SIGARENMAQAZÜNi A NT. METSELAAR Aan de eene kantAfblijven van de bols- jewiki. Roep de troepen terug die bij deze strijden En daarbij het verzoek help ze tot overgaaf te dwingen. De entente laat wel leelijk in haar kaart kijken. Nog een ander hadden we op het oog toen we zeiden dat het een warboel is in sommige brein en borst. En wel d' Annunzio. Wat een wonderlijk heer. Hij brengt zijn land duchtig in opspraak, zijn regeering in een lastig parket, zich zelf in een scheeve positie. Maar wat er ook gedaan wordt om hem weer goed en wel uit Fiume weg te krijgen, alle pogingen mislukken. De regeering heeft hem voorgesteld de stad te ontruimen en deze door Italiaansche troepen te laten bezetten tot dat de vredes- conferenten over het Adriatische vraagstuk een beslissing zal hebben genomen. En wat antwoordt hij den minister Nit- ti dien hij slechts aan duidt met den eere naam »Cagoïca« wat slak beteekent Zie hier een proefje in zijn gezwollen praats makerij Cagoïca durft zich het hoofd niet krab ben, uit vrees zijn door de cosmetiek ge plakte haren in wanorde te brengen Mijn hoofd is echter zuiver I Mijn hoofd is zoo hard als een steen, die door den bergstroom is gladgemaakt. De god der wapenen heeft tot me gezegd »ik zal ze een voorhoofd geven dat harder is dan hun voorhoofden**. En dat heeft hij niet tot mij alleen gezegd. Dat heeft hij tot ieder uwer gezegd. Er zijn meer dan 40 000 hoofden in Fiume, die even hard zijn als het mijne. En waar de vijand van het licht zich Cagoïca noemt, daar noemen alle Italianen van Fiume zich Hoofden van ijzer. Al wat wij hier doen is roemvol. Aan de overzijde is slechts schande en lafheid. Burgers soldaten Tegen den schandpaal Cagoïa en zijn medeplichtigen. Ach, ach, wat zou er wel in dat ijzeren hoofd zitten Een verwarde boel is 't daar zeer zeker. En als ze nu nog schrijven gingen over al die stakingen d:° allerwege uitbreken ovei hoepel* e verwarring die in heel '<le wereld h cht, -nz. enz. dan zou het den szer t slotte gaan warrelen voor de oogen. Wy eindigen dus maar met de wensch d t hij >orzich bezitten moge een koel hoof en een rein hart. BUITENLAND. Koning Albert als machinist. Hbid. v. Antwerpen schrijft: ook aan de Niagara-water vallen is, zooals wij reeds gemeld hebben, de koninklijke famili naar Californië ver trokken en te Toledo uitgestapt, waar zij M. Brand Whitlock, den Arnerikaanschen gezant in België, een bezoek heeft gebracht Te Wauscon stapte koning Albert, ge kleed met een flanellen hemd, kiel en een slappe klak, uit zijn reiswagen en beklom de locomotief, waarna verschillende mijlen wijd hij zelf den trein bestuurde. De machinist was er over verwonderd en verklaarde dat de koning de locomotief als een echte vakman bestuurde. Aan de statie stond het volk op den koning te wachten en zocht tevergeefs naar iemand die het generaalsuniform droeg. Slechts nadat de trein vertrokken was, vernam de toegestroomde menigte dat de man die de locomotief bestegen had, de koning van België was. De koning heeft van 2 uur tot 16.45 zijn eigen trein bestuurd. Bomaanslag te Antwerpen. Antwerpen, 11 Oct. Onbekende daders hebben hedennacht een bom geworpen, te gen het huis van den president van den Bond ter bevordering van de Fransche taal. De materieele schade is zeer belangrijk, maar niemand kreeg lichamelijk letsel. Men meent, dat de aanslag het werk is van de activisten. De gedwongen Italiaansche leening. Londen, 12 Oct. De »Times« verneemt uit Rome dat een officieel schema is ge publiceerd van de aanstaande fiiscale maat regelen, waarvan de voornaamste is de ver plichte leening, die 1 rente zal bedra gen. Kapitalen beneden L. 800 blijven vrij van inschrijving, terwijl de inschrijvin gen op grootere kapitalen naar de volgen de schaal moeten geschieden van kapi talen van L* 800 tot 2000 5 °/0, van L. 2000 tot 4000 10 van L. 4000 tot 8000 13 van L. 8000 tot 20.000 17 o/0, van L. 20.000 tot 40.000 20%, van L. 