Rookt onze Magazijn St. Jozef. L. DERKS, liiiiderkleeding Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3935. Zaterdag 29 November. 1919. r UITSCHOTsigaren 5 cent prima. Bij 3oo stuks franco. S- jjoschffsw Cu A I i in sr. fieiioeri m öiivoeose!. I 1.6UJÜMMMS Speciale engros-afdeeling. I imiLMAWs lleeren- en De grootste sorteering R aan billijkste prijzen. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. STfe MAGAZIJN /~?f Tf\ A Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. BÜITENLANDSCH OVERZICHT De vorige maal schreven wij over het onverwachte vertrek van von Simson uit Parijs naar Berlijn, maar konden toen daarvan de reden nog niet opgeven. Deze is nu bekend geworden. Het blijkt, dat de Duitsche afvaardiging in haar geheel is afgereisd en omtrent de aanleiding tot dit vertrek wordt het volgende meegedeeld. De Duitsche delegatie heeft bij haar aan komst te Parijs een verzoek gericht tot de Fransche regeering, de krijgsgevangenen nu dadelijk, vóór het inwerking treden van het verdrag in vrijheid te stellen. De overige geallieerden hadden dit al gedaan. Clemeoceau heeft hierop geantwoord Frankrijk zal doen, wat in het verdrag staat eri niets meer. En in dat verdrag staat: De terugzending van de kiijgsge- vangenen en burgerlijke geïnterneerden zal zoo spoedig mogelijk geschieden, nadat dit verdrag in werking zal zijn getreden. Frankrijk is dus niet verplicht de Duitsche krijgsgevangenen uit te leveren voordat het verdrag in werking treedt door de opstel ling van het protocol tut onderteekeying waarvan de Duitsche delegatie te Parijs was gekomen. Maar eerst zouden de Duitschers, zoo wilden het de geallieerden, een aanvullings- protocol te teekenen hebben, waarin zij toestemden in de uitlevering van de 400.000 ton scheepsmateriaal. Nu schijnen de Duitschers te Parijs te hebben gezegdgeef ons eerst onze krijgs gevangenen terug, en wat dal aanvullings- protocol aangaat, de hoofdeisch dient daar uit te worden gelicht, want dat admiraal Reuter de vloot voor Scapa Flow op eigen hand tot zinken heeft gebracht, is een zaak, waarvoor gij de Duitsche regeering niet aansprakelijk stellen kunt en waarvoor wij dus geen straf kunnen aanvaarden. Het antwoord van Fransche zijde daarop is geweestgij krijgt uw gevangenen niet terug voordat wij daartoe zijn verplicht. Dat zijn we eerst, nadat het verdrag in werking treedt. Het verdrag treedt echter niet in werking voor gij uw straf op u „Wilhelmina-Bazar" Kolberstraat 6—8—10—12 Telef. 50. 's-BOSCH. Zie Etalage. :-: Zie Etalage. hebt genomen, want wij houden u aan sprakelijk voor de vernietiging van de viool hij Scapa Flow en gelooven niet, dat admi raal Reuter geen instructies had. Clemenceau wijst er verder op dat de Fransche regeering door de handelwijze van Duitschland niet wilder gestemd wordt. Immers Duitschland heeft op zich geno men de Duitsche officieren, die zich aan gewelddaden hebben schuldig gemaakt uit te levfeieri. Maar de Duitsche regeering heeft, eer verzoek tot uitlevering haar bereikte, geanl woord, dat hij niet in staat zal zijn haar belofte te houden, wat tot de ernstigste gevolgen aanleiding kan geven. De staat van zaken is nu deze, dat Duitsch land geweldig in het nauw wordt gedre ven. Levert het zijn dokken, baggermolens, lichters en sleepbooten niet uit, dan wordi het vredesverdrag niet van kracht en dan krijgt het zijn gevangenen niet terug. Begrijpelijk is dat het Duitsche volk pijnlijk getroffen is. De pers klaagt over den geest der onverzoenlijkheid die Cle menceau drijft. Den krijgsgevangenen wordt de viijheid onthouden, de Duitsche gezinnen blijven in jammer en ellende. De