f „A T L A S" J 4? KOFFIE IN PAKJES «g IS DE BESTE. J ANT. METSELAAR Verkrijgbaar bij =p Wijksche poort V. 4 HEUSDEN vergoed. Nu schijnt de Raad in beginsel te heb ben besloten, dat alle Duitsche oorlogssche pen, die in handen van de geallieerden zijn, zullen worden vernietigd, het oud roest zal worden verdeeld. In deze omstandig heden schijnt het niet gemakkelijk vol te houden, dat uit het feit, dat admiraal von Reuter dit werk al wat op gang heeft geholpen, veel schade voor de entente is ontstaan. Nu wordt er gezegd, dat het havenmateriaal, dat Duitschland als straf voor de vernietiging in Scapa Flow zou moeten leveren, nog niets is beslist. "Wij zullen ons maar niet verdiepen in het vraagstuk, hoe dit te rymen is met den inhoud van de nota, die de entente in deze materie juist aan Duitschland heelt gezon den, waarin zij zich er over verwondert, wat de Duitsche regeering nu nog te tal men of tegen te stribbelen heeft, nadat zij toch al van 1 November af wist, dat het vaststond, wat zij te leveren had, maar we zullen deze nieuwe mededeeling maar opvatten als een aanwijzing, dat er wat inschikkelijkheid zal worden betoond. Wie weet of de Duitsche krijgsgevan genen nog niet voor Kerstfeest uit Frank rijk naar hun vader'and mogen terug- keeren. In alle gevallen schijnt vast te staan, dat naar de Deutsche Allgemeine Zeitung verneemt uit kringen, die dicht aan het kabinet verwant zijn, de regeering vastbe sloten is om niet toe te geven in de kwestie van de uitlevering van 400 000 ton aan dokken, bagger- en scheepsmate rieel. Het geldt hier geen vraagstuk van prestige, maar hel feit, dat de uitlevering van het geëischte materieel Duitschlands economisch bestaan eenvoudig onmogelijk zou maken. Ook de clausule van het aan vullingsprotocol, waardoor Frankrijk het recht zou krijgen om naar believen op elk gewenscht oogenblik Duitsch land binnen te rukken, is voor de regee- ring onaannemelijk. De regeering, schrijft het blad, wil den vrede, maar niet de voortzetting van den oorlog van één kant. Men beschouwt het als een vanzelfsprekende voorwaarde, zoo voegt er dit blad aan toe, dat de krijgsgevangenen, die zich nog in Frankrijk bevinden, teruggezonden zullen worden op de wijze als in het vredesver drag is bepaald en niet volgens de nieuwe voorwaarden, Dat men in Duitschland den moed nog niet verloreu heeft, hoewel er de toestand ellendig is, blijkt uit een interview dat de Berlijnsche correspondent van de Narodr y hesty had met den directeur van deKom- mers- und Diskonto-Bank te Berlijn Deze noemde het vredes verdrag van Versailles een geluk voor Duitschland, daar het tot verhoogde krachtsinspanning en sterk na tionalisme aanspoort. Duitschland zal de opgelegde schadeloos stelling betalen en moet derhalve weiken, terwijl Frankrijk er zich aan zal wennen zonder moeite Duitsch geld op te strijken en zoodoende zijn werkkracht zal verliezen 't geen tot zijn verderf moet leiden. De economische toestand in Duitschland wordt al beter, ofschoon Erzberger met zijn finariciëel dillettantisme groot onheil sticht. Duitschland zal ook zijn valuta- bezwaren overwinnen, maar het moet zijn voortbrengselen duurder gaan verkoopen, want thans overstroomen goedkoope Duit sche waren niet alleen de onzijdige mark ten, maar ook Fi ankrijk en in het bezette gebied koopen de ententesoldaten in op dracht van dei den voor spotprijzen allerlei artikelen. Italië wordt met een ernstige politieke crisis bedreigd, zegt Reuter. De socialisten die nu met een aantal van 150 leden naar het parlement terugkeeren, dat de volgende week zal openen, denken er over om ge zamenlijk den koning «uit te fluiten® en te «hoonen®, als deze zijn rede zal uit spreken. Sommigen gaan zelfs zoo ver met te dreigen, dat de koning op straat zal worden aangevallen. Pessimistische politici beweren, dat het kabinet zijn ont slag zal nemen of dat de koning afstand zal doen maar de eerste minister Nitti is vast besloten den toestand het hoofd te bieden. BUITENLAND. Onrust