Irma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, 1 Rijke bloed- TlGAREWGÏZlir levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc.y zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp conourreerende prijzen. Duitsche kolen roor Frankrijk, Volgens een telegram uit Berlijn is de g vering van een half millioen ton Roer- iolen aan Frankrijk reeds begonnen. o r»e staking in de Engelsche ijzergieterijen. Londen. De arbeiders in de ijzergiete- jn zijn in staking gegaan, omdat hun -<MV£isch, een verhooging von 15 sh. per eek niet is toegestaan. De staking omvat ongeveer 500.000 arbeiders. Er bestaat echter uitzicht, dat de staking spoedig op geheven zal worden. o De kolennood. Berlijn. Vanaf 5 Oct. zal driemaal per •week een sneltrein tusschen Berlijn en Weenen over Praag rijden. Wegens den kolennood in Duitsch-Oos- tenrijk bestaat het plan om op Zondag alle personenverkeer, behalve lokaalverkeer, te doen vervallen ten einde de voor deze trei nen noodige kolen te besparen. In Berlijn dreigt nog altijd het stilleggen der gasfabrieken. De aanvoer van kolen is onvoldoende. De rijkskolencommissaris verklaarde echter dat hij alle maatregelen heeft genomen om de ergste gevolgen van den kolennood te voorkomen. o - Een Belgisch minister afgetreden. I Brussel. Herrnignies, de minister van kunsten en wetenschappen, is afgetreden. Zijn ontslag-aanvrage wordt gemotiveerd por de interpellatie van Ferori, in zake de sldigverklaring der diploma's, die door de amiversiteit te Gent, tijdens de Duitsche bezetting uitgereikt zijn. De minister had deze geldig verklaard. Brutale gelddiefstallen. New-York is, volgens de »N. R. Ct.«, a sinds geruimen tijd in opschudding over brutale gelddiefstallen tot groote bedragen. Kantoorloopers dat zijn dan meestal jongelui krijgen geld mee tot het doen fpn betalingen. Het resultaat is dan soms, dat de jongens verdwynen met het geld. Niet altijd zijn zij zelf de dieven want het is al voorgekomen, dat men zoo'n geldlooper vermoord had gevonden. De .jongste sensatie van dezen aard is de ver dwijning van zekeren Leor. Julofsky, een jongeling van 21 jaar, die er vandoor is I met 140.000 dollar in Liberty bonds. Het 1 is sedert Maart al het 8e geval van dien aarden het totaal .der ontvreemde be dragen beloopt 800.000 dollar. Het publiek van NewYork is uiterst ver- 4-balgen over het feit, dat dikwijls zoo groote bedragen op zorgelooze wijze worden toe vertrouwd aan jongelieden, die nog nauwe lijks den knapenleeftyd zijn ontwassen. o lüevr. Paukhurst. De welbekende rnmoerige Engelsche dame, die altijd bezig is met het op felle wijze bestrijden of propageeren van de een of andere leuze van den dag, heeft zich naar de Ver. Staten begeven om daar een veld je tocht te openen tegen het bolsjewisme. I Reeds een paar dagen na haar aankomst J te New-York bleek zij zoek te zijn. In de New-Yorksche dagbladen wordt zij ver meld als »vermist«. Een vredesaanbod der Sovjet-regeeriiig. Londen. Volgens berichten in de bladen -is er alle reden om aan te nemen, dat er een soort vredesaanbod van de bolsjewiki onderweg is. vorming door het gebruik van Mijnhardt's Staal-tabletten Deze verdrijven bloedarmoede, bleek zucht en bleeke gelaatskleur. Indien op de doos de naam A. M1JNHARDT ontbreekt; koopt U namaak en be nadeelt daardoor Uw gezondheid, Eischt daarom uitdrukkelijk een doos Mijnhardt's Staal-tabletten. In doozen vanaf 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. De toeslaud te Weenen. Weenen, 24 Sept. De burgemeester verklaarde, dat de toestand van Weenen troosteloos is. Het. is mogelijk, dat het langen tijd zal duren, alvorens het tram bedrijf weer zal worden hervat, ten ge volge der