gaarsehe minister-president (Tisza) waren van meening, dat een zuiger diplomatiek succes, zelfs indien het tot de vernedering van Servië voerde, waardeloos zou zyn, en dat daarom aan Servië zulke eischen moes ten worden gesteld, dat men vooraf kon voorzien dat zij zouden worden geweigerd, opdat dan een radicale oplossing door mid del van een militair optreden zou worden ingeleid. De tekst van het ultimatum aan Servië werd op een tweeden ministerraad op 19 Juli vastgesteld. Tisza gaf zijn toestem ming, omdat men hem had verzekerd, dat men geen veroveringsplannen tegenover Servië koesterde. De gepubliceerde docu menten zeggen, dat de nota te Belgrado op 23 Juli om 6 uur 's avonds werd over handigd. Berchtold had den Oostenrijk- schen gezant te Berlijn opgedragen, den tekst van het ultimatum niet aan de Duitsche regeering mede te deelen vóór den namiddag van den 24sten, ter zelfder tijd als de nota's, die aan de andere lan den waren overhandigd. Wij weten dat Servië schier op alle punten de eischen van Weenen aanvaardde. Toen Keizer Wilhelm op 28 Juli den tekst van de Servische nota las, schreef hij er eigenhandig bij Daarmede verdwijnt elke grond tot een oorlog. Maar Berchtold had op 26 Juli te Berlijn doen weten dat Servië weigerde aan de eischen te voldoen en dat de diplomatieke betrekkingen waren ver broken. Uit alles blijkt dat deze man de Duitsche regeering de grofste leugens op den mouw heeft gespeld, terwijl hij de be langrijkste strikken achter hield, ten einde haar telkens voor een uitgemaakte zaak te plaatsen. De schuld van Duitschland wordt dus wel veel minder. Maar onverantwoor delijk blijft de lichtzinnigheid, dat de Duitsche regeering dezen diplomaat steunde zonder zich beter op de hoogte te stellen van zijn handelingen. Moge door deze onthullingen voor goed een nekslag zijn toegebracht aan de ge heime diplomatie. De vredesvoorwaarden zijn eindelijk Zaterdagmorgen aan de Bulgaren over handigd. 25 Dagen krijgen de heeren tijd om schriftelijke opmerkingen over te leggen, waarna de Opperste Raad opnieuw zal bepalen binnen welken termijn het defini tief antwoord van Bulgarijë ingekomen moet zijn. D'Anunzio, de Italiaansche dichter zit nog altijd met zijn troepen te Fiume en de regeering zit met zijn daad nog altijd in de maag. De geallieerden eischen dat hij Fiume zal verlaten, maar welke ver- toogen men ook tegen dezen patriot richt, hij antwoordtik ben er en blijf er. Steeds meer wint deze j>volksheids aan populari teit. 't Mag ons benieuwen, hoe dit zaakje afloopt. De New-York Herald deelt mee: »Het is mogelijk, dat Parijs weldra op zal houden de zetel te zijn van de vredes conferentie. Deze zal voortaan zijn bijeen komsten te Londen houden. De Britsche gedelegeerden Lloyd George in het bij zonder hebben reeds sedert eenigen tijd hierop aangedrongen en het is bijna zeker, dat zij voldoening zullen krijgen. Als grond van hun voorstel geven zij aan, dat Enge land bijzonder belang heeft in het lot van het Turksche Rijk en dat de onderhande lingen over de verdeeling ervan plaats moeten hebben in de Britsche hoofdstad De Amerikaansche delegatie heeft nog niet definitief haar houding tegenover het voor stel bepaald, maar het is meer dan waar schijnlijk, dat zij er tegen zal zijn. BUITENLAND. Het raadsel der dure kleeding opgelost. De Parijsche justitie heeft, naar het Hdbl. meldt in de magazijnen van de »Bon Marché« een huiszoeking gedaan. Onder leiding van den heer Lavayssé, hoofdcommissaris van den dienst tot on derdrukking der fraude, hebben zich een aantal inspecteurs naar deze groote mode zaak begeven en de geheele boekhouding in beslag genomen Uit het voorloopig onderzoek is gebleken dat er een aanzienlijk verschil bestaat tus- schen de in- en verkoopsprijzen van be paalde stoffen. De gabardine b.v. kost bij inkoop 25 tot 27 francs per meter en wordt in de ïBon Marché« voor 59 frs. den meter verkocht Opmerkelijk is zeker, dat na deze eerste huiszoeking, eensklaps tal van magazijnen de etiquetten der prijzen op hun stoffen