voor hei Land m fleusden 3D Altena, de Langstraat en de Bommeterwaard. ft 3937. Zaterdag Deceier taMeiten Een dag te bed. tHad maar eerder gebruikt,dan behoefde ik nu niet thuis te blijven wegens hoest en verkoudheid. BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der gemeente Genderen op 28 November des n.m. 2| uur. Voorzitter D. F. Brune. Aanwezig de leden J. P. Smits, W. G. J. Branderhorst, L. P Branderhorst, J. v. d. Heuvel, P. A. Boll, J. G. Brouwers. Afwezig Wethouder de Graaff. De vergadering wordt geopend. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen 1. Proc. verbaal kasopneming bij den Gem.-Ontvanger. 2. Brief Ged. Staten om voorloopig geen voorstel in te dienen, tot verhooging dei- salarissen voor de Wethouders en de Raads leden aangezien binnenkort, hieromtrent een voorstel zal inkomen van genoemd College. 3. Brief Ged. Staten, waarin kennis gegeven wordt, dat het Rijk aan de ge meente Genderen nog f 100.zal uit betalen, als bijdrage in duurte toeslag voor Burgemeester en Secretaris. De Voorzit ter merkt op dat dit een meevallertje is voor de gemeente aangezien er niet opge rekend was dat het Rijk J zou bijdragen in de duurtetoeslag. Deze ingekomen stuk ken worden aangenomen voor kennisgeving. 4 Brief Ged Staten van 12 Novem ber om advies omtrent de verandering van de gemeenten in stemdisti icten met het oog op de nieuwe kieswet. B. en W. stellen voor, voorloopig slechts een stern- district te houden, totdat de noodzakelijk heid gebleken is om de gemeente in meer dere districten te splitsen. De Raad gaat. met algemeene stemmen met dit voorstel accoord. De Voorzitter verzoekt de commissie die belast is geweest met het onderzoek dei- rekening 4918, rapport uit te brengen. Het lid v. d. Heuvel zegt dat de Com missie de Rekening 1918 heeft onderzocht en in orde heeft bevonden evenals de Re kening 1918 voor het Levensmiddelen be drijf. Overeenkomstig het voorstel van de Com missie keurt hierop de Raad beide reke ningen met algemeene stemmen goed. Hierop komt in behandeling de gemeente begrooting voor 1920. Ook biervoor was een Commissie samengesteld tot onderzoek. Het lid v. d. Heuvel zegt namens deze commissie dat het lid Brouwers over eenige posten wat te zeggen had, waarop door den Voorzitter aan genoemd lid het woord verleend wordt. Brouwers. Op de begrooting komt een post voor van f 1200.een salaris voor den gemeente-veldwachter en f 100.- voor den nachtwacht. Heesbeen en Doe veren hebben heel weinig politietoezicht, men ziet den veldwachter daar zelden. Voorzitter. U vergist zich het salaris is geen f4200.doch f1000.en f 200.voor gemeentebode. Ik heb over het door u geopperde bezwaar ook nage dacht en daarbij tevens gedacht aan den 8-urigen werkdag, die ingevoerd zal wor den. Zooveel mogelijk zou ik die ook voor den veldwachter willen invoeren. Ik heb mij voorgenomen orn met 1 Januari 1920 de werkzaamheden voor den veldwachter te wijzigen. Ik zou hem dan overdag eenige uren dienst willen laten doen als gemeentebode, en hoofdzakelijk 's avonds politiedienst. Ik zou hem dan een zakboekje willen geven, dat hij bij de leden 'van den Raad moet laten afteekenen en dan bij het einde der week mij aan moet laten zien. Als de leden van den Raad mede werken en ook het juiste uur teekenen, wanneer hij bij hen geweest is, dan kan ik controleeren. Ik heb hem ook onder het oog gebracht dat de menschen in Heesbeen en Doeveren klagen, dat zij hem zoo zelden zien, doch bij heeft mij geant woord, het niet te kunnen helpen, dat zy hem niet zien, dat hij hen daarentegen wel ziet. Er zijn 4 gemeenten we kun nen toch onmogelijk vergen, dat de man overal tegelijk is. Brouwers. Op de begrooting staat een post van f 12,50 voor de rijksveldwachters. Als dit nu eens verhoogd werd, zouden zij dan, omdat een der rijksveldwachters toch in Doeveren woont, niet genegen zijn wat meer polietiedienst te doen in Doeveren en Heesbeen Voorzitter. Ik weet niet of zij er voor te vinden