kolencatastrophie. Een hongers nood was aanstaande. Op de stapelplaatssen kon slechts een onvoldoende hoeveelheid meel geleverd worden, hetwelk voor den uitersten nood was opgespaard en thans moest worden aangesproken. BINNENLAND. De moord te Brunssum. Heerlen, 24 Sept. Gisteravond heeft de marechaussee op het bruinkoolveld »Enerigie« te Brunssum aangehouden den ruim twintigjarigen J. B., als verdacht zijn kameraad W. Schakelaar, ook op de ont ginning werkzaam, Zondagavond gedood te hebben. De man heeft na lang onder vragen bekend en het mes aangewezen, dat hij na het volbrengen van de misdaad in den grond begraven had. Gebleken is, dat beide personen, onder den invloed van sterken drank uit het dorp gekomen, Onder weg twist gekregen hebben. In de keet, waar Schakelaar gehuisvest is, werd de ruzie voortgezet en heeft men elkander met schoppen geslagen. Hierbij heeft B. een mes getrokken en zijn tegenstander doode- lijk in het hart getroffen. Toen de politie kwam, stierf hij. De verslagene was ongehuwd, 26 jaar oud en afkomstig uit Gatem, gemeente Oldenbroek. Een medearbeider, verdacht den moord gepleegd te hebben en dienzelfden nacht gevangengenomen, is na de bekentenis van B. op vrije voeten gesteld. De nieuwe suikerregeling. v2 Pond goedkoope suiker per week. Amsterdam, 24 Sept. Naar wij ver nemen, wordt de nieuwe suikeroogst ge raamd op 180.000 ton, dat is achttien- honderdduizend zak. De fabrieken moeten daarvan beschikbaar stellen 910.000 zak goedkoope witte suiker. Het verlies op deze zakken geleden, wordt bestreden dooi de winst op andere suiker, die haar ge laten wordt. Deze laatste suiker wordt geleverd tegen wereldprijs, voor zoover de fabrieken met partijen tegen veel lageren prijs in voorkoop hebben verkocht. De goedkoope suiker wordt verkrijgbaar gesteld op Rijkssuikerkaarten en ieder krijgt per week een half pond ad vijftien cent. De hoeveelheid is niet lager dan die, welke voor den oorlog werd verbruikt. Toen was het gemiddelde gebruik per jaar- en per hoofd 15 kilo, met inbegrip van het industrieel gebruik. Daarnaast komt vrije suiker in onbeperkte hoeveelheid. Het eigenaardige is, dat aan de winke liers allereerst geleverd wordt tegen den wereldprijs. De winkelier verkoopt op den bon tegen zestig cent per kilo. Hij wisselt den bon in en krijgt uitbetaald het ver schil tusschen wereldprijs en zestig cent, plus zijn winstmarge, welke is vastgesteld op f 4.50 voor de winkeliers en voor de grossiers op f 1 25. De bons vertegenwoordigden dus een zekere geldswaarde en kunnen overal tegen geld worden ingeleverd. o Een driemastschoener bij Hoek van Holland gestrand. Op de plaats waar indertijd de »Berlin« strandde is een Finsche driemastschoener aan den grond geloopen. Er stond geen zware zee, zoodat er dadelijk geen groot gevaar te duchten was. De stoomredding- boot uit den Hoek was spoedig, nadat er om hulp geseind was, ter plaatse. Het gestrande schip bleek te zijn de Finsche diiemastschoener aSamoenact ko mende van Nijstad, geladen met maïs. De equipage, bestaande uit 24 man, is door de reddingboot aan den wal gebracht. Schipbreuk te Borkum. Naar gemeld wordt, heeft de Duitsche bark »Annanut«, welke van Zweden naar Delfzijl onderweg was met een lading ge zaagd hout, ter hoogte van Borkum schip breuk geleden. Het blijkt, dat de geheele bemanning van de bark, groot 22 koppen, is verdronken. Lijken en lading spoelen voortdurend op het eiland Borkum aan. Rotterdamsche veiling. Op de heden in ons Veilingslokaa), Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 13.50 f 15.90. Idem (klein) f 10.f 13. Eendeieren f15, Middenprijs f13.10. Aanvoer 86000 stuks. o Duurte-uitkecriug voor getneentepersoneel. Men