voor het Land van Heusdén i Altena, de Langstraat en de HS, 3020. Zat B I 8 I I Koop voor Uw hoest, tabletten BEHOORENDE BIJ HET Drie soorten van rhenmatiek in verband met urinezuur. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat hoe onschadelijk urinezuur ook moge zijn in normale omstandigheden, overproductie of ophooping ervan in het bloed de in leiding is tot rheumatiek, spit en ischias, waarvan de pijnen en ontsteking wisselen, naarmate het overtollig urinezuur vermin dert of vermeerdert. Deze ontdekking heeft veel bijgedragen tot de kennis van behandeling van rheu- matische kwalen. In de eerste plaats wordt door vermijding van zware maaltijden, moeilijk verteerbare spijzen, alkohol, laat naar bed gaan, overwerken en zorgen, de vorming van urinezuur verminderd. En in de tweede plaats dient een geneesmiddel, dat de nieren versterkt en de filters hier van in staat stelt om het overtollig urine zuur te bestrijden, de behandeling te vol eindigen. Het eerste deel berust geheel by den lijder, en het versterken der nieren kan veilig worden overgelaten aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen werken rechtstreeks op de nieren, die zij heelen en versterken, deze organen opwekkend om het bloed te zuiveren en er de urinezuur-kristallen uit te filtreeren, die de spieren, zenuwen en gewrichten van een rheumatieklijder doen ontsteken. Zelfs als de rheumatiek, spit of ischias, hardnekkig of chronisch waren, hebben Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzame genezingen bewerkstelligd. Zij zijn eveneens succesvol bij andere urinezuurverschijnselen als niergruis, -steen, -waterzucht en blaasontsteking, want zij werken uitsluitend op de nieren en niet op de ingewanden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen op het etiket, zijn verkrijgbaar bij alle goede dro gisten f 1,75 p. doos of f 10.per zes doozen. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op Maandag 3 November 1919, des namiddags ten 6 uur. Tegenwoordig zijn alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. Aan de orde De Voorzitter deelt mede, dat de boeken en kas van den Ontvanger der gemeente zijn opgenomen en dat in kas was, een som van f 54.Wordt voor kennisge ving aangenomen. Een brief van Jac. in 't Veld, waarin wordt verzocht aan zijn huis een portaaltje aan te brengen. De Voorzitter stelt voor dit voor onderzoek in handen te stellen van B. en W. De heer van Gammeren vindt, dat dit verzoek spoedig moet worden afgedaan, aangezien een zieke in huis is en de nood daarom dringend is. De Voorzitter zegt, dat men thans niet over dit verzoek kan beslissen. Het wordt hem zooeven in handen gegeven en het geldt een huisje dat niet het eigendom der ge meente is. Bovendien zal zeer spoedig weer een raadsvergadering worden gehouden. Een verzoekschrift van de onderwijzeres Mej. A. v. d. Veen om een request aan H. M. de Koningin te richten ten einde een belooning te verkrijgen voor het geven van onderwijs in de nuttige handwerken buiten de gewone schooluren. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten aan dit ver zoek te voldoen. Een voorstel van Ged. Staten om de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger te verhoogen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stem men besloten Ged. Staten te berichten dat de Raad zich met de voorgestelde verhoo- gingen kan vereenigen. Een schrijven van Ged. Staten waarin wordt voorgesteld deze gemeente met Gen- deren en Meeuwen te vereenigen, met ver zoek het oordeel van den Raad omtrent deze plannen te vernemen. B. en W. stellen voor te berichten, dat overwegende bezwaren bestaan en voor een dergelijke vereeniging niets wordt gevoeld. De Voorzitter deelt mede dat B, en W. tweemaal over deze zaak hebben vergaderd en na ernstige overweging tot dit voorstel zijn gekomen. Mede heeft tot deze hou ding medegewerkt de stemmen, die uit het publiek werden vernomen en waaruit blijkt dat die over 't