r UITSCHOT sigaren s-Bosch J iij iii nr. beloert een bijvoegsel. t BLIJDE1STEI1-HAAS Rookt onze Magazijn St. Jozef, j Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. 5 cent prima. Bij 3oo stuks franco. Speciale engros-afdeeling. FEUILLETON. ItAIILMANN's Heeren- en Kinderkleediiig No3933. Zaterdag 22 November. 1919. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. De grootste sorteering aan billijkste prijzen. 8a mmm itr— mm an as Oud-Hollandsch tinwerk- Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA DRAAGT Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ4.20, franco per post zonder prijs ver hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. 9 MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 -BRjai BUITENLANDSCH OVERZICHT Clemenceau heeft gelijk gekregen. De stembus heeft zich uitgesproken om hem en zijn politiek, 't Ging, gelijk wij de laatste maal deden uitkomen, bij deze ver kiezing over de vraag voor of tegen het lanras^aaaManN „Wilhelmina-Bazar" Kolberstraat 6—8—10—12 Telef. 50. 's-BOSCH. Zie Etalage. Zie Etalage. bolsjewisme. En het Fransche volk heeft geantwoordtegen. De socialisten, die gedurende en na den oorlog in het oog- loopend gelonkt had dan tegen de com munistische drijvers in Rusland en bedert- delijk den revolutionaire kant op zwenkten hebben nu kunnen merken dat de Fran- schen over het algemeen niet vau hun actie gediend zijn. Van de 626 Kamer zetels zullen de socialisten samen met de andere uiterste groepen in de nieuwe Ka mer waarschijnlijk over niet meer dan 155 zetels beschikken. Het is zijn aard con- servaticor Fransche volk, met zijn meerder heid van boeren, die veelal kleine grond bezitters zijn heeft dus voor het socialisme een zeer geringe genegenheid aan den dag gelegd. Het is te begrijpen. Een partij die het er om te doen is stelsel matig ontevredenheid aan te kweeken, die wel weet van af breken doch niet van opbouwen, die huilt met communisten welke den ondergang der huidige samenleving beoogen zouden iets beters er voor in de plaats te stellen, kan niet op 't vertrouwen van het volk rekenen. Zal de nieuwe Kamer in staat zijn de moeilijkheden op te lossen die zich voor Frankrijk meer dan voor eenig ander land in Westelijk Europa voordoen Denk u in daar zijn anderhalf millioen I, De treden der breede eiken wenteltrap kraakten en Philip van Aldenghoir stapte de eetzaal binnen, waar zooals immer zijn sober ontbijtdrie boterhammen, een bordje vleesch en een gekookt ei gereed stonden, terwijl de koffiepot zijn sterken geur ver spreidde. Hongerig at hij de boterhammen op, schonk zijn grooten wit porseleinen kop nog eens vol en schelde, al wist hy, dat de oude er niet naar luisterde, 't Leek hem echter, of alles veranderd was, alléén reeds door zijn moedig besluit. Als om zijn waan te bevestigen, hoorde hij 't slof fen der dienstbare in de hoofdingang van het kasteel, waarop de eetzaal uitkwam. Norsch kwam ze binnen en mompelde «Waren ze niet goed genoeg meer, de kleeren van vader Hij stond op en leunde met zijn rech terhand op den hoogen rug van zijn zetel, terwijl hij haar strak aankeek. Plots sloeg ze de oogen neer. Toen begon hij »'t Heeft nu lang ge noeg geduurd, Mina, ik ben man geworden en voel me heer en meester hier op myn kasteel. De dagen van je macht over me zyn voorbij. Ik zal me voortaan kleeden zooals ik dat goed vind. Ik zai 't kasteel laten herstellen, ik zal de schuren laten opbouwen, het park in orde makenin een woord, vanaf heden zal ik de meester zijn. Ge kunt gaan of blijven 't laatste op één voorwaarde, dat je je verstaat met de jonge, nieuwe booien, die ik iu dienst zal nemen en dat ge 't onderscheid leert begrijpen tusschen heer