Prima 6 ets. Sigaar Ant. Metselaar HEUSDEN De Nood te Weenen. bijzonderheden en voegde er aan toe, dat de volkscommissarissen in weelde baden. Hun vrouwen zijn met bont en diamanten overdekt en houden musicale soirées. o Een ontploffing. Te Groenendael België is een waggon met munitie in de lucht gevlogen. Er zijn drie lieden bij gedood en een ernstig ge wond. o De nieuwe Belgische regeering. Volgens de Brusselsche Soir is de minister van justitie Vandervelde een voorstander van een verbond met de vooruitstrevende elementen der liberale partij. Er zou dan een linksche regeering worden gevormd, waarvan een socialist minister-president zou worden, waarschijnlijk Vandervelde. Burgeroorlog in Turkije 1 Volgens de laatste berichten uit Smyrna neemt de beweging tegen Moestafa Kemel pasja, den leider der nationalisten, steeds grooter afmetingen aan. Te Komiah zijn ernstige botsingen tusschen contra-revoluti onairen en nationalisten voorgevallen. De spoorwegverbindingen tusschen Komiah en Constantinopel en Komiah en Smyrna zijn verbroken. Een waarschuwing van Amerika aan Mexico. Het departement van Buitenlandsche Za ken te Washington heeft ernstig geprotes teerd bij Mexico en eischt de onmiddellijke invrijheidstelling van den consulairen agent Jenkins, die kort geleden door bandieten werd gevangen genomen om een lesprijs. Hij werd na zijn bevrijding door de Mexi- caansche regeering gearresteerd, beschuldigd van verstandhouding met de bandieten. De nota verklaart, dat Amerika door deze daad van Mexico verrast is en zich beleedigd voelt. Het waarschuwt Mexico, dat dit optreden de onderlinge betrekkingen ten zeerste zou kunnen schaden. Een super-dreaduought beschadigd. De super-dreadnought »Cahfornië« is bij het te water laten te Vallego (Californië) zwaar beschadigd, doordat de remmen van de helling weigerden. Het schip stootte op een havendam aan de overzijde van het smalle kanaal. Helsingfors. Een telegram aan het «Svenska DagbladeU bevestigd, dat Deni- kin heeft medegedeeld, dat zijn leger het bolsjewiken-front tusschen Osei en Tamboy doorbroken heelt, waardoor het front van 55.000 bolsjewiken is ineengestort. De arbeiders komen in de industi ieeele centra tegen de sovjets in opstand. De Italiaansche minister van financier deelt mee, dat de nationale schuld van Italië 25 milliard dollars bedraagt. o De t>Imperator«, het vroegere Duitsche passagiersschip is aan de Britsche autori teiten overhandigd. doodsbleek van angst, te beven als een riet. Toen de kapitein bij hem kwam en hem tot oprukken aanporde, kroop hij op zijn knieën overeind, vouwde de handen en smeekte schreiend, alle schaamtegevoel ver liezend Mon capitaine, loat mij hier blijven, loat mij hier liggen 1 Mijn ouërs zijn rijke boeren en ze zïllen ou achter den oorlog vijf duuzen fran geven 'k beloof het ou 'k zweir het ou 1 Eerst dacht ik dat de kapitein hem neer ging schieten. Zijn oogen vlamden donker en instinctmatig zag ik zijn hand naar de revolver grijpen. Maar plotseling verander de ztjn houding en hij kreet hardop, zoodat de manschappen het rijen verre hooren conden Welnu, lafaard, blijf daar liggen, als ge den moed niet hebt om uw land te verdedigen. Wie den moed wél heeft rukke op en volge mij Met één wip was hij over de verschan sing eri allen, als 't ware geëlectriseerd, sprongen met hem mede, ter uitzondering van den lafaard, die wanhopig kermend en schreiend in de loopgraaf bleef liggen. Mijn vriend zweeg. Zijn aangezicht was ietwat bleek geworden zijn oogen staarden strak, alsof hij 't akelig tafereel nog bij woonde. Hij streek de hand over zijn voorhoofd, als om er het visioen van gru wel weg te vegen, en glimlachte weer zacht. Wij hadden heel veel dooden en gewon den, zei hij langzaam. De vlakte lag er mee bezaaid. Wij namen ze op en toen alles afgeloopen was, vroeg eensklaps een van ons Hé wat zou er van den lafaard in zijn oopgraaf wel geworden