ElfM-HOëÜ Milt dit is HET adres ioor bet Land van Heusden i Altena, de Langstraat e& de Bominelerwaard. 3917. Zaterdag 27 Seplemtisr. IS'if „SoSae" Rijwiellampen, (nieuwste Systeem met bajonetsluiting,) benevens een sorteering diverse modellen Carbid en Kaarslantaarns, Elect. Zaklampen, Batterijen en Gloeilampen. JL. DE Gr R. A A. F1 E\ 15 Nierkwalen HEÜSDEN, Groote voorraadScherp coticurreerende prijzen B.-BROEK, DUSSEN. lste kwaliteit CARBID af 035 (Exclusief bus), zoolang de voorraad strekt behoorende bij het schuilend in een kon. Het is niet algemeen bekend, dat een ewone kou zoo dikwijls het begin is van rnstige nierkwalen. Dit geschiedt als volgtEen kou verstopt Ue huidporiën, luchtkanalen en ingewanden, jiobdat het deel van het werk dezer organen n laet rein houden van het bloed, gevoegd ivorlt bij de reeds zware taak van de nieren >m het bloed te zuiveren. Rijgpijn en urinestoornissen waarschuwen /oor overspanning der nieren, en als geen icbt wordt geslagen op deze waarschuwingen, ïestaat gevaar voor rheumatiek, niergruis, nier-waterzucht, ontsteking der nieren of 1 oltas, en zelfs ongeneeslijke ziekten. I Een kou kan niet altijd vermeden worden, Jdrch ongetwijfeld kunt gij aan de nieren d? kracht bijbrengen'om kwade gevolgen vin een gevatte kou te weerstaan. 1 Verklein de hoeveelheid urinezuur in het bloed. Gebruik daartoe minder vleesch opwekkende middelen, wat de taak der tieren verlicht en hun kracht bewaart. Gij iunt verder succes verzekeren door het I gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Stj herstellen en versterken zwakke nieren, hernieuwen de werkzaamheid van de urine- rganen. en verzachten de blaas. Foster's illen helpen bij iedere geneeslijke graad an nieraandoening. Zij dienen uitsluitend oor dit soort ziekten en werken niet op e maag, lever of ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijk- rtige namen. De echte Foster's Rugpijn Pillen dragen de handteekening van Jarftes Foster op de verpakking en zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. De strepenziekte der gerst. Evenals het vorige jaar is ook weer de strepenziekte der gerst op verschillende per- seelen in zeer erge mete voorgekomen. Ge vallen waarin 20% der planten en meer waren aangetast, behoorden niet tot de uitzonderingen. Zoowel winter- alszomer- gerst worden door deze ziekte aangetast. Kr bestaat echter wel verschil van vast- baarheid tusschen de verschillende rasesn. De verschijdselen te velde zijn vaak al aan de jonge plantjes op te merken, maar duidelijk komén ze voor den dag, wanneer de planten enkele decimeters hoog zijn. Op de bladeren verschijnen, vaak het eerst in het' midden der bladschijf, aanvankelijk geel gekleurde strepen, welke later bruin wórden. Het aantal strepen varieert van een paar 7 a 8, maar niet altijd zijn ze duidelijk van elkaar gescheiden. De strepen loopen, meestal zonder onderbreking, in de lengte van het blad. Biadscheeden kunnen ok aangetast worden en de stengelknoo- pen vertoonen 'eveneens een bruine kleur, J vooral in het eindstadium der ziekte. Einde ®Tuni wordt bij de aangetaste planten de roei in sterke mate belemmerd. Deze roeistoring uit zich op drieerlei wijze 4 e. De aren komen wel geheel uit de scheede, maar het laatste halmlid is korter dan bij gezonde planten. Korrelontwikkeling eer gering. 2e. Het bovenste stengellid blijft zoo ort, dat de aar niet geheel uit de scheede te voorschijn komt. Vaak ziet men dat de naalden in de scheede vast blijven zitten ende aar zich kromt als een boog. Geen of een zeer geringe korrelontwikkeling. 3e, De aar blijft door de scheede om- ploten, komt dus niet vrij en van korrel- gontwikkeling is in dit geval in 't geheel Joeen sprake. 