Inmaakglazen §n alle maten tegen concurreerende prijzen. genees krachtige! Purolzeep. SIGARENMAGAZIJN. Armeniërs hadden voor den oorlog in Turkije 60 pet. van den invoer 49 pet. van den uitvoer, 80 pet. van den binnenlandschen handel en het grootste deel van de am bachten en vrije beroepen in handen.) De kerken en scholen in Armenië zijn ver nield of in moskeeën veranderd. De politieke gevolgen van den moord op groote schaal laten zich thans reeds voelen. De Russische Armeniërs in den Kaukasus, ongeveer millioen, die voordien geen reden hadden om bij Rusland te willen blijven, daar hun volksgenooten in Turkije meer vrijheid op kerkelijk-, school-, taal en nationaal gebied hadden, zijn genood zaakt geworden zich in de armen van Rus land te werpen. De moreele en ekonomische gevolgen zullen zich weldra laten gelden. De wereld zal zich zegt de schrijver niet laten overtuigen dat deze moord en deportaties uit strategisch oogpunt nood zakelijk waren en er Turkije voor laten boeten. Dat zal, naar het oordeel van dr. Lepsius, dan een gerechte straf zijn, want de politieke leiders van het Armeensche volk hadden zich niet alleen onthouden van elke deloyale daad tegen de Turksche re geering, maar reeds sedert de invoering van de grondwet de Jong Turksche partij gesteund. Zij zullen dan ook niet nalaten te bewijzen dat de vernietiging van hun volk is te wijten aan pan-islamitische nei gingen van de Turksche regeering en niet aan deloyale daden van bet Armeensche volk. De ekonomische en cultureele ontwikke ling van Turkije is ten zeerste geschaad door de uitroeiing en vervolging van het meest intelligente en ijverige volk binnen het Ottomansche rijk. Een zuivere zeep, die huiduitslag verdrijft, bij haarziekten genezing brengt en hij roode of ontstoken hnid der kinderen onschatbare diensten bewijst is Prijs per stuk 90 cent. Verkrijgb. bij Apoth. en Drog. Ter plaatse bij de adressen ge noemd in de advertentie Mijnhardt'3 Geneeskrachtige tabletten welke in ditzelfde nummer voorkomt. BUITENLAND. Londen. 6 a 700 koeien en een aantal stieren zullen naar Servië worden gezonden voor de fokkerij. Verder zullen verschei dene duizenden hoenders naar Servië wor den overgebracht. De Engelsche regeering heeft een schip voor het vervoer beschik baar gesteld. Antwerpen. Een motorboot, die de Schelde overstak, werd door de schroef van een sleepboot verbrijzeld. Alle inziitenden geraakten te water. Zes lijken zijn reeds opgehaald. Berlijn. De Fransche regeering heeft de Duitsche regeering om bedieningsper soneel verzocht voor de door Duitschland krachtens het vredesverdrag geleverde stoomploegen. Dit personeel zal de Fran sche arbeiders moeten instrueeren. Berlijn. Naar de «Post* meldt heeft de commissie van onderhandelingen tus- schen Polen en Duitschland aan de regee ring voorhesteld, de onderhandelingen te hervatten, Weenen. Uit Roemenië komen berich ten omtrent het uitbreken van choiera al daar. Madrid. In de provincie Alicante heeft een aardbeving plaats gehad, waardoor ver scheiden huizen, kerken en openbare ge bouwen zijn ingestort. De „Lusitauia" weer rlot te brengen Het blijkt uit de reeds met tal van door de duikbooten tot zinken gebrachte schepen genomen proeven dat het niet tot de on mogelijkheden behoort de meeste dezer sche pen weer vlot te brengen. In verband daarmede hoopt men ook de «Lusitania* weer van den bodem der zee te kunnen lichten met behulp van de speciale pontons, welke men voor het lichten van gezonken groote zeeschepen vervaardigd heeft. Een gappend paleisbediendc. De Berlijnsche rechtbank heeft Woens dag den 56-jarigen bediende uit het ko ninklijk paleis te Berlijn, Kuhleim, wegens diefstal veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. De man, die sedert 27 jaren als huisbediende in het paleis was aangesteld, had in de vertrekken van den keizer en de keizerin aanzienlijke diefstallen gepleegd. Meer dan honderd, meest zeer kostbare voorwerpen zijn door de politie in zijn wo ning teruggevonden, o.a. gouden en zilveren tabaksdoozen van Frederik den Groote, zes olieschilderijen, verschillende bronzen, Turk sche en Japansche kunstvoorwerpen, zilveren vaatwerk, ordeteekenen, Perzische tapijten enz; Bovendien had hij in den wijnkelder ingebroken. 0 Een wet tegen de woekeraars. Gisteren is in Engeland de wet tegen de woekeraars in werking getreden, leder die gegronde reden heeft om te vermoeden dat een handelaar een onredelijke winst maakt, kan zich beklagen bij een plaatselijke com missie, die de klacht zal onderzoeken. Als de handelaar de autoriteiten overtuigen kan dat hij slechts een redelijke winst in re kening brengt, dan word de bewijslast af gewenteld op den grossier, die de centrale commissie zal hebben te overtuigen, dat hij onschuldig is. President Wilson in geraur. Reuter seint uit Portland (Oregon), d.d 43 September: Terwijl President Wilson met zijn gezelschap een automobielrit maakte, is een der auto's omgevallen. Hierbij wer den de eigenaar en een welbekende journalist gedood. Wilson is ongedeerd. BINNENLAND. Kegeeringsondcrkleercu. De Minister van Landbouw heeft den burgemeesters bericht, dat de duurte der onderkleeren hem aanleiding heeft gegeven tot een onderzoek inzake prijzen der grond stoffen. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat het mogelijk zou zijn, desnoods door middel van inbezitneming, thans gebleekte katoen (breed te circa 84 c.M,) of ongebleekte katoen (breedte circa 88 c.M.) van zeer goede kwaliteit aan te koopen en te uwer be schikking te stellen tegen ten hoogste f 0.50 per 0.69 M, (oude el) «Gaarne zal ik spoedig van u vernemen, of uw gemeentebestuur van mijne bemid deling gebruik wenscht te maken, om over een bepaalde hoeveelheid dezer goederen de beschikking te krijgen, ten einde deze in uwe gemeente te plaatsen. Te uwer informatie strekke, dat voor een hemd van een volwassen persoon ongeveer 4 maal 0.69 M. stof benoodigd is.« 0 De cx-kroonprinscs van Pruisen. De ex-kroonprinses van Pruisen, die Maandagmiddag via Oldenzaal naar Pots dam is teruggekeerd, schonk den secretaris generaal mr, J. B. Kan, die haar tot Ol denzaal uitgeleide deed, burgemeester Vos de Wael van Oldenzaal, marechaussee, politie, militaire grenswachtcommandanten, stationschef enz. als souvenir haar portret, dat ze eigenhandig van haar naam en een onderschrift had voorzien, benevens een sigarenaansteker of een leeren koker met sigaretten, waarop een gekroonde W. o De ei-keizer. Het Hbld, wijst er op, dat achtereen volgens Amerika, Japan, België en Italië de vervolging en uitlevering van den ex- keizer in strijd met het recht hebben geacht. Blijven over Frankrijk en Engeland. Het eerste is er vrijwel onverschillig voor, in Engeland zijn velen van gezag met kracht er tegen opgekomen. Maar Lloyd George heeft de terechtstelling aan zijn kiezers beloofd. Gelooft men, dat hij nog in staat zal zijn ook maar den eersten stap te doen om die belofte na te komen? Mochten intusschen de geallieerde en geassocieerde mogendheden, omdat zij een maal onder het vredestraktaat hun hand- teekening hebben gezet, er toe besluiten, de uitlevering van den ex-keizer te vragen, dan zal Nederland, zich steunend op wet en traktaat, de uitlevering weigeren en het zal weten, dat het de geheele wereld niet tegen zich, maar aan zijne zijde heeft. Lijmbanden om vruchtboomen. Nu er eindelijk weer rupserilijm