Brand- In één nacht genezen Thermo-tabletten 4 Prima 6ets Sigaar 4 Ant. Metselaar HEUSDEN De algemeen staking in Italië is nage- Toen de voorzitter van het comité Lady noeg geëindigd. De onlusten, die tijdens Astor in een rede wilde bedanken voor de werkstaking te Mantua .plaats vonden, haren krachtigen steun, sneed zij hem het waren van zeer erristigen aard, 3 en 4 Dec, was de stad geheel in de macht der opstandelingen. De troepen, die zeer ge ring in aantal waren, hadden bevel gekre gen in geen geval te schieten. De menigte maakte van de gelegenheid gebruik om het station te bezetten, de spoorstaven op te breken, de gevangenissen te bestormen en ongeveer 200 zware misdadigers te bevrij den. Talrijke soldaten werden bovendien ontwapend en verscheidene officieren, waar bij de stafcommandant gewond. Wapen winkels en talrijke levensmiddelenmagazytien werden geplunderd. Den 5den December kwam eindelijk versterking opdagen met het^bevel in elk geval de orde te herstel len, 't geen na eenige incidenten gelukte. 8 personen, o. w. twee soldaten, werden gedood, talrijke officieren gewond. De onlusten strekten zich over de geheele pto vincie uit. Thans is de orde hersteld. Tal van menschen zijn aangehouden d' Annunzio speelt nog altijd zijn rol. Naar de Eclair uit Fiume verneemt laten de tegen voorstellen van d'Annunzio aan de Italiaansche regeering zich als volgt sa menvatten «Waarborg ons, dat Italië nog van Fiume, noch van de gebieden die het ingevolge den wapenstilstand heeft be zet, afstand zal doen, dan zijn wij bereid tot het herstel van den normalen toestand te Fiume mede te werken. De nood in Oostenrijk houdt aan Over de toestand te Weenen werd Za terdag een aangrijpend reclas gegeven door Sir William Goods, den Britschen bestuur der van het hulpfonds, die just uit Wee nen teruggekeerd was. Hij zeide, dat de toestand nog erger was dan hij vermoed had. Het komt meermalen voor, zoo zeide hij, dat het verkeer in de hoofdstraten Stopgezet wordt om een groot aantal be- graafnissen door te laten. Negen tiende der draagbaren bevatten kinderlijken. Ik meen dat eeri onmiddellijk ingrijpen in de ellende in Centraal Europa noodzakelijk is om niet het gevaar te loopen van eei zegepraal van het bolsjewisme, dat zich Waarschijnlijk niet zou bepalen tot dat ge deelte van Europa. In den loop van deze week zal Renner naar Parijs gaan om te trachten credieter voor leverismidde'eri en grondst fien te krijgen. De Oostenrijksche staatssecreta ris voor het voedingswezen heeft gezegd, dat op 18 Januari Weenen geheel aan den honger zal zijn overgegeven, als e geen verbetering tot stand komt. Het Engelsche parlement is ook een vrouwelijk lid rijk geworden en wel L*dy Astor. Naar haar gedreigingen en uitla tingen te oordeelen, een kranige vrouw Zij heeft dezer dagen een bezoek ge bracht aan het Hospitaal voor Zieke Kin deren in Great Ormondstreet in Londen, waarvoor haar overleden schoonvader, Lord Astor, indertijd den grond gekocht en eer som van 50.000 p. st. gegeven heeft voor de afdeeling van buiten-patienten. Er i« nu een nieuw plan ontworpen voor het bouwen van een ziekenhuisdorp, op 30 K.M. van Londen, met 500 bedden, speel terreinen en een boerderij, en Lady Astoi kwam niet alleen om te patientjes te be denken, maar ook om een beroep te doen op de milddadigheid van het publiek, om het nieuwe plan tot uitvoering te brengen. Zij deed dit in een toespraakje, waarin zij o. m. zeide»lk heb eenigszins vooruit strevende denkbeelden aangaande hetgeen een gemeenschap ot een staat voor zjjo kinderen moet doen. Als de gewone burger de toestanden begreep, waaronder zoovele kinderen geboren en groot gebracht wor den, zouden wij geenerlei moeilijkheden ondervinden met wat men sociale hervor mingen noemt. Ik keur liefdadigheid niet goed. Zij kwetst den gever. Zij geeft hem een zelfgenoegzaam gevoel van recht schapenheid, en maakt den ontvanger dikwijls armer. Ik ben vrij gebelgd