gij Hit nr. behoort een bijvoegsel. Nieuwjaarsgroet Aanteekeningen uit lang vervlogen dagen. Magazijn St. Jozef. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3941. Zaterdag 20 December. 1919. DRAAGT KUIfAIA.VVs Heeren- en Kinderkleeding. ,v T Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Wegens de Kerstdagen, zal deze courant Zaterdag 27 December niet verschijnen. In het nnmmer van 1 Januari, wordt weder evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Clientèle. Tijdige opgave wordt verzocht. DE ADMINISTRATIE. BUITENLANDSCH OVERZICHT In de verhouding tusschen Duitschland en de geallieerde begint wat klaarheid te komen. De Duitsche regeering heeft aan den Oppersten Raad n.l. een antwoord gezonden op de nota naar aanleiding van het doen zinken der Duitsche vloot te Scapa Flow. Zij betreurt dat het geschil niet aan het internationale hof van arbitrage wordt onderworpen en verklaart zich bereid, de schade te vergoeden, welke aan de geal lieerden is berokkend door de vernieling van de schepen, doch verzekert, dat zij zich niet kan vereenigen met de door het protocol bepaalde vergoedingen, welke het economische leven van Duitschland zouden vernietigen. In verband daarmede heeft zij een commissie van deskundigen belast Duitschlands situatie uiteen te zetten wat de geëischte maritieme schadeloosstelling betreft. Deze commissie zal een wijze van schadeloosstelling formuleeren welke ver- eenigbaar is met de vitale belangen van Duitschland. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken op een onmiddellijke onderteekening van het protocol en de van krachtwording van het vredesverdrag. Aldus de Duitsche nota, waaruit on- middelijk blijkt, dat de Duitschers voet bij stuk houden wat de 400.000 ton dok materiaal betreft. De toon is blijkbaar vriendelijk, maar in datgene, waarop het aankomt, geeft Duitschland toch niet toe. Men zou dus moeten verwachten, dat de geallieerden, die verleden week nog voor- Geene mogelijkhijd was er dus om Heus- den te naderen langs dezen oort, noch om de werken van Waspik of den Berg te overmeesteren den Elshout was geinun- deert tot aan de pastorije de Scheet en Wolfshoek wijnig minder. En om Heus- den ongenaakbaar te maken langs (van den kant van.) Vlijmen, hadt men den Hedikzen dijk achter de Haarsteeg, door gesneden op dezelve plaatse daar hij in 't jaar 1740 was doorgebroken. Deze oponinge was vele roeden lank, en met de uitge- worpe aarde wird er t' en westen van den doorsnede eene zware batterije met 24 ponders opgeworpen, terwijl ten Noord- Oosten in 't midden der inundatiën eene dito batterye met 24 ponders was, die op de zijde des dijkx speeldeNoords waren de weylanden, en t'en Zuyden geheel de Haarsteeg met. de Hoeven tot Onsenoort onder water, zoodat die beroemde dyk het hoofd boven de baaren uitstekende onge naakbaar was voor het sterkste leger. Van 7 ber. (September.) tot de overgave van Heusden poogden de Franschen dit gat te bemeesteren, doch vrugteloos, mits zij, noch batteryen konden opwerpen langs den dyk nemens waren een ultimatum te stellen (hetgeen blijkbaar Engeland verhinderd heeft) nu wel hoogst ontevreden zouden zijn over het feit, dat Duitschland met hun verzachte eischen nog geen genoegen neemt. De Opperste Raad is nu bijeengekomen om het antwoord van Duitschland te be spreken. Van wege de ongesteldheid van Clemenceau heeft de bijeenkomst plaats in diens woning. Alles wijst er op dat de geallieerden ten gunste van de Duitschers beslissen zullen. De Fransche bladen wijzen alle op den tegemoetkomenden toon van het Duitsche antwoord. De Matin zegtLaat ons erken nen, dat de laatste Duitsche nota een heel verschillenden indruk oplevert van de nota's, wier vervelende lectuur Duitschland ons de laatste maanden heeft opgedrongen. Men moet erkennen, dat Duitschland de methode van juridische spitsvondigheden en van twijfelachtige argumenten aan het volken recht ontleent heeft opgegeven. Ditmaal schijnt de Berlijnsche regeering werkelijk van plan te zijn er een eind aan te maken. De opperste raad zal haar eerlijk op dezen weg volgen. Het is echter weinig waarschijnlijk, dat de geaillieerden genoe gen zullen nemen met de schadeloosstelling in den vorm, dien de Duitschers hebben voorgesteld. Indien erkend wordt, dat Duitschland niet in staat is de 400.000 ton scheepsmaterieel te leveren kan dezo hoeveelheid verkleind worden en het ont brekende aangevuld door andere leveringen. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Rollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GHERO ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver LnCOS/Q voorheen UÈLfmOj JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Ill ter oorzaak der waters, noch op den dijk om drie redensle om de smalte des dijkx. 2e dat hy doornaayt was (vol zat) met de wortels der afgehakte boomen. 3e om het hevig vuur dat zij van vo ren en van de zijde moesten onderstaan waarom hunne ingenieurs dan ook zijdden Depuis Paris jusqu'ici nous n'avons pas trouvé un passage plus difficile. (Tussen Parys en hier, hebben we nergens een doortocht gevonden zco moeilyk als deze.) *^Den Bommeler-waard was ook zeer ge- vaarlyk te overwinnen, want, schoon zij den Graav berennende, Nimmeegen bele gerden en ook innamen, konden zij de Maas wel over te Lidt en te Meghen, maar de hoog gezwollen Waal met zijne inundatiën was weder een hinderpaal die hnn paal en peik stelde; te meer wijl 't fort St. Andries hun veel spel leverde, zij namen het wel in, maar eene batterye achter 't fort in de bewaterde rietvelden dede hun idere reyze het fort weder ontruymen. Ten oosten waren wij gedekt door den Rhijn, dus was er geen intrek in Hollandt als langs den Moerdijk, doch dien oort was zoo voorzien van batterijen en gewapende vaartuygen, dat er geen doordringen was voor een vyant die geene vloot in die wa- hadtmen (de vyand.) had zich gevleyt dat de patriottische partije in Hollandt, be- zonder te Amsterdam eene omkeeringe zou bewerken, maar die den korlen inborst der Bataven kende maakte daar wynig staat op, mits het warm Fransch of Bel- Alleen 't blad van Clemenceau, de Homme Libre zegt naar aanleiding van het Duitsche antwoord Zoo beginnen de chicanes op nieuw. Maar de Homme Libre staat in dit oordeel alleen. Wij begrijpen alleszins dat het voor het Fransche gemoed een heel ding is om verzoeningsgezind te han delen met een volk dat zoo diepe wonden heeft toegebracht aan land en natie en dat het heel wat moet kosten om Duitschland de broederhand te reiken. Maar tegelijkertijd beseffen we dat het indruischt tegen het gevoel van ieder, die zich nog door iets anders dan onverzoen lijke haat laat leiden, voort te gaan met het martelen van een verslagen vijand. Begrijpelijkerwijze is men in Engeland milder van oordeel. Zeer karakteristiek is daarvoor hetgeen de Westminster Gazette schreef. »Duitschland schijnt nu in te zien,« zoo zegt dit blad, »dat het niets te winnen en alles te verliezen heeft bij het verlengen van de voorafgaande discussies, afgezien daarvan, of het den nieuwen last van de straf voor Scapa Flow in economisch op zicht in staat is te dragen of niet, wat wij niet weten. Deze op zichzelf misschien redelijke eisch wordt gevoegd bij den ontzaglijken last, die reeds op Duitschlands schouders wordt gelegd door al die ontelbare bepalingen omtrent de schadevergoeding. »De nieuwe schadevergoeding voor Scapa Flow zal natuurlijk slechts een nieuw deel worden van de groote schuld, die Duitschland nooit zal kunnen betalen. ^Duitschland zal er nooit iets van beta len, en de beschaving van Europa zal ge vaar komen te loopen, tenzij er iets kan worden gedaan, om Middel-Europa econo misch nieuw leven in te blazen, nadat dit eenmaal zal zijn bevrijd van de vrees, dat het heele vredesverdrag niet eens ooit in werking zal treden. »Wij hopen, dat de geallieerde staats lieden hun aandacht aan het zeer ernstige vraagstuk zulllen besteden, Duitschland weer op zijn indusiriëele beenen te helpen.