Voor de a. s. St. NICOLAAS Jeukende f „A T L A S" aan de groote Mok Kristal en Porcelein, Firma ALPH. HÜPSCH, KOFFIE IN PAKJES IS DE BESTE. ANT. METSELAAR Groote sorteering Saxische Figuren en Vazen. Echte Kopenhaagsche Figuren en Vazen, etc. IIEUS» FA Bezichtig gedurende deze weken mijne Etalages. 's-BOSCH Vughter straat 19. s? Verkrijgbaar bij c? Wijksche poorl N. 4 't Moei Aanbevelend, Telephoon 715. grijpen van Nederland en Denemarken en er op dat tijdstip geen troepen beschikbaar waren om de grens tegen nieuwe vijanden te verdedigen. (Vandaar in dien tijd de geheimzinnige loopgraven aan onze Oost grens). Lloyd George heeft nu in het Lagerhuis verklaard dat hij alle gewapende interantie in Rusland afkeurt. Het leveren van wa penen en munitiën aan het witte leger om de bolsjewisten te bestryden haalde niets uit en kostte Engeland te veel geld. De verschillende politieke partijen moeten in Rusland maar tot overeenstemming zien te komen maar het kostte hun niet, langer de hand in dit wespennest te steken. De liberalen en de arbeiderspartij juichten hem ten zeerste toe. De Westminster Gazelle zegt dat uit het debat over Rusland blijkt dat de regeering en haar bondgenooten geen Russische po litiek [hebben. Als de lente weer in ons land is, zal blijken hoe noodig een besliste politiek is. De belangrijkste overweging is, dat het bolsjewisme geen onverander lijke factor is. Het accornodeert zich en wordt meer geordend hoewel sowjet-Rus- land, een antipathieke en autoritaire staat is, is een boycott van zulk een staat ver keerd. De aanraking met de buitenwereld zal het bolsjewisme nog meer veranderen. Rusland moet gevoed worden en de handel met Rusland opnieuw beginnen. winterhanden en wintervoeten, ruwe, gesprongen en strakke huid, barsten, kloven, springende lippen. Gebruik FUROL. In doozen van 30 en 60 Ct. Rij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. Ken revolutie te Wiadiwostok. Te Wiadiwostok is een revolutie uitge broken. Het departement van buitenland- sche zaken heeft vernomen, dat daarbij alleen Russen betrokken zijn. o Ernstig vliegongeluk te Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat een Fransch vliegtuig met zeven passagiers van een groote hoogte nabij Guadalajara naar beneden gestort is. Drie der inzittende werden gedood, de overigen werden ge wond. Zwitserlaud eu de volkenbond. De Nationale raad heett met 128 tegen 43 stemmen in laatste lezing het ontwerp van den volkenbond aangenomen en goed gekeurd, dat Zwitserland tot den volken bond toetreedt. Deze beslissing moet nog aan een referendum worden onderworpen. o tulusten in Egypte. Uit Cairo wordt gemeld, dat aldaar en in Alexandrie Dinsdag wederom ongeregeld heden hebben plaats gehad eenige winkels werden geplunderd, en verscheidene personen gewond. De troepen herstelden de orde. Spoorwegongeluk te Frankrijk. Uit Toulouse wordt gemeld Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad te Castelnaudarij. Een der wagons van sneltrein 159 is door tot nog toe on opgehelderde oorzaak gederailleerd en bot ste tegen een locomotief, die op een ver dere lijn stond. De wagon werd totaal verbrijzeld, drie der inzittende reizigers werden gedood, terwijl zes anderen min of meer ernstige kneuzingen opliepen. o Spoorwegongeluk tn de Elzas. De sneltrein van Bazel reed op de lijn van Straatsburg in volle vaart op een goe derentrein. Drie coupé's van den sneltrein werden vernield, een goederenwagen ge raakte in brand, maar werd door het per soneel gebluscht. Tot Maandagavond was in Straatsburg het