voor hei Land van Heusden so Aliena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 3035 Zaterdag 20 Horsier. Moedeloosheid, behoorende bij het een der verschijnselen. Een ernstig verschijnsel bij nieraandoening is moedeloosheid, omdat het dientengevolge lastiger valt om alle andere verschijnselen te boven te komen. Gij doet meer kwaad dan goed door bij de pakken neer te zitten en u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wan deling en neemt een opgewekt flink besluit. Zegt tot uzelf »Ik weet dooPYnijri rugpijn, loomheid en urinestoornissen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de gewoonten veranderen, die er nadeelig voor zijn.« Vermijdt laat naar bed gaan, zware maal tijden en onnoodige prikkels, en begint eenvoudiger te leven. Dat is een verstan dige geschikte leefwijze voor uw gezond heid, die veel zal bijdragen tot het genezen van nierverschijnselen als rheumatiek, steen, ischias, niergruis, nier- of blaasontsteking, rugpijn, spit en urinekwalen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen n helpen om gezond te worden. Zij versterken en heelen de nieren, geven verzachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urinezuur en de vloei bare onzuiverheden uit het bloed te filtree- ren. Foster's Pillen werken niet op de ingewanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige ver andering in gewoonten en tijdelijke behan deling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodige lichaamsbeweging orn gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel, dat u genas Overtuigt u, dat de juiste naam Fos ter's Rugpijn Niet en Pillen en de harultee- kening van James Foster op het etiket voor komen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zijn verkrijgbaar bij alle goede dro gisten a f 1.75 p. doos of flO.p. zes doozen. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente DRONGELEN op Maandag 24 Nov. des namiddags ten 6 uur. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den na en tweetal opmerkingen met aige- meene stemmen vastgesteld. Aan de orde: 4. Een verzoek van Jac. in 't Veld om aan zijn woning een por taaltje aan te brengen. De Voorzitter zegt dat in 't Veld met dit verzoek aan een verkeerd kantoor is. Het huisje, dat hij bewoont is van den Burgerlijken Arme en nu had hij bij het Armbestuur voor die verbetering moeten zijn. De heer Nieuwkoop vraagt of er hooger beroep is op een beslissing van het Bur gerlijke Armbestuur. De Voorzittr zegt dat er geen hooger beroep bestaat, doch dat spreker op goede gronden kan meedeelen dat een verzoek van in 't Veld ter bevoeg- der plaatse gunstig onthaal zal vinden. Op voorstel van B. en W. wordt met alge- meene stemmen besloten het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, 2. Op voorstel van B, en W. wordt met algemeene stemmen besloten aan C. van Rijswijk die in verband met de be noeming van een veldwachter als tijdelijk gemeenteveldwachter werd ontslagen nog 14 dagen na zijn ontslag zijn jaarwedde te doen genieten. 3. De Voorzitter verzoekt aan de com missie die belast is geweest met het onder zoek der gemeente-begrooting voor 1920, door een der leden verslag omtrent dit onderzoek te laten uitbrengen. De heer Nieuwkoop deelt nu namens de Commissie mede, dat de begrooting, omdat de commissie geheel uit jonge raadsleden bestond, zeer serieus is nagezien ten einde daardoor eenigszins met de huishouding der gemeente bekend te raken. Spreker vraagt of de begrooting thans post voor post door den Voorzitter zal worden voorgelezen. De Voorzitter zegt dit niet te doen, een commissie van drie leden heeft de begroo ting onderzocht en de overige leden hebben gedurende 14 dagen de bevoegdheid gehad er inzage van te nemen. De heeren kun nen allen voldoende met de begrooting op de hoogte zijn. De heer Nieuwkoop vindt het jammer dat de gemeente f5300.op het Groot boek der N.S. heeft staan tegen 3% ter wijl zij schulden heeft en daarvoor 4t/3 rente moet betalen De commissie zou dit bedrag gaarne van het Grootboek nemen om het voor schulddelging te gebruiken. De Voorzitter zegt dat met veel moeite misschien zou kunnen worden bereikt, dat deze som op een andere