zijn Wij togen er heen. Hij lag er waar achtig nog op zijn zelfde plaats en in zijn zelfde houding, ineengekrompen van angst met het gezicht tegen den grond. Sta op 't gevaar is voorbij 1 riep spot tend een van ons. Geen antwoord. Ik daalde in de loop gracht neer, trok hem bij den arm. Die arm viel als een stok uit mijn hand weer in de modder neer. De man was doodEen koael lad hem getroffen, vlak in zijn hoofd, daai waar hij bevend van schpk, veilig verstopt meende te liggen De mannen staarden, zwijgend. Zij waren onder den indruk, sterker aange grepen door 'i fatale toeval van dien enke ling, dan door de wreede slachting op het met lijken bezaaide veld. Je weet toch nooitzeiden zij. En het staalde hun moed, voor komende gebeurtenissen. CYRIEL BUYSSE. De lafaard. Aan de Telegraaf ontleenen wij ten deele eene bijdrage van Cijriel Buijsse. Mijn vriend heeft mij het verhaal van den lafaard verteld De kapitein lag met zijn mannen in de loopgraven, aan den rand van een vlakke, kale ruimte bouwland, waarachtig zich een dorp verhief. Zwaar had de artillerie het dorp gebombardeerd. De kerktoren was weggeschoten en vele huizen zonder dak vertoonden groote, zwarte gaten. Eerst had de vijand met kracht geantwoord maar van lieverlede was zijn geschut ver stomd en men veronderstelde dat hij zich nu uit het dorp teruggetrokken had. De kapitein ontving het bevel tot den aanval over te gaan. Ik moet het ronduit bekennen zoo vertelde mijn vriend, wij hadden weinig zin. Wij vertrouwden die plotselinge rust en stilte niet. Wij keken naar de breede, leege vlakte vóór ons uit, welke wij moes ten overschrijden en dan naar de huizen in de verte, die wel zwaar gehavend leken, maar toch nog overeind stonden en het geheel liet ons wantrouwig, voorspelde ons niets goeds. Ik herhaal hetliever waren wij in onze loopgraven gebleven. Gejaagd liep de kapitein heen en weer en moedigde ons aan. Zijn orders luidden formeelhij moest tot den aanval overgaan en het dorp nemen, het koste wat het wilde. Hij zag de weifeling zijner mannen en de wanhoop stond op zijn gezicht. Zij weigerden niet, maar zij talmden, er zat geen élan in zij verkeerden in dat akelig stadium akelig voor hen zeiven als voor hun aanvoerders waar het zoo natuur lijk gevoel van zelfbehoud sterker spreekt dan het gevoel van plicht. Niet verre van mij af lag een soldaat van misschien drie- of vier-en-twintig jaar, De Weensche correspondent van de N. R. Ct. seint dd. 20 Nov.: Sedert een week heerscht hier koud win terweer met sneeuwjacht. Waarvan Weenen de volgende week moet leven weet nie mand, ook het departement van volksvoe ding niet. De voorraden zijn nagenoeg op en er komt zoo goed als niets binnen. De laatste vleeschrantsoenen zijn vandaag ver deeld. Broodgraan is er niet, zoowel we gens de besluiteloosheid van de Entente vertegenwoordigers, als wegens verkeers- belemmeringen. De door Italië aangeboden 30000 ton graan kunnen niet worden ver voerd, zelfs geen deel er van, omdat de Entente geen vergunning wil geven. De invoer uit de Kroonlanden is uiterst klein. Over Triest is we'iswaar buiten- laridsch graan in aantocht, maar 't is hoogst onzeker wanneer het hier zal zijn, daar de zending over Rotterdam wordt vertraagd door den lagen waterstand van Rijn en Donau. Als deze twee rivieren dichtvriezen is een ramp onvermijdelijk. De in Zuid-Slavië aangekochte aardappelen zijn in orieetbaren toestand, omdat de Z.