m Bij it nr. Mort een 'Bijvoegsel. L. DeRKS, Aanteekeningen uit lang vervlogen dagen. Magazijn St. Jozef iiiiiderkleeriiii<>' Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3937. Zaterdag 6 December. 1919. FKUIIjLRTON. JJ'IIIHVYYs Heeren- en 4É& iSS® !V"T' Und van ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het is in Italië met de betooging der socialisten tegen den koning toch niet zoo grof toegegaan als eerst voorspeld was. Gelijk wij de vorige maal meedeelden zouden zij van plan geweest zijn den vorst bij de opening van het parlement uit te jouwen, ja het vermoeden werd zelfs ge uit, dat de koning zou afstand doen van den troon. Het is echter nog al meege vallen. Een uur voor het begin was de zaal reeds overvol. Algemeene aandacht werd aan de socialisten geschonken, die roode bloemen droegen. Allen waren in hun dagelijksche plunje aanwezig, eenigen zoo huiselijk mogelijk zonder booid. De spanning was zeer groot, omdat men zich afvroeg hoe de sociaal democraten zich zouden gedragen. Toen de koning en zijn gevolg binnentraden, en het gejuich van de burgerlijke partijen en van het publiek ophield, verheten de socialisten, onder den uitroep»leve het socialisme« en onder protest der burgerlijke partijen de zaal. De koning zag staande en onbeweeglijk toe. Nadat het eedsformulier was voorgele zen, waarbij de socialisten bij de naau af roeping natuurlijk niet antwoordden, waar uit eerst duidelijk bleek hoe sterk hun aantal was, las de koning de troonrede voor. Hij wees er o. a. op dat het parlement meer dan ooit gesteund moet worden door het vertrouwen van het land en moet kunnen rekenen op de sympathie van het geheele volk en zijn volledige medewerking. Italië, dat uit den grootsten oorlog in zijn geschiedenis komt, gevoelt behoefte al zijn krachten te richten op vredesarbeid. Na een groet te hebben gebracht aan de nagedachtenis van de gesneuvelden, zeide de koningItalië aanvaardde den oorlog als een vreeselijke [plicht voor de overwinning van het techt. De in den oorlog gebleken geestkracht waarborgt ons economisch herstel. Overwinnaars en over wonnenen hebben een gelijke behoefte aan arbeid en aan kalmeering der gemoederen. De oorlog heeft Italië zijn natuurlijke grenzen gegeven, maar niet alle aspiraties van Italië worden overal in eenzelfden geest van rechtvaardigheid beschouwd. Italië wenscht met de levendigste sym- Beter girig het in het slappe (nietige) steedje Klundert waar van 84 man in guarnizoen wynig overbleven, wordende den braven (dappere) capityn commandant (Baron von l)opf) gedoodt, die zich Chris- telyk voorsien hebbende, beloovt had daar te sterven. De Willemstadt hiel het vol, maar werd zoo gehavend, dat zy tot een puynhoop werd geschoten langs de zyde van den dijk. Het regiment van Saxen-Gotha en de commandant van Boetzelaar hadden reeds om schepen geschreven tot hunnen aftogt, vermits het klyne guarnizoen afgemat was, doch- het begin van Maart dede de zaken teenemaal veranderen van gedaante of dit alles by noodlot des oorlogs of gelijk vele willen by omkoopirige van Dumourier is geschiedt, laat ik andere beoordeelen. De Franschen overwinnaars van alle kanten hadden de Maas bezet van Loreynen (De Fransch Lotharingen) haren oorsprong, langs Naamen, Luyk tot Roermonde, eyschende brandschattingen in 't larit van Cuyk, Pruis- sisch Gelder tot Wezel toe. De (Fransche) generaal Miranda bombardeerde Maastrigt met 6000 bomben en houwitsers. Het pathie de opkomst der volksklassen te aan schouwen. (Beweging). Wij moeten wat het binnenland betreft besluiten tot een arbeidsprogramma van intense productie en wat het buitenland aangaat tot een steeds democratischer samenwerking tusschen de volkeren. Bevestiging van de nieuwe groote democratiën is zeer nuttig voor den vrede. Geen enkele wolk verduistert onze bui- tenlandsche politieke betrekkingen. De koning stond vervolgens stil bij den aard der bijzondere hartelijkheid jegens de geallieerden. Hij zeide een krachtige deel neming te voorzien van de arbeidsraden aan het nationale leven. Voorts zal het