voor dot LaiEl van Heusdei en Attenajo Laiioslraat eii tie SoEiinieierwaard IJITSCHOTsigaren s-Bosch CUBA lij lit nr. Mort een bijvoegsel. Het Vaderland getrouw. L. DtRKS, Magazijn St. Jozef Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3925. Zaterdag 25 October1919. StO&kt onze 1 Bij 3oo stukis franco. 9 FEUILLETON. Kiiiderkleeding 5 cent prima. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. SmiIHVYVs fleereii- en UND VAN ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur ingewacht. ■mêcjêêc. MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 BUITENLANDSCH OVERZICHT L.l. Dinsdagmorgen is een hoogst be langwekkende commissie saamgekomen in een kamer van het Rijksdaggebouw te Berlijn. Het was de tweede sub-commissie van de enquête commissie uit de nationale vergadering. De taak dezer subcommissie is te onderzoeken welke kansen er tijdens den oorlog geweest zijn om tot vrede te komen en wat de oorzaken zijn waardoor die vredespogingen zijn mislukt. Als ge tuige was graaf Bernstoi ff, de vroegeren gezant te Washington, gedagvaard. Dr. Sinzheimer, de rapporteur der commissie, leidt het onderzoek. Uit het interessant verslag van de N. R. C. veroorlooven wij ons het volgende over te nemen. Dr. Sinzheimer zeide o. a. Een der voor naamste quaesties, waarmede wij ons zul len moeien bezighouden, zal deze zijn welk verband bestond er tusschen den vredesstap van 12 December en dien van Wilsön, waartoe wij ook den stoot gegeven hadden Op 12 Dec. 191G toch deed Duitschland een vredesvoorstel. Vóór dien tijd kreeg graaf Bernstorff de opdracht om op tusschenkomst van Wilson aan te sturen. Bornstoiff deelde toen mede dat Wilson bereid was als be middelaar op te treden. Helaas werd echter juist op dat oogen- blik een ongunstigen indruk op de open bare meerling gemaakt, zoowel door het wegvoeren van de Belgische arbeiders, als door de wijze, waarop de duikbootoorlog 2. Tot de nog overgeblevenen richtte hij eenige woorden, vol doodsverachting en be raden volgden zij hun aanvoeder, die den zelfden weg ging, als de gendarmen ge nomen hadden. Aan het eind van de straat, waar de huizen ophielden en de blik het verre land overschouwen kon, hield hij halt en wees hun zwijgend den molen, die op een heuvel lag en geheel verlaten scheen stil hingen de wieken, waarvan het zeil doek was afgenomen Allen naar boven, beval mr. Roeselaere en in een ommezien stonden ze op den heuvel, die hun het uit zicht vrijer maakte. Geen gerucht stoorde de wijde stilte, die over het groengeele land lag, waarop de oogst rijpte in den witten zonnegloed. De boomen, in twee reken langs den weg gesteld, stonden stom zonder bladerengeritsel en geen levend wezen ver toonde zich op een weg, dien men heel in de verte bij een kromming uit het oog verloor. De mannen, vermoeid door de warmte en den plotsen ongewonen arbeid, vlijden zich neer in 't koele gras, waarover de breede schaduw van den molen zich uit werd uitgeoefend. Het bemiddelingsaanbod van Wilson be vatte in hoofdzaak een verzoek om concrete vredesvoorwaarden op te geven. Het ant woord van staatssecretaris Zimmerman be vatte intusschen daaromtrent geenerlei aan duiding. Tegelijkertijd deelde een neutrale mo gendheid mede, dat een vriendschap van Wilson kon worden verwacht, welke zeer ernstig moest worden opgevat. Deze offi- eieele stap der neutrale mogendheid was reeds op 18 Dec. 1916 te Berlijn bekend. Op 20 Dec. volgde het antwoord van staatssecretaris Zimmerman, inhoudende, dat hij op de uitnoodiging concrtete vredes voorwaarden te noemen, niet inging. Hier zal met name moeten worden vastgesteld, welke concrete vredesvoorwaarden tot grondslag hebben gediend voor