voor bet Land van Heusden jd Aliena, ie Langstraat en de Bomelerwaard. 'b 3823 Zaterdag 18 BctoBer. Heesch? Binnen- en Buiten- landsche Boekwerken, KUNSTTANDEN Kinderspeelgoed, Kinder stoelen, Hobbelstoelen, Ouwpaarden, Feestarti kelen. A. C. v. d. WOLFF, Laipfli 132, ft ff. Wielrijders. J. A. RÖZA, Rijwielhandel Andel. F. SUIIItEUDEIt ZONEN, HEUSDEN. De goede zijn er weer! Voor Dames- en G. LUCAS-PRUIJSEN Steeds voorradig ruime sorteering Moeden. Fabriek van Bedden en Matrassen. „Solar" Rijwiellampen, (nieuwste Systeem met bajonetsluiting,) benevens een sorteering diverse modellen Carbid en Kaarslantaarns, Elect. Zaklampen, Batterijen en Gloeilampen. JL.DE GR.AAFF, Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, Sneeuwwitgloor, Karne- melkzeep klaverblad, Zebra- kachelglansen Reckits Zak jes blauw. Aan onderstaand adres verkrijgbaar prima heeren-en damesrijwielen, onderdeelenen banden Reperatiën aan rijwielen tot scherp concu reerende prijzen. Emailleer en van rijwielen f 7.met bies. SCHILDERIJEN Groote voorraadScherp concurreerende pryzen B.-BROEK, DUSSEK. lste kwaliteit CARBID a f 0 35 (Exclusief bus), zoolang de voorraad strekt Hinderhoeden is het beste adres Fonteinstraat 1 's-BOSCH. Gooi Uw oude hoeden niet weg daar wij deze machinaal als nieuw vervormen a f2.25. Ook slappe heerenhoeden worden mooie dameshoeden. BEHOORENDE BIJ HET Oorzaken en behandeling van eczeem. Eczeem is dikwijls te wijten aan bloed armoede, lichamelijke of geestelijke in- panning. Ook kan het een gevolg zijn van esmetting, het voortdurend omgaan met ratte of droge waren in winkel of werk- laals, of overgevoeligheid voor buiten- ewone warmte of kou. De behandeling eischt veel zorg en zindelijkheid. De lijder dient eenvoudige, voedzame spijzen te gebruiken en vooral zwaar voedsel en alkohol te vermijden, beregelde stoelgang is noodzakelijk; ver- topping verergert de kwaal. Tot beteugeling der ontsteking en om de last van eczeem te doen verdwijnen, 5 estaat niets beters dan Foster's Zalf. Deze verdrijft de piikkeling en de geneigdheid om de aangedane plaatsen te krabben. Foster's Zalf heeft een antiseptische, verzachtende en heelende werking, droogt niet te spoedig op, laat zich niet te ge makkelijk afvegen en dringt tot op iedere mgedane plek door. Deze zalf is zeer succesvol bij alle jeukende huidkwalen en heeft tal van hardnekkige en langdurige gevallen ge nezen. Zij is ook een uitstekend genees middel voor aambeien. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgbaar bij alle goede drogisten A f 1.75 per doos. BUITENLAND. We Ukraine. »De regeering der Ukraine heeft den oorlog verklaard aan generaal Denikin. Dat was de korte inhoud van een telegram, lezer dagen in alle bladen opgenomen. In Utrecht werd het als bulletin verspreid en de goede burgers der rustige bisschops- en jaarbeursstad stonden er voor te kijken met niet minder verbazing dan de overzicht schrijver van een der groote bladen toonde, die zich afvroeg, of die menschen er dan nog niet genoeg van iiadden I Maar de oorlogsverklaring is slechts de olficieele bevestiging van een toestand, die reeds heerscht sedert de eerste dagen van Sep tember, toen het Ukrainsche leger pas de hoofdstad des lands, Kiew, op de Bolsje- wiki had veroverd en door Denikin's troe pen daaruit geworpen werd. Sedert strijden de Ukrainers tegen de Bolsjewikide Bols- jewiki tegen Denikin, en Denikin