over menschen, die zeggen »Wy hebben al zoo veel gedaanterwijl er zooveel aan enkel weelde wordt uitgegeven. Ieder man en iedere vrouw die aan zichzelf meer uitgeeft dan een zeker bedrag, verloochent datgene waarvoor onze mannen gesneuveld zijn. (Toejuiching.) «Het is nu geen tijd om over «vroolijk Engelandte spreken. De eenige manier waarop wij Engeland vroolijk kunnen ma ken, is door te doen wat goed is. (Dat is een woord dat ook wij Hollanders wel in ons oor mogen knoopen.) Ik stel mij zelf niet als voorbeeld, want ongetwijfeld doe ik dikwijls mijn plicht niet, maar ik tracht hem te doen «De mannen die ons voor zijn gegaan, hebben ons geleerd, om de vrees voor den woord af en zeide dat zij er niets meer van wilde hooren. Nog zij meegedeeld, dat het spant tus- schen Amerika en Mexico, 't Is niet on mogelijk, dat er militair zal worden inge grepen door de Ver. Staten. uw verkoudheid, heeschheid en keelpijn. Zij zuiveren de mondholte, lossen het slijm op en genezen uw hoest. In doozen van 50 en 90 Ct. Bij Ap'ith. en Drogisten. BUITENLAND. BINNENLAND. De boter goedkooper Met ingang van 1 Dec. is de prijs voor industriemelk met 1 cent per liter verlaagd. Van welingelichte zijde verneemt de «Tel dat, indien de huidige omstandig heden niet spoedig aanmerkelijk in origun- stigen zin veranderen, een verlaging van den boterprij3 eveneens te wachten is. o Verdachte spionaage. Twee verdachte personen, Duitschers, die al eenige dagen in Amerongen achter I van de ve-dragen van 1839 zal nog een- Zij hebben hoofdzakelijk geleden door koude en 't langdurig verblijf in het water. o Nederland en België. De correspondent der N. R. Ct. Parijs meldt De militaire kwesties tusschen Neder land en België zijn opgelost, en de econo mische onderhandelingen staan op het punt van te worden beëindigd. De Nederlarid- sche en de Belgische gedelegeerden zullen Zaterdag naar hun land vertrekken. De commissie van veertien voor de herziening vroegere predikant der Ger. ZeerEerw. Ds. Ch. Warner, kortstondige ziekte te Brussel ovei winnen, en nu moeten wij dood te Zonde en ziekte overwinnen en alles wat in ons burgerlijke en openbare leven ver keerd is.c Engeland opnieuw niet staking bedreigd In welingelichte kringen te Londen, gaat het geiucht, dat er deze maand een nieu we spoorwegstaking zal uitbreken en dat de triple alliantie in haar geheel zal deel nemen aan deze staking. Volgens de Evening Standard» wordt in verband met deze geruchten de 19e December genoemd, de datum waarop de vei kiezing te Spen Valley zal plaats heb ben, waar een arbeiderscandidaat en een liberaal tegenover elkaar staan, en waai de arbeiderspartij voorspeld heeft., dat er iets buitengewoon zal plaats hebben voor het einde van dezen verkiezingsstrijd. o De onlusten ia Italië. Volgens een Exchange-lelegram uit Rome luiden de laatste berichten dat de arbeid algemeen is hervat Te Milaan zijn gedurende de onlusten 480 personen gearresteerd, 4 gedood en 40 gewond. Te Turijn zijn 120 personen gearresteerd 2 gedood en 20 gewond, en te Bologna is een mail gedood. Uit Mantua wordt bericht, dat daar ge durende de slakingsonlusten 300 anarchis ten het spoorwegstation binnendrongen, het bi.ffet plunderden en de treinen beletten te vertrekken. Vervolgens deden zij een aan val op de gevangenis, bevrijden de gevan genen en staken het gebouw in brand. De troepen, die gezonden waien om de orde te herstellen, werden ontwapend en de oproerlingen namen hun geweien en am munitie iti beslag. Zij trachtten ook het postkantoor te bezetten, maar hier werden zij verstrooid, verscheidene van hen werden door geweerschoten gedood en zeer velen gewond. o Het d'Annunzio-gevaar Alarmt-ereude berichten. De Joego Slavische delegatie verklaarde, alarmeerende berichten te hebben omtrent de plannen van d'Annunzio in Dalrnatië. Tienduizend man van zijn troepen vallen reeds Cattaro en Spalato aan. De delegatie berichtte den Oppersten Raad, dat, indien