en dienstbare. De opgewondenheid van den jongen meester was angstwekkend. De aderen lagen dikgezwollen op zijn voorhoofd en telkens sloeg hij zijn hand krachtiger om den leeuwenkop, die 't bovendeel van den stoelrug versierde. Met gebalde vuisten en een duivelschen glimlach kwam de oude nader en schreeuw de als in waanzin «Van dat alles zal niets gebeuren, het kasteel blijft doodsch, zoouls 't nu is, niemand zal hier bij mijn leven een voet zetten. zijn geest waart hier, zijn wil geschiedt,® lachte ze. Philip aarzelde een oogenblik, toen hij haar oude wezen als een furie zag ryzen, om 't volgende los te barsten, met lang verbeten woede vin 't vervolg zal mijn woord hier wet zijn, sprak hij, terwijl zijn neusvleugels trilden en zijn oogen vol schittering waren, wie niet gehoorzaamt laat ik desnoods met sterken arm verwij deren.® «Dan zal hij me wreken,® schreide ze plots in luid snikken, «dan zal hij hier komen om je te herinneren, Philip, heer van Aldenghoir, tegen wie je geweld pleegt.® «Zwijg vrouw««, sprak hij toen, «ga heen uit mijn gezelschap en tracht me niet door bedriegen mild te stemmen. Ik zal mijn woord gestand doen, heden nog. Daar moet verandering komen.® Hij wilde de kamer verlaten zijn drift niet langer meester. Zij plaatste zich voor de deur, haar armen uitgestrekt en hoonde hem in 't aangezicht«Gij, heer Philip van Aldenghoir, laatste afstammeling der machtige heeren, zijt mijn zoon.® Ontzet week de baron terug, denkend met een krankzinnige te doen te hebben. dooden, er zijn gekwetsen en verminkten, zieken weezen, weduwen, grijsaards. En in het eindelooze kerkhof van Frankrijks verwoeste streken zijn de dakloozen. Het herstellingswerk moet nog zoo goed als ge heel begonnen worden. Mijnen en fabrie ken in het noorden, het industrieele hart van Frankrijk, zullen nog jaren lang niet kunnen produceeren. Arbeidskrachten zijn er te kortis er kapitaal om het kostbare bedrijf te hervatten En hoe zal Frankrijk met zijn nijpende financieelen nood kunnen beginnen zijn oorlogsschulden af te betalen »L'Europe Nouvelle® schreef het nog on langs Frankrijk is uit den wereldoorlog geestelijk grooter te voorschijn gekomen, maar tevens bloedeloos, diep uitgeput wat de levende bronnen van zijn ras, wat zijn economische en financieele kracht betreft. In den stembusstrijd, die Zondag geleverd is. schijnt één leuze leiding gegeven te hebben strijd tegen den bolsjewistischen invloed in Frankrijk. Deze leuze heeft ge zegevierd. Nochthans is dit niet anders dan het zegevieren van een negatief pro gram en Frankrijk wacht nog altijd op de staatspartij, die naast dit negatieve pogram een positief pogram tot opbeuring van de groote natie plaats. In de tallooze verkie- OR GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Wasehstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthairierstraat 70. 's-BOSCH. Kalm vervolgde ze «Gevloekt is 't ge slacht van Aldenghoir, neem gij dien vloek mee in 't graf. Uit eene dienstbare zijt gij geboren, uw vader heeft gewild, dat ik 't zwijgen zou, indien ge u aan mijn wil onderwierptdat ik spreken zou, als ge dat ooit weigerde. Hij heeft mij be mind jaren lang toen zijn vrouw nog leefde tijdens haar ziekte zijt gij geboren en zij is gestorven van hartzeer, terwijl de boe ren haar dood aan uwe geboorte toeschre ven. En nu heer van Aldenghoir Philip was in een der zetels neergeval len, die bij de tafel stonden en bedekte zijn gelaat met de handen. Zijne gedachten waren plotseling geheel weg en pas na eenigen tijd kwam 't ge hoorde in zijn volle beteekenis voor zijn geest. Slechts even twijfelde hij aan de waarde harer woorden zij kon hem wil len bedriegen. «Red Uw vader®, fluisterde