meldt uit Utrecht De Raad heeft na breed debat besloten aan alle gehuwde werklieden en ambtena ren tot f 3200 inkomen een duurte-uit- keering te geven, in eens, van f 150 en aan alle ambtenaren boven de f 3200 een uitkeering van f 200. Benevens aan al'e werklieden en ambtenaren voor ieder kind beneden de 17 jaar f 25 extra, onver schillig of dat kind al dan niet eigen ver dienste hoeft. Dit besluit kost aan de gemeentekas f 410.000. Onteigening te Raamsdonk. Ingediend is een wetsontwerp tot ver klaring van het algemeen nut der onteige ning van eigendommen, noodig voor het aanleggen van een industrieterrein langs de Donge te Raamsdonk, alsmede ter be strijding der werkloosheid. Het gemeentebestuur van Raamsdonk, aldus wordt in de toelichting gezegd, is besloten, in die gemeente, langs het open vaarwater van de rivier de Donge, dat voor zeeschepen bereikbaar is, een industrie terrein aan te leggen op gronden, welke door hun ligging in de onmiddellijke nabij heid van spoor, tram en provinciale Elec- trische Centrale, voor het doel bij uitstek geschikt zijn. Uitvoering van dat plan zal de ontwikkeling niet alleen van genoemde gemeente, maar ook van de omliggende streek aanzienlijk bevorderen. Na tevergeefs getracht te hebben de gronden, ter grootte van ongeveer 42 H.A., weike voor aanleg van bedoelde terreinen noodig zijn, in der minne in eigendom te verkrijgen, heeft gemeld gemeentebestuur daarvoor spoedonteigening aangevraagd vol gens de wet van 27 Maart 1915. Naar het oordeel van den minister is er voldoende reden voor inwilliging van dat verzoek. Ovcrstrooniing. Men meldt uit Schiedam, d.d. 24 Sept. aan de Msb. Hedenmiddag om half 6 is de dijk nabij de Hoofdstraat alhier doorgebroken. Men is daar ter plaatse sedert eenigen tijd bezig met het opspuiten van een groot terrein, vlak achter den dijk langs de Maas gelegen. Het water drong onmiddellijk met groote kracht het Gorzenkwartier binnen, zoodat al spoedig een 20-tal straten blank ston den. Op de laagst gelegen plaatsen stroomde 't water de woningen binnen en bereikte daar een hoogte van 75 cM. 1 M., zoo dat de bewoners naar de bovenverdiepin gen, sommigen zelfs r.aar de hooger ge legen straatgedeelten moesten vluchten, genoodzaakt hun huisraad in den steek te laten. o Actie Postpersoneei. Een dreigende staking? De P. T. en T.-bond heeft Zaterdag te Rotterdam het personeel in huishoudelijke vergadering bijeengeroepen, om te beslissen, of er Maandag tot een staking zal worden overgegaan. Maandagavond zal in het Concertgebouw te Amsterdam een dergelijke vergadering gehouden worden. Naar de heer Padding, vice-voorzitter van den Ned. Bond van Christ. Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoon-personeel ons mede deelt, zal het postpersoneei georganiseerd in de Christelijke en Katholieke organisa ties niet aan een eventueele staking meedoen. RECHTZAKEN. De moord in het Sarphatipark. Acht dagen geëischt. Een tragisch liefdesdrama is voor de Am- sterdamsche rechtbank behandeld. Terecht stond een 32-jarige man, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op de 23-jarige vrouw Anna Ohlsen op 1 Mei in het Sar phatipark 71 met een browning een schot had gelost, waardoor deze eenige dagen later overleden is. Na den aanslag richtte hij den revolver op zichzelf. De kogel trof den rechterslaap, en hij werd blind. Een zijner vrienden geleidde den blinden man, die een gebroken indruk maakte, naar de beklaagdenbank. Mr. Cluysenaer, Officier van Justitie, be toogde, dat in deze treurige zaak gebleken was, dat bekl. niet schuldig was aan dood slag wel aan zware mishandeling den dood tengevolge hebbende. Moeilijk zal zijn de maat van straf aan dezen beklaagde