Voor de a. s. St. NICOLA AS Anga-siroop „LUNA" Bakkersknecht op io fiöY. ai DQRSCHEN.~ Kristal en Poreelein. Firma ALPH. HÜPSCH, In één nacht genezen Rund-en Varkensslagerij Groote sorteering Saxisehe Figuren en Vazen, Echte Kopenhaagsche Figuren en Vazen, etc. De beste Bortsiroop. 5 Prima 6 ets Sigaar 4 Ant. Metselaar HEUSDEN Thermo-tabletten Te koop aangeboden Bezichtig gedurende deze weken mijne Etalages. 's-BOSCH Vughterstraat 19. Aanbevelend, Telephoon 715. BUITENLAND. Nederlandsch in de Belgische rechtszaal. Voor het hof van Cassatie te Brussel begon Dinsdag de behandeling der zaak van Auguste Borms, die gelijk men weet, door het gezworenenhof van Brabant ter dood veroordeeld was. Voor ons is het in teressant te weten, wat de Brusselsche correspondent der N R.Ct. seintdat het hierbij de eerste maal zal zijn sedert 1839 dat een zaak voor het hof van cassatie in de Nederlandsche taal gevoerd zal worden. Mr. van Dieren, advocaat van Borms, verklaarde vóór het begin vari het proces, dat, indien hij niet in de Nederlandsche taal pleiten kan, hij de zaal zal verlaten. Al zijn stukken zijn in het Vlaamsch ge steld en hij beschouwt het beneden zijn waardigheid gebruik te maken van een tolk. Na een onderhoud van den advokaat met den president, werd vastgesteld, dat mr. van Dieren in de Nederlandsche taal zou kunnen pleiten. o Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een vreeselijke storm gewoed op de Zuid Oost-kust van Engeland. Drie zeilschepen zijn op de zandbanken van Goolwin verloren gegaan. Men vreest ook dat een vierde verloren ging. De bemanning van de reddingsboot van Deal is den heelen nacht op zee geweest. Men vreest dat er twaalf personen in de golven zijn omgekomen. De Fransche draadlooze dienst meldt, dat het Duitsche oorlogsschip de »Goeben« dat aan de Engelsche admiraliteit uitge leverd is, een reis naar Philippeville zal doen, opdat de bewoners van die stad, die in het begin van den oorlog door de »Goe- ben* gebombardeerd waren, het schip kun nen bezichtigen. Een brutale diefstal heeft er te Havre plaats gehad. Twee spoorwegambtenaren vervoerden een som van honderdtwaalf duizend frank naar een bureauzij werden op klaarlichten dag aangevallen door vier bandieten, die in een auto aangestoven kwamen. Zij wisten de beide ambtenaren, die zij hevig toetakelden, het geld afhan dig te maken, sprongen er mee in de tuf en verdwenen. o Ëeu ultimatum aan Bulgarije. Parijs, 4 Nov, Clemenceau heeft in een begeleidend schrijven van het ant woord der Geallieerden op de Bulgaarsche nota omtrent het Vte.iesverdag, een wei gerend antwoord gegeven op het verzoek van Bulgarije tot veizachting van de ter ritoriale en andere bepalingen. De brief verzoekt aan de Bulgaarsche de legatie binnen 10 dagen aan de Geallieerden te berichten of zij het tractaat in zijn tegenwoordigen vorm willen teekenen. Na tien dagen, zoo wordt daaraan toe gevoegd, zal de op 29 September 1918 gesloten wapenstilstand als geëindigd wor den beschouwd en de Geallieerden zullen dan de maatregelen nemen die noodig ge acht worden. o Revolutie in Egjpte. Geneve, 5 Nov. De Information® meldt, dat volgens een bericht van de nationale commissie voor Egjpte, in Egypte revolutie is uitgebroken. Uit alle streken van Egypte komen berichten, dat de strijd tegen de Engelschen aan den gang is. Er zou een voorloopige nationaal Epyptische regeering gevormd zijn. Het jLaatste Nieuws* meldt, dat zich betreurenswaardige voorvallen hebben voor gedaan in het weststation te Aken. Bols jewisten vielen een trein met gewapende Belgische verlofgangers aan en beschoten hen. De Fransche schildwacht, die tusschen- beiden kwam, alsook de troepen, werden op hun beurt beschoten. Er waren gelukkig geen slachtoffers. De in het station heer- schende opschudding was natuurlijk groot. o Amerika en Japan in Siberië. Washington, 5 Nov. Van regeeringswege wordt medegedeeld, dat Japan geantwoord heeft op de nota van de Vereenigde Staten van September j I., betreffende de toestan den in Siberië,, en geneigd is, om daar met de Amerikaansche autoriteiten