parlement de regeering helpen de tucht te herstellen, overal waar zulks noodig zal zijn. Tot zoover slechts de berichten over 's konings rede, die volgens het Stefanie agentschap bijna bij eiken zin onderbroken werd door goedkeuringen en toejuichingen. Vooral toen de koning gewaagde van de Italiaarische eischen en van de rechtvaar digheid, die den vrede moet bezielen en het vertrouwen uitsprak in het spoedig herstel des lands. Nadat Nittï de zitting uit naam van den koning geopend had verklaard, verlieten de koning en de koningin met den prins de zaal. Ook bij het verlaten van het gebouw en langs den weg naar het Quirinaal werd een groote geestdrift door bet publiek aan den dag gelegd. De koninklijke familie verscheen op het balcon om te bedanken. De koning moest zich drie malen aan den volke vertoonen, tengevolge van de aan houdende toejuichingen. Doch ziet, daarna kwam het tot een vechtpartij tusschen socialisten en nationa listen. I)e eersten waren vooral gebelgd omdat hun partijgenoot, het kamerlid Murati, door een groep nationalisten mishandeld was. 's Avonds wilden zij een betooging organiseeren, wat de tegenpartij niet wilde dulden. En toen ging het op een bakke leien. Twee socialistische kamerleden wer den bij deze incidenten vrij ernstig gewond. Tengevolge van deze botsingen is door de socialisten de algemeene werkstaking afge kondigd en wel voor onbepaaiden tijd. Op de protessnota der Duitsche regee ring betreffende de niet vrijlating der krijgs gevangenen uit Frankrijk hebben de geal lieerden geantwoord met een tegennota, waarin zij op weerzinwekkende manier den braven Hendrik uithangen. Ge moest u guarnizoen vogt wel en de Fransche cano- niers, aile uitgewekenen, gaven blyken hunner kundigheyt en moedt onder den commandant graaf van Hessen-Darmstadt. Venlo werd sterker beschadigt, verdedigt door de Pruysschen, terwijl de Franschen lagen in 't fort St. Michiel aan deze zeyde der Maas. De kijzerlijke (van 't Duitsche Rijk) veld- marechal Saxeri-Coburg hadt zyne linie uitgestrekt van Gulick tot Roermonde hier stiet hy aan de gecantoneerde Pruyssen onder den hertog von Brunswyk, die zich verder uytstrekte tot voorbij Venlo, welk leger werd aangesloten door de Hollanders tot Gorcum, van waar de Engelschen de keting voorttrokken te water tot aan Helle- voetsluys. Den lsten Maart sloeg Coburg de Fran schen aan den mond der Roer en verdreef ze door Aken. Brunswijk door de kyzer- lyken versterkt, dreef hun uit Roermonde Miranda brak bet beleg op van Maastrigt met nalating van eenige zware stukken, hetzelve (hetzelfde) geschiede te Venlo de Franschen trokken hunnen linkeren vleugel van by Eyndhoven by hun regteren en het middelpunt omtrent Luyk en St. Truyen. Op beide plaatsen werd gevochten tot nadeel der Franschen. Eindelyk werd de moorddadige en beslissende slag gelevert te Neerwinden by Thienen. (Tirlemont), De kyzerlyken stonden als paaien, de Franschen vogten als leeuwen deze (de Franschen) zegepraalden den eersten dag, schamen, zoo ongeveer zedemeesteren deze heeren, dat gij durft klagen over de straf die wij u opleggen. Nadat een opsomming is gegeven van de punten, waarin de Duitschers te kort zijn geschoten, gaat de nota voort - Wat de geallieerden betreft, deze zijn ten zeerste verbaasd om te zien. dat de openbare meening in Duitscbland zich nog steeds zoo weinig rekenschap geeft van haar verantwoordelijkheid, door niet zelf een rechtvaardige bestraffing te eischen voor de bedreven misdaden en dat er onder de misdadigers zelf noch genoeg moed, noch genoeg vaderlandsliefde schijnt te heerschen otn vrijwillig voor de rechtbank te ver schijnen, waar zij rekenschap moeten af leggen van hun gedrag, en om het hun land gemakkelijk te maken zijn verplich tingen na te komen. Zoolang het Duit sche geweten niet met de heele wereld wil beseffen dat het kwaad vergolden moet worden en de misdadigers gestraft, kan Duitscbland er niet op rekenen opnieuw in de gemeenschap der volken te worden opgenomen, of van de geallieerden verge ving voor zijn misslagen en v.erbetering