aanzienlijk hebben verlaagd. De voorgeschiedenis van den oorlog. Berchtold de schuldige? In Duitsch-Oostenrijk is een roodboek verschenen met onthullingen over de voor geschiedenis van den oorlog, welke gewel dige opschudding in de geheele wereld zullen veroorzaken. Dit roodboek is sa mengesteld door dr. Roderick Gross uit documenten van het ministerie van buiten- landsche zaken te Weenen. Volgens deze onthullingen zou niet Duitschland, niet Rusland, maar de toenmalige Oostenrijksche regeering, het kabinet te Weenen en wel zeer in het bijzonder graaf Berchtold, destijds minister van buitenlandsche zaken, de eigenlijke, onmiddellijke oorzaak van den wereldoorlog zijn geweest. o Het gebrek aan Spoorweg-materiaal iu België. Brussel. De Minister van Spoorwegen heeft, om zooveel mogelijk het gebrek aan rollend materiaal te verhelpen, bij de parti culiere industrie in Engelend duizend goe derenwagons besteld. Op het oogenblik beschikt de minister slechts over 13,000 wagons, welk aantal onvoldoende is voor het verkeer. Parijs. Gedurende de eerste acht maan den van dit jaar heeft het Amerikaansche Roode Kruis in de verschillende landen, waar het werkzaam is, voor voedselvoor ziening en anderen bijstand ongeveer 400 millioen francs uitgegeven. Brussel. In de eerste dagen van October zullen op de Belgische spoorwegen wederom abonnementen worden uitgereikt. Bremen. De arbeiders te Bremen heb ben een motie aangenomen, welke eischt, dat de prijzen der levensmiddelen voor alle arbeiders te Bremen met 5O°/0 moeten worden verlaagd, en dat ieder hunner 500 mark duurtetoeslag moet ontvangen. o De kolennood te Weenen. Krachtens besluit van den Kabinetsraad heeft het departement voor handel en nij verheid een verordening gemaakt, tenge volge waarvan te beginnen met Zondag 1.1. het personenvervoer op de electrische tram lijnen te Weenen wordt gestaakt. De ver ordening gelast verder de sluiting om acht uur 's avonds van de restaurants, de koffie huizen en de particuliere woningen. Volgens de avondbladen is in den loop van den dag de steenkolen-crisis niet ver beterd, maar eerder verergerd. Wanneer er binnen afzienbaren tijd niet een belang rijke verbetering komt in de steenkolen- voorziening van Weenen, zouden er nog meer ingrijpende maatregelen noodig zijn en loopt niet alleen het bedrijf van de gasfabrieken ernstig gevaar, maar ook het spoorwegverkeer. o Duitsche koleu voor Frankrijk. Berlijn. Naar aanleiding van het bericht omtrent de levering van steenkool uit het Roergebied aan Frankrijk, zegt de »Vos- sische Ztg.at, dat deze overeenkomst een belangrijke stap is op den weg naar een economisch overleg met Frankrijk. Tot dusver werden de onderhandelingen over de steenkolenlevering vooral hierdoor be moeilijkt, dat Erankrijk slechts den veel lageren binnenlandschen prijs voor Duitsche steenkool wilde betalen. Brutale diefstal. Tijdens een rechtszitting in het hof van justitie te Weenen kwam een man meteen ladder de zaal binnen om de klokken na te zien. De officier van justitie vroeg, of hij daarmee niet kon wachten tot de zitting afgeloopen was maar hij antwoordde, dat hij geen tijd had en het zijn werk was even goed als de rechtbank haar werk niet kon uitstellen. Later bleek, dat de man geen klokken maker was en twintig klokken uit het ge bouw gestolen had. Een groote Duitsche machine. Volgens »L'Auto« bouwt de Duitsche maatschappij Aviatik te Leipzig een groote machine, bestemd voor personenvervoer. Het toestel, voorzien van vier 250 paards Benz motoren, elk van 6 cylinders, kan 18 passagiers en de 6 leden der bemanning vervoeren met een snelheid van 125 K.M. per uur. De breedte van den tweedekker bedraagt 43 meter, de lengte 22.50 M. en de hoogte 9.60 M. o Zelfmoord ran een Duitsch generaal. De Saksische generaal der infanterie Hingst, die herhaaldelijk deel van den ge- neralen staf uitmaakte, en ook den oorlog van 1870 meemaakte, heeft zelfmoord ge pleegd uit verdriet over het lot van zijn vaderland. —o Bismarckrereering gestraft. Aan de stad