onze vredes voorstellen van 12 Dec, Graaf Bernstorff deed toen herhaaldelijk een krachtige poging om ten minste ver trouwelijk van de rijksregeering de vredes voorwaarden te Washington te vernemen. Staatssecretaris Zimmermann verzocht hem op 7 Jan. de quaestie betreffende de vertrouwelijke mededeeling der vredesvoor waarden dilatorisch te behandelen. Daarop werd den 9en Jan. tot den onbe- peikten duikbootoorlog besloten. Op 31 Jan. werd de desbetreffende nota overhandigd en hierop volgde het afbreken der betrek kingen met Amerika. Over Zwitserland werd vervolgens ge- meid, dat Wilson nog bleef trachten door bemiddeling den vrede naderbij te brengen en slechts de verklaring verlangde, dat Duitschland den »rücksichtslosen« duikboot oorlog niet op Amerika zou toepassen of strekte en alleen mr. Roeselaere stond nog recht, starend naar de verte en luisterend met haast ingehouden adem. Een diepe weemoed lag in zijne trekken, die gespannen stonden door de kracht van zijn wil. Nu hij afwachtte geheel gereed wat binnen een korte wijle gebeuren ging, kwam een lichte aarzeling zijn standvastig gemoed beroeren. Niet ver van deze plaats toefden de vrouwen en kinderen der mannen en ook de zijne met bange harten elk ge luid opvangend, dat in hare nabijheid gehoord werd, onzeker omtrent de komende dingen, maar met huivering vervuld door de ver halen, die 't stille stadje waren binnen ge komen van brand en verwoesting, mishan deling en dood. Zelfs kwamen hem een oogenblik de tooneelen voor den geest, die de menschen, van Visé komend, verteld hadden en hij dacht, of 't niet beter zou zijn, de mannen daarginds naar hier terug te roepen en geen verzet te plegen. Zijn trouw Belgenhart, zijn groote gehechtheid aan den vaderlandschen grond prikkelden hem tot verzet. Een traan echter verduis terde zijn oog hoe zou 't haar gaan en den kinderen, als de legerafdeeling, die hun beloofd was, eens niet kwam want zij met hun vijftigen konden den vijand niet keeren. Een schot in de verte schrikte hem op uit zijn mijmering en verdreef de aarzeling uit zijn ziel. Mannen hebt ge 't gehoord,sprak hij de desbetreffende verklaring weer zou in trekken. Daarop werd' geantwoord, dat de ten uitvoer legging van den duikboot- oorlog de algemeens toepassing eischte. In Maart werd de oorlog ver klaard, toen het telegram van Zimmermann in zake Mexico bekend werd, dat reeds in Januari was verzonden. Na dit rapport van Simzheimer werd graaf Bernstoiff aar> een uitgebreid verhoor onderworpen. Daaruit bleek, dat Wilson reeds in 1 914 pogingen tot bemiddeling had gedaan, doch dat de Entente daarop niet geantwoord schijnt te hebben. Na de torpedeering der L u s i t a n i a, zeide Wilson tot Bernstoiff dat, zoo Duitschland wilde afzien van den duikbootoorlog, hij, Wilson, op opheffing van de Engelsche bongerblokkade zou aan dringen, wat z. i. tot een vredesbeweging op groote schaal zou kunnen leiden. Van Duitsche zijde werd toen toegestaan, dat de passagiersschepen van te voren gewaar schuwd zouden worden, maar tevens voor de derde maal geweigerd te erkennen, dat de torpedeering van de L u s i t a n i a onrechtmatig was geweest. In den winter van 1915'16 consta teerde kolonel House dat de voornaamste tegenstand tegen den vrede in Europa uit Parijs kwam, terwijl Engeland eri Duitsch land bereid waren om vredesstappen te doen. Nadat Gerard, de Amerikaansche gezant te Berlijn, na het bijleggen van het Sussex geschil meegedeeld had, dat de Duitsche regeering bereid was om de be middeling van Wilson te aanvaarden en Bernstof hiervan uit Berlijn bevestiging GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Owcl-Hollandsch tinwerlc. