voor iet Land van Heusden an Alteon, ie Langstraat en ie ia. 311 Zaterday 22 Meier. Gewone huidkwalen iablellen BEHOORENDE BIJ HET en het geneesmiddel ervoor. Een uit de lichaamsgesteldheid voortko mende huidkwaal vereischt medisch advies. Er zijn echter bepaalde opgedane huidaan doeningen, die spoedig moeten zwichten voor verandering in gewoonten en voeding, en behandeling met een speciale, antisep tische zalf. Tot de laatste behooren de roosachtige, dragende, roode, droge of natte vormen van eczeem, die uit onzuiverheid van het bloed, geestelijke inspanning of besmetting ontstaan. Andere soortgelijke aandoeningen zijn dauwworm, gordelroos psoriasis, winter handen, waterpokken huidjeuking enz. Bij al deze huidkwalen is volkomen zin delijkheid, geregelde stoelgang, rust, een voudig voedsel en onthouding van alkohol noodzakelijk. Men mag niet over de aan gedane deelen wrijven of krabben wegens de daaruit voortvloeiende misvormingen en gevaren. Om de jeuk en pijnlijkheid te verdrijven is een speciale zalf noodig en Foster's Zalf wordt hiervoor alom geprezen. Zij heelt en geneest bovengenoemde jeukende huidkwalen. Foster's Zalf dient licht te worden aan gewend na afsponsing en zacht drogen der aangedane deelen. Een enkele doos van deze speciale zalf is gewoonlijk voldoende om zelfs hardnekkige huidaandoeningen te genezen. De zalf is ook bijzonder geschikt voor in- en uitwendige aambeien. Let op den juisten naam Foster's Zalf Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1.75 per doos, Vergadering Van den Raad der Ge meente WIJK c.a. cp Dinsdag 18 Nov. des v.m. kwart over negen. Voorzitter R. J. v. Doveren. Secretaris E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt met gebed geopend, waarna de notulen der vorige gelezen en onveranderd vastgesteld worden. Het lid Roza brengt rapport uit over het onderzoek der gemeenterekening 1918 en zegt dat de commissie eenige kleine aan merkingen had, die inmiddels in orde zijn gemaakt. De Voorzitter zegt dat deze aanmerkingen zeer correct waren en indien de commissie die niet had ontdekt, Ged. Staten er waarschijnlijk mede zouden zijn gekomen. liet lid Roza zegt verder dat de com missie bij het nazien der inkomsten heeft bevonden, dat de aanslagen voor den II Omslag zoo willekeurig zijn geweest. Zoo staat een gewoon werkman hooger aange slagen dan een boer met eigen land en vee op stal. De commissie is dan ook van oordeel dat bij eene nauwkeuriger vaststel ling van de aanslagen geen 4°/0 zal behoeven te worden geheven, doch zoo niet met 2^3 dan toch zeker met 3% volstaan zal kun nen worden. Dat de Hoofd. Omslag nu wel niet aan de orde is, en de commissie die de nieuwe verordening moet samen stellen dit heeft te regelen, doch dat het goed is dat het publiek er nu reeds iets van weet, Dat de commissie geen verdere aanmer kingen heeft, dat het echter wel goed was, dat eenige nadere toelichting werd gegeven omtrent de gemeenteschulden, aangezien de meuwe leden hiermede niet op de hoogte zijn. De Voorzitter zal deze toelichtingen geven lij punt 3 van de agenda n.l. bij de aan- beiding van de gemeentebegrooting 1920. Hierop wordt de rekening 1918, die een totaal inkomsten aanwijst van f 33112.52 en een totaal uitgaven van f31854.74, dus een batig saldo heeft van f 1257.78, met algemeene stemmen goedgekeurd. Hetzelfde lid brengt namens de commis sie rapport uit over de rekening van het levensmiddeienbedrijf 1918 en vraagt inlichtingen waarom het Vio prijs ver schil van sommige artikelen afzonderlijk staat uitgetrokken, terwijl het van andere in één bedrag op de rekening staat ver meld. De Voorzitter deelt hierop mede dat de bedragen betrekking hebben op aardappelen en meel, welke bedragen ook in eens worden uitbetaald. Het lid Roza gaat hierop verder en zegt dat de rekening een totaal ontvangsten aanwijst van f 36077.88 en aan uitgaven van f36607.885 zoodat er een nadeelig saldo is van f530.005 over 1918. Dat het heel aardig lijkt, doch hierbij in aan merking dient te worden genomen, dat bij de ontvangsten zijn vermeld 2 leeningen van 1000 