17 jTvan mier HALLO!! Hollaiitt eo Enoelsciie banden, SÉÈÉII516.15 A. C. v. d. WOLFF, loop® m, x HEUSDEN, (lit is HET adres Rookt KARE LI Het eenigste adres voor DAMES- EN HEERENKLEEDING w. h. BRIK Bz. Kunsthandel van F. WILMSEN, Influenza ABDIJSIROOP met 12 maanden garantie. Huishoudelijke artikelen, Kinderspeelgoed, Hout snijwerk, Figuurzaag, Ijzerwaren, Manden en Stoelen, en Trapieeren. Verder op alle gebied ruim gesorteerd. recht tegenover de F1. De Leur. I I LIJSTEiNFABRIEK Vughterstraat 118-120 's-Bosch. Tel 757, fcEE Maat- en Reparatiewerk, De meest gesorteerde en de goedkoopste winkel in Spiegels, Schilderijen, Schilderstukken, Platen, Etsen, Tegels, FRANSCHE EN ENGELSCHE PRENTEN. met algemeene stemmen wordt besloten van antwoord te dienen, om zelfs zoo mo gelijk te bouwen, beneden de aangegeven rentetax. 5. Schrijven alsvoor, betreffende de be looning van het Armbestuur, waaromtrent nadere voorzieningen worden getroffen. 6. Herziening der jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger, zoo- als deze door Ged. Staten is voorgenomen na eenige bespreking wordt besloten, dat hiertegen dezerzijds geene bezwaren be staan, alsmede om dienovereenkomstig de begrooting 1919 te wijzigen. 7. Schrijven van den heer J. Engels, verzoekende afschrijving wegens vertrek van zijn hoofdelijken omslag, waartoe wordt besloten. 8. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten, gevallen op de gemeenterekening 1918, die alleen betrof eene kleine toe lichting en daarom bereids door B. en W. is beantwoord. 9. Voorloopig vaststelling der gemeente- begrooting en die van het Levensmiddelen bedrijf over 1920 overeenkomstig het advies der commissie van onderzoek worden deze met algemeene stemmen vastgesteld. 10. Besluit tot verkoop van schaarhout en een wilgeboom. 11. Ontslagaanvrage van den heer J Engels als lid der commissie tot wering van schoolverzuim dit ontslag wordt eervol verleend. 12. Benoeming van een lid dier com missie, waartoe worden aanbevolen de hee- ren J. Dorresteijn en G. Hoefnagellaatst genoemde wordt als zoodanig benoemd. 13. Besluit tot vaststelling van den voorloopigen pensioengrondslag van den heer J. Pruissen als hoofd van het herhalings- onderwijs, welk punt wordt aangehouden. 14. Ter sprake komt de ziekte van het schoolhoofd en in verband daarmede het ongeregelde onderwijs aan de openbare school de voorzitter zegt, dat de heer Pruissen weder spoedig zijne functie zal kunnen opnemen en dat voor eene derde leerkracht reeds oproeping is gedaan, waar na spoedig benoeming kan volgen. In ver band daarmede worden B. en W. gemach tigd het schoollokaal, waarin voorloopig twee leerkrachten geplaatst zullen worden, daartoe in te richten. 15. Sluiting door den voorzitter. Vergadering van den Raad der ge meente ALMKERK, op Woensdag 12 Nov. des n.m. 2 uur. Voorzitter de heer J. C. Ottevanger. Afwezig A. Z Snoek. Na opening der veigadering wordt het gebruikelijke gebed voorgelezen. De notulen worden door den waarnemen de secr. C. v. d. Wiel voorgelezen en be houdens een kleine wijziging vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken Een verzoek van den Burgemeester om verlof als secr. der gemeente. Besloten wordt dit verlof te verleenen. Hierna wordt door den Voorz. een schrij ven voorgelezen van Ged. Staten over sa laris verhooging van Burgemeester, Secre taris en Gemeente-Ontvanger ter toelich ting wordt medegedeeld, dat het salaris in de gemeente Almkerk als volgt zou moeten zijn Minimum. Maximum. Burgemeester f'2250.f'2750. Secretaris f2250.f2750. Gem. Ontv. f1125.