1 De oorzaak van deze ziekte is een zwam. Ë(Helminthosporium gramineumdie in I levenswijze veel overeenkomt met die, welke fde steen brand veroorzaakt. De zwam j vormt haar sporen bij massa's op de bruine strepen der bladeren en op de "aren. Deze 1 sporen laten gemakkelijk los en worden Idoor den wind en bij het dorschen ver- I spreid. Zoodoende kunnen ze op de ge- jzonde korrels terecht komen. De ziekte wordt met het zaaizaad over- I gebracht. Een overgnag der ziekte van plant op plant is, voor zoover bekend, nooit waargenomen. Hieruit volgt, dat door mil- del van zavizaadontsmetting de ziekte te bestrijden is. Nu is tot nog toe geen middel gevonden, dat de strepenziekte af doende bestrijdt. Het vorige jaar zijn door den Phytopathologischen Dienst te Wage- ningen en op enkele andere plaatsen, proeven genomen met verschillende ont smettingsmiddelen van verschillende sterk ten. Uit deze proeven is zeer duide lijk, dat een oplossing van kopervitriool de beste resultaten gaf. Geheel afdoende is dit middel echter niet, maar het zal zeer de vraag zijn of ooit een absoluut afdoend miduel te vinden zal zijn. Zeer goede resultaien werden verkregen met een onderdompeling van de gerst in °P lossing van kopervitriool gedurende 12 a 46 uur. Deze behandeling heeft echter het bezwaar, dat het graan zeer vochtig wordt en een kiemkrachtbeschadiging niet altijd achterwege blijft. Eveneens werd de ziekte in een zeer belangrijke mate bestreden door een behandeling met keper vitriool, aange wend volgens de gewone omschepmethode. Hiertoe wordt 200 gram kopervitriool op gelost in 2g L. water, welke hoeveelheid voor 1 H.L. gerst voldoende is. De op lossing wordt onder voordturend omscheppen over de graanhoop gesprenkeld. Het om scheppen moet zoolang geschieden, tot men er zeker van kan zijn, dat alle korrels met de vloeistof in aanraking zijn geweest. Hiervoor moet men ongeveer een kwartier rekenen. Het oplossen van het kopervit riool moet geschieden in houten of steenen vaatwerk. Het is noodzakelijk, dat de voorschriften precies worden opgevolgd, wil men de ziekte met succes bestrijden en uit het feit, dat de ziekte niet absoluut be streden wordt door een behandeling met kopersulfaat volgt, dat ieder jaar opnieuw het zaaizaad ontsmet moet worden, om sterke aantasting te voorkomen. Hoeveel moeite het kost alle ziektekie men te dooden, moge blijken uit het vol gende. Zaaigerst werd bij vergissing be handeld met de dubbele hoeveelheid koper vitriool, dus 400 gram in plaats van 200 gram. Na deze kopervitrioolbehandeling werd de heetwaterbehandeling toegepast en niettegenstaande deze twee behandelin gen werden er toch nog, hoewel uiterst sporadisch, strepenzieke planten gevonden. Volgens mededeeling van den verbouwer kon geen herbesmetting plaats gevonden hebben. Hieraan moet nl. ook de aandacht geschonken worden. Er moet zorg voor ge dragen worden, dat het behandelde zaad niet weer opnieuw besmet kan worden. Dat zou b.v. kunnen plaats hebben door de ont smette gerst uit te spreiden op een dorsch- vloer, waarop gerst gedorscht is, of ook door ze in dezelfde zakken te storten, waaruit ze gekomen is. Niet onmogelijk is het ook, dat versche stalmest, waarin stroo van zieke planten verwerkt is, de besmetting kan veroorzaken, Kortom, men vermijde iedere behandeling waardoor her besmetting kan plaats hebben. Een ontsmetting met kopervitriool heeft ook nog dit voordeel, dat behalve de stre penziekte ook de steenbrand in de gerst bestreden wordt. Men vangt dus twee vliegen in een klap. Wil men echter ook de stuif brand, die meermalen in zeer sterke mate in de gerst voorkomt, bestrijden, dan is het noodzakelijk, dat na de behandeling met kopervitriool de warmwaterbehande ling wordt toegepast. Een warmwaterbe handeling alleen is, zooals uit proeven ge bleken is, niet voldoende om èn strepen ziekte èn steenbrand en stuif brand in één keer te bestrijden. Aangezien de strepenziekte een zeer veel voorkomende en zeer schadelijke ziekte is, verdient het aanbeveling, dat alle zaaigerst op de hierboven aangegeven wijze wordt ontsmet. Nadere inlichtingen worden door den Phytopathologischen Dienst gaarnp ver strekt. BUITENLAND. Dit eeu ihiitsch gevangenkamp. De Fransche bladen bevatten het be richt van den terugkeer uit een Duitsch gevangenkamp een j>bagno« noemen ze het van den Zwitser Emile Doer- flinger. Deze Zwitsfer, die als wieler-kampioen op de Fransche wielerbanen populair was, is in September 4945 door den Duitschen krijgsraad te Mülhausen ter dood veroor deeld wegens spionnage ten gunste van Frankrijk. Hij werd beschuldigd herhaaldelijk be sprekingen le hebben gehad met een Fransch generaal en het doodvonnis werd tegen hem uitgesproken. Dank zij de spoedige ''en