40.000 tot 80 000 24 tot L. 200.000 28 tot L. 400.000 31 tot L. 800.000 34 tot L. 2 milhoen 37 °/o, en daarboven 40 Alle soor" ten kapitaal, vast en vlottend, worden fei telijk hierdoor getroffenevenwel zullen voor de storting faciliteiten verleend wor den. Het doel der leening is het delgen der vlottende schuld van de schatkist en de vermindering der papiercirculatie. De inschrijving za! op 31 December a.s. aan vangen. De leening is aflosbaar in 70 jaren, te beginnen met 1930. Plundering ran vreemde Legaties te Petrograd. Londen,, 11 Oct. De correspondent van de «Times« te Stockholm meldt een be vestiging van het bericht, dat de bolsje- wiki het Zweedsche gezantschapsgebouw en consulaat te Petrograd hebben leeggeplun derd. In het consulaat was door de Na tional City Bank een bedrag van twaaif millioen roebel gedeponeerd, toen de be hartiging der Amerikaansche belangen werd overgenomen. Andere legaties te Petrograd zouden eveneens zijn leeggeplunderd. Tel. o De Fiume-kwcstie. Volgens den correspondent van de As sociated Press te Washington is aldaar het bericht ontvangen, dat de Italiaansche regeering heeft toegestemd, dat een buf ferstaat wordt gevormd, welke Fiume en het aangrenzende kustgebied zuidwaarts tot Breccia zal omvatten, om zoodoende tot een oplossing van de Adriaiische kwes tie te komen. Italië zou zijn toestemming echter afhankelijk hebben gesteld van de bescherming der Italiaansche belangen in bedoelden staat, door overname van de Italiaansche rechtspraak in dit gebied en door erkenning van Italiës aanspraken op het vroegere district Fiume en het achter land langs de kust. Dit wordt door Italië noodig geacht voor de militaire veiligheid van het Italiaansche deel der Adriatische Zee. De maatregelen tegen (PAiuiiinzio Dienst weigering der Italiaansche troepen 1 Londen, 11 Oct. Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, hebben de Italiaansche land- en zeestrijd krachten te kennen ge geven, dat zij de hevelen om d'Annunzio met geweld uit Fiume te verdrijven niet zuilen opvolgen De koning van Italië moet met abdicatie hebben gedreigd, wanneer het leger en de vloot in die houding blijven volharden. o Tranistaking in Brussel. Brussel, 11 Oct. Het trampersoneel heeft in een te middernacht gehouden ver gadering tot staking besloten. Er werden 3466 stemmen vóór en 291 stemmen te gen de staking uitgebracht 36 stemmen waren ongeldig. —o De vlucht naar Australië. Parijs, 12 Oct. De Fransche aviateur Etienne Poulet, die een poging zal onder nemen, naar Australië te vliegen, heeft gisteravond Is^y-les Moulineuv Aerlaten. o De tramslaking te Brussel. Brussel, 12 Oct. Brussel is hedenmor gen zonder tram De straten zijn bijna leeg. De Brusselaars brengen hun Zondag thuis door en ondervinden dus nog weinig last van de staking. Het trampersoneel wil nu tot een be slissing komen, na van Januari af op de opname van den duurtetoeslag in de loorien te hebben gewacht. Zij eischer. 3200 a 4000 franc voor niet-gegradueerde be ambten, 3500 4500 franc voor de ge gradueerden en 4600 a 5200 franc voor de controleurs, benevens 8-urigen werkdag en een behoorlijk pensioen. Op het oogen- blik verdienen de ongehuwden volgens mededeelingen van arbeiderzijde 7 frano per dag, de ouderen 8 franc, de gehuw den hoogstens 90 franc per maand, voor de man, 45 voor de vrouw en 20 franc per kind. De relleltjes in het Saarbekken. Een Haves-telegram uit Mains aan de Fransche bladen bevat o*a. de volgende bijzonderheden in zake deongeregeldheden te Saarbrücken. De staking der metaalbewer kers in 't Saargeied scheen kalm te zullen verloopen, doch verdachte elementen heb ben er geprofiteerd om wanordelijkheden te veroorzaken. Den 7den October hebben te Saarbrüc ken eenige revolvers gewapende jongelieden in feldgrauwe uniformen een aanval ge daan op het telegraafkantoor, terwijl een andere bende de winkels plunderde, voor namelijk de levensrniddelenmagazijnen Fransche