voor lel Land m fleusden on Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3S15. Zaterdag 20 sepieisr. 'Hinthamerstraat 10. PLATEN, FOTO'S, ETSEN, enz., JOZ. DE JONG,' Het adres voor wederverkopers H. A. BONSEL, ONGELOOFLIJK ATELIER VOOR FOTOGRAFIE X. X. Wielrijders. J. A. ROZA, Rijwielhandel Andel. De Landbouwtentoonstelling Hoeden- en Pettenmagazijn Accountantskantoor van 's-Hertogenbosch, Vermeerdering in jaren. 'S BOSCH. Nieuwe Rijwielen vanaf f 63,50b Zuiver wegende Bascules vanaf f17. Prima Transport Melkbussen vanaf f12, Sorteer Kafmolens vanaf f70. B.-BROEK, A. DE GRAAFF, DUSSEN. 's-BOSCH. PARADE 11 Aan onderstaand adres verkrijgbaar prima heeren-en damesrijwielen, onderdeelen en banden, Reperatiën aan rijwielen tot scherp concu- reerende prijzen, Emailleeren van rijwielen f 7,met bies. BEHOORENDE BIJ HET Velen zien op tegen den ouden dag. Toch dient dit een tijdperk van rust te zijn, vrij van rugpijn, urinekwalen en rheumathiek. Veel hangt af van de nieren. Als,deze organen verzwakt zijn, kunnen zij het bloed niet rein houden en worden urinezuurver- giften door de bloedsomloop naar de ze nuwen, spieren, gewrichten en aderen ge voerd. Dan schijnt de oude dag een last het gehoor en gezicht beginnen af te nemen het geheugen te verminderen, en de rug en leden worden pijnlijk en stijf. Een van de beste dingen, die van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen gezegd worden, is, dat zij een zegen voor menschen op leeftijd zijn, en juist ouden van dagen zeg gen dit zelf. Uit eigen ondervinding bleek hun, dat dit geneesmiddel blijvende baat geeft. Dit speciale niergeneesmiddel helpt bij nier- en blaasaandoeningen, rheumatiek. graveel, rugpijn, nier-waterzucht, spit en steen. Foster's Pillen wekken de nieren op en versterken haar, heelen en verzachten de blaas, en houden het lichaam vrij van over tollig urinezuur. Zij werken niet op de ingewanden. Dit is een der redenen, waar om zij geschikt zijn voor oud en jong. EisCht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op de verpakking. Verkrijg baar bij alle goede drogisten f4.75 p. doos of flO.p. zes duozen. GEMENGD NIEUWS. Proclamatie uitgevaardigd. De Engelsche koning heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij nieuwe maatregelen toezegt om de oud-soldaten, die door wonden ongeschikt geworden zijn en nog geen werk in de burgermaatschappij hebben kunnen vinden, te helpen. De re geering zal de werkgevers en de werke- loozen met elkander in contact brengen. Van de 800.000 man, die de militaire dienst naar schatting ongeschikt gemaakt heeft voor hun werk, hebben 700.000 reeds werk gevonden. Ongeveer 50.000 bieden thans hun diensten aan op de arbeidsmark, terwijl de overige 50.000 nog niet uit de hospitalen ontslagen zijn. Zij zullen ook van regeeringswege een opleiding ontvan gen voor nieuwe beroepen. Elke werkgever, die meer dan 10 man in dienst heeft moet 5 pCt. van zijn per soneel oorlogsverminkten in dienst nemen. Hij komt dan op een lijst te staan, de »National Roll« en mag in zijn brieven hoofd doen blijken, dat hij tot het goede doel medewerkt. o Reusachtig Vliegtuig. Een bericht uit Leipzig meldt, dat in de vliegtuigenfabriek aldaar, de Aviatik Werke, een reusachtig vliegtuig is gebouwd, dat volgens het bericht, het grootste van de wereld zou zijnhet is ruim veertig meter breed, 25 meter lang en 7 meter hoog en wordt voortbewogen, door twee Benen motoren, elk van 500 P.K. en twee van 250 P.K. Behalve voor den commandant, twee bestuurders, twee mecaniciens en een steward, biedt het plaats voor 18 passa giers met hun bagage. Dit groote vlieg tuig heeft reeds welgeslaagde proefvluchten gedaan. Het particuliere leren ran den ex-Keizer. De «Kölnische Ztg.