van goede kwaliteit verkrijgbaar is, is het zeer gewenscht, dat bezitters van boomgaarden dit najaar van dit uitstekende middel ge bruik maken, om hunne vruchtbomen tegen de rups van den kleinen wintervlinder te beschermen. Doordat gedurende eenige jaren rupsenlijm niet vervaardigd kon wor den, moe-1 op vele plaatsen de bestrijding van dit insect achterwege blijven, zoodat dit gelegenheid heeft gehad, zich weer sterk te vermeerderen. De beschadiging door de rups veroorzaakt, kwam dit voor jaar dan ook zeer algemeen voor, zoodat op de meeste plaatsen, waar vruchtboomen geteeld worden, met voordeel van rupsen- lijm kan worden gebruik gemaakt. De rups van den kleinen wintervlinder, ook wel trekmade genoemd, is in volwassen toestand ongeveer 2 Va c.M. lang, lichtgroen van kleur, met aan elke zijde een lichtere streep. Zij vreet vanaf het oogenblik, dat de knoppen zich gaan ontwikkelen, tot om streeks midden Juni, aan alle deelen der vruchtboomen, dus de knoppen, de bloemen, bladeren en vruchten. Bij kersen worden in 't byzonder de jonge vruchten aange vreten, die afvallen bij appels komen de rupsen zeer vaak voor in de z.g.n. ge mengde knoppen, d.z. de knoppen, waaruit zich bladeren en bloemen ontwikkelen, waarbij dan de bloemen worden aangevreten en het geheel met spindraden aan elkaar wordt gehecht. Bij alle vruchtboomen worden gaten in de bladeren gevreten, wat soms zoo erg kan zijn, dat de bladeren er als sterk verhageld uitzien. Aan al deze kenmeiken is de vreterij van de rups van den kleinen wintervlinder gemakkelijk te herkennen. Op dit oogenblik kan aan het blad nog gezien worden, in welke mate de rups in Juni nog aanwezig is geweest. De rups verpopt in den grond en uit de pop komt, op een tijdstip gelegen tus- schen begin October en eind December, soms zelfs nog later, de vlinder te voor schijn. Aangezien de vrouwelijke vlinder slechts kleine vleugelstompjes heeft, waar mede zij in het geheel niet kan vliegen, moet zij loopende de takken en knoppen bereiken, om daar hare eieren te leggen. Door nu een band met rupsenlijm om den stam te leggen, kan men de vlinders tegen houden. Men bindt dus even voordat de vlinders te voorschijn kunnen komen, dus in het begin van October, om den stam van eiken vruchtboom een strook perkamentpapier, met twee touwtjes stevig vast. Daarna wordt op dit papier een laagje rupsenlijm van goede qualiteit gesmeerd, ter breedte van 8 c.M. De vlinders werken zich dan vast op deze lijm en sterven, of zij keeren terug en leggen dan vaak nog eieren op het stamgedeelte, beneden den lijmband. Het is daarom zeer gewenscht, de lijm band tot het volgend voorjaar om den stam te laten of wel kan men het stamgedeelte onder den band met een 8% carbolineum- oplossing behandelen, om de eieren te dooden. Direct op den stam mag de rupsenlijm niet gesmeerd worden, daar de schors dan gedood kan worden. De Phytopathologische Dienst geeft gaarne advies over de aan te schaffen rupsenlijm over het aanleggen der banden. De levens wijze van den kleinen wintervlinder, de door de rups aangerichte schade, de ver breiding over ons land en alles wat op de bestrijding betrekking heeft, wordt uit voerig behandeld en afgebeeld in Mede- deelingen van den Phyt'nopathologischen Dienst, No. 3, De Trekmade, verkrijgbaar a f 0.20 per stuk. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De heer J. E. Nienhuis alhier slaagde dezer dagen voor het ge houden examen voor Opperwachtmeester- Instructeur bij de Bereden Artillerie. Door het Dept. van bet Nut alhier werd gekozen als bestuurslid de Heer Stassen, zulks ter vervanging van den Heer Van Andel, die zich voor een herbenoeming niet beschikbaar stelde. Voor bestuurslid van de Teekenschool werd gekozen de Heer Olie (Techn. Amb tenaar) vacature ontstaan door het .vertrek van den Heer Steinz Idem voor de Biblio theek de Heer Maassen en deed de Voor zitter mededeeling dat als Leeraar voor Teekenen (afdeeling scheepsbouw) met ministr. goedkeuring was aangesteld de Heer Breeden, zulks ter vervanging van den Heer Van Herk, die de gemeente ver laten heeft. In de a. s. wintermaanden zullen een tiental Heeren en Dames (studenten) uit Utrecht worden uitgenoodigd om alhier een cabaret te geven en zal verder een of twee avonden een spreker worden uitgenoodigd. AAT. METSELAAR Wijksche poort No. 4 HEUSDEN. Neemt proef met de geurige en sma kelijke KOFFIE en THEE. Werkendam. Onze predikant, Ds. v. d. Pol, hoopt 12 Oct. a. s. afscheid van de gemeente te nemen. Dinsdag werd alhier eene tentoon stelling gehouden van Floralia, welke goed geslaagd mag heeien. 's Middags waren er reeds vele bezoekers, en des avonds was de zaal stampvol, opgeluisterd door het muziekgezelschap »Concordia«. Hoewel dit pas een half jaar bestaat, gaf het toch al aardige stukjes ten beste het was er echt gezellig, zoodat allen voldaan huiswaarts keerden. De Oranjeveieeniging alhier heeft besloten het Vredesfeest te vieren op Woensdag 24 September a.s. Des mor gens zullen de schoolkinderen van aile scholen getracteerd worden en een rond- gaug maken door het dorp. Ook zal er etalage- en wedstrijd van versierde gevels gehouden worden en optocht van versierde fietsen en kinderwagens, 's Middags zal het Muziekgezelschap Concordia een con cert geven, terwijl des avonds een lam pionoptocht met muziek voorop zal gehouden worden. Moge deze dag goed slagen 1 Aalburg. De knecht van den bakker V. kreeg een zoodanige slag van het paard tegen zijn been, dat hij het voorloopig niet zal kunnen gebruiken. Drongelen. Gebrs. Oerlemans van der Schans alhier behaalden verleden week op de tentoonstellingen te 's Bosch en Gorkum niet minder dan 21 onderscheidingen. nJ. te 's Bosch den 2e pr. met den hengst Cicero, den 3e pr. met den hengst Dancred, den 3e pr. met den 3-jarige merrie Diate, een eervolle vermelding met de 4-jarige merrie Carita, den 2e pr. met de 2-jarige stier Cerus, den 2e pr. met een Yorkshire beer, den le pr. met een Yorkshire zeug, den 2e pr. met een zeug veredeld landvarken, den le pr. met 4 ooien Lincolu ras, den 2e pr. met 4 ooien Texelsch ras, den le pr. met 4 lammeren Lincolu ras, den 2e pr. met 4 lammeren Texelsch ras, den le pr. met een toorn kalkoenen, den le pr. met een toom pekingeenden, den 2e pr. met een toom zwart bantam hoenders, den 2e pr. met een Russische brandneus voedster en te Gorkum in het nummer waar de inzendingen der zes afdeelingen van de Nationale Ver. tot bevordering van het paardenras onder ling concureerden, met Cicero een 5e pr,, met Diate, als M. C. merrie aan de hand, den 3e pr., in het nummer voor aange spannen M. C. merriën met de 4-jarige Carita den 4e pr. en met de 3-jarige Diate den 5e pr., en in het nummer voor eenspan landbouwpaarden met Diate een eervolle vermelding. Herpt. Na een gastvrijheid van zeven weken, keerden de Oostenrijksche jongens Woensdag j.l. weer verstiekt naar hun land terug. Oudendijk. Toen Maandagmorgen het zoontje van den koopman K. de honden wilde inspannen, werd plotseling een der dieren zoo woedend, dat hij den jongen telijf ging. Een ander broertje die dit zag, liep weg om zijn vader te roepen, doch de hond achtervolgde ook hem, greep hem aan, en slingerde hem tegen den grond. Een dochter van K. zag dit, schoot toe, en wist den hond te grijpen, zoodat den jongen verlost werd. Eenige oogenblik- ken bleef het dier toen kalm, maar toen hij K. zag, die