voor tel Land van fieusden aa Altena, ie Langstraat ea ie Bommelerwaari. No. 3027. ZMaslüomher. Cito-, Arieht- en DiÉopp-lIjwielen. HEUSDEN, Rookt KARE Garage ROMESJN, Gorcum. f 2600,-. jt. jl. Wielrijders. J. A. ROZA, Rijwielhandel An del. dit ïs HET adres o. a. 4-persoons open TORPEDO met electrisch licht Bestellingen worden nu reeds aangenomen. Onderricht gratis» Verder levering van elk fabrikaat. Aan onderstaand adres verkrijgbaar prima heeren- en damesrijwielen, onderdeelenen banden Reperatiën aan rijwielen tot scherp concu- reerende prijzen, Emailleeren van rijwielen f 7.met bies. BEHOORENDE BIJ HET N ieroverspanning door het werk. Worden uw nieren overspannen door uw beroep Dit is vaak het geval. Weik, dat de zenuwen inspant, de spieren en inwendige organen schokt, of u in aan raking brengt met nadeelige gassen, ver oorzaakt dikwijls nierkwalen. Dit is ook het geval bij werk op vochtige plaatsen, in wisselende temperaturen of met stof be zwangerde lucht. En daarom komen rugpijn, urinekwalen, ontstoken nieren of blaas, nier-waterzucht en rheumatiek zooveel voor bij machinisten, chauffeurs, stokers, spoorarbeiders, schilders, metselaars, mijnwerkers, visscherlieden enz. Als de urine sterk verkleurd is of slecht- riekend, spaarzaam of te dikwijls komt, pijnlijk is bij de loozing en bezinksel achter laat, of als gij last krijgt van duizeligheid, rugpijn en hartkloppingen, dient gij ver dacht te zijn op ernstige nierkwalen. Verandering en rust zullen u goed doen en de kwaal aanmerkelijk doen vermin deren. maar een speciaal niergeneesmiddel is eveneens onmiddellijk noodzakelijk. Wekt de nieren op en versterkt deze door Foster's Rijgpijn Nieren Pillen. Zij zullen de nieren in staat stellen om de vergiften te verwelken, die het bloed bederven, deze met de urine afvoeren en het bloed rein en krachtig maken tot onderhoud van de levensorganen. Geen geneeslijke graad van nierzwakte of urinestoornissen weerstaat Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Zij dienen enkel voor de nieren en blaas en daaruit voortkomende kwalen. Alleen echte, wanneer voorzien van de handteekeriing van James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK c. a. op Dinsdag 28 October, des voorm. 10 uur. VoorzitterR. J. v. Doveren, Secretaris E. Sluijrners. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend, waarna de notulen der vo rige vergadering worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Aan de ordeAanbieding gemeentere kening 1918. Deze sluit met een batig saldo van f 1257.78. liet distributiebedrijf heeft een te kort van f 530. - welk te kort, vereffend zal worden in de rekening 1919. De Voorzitter deeit mede, dat vroeger een commissie van twee leden uit den Raad, de rekening onderzocht. Hij zou daarvoor nu een commissie van drie leden willen aanstellen en stelt daartoe voor de leden v. Kuijk, v. d. Po! en Roza. Deze drie leden verklaren hunne benoe ming te willen aanvaarden en zullen eenige avonden bij elkaar komen om de rekening, die gedurende 14 dagen ter visie ligt, te onderzoeken. Ingekomen le. Een schrijven van den Heer v. d. Wal, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school te Wijk, waarin hij tegen 1 Januari als zoodanig aan den Raad ontslag verzoekt, wegens zijne j benoeming als onderwijzer aan de Jongens- V school te Gorinchem. 