® dringt aan op maat regelen om het particuliere leven van den ex-Keizer tegen onwaardige sensatiezucht te beschermen. Op de hoeken der straten te Berlijn kan men schendblaadjes koopen, die laster daaromtrent verspreiden, terwijl thans een bioscoop-firma een nieuwen film aankondigt, onder den titelHet geluk en het einde van Keizer Wilhelm.® BINNENLAND. te Gorinchem. bekroningen, roor zoorer dit het Land ran Hemden eu Alteua betreft. Afd Akkerbouw. 2e pr. W. G. de Waard te Werkendam, met Millioentarwe. 2e pr. W. G. de Waard te Werkendam. Haver. 2e pr. H. Crezée te Nieuwendijk, met zegehaver, Ie pr. W. G. de Waard te Werkendam, met duivenboonen. Afd. Vruchtenteelt. Ie pr. M. Sigmond te Sleeuwijk. 5e pr. Celma van A. de Lorm te Andel. Bestuursprijs Diate van Gebrs. Oerlemans te Drongelen. te Drongelen. Bestuursprijs Diate van dezelfde. Anna en Aakje. BestuursprijsC. Kalis te Andel met een 4-j. zwarte merrie en een 2-j, moorkop schimmel. Eerv. verm. Dora XXIX van E. van der Beek te Genderen. Concours Hippique gehouden op Zaterdag 13 Sept. 1919. Concours M. C. merriën aan de hand voorgebracht. 3e pr. Diate van Gebrs. Oerlemans te Drongelen. o broodkaart. Als wittebroodkaart voor het 110de tijd vak, hetwelk loopt van Vrijdag 49 tot en met Zaterdag 27 September, zal dienen de rijksbroodkaart in blauwe kleur op rooden ondeigrond. TWEEDE KAMER. De millioencn-uota. Uit de gebruikelijke nota van den minister van financiën overgelegd ter begeleiding van de stukken betreffende de ontwerp- staatsbegrooting lichten wij de volgende cijfers (overschot tekort 1918 voorl.) Wat het loopende dienstjaar 1919 be treft zegt de minister, dat het te verwachten zou zijn dat het oorspronkelijk geraamde tekort van f 40,390,639 uit hoofde van suppletoire aanvragen ten minste tot rond f90,000,000 zou stijgen. Mocht echter de opbrengst der Rijksmiddelen in de laat ste vijf maanden in gelijke evenredigheid de raming overschrijden, dan zou de ont vangst in het geheele jaar 1919 omstreeks f 67.000,000 meer bedragen dan aanvan kelijk werd verwacht, Hierbij is geen rekening gehouden met de omstandigheid, dat verschillende, in den loop van dit jaar tot stand gebrachte be- lastingverhoogingen haar invloed nog niet of slechts ten deele deden gevoelen, De Minister meent te mogen vertrouwen, dat het tekort belangrijk beneden het daarvoor oorspronkelijk geraamde .bedrag zal blijven. Voor het dienstjaar 1920 wordt het tekort geraamd op f 176,822,496 (gewone dienst f 53,375+03, buitengewone dienst f75,842,493, Crisisdienst f47,604,900). Keilers en Koningen onder den hamer. Zij zullen de volgende maand bij opbod worden verkocht, de vorstelijke personen in hun kleurrijke, besterde uniformen, die zooveel jaren zwijgend en gemoedelijk naast elKaar hebben gestaan Koning Edwar van Engeland, de Duitsche Keizer, Hindenburg, Clernenceau en Alfons van Spanje. De wassenbeelden uit het Panopticum worden begin October geveild, evenals de groepen misdadigers, de Hindeloper-karner en de Arabische toovertuin met de de spiegels en sultan Alledin. WTeldra wordt het Panopticum gesloten. Het bezoek is vooral in de zomermaanden van provincialen zeer groot (dit seizoen nog 50.000). Maar weldra is het uit, naar men weet. Eerst een paar kijkdagen in October, doch dan niet van provincialen, maar van de candidaatkoopers der wassenbeelden en vervolgens de veiling Wie biedt er wat voor Toekoe Oemar Éénmaal, andermaal. o Electrificatie der Langstraat. Dezer dagen had te Waalwijk eene bij eenkomst plaats van de besturen der ge meenten Cappelle, Waspik, Kaatsheuvel en Loon op Zand en Waalwijk met den direc teur der provinciale