aantal dooden en ge wonden nog niet bekend, doch men zegt, dat het zeer hoog zal zyn, 17 gewonden zijn in de ziekenhuizen te Straatsburg op genomen. De sneltrein had veel passagiers. De oorzaak wordt toegeschreven aan het weigeren van het signaal door den sneeuw storm en nevel. Voed voorbeeld. Nu de belastingen schier over alle lan den ondragelijk worden, doet het goed te vernemen hoe in Engeland een rijke man het zich voorstelt van dien algemeenen druk verlost te kunnen worden. De kan selier van de schatkist heeft n.l. 150 000 pond aan stukken 4 pet. rentende Engel - sche schuld van F. S. T. ter vernietiging ontvangen. De schenker heeft met die som een vyfde van zijn vermogen weggegeven »als een dankoffer, in de vaste overtuiging dat wij nooit meer zulk een gelegenheid zullen krijgen om ons land den vorm van hulp te verleenen, die op het oogenblik van zoo overwegend belang is.c F. S. T. had de schenking al maanden geleden in een brief aan de Tunes aange kondigd, waarin hij o.m. zeide dat »alle standen gevaar liepen om verzwolgen te worden door een golf van buitensporigheid en materialisme. Het is zoo gemakkelijk om van geleend geld te leven; zoo moeie- lijk om te begrijpen dat men dat doet. »Hoe kan de natie de ernst van den financieelen toestand aari het verstand ge bracht worden dat liefde voor het land beter is dan liefde voor het geld. Dit kan alleen gebeuren door een voor beeld, en de rijke standen hebben thans een gelegenheid om diensten te bewijzen, die nooit kunnen terugkomen. Zij kennen het gevaar van de tegenwoordige schuld zij kennen de moeilijkheden van een algemeene wettelijke kapitaalhelfing in de praktijk Laten zij daarom ztchzelven, elk naar de mate van zijn krachten een v r ij w i 1 I i g e heffing opleggen. Het moet mogelijk zijn om binnen twaalf maanden aan den kanselier van de schatkist een zoodanige som te betalen, dat den belastingbetalers daardoor 50 millioen in het jaar be spaard zou worden.® Mocht dit kranige voorbeeld ook in ons land hunne navolging vinden. Ernstige droogte te Australië. De Londensche correspondent van de Tel. meldt De aTimes® verneemt uit Sydney, dat de droogte een grooteren omvang heeft aangenomen dan iemand zich kan herinne ren. In het N-W. van N-Z-Wales is het land over 100 mijlen een bewegelijke zand- massa geworden. Steden en dorpen wor den verlaten. Vele squatters zijn geruïneerdt Eén heeft ongeveer 40.000 schapen ver loren. De spoorwegen zijn gedwongen het vervoer van wol te verminderen en speci ale treinen met water te laten loopen. Er is zelfs niet genoeg tarwe voor den uitzaai van het volgend jaar. De oogst van Victoria is 46 pet. beneden dien van het vorige jar en d ie van N-Z- Wales vertoont een dienovereenkomstige vermindering. o Een monster. Een Belgisch ingenieur in Katanga heeft in de buurt van Elisabethville, waar hij op jacht was, een monster aangetroffen, zooals tot nu toe niet bekend was. Het beest is 8 meter lang en had twee slag tanden, die op horens geleken en nog een hoorn op den neus, voorpooten als van een paard en tweehoevige achterpooten. Tusschen de schouders droeg het een geschubden bult. Het beest bracht ook een bezoek aan een dorp, waar het hutten vernielde en enkele inboorlingen doodde. De regeering heeft verboden het beest te dooden, omdat mogelijkheid bestaat, dat men te doen heeft met een dier uit een voorhistorisch tijdperk. K. Hagenbeek verteld in zijn bekend boek »Van Dieren en van Menschen®, dat hij indertijd door geloofwaardige reizigers uit diezelfde streek hoorde gewagen van een dier, ïhalf