Tot groote ontsteltenis ran de Duitsche regeering is gebleken dat in Berlijn een formeel kantoor was der West-Russische agenten, die vrijwilligers wierven voor Koltsjak en Denikin. De muitende Duitsche soldaten, die zich bij het West-Russische leger hebben aangesloten, werden door deze agenten voortgeholpen. Toen men een inval deed in hun kantoor, waren de vogels met hebben en houden gevlogen. Of deze legers het bolsjewisme vernietigen en een nieuw Rusland vestigen zulten is nog te bezien. In Amerika dreigt een staking, als de wereld nog niet heeft aanschouwd. Echt Amerikaansch dus. Tegen a s. Zaterdag is n.l. een staking van bijna een half milloen kolendelvers aangekondigd. De mijnwer kers eischen 60 pet. loorisverhooging, een zesuurswerkdag en een werkweek van vijf dagen. Indien hun eischen werden inge willigd, zou dat een uitgave van een milliard dollars (d. i. 2y2Xl000 millioeri gulden) in het jaar bedragen. De directies willen met de kolenmijn- delvers onderhandelen, maar deze hebben %ewe\getd iets in te willigen of het uit breken der staking uit te stellen, tenzij hun de verzekering wordt gegeven, dat de onderhandelingen zullen slagen. De ernst van den huidigen toestand kan niet genoeg worden erkend, zegt de New-Yoik Times. Nu de winter voor de deur staat komt zulk een staking wel op het meest onge legen tijdstip. Ook Duitschland lijdt onder den kolen- nood. Verschillende steden zijn zonder gas en electriciteit. Spuitus en petroleum zijn haast niet te kujgen en voor slechte kaarsen betaalt men 2 tot 4 mark. Zondag zal er in Baden en in Wurtenberg geen tram of geen trein meer kunnen rijden. Tenslotte wordt nog gemeld, dat ook de electrische centrale te Butterfeld, die een gedeelte van Berlijn van stroom voorziet, stil is moeten gelegd worden, tengevolge van een staking in een der kolenmynen. Witterfeld lis zonder licht en zonder stroom. De technische noodhulp van Berlijn, Wei- mar en Halle is naar Butterfeld vertrokken om het allernoodzakelijkste werk te ver richten. Deze nieuwe catastrophe is het gevolg van het leit, dat één werkman is ontslagen. BUITENLAND. De toestand van Wilson. New York. De verbetering in den toe stand van den president duurt voort. Het bulletin der geneesheeren van heden zegt, dat de krachten langzaam toenemen. Ver der valt er hedenmorgen niet te melden. 0 Staking in het bouwbedryf in Noord-Frankrijk. Naar de Fransche bladen melden, is Vrijdagmorgen in het bouwbedrijf te Rij- sel een algemeene staking uitgebroken, die 80.000 arbeiders omvat. De stakers eischen hooger loon, afschaffing van het stukloon en uitbetaling der stakingsdagen. Te Valencienes staken 3000 arbeiders. 0 L'alfaire Caillaux. Het proces van Caillaux is Donderdag j.l. aangevangen, Caillaux beantwoordde uiterlijk zeer kalm de vragen, omti ent zijn naam, voornamen, enz. Nadat de procu reur-generaal de beschuldiging had voorge lezen en gezegd had, dat doordat vele ge tuigen in het buitenland verblijf hielden, het onmogelijk zou zijn vóór de tweede helft van November met het getuigenver hoor te beginnen, vroeg de beklaagde het woord en sprak aldus: »lk ben gereed om op alles te antwoorden, wat tegen mij is aangevoerd. Ongetwijfeld wil men dit nieuwe uitstel om allei hande politieke avonturiers, oplichters en dergelijk gespuis op ie roepen, wier getuigenissen nochtans niets tegen mij kunnen inbrengen dan de beschuldiging van onvoorzichtigheid. In ieder geval ben ik gereed om onmiddellijk in het openbaar mijn wereldpolitiek te verdejligen. Ik ben gereed om de hinderlagen aan te toonen, waarvoor ik mijn vaderland heb willen be hoeden. Gij zult mij wel toestaan, dat ik mijn meening zeg over het proces om een verschil van opvatting, een proces, opge drongen door altijd dezelfde inquisitie te gen de vrijheid van het menschelijk den ken. Hierna werd de zitting verdaagd, nadat afgewezen was het verzoek tot invrijheids- stelling tegen borgtocht. Snelheidsrecord per vliegmachine. Parijs. De vlieger Romanet heeft een snelheids-record