Germania schrijftde noodkreten van hondet dduizende Duitsche vrouwen en kinderen behben wel Clemenceau's ooi, maar niet zijn hart bereikt. Het feest van den vrede op Kerstdag zal wezen vol van snijdende treurigheid. Het is dan ook wel om wanhopig te worden. Reeds langer dan een jaar is de oorlog geëindigd en nog altijd moeten de Duitsche vaders en zonen zuchten onder hun harde juk. Dat de haat tusschen beide volken steeds onverzoenlijker wordt is niet te bevreemden. De snel invallende winter heeft ook Duitschland verrast. De schade daardoor aangebracht is uitermate groot. Men is nu wel druk bezig de aardappels te rooien maar groote kwanta's blijken voor men- schelijk voedsel totaal ongeschikt, en dat, terwijl de voorraad toch al zoo beperkt is. Het is niet onze schuld, zoo zeggen de landbouwers, dat de vruchten nog niet binnen waren. Er was gebrek aan arbeids krachten, en dan die dwaze achturige werkdag 1 Dat is een onding voor den veldarbeid. De regeering heeft, nu het te laat is, den werktijd verlengd. Er is ook gebrek aan voedsel voor het vee. De melk- en boterproductie zal uiterst gering zijn. Het eerste vredesjaar brengt een reusachtig bankroet aan den Duitschen landbouwstand. De bolsjewiki trekken nog steeds met succes vooruit, terwijl de ontbinding van Koltsjaks leger voort duurt. Joedenitsj is met zijn troepen over de grenzen van Estland gevlucht. Het ziet er dus naar uit dat de »rooden« hun tegenstanders den baas worden. Als de geallieerden mij maar bijstonden* klaagt Joedenitsj. Doch zou dit nu het beste zijn Gesteld eens, dat Lenin en Trotzky de handen vrij kregen. Dat geen vijanden van het bolsjewistische rijk meer te bekampen waren. Dan zouden ze eens kunnen toonen wat ze waard zijn. En het zou al heel gauw aan den dag treden hoe hol hun leuzen en leugenachtig hun beloften zijn. En het zou spoedig gedaan zijn met hun macht. Dat leert immers de geschiedenis duidelijk genoeg. Zoolang het schrikbewind in Frankrijk nog buitenlandsche vijanden te bekampen had, hield het volk zich rustig. Tegenover dien gemeenschappelijken tegen stander bleven de meest verschillende groe pen nauw verbonden. Maar niet zoodra was het gevaar, dat van buiten dreigde, ge weken, of het gezag van het schrikbewind werd ondermijnd en de dagen van Robe spierre en de zijnen waren geteld. Welnu, men moet het geval in Rusland laten uitzieken. Laat Lenin en Trotzey met rust en het zal spoediger dan hun lief is blijken dat het Russische volk niet van hen gediend is. Nu kunnen zij zeggen Het is ons onmogelijk de gedane beloften van een heilstaat te vervullen, want wij moeten strijden. Maar dan zal het duide lijk worden dat zij wel konden afbreken, doch niet opbouwen, wel vernielen maar niet scheppen. Het ongeduld van het volk zal hen dan .wegvagen, zooals het zoo menig andere volksmenner heeft opgeruimd en zij zullen de wisselvalligheid van de volksgunst ondervinden. Laten de mogendheden hun handen var» Rusland afhouden en het Russische volk zal tot de lang begeerde rust kunnen terug- keeren. Met het formeeren van het nieuwe mini sterie voor België scheen het eerst hom meles te zullen geven. Maar nu zijn de verschillende partijen tot overeenstemming gekomen. Masson zal op verzoek van zijn vrienden de portefeuille van oorlog behouden. Ter wijl de liberalen waarborgen eischen in zake het toewijzen van de portefeuille van wetenschap en kunsten aan een aniicleri caal en verlangen, dat de kwestie van het vrouwenkiesrecht aan een volkstemming zal worden onderworpen, willen de clericalei. niet, dat er wijziging wordt gebracht in artikel 310 wetboek van strafrecht zonder