SIGARENMAGAZIJN. AAT. METSELAAR optreden, maar de arbeiders waren een andere meening toegedaan. Zij eischten de onmiddellijke weder indienst- stelling van den ontslagene en tevens van een anderen opzichter, die in de rechtszaal bezwarende verklaringen had afgelegd Toen aan die eischen niet werd voldaan, legden de arbeiders het werk neer en die der mijnen Stinnes 1 en 2 en Mathaias zullen zich »uit sympathie® daarbij aan sluiten. Waar moet dat heen Neen de wereld wordt er niet prettiger op. Vooral niet bij onze oostelijke naburen. Het scheen alsof het drijven der Spartaciërs gefnuikt was en langzamerhand de rust wederkeerde. Maar dat blijkt wel anders te zijn. Naar de Rheinisch Westfalische Zeitung meldt, heerscht er volgens betrouwbare berichten in de steden, die in de indus triestreek van Rijnland en Westfalen ge legen zijn, weer een sterke gisting onder de arbeiders, die een gevolg is van de steeds toenemende ophitsing. Vooral uit Duisburg komen zeer duidelijke berich ten, die er op wijzen, dat het streven van de onruststokers er op gericht is om door een krachtige ophitsing den toestand slee- pende te houden, opdat, als straks groote moeilijkheden in de voorziening van levens middelen en brandstufïen zullen ontstaan, de zenuwachtigheid en ontevredenheid rijp zijn voor een actie in den zin der Spartaciërs. Het is zeer te wen- schen, zegt het blad, dat er tijdig voldoende voorzorgsmaatregelen genomen worden. Het blad verneemt ook nog van ingelichte zijde, dat de leden van de staking der Berlijnsche metaalbewerkers boodschappen naar deze streken gezonden hebben om. daar een zelfde staking uit te lokken. Fiume is nog altijd in de macht van d'Annunzio. Het is zeer de vraag of dit heerschap zijn land wel een dienst bewe zen heeft door zijn onberedeneerde handel wijze. Dichters zijn gewoonlijk geen goede staatslieden. Wij lezen dat de Zuid-Slaven een dreigende houding tegen Italië gaan aannemen, ja reeds bezig zijn te mobili- seeren. De lichtingen van 1880 tot 1896 zouden zijn opgeroepen. De Servische bladen maken gewag van groote verbittering onder -oik over de kwestie Fiume. Vrijwil- alle deelen des lands vragen i van de regeering om tegen Fiume rukken teneinde d'Annunzio en de ;e vr drijven. Nu schijnt het aof 1 c alle krachten in te spannen le if den-bed wingenden dichter uit ie weg te krijgen, maar het zal niet dulden dat de Zuid-Slaven hen aanvallen. Nitti ie eerste minister, verklaart, dat hij alle verantwoordelijke partijleiders heeft ge raadpleegd en dat geen hunner het gebruik van geweld tegen d'Annunzio durfde aan bevelen. Hoe men dan wel den eisch der Entente zal inwilligen, dat n.l. Fiume ont ruimd moet worden lijkt ons een onop losbaar raadsel President Wilson die ook in deze kwestie zijn woord deed hooren, ligt ernstig ziek. Zijn zenuwen zijn der mate aangetast, dat hij geruimen tijd rust zai moeten nemen. Ook deze bewindsman heeft het ervaren, dat eereposten lastposten zijij De spoorwegstaking is geëindigd. Beide partijen schrijven zich de overwinning toe. De voorwaarden zijn ten le het werk wordt onmiddellijk hervatten 2e de onderhan delingen worden voortgezet met dien ver stande, dat zij voor den 31 en December geëindigd zullen zijnten 3e de loonen zullen op het tegenwoordige peil gehand haafd blijven tot 20 September 1920, (waarop zij herzien zullen worden) in ver band met de omstandigheden, die dan zullen heerschen ten 4e geen enkel volwassen spoorwegarbeider zal minder verdienen dan 51 shillings (ongeveer t 30.60) per week zoolang als de levensstandaard niet gedaald is beneden 110 procent boven het peil van voor den oorlog ten 5e de arbeiders (die gestaakt hebben) zullen in goede ver standhouding samenwerken met hen, die aan het werk zijn gebleven of het werk eerder hervat hebben en er zullen tegen over de arbeiders geenerlei maatregelen van wrok genomen worden ten 6e het loon, dat wegens de staking ingehouden is, zal uitbetaald worden na de hervatting van het