zijn, doch mijn inziens zijn de marechaussee meer de aangewezen per sonen om politiedienst te verrichten. Ik zou het meer in die richting zoeken en dan, wie controleert hen Brouwers. Wie controleert de mare- chaussee's. Ik zou het de rijksveldwach ters willen vragen, omdat een van hen toch in Doeveren woont. Voorzitter. De regeling van de politie dienst is niet de taak van den Raad doch van mij. Oordeelt de Raad dat een man niet voldoende is, dan kan zij een bedrag uittrekken voor versterking van politie. De veldwachter is in Genderen vooral 's avonds hard noodig. Boll. Voor Doeveren geloof ik niet dat het noodig is. Op voorstel van Biouwers wordt de post voor buitengewoon politietoezicht met algemeene stemmen gebracht op f 100. Brouwers. Dan komt op de hegrooting een post voor van 110.voor onderhoud der spuiten. Dit bedrag is veel te klein. Voorzitter. U vergist zich, dit is f 50. en dan komt er ook een post van f 50. op voor oefening van het brandweerper soneel. Brouwers. Wordt daar ook gebruik van gemaakt Voorzitter. We zullen met den meest mogelijken spoed de spuiten laten nazien en probeeren. Brouwers. Ik meen dat er in Hees been geen voldoende slangen zijn, zooals bij een vorige oefening bleek. Voorzitter. Als ze den weg naar het Oude Maasje afsluiten zijn er geen slangen genoeg, doch we zullen eerst wel eens kijken bij de oefening. v. d. Heuvel. Het is nu geen tijd om de spuit te probeeren. Ge krijgt de boel niet meer droog. Voorzitter. We kunnen alles wel eens na laten zien. Boll. Dat gaat net eender als met het voorstel van v. d. Heuvel over de sch or- steenschouw. Dat zou ook gebeuten, en ik heb er niets van gemerkt. Voorzitter. We kunnen niet overal te gelijk zijn. Van de week is het in Gen deren gebeurd en vandaag meen ik dat ze in Eethen zijn. Daarna komt Doeveren en Heesbefn aan de beurt. G. J. W. Branderhorst. Hoe hoog is de post voor onvoorziene uitgaven Voorzitter. Die bedraagt f 4649.315. Ik ben blij dat u daarna vraagt. Het is hier telkens het oude liedje. Op de begrooting voor 1919 was de H. Omslag uitgetrokken op flÜ.OUO. Dit bedrag komt wel binnen, doch het gaat heel langzaam. Voor de aflossing van geldleeningen en de uitbe taling van ondervvijzerssalarisseii heeft de ontvanger binnen 2 a 3 maanden 9000 gulden noodig. Zoodra dus bet heeleifedrag van den Hoofd. Omslag binnen is, kan hy bet weer wegbrengen. Voor de uitbetaling van de onderwijzerssalarissen die met de begrooting van he^ vorig jaar nog geraamd zijn op de oude bedragen van f 1000 en die nu door het rijk gebracht zijn op f2600 f2700, zijn een f5000 noodig We krijgen dit voor een groot gedeelte wel weer terug, maar de vraag is wan neer Het dienstjaar 1919 is voor ons een tegenslag geweest en wie weet of dit met 1920 ook niet het geval zal zijn. De Hoofd. Omslag voor 1920 is geraamd op f 15500. B. en W. zouden nu voor willen stellen deze alsnog te wijzigen en te bren gen op f18000 en de post onvoorziene uitgaven dienovereenkomstig te verhoogen. Wij beleven nu nog goede jaren, zoodat de menschen het wel betalen kunnen en op deze manier komen we uit de schuld en kunnen dan met een schoon schip weder beginnen. In verband hiermede zouden B. en W. een leening willen sluiten van f 15000, onder voorwaarde dat op den dienst 1919 daarvan zooveel wordt afge lost als mogelijk is en de rest op het dienstjaar 1920. v. d. Heuvel. Uw voorstel is dus den Hoofd. Omslag met f 2500 te verhoogen en de post onvoorziene uitgaven te brengen op f7149.315. Voorzitter. Een bepaald voorstel is het niet, doch het heeft bij B. en W. een punt van bespreking uitgemaakt en dezen wenschen daarom het gevoelen van den Raad te vernemen. We moeten maar ge regeld geld voorschieten en weten niet wanneer we het terug krijgen. Boll. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Voorzitter. Dat is niet juist, waar niet is verliest de keizer zijn macht, doch be houdt zijn recht. Boll. Ged. Staten kunnen gemakkelijk schrijven, hoe ze het willen hebben, doch als er geen geld is houd alles op. Voorzitter. In de eerste vergadering hebt gij trouw gezweerd aan de Grond wet en aan de wetten des Rijks, dienten gevolge hebt gij u daaraan cok te houden. Boll. Dat is heel prachtig, maar als we geen geld hebben, kunnen we slecht betalen. Voorzitter. Dan moeten we leenen. De gemeente kan best bij de een of andere bank geld geleend krijgen. We zijn niet de eenige gemeente. Het is overal het zelfde. v. d. Heuvel. Ik heb er veel bezwaar tegen den Hoofd. Omslag te brengen op f18000. Voorzitter. Ik heb er ook bezwaar tegen, doch het zal het eenige middel zijn om uit den knoei te geraken. G. J. W. Brandei horst. Ik zou er een jaar langer over willen doen. Voorzitter. We hebben er over gespro- .ken omdat het nu nog goede jaren zijn, wie weet hoe of het de volgende jaren zijn zal. G. J. W. Branderhorst. Ik zou den H. O. willen laten op f 15.500.Bij het in omvraag brengen blijken drie stemmen voor en drie stemmen tegen het voorstel te zijn, Voor stemden de leden G. J. W. Branderhorst, J. v. d. Heuvel en P. A Boll, zoodat de stemmen staakten. Aan gezien heen der leden op zijn stern wil jerugksmen, moet de vaststelling van de gemeeneebegrooting blijven wachten tot volgende vergadering. Brouwers. Nog iets. Op dp begrooting komt ook nog een post voor van f 250, voor onderhoud van pompen. Is dit niet te hoog Voorzitter. De pomp bij de kerk moet een zoodanige herstelling ondergaan, dat we haast even goed een nieuwe kunnen slaan. Dit bedrag is zeker niet te hoon. Brouwers. Zijn die pompen nu zoo noodig Te Heesbeen moeten verscheidene gezinnen zich met slootwater behelpen. Voorzitte". Dan moeten die menschen om een pomp vragen, dan is er ook niets tegen, dat er daar ook een komt. De Voorzitter deelt mede dat de Ge meente-ontvanger heeft verzocht in zijne instructie de bepaling op te riemen, dat hij 's Maandagsmorgens van 1012 uur zitting heeft op de secretarie. Tot nu toe gebeurden de betalingen bij den ontvanger aan huis, wanneer het de menschen zelf het beste schikte. De verlangde bepaling wordt met alge meene stemmen opgenomen. Besloten wordt verder nog een stokje gemeentegrond te verkoopen aan Kramer. Met algemeene stemmen keurt de Raad de leening van f 15000.goed, rentende hoogstens 6 pet. Op de vraag of nog iemand iets voor deze vergadering heeft, informeert het lid Boll, of liet afstaan van bouwgrond in de Groenesteeg reeds van de baan is. Volgens hem was het voordeeliger, als deze steeg verhuurd werd voor weiland, en zou er reeds door iemand aangeboden zijn ze voor de eerst drie volgende jaren te huren a f 70.per jaar. De Voorzitter is hier niet erg voor te vinden en zegt van het lid Brouwers ver nomen te hebben, dat er binnenkort eene aanvraag zal komen om daar een woning te mogen zetten en zou hij deze aanvraag eerst willen afwachten. Alvorens tot sluiting over te gaan, richt de Voorzitter zich tot den Raad en den heer Sens met de volgende woorden Het is heden de laatste vergadering, dat de heer Sens hier aanwezig is. Hij verlaat ons, wegens zijr.e benoeming tot adjunct commies te Tilburg. Wij mogen hem er kentelijk zijn voor de wijze waarop hij de belangen van de gemeente steeds heeft behartigd. Hij heeft steeds meer gedaan, dan wij redelijker wijze van hem konden verlangen. Hij heeft in den tijd dat hij hier werkzaam is geweest, het vertrouwen gewonnen van alle ingezetenen, voor velen was hij een vraagbaak. Dat het hem in zijne nieuwe betrekking moge welgaan en hij in Tilburg een goede toekomst moge tegemaat gaan. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Meeuwen gehouden den 3 Dec. 1919. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heerenv. Dis en v. d. Beek. Voorzitter de heer D. F. Brune, Burge meester. Secretaris de heer P. W. Sprong, Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn eenige stukken, n.l. een verzoek van M. Vellinga, deurwaarder der plaatselijk directe belastingen om een gra tificatie over 1919, en een verzoek van C. Daamen gemeente-veld wachter, om verhoo ging van zijn jaarwedde als zoodanig. Wordt besloten een en ander aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Verder zijn ingekomen 18 bezwaarschrif ten inzake Hoofdelijken omslag. Wordt besloten deze reclames om advies te stellen in handen eener commissie be staande uit de heeren Adr. Straver Wzn. A. L. de Graaff en W. Larikhaar. Vervolgens wordt met algemeene stem men vastgesteld de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst op f 1786.735, in uitgaaf op f 1240.06, alzoo met een goed slot van f 546,67'. Medegedeeld wordt nog een schrijven van Gedeputeerde Staten, waaruit blijkt, dat binnenkort een algemeene herziening der jaarwedden en bet presentiegeld van de Wethouders en de leden van dèn Raad zal plaats hebben. Ten slotte wordt door Burgemeester en Wethouders de Begrooting voor 1920 aan den Raad aangeboden, en deze gesteld iri handen eener commissie van drie personen, bestaande uit de heeren de Graaff, Vos en Larikhaar. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Als gij overwerkt, overkropt van zorgen en uitgeput zijt, blijft dan een dag te bed. Dit geeft rust aan de nieren. Een beroemd geneeshees zeide eens »Het bed is een geneesmiddel, een goede dienaar, maar een slechte meester.® En ongetwijfeld is een dag te bed een goed begin voor de uitgeputte man of vrouw, die Foster's Betere Gezondheid Methode beproeft om het urinezuur te verminderen en de nierzwakte te overwinnen. De methode is eenvoudig en zoo gemak kelijk, dat iedereen haar kan toepassen. Vermijdt om de taak der nieren het fiitereeren van het bloed te verlichten zware maaltijden en onnoodige prikkels, overschat uw kracht niet en maakt u geen zorgen. Weest integendeel matig en op gewekt, neemt voldoende lichaamsbeweging in de buitenlucht, en slaapt iederen nacht acht uren. De natuur wijst ons reeds op het voor afgaande, en de wetenschap verschaft ons liet tweede deel der methode. Zwakke meren kunnen haar zware taak niet vol brengen, zij vereischen de hulp van een speciaal niergensesmiddel. En wat die hulp betreft, kunt gy vertrouwen op de op wekkende en versterkende wei king van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen werken niet op de inge wanden. De hoogste chemische wetenschap is toegepast om haar genezende eigen schappen uitsluitend op de nierorganen te lichten en om nierverschjjnselen als rug pijn, urinestoornissen, graveel, rheumatiek, nier-waterzucht* ischias, steen, onzuiver- blued, ontstoken nieren en blaas, spit en urinezuur-vergiftiging te bedwingen. Ziet toe, dat de handteekening van Ja mes Foster op het etiket voorkomt, ten einde de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te verkrijgen. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten a fl.75 p. doos off 10 p. zes doozen. BUITENLAND. Een gravin als hoofd ran een iubrekersbeude. Wanneer men de geschiedenis, die thans de hoogere kringen van Berlijn in beroe ring brengt, op een film zag vertoonen zou men zeggen, »dat is overdreven®, doch er blijkt alweer uit dat de werkelijkheid soms de dolste detective-romans overtreft Een inbrekersbende, waarvan een gravin Colonna de ziel was, is thans door de Ber- lijrische crimineele politie onschadelijk ge maakt. Een geheele reeks van inbraken in woonhuizen van het Westen waarbij de daders kostbaren buit maakten is hier door opgehelderd. In de Offenbacherstrasse der voorstad Wilmersdorf woonde de be doelde dame, geboren Stutz, gescheiden vrouw van Müller, die op nog onverklaarde wijze aan haar gravinnentitel was gekomen. Zij was de dochter van den huiseigenaar Stutz uit de Eisenmacherstrasse en is niet alleen als gravin, maar ook als barones opgetreden. In het huis haars vaders woonde een officier, Von Manteuffel, die ten oor log is gegaan en niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat hij gesneuveld is. De dochter van den huiseigenaar maakte zich het noodlot van dien