ze, naderbij getreden, »o, werp geen blaam op zijne nagedachtenis, wees gij de laatste heer van Aldenghoir«. Een siddering ging door zijn leden, toen hij de oude zoo dicht bij zich voelde en met een sprong verliet hij de eetzaal en vluchtte naar de torenkamer, waar hij zich gekleed op het bed wierp. Hij kon zijn tranen niet weerhouden o God, waar aan had hij dat verdiend Afschuwelijke onthulling, die z'n dagen voortaan zou ver bitteren, hem het leven ondragelijk zou maken. Nu begreep hij, waarom zij vanaf het oogenhlik, dat hij, volwassen op 't kasteel teruggekeerd, hem had kunnen ge bieden, zonder dat 't hem ooit gelukt was zich los te maken. Die vrouw zijne moeder eene dienstbare Hij herinnerde zich de woorden van zyn stervenden vader zingsmanifesten van partijen, groepen, per sonen is dit niet te lezen geweest. Het waren de oude geluiden, die ook bij een vorige verkiezing hadden dienst kunnen doen. Maar tusschen deze verkiezing en de vorige ligt de oorlog, die de oude wereld als een instortend wrak heeft achter gelaten. Het nieuwe geluid om vruchtbaar leven uit den chaos op te wekken is niet gehoord. Maar wie zal dat nieuwe geluid doen hooren? Clemenceau? Die laat zich drijven door haat, vooral haat tegen Duitschland. Doch daar leeft een volk niet van op. Een nieuwe geest zal dit geteisterde volk moeten berichten en aan vuren. Dan zal het, gelouterd door het lijden, een sehoone toekomst kunnen tegen gaan. Ook in België zijn de verkiezingen ge houden. Volgens de laatste berichten zouden de verlieze der Kotholieke 24 of 25 zetels bedragen, die der liberalen 10, terwijl de socialisten 25 zetels winnen. Voor onze zuidelijke naburen dus eene verschuiving naar links. En in Italië hebben de socialisten in de groote steden eveneens een overwin ning behaald. Naar verluidt zullen zij in de nieuwe Kamer de groep van 150 tot 200 man sterk vormen. Volgens een an dere lezing van 125 man terwijl de ka tholieken op 400 vertegenwoordigers kun nen rekenen. Gelijk men weet is het vredesverdrag door de Senaat der Ver. Staten nog altijd niet aangenomen. De tegenstanders van Wilson hebben er alle bei bezwaren tegen welke ons de meer derheid van den Senaat worden gedeeld. Reeds tien punten van voorbehoud heeft de senaat aangenomen, O. a. willen zij geen mandaten over Duitschland's koloniën aanvaarden. Dan willen zij niet dulden dat de Volkenbond mede zeggenschap zal hebben in buitenlandsche aangelegenheden enz. Komt het niet tot een vergelijk met president Wilson dan zal Amer ika een af zonderlijken vrede met Duitschladd moeten sluiten. De Mouch, Guerdiau merkt hier over op Dat is een feit van verstrekkende gevol gen. De vrede met Duitschland blijft be staan, omdat de goedkeuring van slechts drie groote mogendheden ervoor noodig is. «Wees haar gehoorzaam, Philip, als ik ben heengegaan, al je dagen laat haar bij je blijven' op 't kasteel, de trouwe Mina Het kwam hem nu begrijpelijk voor, dat de oude, waanzinnig van smart, bij 't lijk had zitten schreien de drie volle dagen, dat zijn vader boven aarde had gelegen. Zij had hem liefgehad Een huivering greep hem aan. Met haar blijven leven hier voelde hij als onmogelijk Uren had hij liggen denken, toen aan zijne deur geklopt werd en een gewoonte- gevoel hem heed opspringen. Langzaam ging de deur open en de oude trad bin nen met roodgeschreide oogen. Zij had hare dienstplunje, haar witte kapje en grooten boezelaar afgelegd en de zwarte rouwkleeren aangetrokken, die ze gedragen had bij de begrafenis van Philips vader. Met gebogen hoofd en zonder een woord te spreken trad ze nader en stak werk tuigelijk haar hand uit om die van Philip te grijpen, die angstig terugweek. Een zware