van 285 K.M. per uur bereikt. Dier en Hensch. Wat arenden verslinden, is ongelooflijk. Een waarnemer zag eens, dat het vrouwtje om 3 uur een korhoen naar het nest bracht, vijf minuten later het mannetje een tweede en daarna het vrouwtje een derde. Om kwart voor vieren kwam het mannetje met een vierde korhoen aan. Vier korhoenders in drie kwartier voor de jongen. Ongere kend wat nog de ouden buiten in veld en bosch dooden. Om het nest heen liggen de stukken vleesch van slachtoffers ver spreid. Wat twee oude arenden en een arendsjong in negen weken aan vleesch verslinden, staat gelijk aan het vleeschrant- soen dat de Enuelsche regeering aan drie menschen voor 75 weken wil toestaan. 0 Vreeselijke gevangenistoestanden. Berlijn, 26 Oct. De Warschauer »Ro- botr.ik* schildert de verschrikkelijke toe standen in het Poolsche gevangenkamp te Biest Litowsk. De toestand daar is een smaad en schande voor den Poolschen staat en brengt zelfs de toeschouwers in ver twijfeling. De gevangen Oekrajiiuërs in Bugschopy zijn in oude Russische kampen en stallen met steenen vloeren zonder ven sters, planken en stoo ondergebracht. Daar door en wegens de onvoldoende voeding werd dit gevangenenkamp tot een lijken- 1 kamp. Vóór twee maanden waren daar ongeveer 6000 gevangenen, waarvan da gelijks 50 tot 100 lijken uitgedragen wer den. De lijken bleven tot drie weken lang onbegraven liggen. Epidemische ziekten als typhus en buikloop heerschen er nog altijd De Oekrajinische gevangenen zien er als lijken uit. Velen kunnen nauwelijks spieken, eten en loopen. Gevaarlijke toestand in Denikin's leger. Kamerietz Podolsk, 26 Oct. Derevolutie in deri rug en het étappegebied van De- nikiu's leger heeft zich opnieuw sterk uit gebreid. In de goevernementen Poltawa, Charkof en Jekatermoslof is de opstand al gemeen. De guerilla is in vollen gang Bij Tschsihujew woedt sedert een week een geregelde slag tusschen opstaridelinger en de ijlings van het bolsjewikenfront toe gesnelde reserves van Denikin. Ook in de streek van Tripolje bij Kief gevechten met de opstandelingen tegen de Czaristische af- deelingen. Bij Romodan staan duizendei msurgenten in gevecht. Demkin's spoor wegverbindingen worden steeds gestoord. Een hendehoofd heeft Jelisahethgrad bezet. Vele officieren van Denikin worden hij hui gevangenneming gedood. Voor Keizer en Kroonprins. De »S>cialiste Democraten, het orgaan van de Litausche socialisten, deelt mede, dat onlangs een trein met Duitsche officie ren en soldaten uit Saflo is vertrokken naar Mitau. De wagens waren met Duitsche vlaggen en met portretten van den Keizer en den kroonprins versierd. Een groot bord vermeldde »Wij willen trouw blij ven aan den Keizer en aan bet Duitsche vader land«. Wat of deze oude getrouwen daar in Mitau gaan uitvoeren, vertelt het bericht, jammer genoeg niet. Brussel. De koning en de koningin der- Belgen keeren den 8sten November van hun reis naar de Vereenigde Staten ter ug, d.w.z. acht dagen voor de verkiezingen, Brussel. Een inwoner van Kauser City, die onbekend wenscht te blijven, heeft der koning der belgen een chèque van 25.000 dollar overhandigd voor de Belgische oor- logswedawen en weezen. 0 let Oostenrijks tekort. De heffing ineens. Volgens de »Neue Freie Presse* zal dr. Reisch, de nieuwe min. van Finaneiën, de heffing ineens die hij heeft ontworpen, als voigt voorstellen 5 pet. van vermogens tusschen 50.000 en 100 000 kronen, 10 pet. van vermogens van 100.000 tot 200 000 en daarboven 4 pet. voor iedere 100.000 kronen meer Het hoogste percentage van de heffing is 65 pet. t. w. bij vermogens van 65 mil- Iioen en hooger. Bovendien wil de min. een progessieve vermogensbelasting invoeren. BINNENLAND Door een paard gedood. Mej. V., te Leende, werd door een op hol geslagen paard een zoodanige slag fegeri het hoofd toegebracht, dat zij bewusteloos neerstortte en kort nadien aan de gevolgen hiervan overleed. Vreeselijke toestand in Oostenrijk. Te Oss wordt in den Joop dezer week eene inzameling gehouden van