onder krygsgerangenen. Reuter seint, dat de zeelieden van de by Scapa Flow gezonken Duitsche schepen, die in een kamp by Oswestry zijn geïnter neerd, in den laatsten tijd onrustig zijn, daar ze verlangen voor Kerstmis naar huis te worden gezonden, evenals de andere Duitsche gevangenen. Dinsdag weigerden ze aan den arbeid te gaan, maar toen troe pen met de bajonet op het geweer ver schenen hervatten ze het werk, dat sedert gewoon doorgaat. o— In den omtrek van Weenen is brand uitgebroken in een woonkeet van een in richting voor zaadveredeling. Van de 100 arbeiders, die in de keet woonden zijn er 50 gedood en 15 ernstig gekwetst. Men dacht eerst, dat er een ontploffing had plaats gehad, doch dit schijnt niet het ge val te zijn. Vermoedelijk is onvoorzichtig heid met een brandende lamp de oorzaak. o De spanning tusschen Amerika en Hexicn, Naar uit Washington aan de Leipziger Neueste Nachrichten wordt geseind, is het zeer wel mogelijk, dat Amerika in Mexico zal ingrijpen, wanneer Carranza mocht wei geren, den Amerikaanschen consul Jenkins vrij te laten. Op het oogenblik hebben de Vereenigde Staten een leger van 125,000 man aan de Mexicaansche grens samenge trokken. Het departement van oorlog is van meening, dat voor de pacificatie van Mexico 450,000 man en een tijdsverloop van drie jaren noodig zullen zijn. o Een driemaster verengelukt. Naar de «Tel.® uit Cherbourg verneemt, heeft de Nederlandsche driemaster «Basco®, onder commando van kapitein Untjens, schipbreuk geleden nabij kaan Blancherd. De sleepboot «Centaur,behoorende tot den sleepbootdienst van de haven van Cher bourg, trachtte onmiddellijk hulp te verlee- nen en slaagde er in, vier opvarenden te redden. Dezen werden aan wal gebracht en ontvingen te St. Germain des Vaux de eerste verzorging. Zeven leden der beman ning, onder wie de kapitein, zijn verdronken. De »Basco« was op weg van Rotterdam naar Yersey, komende van IJmuiden met een lading phosphaat. o Een moord iu slaap. Een New-Yorksche fabriekant, James Sa- pienza, die door de ontvangst van dreig brieven der z.g. zwarte bende aan over spanning leed, droomde op een nacht, dat hij twee gemaskerde mannen door een raam der slaapkamer naar binnen zag komen en een hunner een mes zag opheffen om zijn dochtertje te dooden. Hij schoot en ont waakte om tot de vreeselyke ontdekking te komen, dat hij in zijn slaap geschoten had en de kogel, dwars door het hoofdkussen gaande, zijn vrouw in het hoofd getroffen en gedood had. De rechter heeft dit verhaal van den radeloozen, gemartelden, man geloofd er zijn geen redenen om aan de waarheid te twijfelen o Een kostbaar halssnoer. Het prachtige paarlen halssnoer, welke het eigendom zoude zijn van afstammelingen van koningin Nathalie en een waarde heeft van 300.000 pond sterling, werd Vrijdag middag ter veiling aangeboden door Messrs. Jonhson, Deymond en Sons te Londen. Daar er geen hooger bod was dan 57 000 pond sterling, ging de verkoop niet door. BINNENLAND. Drama te Zoctermeer. In den zeer afgelegen Meet polder, ge meente Zoeteimeer is, naar het Vadert.® meldt, Woensdagavond een drama afge speeld, waarover nog zekere duisterheid ligt verspreid. Daar woont de landbouwer van Haasteren. Woensdag was de huisnaaister den heelen dag op de hoeve geweest en 's avonds is de 22-jarige dienstbode, van Hoogduin, de naaister een eind gaari wegbrengen, wat 2ij dikwyls placht te doen. Toen het meisje na eenigen tijd niet terugkeerde, ging men haar zoeken. Na langen tijd heeft men eindelijk tegen den morgen het lijk van het meisje gevonden. Het lag gedeeltelijk in de sloot. Het lijk vertoonde wonden aan hals en hoofd Het onderzoek heeft geleid tot gevangen neming van een boerenknecht. o Soord. Men meldt uit Breda Zaterdagavond werd A. de L. die tracht te zijn vrouw met geweld naar huis te voeren, aangevallen door de Gr. broer van deze vrouw, die zijn zwager eenige messte ken toebracht, w o. een in de hartstreek. Aan deze laatste wonde is de L. eenige uren later bezweken. Hij