2e. Een dankbetuiging van de sportver- eeniging D. V. O. te Wijk en Aalburg voor de verleende vergunning van eeri sport terrein op de Ebbe. 3e. Een verzoek van de sportvereeniging D. V. O. te Wijk om een localiteit voor het houden van lichamelijke oefeningen. Het liefst zagen zij daarvoor afgestaan het gym nastieklokaal te Aalburg, dat vlak bij hun sportterrein is gelegen, waar gereedschap pen voor oefeningen kunnen worden opge borgen, terwijl het gymriastieklocaal te Wijk reeds verschillende avonden bezet is door andere vereenigingen. De Voorzitter is tegen het afstaan van het lokaal te Aalburg, aangezien dit een nieuw gebouw is, dat keurig in de verf zit en zou hun het gymnastieklokaal te Wijk, waaraan niet veel te bederven is, willen aanwijzen. Boender. Waar is het gymnastieklokaal te Aalburg dan voor gezet. Voorzitter. Voor de schooljeugd. Boender. Deze maken er geen gebruik van Voorzitter. In het vervolg wel. De sportvereeniging bestaat geheel uit aanko mende jongens, die de zaak misschien wel willen, doch niet kunnen ontzien. Ik weet wel hoe dat gaat. Om de orde te bewaren onder de jeugd die buiten het lokaal ver toeft zou men er de politie moeten bij zetten. Zoodra de nieuwe veldwachter er is, zou ik het hier te Wijk ook willen ver anderen en als de vereenigingen met hunne repetities zijn begonnen, het terrein willen afsluiten en tegen een ieder die zich daarop bevindt en die er niet thuis hoort proces verbaal willen laten opmaken, 't Is meer dan erg zooal3 de jeugd daar dikwijls huis houd. v. d. Pol. Ik ben het met den voor zitter eens en vind dat ze hunne oefeningen ook best hier te Wijk kunnen houden, anders was er misschien nog een mouw aan te passen, door hen voor het Locaal te Aalburg huur te laten betalen en het te Wijk gratis beschikbaar testellen. Voorzitter. Dat gaat niet, alle vereeni gingen betalen huur, dus we kunnen voor deze vereeniging geen uitzondering maken. Bouman. Het is een vereeniging die pas is opgericht, die dus nog moet leeren, daarom zou ik nu het locaal te Wijk willen afstaan dan kunnen we na verloop van een jaar weer eens zien. Het voorstel van den voorzitter om het gymnastieklocaal te Wijk beschikbaar te stellen op een avond, waarop door geen andere vereeniging daarvan gebruik wordt gemaakt wordt hierop met algemeene stem men aangenomen. 4. Uittrekselontwerp tot vaststelling der jaarwedden voor Burgemeester, Secretaris en Gemeente-Ontvanger. Het voorstel van Ged. Staten luidt voor een gemeente als Wijk met tusschen de 2000 en 3000 inwoners de jaarwedde te stellen voorden Burgemeester op minimum f 2000 maxi mum f2500, Secretaris minimum f2000 .maximum f 2500, Gemeente-Ontvanger minimum f900 maximum f1125 meteen kindertoeslag van 5%, doch niet hooger dan f250 voor elk kind beneden de 18 jaar, hoven de twee kinderen. Voor de eerste twee kinderen wordt dus geen toe slag gegeven. Ged. Staten zouden tevens 10% willen aftrekken, als twee of meer betrekkingen zijn vereenigd. De Burge meester van Wijk, die tevens Burgemeester van Veen is, zou dan 10 pet. moeten missen evenals de Secretaris, die tevens gemeente ontvanger is. v. d. Velden. Ik vind dit een onbillijke regeling. De ambtenaren in eerie kleine gemeente worden er weer de dupe van. In een groote gemeente zijn geen twee ambten vereenigd. Vos. Moet. deze verhooging uit de ge meentekas worden betaald Voorzitter. Voorloopig wel, de gemeente betaalt nu f 600.en dan waarschijnlijk