samen te werken. BINNENLAND. Geen militair verbond met België. In de memorie van antwoord op de al- gerneene beschouwingen over de staatsbe- grooting van 1920 zegt de regeering, dat zij van den aanvang af geen vrijheid heeft kunnen vinden tot het treden in een mili tair verbond met België. De wensch van vele leden, om de verzekering te ontvangen, dat zoodanig verbond niet zal worden aan gegaan, kan niet anders dan de regeering bevestigen in de door haar aangenomen houding. Nederland en de Volkenbond. In haar memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer om trent hoofdstuk I der Staatsbegrooting deelt de regeering mee, dat een wetsontwerp betreffende de toetreding van Nederland tot den Volkenbond eerlang de Kamer zal be reiken. o Dc verkochte. Duitsche schepen. De opperste raad der geallieerden heeft aan Nederland laten weten, dat hij zijn besluit handhaaft! om het Nederlandsche ei gendomsrecht op de Duitsche schepen, die na het openen van de vijandelijkheden ver kocht zijn, niet te erkennen. o Nieuwe belastingen. In de Memorie van Antwoord op de Algerneene beschouwingen der Tweede Ka mer noemt de Minister van Financiën eenige nieuwe belastingen die in meer ot mindere gevorderden staat der voorbereiding zijn Weeldebelasting (10 millioen). Invoerrechtenherzienirig (13 millioen). Zegelbelastingverhooging (5 millioen). Cacaobelasting. Vaartuigbelasting. Reclamebelasting. Lucifers belasting. Veeregistratie. De vroeger aangekondigde belasting op advertenties gaat, in het belang van de kleine pers niet door ook niet die op thee en koffie. Fijne chocoladesoorten en auto mobielen vallen onder de rubriek luxe. Het aan de gemeenten uit te keeren deel uit de opbrengst van de oorlogswinst belasting zal van 20 millioen tot 70 mil lioen verhoogd worden. Er zal dan nog 60 millioen onder de gemeenten verdeeld kunnen worden. o Een mooie gift. De heer F. van Gardinge, hoofd der firma Van Gardinge en Co., sigarenfabrikanten te Eindhoven, heeft zijn 25- jarig jubileum herdacht en daarbij f 100 000 ten bate van een voor het personeel te stichten zieken en pensioenfonds ter beschikking gesteld. o De vrije zee. Het komt de laatste dagen naar de Visscheiij Ct. meldt telkens voor, dat Nederlandsche haringschepen binnenkomen met vernield visehtuig, veroorzaakt door Engelsche visschers, die zich op de meest schandelijke wijze misdragen tegenover hun Hollandsche collega's, zich daarbij er op beroepende, dat de Noordzee hun zee is, waarvoor zij hebben gevochten. o loet het daar heeu! P. schrijft in het Vad. Aan een der openbare lagere scholen in Den Haag is een tijdelijke onderwijzeres met eenige dienstjaren en in 't bezit der hoofdakte, die volgens de wet— De Visser nooit meer dan f 1000 kan verdienen. Ook is daar een werkman-schoonmaker, die nu al f 1222 en met Januari a. s. f 1482 krijgt. E«n die er weg mee weet. De heer B. uit Rotterdam had in een pakhuis aan de Parklaan te Haarlem spi ritualiën enz. opgeslagen. Dezer dagen be merkte hij, dat verdwenen waren 90 fles- schen jenever, 60 flesschen cognac en 950 fbsschen champagne. De dader is gesnapt en is een slijter. Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer verzachtend, hoeststillend slijm- oplossend en bespoedigt de genezing. Per flacon fl.50. Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Woensdag vergaderde het bestuur der Burgerwacht in het hótel Centrak ter bespreking van plannen orn de burgerwacht, die thans stevig sluimert, weer op de been te krijgen. Er werd be sloten alle leden ter algerneene vergadering te roepen en voor de trouw opkomende leden een grootsche schietwedstrijd uit te schrijven. De burgerwacht van Heusdon zal moeten bewijzen voor andere gemeenten niet be hoeven onder te doen. Verkrijgbaar in het SIGARENMAGAZIJN VAN Wijksche poort N. 4 Genderen. Hoewel het weer het ge- heele najaar prachtig is geweest, werden toch sommige landbouwers door de vorst der laatste dagen verrast. Behalve het bietenland is bijna alles geploegd en bet, zaaien is reeds afgeloopen zoowel rogge en tarwe als gerst zijn prachtig in den grond gekomen. Door den sneeuwval van Zondag is een gedeelte van het vee reeds gestald, het overige vee zal aangezien het gras opraakt ook spoedig naar stal moeten, Het rundvee is hoog in prijs anders staat het met de paarden. Was andere jaren om dezen tijd met de najaarsmarkten veel kooplust voor veulens en anderhalf jarigen, thans treft men zelden een kooper aan de huizen. De prijzen der vette varkens zijn weer stijgende, en worden hier weer ver kocht voor fl.per half kilogram levend gewicht. Hedel. 