Zweibrucken is een boete van 200.000 mark opgelegd, omdat de persoon, die den len September een krans aan den voet van het gedenkteeken van Bismarck heeft laten neerleggen, zich niet vrijwillig heeft opgegeven. —o BINNENLAND. Een huldeblijk roor de Koningin. De Koningin heeft ten paleize in het Noordeinde het bestuur van het comité tot aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin ter herinnering aan 18 November 1918 ontvangen. De heer v. Limburg Stirttm bood H.M. namens de Haagsche burgerij een schilderij aan van J. Hoynck v. Papendrecht, voor stellende een der mooiste momenten uit de huldebetooging in de Malielaan, toen de Koningin in haar rijtuig, voortgetrokken door soldaten, geestdriftig en warm werd toegejuicht door de Haagsche burgerij om te manifesteeren tegen de revolutie en voor Oranje. Vooral trof het H. M. dat het schilderij gemaakt is naar een film en dus een his torisch moment vormt in den waren zin. Bij de aanbieding waren tegenwoordig Z.K.H, de Prins H.K.H. Prinses Juliana. Het schilderij zal binnenkort op bijzonder verlangen van H.M. voor de burgerij ten toongesteld worden. Waardeverhoudingen. Schrijvende over enkele gevolgen van de daling der waarde van het geld doet het »Handelsblad« uitkomen, dat die daling, zonder eenig voordeel voor de gemeenschap het ééne deel der bezitters heeft benadeeld, het andere deel bevoordeeld. En tot dat eerste deel behooren helaas zeer veel kleine bezitter allen die in spaarbanken hun geld beleggen, allen die in lijfrente of levens verzekeringen hun spaargeld hebben vast gezet om zichzelf of hun naastbestaanden een ouden dag< zonder te groote zorg te verschaffen. Wat de schrijver in 't bijzonder onbillijk acht, is dat allerlei ondernemingen voor zooverre zjj schulden hebben, de waarde van al hun schulden tot ongeveer de helft zien teruggebracht. Een bezitter van een huis, waard f 40.000, heeft daarop f30 000 hypotheek. Het huis blijft dezelfde waarde behouden, maar het geld daalt voor de helft in waarde. Wat aldus wordt uitgedrukthet huis wordt f 80.000 waard, de schuld blijft f 30.000. Het blad wijst hierop, om de mogelijk heid in overweging te geven van een be lasting op alle schuldenaren, die nog schul den dateerend b.v. van vóór 1 Januari 1915 hebben. Naar zijn meening is er niets onbillijks in, al deze schuldenaren een nieuwe schnld van zegge 50 pet. aan den Staat op te leggen. Op reis naar Zwitserland. Een correspondent van de Telegraaf be schrijft zijne reis naar Zwitserland, waar uit we enkele punten overnemen. De visitatie aan de grenzen is zeer ver eenvoudigd. In Duitschland behoefde hij zijn koffer nergens te openen. De beamb ten aan de stations zagen er in kleeding treurig uit en waren zeer vriendelijk en gedienstig. In Duitschland is totaal gebroken met het fooienstelsel. De kelners zijn zelfs be- leedigd als men een fooi aanbiedt. Een goed diner kost 40 mark, met marken uit Nederland medegenomen du3 f 4.—. In Zwitserland is de visitatie gestren- ger en aldaar wordt wel op fooien gere kend. In de Hotels zou het goed zijn, als men maar boter kreegmaar men moet zijn broodje met sjam of honing nuttigen. Bij aankomst in Zwitserland ontvangt men een broodkaart voor 4 en een melk- kaart voor 2 dagen, om die op de be stemming voor maandkaarten te verwisse len. Over het geheel is er geen bezwaar om eene reis naar Zwitserland te ondernemen. De regeeriug gaat bevroren vlecsch inipor- teereu. Reeds is een belangrijke partij aange kocht en de regeering verwacht stellig, dat ze dit vleesch tot dusdanige prijzen beschikbaar kan stellen, dat een algemeene verlaging der vleeschprijzen het gevolg zal zijn. De Veehandel deelt nader mede, dat uit Amerika aan den Hoek van Holland 6 millioen K.G. bevroren vleesch voor de regeering is aangekomen. o Het socialistisch wanbeheer te Zaandam. We hebben sinds 1913, dus 6 jaar lang, onder het socialistisch schrikbewind gezucht schrijft de Zaanlandsche Courant. In 1913 hebben zooals zoo luid is rondgebazuind de socialistische kiezers