algemeen sterk tegen ver eeniging is gekant en zich liever eenige financieele offers wil getroosten. De heer Nieuwkoop acht de waarde van dergelijke stemmen niet hoog, de menschen laten te veel hun gevoel spreken en letten niet genoeg op de financieele belangen. Ze kunnen dit ook niet beoordeeleD. Spreker betreurt het dat de Raad de zaak niet beter heeft kunnen onderzoeken. Wanneer de Raad uitsprak in beginsel wat voor de ver eeniging te voelen, kons eens worden ver nomen hoe van hooger hand de voorstellen zouden luiden. Nu weet men daar niets van. De Voorzitter zegt, dat het plan zijn per soonlijke sympathie heeft gehad, doch dat zijn hoop tot verwezenlijking vervlogen is na de behandeling in den Raad te Meeuwen en Genderen en na wat spreker ook reeds in Drongelen hoorde. De heer Nieuwkoop vraagt waar het Dagelijksch Bestuur denkt het geld vandaan te halen voor de groote verhooging der uitgaven waarvoor de gemeente zal komen te staan. De Voorzitter verwacht wel een voor- deeliger regeling dea financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, doch overigens zal het geld uit de belastingen moeten worden gevonden. De heer van Campen vraagt of geen voorwaarden zouden kunnen worden gesteld waardoor de goederen der gemeente voor Drongelen behouden zouden blijven. De Voorzitter zegt deze zaak met den heer Commissaris der Koningin te hebben besproken en dat zijn HoogEdelGestrenge het mogelijk achtte dat een regeling zou worden getroffen, waarbij de opbrengst der goederen kwam in aftrek van den Hoofde- lijken Omslag. Doch hier znllen Genderen en Meeuwen niet voor te vinden zijn. Er- werd daar reeds op gewezen dat Dronge len, in verband met den verbouw der school meer schuld heeft, terwijl de menschen die het meest in den Hoofdelijken Omslag be talen veelal van hoogen leeftijd zijn zoo dat er de financieele draagkracht, in Dron gelen in de toekomst waarschijnlijk niet op vooruit zal gaan. De heer Van Campen verwacht dat den Hoofdelijken Omslag na de vereeniging zeer zou verminderen. De Voorzitter zegt dat voor de drie ge meenten alleen aan jaarwedden f7000.— kunnen worden bezuinigd doch vooreerst zou waarschijnlijk een groot bedrag aan wachtgeld voor de thans in functie zijnde ambtenaren moeten worden uitbetaald. De heer Nieuwkoop vraagt af als Gen deren en Meeuwen tegen het plan zijn het dan wel veel invloed zal hebben hoe Drongelen zich uitspreekt. Of kunnen Ged. Staten toch doen wat zij goed en noodig oordeelen De Voorzitter leest daarop de op ver- eenigingen betrekking hebbende artikelen van de Gemeentewet. Spreker denkt dat als de betrokken gemeenteraden zich tegen de plannen verklaren, Ged. Staten de zaak dan wel in den doofpot zullen stoppen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop in stemming gebracht en met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer van Campen. De voorzitter deelt mede dat B. en W. hebben besloten dezen Raad voor te stellen de verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag te herzien. Aangezien deze zoo was verouderd dat zij veel te drukkend moest worden geacht voor de gene die lagere inkomens genieten. B, en W. meenden daarom dat deze aftrek voor noodzakelijke levensonderhoud sterk moest worden verhoogd en dat boven dien een stijgend percentage zou moeten wor den geheven van de hoogere inkomens. Toen echter een dergelijk plan werd vergeleken met het pas vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag bleek dat de uitkomst niet te verdedigen was. Een groot aantal menschen die best een klein bedrag kun nen betalen zouden vrij vallen en bijna de geheele last zou worden gelegd op de schouders van een zestal der meest gegoede ingezetenen. B. en W. stellen daarom voor af te trekken voor noodzakelijke levens onderhoud f400 f100 voor de vrouw en f60 voor elk kind beneden de 15 jaar met een gelijk percentage van heffing voor het belastbaar inkomen. De heer Nieuwkoop is dankbaar dat B. en W. komen met