geld, aard appelen en kleedingstukken, voor de in grooten nood verkeerenden. Zou dat voorbeeld niet algemeen gevolgd kunnen worden 0 Aangereden. Zaterdagnamiddag is op het stations emplacement te 's Bosch de hulparbeider Th. Lensen, wonende te Orthen, terwijl hij zich met een perron wagen van het tweede naar het eerste perron wilde be geven door een binnenkomende trein aan gereden en ernstig verwond. De ongelukkige werd per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De man is ongehuwd en was slechts korten tijd in dienst dei- Maatschappij. Verordening regelende het verbod van nachtarbeid door bakkers. Te 's Hertogen bosch treedt bovengenoemde verordening in wei king Donderdag 30 October a.s. 0 Steenkolen en vee. De redacteur vari de »Maasbode« te Brussel noemt het bericht in de Nederl. pers als zou België de onderhandelingen over de levering van steenkolen aan Neder land hebben afgebroken, niet juist. Op de eerste plaats was er geen sprake van een maaridelijksche levering van 50,000 ton, doch van een kleinere hoeveelheid. Voorts hangt de uitvoer af van het feit, of Ne derland de gestelde voorwaarden aanvaardt, hetgeen tot nu toe nog niet is geschied. Dat men van Belgische zijde nog niet van plan is de onderhandelingen stop te zetten blijkt wel uit de verklaring, welke men ons op het ministerie van Landbouw deed betreffende den aankoop van Neder- landsch vee. Een hooge persoonlijkheid zei ons, dat men weer tot aankoop van vee in Nederland zou overgaan, zoodra de onder handelingen voor den uitvoer van Belgische kolen tot een overeenkomst hadden geleid. 0 Dc hotrliittod te Amsterdam. Een nieuw hotel. Naar »De (Chr.) Amsterdammer* ver neemt, bestaan er ernstige plannen tot oprichting van behalve Atlanta een nieuw groot hotel op een der mooiste pun ten van de stad. Het moet in de bedoe ling liggen, een hotel van ongeveer 150 kamers te bouwen, en daaraan te ver binden een café-restaurant, American-bar enz. Het hotel zal zoo worden, dat het met de beste in bet buitenland kan concur- reeren. De Belgische huishuurwet. De Biusselsche correspondent van de Maasbode* geeft een paar stichtelijke staaltjes van de werking der Belgische huishuurwet ten aanzien van Nederlanders. Een Nederlander, vóór den oorlog in België woonachtig, verliet kort na het uitbreken der vijandelijkheden zijn woning welke bij met toestemming van den eigenaar onderverhuurde. Bij den wapen stilstand moest hij den eigenaar een huursom van ongeveer 4300 francs be talen, doch hij had daartegenover een vordering van 4000 francs op (le onder huurders, van wie sommige flink O.W. hadden gemaakt en dus best konden be talen. Nu de uitspraak van den rechter De Nederlander werd veroordeeld tot betaling van 4300 frank aan den eigenaar, terwijl daarentegen zijn onderhuurders vrijgesteld werden van de achterstallige huur, wijl de verhuurder een Nederlander is en de wet alleen maar spreekt van Belgische of ge allieerde verhuurders. Het geheimzinnig macbinerervoer. Weinig consciëntieust' handelaren. In verband met een bericht inzake »ge- heimzinnig macliinevervoervernemen wij uit handelskringen, dat in de laatste maan den uns land overstroomd wordt door Duitsche machines ais draaibanken, boor machines en schaafmachines, welke ma chines voor een groot deel gebruikt zijn en waarschijnlijk afkomstig zijn uit België en Noord Frankrijk, waar vrijwel alles door de Duitschers gestolen is en naar hun land vervoerd. Volgens ingewonnen informaties zijn deze werktuigen in Duitschland van hand tot hand gegaan. Ze worden nu naar Nederland geëxporteerd en met dui zenden stuks opgeslagen, zelfs op open terreinen, waar de werktuigen met wat afbraak en asphaltpapier tegen de inwerking van het weer zoo goed mogelijk worden beschermd. Behalve de talrijke Duitschers, die hier te lande hun tenten hebben opgeslagen en deze machines aan den man trachten te brengen, zijn er zelfs Nederlandsche firma's die vroeger te goeder naam en faam bekend stonden, die zich niet ontzien in dergelijke