m letLiiiTii Hoüsdai ea Attois. do Laiiostriann dB fisBieiorwaar^ 11111 Bi iinr. beloon een lijfnesse!. m urnmiiiïïwi Magazijn St. Jozef, Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No. 3917, Zaterdag 27 September1919. SIGAREN, TABAK. Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. 's-BOSCH, Tel. lat. 492. I VEUILLKi! Heeren- en liiiiderkleediiig f Gorincliein. Und van aithna GROOTHANDEL IN i DRAAGT lirl.il LMA All's t% ft §1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsver!tooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke'regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 iTur ingewacht. DK !P Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavaila Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog lieden pryscourant. y MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 raczma: BUITBNLAND9CH OVERZICHT Het is een tijd van onthullingen De menschen brengen hun vuile wasch op straat. Ten minste de overwonnenen. Eerst Rusland. Toen Duitschland ten deele en nu Oostenrijk in al zijn skieuren en geuren«. De voorgeschiedenis van den oorlog wordt ons verhaald. Wij ontleenen aan de N. R. Ct. nog het volgende De Oostenrijksche regeering had in een memorandum trachten op te sporen de oorzaken van de vermindering van Oos tenrijks aanzien in het buitenland. Dat was, volgens dit staatsstuk, een gevolg van de onduidelijke houding tot Roemenië. Dit land is wel door een geheim verdrag met ons verbonden, zoo heet het, maar toont zich sedert den vrede van Boekarest meer en meer toegankelijk voor Russische en Fransche invloeden. Men zou een ondub belzinnige verklaring van koning Karei moeten zien te kiijgen, waaruit bleek, dat hij een trouw aanhanger van hel drievou dig ver bond was gebleven, Hiertegenovej zou Oostenrijk-Hongarije twee concessies doer; het zou de bestaande grens met Bulgarije waarborgen en het zou zich er mee kunnen vereenigen, als koning Karei stappen deed voor een toenadering tnsschen Servië en Oostenrijk-Hongarije. Weenen zou dan fian Servië de meest loyale tege moetkoming bewijzen. Zoo oordeelde vóór den moord op den aartshertog de regeering te Weenen over m. Eent-en-twintigste Hoofdstuk. Grooter teleurstelling was bezwaarlijk mogelijk dan Van Dormen ondervond, toen *hij Elise wederzag. Hij had haar verlaten op het toppunt van haar geluk, geheel op gaande in liefde voor den man, die ook in haar zijn hoogste geluk vond hij was weg gegaan op den schoonsten tijd van haar leven, en thans, wat was er van die vroolijke Elise geworden In de eerste oogenblik- ken kon 'hij zijne oogen bijna niet dwingen op haar gevestigd te blijven, want het deed hern te pijnlijk aan. Toen Van Dormen des avonds naar 's Hage terugkeerde, alwaar hij zijn tijdelijk ver blijf had gekozen, was hij nog geheel on* der den indruk van zijn gesprek met Elise, en het gelukte hem niet het zelfverwijt van zich .af te zetten, dat ook hij misschien ten deele schuld had aan haar ongeluk. Zij had het hem immers afgevraagdwaar om had hij niet gesproken toen het nog tijd was, waarom had hij haar toen niet onbewimpeld gezegd, wat hij dacht Hij wist wel, dat het bescheidenheid van zijne zijde geweest was, die hem daarvan weer de internationale positie van de Donau- monarchie. Dej N. R. Courant, die een breedvoerige, deskundige beschouwing aan dit memorandum wijdt, oordeelt echter, dat de vermindering van Oostenrijks pres tige niet van deze verhouding tot Roemenië afhankelijk was, doch van den binnenland- schen toestand. In verband daarmede wijst het blad op de verdeeldheid onder de na tionaliteiten, op de onmogelijkheid, een regeering te vormen, die op een meerder heid in het Parlement berustte, op het regeeren (of r.iet regeeren liever), met artikel 14, enz. enz. In de memorie