en eene leening van f 2500. dat de rekening over 1917 een voordeelig saldo had van f 1306.25, zoodat het levens middelen bedrijf over 1918 de gemeente heeft gekost f 6336.26. Dat het goed is, dat het publiek hiervan kennis neemt, op dat, indien straks de menschen moeten be talen, zij niet de schuld op den Raad be hoeven te schuiven. De Voorzitter zegt dat de f 6336.26 nog niet juist zijn want dat voor den dienst 1918 nog betaald moet worden f 1200 aan het graanbureau, waar van de rekening pas is ingekomen, zoodat het bedrag wordt f 7536.265. Roza zegt verder, dat de commissie niet op de hoogte is met alle artikelen van het levensmiddeienbedrijf, doch dat het hare aandacht heeft getrokken dat op de reke ning geen post voor komt voor de ver strekte carbid. Volgens den Voorzitter- komt deze post ten laste der rekening 1919 en vreest hij dat met de op deze agenda aangevraagde leening van f 2000 voor het bedrijf, nog niet volstaan zal kunnen wor den. Roza merkt op, dat op de rekening een post voorkomt van f 275.voor be taalde provisie aan C. v. d. Mooren inzake de boter voorziening, waarvoor onder no. 164 wel een bijlage voorkomt, doch welke bij lage niet voor ontvangst is geteekend. v. d. Velden. Was deze provisie voor alle boterhandelaren of slechts voor één. Ik meen gehoord te hebben dat deze pro visie onder de verschillende handelaren verdeeld had moeten worden, doch dat dit niet gebeurd is. Voorzitter, v. d. Mooren trad als leve rancier op en deed met nog twee andere personen de zaken, met wie hij de provisie ook verdeelde. v. d. Pol. De provisie had onder alle handelaren verdeeld moeten worden, even goed als de bond van boterhandelaren heeft bepaald, wat aan G. v. d. Pol toe kwam voor den vei koop van boter in Wijk en aan A. Bouin-an voor den verkoop te Aalburg had de bond ook moeten be palen, wat aan ieder toekwam van de pro visie, G. v. d. Pol en A. Bonman genoten voor al hunne moeite slechts 5 a 6 gulden in de 10 dagen terwijl v. d. Mooren f 10, 11 tot 15 opstreek, waarvoor hij niets behoefde te doen. Voorzitter, v. d. Mooren was de chef, deze bracht mij het geld met de bonnen. De Secretaris deelt hierop mede dat indertijd door B. en W. was bepaald, dat de provisie onder alle handelaren zou ver deeld worden en van dit besluit aari v. d. Mooren is kennis gegeven, doch dat daarop nooit eenig antwoord is ingekomen en dus feitelijk ten onrechte de provisie aan v. d. Mooren is uitbetaald. v. d. Velden. Het is de schuld van de boterhandelaren zelf, deze hadden maar voor hun recht moeten opkomen en er niet bij moeten blijven zitten. Nadat de Voorzitter heeft toegezegd de bewuste kwitantie alsnog te zullen doen teekenen, wordt de rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Voor het onderzoek der rekening Afdee- ling Aalburg (Ebbe) 1918, zou de Voor zitter dezelfde commissie willen aanwijzen, als die de gemeenterekening heeft onder zocht. Het lid Roza zegt, dat hij de op dracht zeer vereerend, doch ook zeer wer, kelijk vind. Het lid v. Kuijk dringt aan op betere verlichting van de secretarie, opdat de commissie 's avonds eerst de buurt niet op behoeft om licht te hebben. Nadat de Voorzitter betere verlichting heeft toege zegd, laten de heeren zich hunne benoeming welgevallen. De aangeboden gemeentebegrooting voor 1920, geeft aan voor totaal ontvangsten f 34334.78 en totaal uitgaven f 49486 41 alzoo een te kort van f15000. dat gedekt zal moeten worden door den Hoofdelijken Omslag, zoodat deze verdubbeld zal moeten worden. De Voorzitter deelt mede, dat de gemeente heeft loopen aan leeningen een bedrag van f17.800, waarvan alleen voor het levensmiddeienbedrijf f17.300. Het lid v. d. Velden zegt, dat op de begrootirig geen post is uitgetrokken voor de verstrekking van klompen aan behoeftige schoolkinderen. Volgens den Voorzitter vond de Commissie tot wering van school verzuim de post te klein en heeft derhalve van de verstrekking van klompen afgezien. De Begrooting wordt gedurende 14 dagen ter inzage gelegd. Het aangaan van eene leening groot f 2000 voor het levensmiddeienbedrijf