olifant, half draak®, dat daar nog zou leven. —o BINNENLAND. De winkeljuffrouwen-dierenbende te Nymegen. De aangehouden winkeljuffrouwen hebben thans allen bekend en zijn op vrije voeten gesteld. Het onderzoek van de politie duurt echter voort en de recherche krygt telkens nog nieuwe draden van dit warnet van knoeierijen en bedrog in handen. Het blijkt thans, dat er bijna geen winkelier van beteekenis in de stad is die niet bestolen is of althans goederen vermist. Of ook zij slachtoffers zijn van de bende, welker praktijken zijn ontmaskerd, zullen de ver dere nasporingen moeten aantoonen. Curiositeitshalve laten we hier den in houd volgen van een »dreigbrief«, dien de recherche ontving Adres Het corps recherche Hoofdbureau van Politie, Alhier. Aan het Corps Recherche I Zoek niet verder Laat alle meisjes los, anders verklaren wij jullie alle den oorlog Dan zult ge iets aanschouwen waarvan een trilling door Europa zal gaan, wij wachten jullie, maar niet zonder strijd. De hand die worgt®. Kordaat. Een dame, die in het lieflijke weer 'n paar inkoopen had moeten doen en de ge schenkjes voor de jarige in twee pakjes, een vierkant en een langwerpig, aaneenge bonden bij zich droeg, bemerkte bij het in stappen in de tram, dat laatstbedoeld pakje werd afgesneden of afgeknipt. Op dat pakje had zei haar tramkaartje vastgestoken met een speldje met blauwen steen. Ter wijl de tram zich in beweging zette, stapte een als heer gekleed persoon op het achter balkon, die een langwerpig pakje bij zich had, waarop het brochetje met blauwen steen was vastgemaakt. De dame, vertelt de Avondpost«, hield het heerschap goed in het oog en toen hij bij een halte aanstalten maakte om uit te stappen, drong zij zich met een kwasie be leefd »pardon® vóór hem, stapte het eerst uit, wist hem een oogenblik het afstappen onmogelijk te maken en zei toen vierkant in zijn gezicht lk geloof dat u daar een pakje bij u hebt, dat u niet toebehoort. In een oogwenk was er een oploopje rond de twee. Juist hetgeen de dame had bedoeld. De heer mopperde iets terug. Neen vriend, zoo kom je niet van me af, hield de dame kordaat vol. In het langwerpig pakjp, dat u nu achter uw rug houdt, zitten ze noemde den inhoud op Als ik me vergis, dan zal ik u mijn ver ontschuldiging maken en u een gulden ge ven, die u kunt gebruiken voor uzelven, of aan een arme kunt geven. Ik heb met je praatjes niets te maken, kale madam, sprak de heer. In mijn pakje zitten twee halsdoeken en twee kammen. Kijken laten, kwam nu een jongen werk man tusschenbeide. Neen, dat pakje mof fel je niet weg of je krijgt met mij te doen. Het werd nog minder parlementair. De werkman bleef even bedaard als de dame en zeide eenvoudig Neen 1 meester, je komt hier niet vandaan eer je ons allen, zooals we hier staan, hebt laten zien wat er in het pakje zit. Die dame kan zich vergissen en wil dadelijk haar vergissing goed maken. Als het zuivere koffie is, dan kan je daar niets tegen hebben en nou met verheffing van- stem heel gausv het pakje open, of. Twintig, dertig paren oogen tuurden een seconde later naar den inhoud van het pakje, dat werkelijk bevatte hetgeen de dame had opgenoemd. Alsjeblieft dame, zei de werkmans-arbiter daar hebt u uw spullen terug. En jij vort, eer de politie komt. Hij hoefde het geen tweeden keer te zeggen. Het heer maakte beenen alsof hij zevenmijls laarzen droeg. De dame wilde den werkman den gulden aanbieden. Dank u mevrouw, ik verdien gelukkig een goed stuk geld en ik heb hem dus niet noodig, loopt u maar een eindje ver der daar