-S. regeering, in strijd met de overeenkomst, er uitvoerrechten van wilde heffen. Na langdurige onderhandelingen zijn de aard appelen weliswaar prijsgegeven, maar ze waren intusschen bevroren. Het gebrek aan steenkool heeft zijn hoog tepunt bereikt. Gister kreeg de electrische centrale pas te elfder ure zooveel steen kool dat de tram en de fabrieken op gang konden blijven. De eenige huisbrand die nog rest, het hout, loopt op zijn eind. Weldra zal de laatste boom in de omgeving van Weenen verdwenen zjjn. Inmiddels vergadert de commissie van herstel dagelijks, maar zij verschaft geen hulp. Vandaag hoorde ik dat door Rusland betaalde bolsjewistische propaganda alles in het werk stelt om van de vreeselijke toe standen voor haar oogmerken partij te trekken. In den Weenschen gemeenteraad deelde burgemeester Neumann omtrent de levens middelen-crisis mede, dat het Duitsch-Oos- tenrijksche staatsdeparteraent voor volksvoe ding reeds vóór 14 dagen met de Italiaan sche regeering onderhandelde over den aankoop van 30.000 ton graan. De Ita liaansche regeering stelde den verkoop en het vervoer van het graan afhanklijk van de toestemming van den Oppersten Raad, die tot heden, ondanks die tusschenkomst van de sub commissie en ondanks de telegrafische verzoe ken van Renner aan Clemenceauom toestem ming tot verzending nog niet antwoordde. Hij deelde verder mede, dat thans onderhan delingen met Duitschland gaande zijn om trent het leenen van 10.000 ton graan. Het blijkt steeds meer, dat Duitsch-Oosten- rijk voor zich alleen niet leven kon, maar dat aansluiting bij Duitschland een levens behoefte is. De troostelooze voedseltoestand wordt door den kolennood nog verslechterd, en neemt thans den omvang van een ramp aan. Het »Korr. Bur.« meldt uit Weenen, dat volgens de sNeue Freie Pressen Vrij dag aldaar uit Nederland aangekomen is de trein met levensmiddelen groot 19 vol geladen wagons. Het betreft een gift van Nederland bestaande uit levensmiddelen voor arme kinderen en zieken uit de gestichten te Weenen en te Boedapest. »Minister- aliascc Horrak wachtte den trein aan het station op en dankte den leider, den eerste- luitenant namens de Weensche bevolking. De heer Houtman verklaarde, dat nog twee of drie treinen met levensmiddelen voor de zelfde bestemming daar zouden aankomen. De »Neue Freie Presse« spreekt diep- gevoelden dank uit voor dit practische be wijs van weldoen door Nederland. Te Tilburg heeft de ingezamelde gelden de respectabele som van f 18.009.95 opgebracht. Te Assen heeft eeri collecte voor de Oostenrijksche kinderen f 3708 opgebracht. Te Loosduinen, een kleine ge meente, werd het hooge bedrag van f 9000 bijeen gebracht. In de beide diocesen van 's Bosch en Breda zullen pl.m. 7000 kinderen kunnen geplaatst worden. Door den Noordbrab. Chr. Boerenbond zijn circa 50 spooiweg- wagens aardappelen ter beschikking gesteld. BINNENLAND. De begrafenis ran F. Domela Nieuwenhuys. Vrijdagavond werd het lijk van den Heer Nieuwenhuys overgebracht naar Am sterdam om in de benedenzaal van de diamaotclub »Concordia« te verblijven, van waar Zaterdagmorgen de uitvaart zou ge schieden. In de raadsvergadering van Vrijdag had de Heer Wijnkoop verzocht alle gemeentearbeiders vrijaf te geven om van hunne sympathie blijken te kunnen geven. Dit verzoek werd niet ingewilligd, maar wel werd dit ieder toegestaan, zoo ver de dienst dit toeliet. Zaterdagmorgen trok de stoet, vooraf gegaan door 3 bereden politie-agenten door de stad, waarbij zeker 100.000 personen op de been waren, eerstens de personen die langs de weg geschaard en vervolgens van de een half uur langen stoet. Voorop een vaandeldrager met een ont plooide groote roode vlag, dan deputatiën uit tal van vakvereenigingen met opschriften over de breedte, door twee personen ge dragen. Eindelijk een 30-tal personen met grafkransen. Het lijk is in een licht gele kist, alleen met een rood lint om hangen, zonder eenige praal op een zwarte burrie door 8 bootwerkers gedragen. Een zestal koetsen, allen met opgehaalde gordijnen, volgden, dan een viertal koetsen met grafkransen en verder de deputaties, zoowel van hier als uit het geheele land. We lazen uit de opschriften dat Zaandam, Zaandijk, Wormerveer, Utrecht, Dordrecht en tal van plaatsen vertegenwoordigd waren. Onder den indruk van de plechtigheid scheen men niet algemeen te verkeeren. Alle, waaronder ook meisjes