wordt echter met geen woord verband gelegd tnsschen den binnenlandschen toestand en het dalen van het aanzien tegenover het buitenland. En gelijk de geschiedenis a! telkens getoond heeftals de bewindslieden van een land beducht zijn voor de verwarring binnen de grenzen, dan zoeken ze het binnenlandsch gevaar af te wenden door een nog grooter verwarring buiten de grenzen te stichten. Was er gevaar voor revolutie, dan trachtten de regeeringen die te bezweren door oorlog met de een of andere nabuur te beginnen. Welnu, de Donau-monarchie zocht toe nadering tot Roemenië en zoo tot Servië. Maar, zegt de memorie, wil Roemenië er niet van weten, dan moet er voorgoed met Servië afgerekend worden en het heil ge zocht worden in een bondgenootschap met Bulgarije en Turkije. Later is deze memorie omgewerkt tot een brief ter inlichting van de Duitsche regeering, en terwijl Berchtold daar nog houden had een zekere vrees, dat Elise misschien zou kunnen veronderstellen, dat hij niet als vriend, maar als medeminnaar sprak. Maar hadden deze motieven wel mogen gelden, waar het zulk een belang rijke zaak betrofwat kwam het er op aan wat hij scheen, als het resultaat van zijn zwijgen was, dat Elise ongelukkig werd Thans, nu hij Elise in den diepsten smart leerde kennen, kwam zij hem nog aan trekkelijker voor dan te voren zij was het ideaal van vrouwelijk geduld, en van vrouwelijke liefde. Op zijne reis van Indië en ook reeds vroeger, was hij tot het plan gekomen na zijn terugkomst naar Ravening te gaan, en hem te verwijten dat het zijne schuld was, dat zijne vrouw zoo ongelukkig was gewor den het was een dwaas plan, dat wist hij zeer goed, maar die toestand van Elise veroorzaakte hem zooveel smart, dat hij een dringende behoefte gevoelde, zijn hart eens lucht te geven tegenover iemand, die dan toch in de eerste plaats daaraan schuld had. Maar nu hij Elise gesproken had, en uit haar gezegden niets hoegenaamd kon opmaken, waaruit bleek, dat die schuld van Ravening werkelijk bestond, toen liet hij zijn voornemen varen. Er scheen geen reden te bestaan om hem met verwijten te overladen, en om uit vriendschap hem te gaan opzoeken, daartoe voelde hij zich niet in staat, want Ravening was en bleef dan toch altijd de oorzaak van het ongeluk van Elise. Waarom had hij die Henriette niet geheel mee klaar was kwam het be richt in van den moord te Serewajo, wat weer tengevolge moet gehad hebben, dat het stuk nog eens grondig werd herzien, en wel op zoodanige wijze, dat aan aller lei opmerkingen, die al van te voren waren gemaakt, nu het karakter werd gegeven van conslusies uit de geschiedenis van den moord op den aartshertog. De volksheld d' Annunzio wordt steeds meer de lieveling van Italië. De troepen, die afgezonden waren om Fiume af te sluiten, gaan vriendschappelijk om met de troepen van d'Annunzio, terwijl de spoor wegwerklieden levensmiddelen, die voor de belegeraars bestemd waren, eenvoudig doorzonden naar Fiume. Steeds meer stemmen gaan op die eischen daf de mi nister-president Nitti zal aftreden omdat hij op zoo scherpen toon den bezetter van Fiume heeft bestraft. Het eind van dit alles kon wel zijn dat de conferentie te Parijs, nadat zij er toch niets meer aan kan doen, besluit, dat het lot van Fiume zal zijn, wat het buiten haar toch nl ge worden is. Behalve de onthullingen over de voor geschiedenis van den oorlog wordt in den laatsten tijd meer en meer openbaar hoe gruwelijk de communisten in de verschil lende landen hebben huisgehouden. Zoo meldt de Wechly Depatch Tijdens een staking aan de Poetilof en andere fabrieken te St. Petersburg hadden de boisjewiki honderden stakers gevangen genomen en 60 leiders doodgeschoten. De GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch tinwerk 'Tafel- Desserfiness^n, Fruit- Boter en Kaasniesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikeriepeltjes. 