wijze werd be legd, doch dat het door Ged. Staten niet goedgekeurd zou worden als dit bedrag voor sohulddelging zou worden aangewend. De heer Nieuwkoop zegt dat naar de meening der commissie de Opcenten te laag zijn geraamd omdat de hoofdsom der belastingen stijgende is. De Vooizitter zegt dat de Opcenten worden begroot naar de opbrengsten over de laatste dienstjaren. De heer Nieuwkoop zegt dat op de be grooting f3200.voor Opbrengst Hoofd Omslag is geraamd terwijl de memorie van toelichting slechts f 3000 aangeeft. De Voorzitter zegt dat deze schrijffout in deNmem. vau toel. zal worden verbeterd. De heer Nieuwkoop zegt dat de com missie bezwaar heeft tegen een post van f 2000 als opbrengst eener geldleening voor kasgeld, omdat de behoefte nog niet is gebleken. De Voorzitter zegt dat dit een voorzorgs maatregel is en de beslissing over het al of niet aangaan eener geldleening toch nog blijft bij den Raad. De heer Nieuwkoop zegt dat de aan dacht der commissie is gevallen op een post aan f 10.voor schoonhouden enz. van de secretarie. De commissie vind dit te weinig en wil voorstellen dit bedrag te brengen op f25. De heer Vos die lid der commissie is geweest zegt dit voorstel niet te kunnen steunen. Het verwondert de heer Nieuwkoop dit nu *'an Vos te moeten hooien. De heer Vos zegt er in de commissie zijn meening over gezegd te hebben doch zijn medeleden waren van ander oordeel en hij kon daarom niet daarop blijven aan dringen. De Voorzitter vindt het bedrag voor schoonhouden der secretarie wel niet groot doch door de betrokkene werden tegen spreker hierover geen klachten geuit. Bo vendien kan dit gering bedrag der ver hooging nog altijd in den loop van het dienstjaar door af en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven worden geput. De heer Nieuwkoop deelt mede dat de post voor verlichting naar de meening der commissie te laag is aangezien er dringend behoefte aan verbetering is. De lantaarn paal bij de kerk was eenigen tijd geleden defect en toen heeft men hein maar 1 M dieper in den grond gezet. Bovendien brand die lantaarn nooit. De Voorzitter is er niet voor nu veel kosten voor lantaarns te maken aangezien we wellicht spoedig een electrische boog lamp op het genoemde punt zullen zien verrijzen. Speker zou nu liever met ge ringe kosten dien lantaarn maar weer 1 Meter hooger plaatsen. De commissie maakt verder bezwaar tegen een post van f 5.voor onderhoud van straten en pleinen. De Voorzitter zegt dat de wegen wel door de Waterschappen worden onderhou den doch dat dit bedrag jaarlijks op de begrooting voorkomt om daaruit eens een kleine uitgave ta doen. De heer Nieuwkoop betreurt het dat geen post op de begrooting is geplaatst voor de plaatsing eener spreeksel. De Voorzitter zegt dat als de cel door de gemeente geplaatst wordt, zij in elk geval ten laste van het dienstjaar 1919 komt aangezien met 1 Januari a.s. alle kosten daarvan voor Rijksrekening komen. De heer Nieuwkoop vraagt nu of B. en W. dan toch wel voornemens zijn een cel te plaatsen De Voorzitter zegt dat het Dagelijksch Bestuur in zijn geheel voor plaatsing is als er kans is dat het Rijk er niet voor zorgt. B. en W. hebben daaromtrent inlichtingen gevraagd en wachten nu op antwoord. De heer Nieuwkoop vreest dat het lang zal duren eer de cel er is als het Rijk het doen moet. De heer Van der Schans zegt dat B. en W. precies hetzelfde voornemen hebben als door den heer Nieuwkoop wordt bedoeld. De Voorzitter zou het onverantwoordelijk vinden als de Gemeente nu een cel moest plaatsen voor f 300.als het Rijk dit op 's Rijkskosten b.v. over drie maanden zou doen. De heer Nieuwkoop zegt dat de Com missie een post op de begrooting heeft ge vonden voor kosten van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. De Commissie wenscht te weten of deze commissie bestaat en zoo ja, hoe ze is samengesteld. De Vooizitter deelt mede dat die Com missie bestaat en is samengesteld uit J. K. Haase Voorzitter-Secretaris, Jac. de Haan en B. v. Marsbergen. De heer Nieuwkoop stelt namens de Commissie voor een postbedrag op de be grooting te plaatsen groot f 50. waaruit de kosten kunnen worden bestreden voor een studiereisje