werk. Engeland is er wat de stakingen betreft heel wat gelukkiger aan toe dan Duitsch- land. In het eerste land was de toestand zeer ernstig maar er is nog geen vrucht bare bodem voor revolutie ofschoon er waren die daar op losstuurden. In Duitschland daarentegen moet men altijd weer bedacht zijn op spartacisten- barstingen. Een telegram uit Berlijn spreekt nu weer van een dreigende algemeene staking in de hoofdstad des rijks. Morgen vergaderen de leiders der plaat selijke vakvereenigingen om te beraadslagen over het uitroepen van een algemeene werkstaking, als bewijs van saamhooiigheid met de stakende metaalbewerkers. De bedrijven, die de stad van licht, water en levensmiddelen voorzien, zouden niet aan de staking deelnemen. Men zou echter, wat minder aangenaam is, rekening hebben te houden met een nieuwe verkeersstaking. In de staking der metaalbewerkers is sinds Zaterdag geenerlei wijziging gekomen. We houden ons hart vast als we denken aan den nasleep van deze arbeiders-actie. Het geteisterde land schijnt niet tot rust te kunnen komen. Neen, de wereld wordt er dan zeker niet prettiger op. BUITENLAND. Engeland en Duitschland. Zooals wordt medegedeeld hebben En- gelsche vertegenwoordigers ter gelegenheid van een bespreking op het Rijksdepartement voor economie gezegd dat er plan bestond tusschen Engelsche en Duitsche particaliere firma's verdragen van levering af te sluiten, zóó, dat de Engelschen de grondstoffen le veren en daarvoor afgewerkte fabrikaten ontvangen, tegen vergoeding van het ar beidsloon. Daar is, naar de »Vorwarts« opmerkt, niets tegen te zeggen, daar iedere Duitsche firma het recht heeft, dergelijke overeenkomsten aan te gaan, als dat haar goed dunkt, voor zoover er ten minste geen inbreuk door gemaakt wordt op de bepa lingen van in- en uitvoer. o Helgoland. Uit Cuxhaven wordt aan de »Voss. Ztg.« bericht, dat er op Helgoland een krachtige beweging gaande is voor afscheiding van Duitschland en aansluiting bij Engeland. Men is voornemers een volkstemming over de kwestie te houden. o Frankrijk voor ontwapening. Aan een draadloos telegram uit Lyon wordt ontleend, dat de Fransche Kamer met 444 —1 stem een motie heeft aange nomen, waarin de Kamer de regeering uit- noodigt le. in samenwerking met Wilson on- middelijk na de ratificatie door Amerika een bijeenkost van den Volkenbond samen te roepen. 2e. Fransche afgevaardigden aan te wijzen, die met het oog op die bijeenkomst maatregelen zullen onderzoeken om te ko men tot eene algemeene ontwapening. o Hongerstaking. München, 5 Oct. De gevangenen, die in de gevangenis in Ansbach zijn onder gebracht, houden een horigerstaking. Sedert 28 September weigeren ze elke voeding. De zwakke positie der Itolsjcwlki. Berlijn. Het ïHaimburger Fremdenblatt® verneemt uit Helsingfors De redacteur van de »Rjetsj®, Hessen, heeft ver klaard, dat de geruchten over capitulatie van de bolsjewiki zeer goed waar kunnen blijken. De toestand wordt voor Lenin met den dag meer onhoudbaar. Denikin rukt zegevierend tegen Orelburg op en het Noord-Westelijke leger staat klaar voor het offensief tegen Petrograd. De binnen- landsche toestand in Rusland is wanhopig. (Tel,) Montenegro. Berlijn, 5 Oct. Volgens berichten uit Agram staat Montenegro sedert weken in onafgebroken strijd met de Servische be zettingstroepen. BINNENLAND. NEDERLAND EN BELGIË De Nedcrlandsch-Beigischc onderhandelingen. Belgische persstemmen. Brussel. Volgens de »Soir« verluidt, dat Nederland elk denkbeeld van een verdedi gend verbond met België van zich af wijst, maar dat het er in zou toestemmen om den grooten mogendheden zekere garantie te geven voor het geval dat België bedreigd zou worden. Wat de Schelde betreft, zou Nederland geneigd zijn om het stelsel van de ge meenschappelijke bewaking, zooals dit nu door de ambtenaren van de beide regee ringen wordt uitgeoefend, eenigszins te wijzigen. Men kan nog niet zeggen of het loods- stelsel voor de scheepvaart op de Maas eenige wijziging zal