f 1000doch hoe dat later zal worden geregeld, kan ik niet zeggen. Bouman.Hoe hoog is het salaris van den Burgemeester tot nu toe en hoe hoog wordt het roet de nieuwe regeling Voorzitter. Tot nu toe was het salaris f 1150.met 20% duurtetoeslag dus f1400.Met deze regeling zou het komen op f 2500.met 10% aftrek dus f 2250. Het gaat hier alleen om advies uit te bren gen of de Raad zich kan vereenigen met het ontwerp van Ged. Staten. Roza, Ged. Stateu stellen voor f 2500. Zij schijnen dit salaris niet te hoog te achten, waarvoor willen zij er dan aan den anderen kant gaan aftrekken. v. d. Velden. Iedereen heeft zijn loon noodig, zoowel Burgemeester als werkman, en als ze aan den eenen kant een verhoo ging geven, moeien ze die aan den anderen kant weer niet terugnemen. Vos. We zitten hier voor de belangen van de gemeente en het moet allemaal op gebracht worden. Alles wordt zooveel hoo ger, de tractementen van Burgemeester, Se cretaris, Gemeenteontvanger en zooveel meer, my dunkt dat een tractement van f 2250 voldoende is voor den Burgemeester, ik ben dus ook voor de handhaving van de 10%. v. d. Velden, Het gaat er niet over of 2500 te hoog is maar het gaat over het verkeerde stelsel. De kwestie van de 10% hierop in om vraag gebracht, wordt gehandhaafd met 4 tegen 3 stemmen. Voor de tien procent stemden de leden Bouman, Boender, v. d. Pol, Vos tegen v. Kuijk, Roza en v. a. Velden. De Secretaris deelt hierop mede, dat het de bedoeling van Ged. Staten is, dat hij zijn Ontvangerschap ook op de secretarie mag uitvoeren, en hij daarvan dan ook gebruik zal gaan maken, hetgeen tenge volge zal hebben dat het gewone werk blijft liggen, zoodat de gemeente zeer waar schijnlijk zal moeten overgaan om een Ambtenaar aan te stellen, aan wie dan minstens een salaris van f1200 tot f 1500 zal moeten worden betaald. v. d. Pol. Ik heb dit niet goed begre pen. Ik geloof dat de zuinigheid nu de wijsheid zal gaan bedriegen 5. Een schrijven van het Rijk waarin wordt kennis gegeven dat met 1 Januari a s. het hulptelefoonkantoor-met het daar aan verbonden personeel, door het rijk in exploitatie zal worden genomen, weshalve verzocht wordt dat personeel met dien datum ontslag uit den gemeentedienst te willen verleenen en de spreekcel aan het rijk kosteloos te willen overdragen. Roza. Is deze cel wel het eigendom van de gemeente. We kunnen niet iets weg geven wat niet van ons is. Voorzitter. De cel is v. d. Maaden. het gaat hier alleen over de toestellen. Hierop wordt de overdracht met alge meene stemmen goedgekeurd. 6. Ingekomen een verzoek van den te lefoonhouder v. d. Maaden om verhooging van salaris, aangezien hij voor f150.per jaar geen 1500 telegrammen kan laten bezorgen, zich zelf voor de telefoon dispo nibel kan stellen eu vuur en licht verstrek ken. Voor drie gulden per week is geen mensch te vinden die de telegrammen wil bezorgen. Roza. Het is misschien de bedoeling dat dit salaris als grondslag moest dienen voor zijn rijkstractement, daarom acht ik het beter dit verzoek uit te stellen tot de volgende vergadering, als daartegen geen bezwaar is. Voorzitter. Volstrekt niet, over 14 dagen moeten we toch weder een vergaderd g hebben. Het voorstel van Roza wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor deze vergadering heeft, vraagt het lid Boender het woord. Hij zou voor willen stellen de heibergen des Zondags te doen sluiten. Veen