of feestje voor de school kinderen. Vroeger gir.g het onderwijzend personeel jaarlijks met de kinderen uit en in naburige gemeenten schijnt dit nog plaats te hebben. De Voorzitter meent, dat de Raad nu niet beginnen moet met dezen post op de begrooting te plaatsen. Men weet niet eens of het onderwijzend personeel genegen zou zijn met de kinderen uitstapjes te maken. Bovendien zullen de boeren wel bij die gelegenheden gratis willen inspan nen maar als de Geneente begint gelden hiervoor beschikbaar te stellen dan gaat dit niet zoo goed meer. Bovendien moet niet naar nieuwe posten van uitgaven wor den gezocht zoolang de gemeente voor zoo'n zwaren schuldenlast zit voor de Distributie en de schoolbouw. De heer Van der Schans zegt, dat toen de heer Verzijl alhier Hoofd der School was, deze jaarlijks zelf een uit stapje organiseerde. Alle ingezetenen weikten met genoegen tot het welslagen mee. Menschen waarvan men het niet zou verwachten spanden paard en wagen in of hadden op andere wijze veel voor dit doel over. Een ieder had pleizier bij deze uitstapjes, niet alleen de kinderen, doch ook spreker er» anderen, die met hem reden, terwij! het de gemeentekas geen cent kostte. Bij een dergelijk uitstapje naar Rotterdam is een kind bijna veron gelukt, waarna door den lieer Verzijl geen lust meer hiervoor werd gevoeld. De heer Van Garneren sluit zich bij hel door Van der Schans gesprokene aan. De heer Van Campen zegt dat het wel wat geld kost aan de gemeente, maar dat dit niet te zwaar mag wegen waar het het belang van de schooljeugd geldt. Be doelde uitstapjes werken zoo goed voor de ontwikkeling van de kinderen. Ze hebben er later genot van als ze wat van de wereld gezien hebben. Spreker zegt een knecht met een paard naar Den Bosch gezonden te hebben die de keuring niet eens vinden kon. Men staat verbaasd hoe weinig de kinderen van de buitenwereld afweten. Kinderen uit Utrecht b.v. wisten niet het verschil in groeiwijze tasschen aardbeien en kersen. De Voorzitter meent dat als het Hoofd der School wat voor deze zaak voelt het zeker klaar komt. Blijkt dat een gewensht uitstapje om finaiicieele redenen achtewege moet blijven dan kan men nog zien. De heer Van Campen zegt dat zoo pas nog in de notulen is voorgelezen dat de inwoners liever wat meer wi'len betalen, dan dat de gemeente vereenigd werd. Waalwijk heeft ook zijn feestelijkheden. Spreker vindt een klein bedrag voor dat doel niet ongepast, men moet eens iets doen voor de menschen vooral voor de kinderen. De Vo rzitter voeit veel voor de ont wikkeling der jeugd maar zou gaarne zien dat het Hoofd der School on de ouders eerst wat deden. Als de ouders weten dat de gemeente betaald, werkt dat ver keerd. De heer Nieuwkoop vindt het verkeerd als de Raad pas hulp biedt als belang hebbenden wat doen. Spreker betreurt een dergelijk optreden. Hetgeen Van der Schans mededeelt omtrent een voorgekomen ongeluk mag geen rede zijn van uitstapjes af te zien. Men reist toch ook wel eens met een trein al komt er wel eens een ongeluk mee voor. De heer Nieuwkoop wil voorstellen dat de Raad in principe de wenschelijkheid van Schooluitstapjes uitspreekt. De heer Van der Schans meent dat de geheele Raad het eens is over de wen schelijkheid van dergelijke uitstapjes. De Voorzitter zegt nogmaals dat het moeilijk is thans tot het uittrekken van dezen post te besluiten. De Raad weet niet eens of het onderwijzend personeel ge negen zou zijn tot deze uitstajes. Deze kunnen niet gedwongen worden. De heer Nieuwkoop meent dat de onder wijzers dit wel moeten doen als de Raad het besluit en zou anders een ander met de leiding willen belasten. De heer Treffers verklaart zich geheel met de meening van den Voorzitter te kunnen aansluiten. Het voorstel van de heeren Nieuwkoop en Van Campen om een post van f50, voor genoemd doel op de begrooting te plaatsen wordt verworpen met vijf tegen twee stemmen. Voor stemden de heeren Nieuwkoop en Van Campen. De heer Nieuwkoop vraagt namens de commissie om inlichtingen omtrent een post van f 40,voor kosten van toezicht, onderhoud,enz. van gemeente-eigendommen. De Voorzitter zegt dat dit toezicht door B. en W. wordt uitgeoefend, en dus