soldaten hebben de orde hersteld, waarbij een Fransch soldaat werd gedood en verscheidene anderen werden gewond. De krijgsraad heeft reeds een persoon ter dood veroordeeld en acht anderen tot twintig jaar dwangarbeid. Men verwacht, dat de arbeid binnenkort algemeen zal worden hervat. o Burgeroorlog in Chiua. De »Times« verneemt uit Amoy, dat de burgeroorlog in China weer ontketend is door legerkorpsen, zoowel in het Noorden als in het Zuiden. Dreigende aardappelnood in Dultschland. De moeilijkheden in het vervoer, die een gevolg zijn van het gebrek aan kolen, drei gen te zullen leiden tot een aardappelnood Naar de »Vorwarts« meldt ontbreken de noodige vervoermiddelen om vóór het in vallen van de vorst de noodige aardappelen naar de steden te verzenden. BINNENLAND. Invoer van roggebloem De Nederlandsche vereeniging van han delaren in buitenlandsch meel heeft den minister van Landbouw verzoekt, den in voer van roggebloem weer vrij te laten. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft 45.000 paar Amerikaansche schoenen gekocht, die binnenkort tegen f 10 per paar zullen worden gedistribueerd. o Een vordering op de Begeering. In een te Haarlem gehouden vergadering van de Coöp Groentendrogerij -inmakerij en -handel voor de Bloembollenstreek Codro werd mededeeling gedaan van het aanzien lijk tekort, veroorzaakt door het regee- ringsverbod tot uitvoer. Aangenomen werd een motie van Dhr Hopman te Hillegom, waarbij het bestuur werd opgedragen, alle mogelijke maatrege len te nemen, die zouden kunnen leiden tot vergoeding van het verlies uit de rijks kas, een verlies, geleden op grond van gedane toezeggingen, o De aanklacht tegen Br. van Groenendael. Men meldt uit Heerlen aan de Limb. Koer. Naar wij vernemen, berust de aanklacht wegens beleediging door het Kamerlid Mr. Dr. H. van Groenendael bij de justitie in gediend tegen kapelaan Dr. J. Krijn te Valkenburg, op een zinsnede, voorkomend in een door het alhier verschijnend Limb. Dagbl. gegeven verslag vari de rede, door dr. Krijn gehouden op 1 Sept. 1.1. bij ge legenheid der Heerlensche Koninginnefees- ten. Bedoeld verslag laat Dr. Krijn o. m. zeggen »Wij verachten het geheel annexionis- tisch gedoe. Wij verachten vooral den aartsla ndsverraader van Groenendael. De door ons gespatieerde zin zou mr van Groenendael aanleiding tot het indie nen van zijn klacht hebben gegeven. In- tusschen moet reeds vrij overtuigend zijn gebleken, dat dr. Krijn de geïncrimineerde woorden niet heeft gebezigd en het re laas vari het Heerlensche blad op dit punt foutief is, hetgeen echter niet wegneemt, dat de justitie wellicht toch gevolg aan de klacht zal geven teneinde de zaak tot op heldering te brengen. Belangrijke arrestatie. Te Stiijp weid door onzen actieven veldwachter Duisters, geassisteerd door de lijkspolitie gearresteerd, een verdacht in dividu, die hier de laatste dagen rondzwierf. Uit het 'verhoor was op te maken, dat sinjeur betrokken is hij den schoendiefstal bij Van Sambeek in Veldhoven. Tevens deelde hij mede, dat op Slifferd zich nog een persoon schuil hield in eene geïmpro viseerde loopgraaf, in de buurt van wet houder Brans. Toen men dezen verdachte wilde arresteeren, verzette hij zich sterk en zette het op een loopen, zoodat her haalde malen hem een schot is nagegeven. Eindelijk mocht men er in slagen, ook de zen te arresteeren. Vermoed wordt, dat dit de Duitscher zou zijn, die voor eenigen tijd uit den trein is ontsnapt, toen hij op transport werd gesteld. Er zou zich nog een gevaarlijk sujet bevinden in de geimproviseerde woning onder den grond. Om dezen te arrestee ren begaven zich hedenmiddag een 5-tal marechaussee's daarheen. Een woord van lof aan veldwachter Duisters. Steenkolen uit Duitschland, Men seint uit Essen aan de N. R. Crt. De hoeveelheid steenkolen uit het Roer gebied, welke aan Nederland geleverd wordt, is van 50,000 op 140,000150,000 ton per maand verhoogd. Voor het vervoer