2 Vraag prijscourant voor Gero zilver. L. DERKS, voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Dorval dan maar niet getrouwd, dan zou misschien later zijn eigen hoogste wensch vervuld zijn geworden. En Van Dormen wierp zich ongeduldig om in de kussens van den waggon, die hem naar 's-Hage terugbracht. De nacht was onrustig reeds den vol genden morgen vroeg kwam Edgar. Toen Henriette hem ontving met tranen in de oogen, maakte zich een angstig voorgevoel van hem meester, en toen hij bij het ziek bed zijner vrouw kwam, werd hem opeens de verschrikkelijke waarheid duidelijk. Slechts drie dagen was hij weg geweest, maar die dagen hadden bij de reeds zoo zwakke Elise een buitengemeene verandering teweeg gebrachthij zag duidelijk dat dit afgematte lichaam niet veel meer zou kun nen verdragen. Een glans van vreugde kwam op haar gelaat toen zij hem zaghaar kwamen toen plotseling de gelukkig dagen van haar engagement in de gedachte,; zij zag hem zooals zij hem toen gezien had, en de innig deelnemende blik, dien hij op haar wierp, deed haar hart sneller kloppen. Zij trachtte hem de hand toe te steken hij greep die, en drukte er een vurigen kus op. Toen kwam bij haar nogmaals de zucht naar het leven op, het leven, dat haar aan zijne zijde, door hem bemind, zoo schoon toe scheen, maar dadelijk wist zij die begeerte op den achtergrond te dringen, want zij wist het, hier op aarde was dat geluk niet lijken werden naar den dierentuin over gebracht en door de wilde dieren ver slonden. Dit kwam uit doordien de vrouw van een der doodgeschoten leiders zich tot een regeeringscomrnissaris wendde om het lijk van haar man op te vragen, Zij kreeg ten antwoord dat dit onmogelijk was om dat het reeds den vorigen dag naar den dierentuin was overgebracht ais voeesel voor de wilde dieren. Toen de vrouw daarheen was gesneld, bleek de commis saris de waarheid te hebben gesproken. De vrouw is krankzinnig geworden, zegt het telegram. Een Britsch agent deelde mee in een bijeenkomst van journalisten te Londen, dat het bolsjewisme is een dwingelandij van misschien 250.000 overtuigde commu nisten over de rest van het volk. Hij verklaarde, dat het gros van het volk vervuld was van een woedenden haat tegen het communisme, die echter onder de tegenwoordige omstandigheden niet tot uiting kon komen. Hij zette cle oorzaken van deze lijdzaamheid van het volk uiteen, dat klein gehouden wordt door het schrik bewind, ondervoed is en weggeslonken is door honger en oorlog. Niettemin zijn stakingen aan de orde van den dag, maar deze protesten van den kant van de eigenlijke werkende klasse worden steeds krampachtiger en vruchte- loozer. De leiders van de werklieden worden bij elke mogelijke gelegenheid door de boisjewiki uitgepikt en, zoodra zij in vloed onder hun kameraden hebben gekre gen, verdwijnen zij zonder dat men een spoor meer van hen kan ontdekken. In Boedapest hebben deze wereldher vormers® al op dezellde wijze huisgekouden. Het is niet te zeggen, hoe de bevolking geleden heeft onder de tyrarinie der com munisten. Onder de afschuwelijkste mar telingen werden de gevangen burgers gedood. En nu komt bericht uit Berlijn, dat te Halle weer een complot is ontdekt. Daar weiden eenige communisten aange houden die een hoeveelheid chloroform en morphine meegebracht hadden om bij hun plannen te gebruiken. Er schijnt een organisatie te zijn opgericht om systema tisch allen die het communisme in den weg staan te vermoorden. In een circulaire wordt bevolen dat in iedere stad van Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije een politieke groep moet worden opgericht, uit wier midden door het lot een kameraad moet worden aangewezen, om die personen voor haar weggelegd. »Het is goed, dat je komt,« zeide zij nauw hoorbaar, »je zult wel weten hoe het met mij gesteld is. Henriette zal je wel alles verteld hebben er is geen hoop meer.