niets kost. Uit dezen post worden echter be taald, de kosten van greppels graven enz. Namens de commissie stelt de heer Nieuw koop daarop voor een bedrag van f 500, op de begrooting te brengen voor verbete ring der Gemeetegronden n.l. het brengen van den dijk in de z.g. putten. De Voorzitter zegt dat deze zaak ook door B. en W. is overwogen. Doch dat dit college meent thans daar niet toe te moeten overgaan, omdat deze Gronden allen nog 1 jaar in huur zijn en de begrooting die toch al zoo zwaar wordt belast hierover nog een reeks temeer zou worden bezwaard. De kosten van bet werk zouden f2000. bedragen. Hiervoor zou eene leening moe ten worden aangegaan waarvoor jaarlijks rente zou moeten worden betaald en f200. aflossing. De Vooizitter zou het daarom voorloopig liever uitstellen, totdat de ge meente weer uit haar schuld is. De heer Nieuwkoop zou liever het werk in 4 jaar doen. Blijkt na 1 jaar dat het werk niet loonend is dan kan men er mee ophouden. Dat de gemeente nu in schulden zit is te betreuren maar daarom mag een nuttige zaak niet worden uitgesteld. De Voorzitter zegt dat de gemeente tegenover deze zaak heel anders staat dan b.v. tegenover het Onderwijs. Als een particulier tot over de ooren in de schuld zit begint hij ook niet aan zoo'n werk. De heer Van der Schans zegt dat de Gemeente het ook niet voor wei kverschaf fing behoeft te doen, gezien de misère die liet Polderbestuur jaar op jaar beleefd met de schoonmaak der slooten. De heer Nieuwkoop zegt dat particulie ren hel ook niet voor werkverschaffing doen en toch heeft men het zien gebeuren. De Voorzitter wijst er op dat de ge meente reeds f 14240 schuld heeft en daarvoor jaarlijks f1250 moet aflossen. B. en W. zouden voor dit werk zijn, doch willen het liever een paar jaar uitstellen. Het verwonderd de heer van Campen te hooren dat B. en W. voor dit werk zijn. Ze hadden het al lang eerder moeten doen. De verlaging van den dijk kan reuzen winsten afwerpen. Er is geen ding waar zoo'n enorme winst aan zit. De koop waarde van het land wordt er IV2 hooger mee. Men kan dit bij het lanc van Donkes zien. Het is het eene motie om uit de schuld te komen. De heer de Haan vindt het wel noodig er zoo lang over te praten, het land is duur verhuurc en wauneer men er nu mee begon kreeg men eerst al met de huurders te doen. Spreker wil als het land weer verhuurc wordt in de conditiën die worden gemaakt hieromtrent bepalingen opnemen. De Voor zitter zegt, dat aangezien het werk toch niet uit de gewone middelen kan worden be streden men er een geldleening voor moet aangaan de begrooting dan toch in 't volgend najaar hiervoor kan worden gewijzigd. De heer de Haan denkt dat het werk geen rente zal opleveren vooral nu dearbeids- loonen zoo hoog zijn. De Heer Van der Schans zegt dat par liculieren zoo'n weik, veel voordeeliger kunnen laten doen, dan de gemeente. De betrokken eigenaar gaat dan zelf vaak mee in de kruiwagen loopen. Spreker wijst op bekende gevallen waarbij de heer van Campen b.v. zich intresseerde. De heer- Van Campen zegt dat er als de gemeente het doet ook toezicht rnoet worden gehouden. Het werk zou een reuzen verbetering geven. De Voorzitter stelt voor de beslissing over deze zaak uit te stellen tot den tijd van verpachting der bewerkte gronden. B. en VV. kunnen dan eerst eens naar prijzen informeeren. De heer Van Campen betreurt het dat er dan dezen winter niets meer aan gebeurd. Spreker acht dit een ernorm nadeel. De heer Nieuwkoop wil dan toch een begrooting laten maken. De heer de Haan acht het gewenscht een deskundige het werk te laten opnemen en de kosten te doen berekenen B. en W. konden toch slechts een zeer globale schat ting maken. Op voorstel van de commissie van onder zoek wordt de begrooting daarna met al gemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 4. De heer Van Gammeren wenscht nogmaals op bespoediging der verhuring der gemeentegronden aan te dringen. De Voorzitter zegt dat dit nu samen hangt met de pas besproken plannen. 