droefgeestigheid lag in hare oogen en dieper gebogen nog dan anders, staarde ze voor zich uit, telkens weer hare hand uitstrekkend. Teeder klonk hare anders zoo harde stem, toen ze hem tege moet voerde «Arme jongen, kind der schande®, 't Was Philip niet mogelijk haar weg te stooten, toen ze opnieuw hare oude, beenige hand naar hem uitstrekte. Hand in hand stonden ze daar zonder te spreken. Toen deed de natuur haar geheimzinnig werk in beider ziel en met hartstocht druk te de fiere afstammeling der heeren van Aldenghoir het oude moedertje aan zijn hart en kuste haar dorre wangen, 't Was of door die teedere aanraking een onge kend geluk hun beider lichaam doorzinderde. De oude nam het gelaat van Philip tus- Gorinchem. Maar Amerika zal nu geen mandaat over eenig gebied aanvaarden en het kan pas later lid van den volkenbond worden. Zijn macht zal echter geen enkele van de over eenkomsten in het tractaat slaan, aan wel ker totstandkoming zijn president zoo krach tig heeft meegewerkt. Het vervalt tot zijn oude politiek van isolement en laat de overige wereld haren gang gaan. Met dat al blijven het tractaat en de volkenbond bestaan. Lord Robert Cecil had gelijk toen hij volhield, dat zelfs het feit dat de Ver- eenigde Staten zich terugtrokken, ofschoon het hem zou verzwakken, den volkenbond niet te niet kou doen. Het blijft een groot instrument des vredes en ze'fs nu zal het niet enkel een Europeesche in stelling zijn. Japan zal ongetwijfeld lid worden en, naar men vertrouwen mag, zullen ook de Zuid-Amerikaansche repu blieken er zich bij aansluiten. Hindenburg en Ludendoiff zijn voor de enquette commissie verschenen. Wat zij hetiben meegedeeld bevat niet bizonder veel nieuws. Merkwaardig was de verklaring van Ludendoiff dat het opperbevel voor- loopig van de onbeperkten duikbootoorlog bad afgezien omdat de rijkskanslier toen ter tijd bang was voor een vijandelijk in- schen hare handen en een wondre warmte straalde uit haar wezen. De afkeer, dien de baron steeds gevoeld had voor de knor rige dienstbode, was overwonnen en met innigheid droeg hij haar in zijne armen naar de pronkzaal van Aldenghoir. Arm in arm traden ze voor de beelte nissen der adellijke voorouders, als wilden ze hun erkenning vragen voor haar moe derschap. In hun aanzijn ook zwoer Philip, dat hij de laatste heer zou zijn van Aldenghoir. Veranderingen bracht deze gebeurtenis niet op het kasteel. De oude moe der wilde tot haar dood blijven voortdoen, zelf zor gen voor haar zoon, die ten slotte genoe gen meenam. Met meer angstvalligheid nog dan vroe ger werden bezoekers geweerd. Aanvan kelijk kostte 't moeite aan beiden, hun veranderde gezindheid in alles te toonen, maar van lieverlede ging dat beter. Eenige jaren verliepen, toen stierf de oude en werd in den grafkelder der heeren van Aldenghoir bijgezet. Het heele dorp praatte er over niemand begreep, waaraan ze die eer dankie. Philip verliet het kasteel zoo spoedig mogelijk na haar dood, om er nooit meer terug te keeren. Na zijn dood ging 't eigendoms recht over aan een neet van moederskant, die de bezitting in perceelen verkoopen liet. Den inboedel van het kasteel bracht hij over naar Provence en bladerend in de aanteekeningen, die in een groot foliant door zijne voorouders waren opgeteekerid, vond hij ook eenige woorden van Philip, den laatsten heer van Aldenghoir, die o.a. aangeteekend had Sic transit gloria mundi. Philippus ab Aldenghoir castellum palrum re- hquit post mortem matris, quae in nobilitate cordis quam in nobilitate nominis superior erat. Einde. NIEUWSBLAD voor liet Land van Heusio 6n Altëna, de Langstraat enite BomsnolerwairEl CIJBA 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1