laat zijn vrouw met een zestal kinderen achter. De Gr. is onmiddelijk gearresteerd, L. de E. een broer van den vermoorde, liep een niet ernstigen messteek in den boven arm op. Het drama speelde zich in slechts enkele oogenblikken af. Vrijdagmiddag is op den Wassenaarschen weg een ernstig ongeluk gebeurd. Een per sonenauto van de Haagsche brandweer is, omdat een der inzittenden, die niet rijden kon, aan het stuur plaats nam, even voor bij den Deyl tegen een boom gereden. Een wielryder, die zich tusschen de auto en den boom bevond, is zeer ernstig verwond. Ook de inzittenden der auto, een agent der Haagsche politiehondenbrigade met en kele brandweerlieden zijn, gelukkig niet ernstig, gewoud. De auto is totaal vernield. o Voor de noodlijdenden in Oostenryk. Uit IJmuiden wordt bericht, dat de visch- handelaren aldaar het plan hebben geza- mentijk één of meer waggons met visch te beladen voor de noodlijdenden in Oos tenrijk. Volgens de «VisscherijCt.® denkt onze regeering er ernstig over, een groote party Noordzee-haring op te koopen. Ze zal dan naar Oostenrijk worden geleverd, als hulp voor dat land. De Fransch-Hollandsehe Oliefabrieken Calvé-Delft te Delft hebben aan het cent raal comité tot hulpverleening aan de noodlijdende kinderen te Weenen duizend kisten, elk inhoudende 24 fles'chen slaolie afgestaan als Kerstgave voor de noodlijden de gezinnen aldaar. o let treioeurerkeer. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de directie der Nederlandsche spoorwegen om, indien de kolenvoorziening het slechts even toelaat, met den zomer dienst, die 1 Mei 1920 zal ingaan, het geheele treinverkeer weer op den voet van vroeger te regelen. Alle beperkende be palingen zullen dan worden opgeheven. De snelheid der personentreinen zal dan weer tot 75 a 90 K.M. per uur worden opgevoerd. o Een logger vergaan. Zaterdagnacht is de haringlogger «Mat- ta Agatha® Sch. 437 te IJmuiden binnen gekomen met vier opvarenden van den logger «Stormvoget® Kw. 85, welke log ger des middags om vier uur op ongeveer 60 mijl West-Noord-West van IJmuiden op een mijn geloopen en vernietigd is. Ondanks den vliegenden wind en de hoOge zeeën werd van de Sch. 437 de boot uit gezet en naar de plaats van de ramp ge roeid, waar men vier menschen uit zee kon opnemen. De in de buurt toevende logger »De zes gebroeders® VI. 129 heeft den schipper van de «Stormvogel® opge pikt. De andere acht opvarenden zijn verdronken. PLAATSELIJK NIEUWS Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10 1 uur. Heusden. De echte St. Nicolaas, die tot nu toe geregeld onze stad passeerde, heeft Zaterdag een bezoek aan Heusden gebracht, en zulks op uitnoodiging van de Sociëteit «Gezelligheid®, gevestigd in café Central, die daarbij dapper gesteund was door de Dames Boeren eu Sens, die gezorgd hadden dat de cadeaux konden worden aangeschaft. Ten circa 2 uur kwam hij, vergezeld van zijn niet te ontberen knecht, in open rijtuig de stad binnen rijden, van alle zijden door het jonge volkje toegejuicht. Voor »Central« werd hij door de Heus- densche Harmonie met een welkom be groet, om daarna, met muziek voorop een tocht door de gemeente te doen. Aan het gejubel tan de kleinen kwam geen einde; vooral toen de versnaperingen met kwistige hand werden rondgestrooid. De nieuwe sociëteit heeft op eigenaar dige wijze een bewijs van haar bestaan geleverd. Mocht zij meer dergelijke goede invallen hebben, dan zal zij zeker wel op stoffelijke medewerking van de burgerij kunnen hopen. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand November 1019 inge legd f 14.146.06. Terugbet f20 916,46. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6679 - Bij een door de heeren Verhoeven onder Oudheusden gehouden drijfjacht, wer den met 8 geweren 65 fazanten, 9 hazen en 1 eendvogel geschoten. Andel. Zaterdagmiddag had voor deze gemeente op de Maas een zeer ernstig ingeluk plaats. Een bietenschipper uit Ca- pelle was aan het laveeren. Vermoedelijk is er een stuk van den bovenmast gekan teld en sloeg het schip om met het gevolg dat de vrouw en twee kinderen zijn ver dronken. Den heelen middagwerd er ge dregd, doch de lijken konden nog niet worden opgehaald. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel komt meer vertier en de markt staat vast. Men besteed voor goed handels- hooi f 50 k f 55 en schraal pershooi f 28 k f 30, alles per 500 K.G. Capelle. j.l. Donderdag werd in het café van den heer A. Versluis alhier een vergadering gehouden van de ijsclub, waarin tot bestuursleden gekozen werden de hee ren A. L. Oerlemans als voorzitter, C. Vos vice-voorzitter, W. J. Nieuwenhuyzen, se cretaris-penningmeester, W. M. de Bas, C. v. d. Hoek, A. Dekkers, J. Sneep, en P. Stam, commissarissen. Besloten werd de jaarlijksche contributie op f 1,50 te stellen. Dezer dagen herdacht de heer C. A. Boeser alhier den dag, waarop hij 25 jaar werkzaam was als agent der levens verzekeringsmaatschappij «UTRECHT®. Als huldeblijk werd hem door genoemde maatschappij een zilveren medaille met inscriptie en een couvert met inhond aan geboden. Ook wij wenschen hem met dit jubileum van harte geluk en hopen, dat hij riog vele jaren in het belang der voor noemde maatschappij werkzaam moge zijn. Zaterdagavond werd M. V. zoodanig door de duisternis misleid, dat zij met haar fiets in botsing kwam tegen C. v. N. die van den trein kwam. Het gevolg daarvan was dat eerstgenoemde te water raakte en met groote moeite door C. B. van een wissen dood gered werd. De voetbalvereeniging «Excelsior® alhier had j.l. Zondag een zwaren dag. Het eerste elftal speelde om twee uur een competitie-match tegen het sterke «Wil- helminna I® vari Kaatsheuvel, die eindigde in een 2 0 overwinning vuor laatstgenoem de vereeniging. Door beide elftallen werd zeer pittig en met veel enthousiasme ge speeld. Aan het flinke werken van Ex celsior® is het te danken, dat «Wilhelmi- na® niet met meer puntjes is gaan strij ken. Een gelijke stand had naar onze meening een beteren uitslag geweest, daar beide elftallen ongeveer even sterk waren Om 12 uur speelde «Excelsior II® een wedstrijd tegen Juliana I® uit Heusden, die eindigde in een 2—0 overwinning voor «Excelsior®. Een talrijk publiek woonde beide wedstrijden, die gespeeld werden op het terrein aan de W. v. Gendsvaart, bij. Na afloop der gewone repetitie van de onlangs opgerichte Chr. Zangvereeniging aan den Loonschen dijk, welke plaats heeft in een der lokalen van de Chr, School aldaar, werd door enkele minderwaardigen op schandelijke wijze huisgehouden. Den volgenden dag werd door het hoofd dier school het lokaal geheel overhoop gevon den. Het is te hopen dat zich dergelijke handelingen niet rneer voordoen, omdat het anders wel eens zou kunnen gebeuren, dat het bestuur van voormelde school zich genoodzaakt zag in het vervolg aan ge noemde Zangv. dit lokaal te weigeren. Dezer dagen trachtte een tot nu toe onbekende zich te doen insluiten in de woning van A. H. aan den Loonschendijk teneinde daar zyn slag te slaan. Zich ontdekt wanende koos hij het hazenpad. De zaak is in handen der politie. Op 10 December e.k. zal vanwege den Raad van Arbeid te Tilburg alhier een lezing worden gehouden in het leeg staand lokaal der oude school in de kom, aanvangende des avonds 7 uur. Aldaar zal behandeld worden de Ouderdomswet 1919. Dnssen. Zondagmorgen jl. circa 7 uur brandde alhier huis met schuur van den landbouwer J. C. Akkerman in de Drie- brecht totaal af. Al het vee is door het cordaat optreden der zoons gered. Inboedel, koren en hooi werden een prooi der vlam men. De brandspuit kwam omstreeks 9 uur ter plaatse, velen wisten na het af breken van het brandspuithuisje niet waar ze geborgen was. Gameien. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben ongewenschte gasten ons dorp met een bezoek vereerd. In het raadhuis was een ruit uitgesneden om toegang te verkrijgen, in een kast zat nog een valschen sleutel. Veronderstelt wordt dat ze onraad bespeurende de vlucht hebben genomen. Niets wordt vermist. Ook de Christelijke school genoot dien zelfden nacht de eer. Daar werd de toe gang naar binnen door een raampje van de W. C. gebruikt. Een en ander is door- ,i snuffeld en vermist werd er een rijks daalder. Opsporing met een politiehond leverde niets op. 