en vrouwen met kinderen op den arm, liepen met elkaar te babbelen, eenigen staken er pas sant hun pijpje op en anderen hadden sigaren in het hoofd. Alles moest het kenmerk van een rouw dragen en geen muzikale klaagtonen werden gehoord. Toch heerschte alom stilte en geen kreten pro of contra den overledene werden gehoord. De stoet hield even stil Nassaukade op den hoek aan de Bosboom Toussaintstraat, waar het gemengd socialistisch propaganda- zangkoor »Voorwaarts« een lied zong bij het voorbijdragen van de baar. Een couplet luidde Wereldvrede, menschenliefde Was uw doel bij kamp en strijd, U, die smaad en onrecht griefde, Zij een stille traan gewijd. Bij het secretariaat van het N. A. S. op de Rozengracht werd ook een hulde gebracht. Zangers brachten een lied ten gehoore. Langs een menigte, vele rijen dik, be reikte ruim 12 uur de stoet het Centraal station. Nadat het lijk met familie en enkele vertegenwoordigers van den revolutionairen leider in den extra-trein hadden plaats ge nomen, vertrok de stoet naar Westerveld naar het crematorium. o been vierde klasse by de spoorwegen. In verband mat een loopend gerucht, als zouden er bij de Nederlandsche spoor wegen plannen bestaan tot het instellen van een vierde klasse kan de Tel. mede- deelen, dat hiervan in de eerste jaren geen sprake zal en kan zijn, daar materiaal gebrek elke uitbreiding op dit gebied in den weg staat. Bovendien hebben de Ne derlandsche Spoorwegen zich reeds meer malen tegen het invoeren van een vierde klasse uitgesproken. o Schadevergoeding krachtens de Scheurwet. Naar het Friesch Weekblad verneemt, zijn er wette'ijke maatregelen in voorberei ding waarbij de Scheurwet wordt inge trokken en waarin geheel opnieuw wordt geregeld de wijze van schadevergoeding voor graslanden, die krachtens de Scheur wet zijn omgebroken. In verband met deze plannen kan het nog geruimen tijd duren, vóórdat uitbeta ling van de schadeloosstelling kan plaats hebben. Nederland en België. Brussel. De »Libre Belgiquea deelt mede, dat Segers weer naar Parys is vertrokken teneinde de onderhandelingen betreffende de verdragen van 1839 te beëindigen. Het blad voegt daaraan toe Men hoopt vóór het einde der maand tot eene oplossing te komen. De zaak-broenendael. Men seint uit Den Haag De minister van binnenlandsche zaken, tij delijk voorzitter van den raad van ministers, heeft aan den voorzitter der Tweede Ka mer heden het volgende medegedeeld Naar aanleiding van de mededeeling den llden November j.l. door den heer Van Groenendaal in de Kamer gedaan, dat hij te Brussel met geen andere autoriteit dan de Fransche legatie gesproken heeft over het houden van een plebisciet in Limburg heb ik de eer, er op te wijzen, dat deze mededeeling niet is in ovei eenstemming met de inlichtingen waarover de regeering beschikt. Ik moet aan die vprklaring ech ter uitdrukkelijk toevoegen, dat de regee ring in deze zaak geen enkele nadere me dedeeling kan doen anders te har.delen ware in strijd met 's Lands belang. o Smokkelen van een millioen sigaretten. Eenigen dagen geleden werden te Vaals (Limburg) een millioen sigaretten over de grens gesmokkeld, onder voorwendsel dat ze bestemd waren voor de cantines dei- geallieerde troepen. Als rnen weet dat de fiscus iedere si garet met 4 pfennig belast, en men aan de overzijde gaarne een mark voor een sigaret betaalt, dan zal het niet zoo vreemd klinken als men vertelt, dat er menschen zijn die zich in een paar nachten rijk ge smokkeld hebben. Alleen aan invoerrechten was reeds voor 40.000 mark geprofiteerd. Er is thans een Fransche commandant in het bezette gebied aangekomen, die niet met zich laat spotten, en met alle gestreng heid een einde aan al dat geknoei zal maken. o Rijkssubsidie in overweging. Naar wij vernemen, overweegt de mi nister van Waterstaat, ten einde te gemoet te komen aan den nood der tramwegon dernemingen, de verleening van subsidie aan deze maatschappijen, voor de door haar gebruikte hoeveelheid brandstoffen. o De rier dooden te Noordwyk. Omtrent het ongeval te Noord wijk aan Zee, waarbij drie huisvaders het leven ver loren meldt men Te halfzes 's morgens zag men een schip in nood, op ongeveer 2 K.M. afstand. De wind was W.