« »Zeg dat niet,« zeide hij diep geroerd. »Stel je niet het ergste voor.« »Neen,« antwoordde zij beslist, »ik weet het; wat de dokter ook zegt, ik ga je ver laten ik ben alleen maar bang geweest, dat het van nacht al gedaan zou zijn, want ik heb je nog wat te zeggen. Ravening huiverde bij het sterfbed zijner vrouw kwamen al zijne oude gevoelens weder met vernieuwde kracht boven hij besefte nu wat hij ging verliezen. Kom dicht bij mij zitten,zeide Elise, 9 want wat ik je te zeggen heb mag jij alleen hooren.« «ij zette zich naast haar neder hield hare klamme handen in de zijne, en zag haar met liefdevollen blik aan. »Ik dank je hartelijk, innig beste man« zeide Elise, ïvoor al je goedheid en liefde mij betoond; voor het geduld, dat je altijd met mijn menigvuldige zwakheden hebt ge had voor de liefderijke zorg, waarmede je mij altijd, niet het minst nu gedurende mijn ziekte, hebt omringd. Geloof me, ik ben er je innig dankbaar voor. Maar boven dit alles ben ik je dankbaar voor dien zaligen tijd, dien je mij hebt doen door leven, toen ik geloofde te wezen, wat ik nog voor je zijn moest. uit den weg te ruimen, die gevaarlijk zijj voor het communisme. De geheime »moord- centrale« heeft afdeelingen te Berlijn, Hamburg, Halle, München, Erfurt en Eisenach. Hoe lang zullen die verdwaasden r.^ blijven woelen Als hun getal zoo gering is, is het dan niet mogelijk hen geheel onschadelijk te maken Wij weten dat Rusland wordt geblokkeerd en dat de sowjetregeering door die blokkade het iMj slotte zal moeten opgeven. Maar darm Ja, als er dan bezadigde, nobele bewinds lieden aan het hoofd van dit geteisterde rijk kwamen, zou Rusland er weer spoedjJ bovenop kunnen zijn. Maar wordt hel bolsjewisme vervangen door het oude reactionaire bewind, dan zal het een kuipen en woelen en revolutioneeren blijven zonder eind, tot ondergang van Rusland en tot steeds dreigend gevaar voor de rust van heel Europa. BUITENLAND. De reis van het Belgische Koningspaar naar Ameriha. Ostende. De Koning en Koningin van België zijn naar Amerika vertrokken aan boord van den Amerikaanschen torpedo jager Dlugrahemct, die de Amerikaansche vlag in den grooten mast door de Belgische verving. De torpedojager »Maddox« ginè de »Ingrahem« vooraf om de nog drij vende mijnen, die nog overvloedig op de Noordzee ronddrijven, op te ruimen. _i Dat was je altijdbracht hij er mei moeite uit. »Zeg dat niet, Edgar laat ons nu, nu wij van elkander scheiden, liever ge heel oprecht met elkander spreken enj waarom zouden wij ook niet, want wij hebben ons niet veel te verwijten jij niet tegenover mij en ik ik kan getuigen, dat het toch altijd mijn hoogste streven is geweest om een goede vrouw voor je te zijn en hoe zou dat anders kunnen want alleen daarin bestond mijn geluk.a »Ik weet het, ik weet het,antwoordde Edgar, de uiterste moeite aanwendende om zijne ontroering te matigen. 9Maar het is mij niet gelukt. Ik ben je dankbaar voor je goede bedoeling ü£V* mij te doen gelooven, dat het anders was, maar wij weten het beiden maar al to goed. Geloof me, het is mij een behoefte ronduit te zeggen, wat ik op mijn hart heb.« »Spreek dan, mijn engel. 9Ik heb je altijd zoo innig liefgehad Edgar, en ik had ook zoo vurig geh dat je hart altijd voor mij zou zijn blij kloppen. Dat heeft niet zoo mogen zijtl, ik heb geweten, Edgar, dat ik in je h|, niet de eerste plaats innam. Zeg neen 1 en onstel nietik wil het alleen zeggen, maar je niet verwijten, liefste. NIEUWSBLAD Wordt vervolgd,,)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1