3 Nov. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1763 paarden en veulens. De prijs der jarigen was f275 tot f700 en der veulens f150 tot f 400. Handel vlug. 's-Hertogenbosch. Vrijdag 7 Nov. werd alhier de verplichte najaarskeuring voor dekhengsten gehouden. De catalogus telde 52 aangiften, waarbij 13 van het type tuigpaard. Goedgekeurd werden o. a.ïCicero* van Gebrs, Oerlemans van der Schans te Drongelen »Custos* van dezelfde »Ehren- knabe* van de Associatie »Bieshosch« »Cordaat ex Dolf* van de Associatie te Boxmeer. Uitgesteld werden: »Dublin« van Wed. A. Kolf te Almkerk »Batus ex Turban* van de Ver. i> Vooruitgang te Babyloniën- broek «Dancred* van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Drongelen. Herpt. Hedennacht is bij Jac. Coh- wenberg alhier een geslacht varken gestolen. Van de(n) dader(s) is tot heden geen spoor te vinden. De karnemelk aan de fabriek is thans weer verhoogd en op 8 ct. per liter gebracht. Meeuwen. Gedurende de maand Oc tober werden aan het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 30 telegrammen. Nieuwendijk. De heer J. P. Luteijn onderwijzer aan de Chr. school alhier, is als zoodanig benoemd aan de Chr. M.U.L.O. school te Giesendam. Maandagmorgen geraakte de hooi berg van de Gebr. T. in brand. De brand spuit moest uitrukken, om het hardnekkig voortwoedende vuur te blusschen. Oorzaak broei. Oudendijk. Het herhalingsonderwijs dat met 1 November een aanvang heeft genomen, wordt door 12 jongens eu 8 meisjes bezocht. Raamsdonksveer. Bij de onder- handsche aanbesteding tot het verbouwen van een heerenhuis voor den WelEd. Heer M. Verschure, onder architectuur van den heer A. Sneijers alhier, was de laagste inschrijver Jos. Mertens alhier met f5500. De WelEdelGestr. Heer Dr. Lips alhier, is geplaatst op tweetal voor ge meentearts te Tilburg, Sprang. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd, de heer W. C. Lijssen van Dirksland. Veen. Het gure weder der laatste dagen heeft de landbouwers doen besluiten hun melkvee naar den stal te brengen. Op stal is het voor de beesten heel wat gunstiger. Het mollen vangen heeft weer een aanvang genomen. Voor deze beestjes wordt nu reeds 30 cent per stuk betaald en kan men hiermee al gauw een goed daggeld verdienen. De fruitkooplui beginnen hun fruit langzamerhand op te ruimen. Men besteed voor de zure appelen 13 a 14 ct. per K G. Er wordt nog al veel fruit verzonden naar Duitschland. Wijk. Op Doriderdrg 13 November zal bet Fanfarecorps Oefening en Uit spanning* eeri uitvoering geven voor dona teurs en begunstigers, en op 15 November eene toegankelijk voor iedereen. Zaltbommel. Op de Dinsdag gehou den najaarsveemarkt waren aangevoerd 108 runderen en 25 kalveren. Met vluggen handel werden de volgende prijzen besteed vette runderen f 2.05f2 25 per K.G melk- en kalfkoeien f 450—f850, kalf- vaarzen f 500f 700, hokkelingsvaarzen f250— f325, guste koeien f350 f500. pinken f140—f200, graskalveren I 100 f180, nuchtere kalveren f40 f 60, stie ren f 250 - f 600. Op de gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 83 biggen, prijs f 25 tol f 40, 6000 eieren, pi ijs 20 tot 22 ct. per stuk, 280 K.G. boter, prijs fl.85 per pond. De politie alhier heeft opgespoord en aangehouden een viertal in het Alge meen Politieblad gesignaleerde personen, waarvan een, als verdacht van diefstal te Leiden gepleegd, voor den heer commis saris van politie aldaar is geleid, terwijl de anderen nog verschillende straffen moes ten ondergaan, waaronder zes weken en een maand gevangenisstrafzij zijn daartoe naar Tiel