d'Anriunzio's troepen de demarcatielijn overschrijden, de Joego-Slavische soldaten order hebben om zich tegen de aanvallers te weer te stellen. De delegatie staat niet voor de gevolgen in. o Het Kabinet. Volgens »Le pent journale verwacht men, dat Cleinenceau 6 Februari, dus drie dagen na de Presidentsverkiezingen, het ontslag van het Kabinet zal indienen. Wel te verstaan indien hijzelf niet mocht zijn gekozen tot President. o De onveiligheid in Berlin. Als nieuw voorbeeld vo<;,r de onveiligheid m Berlijn wordt ber£ni dat in den afge loopen nacht midd&u in de stad een inge nieur op hfct Doenhoffplein door een bende vart acht jovige knapen, van zijn geld (500 mark) beyoofd en zwaar mishandeld werd Ü8 rooiers zijn tot dusver niet opgespoord. o Een dokter geëlectroculeerd. Een geneesheer, dr. Jongeas assistent van de Bèclère, directeur van het radio- instituut van het ziekenhuis St. Antoine, is op tragische wijze om het leven gekomen, in het ziekenhuis te Nauilly bij Parijs. Hij was daarheen geroepen om radiografische opnamen van enkele patiënten te maken. Hij was bezig het radiografische toestel op het stroomnet in te schakelen, toen eer» vonk op zijn hand oversprong. Dr, Jon geas viel ter aarde. Door de electrische ontlading was hij op slag godood. o De krijgsgevangenen. Een aantal groote Duitsche machinefa brikanten heeft te Leipzig een vergadering gehouden en besloten geen opdrachten naar Frankrijk uit te voeren, alvorens de Duitsche krijgsgevangenen uit Frankrijk zouden ont slagen worden. slot en grendel hebben gezeten, zijn wegens verdachte spionnage in de buurt van het kasteel, door de politie naar Utrecht over gebracht. o De hooge winkelprijs van de boter heeft het gemeentebestuur van Amsterdam aan leiding gegeven tot overweging van de vraag of het mogelijk zuu zijn uit Argentinië goed- koopere boter te impurteeren. Binnen eenige weken kan de proef worden verwacht. De prijs van deze boter zal ongeveer zijn f 3 per K.G. voor den consument. o De gemeenteraad van Wieringen heeft, naar aan Het Volk wordt gemeld, den gewezen Duitschen kroonprins op het suppletoir ko hier van den hoofdelijken omslag aange slagen naar een inkomen van f 800.000. Ougelukken. In den vroegen morgen heeft nahij Yzen dijke de Zeeuwsch-Vlaamsche tram Achille een inwoner van deze gemeente hoofd en beenen afgereden. o De Mest rerkoopen. Blijkens het voorloopige verslag dei Tweede Kamer betreffende de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1920 verklaarden enkele leden geen be zwaar te hebben tegen een verkoop der West Indische koloniën, waarover den laat- sten tijd meermalen weid gesproken, indiei uit de opbrengst van dien verkoop de ge heele Nederlandsche crisisschuld zou kun nen worden afgelost. Zij waren van ooi- deel, dat een dergelijke verkoop niet ii het nadeel der bevolking zou zijn, omdat onder Nederl. besluur deze koloniën tocl nooit tot bloei zullen kunnen geraken. Vele andere leden kwamen met kracht tegen het denkbeeld van een afstand van deze koloniën op. Zij zonden tot zulk een afstand tot geen prijs bereid zijn, waar de hevolking voor een gro<>t deel bestaat uit Nederlanders, die de Nederlandsche taal spreken. - o De tocht naar Itatië De le luitenant-vlieger A A. Koppen, met als waarnemer de le luitenant J. J. Koopman, zal vermoedelijk zijn tocht naar Italië per vliegtuig ondernemen Naastenliefde. Als een treffend bewijs van naastenliefde zij gemeld, dat een landbouwer uit 't land van Cadzand, die reeds f 100 en een groote partij peulvruchten en meel voor Weenen gaf. nu nog 12 kinderen tot zich wil ne men, al heeft hij zelf reeds 8 kinderen. o Storm en onweer. Donderdagavond citca 9 uur wondde boven Eindhoven een hevige oikaan' als maal bijeenkomen in een zitting, die een formeel karakter zal dragen ten einde de overeenkomsten te ratificeren, waartoe de Nederlandsche en de Belgische gedelegeerden zullen komen. o ilagelsteenen ran 2 kilo. De