dat er waarborgen worden gegeven voor de persoonlijke vrijheid De socialisten, die een bijeenkomst gebonden hebben, zijn bereid deze concess'e te doen. De socialisten eischen het voorzitterschap van de Kamer op en hebben daarvoor aangewezen Brunei, advocaat en afgevaar digde van Charleroi. Destrée is in be ginsel bereid op te treden als minister van kunsten en wetenschappen. In de Oekraine spookt het ook nog. Het Oekraiensch persbureau in Den Haag meldt, dat de provincie Kief in handen is van de boerenstandelirigen. Van alle kanten van Oekraine stroomen kleine groepen toe, die, zich tot groote afdeelingen vereenigen. Kort geleden was Kief door de opstande lingen genomen, maar deze waren daarna gedwongen geweest de stad te verlaten. Thans zijn ze bij de stad Kief en bereiden nieuwe aanvallen voor. De plattelandbe woners steunen de opstandelingen en leveren hen levensmiddelen en wapens. Denikin's middelen tegen den opstand zijn terecht stellingen en het bombardement der dorpen door artillerie. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Eollfindsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, S aikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver BUITENLAND. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSOH. Zal koning Yictor Emanuel aftreden Een uitvoerig Reuter-telegram uit Rome aan de Engelsche bladen, dat hier met drie dagen vertraging is aangpkomen, be richt, dat bij de opening van het nieuwe llaliaansche parlement ernstige ongeregeld heden worden verwacht. Zooals men weet, zijn bij de verkiezingen de linksch-socialis- ten aanzienlijk in aantal vooruitgegaan en naar verluidt, zijn zij van plan, bij de opening van het parlement met alle krachi op te treden, en o.a. den koning uit te fluiten, zoodat het hem onmogelijk wordt, de trooniede voor te lezen. De ministers vergaderen iederen dag, ten einde een middel te vinden, om uit de te verwachten moeilijkheden te geraken. Vol gens het Rorneinsche bericht wordt de mogelijkheid overwogen van 's konings af treden ten gunste van den hertog van Aosta of van kroonprins Umberto. o Spanje. Reuter seint uit Madrid De bakkeis hebben Maandag het werk neergelegd. Er zijn eenige ongeregeldheden bij betoogingen voorgekomen. De regee- ring is tusschenbeide gekomen en heeft de bakkerijen oveigenomen en alle eischen der stakers ingewilligd. Als de bakkers hiermee niet accoord gaan, zal de ge meente de bakkerijen ui eigen beheer nemen. Te Saragossa is de staat van beleg af gekondigd. Griekenland. Een samensweering tegen Venizelos. Naar Reuter uit Athene meldt, is daar een samenzwering van officieren, aanhan gers van den gewezen koning Constantijn, ontdekt om Venizelos te vermoorden en het huidige regime omver te werpen Een aantal samenzweerders is gevangen genomen en een nauwgezet onderzoek is ingesteld. Eenige verdachten hebben reeds bekend. De beschuldigden zullen zoo spee- dig mogelijk voor een krijgsraad terecht staan. o Opslagplaats verbraud. Een brand heeft te Brussel het uitge strekte gebouw verwoest, dat dienst deed als opslagplaats voor kleeren, die uit Ame rika waren gekomen en door het nationale comilé van de hand werden gedaan. De schade bedraagt twee millioen franken. o liet geraar voor een nieuwen Balkanoorlog. Een »Exchange«-telegram uit Parijs meldt, dat volgens de Rorneinsche »Tri- buna« de Joego-Slaven een nota hebben gezonden aan den Oppersten Raad der ge allieerden, waarin zij verzoeken een einde te maken aan d'Annunzio's optreden te Fiume, en de vredesconferentie te waar schuwen, dat, indien aan zijn drijven geen paal en perk wordt gesteld, ernstige din gen zullen