voor hel Land van Heusden oo Allena. he Langstraat eo ie Bommelerwaard. Ho 3936. Woensdag 3 December. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der Gemeente Veen op Donderdag 27 November v.m. 10 uur Voorzitter R. J. v. Doveren. Secretaris J. Timmermans. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt met gebed geopend waarop de se cretaris de notulen der vorige vergadering leest welke onveranderd worden goedge keurd. Ingekomen is a. een circulaire van de Afdeeling Noordbrabant van den Bond van Gem. Ambtenaren tot herziening der jaar wedden van de ambtenaren ter secretarie. Aangezien in deze gemeente geen ambte naar aanwezig is, wordt dit schryven aan genomen voor kennisgeving. b. Een brief van Ged. Staten, waarin de wenschelijkheid betoogd wordt om ten einde te gemoet te komen aan de druk kende lasten van de kleinere gemeenten, over te gaan tot samenvoeging van meer dere gemeenten met minder dan 3000 zielen, tot eene grootere. Genoemd college vraagt hieromtrent het advies van den Raad. Voorzitter. Ik acht dit schrijven van te groot belang om dit reeds in deze verga dering af te handelen en zou het daarom uit willen stellen tot een volgende verga dering, we kunnen dan eerst de zaak op ons gemak onderzoeken. Vos. Ik verwacht dat de grootste ge meenten met het grootste zielental er het meeste voordeel bij zullen hebben. Schreuders. Als Veen en Andel werden samengevoegd, zou ik er voor te vinden zijn. Andel, is een gemeente met flinke draagkracht, doch indien we met Wijk vereenigd zouden worden, zou ik er tegen zijn, aangezien Wijk minder draagkracht heeft. v. d. Pol. De meeste kans bestaat naar mijne meening dat we met Wijk vereenigd zullen worden. Ik verwacht dat de eerste 10 jaar het voordeel wel niet groot zal zijn. De Raad vereenigd zich hierna met het voorstel van den Voorzitter en stelt de behandeling uit tot de volgende vergade- ring. c. Brief van Ged. Staten, waarin zij den Raad verzoeken geen besluit te nemen voor verhooging van het presentiegeld voor de leden van den Raad en de Wethouders, aangezien hieromtrent binnenkort een voor stel van hun college zal komen. Op grond van dit schrijven, komt punt II van de agenda te vervallen. d. Een schrijven van den gemeente veldwachter om zijn tractement te willen brengen op f 1000.— met de jaarlijksche verhoogingen volgens de regeling voorge steld door Ged. Staten. Dit college zou het salaris voor den veldwachter willen vastgesteld zien op f 1000.met 8 jaar lijksche verhoogingen van f 50. De Voorzitter zou dit schrijven willen behandelen bij de begrooting, waarmede de Raad zich kan vereenigen. Nu komt aan de orde punt III van de agenda, n.l. de Gemeentebegrooting voor 1920. Deze geeft aan in totaal ontvangen f21.620.06, waaronder een post van f 5000 voor den Hoofdei. Omslag, alzoo f1000 hooger dan het vorig jaar, en f21.620.06 voor uitgaven. Het lid Schreuder zou den H. O. op hetzelfde bedrag gesteld willen zien als het vorig jaar. De Voorzitter zegt dat alle posten zoo krab mogelijk zijn berekend en dan ook niet gelooft dat dit zal gaan, doch de Raad dan bij de uitgaven moet zien of er op bezuinigd kan worden. Onder de uitgaven komt voor een post van f 800.voor salaris van den ge meenteveldwachter en f 50.voor den gemeentebode, welke betrekking door den gemeenteveldwachter wordt waargenomen. Hierbij komt het request van den ge meenteveldwachter weer ter sprake en doet de Secretaris voorlezing van het Prov, Blad waarin de salarisregeling voor den veld wachter wordt aangegeven. v. d. Pol. Zouden er geen termen aanwezig zijn om het salaris van den veld wachter en den gemeeritebode te combi neeren. f 50,als gemeentebode vind ik veel te weinig, als we daar nu eens f 200, van maakten, dan kwamen we toch aan f 1000,en kwam het de gemeente voordeelig uit. Voorzitter. Ik geloof niet dat Gedep. Staten een dergelijke regeling zouden goed keuren, deze willen het salaris van den veldwachter gesteld zien op f1000. Schreuders. Ik acht het voorstel van v. d. Pol zeer gemotiveerd, f50.voor gemeentebode is zeer slecht gesalieerd, en als we nu zijn tractement als veldwachter op f 1000,brengen, hebben we kans dat hij later weer om verhooging als ge meentebode zal komen. Voorzitter. Zeker f 50.is veel te weinig en zoo de veldwachter het daarvoor niet meer doen wil, dan kost het de ge meente wel geen f 600,zools te Wijk. doch komem we voor f200,ook niet klaar en zal het minstens f 400,moeten worden. Ik weet wel we zitten met de financiën hier in de pinaire, doch Gedep. Staten willen het zoo en ik geloof niet, dat we daaraan kunnen ontkomen. Smits. Ik zou het toch ook beter vin den, als we de twee tractementen konden vereenigen, want anders vrees ik, dat we