van de welverdiende vredesvoorwaarden te verkrijgen. Wij dachten dat in het vredesverdrag de straffen al zwaar genoeg waren gesteld Maar nu schijnt het dat de geallieeiden de meening zijn toegedaan dat de krijgs gevangenen ook nog een deel van die straf moeten dragen. Het ziet er wel naar uit dat de Duit- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. OKJt*O ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSOH. KV de kyzerlyken den volgenden, zoodat'savorids ten 4 uren het gevegt bes lint wirdt. (18 Maart 1794). De Franschen hierdoor ge- teystert verloren geen moedt, maar waagden een nieuwe slag te Bierbeek by Leuven; na welke nederlaag zy den Nederlanden verlieten en de beroemde Dumourier over liep van de Franschen naar de Oosten rijkers. De Franschen het Princenlant verlatende, maakten hun aftogt op Antwerpen, latende een tamelijk guarnizoen in Breda en den Berg, welke steden zy (weldra) onder goede voorwaarden aan Holland teruggaven. Ziet hier eenige klynigheden in onze Langstraat voorgevallen. Heusden was zoo onder water, dat hetzelve zich uit strekte tot op hier (Drunen). De Braaken, de Scheet, de Capelle, (tusschen Elshout en Drunen), Wolfshoek, Elshout stonden alle onder water in den beginne maakte men dyken rondom de huizen, de aarde uit de straat nemende terwijl men des wegens (van wege de dijken) geen schuy ten kon gebruyken was het zeer gevaar lyk met de kar door de onder water staande gaten te rijden. De Pastorye van Elshout had deze reyze (keer) geen water binnens- huys om hare hooge ligginge. Onze straat aan den wiel liep onder en om na de Linie te gaan moest men by Haak lings afdraayen naar den molen. Waalwijk en Baardwijk hadt Noordwaa.rs de waters van Heusden tot den Berg, waardoor het Over land (Benedenlac«d van Htsusden) en Doveren schers met al hun protesten geen stap verder zuilen komen en de 400.000 ton aan sleepbooten en baggermolens zullen moeten leveren, voordat de gevangenen uit Frankrijk zullen terugkeerert. Het is wel hard in handen der menschen te vallen, want menschen zijn wreed en hard en onverzoenlijk. Voor Duitscbland dubbel droef, omdat er sinds eenigen tijd een melkbare verbetering komt in de geestelijke gesteldheid van den arbeiders stand. De werklust keert terug. Het is niet meer zoo dat velen de vrijheid op vatten als een recht, om maar te doen en te laten wat ze willen. Door den arbei dersraad zelve worden lijntrekkers met ontslag bedreigd. Ouk de verhouding tus schen werkgevers en werknemers is veel verbeterd. Ze hebben elkanders zorgen leeren verstaan. De algemeene nood brengt ze makkelijker tot elkaar. Als er nu maar genoeg grondstoffen en steenkolen aange voerd konden worden en de krijgsgevan genen spoedig terugkeerden zou Duitscb land weer krachtig worden. Hopen we maar dat in de toekomst dit geslagen volk, dat toch zulke nobele eigen schappen bezit, gunstiger omstandigheden verkrijgt. Door het lijden gelouterd kan het dan nog zeer veel zijn voor heel de wereld. Als nu maar de onafhankelijke socialisten tot inkeer kwamen. Die eischen, gelijk het op hun congres te Leipzig uit kwam, weer de dictatuur van liet volk. 't Is wel treffend dat men daar zelfs in Rusland van terugkomt. Litwinof de Russische afgevaardigde, die te Kopenhage met den Brilschen vertegenwoordiger on derhandelt, heeft n.l. veiklaard dat de bolsjewiki gedwongen waren tijdelijk, by wijze van overgangsmaatregel, een midden weg tusschen kapitalisme en communisme te volgen. Het volledig communisme, zeide hij, is alleen mogelijk, als andere lauden denzelfden economischen hasis aannemen. De revolutionairen zijn dus aan het be- keeren van de dwaling huns wegs. Ze hebben het eindelijk ingezien dat hun ge droomde heilstaat niet te verwer kelijken is. Beter laat dari nooit. Als er nu overeen stemming komt tusschen de entente, de bolsjewiki en de reactionairen dan wordt het in Rusland ook nog goed. Wat de laatsten betreft van het leger van Joedenitsj dat Petersburg wilde veroveren bestaat heelemaal niets meer, terwijl van dat van Koltsjah ongeveer heelemaal