tegen de Ukrainers. Om dezen toestand duidelijk te maken is het noodig eerst iets te zeggen van dat groote, vruchtbare en belangrijke land, waarvan veel Nederlanders vóór den oor log den naam niet kenden. In de oude Hollandsche atlassen der 17e en 18e eeuw komt die naam wel voor. Daar heeft de Ukraine haar eigen kaart, ja dikwijls een sarital kaarten voor de verschillende land schappen elk, naar de gewoonte dier da gen, aangeduid met zijn verlatijnschten naam, maar bovendien als deel der Ukraine Ukrainae pars. Later is de naam op onze kaarten en in onze beschrijvingen verloren gegaan en vervangen door den officieelen naam, dien de Russische regeering aan het land der Ukrainers gaf Klein-Rusland. Gelijk zij Je menschen Klein-Russen noemde, in tegen stelling met de beide andere stammen van het Russische volk Groot-Russen en Wit- Russen. Ook spreken zij een eigen taal, die vol strekt geen dialect van het Russisch ge- i oemd mag worden. (Overgenomen uit een artikel van Prof. J. F. Niermeijer, voorkomende in de Telegr.) Tachtig duizend echtscheidingen. Aan een Zwitsersch blad werd onlangs liet bericht ontleend, dat er in Weener\ 'achtig duizend echtparen op echtscheiding wachtten. Het blad had kunnen herinne ren aan een middel dat in de vorige eeuw i.og door de overheid te Zurich werd toe gepast om de toenemende zucht voor het cchtscheiden tegen te gaan. De echtelieden die willen scheiden,, om dat ze niet langer met elkaar overweg konden, werden veertien dagen lang in een toren aan het meer opgesloten. Ze hadden samen één kamertje, één bed, één stoel, één enkel mes enz., zoodat zij om te zitten, te rusten, te eten, absoluut van elkanders inschikkelijkheid afhankelijk waren. Het schijnt, dat het een zeldzaamheid was als niet drie kwart van degenen die echtscheidingen hadden aangevraagd, op hun besluit waren teruggekomen, vóórdat de veertien dagen om waren. 't Is een middel dat men wel eens kon probeeren zegt de »Figaro« zelfs in Frankrijk. Maar welk een ontzaglijk meer zouden we dan wel moeten hebben, en hoeveel torens I Dauzig vrijstad. Nu het Vredesverdrag nog niet is ge ratificeerd door drie der grootste geallieer den en geassocieerden kan dit toch elk oogenblik gebeuren. Een toepassing van art. 107 zou dus voorbarig ztjn geweest. Dit is dan ook niet het geval. Maar blijk baar heeft de Duitsche regeering blijk wil len geven van haar goeden wil, en heeft zij alvast voorbereidende maatregelen ge troffen om zich uit Danzig terug te trekken. En dus heeft het stadsbestuur voor het oogenblik de vroegere Duitsche Slaatsbe- zittingen in bewaring. Zij is er de »truster<s; van. Op den dag, dat het verdrag van kracht wordt, zal de burgemeester het hem toevertrouwde op zijn beurt overdragen aan de geallieerden, die er dan naar bil lijkheid over zullen beschikken. Practisch gesproken kan men dus zeggen, dat het bestuur van Danzig als vrijstad begonnen is. Wij willen bij die gelegenheid even in het kort in herinnering brengen wat de Staatsvorm zal zijn van dit vrijgebied. De stad en het omliggende gebied zijn ge plaatst onder de bescherming van den vol kenbond, art. 102), die het volgende artikel bepaalt dit expresseiijk ook de grondwet van het vrijstaatje onder zijn hoede heeft genomen. Daartoe zal er te Danzig een hooge commissaris van den Bond zetelen, die in de naaste toekomst een zeer belangrijke rol zal hebben te spelen. o De toestand