Noorbrabantsche Elec- triciteits Maatschappij, ter bespreking van de aansluiting van het Westelijk deel der Langstraat aan het provinciale net. Door prof. van Swaay werd medegedeeld dat het in de bedoeling van de Provinciale Centrale licht om het westelijk deel der Langstraat nog dezen winter aan te sluiten. Het westelijk deel zoft dan worden bediend vanuit het station Geertruiden berg, het oos telijk deel, dat is de Langstraat van Drunen, vanuit het station 's-Kertogenbosch. De moord te Haaren. Voor de rechtbank te 's Bosch stond terecht Gerardus Marinus Verhoeven, 23 jaar, arbeider te Oisterwijk, thans gedeti neerd, beklaagd ter zake dat hij op 15 Dec. 1918 te Haaren, na in kalm overleg en rijp beraad, daartoe het plan te hebben opgevat opzettelijk en met voorbedachte rade A. van Dijk van het leven heeft be roofd, door hem met een mes gewelddadig te slaan, te steken of te snijden en hem doodelijk te verwonden, tengevolge waarvan hij terstond of kort daarna is overleden. 2. Antonius de Kort, 22 jaar, arbeider te Oisterwijk, thans gedetineerd, beklaagd ter zake dat hij genoemden Verhoeven- is behulpzaam geweest bij het plegen van den moord, door het slachtoffer vast te houden en weerloos te maken, terwijl de doodslag vergezeld ging van roof, waartoe de mis daad werd bedreven, hebbende beide be klaagden den verslagene een portefeuille inhoudende een bedrag van f90.een horloge en een portemonnaie, inhoudende eenig geld, ontnomen. 3. Antonia Veldhuizen, 20 jaar, wo nende te Oisterwijk. thans gedetineerd, ter zake dat zij opzettelijk te Haaren aan de beklaagden Verhoeven en de Kort ge tegenheid heeft gegeven den moord te ple gen door na voorafgaande afspraak met de misdadigers, of met een hunner, genoemden A. van Dijk, naar een eenzame plek te brengen en te lokken, wetende en met de bedoeling, dat een der vooromschreven mis drijven aldaar zoude worden gepleegd, zoo als ook is geschied. In deze zaken zijn 13 getuigen gedag vaard. Requisitoir. De officier van justitie, mr, K. Sassen, achtte het bewijs wettig en overtuigend bewezen. Hij acht de daad zoo cynisch, zoo ruw en zoo onmenschehjk, dat hij geen verlich tende omstandigheden had kunnen vinden. Hij vroeg voor G. M. V. en A. de K. wegens moord met voorbedachten rade LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF en voor Antonia V. VIJFTIEN JAAR GEVAN GENISSTRAF wegens medeplichtigheid. Antonia V. breekt in snikken los. Op de vraag van den president of ze nog iets te zeggen hebben, antwoorden allen dat het te veel is. Nederland en België. Eeu Belgisch verzinsel. De ïElambeau® heeft een bericht ter wereld gebracht, dat overgenomen werd door de «Indépendanoe Beige® van 15 Sep tember j.l., en volgens hetwelk de militaire commandant van Maastricht in Augustus 1914 aan den Belgischen generaal Loman zou hebben meegedeeld of doen mededee- len, dat een overgang van de Maas bij Maastricht door de Duitschers, door ons niet zou worden belet. Dit bericht is, naar men van geachte zijde meldt een puur verzinsel. o Zalmvisschery. Voorheen werden in het vischwater der gemeente Gorinchem dagelijks partijen zal mengevangen, nu worden er gemiddeld slechts een of twee bemachtigd. De oorzaak is, dat er op een paar honderd meter uit de Noordei* wal, zich een muur op den bodera der rivier bevindtdeze muur moet een overblijfsel van een Gorcumsch kasteel zijn. De visschers durven hun nettten niet laten drijven, want meermalen is het voorgeko men, dat zij de zegennetten scheurden of verspeelden. Dit vischwater behoort aan de gemeente Gorinchem, en er moet 10 pet. van de vangst daaraan opgebracht worden. Het gemeentebestuur besloot reeds ver leden jaar dien muur te doen opruimen