bemanning van het te Amsterdam aangekomen stoomschip «Britsums rappor teert te Rosario (Argentinië) een hagel storm te hebben medegemaakt, wat daar rjog nooit is waargenomen. Deze bui duurde bijna een half uur en was zoo hevig, dat de menschen allerwegen beschutting zochten om niet door de stee- n, die zeer groot waren en van welke sommige een gewicht van bijna twee kilo hadden, te worden getroffen. Verscheidene personen in de stad wer den gewond, terwijl de aangerichte schade op circa 60 millioen gulden wordt begroot. Op het stoomschip «Britsum« waren nog duidelijk de door de neervallende steenen veroorzaakte deuken op het kompasbui zichtbaar. De Gemeente, is na een overleden. te< Gedurende een drietal avonden der vorige week zat een gedeelte der gemeente zonder licht, hetgeen vooral voor de winkels een groote schadepost was. De firma P. P. v. Dongen heeft nabij het Kruispad een nieuwe zaak in manufacturen, koloniale waren, wijnen en gedistilleerd geopend. Voorzeker een mooie aanwinst voor onze gemeente. Sprang. Donderdagavond 1.1. hield de knapenvereen. «Samuël» hare 6e jaarver gadering. Ongeveer 7 uur werd deze door den voorzitter der Jongelingsvereen, de heer A. Janson, geopend. Door den Secretaris en Penningmeester werden de verslagen uitgebracht, waarna respectievelijk tot be stuursleden werden gekozen J. de Jong Izn. P. Paulides, A, A. de Jong en C. Kuijsten. Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht met het houden van voordrachten, samenspraken en het lezen van opstellen. Onderwijl een en an der plaats vond werden de aanwezigen ont haald op melk met broodjes, speculaas en andere versnaperingen. Ruim 12 uur werd de vergadering geslo ten en keerde een ieder hoogst voldaan huiswaarts. en snijwonden, ontvellingen, uit slag, smetten, schrijnende huid. Gebruik POROL. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE. Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook. des Zondags ge opend van 10 1 uur. Hensden. Te Waalwijk is dezer da gen opgericht een onderafdeeling van den Ned. Bond va.n gemeenteambtenaren voor de Langstraat en het Land van Heusden en Altena met omstreken, waarin als be stuursleden zijn gekozen de heeren Van Eggelen, Sinits en Verwiel, respectievelijk burgemeesters van Heusden, 's Gravenmoer en Besoijen, en de heeren Van Liempt en Van der Wel, resp. secretarissen van Waalwijk en Loon op Zand. 4? m ta m K m n si sinds meiischeiih*,ogeijis hier niet bestaan heeft. Te Tongelre nabij Eindhoven is dan ook een groote boerderij van den landbouwer T. ingewaaid. De dochter die juist zat te melken, alsook een 18 tal stuks vee werden onder het puin bedolven. Na eenige uren gelukte het het meisje uit haar netelige positie te beviijden. Zy beeft wonder boven wonder geen kwet suren bekomen. o De schipbreuk ran de ,,Bosco". Over de schipbreuk van de «Bosco», deelt de Nederlandsche vice-consul te Cher bourg de volgende bijzonderheden mee De ramp had plaats in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks 12 uur De «Bosco» zonk, doordat het schip op de rots Becehue (nabij Gue) liep. Het schip is verloren. De vier overlevenden werden Zaterdag- 4 4 4 4 4 4 4 4 Verkrijgbaar in het SIGARENMAGAZIJN VAN Wijksche poort N. 4 Genderen. De heer Deur, cand. t. d. H. Dienst te Gouda, die een beroep naar <le Ned. Herv. Gem. alhier ontving, heeft voor dit beroep bedankt. 