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GrERO ZILVER - ALP A CC A Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. bedaard, terwijl hij zich liet neervallen op den grond in 't lange gras, dat hem en zijn manschappen bijna geheel verborg. Heider schalden een paar trompetstooten over de stille velden en snel volgden de schoten der mausers elkaar op. Duidelijk hoorbaar werd het neerploffen van paarden, het steunen en vloeken hunner afgeworpen berijders. Fluisterend gaf mr. Roeselaere zijne bevelen Allen 't geweer gereed en zoo stil mogelijk blijven liggen Ongeveer een kwartier duurde het ge druis daarginds en toen het had opgehou den, rekie de mannen hunne halzen uit, al konden ze liggend onmogelijk iets ont waren. ïlk hoor voetstappen,zei hun aanvoerder eensklaps zich oprichtend, het geweeer tol schieten gereed in handen, zag hij vijf van de zestien vooruitgezondeu mannen aankomen met lansen gewapend. »De anderen Liggen dood of zwaar gewond achter den berm,« zeiden ze met schorre angst- stemmen. x>ls geen der Pruisen ontsnapt »Geen enkele !c »Bravo, jongens 1 Maar ze zullen nog eens weerkomenhier zullen we ze weer stand bieden, tot 't leger er is. Voeg jullie bij ons«. Zij kropen op handen en voeten tegen den heuvel op en vielen uitgeput neer had gekregen, verklaarde kolonel House, dat Wilson het niet meer in zijn macht had om Engeland te dwingen de volken rechtelijke vormen in acht te nemen, daal de Amerikaansche handel zoozeer met de tielangen der Entente was samengeweven, dat Wilson onmogelijk de handelsbetrek kingen kon verstoren zonder een gewel digen storm te ontketenen. Hij kon echter zorgen voor eeri vrede zonder overwinning en zou daarvoor de eerste de beste ge legenheid te baat nemen. Toen echter Rumenië aan den oorlog ging deelnemen, moest Wilson zijn pogingen weer opschor ten, daar de Entente nu zeker van de overwinning meende te zijn. Toen Bernstorff geëindigt had deed Sinzheimer hem drie vragen die hierop neerkwamen Was Wilson bereid tot iederen prijs de vredesconferentie bijeen te roepen Onder algemeene beweging antwoordde Bernstorff op elk dezer vragen: »J a«. Wat is dan de oorzaak dat zijn pogingen schipbreuk leden De voornaamste reden was wel dat er bij de Duitsche regeering een noodlottig hinken op twee gedachten werd gevonden. De eene partij begeerde een volledige overwinning. De andere een verdedigingsoorlog en niets anders. En beiden moesten te vriend gehouden worden. Daarbij kwam dat wanneer de zaken slecht stonden de regeering wel ooren had naar viedessluiting. Doch zoodra kwam er niet een lichtpuntje pf de oorlogspartij schold de vredesstichiers voor verraders uit. Woensdagmorgen werd het onderzoek voortgezet. Gedurende de eerste uren heerschte een geweldige spanning. Het «ing n.l. over het pijnlijke onderwerp der Duitsche intriges en omkoopingen in Amerika. Op de vraag Zijn deze niet van invloed geweest op de stemming in Amerika, ant woordde Bernstoiff eerst ontwijkend. Hij huiverde er blijkbaar voor terug, dit voor de militairen autoriteiten zoo pijnlijk geval aan te roeren. Maar toen trien aanhield sprak hij vrijuit en verhaalden van den militairen attaché von Pape die uit Amerika moest verwijdert worden. Van een te kwaden naam en faam bekend staander) kapitein-luitenant die zich op het Depar tement van Oorlog beriep en hulp kwam inroepen voor zijn kwade praktijken. Van den militairen attaché Boijedd die terug geroepen moest worden omdat zijn gedrags lijn ook al niet zuiver was. Doch zoo vei klaarde Bernstoff, het Duitsche gezant- tusschen hunne makkers, die vol nieuws gierigen angst begonnen te vragen. Toen werd 't een bang wachten, dat zonder einde