een voorstel de ver ordening te wijzigen doch is niet voldaan. Er zijn al zoo lang stemmen opgegaan om een progressieve heffing, dat hij het zeer betreurt, dat deze door B. en W. niet wordt verlangd. Bovendien wordt overal progressie ingevoerd. Spreker stelt voor den aftrek voor noodzakelijke levensonder houd te bepalen op f600 -f f100 voor de vrouw en f 100 voor elk kind onder 15 jaar. De Voorzitter zegt dat de Wetgever de bepaling of de heffing progressief zal zijn of niet aan den gemeenteraad heeft over gelaten omdat dit zou kunnen worden ge regeld in verband met plaatselijke toestan den. De plaatselijke toestand is nu in Drongelen van dien aard dat progressie de lasten te veel legt op een zeer klein aantal inwoners. Neemt men eenige der meest gegoeden van het kohier van den H. O. af dan blijft er een groot aantal over met weinig uitelkaar loopende in komens. De Voorzitter zou er alles voor voelen een progressieve heffing in te voeren, als er meer hoogere inkomens waren. Menschen met lagere inkomens te ontlasten is in 't algemeen goed en billijk, doch hier waar 't gevolg moet zijn dat het percentage van een paar ingezetenen lot 8 A 9 pCt. moet worden opgevoerd is het niet billijk. Men mag niet ten kosten van alles andere gemeenten volgen. De heer Nieuwkoop vindt dit geen be zwaar omdat het meerdere inkomen in den regel wordt aangewend voor kapitaalver meerdering. Spreker zou willen voorstellen van belastbare inkomens een zeker percen tage te heffen en dit te verdubbelen voor belastbare inkomens van meer dan f 1000. De Voorzitter betoogt het ongewenschte van een dergelijke regeling en vreest tegen kanting van Ged. Staten wanneer de af trek te laag wordt afgevoerd. De heer Nieuwkoop zegt, dat de Raad zoo pas, toen over de vereeniging van ge meenten werd gehandeld, heeft getoond niet bang te zijn voor Ged. Staten en wil daar dan zich nu aanhouden. Wordt in stemming gebracht het voor stel van den heer Nieuwkoop om een pro gressieve heffing in te voeren. Wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Nieuwkoop, van Campen en van Gameren. Vervolgens komt in stemming een voor stel van den heer Nieuwkoop om den af trek voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen op f600 en f100 voor de vrouw met flOO voor elk kind. Wordt verworpen met 6 tegen 1 stem, voor stemde de heer Nieuwkoop. Zoodat is aangenomen het voorstel van B. en W. om den aftrek te bepalen op f 400 en f 100 voor vrouw. Daarna komt in stemming het voorstel van den heer Nieuwkoop om den kinder aftrek te doen gelden tot beneden de 15 jaar. Wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren van Gameren en Nieuwkoop. Een voorstel van den heer van Campen om dien aftrek te doen gelden tot beneden den 14-jarigen leeftijd. Wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren van Campen, Nieuwkoop en van Gameren. De aftrek zal dus gelden voor kinderen beneden den 13-jarigen leeftijd. Daarna stelt wethouder van der Schans voor het voorstel van B. en W. betreffende den aftrek voor kinderen te wijzigen en dien te verlagen tot f75. De heer Nieuwkoop wil dit bedrag ge bracht zien op f 100 en wijst op de be- staansmoeilijkheden voor menschen met lagere inkomens. Wethouder de Haan zegt, dat met het voorstel van B. en W. reeds deze menschen geheel worden vrijgelaten. Het voorstel van B. en W. gewijzigd volgens het voorstel van der Schans, wordt daarna aangenomen met 4 tegen 3 stem men. Tegen stemden de heeren Nieuwkoop, van Gameren en van Campen. Door B. en W. wordt aangeboden de begrooting voor het jaar 1920. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze tot nader onderzoek in handen te stellen van de heeren Nieuwkoop, van Gameren en Vos. De heer Nieuwkoop vraagt B. en W, pogingen in 't werk te stellen dat de post bestelling, zooals die pas is gewijzigd, spoedig weer wordt veranderd daar het zeer de verzending vertraagt. Daarna wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Herleving Scheepvaartverkeer. Londen, 5 Nov. De »Royel Mail Steam Packet Company* zal binnenkort een veer- tiendaagschen dienst openen tusschen Sout hampton, Rotterdam, Bremen, Hamburg, Kopenhagen en Danzig. o Hamburg. Een conferentie van werf- arbeiders van alle Duitsche scheepswerven heeft na langdurige debatten, de door de commissie van werkgevers en werknemers overeengekomen nieuwe loon- en arbeids-1 voorwaarden goedgekeurd. De Sneeuwstorm. Over geheel Midden-Europa heeft de sneeuwstorm gewoed, waarvan ook ons land zijn deel heeft ontvangen. Bijzonder zwaar is hij in de Boheemsche landen geweest. Berichten uit Praag spreken zelfs van een catastrophe, waarbij vooral de suikerbieten- en aardappeloogst zeer ge leden hebben. Het winterbestand is veel vuldig vernietigd, in de bosschen zijn groote gapingen door het omvallen van boomen. De totale schade loopt in de millioenen. De oorlog. De verliezen. Parijs, 4 Nov. De volgende cijfers zijn ontleend aan een rapport van Louis Marin nopens de verliezen der geallieerde legers der wapenstilstand gedood of vermist. België 44,000, Ver. Staten 144.000, Groot- Brittannië 879.000. Griekenland 12.000, Italië 194.000, Rumenië 400.000, Servië 369.000. De Fransche verliezen bedra gen 1.393.505. Een millioen van deze verliezen betreffen mannen onder de 40 jaar. Frankrijk verloor dus 1 man op elke 27 inwoners de meeste andere ge allieerden 1 op de 32. o De Duitsche Inralieden. Een Berlijnsche Correspondent v. h. N. v. d. D. vermeldt het bezoek van een Am- sterdamsche bekende. Zij zijn op weg en we nemen er deze passage uit over Maar een oogenblik later wendt hij het hoofd af. »Wat is er vraag ik nieuwsgierig. »Kijk nou even niet, zegt hij, »dat is vreeselijk, dat ze zulke dingen hier toe staan Ik kijk natuurlijk wel en zie dat wat hem zoo ontroerd heeft, voor ons Berlijners een al te dagelijksch schouwspel is. Twee invalieden in uniform, heel jonge kerels nog, komen gearmd aanstrompelen. Ze hebben zich beiden in de loopgraven een zenuwlijden op den hals gehaald en schud den nu, afschuwelijk-vertrokken, de gezich ten, met het hoofd, terwijl armen en beenen onregelmatig schokken in kramp achtig rukken. Heel Berlijn is vol met zulke ziektegevallen. Ze zitten op de hoeken van alle drukke straten, ze hangen in de portalen van de tuinwoningen, ze hurken samen op de groote pleinen, de uniformpet in den schoot, het bevende en schokkende hoofd met de in hun kassen weggezonken oogen achterover. Wij zien ze al niet meer, Goddank. We loopen ze met een afgewend hoofd voorbij en laten een paar penningen in hun mutsen vallen, waaronder hun oogen eens vroolijk uitkeken, verweg, in vreemde landen o De iudustrieele crisis iu Amerika. Washington, 4 Nov. In officieele krin gen te Washington gelooft men stellig, dat de staking in de mijnen haar einde nadert, hoewel geen directe feiten deze hoopvolle gedachte rechtvaardigen. Ofschoon een aantal mijnen, waarvan de mijnwerkers niet vereenigd zijn, nog steeds door werken, kan men over het algemeen genomen, zeggen, dat de kolenproductie verlamd is. Een aantal electrische waterstations in de westelijke staten, zijn tot sluiting ge dwongen. De regeering gaat voort beslag te leg gen op kolen in trinsito. Uw verkoudheid, Uw keelpijn een doosje Gedeponeerd Handelsmerk Zij hebben een fijne, aromatische smaak en ze helpen uitstekend. Uw drogist en apotheker ver- koopen de L I A-t a b 1 e 11 e n voor f 0.75 per doos, inhoudende 3 handige kokertjes. Eischt rooden band met handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. 20 dooden. Parijs. Dinsdagmorgen had een ernstig spoorwegongeluk plaats door een botsing tusschen den Simpeon-express en den snel trein uit Marseille. Volgens de laatste be richten zijn er vijf wagons versplinterd. 