's Gravenmoer. Aan den heer J. Engels is op zijn verzoek wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als opperbrandmeester en als zoodanig be noemd de heer A. van Willigen Aan mej. J. M. van Suylekom is op haar verzoek door Burgemeester en Wet houders tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als directrice van het Levensmid- deleribedrijf in deze gemeente. Nederhemert. Vrijdagavond kwam het voor de inwoners dezer gemeente zeer middig gered door een reddingboot uit Gory. I verblijderid beiicht, dat de heet C. W. van De overige leden der bemanning, w.o. de kapitein, verdwenen met het schip in de golven. De vice-admiraal, commandant der ma rine te Cherbourg, heeft onmiddelijk, na dat hij telegrafisch van den vuurtoren te Gory gewaarschuwd was, een marine-arts gezonden naar St. Germain des Vaux, waar men de geredden had ondergebracht. Deze geneesheer verleende de eerste hulp. Men bracht de geredden per ambulan cerijtuig naar het marine-hospitaal te Cher bourg, waar de Nederlandsche vice-consul hen bezocht. Hun toestand is niet ernstig. Ommeren benoemd was tot burgemeester dezer plaats. Raamsdonksveer. Daar het voet- balterrein te Geertruidenberg onbespeelbaar was, verzochten Exelsior en Vitesse van Vucht den vastgestelden bondswedstrijd op het veld yan Olympia te mogen spelen. Dit werd natuurlijk toegestaan. De wed strijd eindigde in een gelijk spel 00. In de klas van den onderwijzer C. S. had een ontploffing in de kachel plaats. Vermoedelijk hebben zich ontplof bare stoffen in de kolen bevonden. Onge lukken kwamen niet voor. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd J. Beene te Breda. j.l. Zondag speelde de voetbalclub S.V.V. 11 alhier een match met Quik IH uit Waalwijk stand 30 in het voordeel van S.V.V. II. Door de afdeeling «Patrimonium» alhier weid besloten in overleg met de afdeeling «KlunderU om te komen tot de oprichting van een Provincialen Bond of Ring. Zijn wij goed ingelicht dan hebben de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier het tractement yan baar predikant op 2100.gebracht. Wijk. Vergadering van den Gemeen teraad op Vrijdag 12 December 1919, des voormiddags ten 9 ure. Te behandelen Onderwerpen. 1. Benoeming van een onderwyzer met verplichte hoofdakte aan de Openbare Schopl te Wijk. 2. Vaststelling der Gemeentebegrooting voor het dien-tjaar 1920. 3. Aanbieding der begrooting voor de Gemeente Wijk, afdeeling Aalburg, dienst jaar 1920. 4. Voorloopige vaststelling der rekening van de Gemeente Wijk, afdeeling Aalburg 5 Wijzigtng der Gemeenle-begrooting dienstjaar 1919. 6. Ingekomen Stukken. Donderdagavond hield de Werklie- denvereen. «Helpt Elkander» hare jaar vergadering. De Voorzitter opende de ver gadering, heette allen namens het bestuur hartelijk welkom, deelde in liet kort mede wat er in het verloopen jaar door samen werking voor het belang van de werkman is gedaan, sprak de hoop uit, dat alle leden in ons nieuw-ingetrede levensjaar met den zelfden moed en ijver voor onze vereeniging zullen blijven strijden en dat «Helpt El kander» in bloei moge toenemen be treurden het, dat in het afgeloopen jaar twee leden ons door den dood zijn ont vallen. Onze vereeniging telt op 't oogen- blik 178 leden wij gaan steeds voorwaarts. De notulen der vorige vergadering als tnede jaarverslag weiden door de Secre taris voorgelezen en ongewijzigd goedge keurd. De penningmeester deed rekening en verantwoording. De inkomsten van 4 Dec. 1918 tot 4 Dec. 1919 waren f1173 82, uitgaven aan de zieke arbeiders f 1178.92, een nadeelig saldo van 15.10. De boeken werden nagezien door de leden B. Treffers en J D. Bouman en in orde bevonden. De Voorzitter dankt Secretaris en Pen ningmeester voor hunne werkzaamheden in het afgeloopen jaar aan de vereeniging be wezen. Aan de orde verkiezing bestuur. Aan de beurt van aftreden waren L. v. Wijk 2e Voorzitter; P. v. Beek, le Secretaris M. v. Bergeijk, 2e penningmeester en Jac. de Bruin, Commissaris. Herkozen werden L. v. Wijk, P. v. Beek en J. de Bruin. In de plaats van M. v. Bergeijk die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozenP. de Waal. Na nog het een en ander behandeld te hebben sluit de Voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opkomst, spoord allen aan, voor onze ver eeniging te doen zooveel in hun vermogen is, en dat de band van samenwerking steeds hechter mag worden. Naar wij vernemen heeft onze ge achte predikant Ds. Gobius du Sart voor

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2