ondergaan. Men zou een formule hebben gevonden, die de bezwaren, welke de x>enclave« Maastricht voor de kanalen naar den Rijn opleverde, opheft. Een overeenstemming zou waarschijnlijk zijn. Een breuk aaustaaude? Brussel, 4 Oct. Ten aanzien van het bericht van de Libre Belgique betreffende de Belgisch-Nederlansche onderhandelingen zegt de Nation Beige dat wat de Schelde aangaat het zoowel volgens de meening van militaire deskundigen der Entente als in het belang der wereld beter is dat de Schelde in oorlogstijd gesloten blyft. Overigens is er slechts sprake van aan bevelingen door buitengewone diplomaten gedaan. Niets kan ons doen gelooven dat onze gedelegeerden te Parijs of onze re geering geneigd zouden zijn de aangege ven richting in te slaan en wij moeten dus ons houden aan de categorische ver klaringen welke onze minister van buiten- landsche zaken in de Kamer heeft afge legd. INDIEN DE NEDERLANDSCHE DELE GATIE IN DE AANSTAANDE VERGA DERING DER COMMISSIE VAN 14 (op 9 dezer bepaald) OP HAAR STANDPUNT BLIJFT STAAN IS HET HOOGSTWAAR SCHIJNLIJK DAT EEN BREUK NIET VERMEDEN KAN WORDEN. Loontje en boontje. Onder dit opschrift spreekt de »Tijd« over dan Belgischen minister Hijmans, die vlak vóór het scheiden van de markt en met dreigende verkiezingen in het gezicht in de Belgische Kamer een nieuwe, driftige poging heeft gedaan, om zijn bekende po litiek tegen Nederland uit te spelen. Het blad gaat de onhandigheden der annexio- nistische politiek na en zegt o. m. De ommekeer komt langzaam, maar hij komt. Inderdaad, de politiek van minister Hijmans krijgt haar trekken thuis, Loontje komt om zijn Boontje. ïOok Nederland kan het spektakel goedsmoeds aankijken, en behoeft zich niet druk te maken onze politiek zal langer duren dan die van den heer Hijmans. Want iedere logica krijgt haar slot, en Loontje krijgt zijn Boontje. De Belgische regeering besluit te teekenen, De redacteur van de »Maasb.« te Brussel seint Naar aanleiding van de publicatie in de »Libre Belgiqne® over den stand der Ne- derlandsch-Belgische onderhandelingen heb ben enkele Brusselsche bladen medegedeeld, dat op een dergelijke basis de besprekin gen zouden worden afgebroken. Uit de beste bron vernemen wij dat daarvan geen sprake za! zijn, integendeel wij staan voor een overeenkomst. In de hoogste en best ingelichte kringen is men van rneening, dat de Belgische regeering besloten is te teekenen. o Het 17-jarig dienstmeisje A. V. te Leer dam, dat water uit een put wilde schep pen, is vermoedelijk voorover in den put gevallen en jammerlijk verdronken. Toen mej. T., bij wie het meisje in dienstbe trekking was, thuis kwam, vond zij het dienstmeisje met het hoofd naar berieden, rechtop in den put. OeliIIeeiiiiig ran 450 millioen. Men seint uit Den Haag Naar verluidt is binnenkort de indiening te verwachten van het reeds vroeger in uitzicht gestelde wetsontwerp tot het aan gaan van een gedwongen staatsleeriing tot een bedrag van 450 millioen gulden. Naar het Hbld. verneemt, is het den heer A. Vlug, commies-titulair der P. en T., werkzaam op het radiotelegraafkantoor te Scheveningen-haven, gelukt, draadlooze seinen te ontvangen, zelfs van uit de sta tions in Amerika, zonder gebruik te ma ken van een ontvang-antenne. De uitvin ding blijkt slechts weinig hulpmiddelen te vereischen. In een te Amsterdam gehouden verga dering van de Nederlandsche Federatie van arbeiders werkzaam in de voedings- en genotmiddelenbedrijven werd besloten te trachten, met den Algemeenen Bond van bakkersgezellen gezamenlijk te ageeren, ten einde te geraken tot een bakkerssta king over het geheele land. In de kringen van den Algemeenen Bond wordt er zeer weinig voor gevoeld, op de voorstellen van de Federatie in te gaan. Rembrandt's sterfdag herdacht. Zaterdag was het de 250ste gedenkdag van Rembrandt's overlijden. In het Rem- brandthuis aan de Joden Breestraat te Amsterdam hield de voorzitter, mr. C. P. van Eeghen, een herinneringsrede. lok dr. Bredius en dr. Jan