20 dooden en een groot aantal zwaarge wonden. o Een drama op zee. De schoener »Union« van Antwerpen komende met phosphaat, is gisterennacht op de bank »Gros Jacques« bij Duinkerken geloopen en gezonken. Kapitein Souvignon zette den kajuits jongen op zijn schouders en trachtte al zwemmende aldus de kust te bereiken. Hij verdronk. De vier leden der beman ning klommen in den mast, doch drie van hen werden door de golven meegesleurd. Een reddingsboot is daarop den laatsten overlevende gaan opvangen. Hij had zich tot dan toe aan het hijschkoord der vlag vastgeklempt. Een onmenscb. In België heeft terecht gestaan een 35- jarig kellner, Jochmans, beschuldigd van moord op zijn moeder en zuster in Januari 1918. De beklaagde ontkende, doch dischte een verhaal op, dat nog afgrijselijker klinkt dan de moord zelf geweest zou zijn. Hij beweerde, dat de moordenaar een Duitsch soldaat was, dien hij in 1914 te Berlijn had ontmoet. Toen hij op een dag thuis kwam beweert de beklaagde vond hij dezen soldaat, met wien hij te Berlijn deel had uitgemaakt van eene valsche muntersbende, bij de lijken van zijn moe der en zijn zuster. Zij troffen een schik king omtrent de verdeeling van den buit, die op de vrouwen werd bevonden. Joch mans kon echter geen enkele nadere aan leiding geven omtrent dezen soldaatalleen wist hij te vertellen, dat deze WillyBerck- man heette. Gebleken is dat Jochmans zich na den moord naar Brussel heeft begeven en daar aan den boemel is gegaan. Twee danseressen kwamen o. a. getuigen, dat hij met hen uit geweest was en handen vol geld had uitgegeven. De jury geloofde van het verhaal omtrent den Duitschen soldaat niets en sprak het schuldig uit, waarop het doodvonnis volgde. BINNENLAND. Moord en zelfmoord. Rotterdam 5 Nov. Gisteravond is de heer C. A. Botz, procuratiehouder en lid der firma Klingelberg, in zijn woning aan de Graaf Florisstraat 114b vermoord door den 24-jarigen kantoorbediende F. Hein- neck, eveneens werkzaam bij de firma. Te 7 uur was H. per auto aan de wo ning van den heer Botz aangekomen en kortnadat hij tot den heer B. was toe gelaten, hoorde men een schot. De echt- genoote van den heer B. zag H. de ka mer uitsnellen met een browning in de hand, Hij verliet de woning en vluchtte, volgens een verklaring van den chauffeur, die buiten wachtte, in de Heemraadsmgel. Het slachtoffer bleek door een kogel in het hoofd te zijn getroffen. Hij was on middellijk dood. H. verkeerde bij zijn aan komst bij den heer B. in opgewonden toestand. Hij verliet de woning blootshoofd en zon der jas. In zijn overjas vond men nog een aantal scherpe patronen. Onmiddellijk werd door de politie naar alle zijden het signalement van den dader verspreid, ook naar Den Haag en Amsterdam, doch he denmorgen kreeg men bericht, dat het lyk van H. door persoueel van het kerkhof te Delftshaven was gevonden met een gat door het hoofd. Hij heeft zichzelve het leven benomen. Nader is gebleken, dat H. zijn betrekking bij den heer B. had opgezegd, naar hij voorgaf, omdat hij een andere betrekking had gekregen, waar hij meer verdiende. In waarheid was H. ver bitterd over het feit, dat hij te weinig verdiende en de heer B. weigerde voor hem op te komen. Uit afscheidsbrieven, die op H. zijn gevonden, bleek, dat hij tevoren het plan voor den moord en den zelfmoord had beraamd en het een per soonlijke wraakneming gold. Het lijk van den verslagene is voor sectie naar het ziekenhuis gebracht. Dat van H. werd naar Crooswijk vervoerd. Burengekrakeel. Amsterdam, 4 Nov. In de Zwarte Bijl- steeg was het den 21 sten December ïhommeles* tusschen de buren. Mej. H. hakte hout boven het moede hoofd van haar benedenbuurvrouw, mej. E. Dit ir riteerend geklop bracht mej. E. tot razernij en om haar boordevol gemoed te luchten begon zij het dochtertje van de houthakster uit te schelden. Dit was het begin der vijandelijkheden. Vreeselijke bedreigingen doorkliefden het luchtruim en daar snorde mej. H. van alle trappen naar beneden om persoonlijk het gevecht te leiden. Mej. E. was dronken en dies niet al te vast ter been. Een JVOEGSEL Kfcow^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5