in Sovjet-Rusland. Berlijn. De nDeutsche Allgemeine Zei- turignc verneemt uit Kopenhagen, dat Deni kin's opmarsch zich thans tegen Orel en Toela schijnt te richten. Men kan reke ning houden met de mogelijkheid, dat hij in den loop dezer maand Moskou bereikt. De sovjetregeering heeft zich opnieuw met vredesvoorstellen tot de Poolsche re- geeririg gewend. Een bolsjewistische dele gatie is reeds naar het Poolsche front ver trokken, om onderhandelingen aan te knoo- pen. Een decreet der sovjetregeering gelast de onmiddellijke bewapening der arbeiders bevolking. Ook de boeren moeten aan militaire oefeningen deelnemen. Te Petrograd heerscht een paniek. »Tel.« o Wilson's toestand. Washington, 14 Oct. Het hedenavond gepubliceerde bulletin over Wilson's toe stand zegt, dat de president een onrusti ger], minder goeden dag heeft doorgebracht, doch zich des avonds beter bevond. Ad miraal Gaayson deelde mede, dat, dank zij de hulp van specialisten, de zwelling van de prostata is afgenomen. o New York, 14 Oct. Alle geruchten alsof Wilson een beroerte zou hebben ge had worden tegengesproken. De reis van President Wilson. Een correspondent van de Matin zond nog voordat president Wilson zijn reis door de Vereenigde Staten zoo plotseling moest afbreken, eenige bijzonderheden over die reis, welke naar hij doet opmerken heel wat punten van overeenkomst heeft met de trans-Atlantische reizen van den een of anderen beroemden artist, of van een Bar- num, of anderen held der reclame. Dat behoeft niets af te doen aan den eerbied waarop de persoon van den eersten magi straat der Amerikaansche republiek mag aanspraak maken, want de heer Wilson zelf heeft deze vergelijking gemaakt. Bij zijn bezoek te Reno in Nevada was Wilson het voorwerp van een groote ovatie, maar er ontbrak toch nog iets aan het ge luk van de menigteze wilde mevrouw Wilson zien. De president liet haar dade lijk op het balcon komen en stelde haar aan de menigte voor met de woorden 2>Zie hier de beste van den troep. BINNENLAND. De reorganisatieplannen van den Minister van Oorlog. Naar de j>Msb.« van welingelichte zijde verneemt, is aan het Departement van Oorlog een wetsontwerp in bewerking tot wijziging van de dienstplichtwetten. Men hoopt daarmede zooveel voortgang te maken, dat de indiening bij de Staten- Generaal in het voorjaar van 1920 kan geschieden, wanneer alsdan wat meer om trent den Volkerenbond bekend zal zijn. Dit wetsontwerp zal de mogelijkheid moéten scheppen om den eerste-oefentijd voor de onbereden wapens terug te bren gen op 6 maanden en voor de bereden wapens op 12 18 maanden, voorts de onberedenen te laten opkomen in drie ploe gen en de beredenen in een of twee. Verder zal de mogelijkheid worden ge schapen om voor de onberedenen den eerste- oeferitijd onder de wapenen terug te brengen tot plm. twee zomermaanden in een oefe ningskamp voor hen, die gedurende drie jaren met vrucht hebben deelgenomen aan vóór-oefeningen buiten het leger. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den zal men te Gorinchem met Dec. a.s. electrisch licht hebben. o Een vrijwillig hoofdgeld. Ds. A. Voorhoeve te Amsterdam schrijft in een bij de firma B. van der Land te Amsterdam verschenen vlugschrift een ern stig woord over den financieelen nood der Ned. Herv. Kerk. Hij ontwikkelt daarin verschillende ernstige bezwaren tegen het heffen van een kerkelijke belasting en doet andere voorstellen. Indien tenslotte tot ka- pitaalafschrijving wordt besloten men weet, dat er opnieuw een commissie be noemd is om dienaangaande te adviseeren zal men zegt hij, tijd winnen om rustig te overleggen. Op 't oogenblik is de crisis acuut. De schrijver dan verlangt, dat allen die reeds bijdragen, zullen worden uitgenoodigd voor liet vervolg 10 inplaats van 5 pet. van hun aanslag in de inkomstenbelasting te geven, dat een uitgebreide actie zal worden gevoerd onder hen, die nog niet bijdragen een hoofdgeld zal worden gevraagd van nieuwe lidmaten zoo zij niet betalen kun nen, zullen dezulken ééns in de maand of in de twee maanden in de godsdienstoefe ningen een bijzondere collecte houden. Een ander middel is het bezit van wijkpastori- eeren en tenslotte dringt de schrijver aan op decentralicatie teneinde de belangstelling der lidmaten te verhoogen. Wij teekenen bij een en ander slechts aan dat het wellicht goed zal zijn het woord belasting hier niet meer te bezigen. Ieder een gruwt er tegenwoordig van. Men spreke van hoofdgeld, bijdrage, offer en vergulde de pil zooveel mogelijk Blond- eti klauwzeer. 's-Gravenhage. Stand van het mond en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 28 September tot 5 October 1919. Aantal Provinciën. Veebeslagen. Gemeenten. Groningen 62 17 Friesland 76 13 Drenthe 120 19 Overyssel 97 20 Gelderland 155 15 Utrecht 8 2 Noord-Holland 6 4 Zuid-Holland 12 10 Zeeland 67 28 Nooidbrabant 243 28 Limburg 179 19 1025 175 (St.-Ct.) Er is de laatste drie a vier weken door graanhandelaren ontzaglijk verloren, speciaal op het artikel mais, dat in prijs gpdaald is van f 500 tot f 340, Groote zoowel als kleine firma's ondervinden daarvan de ge volgen. Enkele kleinere staan, volgens het »Nbl. van Friesland**, op het punt te fail- leeren of hebben aan hun schuldeischers een accoord aangeboden. Verschillende menschen 'buiten het vak, die in de oor logsjaren door gelukkig geslaagde speculaties enkele slordige tienduizenden guldens heb ben gewonnen en nu geen oog hebben voor de kwade kansen van dezen handel, zullen het loodje moeten leggen. Dure Kiezerslijsten. Men berekent dat de kosten der kiezers lijst te 's Hertogenbosch, wanneer daarop ook de namen der vrouwelijke kiezers moeten voorkomen, niet minder dan f 5000 zullen bedragen. Prov. Ct, o >- Roggebrood vry. De Minister van Landbouw heeft be paald dat ook roggebrood mits gemerkt V. van andere dan regeeringsgrondstoffen ge bakken en zonder inname van bons ver kocht kan worden. (St. Ct.) o ADVERTENTIEN. IsUwstem schor,dan zijn de slijmvliezen van Uw keel ontstoken. Neemt de LIA-tabletten tegen hoest,verkoudheid, keelpijn te baat. De LIA- tabletten hebben een fij ne, aromatische smaak, die U zeker bevallen zaL Alom verkrijgbaar if 0.75 per doos. Gedeponeerd handelsmerk. table tteiV Eind 114, b/d Waterpoort, L. J. VEERMAN, Boekhandel, Heusden, levert op bestelling alle tegen dezelfde prijzen als bij de Uitgevers. JLJilUjlie pryzen. behalve ZONDAGS. Ontvangen een groote partij Ook weder verkijgbaar Alles tegen concureerende prijzen. Minzaam aanbevelend: Aanbevelend, Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. ledereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. P. SCHREUDER EN ZONEN. HL ij wielen en Motoren, Let op de speciale aanbieding; van BIJVOEGSEL |fieuw$blad MWiWHIl I il

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5