staat een oud vrouwtje met lu cifers maak die eens blij. Hetgeen de dame zich haastte te doen. o Woningnood. De heer Bergman was op weg naar hnis. Den geheelen dag had hij zonder succes huurbordjes nafgeloopen®, verhuur kantoren bezocht zonder resultaat. Alle in aanbouw zijnde woningen waren reeds tot in het derde geslacht verhuurd. Plotseling hoort hij eer gil en het ge plas van een drenkeling in de gracht, waar langs hij wandelde. Twijfel was onmogelijk het was de stem van zijn vriend Daalman. Het hulpgeroep ignoreerend snelt de heer Bergman naar den huisbaas van zijn verdrinkenden vriend en zegt ademloos: Excuseer me, maar mijn vriend Daal man is zoo juist aan het verdrinkenzou ik de voorkeur mogen hebben bij het huren van zijn woning.® »'tSp(jt meiwei®, zei de huisbaas, »u is al te laat. Ik heb het zoo juist ver- huurd aan den heer, die uw vriend te water heeft geduwd.® PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heasden. De opgave voor deelname aan de schietwedstrijd voor leden der Bur gerwacht kan plaats hebben tot en met Zaterdag a.s. bij het Bestuur. Tot correspondent voor de inter communale Arbeidsbemiddeling is benoemd de ambt. ter secr. J. Deurloo alhier. De Gemengde Zangvereeniging sCrescendo® alhier zal op Woensdag 26 en Donderdag 27 Nov. hare eerste uit voering in dit seizoen geven. Wij twijfelen niet of velen zullen weder van de geboden gelegenheid om iets goeds te hooren profiteeren. Zie achterstaande advententie. Werkendam. Tot hoofd aan de Open bare school te den Biesbosch is benoemd de heer van Dijk uit Dordrecht. Aalburg. Donderdagavond had de landbouwer P. Lakerveld het ongeluk met zijn paard en wagen, waarop verschillende personen zaten, boven van den dijk te tui melen. Zoowel de inzittende als paard en wagen brachten het er, wonder boven won der, zonder eenig letsel af. Nu de sneeuw weggedooid is maken de landbouwers baast het nog te velde staande naar huis te halen. Zoo is de landbouwer J. Kolf bezig met knolrapen rooien, waarbij hij exemplaren aantreft die het kolossale gewicht van tien pond hebben. Babiloniënbroek. Vrijdagavond j.l. had in 't café v. Beek alhier een vergade ring plaats ten doel hebbende een coöpe ratieve Verbruikersvereeniging op te richten. Als spreker was opgekomen de heer A., wachtmeester der Kon, Marechaussees te Dussen. Na eenige discassie gaven zich slechts 4 personen op als lid, v. nl. waren dit welgestelde boeren. Door de mindere klasse werd weinig voor Coöperatie ge voeld en werd opgemerkt dat er reeds een 50tal neringdoenden ons dorp bezochten waaronder er zijn wien het ternauwer nood een redelijk bestaan oplevert en wordt daarom Coöperatie overbodig genoemd daar er al concurentie genoeg is. Door het Bestuur der IJsclub »Ju- liana« zijn de functies als volgt verdeeld W. Straver Abrz, Voorzitter, C. Muskens, Secretaris, J. Straver Adrz. Penningmees ter, A. de Graaff Bz. en W. Verhoeven, Commissarissen. Capelle. Woensdagavond werd in het stationskoffihuis alhier door den heer C. Klein, ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Tilburg, een uiteenzetting gegeven van de op 3 December e.k. in werking tredende Invaliditeitswet, van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele per sonen gebruik gemaakt. Deze werden door den eminenten spreker op afdoende wijze beantwoord. Een 80 personen woonden deze vergadering bij. Men deelt ons mede, dat een dezer dagen in de tuinderij van C. V. alhier een witte bunzing gevangen werd. Zeker wel iets zeldzaams. Op 4 December e. k. hoopt onze getrouwe en ijverige