Veth voerden het woord. Steenkolen ran Duitschland. Naar de Msb. verneemt zal het vervoer van steenkolen van uit Duitschland belang rijk worden uitgebreid. In plaats van 2 extra treinen zullen deze week dagelijks 5 treinen via Emme rik worden ingelegd voor het vervoer van steenkolen. De dagelijksche aanvoer zal derhalve worden verhoogd met pi.m. 2600 ton, zoo dat de totaal aanvoer per dag 4300 ton zal bedragen. o Ernstig motorongeluk. Zondagmiddag kwam de motorfiets, be reden door den heer Theunissen, ambtenaar aan de gasfabriek te 's-Bosch en waar achter was gezeten de heer Manèsse, coif feur alhier, bij Quatre Bras onder Haaren in botsing met een auto, welk ongeval zoo ernstig afliep, dat een been van den heer Theunissen werd versplinterd en het rech terbeen van den heer Manèsse op twee plaatsen onder de knie werd gebroken, terwijl bovendien de enkel nog werd ge kneusd. Dr. P. van der Heijden, die met zijn auto van Tilburg kwam, verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna hij naar Den Bosch reed, waar hij onmiddellijk een auto bestelde om de ongelukkige slachtoffers naar het Ziekengasthuis te vervoeren. Het droevig ongeval moet te wijten zijn aan het hard rijden der auto. Om een keiier-foto. Zeist. Een fotograaf van een geïllustreerd tijdschrift trachtte, gekleed in boerenklee- ding, den ex-keizer te kieken. De poli tie kwam tusschenbeiden en wenschte op de platen beslag te leggen. Zij kocht van den fotograaf 2 platen voor f5; de foto graaf moet echter hun blanco platen heb ben gegeven. De ex-keizer toonde zich, bemerkend dat hij gefotografeerd werd, daarover verstoord. (Tel.) Diefstal. Voor de rechtbank 's-Bosch stond terecht G., slagersknecht te Maastricht, beklaagd ter zake, dat hij van een zekeren H. v. Mill op 20 Aug. te Strijp bij Eindhoven een som gelds, groot f 600, eigendom van voormelden Van Mill, heeft ontvreemd. Beklaagde bekent het geld te hebben weggenomen, daar hij totaal zonder geld was en geen werk kon vinden. De president wijst beklaagde er op, hoe hij bij Van Mill gastvrijheid genootden eersten keer den besten, dat hij alleen in huis was, had hij daar gebruik van ge maakt om te stelen. Het O. M. eischt een jaar gevangenis straf. Verhooging spoorwegtarieven. In een aankondiging van de Nederlandsche Spoorwegen wordt medegedeeld, dat de tarieven van het vervoer van reizigers en bagage met 25 pet. verhoogd zijn. Dreigende staking der klompenmakers. Best. Als gevolg van de dezer dagen ingevoerde loonsverlaging (n.l. 5 cent per uur) in de klompenindustrie te St Oeden- rode, Best, Schijndel en andere gemeenten, zijn de knechts voornemens het werk neer te leggen. o Het rreemdelingenkamp te Harderwijk. De bewaking der Russen. Oldenbroek. De nog in de legerplaats aanwezige Russen, ongeveer een 600-tal, zijn thans naar Harderwijk overgebracht, waar zij zijn gelegerd in drie barakken. De gespannen verhoudingen, die in de legerplaats Oldebroek destijds bestonden, schijnen voor de autoriteiten leerzaam te zijn geweest. De bewaking berust te Harderwijk bij 300 manschappen van het 20e regiment infanterie, de barakken zijn omgeven door twee rijen prikkeldraad van 2.50 M. hoogte. Des nachts is de ver sperringskring electrisch verlicht en een tiental posten houdt dan een oogje in het zeil. Daar de keukens en de waschgele- genheden binnen de versperring liggen, be staat er voor de bewoners geen reden zich er buiten te begeven en als dit bij uit zondering toch gebeurt, dan worden zij door gewapende militairen begeleid. Ook uit Bergen (N.-H.) worden binnen kort nog duizend vreemdelingen van ver schillende nationaliteit naar het Harder- wijksche kamp overgebracht. Door den trein overreden. Roermond. Toen de sneltrein, die te 6.31 uit Maastricht naar Amsterdam ver trekt, even voor het station Roermond stopte, ontdekte men tegen den berm van den spoorweg een onbeheerde fiets. Bij naderonderzoek vond men in de greppel het lichaam van een man, met verbrijzelden schedel die door dezen of door een terug keerenden goederentrein overreden was. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10i uur. Hensden. In plaats van zijn vader, de oud-brievenbode Smits te Nederhemert, is met ingang van 1 November benoemd tot veerman tusschen eiland en noordelijk gedeelte Nederhemert, onze stadgenoot Jac. Smits. De Nederlandsche Staatscourant van 3 October, no. 212, bevat de statuten der Oranjevereeniging®, gevestigd alhier. Moge vele, ja alle ingezetenen deze vereeniging door hun lidmaatschap steunen, 't zij als gewoon lid ad f 0.50 per jaar of als donateur ad f2.50 per jaar, waartoe steeds gelegenheid open is. Wijksche poort No. 4 HEUSDEN, Neemt proef met de geurie en smake lijke KOFFIE en THEE. Andel. In de Zaterdag gehouden raads vergadering werd het tractement van den Gemeenteveldwachter op 1050 gulden ge bracht. Zaterdag kwam een kar volgeladen met fruit, door achteruit loopen van het paard, in de rivier terecht. Een op den wagen zittende kindje kwam met den schrik vrij, ook het paard had geen letsel en de appelen konden grootendeels worden opgevischt. In de maand September werden op het hulptelegraafkantoor 126 telegram men en 65 gesprekken behandeld. Aalburg. Op 3 October is door den Raad van Toezicht, de boeken en Kas van de Coöperatieve Boerenleenbank nagezien waaruit bleek dat de totalen omzet was, sedert 3 Decemb. 1918 f283703.65 ontvangen f 143074.54 uitgaven - 140629.11 Saldo in kas f 2445.43 De bank strekt haar werkzaamheden reeds uit over 5 aan elkaar grenzende dorpen. Almkerk. J.l. Vrijdag was voor de Muziekvereenigirig alhier, welke te Ouden dijk het feest opluisterde, een recht ge zellige dag. Des morgens om 7.30 begon de optocht, en ging het onder de lieflijke klanken der muziek naar Woudrichem heen en terug. Om 1 uur 's nam. was »Nooit Gedacht® weer aanwezig op het terrein waar de Ringrijderij zou plaats hebben, waar genoemde vereeniging weer prachtig uitkwam, o. a. met den »Echo des Bois« en met »BeI!e Regere,« het concoursstuk, waarmede de ver. onlangs een eerste prijs behaalde. Met recht mag dan ook gezegd worden, dat »Nooit Gedacht® met welge vallen op dezen dag mag terugzien. Een woord van lof mag aan de vereeniging, en in het bizonder haar bekwame direc teur, de heer P. C. Koekkoek, dan ook niet worden onthouden. Dezer dagen kwam de landbouwer A. V. alhier tot de zeer onaangename ont dekking, dat een aan hem toebehoorende melkkoe des nachts in de Gantel was ge raakt en verdronken. Voorzeker voor den eigenaar een groote schadepost. Beneden-Langstraat Onder begun stiging van goed weder, is het rooien der aardappelen in vollen gang. De uitkomst is evenals de kwaliteit zeer bevredigend. De aflevering van eigenheimers en roode star geschiedt aan f 4.50 a f 5.per H.L., zandsoorten, die veelal vuurrangen vertoonen, aan f3.a f3,75 per H.L. Het ooft valt dit jaar een en al mede. Appels, zoowel als peren geven een goede opbrengst. De handei laat evenwel te wenschen over. Voor het late winter- fruit besteedt men f5 a f6 per H,L. Capelle. J.l. Zondag 5 Oct. speelde een Combinatie der voetbalvereeniging »Excelsior« alhier een vriendschappelijke match tegen een Combinatie van aBraban- tia® te Waspik op het sportterrein alhier. Deze wedstrijd werd door Excelsior® ge wonnen met 65. Eethen. De familie Lankhaar heeft eindelijk van den Consul verlof bekomen tot vertrek naar de Ver. Staten van N. Amerika en zal vooraf nog erfhuis houden (zie desbetreffende advertentie). 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor alhier zijn in de vorige maand behandeld 62 telegrammen, waarvan 24 verzonden en 38 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 41. Op de Rijkspostspaarbank werden 16 inlagen gedaan ten bedrage van f2271, terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f 1321.43. Genderen. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen ds, Kolkert, predikant te Loon-op-Zand,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2