-N.-W. en er stond een hooge zee. De commandant van de reddingsbrigade, Jan van Kan, had zijn manschappen spoedig om zich heen en wel dra ging de reddingsboot door de felle branding heen. Daarna liet men de reddingsboot naar het wrak afdrijven, op het oogenblik dat de Bootsman Admiraal de dreg uitwierp, sloeg de reddingboot door een hooge zee om, zoodat de geheele bemanning er onder raakte. Gelukkig kwamen allen weer boven. Ze zwommen naar den wal met den stroom mee. De jonge Jan van Kan voelde zijn krachten atnemen, hij dacht het niet te zullen halen, maar zijn broeder Arie sprak hem moed in hij had reeds grond onder de voeten. Dit bleek zoo niet te zijn, maar ook Arie begreep evenals zijn vader. Toen men eindelijk het strand had be reikt werd helaas drie man vermist, Jan Cramer, Stellenberg en Vink. De beide eersten kwamen onder den boot drijvende aanspoelen, Vink een eind verder. Het mocht helaas niet gelukken een van de drie weder tot leven te wekken. Nog altijd hoopte de mannen in de mast van het wrak op redding. Andermaal ging de reddingsboot uit. Met Van Kan gingen nu mede, Simon Verloop, Piet Duijndam, de agent van politie Boon, Jhr. Greven, E. van Rooijen, Jacob vnn Duijn Lz. en J. van Konijnen burg. Het mocht dit moedige zevental geluk ken het wrak te bereiken en de bijna uit geputte bemanning op een na te redden. Diens lijk is later door de Katwijksche reddingsboot uit de mast gehaald. In het geheel werden 12 opvarenden, waaronder eenige knapen, allen Katwijkers, behouden aan wal gebracht. Met lof mag worden gewaagd van de Noordwijksche reddingsbrigade, met name van de vrijwillige brigade, die nogmaals door de branding naar het wrak toog en de voldoening smaakte de schipbreukelingen te redden. o Vliegongeluk te Soesterberg. Twee dotden. Men seint uit Zeist Maandagmiddag ten haif vijf is boven het vliegkamp te Soesterberg een vliegtuig in brand geraakt en van 300 meter naar beneden gestort. De beide inzittenden zijn dood opgenomen. Het zijn de luitenants Land en Van Dijk. GEMENGD NIEUWS. Bedelaars-Inkomens. Een politie-agent verklaarde, dat sommige bedelaars het aanzienlijke inkomen genoten van 300 d 400 Mark per dag. Ook de terechtstaande aangeklaagde scheen met de bedelarij een flink bestaan te hebben, daar hij er een kamer op nahield van 900 Mark in de maand. Voss. Ztg. 500 K.M. per uur Binnen een jaar zal het mogelijk zijn een snelheid van 500 K.M. per uur te bereiken. Wij hopen dan van Parijs naar Marseille te gaan in twee uur, op een hoogte van 10.000 M. en met een machine die geen uitzonderingsmachine zal zijn. »Blériot.« o Souvenirs. Bij een onlangs aan 2500 teruggekeerde Engelsche soldaten aangeboden feestmaal werden door de gasten souvenirs medege nomen, varieerend van 204 zilveren vorken tot een gegalvaniseerd ijzeren badkuip. Manchester Guardian Leeuwerikeiijacht. De bewoners van Helgoland maken geld door het vangen van leeuweriken, die daar komen rusten tijdens hun wintertrek het is voorgekomen dat in één nacht 15.000 van die vogels gevangen worden. Pearsons. Het llolsjewieksch Fiasco. Het geloof in de wereldrevolutie is een boosaardige vergissing gebleken. Perts ex-voorzitter arbeiders en sold, raad te Moskou. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderk leeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Het water in de rivier de Maas blijft wasschende, indien deze aan houdt zuilen de aanlegsteigers spoedig niet meer gebruikt kunnen worden. 4? n Verkrijgbaar in het SIGARENMAGAZIJN VAN Wijksche poort N. 4 De voetbalvereeniging Julianazal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2