5 De heer Van Campen informeert naar den toestand der brandspuit. Vraagt of er wel voldoende personeel is, en hoe het gaan moet als er te Eethen eens brand komt. De Voorzitter zegt dat men niemand kan verplichten om buiten de gemeente te gaan blusschen en dat ieder inwoner van Drongelen die daartoe in staat is bij brand in de meente moet meehelpen. De heer Van Campen herinnert zich in zijn jeugd in Capelle lijsten van pompers enz. te hebben overgeschreven en merkt daar in Drongelen niets van. De Voorzitter zegt dat een dergelijke verdeeling der werkzaamheden in de praktijk, meestal faalt. Er zijn natuurlijk brand meesters en de bij brand aanwezigen moe ten verder meehelpen. De heer Van Campen wil dan toch een regeling van de toe te kennen belooningen voor pompers enz. zien. De Voorzitter vraagt of de hear Van Campen dan daarvoor een goede regeling weet en vraagt deze dan voor te stellen. De menschen moeten vertrouwen hebben dat billijke belooningen zullen worden ge ven. De heer Van Gammeren wil een paar menschen onderricht omtrent de werking der brandspuit laten geven. De Voorzitter wil dit gaarne toezeggen en noodigt in de eerste plaats de Raads- eden uit, om hiertoe tegenwoordig te zijr» sij de eerstdaags plaats te hebben plech tigheid van brandspuit probeeren. De heer Nieuwkoop wijst op den onge- wenschten toestand aan de oude haven. Bij hoogen vloed stroomt er water ir», allerlei onkruid enz. met zich voerende. Stroomt het water weg dan blijven deze voorwerpen op de planten, die er staan, hangen en gaan tot rotting over. Was er een gleuf in het midden gegraven dau zou deze toestand beter worden. De Vooizitter wijst op het moeilijke van deze zaak, aangezien de haven voor een groot deel rijkseigendom is. B. en W. zullen zich daarom met den opzichter van den Waterstaat in verbinding stellen. De heer Van Campen zegt dat als de gemeente eigenares is van de haven, zij dan beplant moet worden met banden. Dit zou een reuzenwinst op kunnen leve ren evenals het beplanten. De eigenaar van de Elanden heeft f 18 per stuk voor zijn hoornen kunnen krijgen. De heer Van der Schans vindt het on- gewenscht vooral langs de zuidzijde van het land te planten. Zij kunnen veel schade doen. Men kan dit zien bij een perceel van den heer Van Campen, thans met bieten begroeid. De Voorzitter zegt leek op dit gebied te zijn, doch betwijfelt of de zaak wel zoo voordeelig zou wezen, en vreest dat die boomen langs de Elanden ook wel veel schade aan det land gedaan zullen hebben. De heer Van Campen bevestigt dit en zou liever zien dat twee rijen boomën in plaats van êén werden gezet. De heer Nieuwkoop zou gaarne zien B. en W. zich in verbinding stelden met het Waterschapsbestuur opdat de wegen in beteren staat zouden worden gebracht. De Voorzitter vindt dit bedenkelijk aan gezien de gemeente niets met onderhoud der wegen te maken heeft en men zicii niet te licht met andermans zaken moet tiemoeien. De heer Nieuwkoop vraagt of de inge zetenen dari maar alles moeten goedvinden als het waterschap de wegen verwaarloosd. De Voorzitter zegt dat de ingezetenen dan maar bij het Waterschapsbestuur moeten aankloppen. De heer Nieuwkoop zegt dat er al zoo dikwijls over is gesproken en zou nu wel willen dat het Waterschapsbestuur werd gedwongen in te grijpen. B. en W. konden b.v. zich tot Ged. Staten wenden. De heer van Campen zegt dat in an dere plaatsen de weg ook slecht is. De Vooizitter vindt de weg in Eethen bv. veel beter dan hier. De heer Van Campen zegt dat te Dron gelen vijf maal meer bieten worden ver voerd dan te Eethen. De heer Nieuwkoop zegt dat waar het meeste vervoer is, de weg bij goed onder houd, ook het beste is. De heer Tieffers zegt de weg in de Molensteeg tusschen Eethen en Drongelen, juist bij de grens naar Drongelen veel slechter wordt, en hier is toch hetzelfde vervoer. De Voorzitter betreurt ten zeerste den slechten toestand der wegen alhier. In hoofdzaak is dit wel een gevolg hiervan, dat zooveel ingelanden van het Water schap elders wonen. De heer Nieuwkoop zou graag een deel van de Drongelensche wegen voor rekening der Provincie zien nemen. Wy betalen hier in dezen uithoek van Brabant ook weggeld doch genieten niet veel van de zorgen der Provincie. Daarna wordt de vergadering gesloten, bijvoegsel JKicttw^blad 0

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5