— f 1375. Uit de bespreking bleek dat vele leden zich niet met deze salarissen konden ver eenigen, daar deze verhoogingen de draag kracht der gemeente te boven gaan vooral daar alJes roept om normale toestanden, en zulke salarissen abnormale toestanden voort brengen, daar verhooging van salarissen een cirkelgang wordt in het leven en uit loopt op ineenstorting der Maatschappij. Re denen waarom het lid de Jong de duurte- toeslagen zou willen bestendigen, maar geen vaste salarissen zou willen vaststellen die uitloopen op faillisement der gemeente. Het lid Verschoor vindt het vreemd dat B. en W. met geen voorstel zijn gekomen, persoonlijk is hij voor de salarisregeling van Ged. Staten. Het lid Buizer stelt voor te blijven pro testeeren op degelijk gronden bij Ged. Staten, vooral daar Burgemeester en Secre taris in onze gemeente één persoon is, en het salaris zoodoende niet in handen komt van de ware werkkracht in deze. Wanneer Burgemeester en Secretaris niet gecombi neerd waren zou hij de salarissen niet te hoog vinden, maar nu gaan ze de draag kracht der gemeente te boven. Het voorstel Buizer- de Jong om Ged. Staten te verzoeken de duurtetoeslagen te bestendigen en wanneer Ged. Staten hier geen genoegen mee nemen te vragen 20°/0 af te willen trekken, om reden Burg. en Secr. één persoon is, wordt aangenomen met 6 van de 10 stemmen. Van den ambtenaar ter Secretarie de heer C. v. d. Wiel is een verzoek ingeko men om zijn salaris te brengen op s/4 van den Secretaris. De Voorzitter met enkele andere leden vinden het verzoek billijk, daar volgens hen overtuiging, deze ambtenaar geen loon ont vangt, naar het werk dat hij ter secretarie verricht, waarom besloten wordt het ver zoek in te willigen. Een schrijven van Ged. Staten om het salaris voor de gemeente-veldwachters te brengen op f 1000.-— minimum, of één jaarlijksche verhooging van f 50.plus 5% van het loon voor elk kind onder de 16 jaar. Aan Ged. Staten zal worden ge vraagd, een wijziging aan te mogen bren gen in de kindertoeslag. Meer zal de raad maar niet verzoeken, daar het toch niet zal helpen. Ingekomen zijn verder nog verzoeken van het h ofd der Openb. School aan de Voorsteeg en het hoofd der Chr. School te Nieuwendijk om f 100.per jaar voor lessen in de Fransche taal buiten de school uren. Besloten wordt deze bedragen aan te vragen bij den Kroon. Een verzoek van den leerling-machinist van het G. E. B. Almkerk om salarisver- hooging, wordt uit gesteld totdat B. en W. met de nieuwe salarisregeling voor den leerling-machinist ter tafel komt. Een verzoek der Telegrafie om de Te lefoonkantoorhouders Ebert en Mej. Ka- zander tegen 1 Jan. 1920 te ontslaan, daar de kantoren dan overgaan in handen van het Rijk wordt aangenomen. Bij de rondvraag wordt gevraagd door het lid Buizer wanneer de reclames hoof delijken omslag behande'd worden. Medegedeeld wordt dat hiervoor een heele zitting afgezonderd zal worden. Door het lid Ouwerkerk wordt verbe tering gevraagd van het electrisch licht, desnoods een deskundige te benoemen, daar wij maar half licht hebben. Het Gemeen telijk Electrisch bedrijf is ook geen kip, die gouden eieren legt. Hierna wordt de vergadering gesloten INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Woensdag 12 Nov. had in hótel Con cordia een vergadering plaats uitgaande van de vereeniging «Volksonderwijs®, waarin als spreker optrad de heer Klaas de Vries, uit Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs.® De spreker werd ingeleid door den heer Pruym van Meeuwen, voorzitter van de afd. «Meeuwen en Omstreken® van Volks onderwijs, die na een korte inleiding, waarin hij de reden uiteen zette, waarom deze vergadering gehouden werd en zijn leedwezen uitsprak over de afwezigheid van Ds. Ruysch van Dugteren, (hierbij klonken van verschillende kanten uit de vergadering de woorden »llij durft nieu), het woord gat aan den heer de Vries, die het onderwerp behandelde De Openbare School is »de schook voor onze kinderen. Spreker begon met, evenals de lieer Pruym, zijn leedwezen uit te spreken over de afwezigheid van Ds. R. v. D., die, hoewel hij zelf de directe noodzakelijkheid eener School met den Bijbel niet inzag, noodgedrongentot de oprichting eener «School met den Bijbek was overgegaan en nu het meest ijvert om de Openbare School te doen verdwijnen, ja, zelfs de viijmoedigheid heeft aan te raden, deze vergadering niet te houden, om geen ver deeldheid te brengen, hoewel hij zelf met zijn Gereformeerde broeders de oneenigheid heeft gebracht. Het is alsof hij, om de woorden van