leek. »God weet hoeveel er zullen komen, als de patrouille wegblijf toejoegen ze malkander een lichte rilling door 't wezen. Daar hoorden ze getrappel op den eenzamen weg, die heel in de verte reeds gerucht maakte onder de forsch neerkomende hoeven der zwaar bereden dravers. Ze naderden behoedzaam en twee lange eiudelooze rijen paarden met hun grijze berijders werden zichtbaar. Sprakeloos hun oogen spiedend gericht naar alle zijden reden zij aan. Ze kregen allengskens den molen in zicht, waar zelfs geen zacht geritsel aanwezigheid van men schen verried. Toch werden zij nog behoedzamer en stappend kwamen de paarden onder 't be reik der geweren. Een salvo klonk uit het opgeschoten gras en een hoog opwervelende stofwolk verborg de steigerende dieren, die niet meer voort wilden en telkens als ze optrok, volgde een nieuw salvo der door kruitdamp razend geworden mannen, tot plotseling een roode gloed uit den molen opstijgend de handen der strijders verlamde. Daverend stortte het gevaarte ineen en de steenbrokken vlogen naar alle zijden. Mr. Roeselaere had zich opgeheven uit DRAAGT Gorincheui. schap heeft zich nimmer met zulke dingen ingelaten en dat hij, als gezant, in overleg met het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn steeds uitdrukkelijk van de Duitsche onderdanen in Amerika ge- eischt had, dat zij de Amerikaansche wetten zouden eerbiedigen. Met dit alles blijkt dat de Duitsche ge zant zich aan geen oneerlijke praktijken heeft schuldig gemaakt en het volkomen vertrouwen der Amerikaansche regeering genoot. Het onderzoek wordt voortgezet. Nu nog een enkel kort bericht. Om St. Petersburg wordt nog gestreden. De bolsjewiki nemen alle maatregelen om er beleg te weerstaan. Met Pres. Wilson gaat het langzaam vooruit. Hij heeft reeds eenige zaken kun nen afdoen. De Roemenieërs ontruimen eindelijk Boe dapest. Engelsche en Hongaarsche troepen bewaken nu de bruggen. BUITENLAND. Slaking in de Knipp-fabriekcn. De »Vossische Zeiting« bericht, dat in het mijndUtrict op den linker Rijnoever de staking zich heeft uitgebreid tot de Krupp- fabrieken van Rheinhausen. De ambtenaren en de burgerij maken gemeene zaak met de stakers; de koffiehuizen en de postkan toren blijven gesloten en alleen de maga zijnen met levensmiddelen zijn geopend. De staking heeft geen economisch karakter, maar is veeleer een protest tegen het op treden van het Belgische bezettingsleger, dat het de burgerij op allerlei wijze lastig zijn liggende houding en met hem de weinigen, die niet bedolven waren onder het puin. Zij volgden hem, toen hij zich van den heuvel naar beneden stortte recht op den vijand in. In den vallenden avond trok de Duitsche patrouille af met twintig dooden en ge wonden, nadat zij eenige hoeven in brand hadden geschoten en de machinegeweren een twintigtal kogels hadden geworpen op het verlaten stadje. Morgen kommen wir wieder«, dreigden de heeutrekkenden met angstwekkende ge baren. Den volgenden ochtend marcheerde een regiment infanterie onder 't zingen der Brabangonne voorbij de plek, waar een zoo harde strijd gestreden was en de soldaten aanschouwden met huiverende verbazing de lijken om den molen en op den weg. Plots zag de kolonel vanaf zijn paard den luitenant der burgerwacht, die roer loos neerlag langs den weg met een diepe wond vlak in de borst. Hij beval halt te houden en afgestegen toefde hij even met gebogen hoofd bij het lijk van den aan voerder, wiens kleinen troep hij ter hulp gezonden was. Oneroerd strekte hij zijn hand uit naar den doode als ten afscheid en met plechtige stem sprak hij »Heb dankin naam van vorst en Vaderland 1WEXIWSBLAB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1