmede de Raad zich echter niet kan vereenigen. De Voorzitter stelt voor, in de verorde ning een bepaling op te nemen, om, mocht met het voorgestelde percentage het bedrag bij de begroeting uitgetrokken niet bereikt kunnen worden dit percentage te verhoogen, totdat men het maximum bedrag heeft be reikt. Het lid van den Heuvel zou de vast stelling der verordening willen uitstellen tot een volgende vergadering, waarop de Voorzitter opmerkt dat dit niet doenbaar is, aangezien de vaststelling toch reeds laat is en het zeker Februari wordt eer de ver ordening is goedgekeurd en daarom voor stelt, ze nu af te werken. Hierop wordt de verordening, met de voorgestelde bepaling der Voorzitter, met algemeene stemmen goedgekeurd. Nu wordt behandeld de vaststelling der huurwaarde voor Onderwijzerswoningen. Deze huurwaarde wordt door den Raad vastgesteld op 10 pet. van het salaris der onderwijzers, vastgesteld bij de wet van 14 Juni 1919, Staatsblad 493. De vacature in de commissie tot wering van schoolverzuim wordt aangevuld door de benoeming met algemeene stemmen van den heer M. Verzijl. De Voorzitter deelt mede dat de heer F. J. Majer Hoofd der Bijzondere school te Genderen, hem heeft verteld, dat er personen zijn, die een wintercursus in de tuinbouw zouden willen volgen en dat ge noemd hoofd een dergelijke cursus zou willen houden, indien de Gemeente vuur en licht in de openbare school verschafte, hem f 100.belooning gaf en f25. beschikbaar stelde voor de aanschaffing van instrumenten. - De Raad besluit tot het doen houden van een tuinbouwcursus indien zich daar voor minstens 12 personen aanmelden. Het lid W. J. G. Branderhorst zou de vergoeding door de leerlingen te betalen willen stellen op f 5.per persoon voor ingezetenen en f6.voor niet ingezetenen. De Raad besluit alle deelnemers f 5. te laten betalen. Goedkeuring wordt ver leend tot het aangaan van een geldleening groot f 1500.voor de Likwidatie van het levensmiddelenbedrijf. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangende slui- de Voorzitter de vergadering. Kantongerecht te Hensden Uitspraak van 5 September. Visscherijwet P. K. te Haarsteeg en J. v. d. M. te Dussen, ieder f 2 of 1 week T. S. C. v. d. K. te Almkerk, f 1 of 1 dag M. K. te Elshout, f 5 of 3 dagen. Strooperij D. H. te Werkendam f 3 of 2 w. T. S. WoningwetA. K. te Almkerk, 2 maal f10 of 2 maal 5 d, SpringstierenreglernentI. B. te Wer kendam (2 maal) en G. J. W. te Nieuwen- dijk (2 maal), ieder 2 maal f 5 of 2 maal 3d.; A. v. d. S. te Nieuwendijk en C. K. te Almkerk, ieder 2 maal f 5 of 2 maal 3 d. G. H. S. B.-Broek, f 5 of 3 d. W. S. te Almkerk (2 maai), 2 maal f 5 of 2 maal 3d.; W. v. W. te Wijk, C. P. v. H. te Almkerk, A. V. te idem, W. S. te Nieuwendijk en P. G. te Uitwijk, ieder f 5 of 3 d. JachtwetA. R. te Almkerk, f 5 of 3 d. TrekhondenwetA. N. te Wijk, 2 maal f 2 of 2 maal 1 d.; W. v. d. B. te Heus- den, 3 maal f 2 of 3 maal 2 d. Pol. Verord. v. Hedikhuizen, L. v. O. te Hedikhuizen, f 2 of 1 d. LeerplichtJ. G. te Werkendam, f 2 of 2 d. Art. 459 Sr.: H. C. K. te Aalburg f5 of 3 d. en A. v. W. te Wijk, f 3 of 2 d. Art. 453 Sr.L. B. zwervende, f 3 of 2 d. Rijwiel zonder lichtJ. C. S. en P. G. v. A. beiden te Heusden, W. v. d. K. te Eethen, A. C. M. H, en C. V. beiden te Veen en M. v. T. te Dussen, ieder f 2 of 2 d. Art. 424 Sr.J. v. V. te Dussen, terug aan de ouders. INGEZONDEN. Geachte heer Redacteur Toen verleden week, de heer van der Velden in den Raad te Wijk vroeg, of de burgemeester ook contróle kon uitoefenen op het regeeringsbrood, dacht ik zie zoo, dat gaat goed, nu zal er een eind komen aan dat geknoei, maar 't is nog net zoo. Als men den bakker naar de slechte kwa liteit van het brood vraagt, geeft hij den molenaar de schuld en de molenaar kaatst den bal naar den bakker terug. Wie is hier de schuidige De regeering niet, want in andere plaatsen is het bruin brood beter dan in dezestreek. Of zouden die menschen er beiden goed bij varen Als men bedenkt, dat het brood vrij is, moet men wel tot die conclusie komen. My dunkt, dat het hoog tijd wordt, eens een onderzoek te doen plaats hebben, maar dan door de politie, zoodat de schuldige gevonden wordt. Dank voor de plaatsing in het algemeen belang. Land van Heusden, EEN VRIJZ. DEM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2