plaats hebben. De Joego-Sla- vische vertegenwoordigers te Londen en Washington gelijktijdig instructies gekregen, den grooten mogendheden te waarschuwen, dat een nieuwe oorlog tusschen Italië en den Balkan zal uitbreken, indien d'Annun- zio niet teruggeroepen wordt. De Joego-Slaven oefenen scherpe critiek uit op het feit, dat de Opperste Raad niet in staat blijkt te zijn, het dezen zomer genomen besluit om Italië door Engelsche, Fransche en Amerikaansche soldaten te doen helpen bij de bewindvoering te Fiume, uit te voeren. Ouk critiseeren zij de hou ding van de Italiaansche regeering ten scherpste. o Yalsch Belgisch baukpapier. De Brusselsche ïStandaard* verneemt uit Oostende bijzonderheden over een bende valsche munters in West-Vlaanderen, die op groote schaal bankbiljetten van 1000 francs hebben nagemaakt en in omloop gebracht. m—fifanwrfcdtgre Gorinchein. Een van de daders, een 22 jaiig student, zoon van een notaris, heeft een volledige bekentenis afgelegd en tevens zijn mede plichtigen genoemd. Dientengevolge zitten nu, naar de >Standaard« meldt, tien per sonen te Brugge vast, die medegeholpen hebben aan 't dri kken en aan het uilgeven der valsche bankbiljetten. De werkplaats van die heeren was te Brugge gevestigd en hun werking begon zich tot geheel de provincie uit te breiden. Een »fihale« had den zij reeds te Oostende, te Thielt en te Moeskroen. In die verschillende plaatsen werden de vertegenwoordigers der firma opgepikt. Daarbij zijn reeds 269 briefjes van 1000 frank in beslag genomen. De opsporing en de aanhouding van de bende is te dan ken aan den commissaris van politie te Oostende. Uit Kortiijk wordt nog over dit geval bericht dat er heel de gouw Moeskroen, Thielt, Biugge, personen aangehouden wer den wegens uitgifte van valsche banknoten van 1000 fr. Naar aanleiding van den kiesstrijd die de algemeene aandacht trok, zijn die ar restaties om zoo te zeggen ongemerkt voor bijgegaan en het schijnt dat die dagen bij uitstek gekozen werden om die uitgifte te doen, die naar verleidt de bekentenissen der aangehoudenen verscheidene millioenen bedragen zou. In de heele streek waren de handlangers bezig, die op de markten vooral die briefjes poogden uit te geven. Dank zij de bekentenissen van aange houden handlangers is het gerecht op het spoor der daders die te Brugge hunne banknoten zouden vervaardigd hebben 1 Shaplij, een uitvinder die te Bristol woont, heeft volgens de *Daily News* aan het ministerie van volksgezondheid een plan voorgelegd, om huizen van papier m&ché te bouwen. De fundeering is van de gewone soort, de binten zijn van staal, maar de wanden bestaan uit twee platen van papier móché, waartusschen aarde, gedroogd en door vuur gezuiverd vastgestampt wordt. Het heet, dat in Amerika met deze soort van huizen al geslaagde proeven zijn ge nomen. Italië. Op voorstel van generaal Albricci, den minister van oorlog, heeft de kabinetsraad besloten de versterkingen van Rome te slechten. De vrijkomende terreinen zullen voor tuinbouw en bouwgrond worden be stemd. De staat zal ze voor matige prijzen verhuren. o 0e moderne Blauwbaard. Te Parijs wordt nog altijd de instructie voortgezet in de zaak van Landru, den Blauwbaard, wien ten laste wordt gelegd, dat hy 13 vrouwen, zoo niet meer, zou hebben uit den weg geruimd. Op alle tot hem gerichte vragen bewaart hij het stil zwijgen of antwoordt hij slechts met niet van humor gespeenden spot. Dit maakt de zaak er des te moeilijker om, daar al leen Landru het geheim kan ontsluieren JWSBLAD Tior 1st Lul in Hgusiisn ei Atteia,ie Langstraat n is Bonimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1