krachtige tusschenkomst van den Zwit- serschen Bondsraad, heeft toen de Duitsche Keizer het doodvonnis veranderd in een veroordeeling tot levenslangen dwangarbeid. Na zijn terugkeer te Genève heeft Doer. flinger een en ander medegedeeld over zijn verschrikkelijk bestaan in het gevangen kamp te Dietz, waar met hem tal van Fransche en Belgische politieke gevangenen waren. Ze stierven daar van honger, daar ze niet anders te eten kregen dan soep uit beetwortel- en koolbladeren. De beambten van den directeur Korner tot den laagsten ambtenaar toe, waren echte beulen en dieven. De meeste pakjes die de gevan genen uit hun vaderland toegezonden kre gen, werden eenvoudig achtergehouden en om de minste vergrijpen werden de on- gelukkigen in het cachot gestopt, met zware ijzeren kettingen aan de polsen. Die boeien wogen 25, 50 of 75 pond, al naarmate de strengheid van de straf. In die hel heeft Doerflinger meer dan twee jaren zijn leven voortgesleept. Toen in December 4948 het Amerikaansche leger naderde, werd hij haastig overgebracht naar het gevangenkamp van Ziegenheim bij Cassel, waar bij eindelijk in Aug. van dit jaar in vrijheid werd gesteld, dank zij de tusschenkomst van Frankrijk. De oud-kampioen herstelt langzamerhand van de geleden ontberingen, zelfs in die mate, dat hij erover denkt over een dag of veertien naar Parijs te gaan en daar weer zijn training op de wielerbaan te beginnen. o Hondsdolheid. Dr. Roux, de bekende directeur van het Instituut Pasteur, te Parijs, heeft in een ver gadering van den gezondheidsraad gesproken over een door hem geconstateerde toene ming van het aantal gevallen van honds dolheid. Hij wees er op hoe gevaarlijk het is, wanneer personen die door dolle honden zijn gebeten, onnoodig lang wachten met zich in het instituut te laten behandelen en het was van het hoogste belang, het publiek te waarschuwen, dat het zich bij voorkomende gevallen zoo spoedig moge lijk onder behandeling stelt. Die aanspo ring was des te meer noodig, omdat het aantal personen die door dolle honden ge beten zijn, dit jaar sterk is toegenomen. De hondsdolheid is ook weer in Engeland verschenen, waar ze jarenlang onbekend is geweest en waar de overheid alles deed om de ziekte buiten het land te houden. De geïsoleerde ligging van Engeland bood daartoe de gelegenheid en de verbodsbe palingen op den invoer van honden waren zeer streng. Honden werden geweerd en zelfs rnenscheo die zich metterwoon in Engeland wilden vestigen, moesten hun huishond achterlaten, als zij zich den toe gang tot het land niet ontzegd wilden zien. Het schijnt echter, dat militairen in vlieg tuigen, die gemakkelijk aan de contróle van de douane-ambtenaren konden ontsnap pen, honden in Engeland hebben gebracht, die daar de ziekte hebben verspreid. o De strijd tegen de bolsjewiki. bcniklii's offensief. Londen, 24 Sept. Een draadloos bericht der bolsjewiki meldt, dat de roode troepen de 40 mijl ten Westen van Koersk gele gen stad Lgof hebben ontruimd en dat zij ten Westen en ten Noorden van Koersk met Denikin's troepen in gevechten zijn gewikkeld. De belangrijkheid van Denikin's offensief wordt met den dag grooter. Engeland heeft tot dusver Denikin gesteund door hem munitie, uniformen en andere uitrus tingstukken, zooals tanks, te zenden en zal hem hulp blijven verleenen. Denikin voert thans het bevel over een leger van 300 500 duizend man, hetwelk is opgerukt tot een punt, dat dichter bij Moskou is gelegen, dan tot dusver door Koltsjak's zuidelijk leger is bereikt. Het gebied, dat door de legers van Denikin is bevrijd, be draagt meer dan een vierde g'edeelte van het geheele grondgebied van Europeeseh- Rusland en de bevolking van dit gebied bestaat nit meer dan 30 miilioén zielen. In geen enkel opzicht heerscht Denikin over dit reusachtig gebied, dat met den dag grooter wordt. Hij bevrijdt het alleen van het bolsjewistische juk en een aan tal plaatselijke organisaties helpen hem om een soort bestuur in het leven te roepen. o Wilson's Tournee. Een verklaring over Sjantoeug. Londen, 22 Sept. De bijzondere corres pondent van de »Times« te Los Angeles meldt, dat Wilson de Stille Zuidzee-kust weer heeft verlaten en zijn tournée thans in Oostelijke richting voortzet