later weer het salaris van den gemeente bode zullen moeten verhoogen. Voorzitter. Nu dat geloof ik niet, ik denk, als aan zijn verzoek wordt voldaan, hij al heel blij zal zijn, en de veldwachter veel gewilliger zal zijn om het gemeente- bodeschap voor het oude tractement te bliiven waarnemen. Vos. Als dat zoo is blijft het de ge meente ook hetzelfde en als de Voorzitter zegt dat we er toch niet aan ontkomen kunnen, zou ik zijn verzoek willen inwil ligen. Schreuders. Het is maar, we zitten zoo in de malaise met de financiën, anders is f1000,— tractement voor den veldwachter niets te veel. Het salaris van den veldwachter wordt hierop met algemeene stemmen gebracht op f4000,met 8 jaarlijksche verhoo gingen van f 50. De Secretaris leest hierop de verdere posten van de begrooting. v. d. Pol. Het gaat wel wat vlug, bij het eind zijn we de bedragen kwijtof worden ze nog eens post voor post be handeld Secretaris. Zooals u wilt, dan zal ik nogeens vooraan beginnen. v. d. Pol. Neen, dat is niet noodig. Ik wou vragende wegen, zijn die in onderhoud bij de gemeente of bij den polder Voorzitter. Deze zijn in onderhoud bij den polder. v. d. Pol. Dan noemde de Secretaris een bedrag van f 50. voor onderhoud van den toren dat is toch niets, daarvoor kan niets gedaan worden De toren is slecht en heeft hard noodig hersteld te worden. Voorzitter. Dat weet ik ook, doch waar moeten we het geld halen. De herstelling van den spUs zou naar schatting op f 2000 komen te staan. Te Wijk is een post op de begrooting uitgetrokken van f 2500. voor herstelling van den spits. Schreuders. Te Wijk hebben ze wel geld. Zouden we geen subsidie kunnen krijgen van de vereeniging tot instandhou ding van oude gebouwen, of hoe deze vereeniging ook mag heeten, de juiste naam weet ik niet. Jiskoot. Zou er de spits niet afgenomen kunnen worden, evenals te Woudrichem. We krijgen dan den stompen toren van Veen. v. d. Pol. We kunnen wel blijven uit stellen doch op een gegeven oogenblik krijgen we hem op ons hoofdzou er van het rijk geen subsidie zijn te krijgen Voorzitter. We kunnen het probeeren. Op voorstel van het lid v. d. Pol wordt besloten subsidie voor herstel aan te vragen aan de vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen en aan het Rijk. Jiskoot. Hoe groot is de post voor on derhoud van den dijk en de stoepen. VoorzitterHonderd vijf en zeventig gulden. Jiskoot. Dit is veel te weinig, de dijk is buitengewoon slecht vooral hier aan het boveneind. Voorzitter. Er zijn nu weer 30 ellen grint gekomen, evenals andere jaren. Timmermans. Als we andere jaren 30 ellen noodig hadden dan zijn er nu wel 60 ellen noodig om hem orde te maken. Voorzitter. Om hem goed in orde te maken, komen we er met 60 ellen ook nog niet, dan zou het wel 160 moeten zijn. v. d. Pol. De dijk aan benedeneind is veel beter dan aan het boveneind, naar ik hoor heeft de wegwerker ruzie gehad met de Duijsters en wil hij daar niet meer werken, voor dat hij in het gelijk is ge steld. Vos. De wegwerker heeft slechts f 50 per jaar en is daarvoor een dag per week werkzaam, we kunnen toch niet eischen, dat hij voor dit bedrag 2 dagen per week werkt. Jiskoot. De grint moest er nu op, de grootste fout is volgens mij dat men hier gaat grinten als het vriest. Voorzitter. Eerst moeten de bieten weg zijn, anders helpt het grinten toch niet. Schreuders. De grint kost nu 5 6 gulden per el. Laat nu het grootste ge deelte van de grint aan het boveneind ge bruiken. Vos. De dijk moest meer rond liggen, evenals aan het benedeneind, vandaar dat hij daar veel beter is. Schreuders. De post van 175 gulden is te laag, doch het volgend jaar is de grint misschien goedkooper en zouden we weer kunnen zien. Voorzitter. We moeten al het moge lijke doen om de begrooting kloppend te krijgen. Schreuders. Op de begrooting komt ook een post van f 2600. voor, voor onvoor ziene uitgaven, waaruit de verhooging van de salarissen voor Burgemeester, Secre taris en Gemeenteontvanger betaald zullen worden. Ik kan my hiermede echter niet vereenigen, in de vorige vergadering heb ben we besloten Ged. Staten te berichten, dat we Burgemeester en Secretaris wel de voorgestelde salarissen willen toekennen, indien Gedep. Staten ook zorgden voor het benoodigde geld en als we nu daarvoor een post op de begrooting gaan uittrekken dan behoeven Ged. Staten daarvoor niet meer te zorgen, dan doen wij dit zelf reeds. Ik zou den Hoofd. Omslag met f 1000 willen verlagen en de post onvoorziene uit gaven met hetzelfde bedrag willen ver minderen. De Secretaris neemt hierop het woord en zegt Ik zou mij met een request tot den Raad kunnen wenden, doch ik zit hier tot BIJVOEGSEL Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5