een einde gemaakt aan het burgerlijk be wind en de gemeentekas overgenomen met een tekort van f 87.000. De S. D. A. P. bezit de meerderheid thans niet meer. En nu blijken de ge volgen van dit schrikbewind. De gemeentekas wordt achtergelaten met een tekort van f 1,065,000 voor den dienst 1920. Dit reuzencijfer is een scherpe veroor deeling van het roode bestuur, dat alle waarschuwingen ten spijt, geldsommen voor allerlei doeleinden beschikbaar stelde zonder te vragen naar de middelen ter dekking. Staking in de binnen-beurtvaart. Amsterdam, 22 Sept. Volgens besluit van de gisteren gehouden vergadering van arbeiders in de binnenbeurtvaart, is een staking geproclameerd bij de volgende on dernemingen Glasius, Rokin, Schietschui- tenveer, Van der Meer, Van der Steen, Van der Zelle, Van der Kwast, allen Sin gel, Roelofs, Taling, Volharding, allen Amstel, Kooy en Knopius, Bounman en de Jong, Backer, de Estafette, Vechels koop handel, Omtzigt, allen Kloveniersburgwal, Tenbergen, Steenwijk, allen Binnenkant, Vogelpoel en Noorweegen, Achterburgwal, Kaarselade Veer, Heerenmarkt, Van der Boom, Heukels, Holland-Frieslandlijn, Con cordia, Reimers, de Hunremaatschappij, allen de Ruyterkade en Van Arkel, Nieuwe Achtergracht. Het werk is bij deze on dernemingen volledig neergelegd. Onderhandelingen zijn gaande bij de firma Varekamp, Poelhouwer, Kruiswijk en Bolhuizen, Van den Broek en Van Swieten. Er is reeds overeenstemming verkregen met Verschure's binnenlandsche stoom vaartmaatschappij, Van der Schuyt's stoom- bootreederij en een tiental kleine onder nemingen, zoodat aan deze ondernemingen het werk hedenmorgen is begonnen. Overigens staat in de geheele binnen beurtvaart het werk stil, ook in de plaatsen in het land, waar genoemde beurtvaart- ondernemingen hun vertakkingen hebben. De Katholieke arbeiders zoowel als de arbeiders, aangesloten bij de Federatie van Transportarbeiders, zijn nog niet tot de staking toegetreden. De uitlevering van den ex-Keizer gevraagd 1 Volgens den Parijschen correspondent van de Libre Belgique is aan den Neder- landschen gezant te Parijs medegedeeld, dat in de volgende veertien dagen het verzoek tot uitlevevering van den ex-keizer aan Nederland zal worden gedaan. De moord te St. Oedeiirode. Zooals is vermeld, is de instructie in zake den moord te St. Oedenrode gesloten. Beide beklaagden, Isaac ^Brilleslijper en Samuel Lubig, wordt ten laste gelegd, samen en in vereeniging den heer Kruis- dijk, directeur der St. Odafabriek te St. Oedenrode, in kalm overleg en na rijp beraad, opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven te hebben beroofd. Zij worden beschuldigd van moord, subs, dood slag, subs, zware mishandeling. Hoewel beide beklaagden hebben bekend medeplichtig te zijn aan den moord aldus deelt de Tel. nader mede ont kennen zij ieder voor zich het slachtoffer met het scheermes te hebben vermoord. De één gooit de schuld op den ander. Brilleslyper beweert den heer Kruisdijk te hebben vastgehouden, terwijl Lubig den moord pleegde Lubig geeft juist het te genovergestelde verhaal. Een verzwarende omstandigheid voor B. is, dat van hem het scheermes afkomstig was. Maar hij beweert dit in den trein aan L. te hebben gegeven. Intusschen zal dit op de strafmaat waarschijnlijk niet veel invloed hebben, daar beiden gelijkelijk aansprakelijk worden gesteld. Op dit misdrijf staat levenslange gevangenisstraf. Uitvoer vau manufacturen. De N. R. Ct. verneemt uit vakkringen, dat de uitvoer van manufacturen den laat stee tijd een sterk herleefd karakter aan den dag legt en dat groote omzetten in alierlei soort geregeld voor buitenlandsche huizen plaats hebben De exportmaat schappijen vinden in dezen handel een be langrijk en hoogst loonend emplooi. Verhooging jaarwedden. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben de jaarwedden van de burgemees ters, gemeente-secretarissen en ontvangers over 1919 tijdelijk verhoogd met 25 pet. van de eerste, 15 pet. van de tweede, 10 pet. van de derde f 1000 en 5 pet, van de verdere jaarwedde, en daarbij be paald, dat een tevoren over 1919 toege kende tijdelijke verhooging van kracht blijft tenzij deze minder bedraagt dan de volgens bovenbedoelde regeling den betrokkene toekomende verhooging, in welk geval deze laatste in de plaats komt van de eerste. De regeling is bij koninklijk besluit goed gekeurd. Nederland—België. In welingelichte kringen te Brössel heerscht de indruk, dat men tot bevredi gende oplossing zal komen inzake de her ziening der verdragen van 1839. Van beide zijden zit de ernstige wensch voor, om tot eene overeenstemming te kernen, die, door de noodwendige eischen van de internationale politiek, niet uit kan blijven. o Bezwaren van den Ntyverheidsraad. 's Gravenhage. In de laatste vergadering van den Nijverheidsraad werd het wets ontwerp op de vermogensbelasting behan deld, waartegen naar het oordeel van den Raad, met het oog op de belangen van de nijverheid, ernstig bezwaar bestaat. Besloten werd te dezer zake een schrij ven te richten tot den Minister van Financiën Moud- en Klauwzeer. In hevige mate heerscht in de omgeving van Eindhoven het mond- en klauwzeer onder het vee. Vooral te Woensel en Strijp worden dagelijks veelvuldige gevallen ge constateerd. Valschc munter. Heden stond voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht J. S. uit Rotter dam, beklaagd op 8 Januari teRoozendaal een valschen gulden in betaling te hebben gegeven. De Rechtbank te Breda had bekl. deswege tot 3 jaar veroordeeld. Bekl. bekende het feit en voegde er aan toe den valschen gulden zelf gemaakt te hebben. De adv.-generaal meende, dat door deze verklaring de zaak verandert. In het Bre- dasche vonnis wordt gesproken van een muntstuk, dat bekl. ontving, terwijl nu blijkt, dat hij het zelf maakte. Hij eischt vernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl. voor de zaak in eersten aanleg tot 3 jaar gevangenisstraf. Mr. Hengst betwistte, dat bekl. om zijn nadere verklaring kan veroordeeld worden, j Een kouiuklijke onderscheiding. Naar wij vernemen is aan de Naamlooze Vennootschap C. N. Teulings' Drukkerijen te 's Hertogenbosch het praedicaat »Konin- klijkea verleend. GEMENGD NIEUWS. Verhooging van pensioenen. De regeering zal een ontwerp indienen ter verhooging van alle pensioenen met 2°% Steenkolen uit België. De (Brusselsche) Standaard verneemt, dat de Belgische regeering heeft toegestaan, dat maandelijks aan Nederland worden ge leverd tien duizend ton Belgische kolen. De levering zal een aanvang nemen zoodra de Nederlandsche regeering zich met de voorwaarden heeft akkoord verklaard. Invaliditeitswet en de Ouderdomswet. De Tweede Kamer heeft de Invaliditeits wet en de Ouderdomswet zonder stemming aangenomen. De 8-urige arbeidsdag. De Nieuwe Courant verneemt dat de Eerste Kamer, in strijd met haar aanvan kelijk voornemens, het wetsontwerp tot in voering van den 8 urigen arbeidsdag, eerst einde October in behandeling zal nemen. Een moordaanslag te Leiden, Gistermiddag kwam een werkman die van zijn vrouw is gescheiden, deze in de fabriek voor verduurzaamde levensmiddelen van de firma Hoogenstraaten aan het Le vendaal waar zij werkte, opzoeken. Na een korte woordenwisseling bracht hij haar ernstige verwondingen met een mes toe, waarbij ook de halsslagader werd getroffen. Men vreest voor haar leven. —o— - De wethouder als vergunninghouder. Te Tiel is een eigenaardige quaestie ont- staan, doordat B. en W. de vergunning van den heer Th. Corbelijn, hotel- en vergun ninghouder, die in de raadsvergadering van 2 September j.l. tot wethouder was be- benoemd, hebben ingetrokken. De heer Corbelijn is van deze beschik king in hooger beroep gegaan. Stoot van een stier. Te Nijega (F.) is de veehouder G. de J., dermate door een stier in den rug gestooten, dat hij kort daarop overleed. Tabak. In Maas en Waal is men met het oog sten van de tabak druk bezig. Daar het gewas uitmuntend en geheel onbeschadigd is, zal 1919 tot de beste tabaksjaren ge rekend worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2