's-Gravemoer. A.s. Zondagavond 7 zal de Hoogeerw. Zeergeleden Heer Prof. H. H. Kuijper ten verzoeke van Chr. Jon- gelingsvereeniging in de Geref. Kerk alhier eene lezing houden over het onderwerp «Het lied van Mozes en het Lam. Genderen. Bij de Ned. Herv. Gem, alhier is beroepen de heer Deur, Cand. tot den H. Dienst te Gouda. Hedenavond 3 Dec. ten 6 ure, hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op te treden ds. Bakker uit Aalburg, tot het houden van een dankstond. Terwijl ds. v. d. Sluis voornemens is Donderdag 4 Dec. 's av. 6 uur een dankstond te houden voor de Gereformeerde Gemeente. Wegens plaatsgebrek wordt het verslag van de gehouden raadsvergadering dezer gemeente in het volgend nummer opgenomen. Klein-Dongen. Op de verpakkings- tenioonsteliing van de Ned. Pomologische ver., gehouden op 25, 26 en 27 Novem ber in de korenbeurs te Utrecht is de kwee- kerij «Hollandia® van mevrovw Wed. J. A. S. van Alphen alhier voor hare inzen dingen bekroond met een eereprijs van Z, K. H. Prins Hendrik (eene zilveren medaille), benevens nog twee tweede prijzen en een derde prijs. Dat zijn voorzeker prachtige onderscheidingen. Meeuwen. Op Woensdag 10 Dec. a.s. zal in het café Smits alhier des 's avodds te half zeven een Ambtenaar van den Raad van Arbeid te Tilburg eene lezing houden over de Vrijwillige ouderdomsverzekering, terwijl op Donderdag d.a.v, van 11 tot half 2 ten Gemeentehuize zitting zal wor den gehouden teneinde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen zich voor die verzekering op te geven. Gedurende de maand November j.l. werden aan het telefoonkantoor alhier be handeld 65 telegrammen. Raamsdonkveer. Aan de rolbrug RaamsdonksveerGeertruidenberg passeer- den in November Opvarende schepen 865, inhoud 79692 ton Afvarende schepen 789, inhoud 65335 ton Opvarende stoomb. 308, inhoud 19448 ton Afvarende stoomb. 279, inhoud 18376 ton Olympia speelde Zondag te 's Bosch een bondswedstrijd tegen Excelsior II, welke eindigde in een 2—2 gelijk spel. Olympia protesteerde tegen een niet toegekende penalty. Tot brievenbesteller alhier is aan gesteld de heer J. Hendriks uit Geertrui denberg. Sprang. De heer A. J. C. Meijer al hier is tijdelijk belast als waarnemend ad junct-inspecteur bij de directe belastingen en is thans werkzaam aan de inspectie te Waalwijk. Door een 15-tal jongelingen werd besloten albier een Tooneel-vereen. op te richten. By de gehouden verkiezing voor 4 leden van den Kerkeraad bij de Ger. kerk alhier, zijn herkozen tot onderling W. v. Drongelen en W. Genuit en tot diaken G. Blok. In de vacture L. v. d. Hoeven werd N. Bakker gekozen. Allen lieten zich de benoeming welge vallen. Onder vele blijken van belangstel ling herdachten de echtelieden, H. Snijders en A. Reüb j.l. Zaterdag hun zilveren huwelijksfeest. Reeds vroeg in den morgen wapperde van de huizen der buren de nationale drie kleur. Zeker een bewijs van waardeering, daar genoemde steeds bereid is zijn buren zoo veel mogelijk te helpen Ook wij sluiten ons aan bij hun wensch, dat dit zilveren- door het gouden huwelijks feest moge gevolgd worden. Daar de heer Klein, hoofd der O.L. School alhier, op geneeskundig advies nog enkele weken rust moet houden, is de heer W. de Roon alhier, als tijdelijk onderwij zer aangesteld, zoodat thans aan deze school, het onderwijs weer zijn geregelden voortgang heeft. Wilk. Op 11 December a.s. des 's avonds ten half zeven uur zal door een Ambtenaar van den Raad van Arbeid te Tilburg in het Gymnastieklokaal alhier eene lezing worden gehouden over Vrijwilige Ouderdomsverzekering. Een ieder wordt in zijn eigen belang dringend verzocht deze belangrijke verga dering by te wonen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2