niets meer over is, ja het is met den man nu onnaakbaar schenen, zynde de Zeedyk na Doveren lings en regts geinondeert, en by de Schans zoo smal afgesteken, dat nau welijks twee mannen den zeiven saam overgingen. Ondertusschen trokken eenige Franschen van Capelle het dykje op na het Sas, genaamt den Sas-dyk, liggende aan de Oude Maas. Dit fort was, volgens gewoonte, op zyn tyd niet voorsien van canons, waarom de commandant met zyn volk heen liep. Hier langs trokken de Franschen Oostwaarts om het fort Doveren van agter aan te randen doch de com mandant verliet zyn 12 en 14 ponders en maakte ook zyn aftecht op Heusden. Herpt, Beere, Heesbeen, Haarsteeg, Onzenoord werden gefourageert door hei guarnizoen van Heusdende Drunensche boeren hetzelve bezoek vreezende, vuurden 's avonds hunne roeren af om het guarni zoen (van Heusden) te misleiden. Dit gaf een alarm te Waalwyk, waar van de Franschen een man te paard afzonden, belovende ons bystand in geval van noodt. Waalwyk en Baardwyk waren tot den Berg bezet met Franschen. Zy eyschten Heusden op, doch werden afgewezen on- versiens kwamen zy 's avonds met 5 canons en 50 trekpaarden op onzen Zeedyk, voor gevende dat zy langs Vlymen en Hedik- huyzen Heusden gingen bombardeeren doch ik begreep reeds dat de trekpaarden dienden om het (veroverde) Hollandsche canon van Doveren na den Berg des nagts te vervoeren, en met de 500 man en 5 DRAAGT Gorinchein. zoover gekomen dat hij de volgende pro clamatie heeft uitgevaardigd »Het geluk heeft ons op het Siberische front in den steek gelaten, maar desondanks moeten en zullen wij den vijand overwinnen. Ons leger blijft zijn plicht vervullen en zijn militaire geest is ongeschokt. De redding van Rusland is echter onmogelijk zonder de samenwerking van alle vooruit strevende kringen der maatschappij Daarom zal de Zernsiwo-vergadering zoo spoedig mogelijk worden bijeengeroepen en doet de regeering, die bezield is door groote democratische denkbeelden, een beroep op alle burgers om haar bij te staan in haar strijd voor de overwinning. Rusland zal zijn dappere verdedigers beloonen, doch lafaards strafien. »Op 1 voor werkelijke demokratie en een constitueerende vergadering. Hier zeggen we ook beter laat dan nooit, maar wij vreezen dat het wel eens te laat kon wezen. In alle gevallen schijnt er toenadering te komen. BUITENLAND. De moord op miss Cavell. Parijs, 2 Dec. De verrader Quien, be schuldigd van het verraden van Mi*s Ca vell, aan de Duitsche autoriteiten, die ter dood veroordeeld was, zal 16 Dec. opnieuw terecht staan, daar het Hof van Cassatie herziening van het vonnis bevolen heeft. o Washington 3 Dec. De Times zegt, conons hunnen aftogt tegen het guarnizoen van Heusden te dekken, dat tot 4U00 man was aangegroeyt en hun vervolgens wel hadt connen groeten doch zy waren zoo bloeddorstig niet. Onder de zwervende (voor de revolutie) uitgewekene Fransche priesters heb ik hier gehuysvest 4 weken de Heeren Quarri, canutmik van Condé, Gallicet, cauunnik van Avemes, en 9 weken mijnheel Cheval, capellaan by Cameryk, die allen by den Fianschen inval (m Brabant) naar Duyts- laud zyn gevlugt met menige anderen van geld, taal en bjstand ontbloot op de God- delyke voorzienigheid zwervende. Driemaal heb ik een bezoek der Fransche houssaren en jagers te paard gehadt, de twie eersten zeer vriendelyk, het derde baldadig 'en dreygende, doch het bleef by woorden en eenige flesschen wijn, daags voor hunnen aftogt uit de Langstraat. Driemaal heb ik voor weinige daagen inquartiering gehadt van Beyerenschen, Anspachersen Hollanders, die de afdeynsende Fransche na Parys wilden vergezellen, doch zeer bedrogen zyn geweest in hunne meyninge, gelyk het vervolg zal aantoonen-. Ik ga hier voorby het innemen van Malenciennes Condé, Londrecies door de (geallieerde) mogendheden en het heroveren derzelven door de Franschende volle nederlaag der Engelschen by Duynkerken en der Hollanders by Meeuwen. 1 vosr bet Lagd van Heusden an AlUna, de Lanptraa! 60 dB BoimeterwaarS 1 1 Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1