overgebracht. Voorts spoorde zij op en nam alhier in beslag een te Leerdam gehuurd en alhier verkocht heerenrijwiel. De schuldige, een 17-jarige fabrieks-arbeider uit Leerdam, is in de gevangenis te Tiel gedetineerd. Eeri tweetal valsche guldens werden door winkeliers alhier ontvangen en ten politie- bureele gedeponeerd. Men zij op zijn hoede, daar er in den laatstenn tijd zeer veei valsche zilverbons en guldens in omloop zijn. De valsche guldens zijn door de lood kleur en tevens door den klank van de echte munt goed te onderkennen. INGEZONDEN. Heusden, 6 Nov. 1919. Dinsdagavond te half acht uur werd in de Chr. Bewaarschool alhier een samen komst gehouden die ten doel had een School met den Bijbel te stichten. Ingeleid door den Predikant te dezer plaatse, werd door Ds. Ten Bokkel Huinink van Well een warm woord voor het goed recht van Christelijk onderwijs gesproken. Van de gelegenheid tot het doen van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. In de be sloten vergadering, daarna gehouden, gaven zich 40 leden op, welk getal geklommen is tot ruim 80, met plm. 130 leerlingen. Gelijk het zich laat aanzien zullen wel alle kinderen van Protestantschen huize tot het Chr. onderwijs overgaan en zal de nieuw te bouwen school kunnen voldoen aan de behoeften, die in ons stadje op onderwijs gebied worden gevoeld. Als nu maar alle Protestanten deze goede zaak steunen worden wij bewaard voor ver snippering van krachten en gaan wij een voor de Protestantsche jeugd van Heusden en omstreken goeden tijd tegemoet. Ds. RUYSCH VAN DUGTEREN. uw verkoudheid, heeschheid en keelpijn. Zij zuiveren de mondholte, lossen het slijm op en genezen uw hoest. In doozen van 50 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek wordt het verslag der gehouden raadsvergadering van Gende ren in het volgend nummer opgenomen. PREDIKBEURTEN. 9 November. nm. 6 u. Ds André. Geref. kerk B, vm. 9 30 u, en nm. 6 u. ds. Davelaar van Alphen a. d. Rijn, Chr. Geref. kerk, vm. 9,30 en nm. 6 u leesdienst. Aalburgvm. 9.30 u. ds. Bakker. Geref. kerk. vm 9,30 en nm. 2 30 u. Chr. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 2,30 u. leesdienst. Heesbeengeen dienst. nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, Nz. vm 10 u. en Zz. nm. 2 u. ds. Kluijn. Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm 2 u. ds. Kievits van Mid- wolde. Gerei Kerk vm. 9,30 en nm. 2 30 u. leesdienst Uitivijk vm. 9 30 en nm 2 u. ds. De Wit. Veen, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst Waspiknm. 2,30 u ds. Jonkers. Woudrichemnm. 2 u dr. Gobius du Sart. Wijk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Gobius du Sart. ADVERTENTIEN. Gevraagd tegen half Novem ber een bekwaam tegen hoog loon. G.G. ofP-G. bij J. BAKKER, Mr. bakkeF, Nieuwendijk (N.B.) Gem. Almkerk. Brieven courant. 2 maanden oud. franco letter K. Bureau dezer hopen de Gebroeders VAN DRUNEN hunne zaak te ope nen als te Meeuwen. Meeuwen, 7 Nov. 1919. Groote stoomdorsehmaehine met driedubbele reiniging, voorzien van Groninger draadpers, zoekt tegen einde December dorsehwerk by groote en kleinere partijen. Voor inlichtingen zich te wenden tot de GRONDVERBETERING- en ONT GINNING-MAATSCHAPPIJ te Boxtel. [lensden vm. 10 en nm. 5 u. ds Ruijsch v. Dugteren. (Bed H. A.) Geref. kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Werkendamvm. 9,30 u. dr. Gobius du Sart van Woudrichem. Geref. kerk A, vm. 9 30 en Andel, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put Aalstvm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Japchen. Capellevm. 9 30 u. Ds van Paddenburg. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm, 2 u. leesdienst. Doeverenvm. 9,30 u. ds. Nauta. Drongelennm. 1,30 u. Ds van Aseh. Eethen, vm. 9.30 u. ds. van Asch. Genderen nm. 2 u. ds. Bakker van Aal burg. (Voorber H. A.) Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis, 's-Gravenmoer, vm. 9,30 u. NieuwendijkGeref. kerk, vm. 9 30 en Sleeuwijk, vm 9.30 en nm 6 u. ds. van Garderen. Sprangnm. 2 u. ds. van Paddenburg van Capelle.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2