en de torpedodienst had zich daartoe bereid verklaard. De zalmvisschers wachten daar op met ongeduld. Dc Rotterdamsche veiling. Op de in ons Veilingslokaa! Baan 40, gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f13.00f 15.75 (klein) 9 5011.15 Eendeieren 15.5016.00 Middenprijs 13.49. Aanvoer 107800 stuks. Een bond tegen de duurte. Te Utrecht is gisteren een vergadering gehouden van 35 vereenigingen uit den lan de, waarin gewezen werd op de schandelijke woekerwinsten die op tal van artikelen wor den behaald. Met het doel om de tegen woordige prijzen van levensmiddelen en kleeding weder in normale banen terug te leiden, is daarop de «Landelijke® Bond tot bestrijding der duurte opgericht. In het bestuur hadden afgevaardigden uit verschil lende steden zitting genomen. Als plaats van vesting dezer nieuwe organisatie is Utrecht aangewezen. Ook te Baarn is Maandagavond in het Nutsgebouw eene druk bezochte vergade ring gehouden, waarin tot de oprichting van eene Consumenten-vereeniging werd besloten, teneinde te trachten de prijzen van alle levensbehoeften op lager peil te brengen. Aanvankelijk traden ruim 20 ge zinshoofden als lid op. o Een bedrieger mishandeld. Een veehandelaar, zekere K., uit's Her togenbosch, had een melkkoe als »eerlijk« verkocht. Later bleek dat het beest ver borgen gebreken had. Op de jongste vee markt te Gorinchem werd K. gesommeerd de koe terug te nemen. Toen hij dit weigerde is hij door een aantal kooplieden en boeren met hun stokken vreeselijk mis handeld. Zwaar aan het hoofd verwond werd hij door de politie ontzet en in be scherming genomen. ADVERTENTIEN. Heeft U nog laat ze dan encadreeren bij en U zal overtuigd zijn van de nette af werking en billijke prijzen. Zeer groote sorteering LIJSTEN in alle maten en modellen. Hertogstraat 3 en 5 Telefoon 441 belast zich met alle accountants werkzaamheden. THANS KUNNEN WIJ LEVEREN Nadere inlichtingen en kostbagrootingen voor eventueel aan te schaffen Landbouwwerktuigen en Motoren worden door ons gratis verstrekt, Rijwielen, Landbouwwerktuigen Motoren. Opruiming van de nog voorradige Rijwielen w. o. Ie klas merken als: Fongers, Vierkleur en nog een speciaal »Hima« dienst Rijwiel (extra zwaar gebouwd) benevens eenige 2e hands Rijwielen w. o. opnieuw geëmailleerde, gebiesd en ver nikkeld met prima banden. Alles tegen veel verminderde prijzen. Rijwielbanden, reuzenvoorraad diverse merken o. a. ook »Michelin« tegen zeer lage prijzen. HOF-FOTOGRAAF. Aanbevelend, BIJVOEGSEL ]Kicnw;b!ail Tarwe. Gerst. Veldboonen. Suikerbieten, Voederbieten, Mangelwortelen 2e pr. A. J. de Kok te Nieuwendijk, met voederbieten. Diverse niet genoemde gewassen. 2e pr. W. G. de Waard te werkendam, met vlas. Mooiste verzameling zure appelen. 3e pr. M. Sigmond te Sleeuwijk. Mooiste verzameling zoete appelen. Ie pr. M. Sigmond te Sleeuwijk. Mooiste verzameling tafelperen. 2e pr. M. Sigmond te Sleeuwijk. Mooiste verzameliug late peren. Ie pr. M. Sigmond te Sleeuwijk. Mooiste verzameling perziken. 2e pr. H. Crezee te Nieuwendijk. Mooiste verzameling diverse vruchten, ook aan stam. Merriën met veulen. 2e pr. Celini van G. J. W. Branderhorst te Eethen. Concours eenspannen M. C. merriën. Bestuursprijs Carita van Gebrs. Oerlemans Concours voor warwbloed tweespannen voor oogsten transportwagen. 3e pr. D. van Buuren te Meeuwen met Merriën van 3 jaar. Dienstjaar Totaal 19 15 in Gewoon Buitengewoon. Crisisdienst mill. 15,548,214 —12,555,180 -212,889,548 —241 1916 +20,276,373 —20,188,795 -222,640,401 -222s 1917 (voorl.) +34,340,514 —28,547.291 —157,247,327 -151 10,644,875 —65,434,930 —354,314,192 —430 Firma Jan W. Lippits

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5