postbode, C. V. den dag te herdenken, waarop hij 20 jaar in vasten dienst der posterijen is. Wij wen- schen hem daarmee van harte geluk en hopen, dat hij nog vele jaren in het belang dezer bevolking mag werkzaam zyn. Donderdagiddag ontvreemdt eon In doozen van SOen 9 O cent bij Apoih. en Drogisten voorbijtrekkende bedelaar een paar rijkap- pen van den heer A. J. d. R. Onmiddellijk werd dit opgemerkt door een bediende van laatstgenoemden heer, die den dief achter- nasnelde en hem het gestolene ontnam. Naar men ons mededeelt zullen ook in deze gemeente enkele kinderen uit het noodlijdende Oostenrijk bij de ingezetenen liefderijk worden opgenomen. Wij juichen dezen eersten stap in onze gemeente van harte toe en hopen, dat er nog meer ge daan zal worden tot leniging van den grooten nood in genoemd land. Eethen. Heden zijn aihier tot nota- helen van onze Ned. Herv. Kerk herkozen, de heeren van Oudheusden en A. Tim mermans. Meeuwen. Op het postkantoor alhier werd over 1918 aan aangeteekende brieven, postwissels en ander geldswaardig papier, omgezet een bedrag van niet minder dan f76462,50. Door de duisternis en de slechte wegen misleid geraakte dezer dagen de heer v. d. H. met zijn rijwiel te water. Met moeite gelukte het hem weder den vasten wal te bereiken en kwam zoodoende gelukkig met een nat pak en den schrik vrij. De deze week gehouden lezing door een ambtenaar van den Arbeidsraad te Tilburg was goed bezocht. Op duidelijke wijze werden de aan wezigen over de Verzekeringswetten inge licht. Na afloop werd de gelegenheid open gesteld tot het doen van vragen waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. In de openbare school alhier is weder de Nutsbibliotheek gearriveerd, zoodat thans wederom voor een ieder aangename en goedkoope lecturen is te verkrijgen. Nienwendijk. a.s. Vrijdagavond 28 Nov. zal in de Geref. Kerk alhier des avonds half zeven voor de Geref. Jonge- lingsvereen. »De Zaaier® optreden Ds. Rull- man van Utrecht met het onderwerp»De communistische heilstaat«. Oudendijk. Deze week werd door eenige jongelui uit onze gemeente, met een lijst gecirculeerd, om gelden te verzamelen, tot dekking van de onkosten voor het op te richten fanfarecorps. Woensdagmorgen vond de landb. J. A. alhier een vet varken dood in het hok liggen. De veearts kon den aard der ziekte tot heden niet vaststellen. Veen. Dat het vee nog hoog in prijs blijft mag zeker wel dienenj het bewijs, dat van de landbouwer C. alhier een melkkoe werd verkocht voor den prijs van f 1000. De heer J. Stap, volontair ter se cretarie alhier, is benoemd tot Correspon dentder internationale arbeidersbemiddeling. Dinsdagavond werd in het school lokaal alhier, door de heer J. uit Breda een lezing gehouden met het doel de ar beiders en werkgevers uit te leggen het doel der invaliditeitswet. Er was veel be langstelling. Enkele aanwezigen stelden nog eenige vragen aan den spreker, welke op duidelijke wijze werden beantwoord. Wijk. Donderdag j.l. is de koopman L. B. uit Veen, nabij de Aalburgsche steeg met kar en paard te water geraakt. Voor een groot bedrag aan kruidenierswaren en manufacturen zijn daardoor verloren gegaan. Het is wel te wenschen dat de Kolder- besturen uit Wijk en Aalburg op dergelijke gevaarlijke punten afdoende maatregelen t.omen. 's Gravemoer. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie van 12 Nov. j,l. G no. 356 is de rekening dezer gemeente over 1918 gesloten en vastgesteld, zooals deze door den Gemeenteraad was ingediend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2