is des Zondags gesloten, te Wijk hetzelfde en nu krijgt men te Aalburg alles, 't Is treurig zooals het daar Zondagsavonds aan den dijk is gesteld. Roza. Als we gaan sluiten wordt het nog erger, dan gaan ze naar Heusden en komen ze 's nachts thuis of we krygen stille knippen, daarbij dienen we rekening te houden met de kasteleins, deze zitten er ook om hun brood te verdienen. Iemand die het niet rioodig heeft sluit des Zondags van zelf wel, dat zien we aan de Wed. v. d. Maaden. Voorzitter. Ik heb er ook wel eens aan gedacht om des Zondags te laten stuiten, maar het gaat moeilijk om het volk te dwingen en ik ben bang dat we het dan nog erger zullen maken. Bouman. Ik zou des Zondags in de heibergen geen muziek willen toelaten en er streng op willen doen letten, dat geen kinderen beneden 16 jaren worden toege laten. Des Zondagsavonds desnoods om 8 uur willen doen sluiten. De menschen zitten er eenmaal voor hun brood. Er zijn in Aalburg herbergen waar het heel rustig is en ook waar het omgekeerde het geval is. Als nu wat strenger wordt opgetreden, zullen de kasteleins wel meewerken om de rust te bewaren. Op voorstel van den Voorzitter wordt ook deze aangelegenheid uitgesteld tot een volgende vergadering, om er dan een pnnt op de agenda van te maken. v. Kuijk. Mijnheer de Voorzitter, voor den oorlog was de Hooge Maasdijk voor auto's gesloten en tegenwoordig rijden ze maar raak. Voorzitter. Binnenkort zal dit door Ged. Staten worden geregeld en zullen auto's met beperkte snelheid over den dijk mogen rijden. v. d. Velden. Mijnheer de Voorzitter, zooals U wellicht bekend is, is in deze gemeente een bouwcommissie opgericht, met het doel om woningen te bouwen ter voorziening in den woningnood. Het is een ieder bekend, dat zelfs voor f4. per week voor een gewoon arbeider geen woning is te krijgen. De commissie stelt nu alle pogingen in het werk om hieraan te gemoet te komen, doch heeft daartoe in de eerste plaats den steun van de ge meente noodig. Voorzitter. Ik ben er erg voor, de menschen trouwen maar raak en woningen zijn er niet, zoodat ze by hunne ouders moeten blijven inwonen. v. d. Velden. De commissie heeft het oog op een stuk land van de Ebbe, n.l. de Eng, waar goed enkele woningen ge bouwd kunnen worden. Voorzitter. Hiertoe is de toestemming van de inwoners van Aalburg noodig, indien deze zich met een verzoek tot den Raad richten, kan deze toestemming geven en zullen Ged. Staten dit besluit ook wel goedkeuren. Het beste is, dat de com missie zich in verbinding stelt met B. en W. v. d. Velden. Dan, mijnheer de Voor zitter is door mij in een vroegere verga dering voorgesteld een Hoofdelijken Omslag met progressieve heffiug en klasse indeeling. Ik zou gaarne zien, dat nog in deze ver gadering een commissie werd benoemd, om zoo spoedig mogelijk een dergelijke veror dening vast te stellen, we komen anders niet gereed voor 1920, Vos. Wat is de bedoeling hiervan, de hoofdelijke omslag voor dit jaar is pas vastgesteld, zoodat dit toch wel uitgesteld kan worden. Voorzitter. Neen, als we een nieuwe verordening willen hebben moeten we daar nu reeds aan beginnen, want deze moet Koninklijk goedgekeurd worden en dat duurt maanden. Wil de Raad dus een andere verordening dan moet daarvoor reeds nu een commissie worden benoemd. Uit de hierop gehouden stemming voor 3 com missieleden bleek dat de heeren Boender en v. d. Velden 