met een ge bied achter zich, dat tot den Volkenbond bekeerd is. Alleen door de kracht van zijn logica, heeft hij een groot aantal per sonen gewonnen, aan wie de inhoud het vredesverdrag verkeerd was voorgesteld. Wilson bepaalde er zich toe op de argu menten van Senator Johson te antwoorden, die eene groote populariteit in den staat California geniet, waarvan hij de vertegen woordiger in den Senaat is. Talrijke vrien den van Johnson zijn naar Wilson's rede voeringen gaan luisteren en vertelden later aan hun interviewers, dat zij thans niet meer op de opinie van Johnson over den Volkenbond deelden. Merkwaardig was ook het antwoord, dat Wilson op Johnson's argument vóór de isolatie van Amerika gaf. Johnson had er op gewezen, dat Europa, dat financieel bankroet is, op kosten van het solvente Amerika mocht leven. Naar aanleiding daarvan zeide Wilson Men zegt, dat wij sterk zijn en dat Europa zwak is, dat wij financieel en eco nomisch onafhankelijk zijn en dat Europa dit niet is. Maar wat beteekent dat, mede burgers Het beteekent, dat zij eerder dan wij den strijd aanbonden voor de vrij heid der wereld, dat zij alles, wat zij liadden, voor de vrijheid gaven. En zouden wij thans voordeel willen trekken uit de omstandigheid, dat wij niet onmiddellijk aan den oorlog hebben deelgenomen en niet zooveel als zij verloren hebben. Zoo iets zou afschuwelijk en iedere traditie van Amerika onwaardig zyn. (Tel.) uitgevoerd), zoo goed als niets, althans zéér weinig betrekt, zoodat bijna alles voor het binnenland en voor de fabrieken wordt ge kocht. Door den enormen aanvoer moet soms tegen eiken prijs worden verkocht en wordt het binnenland vol gestopt. Met het oog op .de hooge inkoopprijs kan het niet uitblijven of velen lijden groote schade. ADVERTENTIEN. BINNENLAND. Vereend en gescheiden. Een paartje was op het gemeentehuis te Bodegraven getrouwd. Na afloop werd de bruidegom, die nog enkele maanden gevangenisstraf te goed had, door de politie gegrepen en geboeid weggebracht om zijn straf te ondergaan. Dan is dc politie weer goed genoeg De Wijnkoopianen schelden bij voorko mende gelegenheden de politie graag de huid vol. Van de politie, die alleen maar de brandkast beschermt, deugt geen haar, en de heeren willen niets met haar uit te staan hebben. Nu wil echter het geval, dat de heer Wijnkoop nog wel eens een dreigbrief ontvangt en dat hij met die brieven naar de politie loopt voor onderzoek 1 Als de heeren zelf bedreigd worden, vinden ze de veelgesmade handhavers van orde en gezag blijkbaar nog zoo kwaad niet(Haagsche Ct.) o Vruchten-overvloed. Met de verzending van ooft in vaten van Tiel naar Engeland is een begin ge maakt. De prijzen van het fruit aangevoerd op de veilingen aldaar dalen nog steeds, een gevolg van het feit, dat het buitenland (niettegenstaande er 75 pCt. mag worden voor Rookbenoodigdlieden. Verkrijgbaar alle soorten FIJNE SIGA REN en SIGARETTEN TABAK in verschillende merken voorhanden. Groote sorteering tabakspijpen, siga- renpijpen, sigarettenpijpjes, sigarenkokers en aanstekers. Rookt KAREL I. ALLEEN VERKOOP voor Heusden en omstreken. Aanbevelend, ALS BOVEN. Ilijwielen en Motoren, Let op de speciale aanbieding van Het mooiste, best geredigeerde en meest uitgebreide geïllustreerde Nederlandsche weekblad; geheel uitgevoerd in koperdiepdruk. Degelijke en boeiende lectuur van vaste medewerkers. Fraaie, artis tiek uitgevoerde afbeeldingen op elk gebied. Talrijke aantrekkelijke ru brieken waaronder die van novellen- en fotowedstrijden, waaraan verbonden fraaie prijzen. Kinderafdeeling met de bekende prijsraadsels. p 4 hhd a y i" is het toonaangevende weekblad van „rarunama de geïllustreerde nederlandsche pers. PANORAMA® ligt onder ieders bereik, want de prijs is slechts ets. per week; per 3 maanden f 1.90 per week E n ets. Panorama« is het weekblad dat het minst in prijs verhoogd is. Abonnementen op x>Panorama« worden aangenomen door den Boekhandel, de Agenten en door A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij te Leiden. lUKOEtSEL ienwsblad bw—eim miiHRiiri-WiWi ii m f i, ■r.awm» mi— i imuT irarr-=acr.«* Ky =2 fi M t T.f pf&iï' De goede zijn er weer! PANORAMA 15

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5