wordt Nederlandsch spoorwegmateriaal ter beschikking gesteld. o De ei-Keiier en de verkleede boeren. Men kent het verhaal van den ex-Kei zer met de verkleede boeren die zich ont popten als photograferi. Het blijkt nu dat deze roaskarade op touw was gezet door Het Leven. In het nummer dat Maandag verschijnt zal men de resultaten kunnen zien. Wel had de politie getracht beslag te leggen op de photographische platen, maar deze waren toen reeds op weg naar Amsterdam. De dure vrachten. «Luystervinck« van de Haagsche Post hoorde aan de Beurs zeggen, dat de Hoiland- Amerika Lijn in 1919 minstens 200 pet. netto op haar kapitaal zal verdienen dat ook de winsten der Indische Lijnen een ongeloofelijke hoogte zullen bereiken, vooral nu deze het hebben aangedurfd de pasage- prijzen wederom te verhoogen dat onder- tusschen onze scheepvaart-maatschappijen O.W.-ers in den allerergsten zin van het woord blyven, omdat niet alleen de tien tallen rnillioenen te hooge vrachten recht streeks uit den zak van het publiek komen, maar ook en vooral omdat deze woeker winsten, met de cumulatieve opcenten die de tusschenhandel en de industrie er op leggen, het pubiiek op een cijfer komen te staan omtrent welks hoogte het moeilijk is zich een idee te vormen. Hij concludeert, dat in deze richting tot op aanmerkelijke hoogte de verklaring is te zoeken van het duurteprobleem. Door electriciteit gedood. Omtrent het ongeluk te Bussum wordt ons nader gemeld, dat de 21-jarige Krijnen uit Blaricum, op de heide tusschen denN. 's-Gravenlandschen weg en den watertoren te Bussum, met zijn vader bezig was een wel in den grond te maken. De zoon gaf de pijpen aari, maar had er een paar aan elkaar gebracht, tengevolge waarvan het bovenste eind der pijp in aanraking kwam met den hoogspanningsdraad van de elec- trische geleiding, sedert kort daar, over de heide gelegd. De ongelukkige jongen was terstond dood. o Brandstichter gearresteerd. Druten, 11 Oct. Als verdacht van brand stichting in een schuur te Ewijk heeft de politie den 35-jarigen metselaar A. V. ge arresteerd. o De Nieuwe posttarieven. De nieuwe posttarieven zullen, naar het »Handelsblad« meldt, 4 November a.s. in werking treden. o Verlaging spek en vleeschpryzen. De slagers te Tiel hebben de prijzen van het vleesch en spek met 30 cent per pond verlaagd. Onveilig Alplten. Onze gemeente wordt in den laatsten tijd nogal onveilig gemaakt, steeds breken groote of kleine branden uit, en het is typisch al weet wie er aan de beurt is. Zoo ging het gerucht, dat op een avond de groote meelfabriek »de Leerhoeve« aan de beurt was. De politie vond daarin re den de fabriek te bewaken. o 't Spookt in den Bosch. Zoowaar in de hoofdstad van Noord- Brabant spookt het Nauwelijks valt 's avonds de duisternis in, of geruischloos en als bij tooverslag, groot en breed en stom, en natuui lijk met vreeselijke grijpknokkels, verschijnt in grie zelig geraamte in strakke witheid langs de muren van het St. Pietersplein. Plots ver plaatst het zich op de daken of zweeft -statig het geboomte in. De held, die het wagen durft op het spook af te stappen, ziet het een reus achtig zwaard uittrekkenOm van te rillen I Mannen staan vervaard in afwach ting en vrouwen slaken gilletjes. De politie heeft moeite om de nieuws gierigen, die er zich verdringen en angstig dooreen wemelen, ordelijk te houden. 