op het geroep kwam toe snellen, was het weer mis. K. trachtte het dier te grijpen doch het dier had hem dadelijk in zijn armen. Toen ontstond er een- worsteling zoo vreeselijk als moeilijk valt te beschrijven. Eindelijk wist hij het dier tegen den grond te krijgen, en met toegeschoten hulp, het thans geheel rasend geworden dier, in boeien te slaan. Zijn lot was spoedig be slist, een slag met een zware bijl maakte hem spoedig onschadelijk. K. bleek in middels een 7 tal wonden opgeloopen te hebben, zoodat in een oogenblik een 3 tal personen uit het zelfde huis gewond waren. De dokter uit Almkerk verleende de eerste hulp. R amsdouksveer. De agent van po litie S. A. Kloone en de nachtwaker W. Waas zijn aangesteld tot onbezoldigd rijks veldwachter. Onder de varkens heerseht in onze gemeente de vlekziekte. Reeds zijn enkele dieren gestorven. De Bouwvereeniging «Volksbelang* zal aan het einde dezer maand 26 wonin gen aanbesteden. Zij zullen geplaatst wor den in de Koningsstraat. Bij den heer J. S. is een bank biljet van f1000 gestolen. Dader(s) on bekend. De rupsenplaag neemt in onze ge meente nog steeds toe. Geheele akkers zijn kaal gevreten. Sleeuwijk. De heer G. Vos, gem. secretaris is benoemd tot tusschenpersoon van den Raad van Arbeid te Dordrecht. Veen. Hoort men op andere plaatsen klachten over de rupsen, ook hier wordt hiervan melding gemaakt. Op sommige akkers staan de knolrapen, waarop dit goedje het vooral heeft gemunt, bijna bla derloos. Maatregelen zijn hiertegen weinig bestand. Zaterdag was de aanvoer van fruit, welke met motor van hier naar Rotterdam plaats heeft, zoo groot, dat een tweede motor noodig was om de zending naar behooren uit te voeren. De landbouwer v. T. vond Maandag toen hij in de weide kwam zij kalf koe dood. Voor den eigenaar een aanmerke lijke schadepost. Wondrichem. September. Appelen Zure Schijvers Wijnzuur Veilingsbericht van 17 10—12 8—40 et. Transp. de Croncels 11-—43 6—8 K.G. 5V2- 14V2 ct. p. K.G. Zoete appelen Peren Knolperen Maagdeperen Beurre de Merode Beurre Hordg Williams Dachesse 912 Pruimen. Kwetsen. Boonen. Snijboonen 8 ct. p. -K.G. Wijk. Bij den landbouwer B. staat voor den tweede maal in dit jaar een ap pel boom in vollen bloei, terwijl van den eersten bloesem de appels thans rijp lijn. Zaltbommel. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd21 gras kalveren, prijs f85 tot f120, weinig han del 90 biggen, prijs f 35 tot f 55 8000 eieren 11 tot 13 ct. per stuk 350 K. G boter, roomboter f '1.60, boerenboter f 1.65 k f 1.70 per l/3 K.G. Bij de op 16 September gehouder vergadering van het Gecombineerd Collegi van Bommelerwaard boven den Meidijk werd voorlezing gedaan van de ingekome goedkeuring van Gedeputeerde Staten 0 geërfdendagsbesluiten van de polders Driel, tot verhuring der los en laad plaats gedurende 12 jaar. Hedel, tot openbare verkoop van hoornen en tot verleening van f 25 grati ficatie aan den rijksveldwachter Scheurs Zalt-Bomme), tot verleenen van gratifi caties van gemeente- en rijkspolitie, res pectievelijk f20 en f10. Nieuwaal, tot id. aan id., respectieve' lijk f 10 en f 15. Zalt-Boramel, tot uitkeering aan geërf den f 2 per H A. Hedel, tot verleening van f 50 subsidi aan de geitenfokvereeniging. Zalt-Bommel, tot verleening van f 2 pei week toeslag aan den polderwegwerke Amroerzoden en Well, tot toekennin van subsidie aan rijks- en gemeente po litie f50. Gameren, tot verleening aan rijks- et gemeente politie en polderbode, gratificai j tie elk ad f 10. Aalst, tot verhooging der toelage Rijksj veearts tot f50. Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH. 10- 12- 10- -8 12 14 8

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2