werktuigen te handelen en feitelijk in vele gevallen als helers optreden. Zelfs menschen die vroeger nooit aan ma chines dachten en geen draaibank vaneen boormachine kunnen onderscheiden, hebben op speculatie dergelijke werktuigen gekocht. Door dezen handel wordt een enorme schade toegebracht aan de reëele handelaars, die dergelijke praktijken niet wenschen te savoueeren. (Tel.) Rechtswezen. De kat met drie staarten. Arnhem, 25 Oct. Voor de rechtbank alhier stond gisteren terecht de kermis reiziger W. P. D., wegens dierenmishan deling. Zooals men zich zal herinneren werd tijdens het Vad. Hist. Volksfeest op het kermisterrein een zoogenaamd spookdier vertoond, nl. een kat met drie staarten en een bochel op den rug. Bij onderzoek door den inspecteur van politie Lovink bleek, dat twee van de drie staarten onder de huid van het dier door waren genaaid en bij den kop weer uitkwamen. Toen het arme dier naar een veearts werd gebracht om van zijn wonder* verlost te worden consta teerde de veearts, dat het dier een open wond op den rug had, welke wonde vol gestopt was met proppen papier, die onder de huid geperst, de bult hadden veroor zaakt. Volgens den veearts moest het dier on dragelijke pijnen hebben geleden. De in specteur Lovink, die het arme beest had verzorgd, deelde mede, dat hij nog nimmer zulk een wreede dierenmishandeling had gezien. Niettegenstaande de zorgvuldige verpleging was het beest na een maand gestorven. Hij vermoedde, dat bekl. der gelijke dieren ten toon stelt, in de hoop, dat het medelijden van een dierenvriend zoodanig wordt opgewekt, dat deze het dier voor een flinken prijs koopt, waarna weer een ander dier hetzelfde lot ondergaat. Zoo had bekl. in zijn bezit ook nog een wolf, welk dier wel vijftig open wonden op hel lichaam had, die zwart zagen van de vliegen. Het O. M. eischte tegen den bekl. een gevangenisstraf van drie maanden. Uitspraak 4 November. - 0 De dure kleeding. Amsterdam, 25 Oct. Uit een mede- deeling omtrent een concentratie der be drijven van de N V. Magazijnen Nieuw- Engeland blijkt dat door deze zaken te zamen is verdiend (bankrente medegere- kend) in 8 maanden 1915 1916 1917 1918 1919 154.000 222 000 390.000 324 000 468 000 teramen f 1.558.000 In de jaren 1915 1918 werden boven dien f 400.000 afgeschreven Dan zijn het toch riiet alleen de loonen en de grondstoffen die de duurte verwek ken, en schijnen toch ook de »bedreigde« confectiormairs een graantje mee te pikken 0 liet dure garen. Amsterdam, 25 Get. Volgens mededee- lingen van de N. V. J. A. Carp's Garen- fabrieken bedroeg de winst bij aan kapi taal van f 550.000 in 1917 f 278.000 1018 -1.298.000 (hiervan gaat nog de oorlogswinstbelasting af.) Deze maatschappij is in de afgeloopen jaren viywel de eenige groot-producent van naai- haak- en borduurgarens in ons land geweest. '11 Vierde klasse gevraagd. De reizende marktkooplieden, vereenigd in een Comité Actie, hebben den Minister van Waterstaat een request gezonden, waarin verzocht wordt bij de spoorwegen de 4e klasse voor de kleine marktkooplieden in te voeren, daar de nieuwe tarieven zoo hoog zijn, dat zij ernstig in hun broodwin ning worden geschaad. Weder rerhoogiug van het telegramtarief Naar de »N. H. Crt.* met vrij groote stelligheid verneemt zal het minimum tele gramtarief met 10 ets. verhoogd worden. Kinderzegen. Een gezin in Den Haag (Westerstraat) is verblyd« met de geboorte van hun 18e kind 1 De vrouw is pas 38 jaar. lit het rijtuig gevallen. Te Leende (N.-Br.) is mevrouw God- schalx die uit een rijtuig viel, doordat het paard op hol sloeg, aan de bekomen kneu zingen overleden. Koeiendieven aangehouden. Door de politie te Terhetde zijn twee broers aangehouden, die er hun werk van 'maakten, koeien in de weide te slachten. Zoowel te Bemmel als te Spankeren hebben zij zich aan meerdere dergelijke feiten schuldig gemaakt. Staking van de Electricians. In Amster dam is de staking algemeeu. In de Zondag gehouden huishoudelijke vergadering van den Algem. Nederl. Me- taalbewerkersbond is de staking geprocla meerd voor de electriciens werkzaam bij de Amsterdamsche en Haagsche werkge vers. De Christelijke en R.