op te leggen. Bekl. is gesard en getreiterd door Anna Ohlsen, naar door een getuige van de politie ver klaard is. Er is alle aanleiding, bekl. een geringe straf op te leggen. In dit geval voelde het O. M. weinig voor een voor waardelijke veroordeeling. Eisch acht dagen gevangenisstraf. De blinde man werd daarop door zijn vriend uit de rechtzaal geleid. Vitriooldrama. Voor de Amsterdamsche rechtbank is voortgezet de zaak tegen een Haagsche publieke vrouw, die in den avond van 24 Juni op het Thorbeckeplein en daarna in de portiek van het politiebureau Halve maansteeg een man met wien zij geruimen tijd geleefd had, en ook tot beroovingen had aangezet, een fleschje vitriool over het hoofd had leeggegooid. De man ging namelijk met een ander trouwen, en op den bewusten avond wierp zij hem vitriool in het gelaat, waardoor ernstige brandwonden ontstonden. Het O. M. mr. Cluysenaer, eischte tegen de vrouw 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis, 3 maanden. o Voor de Arrondissments-Rechtbank te 's-IIertogenbosch stonden terecht 1. J. H 27 jaar, voerman te 's-Her- togenbosch, thans gedetineerd, 2. C. N., 24 jaar, koopman te 's-IIertogenbosch, thans gedetineerd, beklaagd van op of omstreeks 23 Juni 1919 te Herpt met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening te hebben weggenomen uit eerie weide, een koe, eigendom van een ander dan be klaagde. Vanwege het O. M. was gedagvaard 1 getuige. Geëischt werd tegen ieder 10 maanden gevangenisstraf. Dc moord op den Burgemeester van Beesd. De zaak voor de Tielsche Rechtbank. Tiel, 25 Sept. Heden is voor de recht bank te Tiel behandeld de strafzaak tegen de daders van den moord op den burge meester van Beesd, gepleegd in den nacht van 10 op 11 Maart j.l, Men herinnert zich, dat bij de inbraak in de burgemeesterswoning, waarvan een gedeelte als secretarie is ingericht en waar ook de distributiekas bewaard wordt, de burgemeester, de heer J. W, Hondelink, door een van hen werd neergeschoten. Verschillende woonwagenbewoners werden aangehouden en bij de verhooren bleek, dat de daders door middel van een ladder de bovenverdieping waren binnengeklom men. Zij dachten in het kantoor te zijn, maar kwamen uit in de slaapkamer van den Burgemeester, die, door het geluid wakker geschrikt, zich haastig begon aan te kieeden. Hij werd echter door de dieven verrast, die hem oogenblikkelijk doodschoten. Op het geluid van het schot werd een der huisgenooten wakker en begaf zich naai de slaapkamer van den burgemeester. De deur kon echter niet geopend worden, daar het lijk er vlak achter lag. Met behulp van politie en nachtwacht werd het ver trek geopend en toen vond men het lijk, dat in de hartstreek een kleine wond ver toonde. Verschillende personen werden aange houden. Een van hen, de 21-jarige Simon Lorsé bekende de daad gepleegd te hebben, Zekere Kwarten werd eveneens ter zake van medeplichtigheid gedetineerd, benevens de 22-jarige Bertha Kwarten, een zuster van den tweeden verdachte. Een andere verdachte, Johann Keiler, Alias Silbermann, werd te Kleef gearresteerd, maar kon niet uitgeleverd worden. Twee der indertijd aangehouden ver dachten staan heden, als beklaagden, te recht, nl. Simon Lorsé en Petrus Johannes Christiaan Kwarten. Bertha Kwarten werd tijdens de instructie buiten vervolging ge steld, daar haar onschuld was gebleken. Er worden een vijf-en-twintig-tal getui gen gehoord, w. o, de Amsterdamsche politie-deskundige van Ledden Hulsebosch. Beklaagde heeft weinig berouw. Hij schreef in een brief aan een kennisïlk zit hier voor dat grapje van Beesd. Het was beter, dat dat maar niet gebeurd was.