den inleider te gebruiken, wil zeggen »Je ligt nu eenmaal voor mijn paard en wagen, blijf nu maar liggen en laat je eerst goed dood rijden en dan zijn wij de baas. Meer echter dan Ds. R. v. D, scheen de spreker te hebben gewenscht Ds. ten Bokkel Hainink van Well te ontmoeten, die nog «een oude kennis® was, maar naar het scheen niet zeer verlangend was de kenismaking te hernieuwen. De handel wijze van dezen voorstander van de «School met den Bijbelschijnen zich niet altijd te leenen tot publieke bespreking. Debat werd dus niet verwacht, daar ook invloed was uitgeoefend om de in woners van Heusden van deze vergadering weg te houden. Ze mogen wel weten wat tegen «Openbaaren voor «Christelijke onderwijs pleit, echter niet het tegenge stelde. Spreker noemt niet graag de School met den Bijbel, Christelijke School, maar acht de Openbare School te zijn «de Christe lijke School, waar zij, zooals de Grondwet dit eischt, zal opvoeden tot alle Christelijke en Maatschappelijke deugden. Dit is volgens de tegenstanders der Openbare School onmogelijk en vergetende, dat de onderwijzers en onderwijzeressen dier school mensehen zijn met hun gebreken en tekortkomingen, worden gevallen ge noemd, waarin de wet overtreden is. Spreker zegt Bewijs die gevallen en zijn ze waar, dan behooren dergelijke onder wijzers niet op de Openbare School thuis. Na onderzoek blijken zulke beweringen echter valsch of sterk overdreven. Op een plaats, bij den spreker bekend, moest zoo spoedig mogelijk een Chr. School komen, want in een schrift dier school had een onderwijzer laten schrijven Het gezag der overheid moet ondermijnd worden. Het schrift is werkelijk gevonden. Het dateerde van 50 jaar geleden. In het taalboekje, waaruit deze zin genomen was, stond echter Het gezag der overheid mag niet ondermijnd worden. Deze Chr. School dankte haar bestaan dus aan een schrijf fout en dus aan een leugen. Veel is gebruik gemaakt van de be wering, dat een onderwijzer der O.L.S. zou hebben gezegd, dat de mensch na den dood verandert in stikstof, koolstof enz. en dat het verder afgeloopen zou zijn. Deze legende stond in een blaadje van meer dan 50 jaar geleden, zonder verdere aan wijzing dan dat het in »B® gebeurd zou zijn. Een feit echter was, dat een onderwijzer ontslagen is, omdat hij op de Openb. School tegen de wet anderen in hun overtuiging had gekwetst. Die man behoorde niet op de Openb. School. Hij was dan ook anderhalf jaar later onderwijzer aan een Chr. School en werd zelfs onder het Ministerie Kuijper goed genoeg geacht voor Burgemeester. Evengoed als de onderw. der Openb. School, zijn ook die der bijzondere school menschen met hun menschelijke zwakheden. Dit bleek onder andere in Friesland waaraan drie onderwijzers der Chr. School binnen 5 maanden de bevoegdheid tot het geven van onderwijs werd ontnomen, wegens onzedelijkheid, gepleegd met kinderen, aan hun zorg toevertrouwd. Wat de leerlingen der Chr. School aan gaat behooren wij niet tot degenen, die verwachten, dat de leerlingen der Chr. Scholen, beter behoorden te zijn, dan die der andere scholen. Allen, grooten en kleinen, hebben wij onze fouten en tekort komingen. Sprekend was een feit geroemd door den Spreker Te Nunspeet werd de 4de Chr. School geopend door den Burgemeester, die in zijn openingswoord hoopte, dat de leerlingen dezer school een voorbeeld zouden nemen aan het gedrag der leerlingen der Openb. School, want dat der leerlingen op de andere Chr. Scholen liet dikwijls veel te wenschen over. Wat de leerstof aangaat is wel beweerd, dat men op de O.L S. niet goed weet, wat aan te vangen met den 80-jarigen oorlog en dat er zijn, die dien lijd over laten voor de leerlingen in de groote vacantie. De spreker gaf aanhalingen over den 80-jarigen oorlog uit een boekje voor Chr. Scholen, dat in duizenden exemplaren in gebruik is en waarin aan de jonge kinderen op weerzinwekkende wijze geleerd wordt, wat tegen de Roomsche kerk uit dien tijd pleitte. Een aanhaling uit een geschiedenisboekje voor de O.L.S. luidde als volgt«Ver schrikkelijke daden zijn in dien tijd gepleegd beide door Roomsch en Niet-Roomsch.