't Is dan ook iets verschrikkelijks 1 Het vorenstaande brengt ons in herin nering eene spookhistorie, die zich vóór jaren te Nederhemert afspeelde. Aldaar had zich een spook opgesteld om op de Singel een late voorbijganger schrik aan te jagen. Het spook, in het wit, stond op afstand te buigen, waarop de voorbij ganger de volgende alleenspraak hield «Kijk, zijt ge een geest, dan doe ik je geen letsel, zijt ge een mensch dan steek ik je door je ribbekast.En met een groot mes liep hij op het spook af, dat terstond zijn wit laken opbergde en in der haast ging vluchten. Zou zoo'n middel ook in den Bosch niet baten RECHTZAKEN. Doodslag. Arnhem, 11 Oct. Op nieuwjaarsdag van dit jaar werd er in Gronau (Duitsch land) iemand doodgeschoten. De dader scheen op Nederlandsch gebied te zijn ge vlucht en daarom gaf de Duitsche justitie aan de Nederlandsche van het voorval ken nis. De officier van justitie te Almelo gelastte een onderzoek en weldra werd als verdachte gevat de 19 jarige M. v. d. W. te Over- dinkei, die heden voor het gerechtshof te Arnhem terecht stond. De beklaagde bekent de dader te zijn, doch zegt de daad per ongeluk ie hebben bedreven. Met twee andere Nederlanders is hij op den bedoelden nieuwjaarsdag over de grens gegaan. Zij droegen ieder een karabyri, welke zij meenamen voor het zoogenaamde nieuwjaarsschieten. In een café te Gronau werd evenwel een hunner aangehouden door twee Duitsche soldatenraden, die hem wegleiden. Beklaagde en de andere Nederlander zijn toen op eenigen afstand gevolgd en wilden hun vriend bevrijden. Zij zouden dan hun ka rabijn in den aanslag brengen en roepen; «handen omhoog en arrestant los Bij die gelegenheid was beklaagdes geweer bij ongeluk afgegaan, met het noodlottig ge volg, dat een der beide Dnitschers weid getroffen en weldra aan de gevolgen over leed. Hij werd deswege tot 8 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, onder aftrek van de reeds ondergane preventieve hechtenis en onmiddellijk in vrijheid gesteld, aange zien die preventieve hechtenis reeds lan ger dan 8 maanden had geduurd. De officier van justitie kwam tegen deze uitspraak in hooger beroep, De advocaat- generaal achtte genoemd vonnis juist ge wezen en eischte bevestiging van het aan gevallen vonnis. Vergiftiging. Alkmaar, 43 Oct. Den 21 en dezer zal voor de rechtbank alhier dienen de zaak tegen Anna B. te Anna-Paulowna, ver dacht v.vergiftiging van haren man, Pieter M., in December of Januari 1.1. Zij zou reeds in December 1918 met vergift.i- gingspogingen zijn begonnen. Den lOen Januari dezes jaars is de man overleden, waarhij na onderzoek de vergiftiging aan het licht kwam. De beklaagde had om- .gang met een Belg. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kiriderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. De Heer Rich, van Helroirt- Pel, Heusdenaar van geboorte, die als opera zanger een grooten naam heeft gemaakt en bij een tournée door N. O. Indië al gemeen succes inoogstte, vertrok op 9 Oct. uit Weltevreden om daarna te repatrieeren. Bij het nazien der lampen in de Herv. Kerk alhier, schoof de ladder waarop de fitter Meinhorst stond, uit, zoodat deze kwam te vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij twee ribben brak. (Sport.) JulianaExelsior 2O. Onder een hevige storm werd Zondag middag alhier de le Competitie wedstrijd gespeeld tusschen Exelsior II. te Capelle en Juliana Heusden. Van't begin tot het einde was Juliana in de meerderheid. Vooral de aanvoeder Dobbelsteen en de Doeiver- dediger van Dijk waren dezen keer prima in orde. Een betere linksbuiten ware wel gewenscht vooral nu Juliana in 't vervolg tegen clubs komt te staan die niet te on derschatten zijn. Wij wenschen Juliana dan in dit seizoen veel succes. Wijksche poort No. 4 HEUSDEN". Minstens 30 soorten ROOK- en PRUIMTABAK. Almkerk. Door de fanfare «Nooit Gedacht** alhier, werd dezer dagen de zilveren medaille ontvangen. Deze onder scheiding werd de vereeniging toegekenrl wegens het behalen van den eersten prijs op het onlangs gehouden concours te Schalk wijk. Beneden-Langstraat. Niettegeristaan de de hoepmakerijen zeer slecht gaan wordt het het vierjarig griendhout nog vrL~j goed verkocht. Op de reeds gehouden verkoopingen werd f 600 f 750 per hec tare besteed. De handel in hooi is zeer stil e*r wordt hoegenaamd niets verkocht. De prij zen, vóór eenige weken nog staande op f 60.zijn thans gedaald op f 30.peBH 500 K.G. f «MM II aiHIIIII

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2