5, Roza 4, Bouman 3, v. d. Pol 2 stemmen, v. Kuijk en Vos elk 1 stem op zich hadden vereenigd, zoodat Boender, Roza en v. d. Velden de taak op zich zullen nemen om een nieuwe ver ordening te ontwerpen, waartoe zij zich dan ook bereid verklaarden. Nog werd* aangenomen om de pensioens bijdrage voor den te benoemen gemeente veldwachter vast te stellen op f 100. Het lid Vos informeert hoe het met de benoeming staat, waarop de Voorzitter mededeelt dat nog van een paar sollicitanten de informatie's moeten inkomen en het zijne bedoeling is een viertal sollicitanten op te roepen tegen vergoeding van reis kosten. Aan dit laatste hecht de Raad zijne goedkeuring. De Voorzitter deelt tevens mede dat de sollicitanten in het bezit zijn van hun politie-diploma. v. d. Velden. Door bet lid Roza is in de vorige vergadering gewezen op den slechten toestand van de aanlegplaats. Deze week is het reeds voorgekomen dat een schuit pulp niet aan den wal kon komen om te lossen en daarvoor naar Aalburg is moeten gaan, dat is toch schadelijk voor de gemeente. Kan er nu niet spoedig een verbetering in worden gebracht, b v. door op zij van den bol, de grond wat te laten weggraven. v. d. Pol. Het zal geld kosten, doch het is hoog noodig. Voorzitter. Met schop of spa is er niets te beginnen, als we gaan herstellen moet er een baggermachine komen en deze is voor een dergelijk klein karwei niet te krijgen. v. d. Velden. In een vorige vergade ring is er gesproken over de salarisvei hoo- ging aan de onderwijzers, had er geen mogelijkheid bestaan, de onderwijzers de f 100 duurtetoeslag te geven in 1016, dan had het nu aan de gemeente geen f 1600 gekost. Voorzitter. Zijn de onderwijzers nu nog aan het zeuren over die f100.Ged. Staten wilden dit niet goedkeuren, we heb ben er alle mogelijke moeite voor gedaan. v. d. Velden. Zijn de stukken hierop ter inzage Dan kom ik ze deze week even inzien. Voorzitter. Zeker zijn ze ter inzage, doch Ged. Staten wilden de regeling niet goedkeuren, zoolang de verordening niet was gewijzigd, en de Raad is in deze dus vrij. Aangezien niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. ADVERTENTIEN. Zooeven verschenen Een nieuwe serie voor Harmonium getiteld bevattende de meest bekende melodiën uit de werken van groote meesters. Gemakke lijk gearrangeerd voor Harmonium door R. Gerretson. No. 1. Lobgesang v. Mendelssohn. No. 2. Lohengrin van Wagner. No. 3. Tannhauser De prijs is f O 60 per stuk. Verschillende Opera's en Oratoriums zijn nog in bewerking. Alom verkrijgbaar en na inzending van het bedrag perP.W. bij den Uitgever JOH. DE HEER. ROTTERDAM. ONTVANGEN: EEN PARTIJ EERSTE KLAS IHHf* Spotgoedkoop Wederom Dnnlopbanden verkrijgbaar. Opruiming van gebruikte Rijwielen, Zak lantaarns, Batterijen enz. VERHUREN, EMAILLEEREN en BIEZEN enz. Carbid Olie Benzine. Aanbevelend, W. LA GRAUW, Nieuwendp(N.Br). y Engstraat- HoekVischmarkt voor Rookbenoodigdlieden, Verkrijgbaar alle soorten FIJNE SIGAREN en SIGARETTEN. TABAK in verschillende merken voorhanden. Groote sorteering Tabakspijpen, siga- renpijpen, sigarettenpijpjes, sigaren kokers en aanstekers. ALLEEN-VERKOOP voor Heusden en Omstreken. Aanbevelend: ALS BOVEN. Binnen enkele weken verwacht: groote zending nieuwe 2, 4 en C persoons, open en gesloten wagens, Aanbevelend, BIJVOEGSEL Nieuwsblad „FORD"-Automobielen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5