-K, bonden hebben zich bij deze staking aangesloten, tenge volge waarvan te Amsterdam hedenmorgen bij alle werkgevers in het electro-technische bedrijf het werk is neergelegd. De staking is algemeen en omvat ongeveer 1000 man. In den Haag was met de patroons-orga nisatie »de Hanze* overeenstemming be reikt. Niet echter met de electro-technische werkgeversvereening, die in dit bedrijf de belangrijkste is. Bij deze is het werk even eens neergelegd. Reeds geruimen tijd werden er onder handelingen gevoerd tusschen de werkne mers en werkgeversorganisaties. De werk nemers hadden een ultimatum gesteld, waarin zij vóór Zaterdag inwilliging van hun eischen verzochten. 0 Inval iu een speelhol. Vele vrouwen uit de Jordaan te Am sterdam hadden zich bij den afdeetingschef van het bureau Westerstraat, inspecteur Hoogeboom, beklaagd, dat hare mannen het weekgeld kwijt raakten in de kroeg van een zekeren Smit in de Boomstraat, waar grof werd gespeeld. De politie heeft daar Zaterdagavond een inval gedaan, speelgerei in beslag genomen en de aanwezige bezoekers naar het bu reau geleid, waar de zaak verder voorloo- pig werd geïnstrueerd. Hbld. Iu de val geloopen. Notaris Pillo te Gouda hoorde Viijdag- avond, toen hij zich nog niet ter ruste had begeven, een bons, welk geluid uit zijn kan toor kwam. Aangezien hij onraad ver moedde, waarschuwde hij van uit een na burige woning telefonisch de politie, die onmiddellijk een onderzoek ging instellen. Het Vei moeden van den heer Pitlo bleek juist, een of meer inbrekers waren door een bovenraam naar binnen geklommen en hadden zich langs een touw naar beneden laten glijden. Ongelukkig voor den ungewenschten gast knapte het touw door, zoodat de onfor tuinlijke inbreker met een plof op den grond terecht kwam. Al heel gauw bemerkte hij, dat hij zich hierdoor verraden had en klauterde hij, langs het touw, denzelfden weg dien hij gekozen had, weer terug. Inbrekerswerktuigen liet hij op het ope- ratie-terrem achter. Over daken, door tuinen en over schut tingen repte hij zich naar de Peperstraat, maar in dien pech-nacht liep alles hein tegen. Bij het overklimmen van de schut ting, die den tuin van de Peperstraat scheidt, bleef hij blijkbaar haken aan den prikkeldraad, wat hem een lapje uit zijn broek kostte, een klem stukje, niet grooter dan een vierkanten centimeter, maar groot genoeg om de politie op het spoor te brengen. Bij haar onderzoek vond ze n.l. dit stukje dat een zeer kostbare aanwijzing bleek. Daarop trokken twee rechercheurs naar Rotterdam, waar ze een bezoek brachten aan v. K., een ouden bekende van de po litie, op wien dadelijk het vermoeden ge vallen was. Het bleek, dat v. K. een pantalon droeg van dezelfde stof als het staaltje, dat boven op de schutting in de Peperstraat te Gouda was gevonden en merkwaardigerwijs past het precies in eert gaatje, dat 's mans broek vertoonde. v. K. is aangehouden en naar Gouda overgebracht. Tweevoudige moord. Men seint uit Millingen Gisterennacht werden in het dorpje Mil- lingen bij Nijmegen de twee gezusters J. en F. Makaaij, die sedert jaren een krui denierswinkel dreven, om tot nu onbekende redenen op afschuwelijke wijze vermoord. Toen gisterenmorgen een boer zijn paard uit de wei wilde halen, vond hij in de greppel achter het huis de jongste der beide zusters vermoord liggen. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Toen men het huis binnengedrongen was, vond men de andere zuster met af gesneden hals te bed. De justitie'uit Arnhem wordt elk oogsn- blik verwacht. De moord heeft veel opschudding ver wekt in het dorpje, daar de beide zusters zeer in aanzien waren bij de dorpelingen. H. Colyn. Naar de *N. Ct.« verneemt zrl de heer H. Colyn, dir. der Bataafsche petroleum- Maatschappij, binnenkort 's Hage verlaten en zich metterwoon te Londen vestigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2