wordt, met algemeene stemmen goedgekeurd. Nu komt aan de orde de wijziging van het sluitingsuur der herbergen op Zondag. De Voorzitter zegt dat dit een voorstel van het lid Boender is en deze het wel even zal willen toelichten. Boender. Ik zou de herbergen de3 Zon dags den geheelen dag willen sluiten. Roza. Volgens artikel 7 van de Drank wet mag eene herberg des Zondags niet den geheelen dag gesloten zijn. Boender. En in andere plaatsen dan, b. v. te Veen. Voorzitter. Dit is een ander geval, daar sluiten de menschen vrijwillig. v. d. Velden. De menschen strijden tegenwoordig voor hunne rechtspositie en vrijheid en gaan wij nu door het sluiten der herbergen, de vrijheid van de ingezetenen van Wijk en Aalburg niet aan banden leggen Roza. Ik geloof dat er meer herrie door zal ontstaan. Ik heb het gemompel hier en daar wel gehoord. De leden die voor sluiting zijn mogen dit wel in aanmerking riemen en zullen zelf daarvoor de verant woordelijkheid en den last hebben te dragen. v. d. Pol. Dit zal we! losloopen. Het over groote rechtsche gedeelte der ingeze tenen wil de sluiting. Voorzitter. Ik ben in beginsel altijd tegen sluiting geweest, doch ik heb tegen woordig zoo'n last van de Veenschen, dat ik om deze reden zou willen sluiten. Ik kan Zondagsavonds de Veenschen geregeld door den Veldwachter laten wegbrengen. Ze gooien bij Vos op de blinden, bij een ander halen ze de pannen van het dak en zoo al meer, ze komen alleen hier om jenever te drinken. Roza. Mijnheer de Voorzitter, hoe lang duurt deze herrie al. Voorzitter. Al een jaar of drie. Roza. Dan verwondert het me, dat er nog nooit een procesverbaal is gemaakt. Me dunkt als ze nu en dan eens op de bon werden gezet, zou er best een einde aankomen, ik wijt de geheele herrie aan te weinig politietoezicht. Voorzitter. Het is heel lastig om ze te bekeuren. Bouman heeft zich meer malen verdekt opgesteld, maar het is of ze het ruiken, want dan gebeurd er niets. De Voorzitter deelt mede dat de nieuwe Veldwachter met 29 November in dienst hoopt te treden. Boender. Als ze de herbergen des Zondags toch een tijd open moeten zijn, kan het wat mij betreft, bij het oude blijven, want dan moet ik mijn beginsel toch verzaken, v. d Pol. Dit is niet waar. Door de herbergen een zekeren tijd van den dag open te laten, komt ge mei in strijd met uw beginsel, want dit is de schuld van den wetgever. v. d. Velden. Al de herrie die er is wordt hoofdzakelijk verwekt door aanko mende jongens, die niet in de herbergen komen. Een weduwvrouw te Aalburg, sprak my deze week ook hierover, ze wierp de schuld op den Raad, en weet je wat ik die vrouw heb geantwoord, begint gij eerst met uw zoon, dat een der grootste belhamels is thuis te houden, en het zal al vee! verbeteren. v. d. Pol. De ouders hebben niets meer over hunne kinderen ie zeggen. N v. d. Velden. Het is treurig dat u dat moet zeggen. Ik heb een jongen van 17 en een van 18 jaar en ik geef u de ver zekering, dat als ik zeg jullie blijft uit de herberg dat ze het zullen doen ook. v. d. Pol. Dan zijt gij een goed huis vader, doch de meeste ouders sturen hunne kinderen de straat op. Roza. Wij moeten ook rekening houden met de kasteleins, de Zondag is hun besten dag en ik zou het willen zoeken in beter politietoezicht er is in geen jaren een proces verbaal opgemaakt Voorzitter. Ik vind dat de zaak nu ge noeg is besproken en verzoek het lid Boender een voorstel omtrent de sluiting te willen indienen, er zijn in de gemeente linkschen en rechtschen en we moeten met beiden rekening houden. Het lid Boender stelt hierop voor om des Zondags te sluiten van half tien tot twaalf uur en van 2 tot vier uur, en des avonds om 8 uur. Bouman. En als er 's avonds kerk is. Boender. Dan natuurlijk ook sluiten. Roza. Dit is een gevaarlijke bepaling, want dan zal de domine 's avonds kerk gaan houden. Voorzitter. Nu dat geloof ik niet. Het voorstel Boender hierop in omvraag gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de leden v. d. Pol en Roza. De wijziging der gemeentebegrooting zal in een volgende vergadering worden be