® Hierbij werd gewezen op het feit, dat beide partijen het in naam van den Godsdienst deden, die de «Godsdienst der Liefde« is. Tegen de bewering als zou de O.L.S. zonder godsdienst zijn en moeten zijn, geeft de spreker een paar voorbeelden, door een tweetal gedichtjes voor te lezen uit «Eigen Bodem«, die treflen door hun ernst en eenvoud ook in het godsdienstige. Omtrent de wijze, waarop gewerkt wordt voor de Chr. Scholen, gaf de spreker voor beelden, waarbij de dominéé de vrouwen tracht over te halen bij afwezigheid der mannen en dan dikwijls oorzaak is van oneenigheid in de gezinnen. Op andere plaatsen werd aan ouders van leerlingen der Openb. Scholen de onder steuning van de diakonie ingetrokken. In dergelijke gevallen echter steunt «Volks onderwijs® de benadeelde gezinnen, door ze een evengroote ondersteuning te geven, zoodat ze tenminste geen geldelijk nadeel lijden van dit onrecht. Van de gelegenheid tot debat werd, zooals verwacht was, geen gebruik gemaakt. Slechts werd den spreker gevraagd, wat gebeuren zou indien het aantal leerlingen tot 25 of zelfs tot 5 daalde. Deze deelde daarop mede, dat zoolang het aantal leerlingen 25 of meer bedroeg, het personeel der school uit 3 zou bestaan. Daalde het getal tot 5, dan zou wellicht de school kunnen worden opgeheven, voor deze leerlingen kon dan echter huisonderwijs verlangd worden, en in geen geval zouden ze gedwongen kunnen worden een andere school te bezoeken. De heer Pruym dankte den spreker voor zijn rede en hoopte dat deze mede oorzaak zou zijn van het instand blijven der O.L.S. te Heusden, waarna hij de vergadering sloot. Een 6-tal personen gaven zich staande de vergadering op als lid der Vereeniging «Volksonderwijs® Het Bestuur van Volksonderwijs Afdeeling Heusden. ADVERTENTIEN. SCHOENMAKER NIEUWSTRAAT HEUSDEN beveelt zich beleefd aan voor Wordt op verlangen afgehaald en thuis bezorgd. Reparatiën geschieden spoedig, net en tegen b i 11 ij k e n p r ij s, Aanbevelend, ALS BOVEN. Thans verkoop ik de RIJ WIELEN tegen onge kende p r ij z e n, bene vens heb ik nog een groote part ij die je voor zeer LAGEN PRIJS kunt koopen 1 als (franco zending). Vergeet niet dat het Emailleeren en Biezen (inbegrepen demonteeren en moo- teeren) bij mij f 7 50 kost. Oriderdeelen worden tegen matigen prijs berekend. Alle soorten Rijwiellampen voorradig, be nevens Zaklampen en Batterijen. Minzaam aanbevelend, T. JONKER, VEEN (bij Heusden). Rijwielhandel en Emailleerinrichting. N.B. Gebruikte Rijwielen gevraagd, VOORAL Damesrijwielen. Minzaam aanbevelend Engstraat—HoekVischmarkt voor Rookbenoodigtlkeden, Verkrijgbaar alle soorten FIJNE SIGAREN en SIGARETTEN. TABAK in verschillende merken voorhanden. Groote sorteering Tabakspijpen, siga- renpijpen, sigarettenpijpjes, sigaren kokers en aanstekers. ALLEEN-VERKOOP voor Heusden en Omstreken. Aanbevelend: ALS BOVEN. naar maat, IS EN BLIJFT Langendijk 160 GOR1NCHEM Een mooie collectie Engelsche stoffen voorhanden. Overal te ontbieden, ook zon der levering der stof. zmm PLATEN en FOTO's worden zeer accuraat en in eiken stijl ingelijst in den RUIME KEUZE IN Ovale en ronde LIJSTEN met en zonder strik. FANTAS1 E-B EELDEN enz. SFIERAMEN in alle maten a 45 ct. per meter. M De droge influerizahoest is een ieder bekend. Influenza ont staat veelal door een infectie van de keel en wilt U die kwaal in zijn oorzaak bestrijden, dan dient die hoest tegengegaan te worden. De werkt zeer verzachtend op de ontstoken slijmvliezen en doet de vastzittende slijm spoedig loskomen. De Abdijsiroop wordt daarom zeer geprezen als een uitstekend geneesmiddel in gevallen van catarrhale aandoeningen der ademhalingsorganen, verkoudheid, hoest influenza, griep, slijmhoest, bronchitis, kinkhoest, asthma, hooikoorts, etc. Prijs per flacon van 550 gram f 3.25, van Alom verkrijgbaar. Eischt handteekeningL. I. AKKERRottei'dam. 230 gram ƒ1.60, van 1000 gram ƒ5. rooden band met onze Binnenbanden i 13.50 •fe |il| ir

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 6