« Ten slotte eischt de officier tegen Lorsé wegens doodslag, voorafgegaan door poging tot diefstal in vereeniging met braak, in voor de nachtrust bestemde tijd en met het voornemen bij eventueele arrestatie gebruik te zullen maken van een mede gebracht vuurwapen, veroordeeling tot twintig jaren gevangenisstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Alhier heeft zich een ge val van typhus voorgedaan bij een persoon behoorende tot het stoombootpersoneel. Direct zijn maatregelen genomen tegen verspreiding en is de patient naar de ba rak overgebracht. De Hoofdelijke Omslag, die thans ter visie ligt en waarvan de aanslagen hier en daar met schrik zijn ontvangen, is beduidend hooger dan het afgeloopen jaar maar ook verschillende inkomens zijn ge stegen, anders zou de aanslag nog veel hooger zijn geweest. De hoogste aanslag is f 3618 dan vol gen er van f 3599 f 1990 f 814, f746, f 712, f 692 enz. terwijl de laagste f 1.62 bedraagt. AAT. METSELAAR Wijksche poort No. 4 HEUSDEN. Minstens 30 soorten ROOK- en PRUIM TABAK. Werkendam. Onze Burgemeester, de Heer Sigmond, stelde het Burger). Armbe stuur door eene ruime gift in de gelegen heid eene extra uitdeeling aan de minder- gegoeden te verstrekken. De Heer R. van de Pol alhier is door den Raad van Arbeid aangesteld als tusschenpersoon bij de Invaliditeitwet. Woensdag werd alhier het vrede feest gevierd. De inwoners hadden alge meen gevlagd en de kinderen maakten een optocht door de gemeente. Het bestuur der Oranje-Vereeniging ken den verschillende prijzen van étalage toe. Op de muziektent werden verschillende stukjes ten beste gegeven door het mu ziekgezelschap terwijl de drie zangver- eenigingen het geheel mede opluisterden. Een optocht met versierde fietsen en sport wagens werd later afgewisseld door een fakkeloptocht met de muziek uit Sleeuwijk torwijl een keurig vuurwerk het geheel sloot. De feestcommissie heeft alle eer met hare bemoeiingen ingelegd en komt een woord van dank toe. Capelle. Aan de Zondagmiddag e.k. te 3 uur te houden seriewedstrijd zullen de volgende deelnemen »Brabantia II« van Waspik, i»R. W. B. II« van Besoijen, »Hercules I« van Waalwijk en x>,Iuliana« van Heusden. De heer P. Mabelis, vroeger onder wijzer a/d O. L, school in de Kom alhier is overgeplaatst van de O.H.I.S. te Kediri naar de gelijknamige school te Mugetan (Ned.lndie) als hoofd van genoemde school. Door de ooft- en tuinbouwvereeni- ging alhier zal gedurende den winter 4919/ 4920 een tuinbouwcursus worden gegeven. Door den deurwaarder A. G. van Waalwijk werd op 25 dezer 4e woning van D. v. T. in de Kom alhier ontruimd. Hij werd daarin bijgestaan door de rijks- en gemeentepolitie alhier. Een ei ander veroorzaakte een hevige consternatie in het anders zoo kalm dorp. Woensdag jl gelukte het mzen ijverigen gemeenteveldwachter, J. L. y. d. L. twee appeldieven te trapeeren int^en tuin van M. Y. terwijl zij bezig waren\un slag te slaan. Bij onderzoek bleek bij te doen te hebben met twee werklieden V de ®Heemaf«, zekere J. D. en J. v. Voorwaar een mooie vangst na zoove^ inspannende moeite om op het spoor te komen van personen, die zich den laatsten tijd onledig houden met het stelen van fruit. Zekere V. d. K. werd j.l. Woens dag door de marec'naussée gearresteerd als verdacht van veediefstal en gevankelijk in verzekerde bewaring gesteld. Het ware te hopen, dat er nu eens]een eind kwam aan het ontvreemden van vee, daar er den laatsten tijd niet minder dan vijf stuks vee spoorloos is verdwenen. Drunen. Veilingber. 25 September. Knolperen 786 ct. p. K.G. Peren I 12615 Peren II 57 d Appels I 913 Appels II 2B8 d Witte kool 651.20 j> 100 K. Duitsohe boonen 4 ct. per K.G. Snijboonen 11 Savoye kool 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2