handeld. Ingekomen 1. Een verzoekschrift van de Sportver- eeniging D. V. O. te Wijk en Aalburg om als nog de beschikking te mogen heb ben, voor het houden van gymnastiek oefeningen, over het gyronastieklocaal te Aalburg, aangezien dit beter geschikt is dan het locaal te Wijk en het locaal te Aalburg alle avonden vrij is. De Voorzitter is evenals in de vorige vergadering sterk tegen het afstaan van het locaal te Aalburg. Het voorstel van het lid Roza om voor- loopig bij wijze van proef het locaal te Aalburg beschikbaar te stellen en toezicht te doen uitoefenen, of het in orde wordt gehouden, wordt aangonomen met 4 tegen 3 stemmen. B. en W. zullen voor het toezicht zorgen. 2. Een verzoekschrift van de Wed. v. d. Maaden om des Zaterdagsavonds in plaats van om 9 uur, om 10 uur te mogen sluiten, wordt met 6 tegen 1 stern, die van het lid Vos, toegestaan, met dien ver stande, dat deze bepaling ook voor de overige kasteleins geldt. 3. Een verzoek van den telephoon- houder v. d. Maaden om verliooging van salaris. De leden zijn het allen eens dat zijn salaris veel te gering is voor de diensten, die dezen ambtenaar er voor moet ver richten. Na eenige toelichting door het lid v. d. Velden, keurt de Raad dan ook met algemeene stemmen een salarisver- hooging goed van f400.'s jaars, ingaande 1 Juli 1919. 4. Goedkeuring Raadsbesluit vaststelling huurwaarde onderwijzerswoningen. 5. Brief Gezondheidscommissie dat het sala ris van den secretaris van dit college is ge bracht op f 850. 6. Circ. Afd. Noordbrabant Bond van Ned. Gem. Ambten, om de salarissen der ambtenaren ter secretarie te herzien. Deze stukken worden aangenomen voor kennis- geving. De Raad besluit met het oog op het vrou wenkiesrecht Ged. Staten voor te stellen, de gemeente in 2 stemdistricten te verdeeleri, n.l. district Wijk en district Aalburg. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor deze vergadering heeft, vraagt het lid van Kuijk of bet torenuur werk te Aalburg rnet eens kan worden nagezien, de wijzer langs den dijk staat reeds een half jaar op 2- uur en is ge- passeerden nacht op 6 komen te staan. De Voorzitter zal de beide uurwerken dat te Aalburg en te Wijk doen nazien, aangezien dir laatste geregeld voor loopt. v. d. Velden. Mijnheer de Voorzitter, de dijkwerker v Ry-wyk is 3 a 4 dagen per week wei kzaam op den Hoogen Maas dijk en krygt daarvoor betaald f 1.per dag. Voor den tegen woord igen tijd is dat toch geen loon meer. Ik weet wel, de man is oud, toch als we een ander nemen kost het de gemeente veel meer. Voorzitter. Ik heb hier ook reeds aan gedacht doch heb het by de vaststelling van de begrooting vergeten. We kunnen dit ech ter in de volgende vergadering bij de be handeling van de begrooting bespreken. Ook het lid Vos is voor behandeling in de volgende vergadering, aangezien het in middels half een is geworden en hij naar huis wil v. d. Velden. De belangen van de ge meente gaan voor naar huis gaan, als we thuis zijn kunnen we niet meer praten. Mijnheer de Voorzitter hoe lang hebben de leden van de schattingscommissie nog zit ting en wie zijn dat Voorzitter. Dit zijn de heeren P. Laker- veld, W. v. Wijk, W. Mouthaan en C. B. Vos. Ik meen dat zij nog twee jaar zitting hebben. v. d. Velden. Ik vraag het daarom, omdat mij gebleken is, dat hunne schat tingen niet juist zijn. Als wij een functie op ons nemen, moeten we die volgens recht en billijkheid en volgens ons beste weten waarnemen. We moeten het belang der gemeente voorstaan maar we mogen Ryks- schatkist niet benadeelen. Ik vind het treurig dat ze een man als Adr. v. Bergeyk, die alles op gehuurd land moet verdienen, zoo hoog aanslaan, dat hij t 25,27 in de Rijksinkomstenbelasting moet betalen en derhalve buiten de Invaliditeitswet valt, terwijl ze een boer, met 4 5 bunder land, zonder een cent schuld en vee op stal, omdat het een familielid of een goede kennis is, zoo aanslaan dat hij slechts 4 5 gulden belasting betaalt en dus tot zijn sterfdag wel van de Invaliditeitswet trekt. Als ze nog zoo lang zitting hebben kunnen we er niets aan doen, doch het was het beste dat er zoo spoedig mogelijk verandering in kwam. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraadsvergadering te 's-GRAVE- MOER. Donderdagavond 13 Nov, hield de Raad dezer gemeente eene openbare ver gadering, bijgewoond door alle leden. Voor- een probaai en onfeilbaar middel zijn le^en spierpijn, rbeiimaliek^ewicliispijn stijve hals. spit in denru^,influenza, jicht .hoofdpijn,oorpijn, aandezichlspijn,kiespijn. Per koken 60ch 5 kokers f170. Verkrijgbaar bij öpoth. en drogisten. PI-IARMACEUTlSCtiE FASPIEKZEiST^ BaSUBMBBMaUH zitter en Secretaris is de beer D. Smits, Burgemeester, die na opening der vergade ring voorlezing doet der notulen van de voorgaande vergadering, welke daarna on gewijzigd worden vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van de navolgende ingekomen stukken a. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit, betreffende eene wijziging der gemeentebegrooting over 1919. b. Circulaire der Ned. Zuid-Afiikaansche Vereeniging te Amsterdam, in zake dank betuiging van het Nederlandsche volk voor geschonken griesmeeldienovereenkomstig was reeds een dankbetuiging verzonden aan Z. E. den Minister van L., N. en H. c. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit ter wijziging van het reglement op het beheer van het Algemeen Burgerlijk Armfonds. d. Circulaire van Z. E. den Minister van Arbeid van 31 October 1919 no. 227, betreffende steun bij verplaatsing van ar beidskrachten. e. Circulaire van Z. E. den Minister van Binnenl. Z^ken van 31 October 1919 no. 8471, betreffende subsidie aan de ge meente m de kosten van armenzorg, in verband met de opheffing van het Kon. Nat. Steuncomité. f. Circulaire van Z. E. den Minister van Arbeid van 3 November 1919 no. 217, aid. Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling, betreffende steun te verleenen aan werklooze leden eener vereeniging, die eene nieuwe werkloozenkas opricht vóór dat het reglement dezer kas is goedge keurd en in werking treedt en nadat dit is geschied. g. Schrijven van de Kon. Ned. Moter- wielrijdersvereeniging te Utrecht, betref fende de waarschuwingsborden nabij de gevaarlijke bocht in de kom dezer gemeente verschillende leden betreuren het, dat de Staten dezer provincie weigerachtig biijven om daar ter plaatse de provincialen weg te verbreeden en vreezen daarom, dat de put eerst zal worden gedempt als hel kalf verdronken is, daar bij het steeds toene mend snel verkeer groote ongelukken niet kunnen uitblijven. h. Schrijven van den heer A. van Eer- sel, betreffende zijne herbenoeming als se cretaris van het Burgerlijk Armbestuur. i. Circulaire van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, ter zake woningbouw voor de gemeente ambtenaren. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De voorzitter stelt verder aan de orde 1. De regeling van het salaris dec ge meenteveldwachter, ingevolge prov, bijblad no. 59 van 15 October '1919; dienover eenkomstig wordt besloten en de pensioen grondslag van den veldwachter als zoodanig voorloopig vastgesteld. 2. Een schrijven van den Fungeerend Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Dongen van 6 Nov. '19 no 509, betreffende ontslag van het personeel van liet Telephoonkantoor en afstand der spreek cel aan het Rijk eenparig wordt besloten met ingang van '1 Januari a.s. eervol ont slag te verleenen aan de telephoonhoudster, haar plaatsvervangster en de telegrambe- stelster en de spreekcel kosteloos aan het Rijk af te staan. 3. Een schrijven van mej. G. Beunis, kantoorhoudster alhier van 11 Nov. j.l., houdende verzoek al het meubiiair van het telephoonlokaal, hetgeen eigendom der ge meente is, haar kosteloos af te staan op dit verzoek wordt afwijzend beschikt, ter wijl wel eenparig wordt goedgevonden een en ander tot wederopzeggens aan het Rijk in kosteloos bruikleen aan te bieden. 4. Schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur, in zake woningbouw, waaromtrent BIJVOEGSEL Kicnwsblad KOUDE EN PIJN IN DE LEDEMATEN FABRIKANT A.MUNHARDT.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5