officier ten nutte. Zij nam alle brieven, die voor hem besteld werden, als smevrouw Von Mariteuffel« in ontvangst, ofschoon zij met dien officier niet het geringste te maken had. Zoowel te Berlijn als in de provincie heeft zij in verschillende kringen relaties aangeknoopt als mevrouw generaal Von Manteuffel of mevrouw ritmeester Von Manteuffel. Op andere plaatsen weer pronkte zij met haar titel als gravin Colonna en zoo wist zij Vei-kri/QhóCirin doozeri van 50 en 90Or hj CLpothen Drogisten.. zich toegang te verschaffen zoowel tot de kringen der aristrocatie als tot die van de hooge militairen. Meestal was zij in ge zelschap van haar broeder, Erich Stutz, architect en vlieger-luitenant en den re serve-luitenant Joachim von Bötticher. Tot haar omgeving behoorde ook een barones Bellydie door de politie echter reeds als een modiste Emmy Gadegast ontmas kerd is. Dit viertal speurde in de voorna me woonhuizen steeds naar de gelegenheid om inbraken te plegen. Hun handlanger was een reeds meerma len veroordeelde smid Willy Dahl, terwijl als helers behulpzaam waren de huisschil der Wilhelm Döring en de machinist Gus- tav Jodeit. De gravin ontwikkelde een bijzondere werkkracht. Zij wist de familiën, waar zij zich had ingedrongen, in haar woning te lokken en hen daar zoolang op te houden, - tot haar vrienden het huis hadden leegge plunderd. Nauw waren de bezoekers ver trokken of de inbrekers kwamen met den buit bij de gravin binnen. Zoo werd bij een koopman voor een waarde van 100.000 mark aan tapijten gestolen. Door bemid deling van een heer was de gravin ook in kermis gekomen met den te München als gijzelaar doodgeschoten prins Von Thurn und Taxis. Toen deze naar Munchen was 'vertrokken, liet zij zijn huis leegmaken. Bij een andere inbraak stalen haar vrienden voor 250.000 mark aan meubelen en kunst voorwerpen. Twee vliegen in één klap sloeg de bende met twee kostbare bronzen beelden, die zij uit een voortuin aan de Kurfürstendamm had weggehaald. Eerst gingen de beelden naar de woning der gravin en vervolgens werden zij verkocht aan een kunsthandelaar. Bij deze kwam de vliegerluitenarit Stutz, waar hij zich voor inspecteur van politie uitgaf en de beelden als gestolen goed in beslag nam. Weer gingen zij naar de woning van gravin Colonna, die ze opnieuw naar Münsler in Westfalen verkocht, waar ze nu door de politie in beslag genomen zijn. Een fabrikant zou de kennismaking met de gravin bijna noodlottig zijn gewor den. Zij had met hem afgesproken een wandeling door het Grünewald te zullen maken, waar haar vrienden dan het paartje zouden overvallen, den fabrikant neerslaan en uitplunderen. Tot zijn geluk kwam hij te laat op de afgesproken plaats. Ook werden verijdeld een voorgenomen inbraak in een kledingmagazijn en de be- rooving van een brandkast in een villa bij Sonderhausen. In het kleedingmagazijn verhuurde »ba- rones Bellyzich als mannequin om de plaatselijke gesteldheid goed te kunnen opnemen en de inbraak bij Sonderhausen werd door Von Bötticher voorbereid. "ij liet zich op de villa als bediende aannemen, maakte een wasafdruk van het brandkastslot en zond dit naar Berlijn, waar Dahl er een sleutel op zou maken. De valsche sleutel was reeds onderweg, toen de politie de bende op het spoor kwam. Om de inbraak te verijdelen begaf in specteur Dettman zich per vliegmachine naar Sonderhausen en nam den valschen bediende gevangen. Dit leidde tot de arrestatie van de verdere leden der bende, die thans ter beschikking van den rechtejr van instructie is gesteld. R. N. De staking te Rome. De algemeene staking was door de so cialisten op touw gezet als protest tegen het uiteenjagen van straatbelooningen opl December. De autoriteiten namen uilgebreide voor zorgsmaatregelen, De omgeving van het parlementsgebouw werd door troepen be zet gepantserde automobielen en afdeelingen cavalerie patrouilleeren in de straten. BUVOECStL Jffenw^blatf ibermo

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5