®. Aldus de Westminster Gazette. Dat Clemenceau ook genegen is wat van zijn eischen te laten vallen, zal wel samen hangen met de besprekingen die tusschen Engeland en Frankrijk op de Londensche conferentie gehouden zijn en over die con ferentie blyven de Fransche en Engelsche bladen hun meening ten beste geven. gisch bloed tot zulke verrichting beter ge schikt is. Wij dachfen dus de Fransche legers in ons uitgeput landt (de Langstraat) den ganschen winter te houden, in welk geval en wij en de legers van armoede zouden vergaan hebben, doch het ijs en de slechte wederstand der Engelsche en Hollandsche trouppen stelden de baan open aan de Fransche moed en zegepraal. Nim- wegen wird ontruymt door de Engelschen, die de vliegende brug over de Waal ver brandende de Stadt en het Hollandsche garnisoen t' en prooy gaven aan de Fran schen. In dezen toestand van zaken kwa men de Franschen met hunne macht te Crèvecoeur en elders om met de schepen eene landinge te beproeven op het eyland Bommel. Eene zware canonade van eenige uren, en de overtogt van een corps bij St. Andries was geheel het uitwerksel van die poginge van den 11 X ber (December) wanneer de Franschen eene linie trokken van Nimwegen op den Graav en zoo voorts langs Lit, Vlijmen tot Baardwijk. Ik kreeg dien dag inquartiering van officiers, het- gene 6 weken heeft geduurt, hebbende 27a weken 2 a 4 officiers gehadt, waarna ik 37a weken den oorlogscommissaris Denaisy heb gehad met 2 secretarissen en 2 knegten. Zijn comptoir was in de groote agtercarner, zijn magazyn in de groote voorcamer, de secretarissen op de opkamer, zijne en mijne bediendêns met de komende en gaande rapportmakers in de keuken, zoodat ik in alle die bittere koude den Men houde echter in het oog, dat er nog steeds geen positieve berichten over zijn. Lloyd George heeft in het Lager huis verschillende vragen te beantwoorden gehad, maar zweeg in zijn verklaring over het Engelsch-Franscl» verbond, waaruit men volgens den Londenschen correspon dent van de N. R. Ct. afleidt, dat de be raadslagingen op dat punt tot geen prac- tisch punt hebben geleid. Dat wil dus dan zeggen géén verbond. Maar hoe komt dèn de M o r n i n g P o s t er toe nü nog te verklaren, dat de conferentie tot gevolg heeft gehad, dat de nauwste samenwerking tusschen Engeland en Frank rijk verzekerd is. Intusschen is het waar, dat het blad er alan toevoegt, dat men deze betrekkingen weliswaar als een bond genootschap zou kunnen bestemplen. doch dat het onwaarschijnlijk is dat de overeen komst officiëel ook zoo heeten zal. Een opmerking, die dus wel degelijk op een voorbehoud wijst. Of bestaat het bond genootschap® alleen hierin dat in Engeland een Fransche leening wordt uitgegeven dit moet namelijk op de conferentie be sloten zyn en wel voor een bedrag van 300 millioen pond sterling om den Franschen wisselkoers te verbeteren. Dat zou een financieel bondgenootschap® zijn en het is meer gezien, dat dergelijke ban den hechter zijn dan welke andere ook. Alles wat men dus zeggen kan op dit oogenblik is, dat er nog niet voldoende licht over deze duistere zaak wordt ver spreid en dat wij weer aardig beland zijn in de oude methoden van de geheime di plomatie, waartegen Wilson een zijner veer tien pijlen afschoot zonder evenwel het doelwit te raken. Op genoemde conferentie is ook over den Russissche kwestie gehandeld. De geallieerden, zoo deelde Lloyd George mede waren het over deze zaak eensen wel in dezen zin, dat men voorloopig nog geen vrede met Rusland zal sluiten. Eerst moét de binnenlandsche onrust bedaard zijn en de vrede in het land zelf zijn weergekeerd voordat de geallieerde den band met de Russische staat zullen herstellen. Of Rus land al op weg is naar die zoo noodige rust binnen eigen grenzen Merkwaardig is een oproep in de Times, die geteekend is door de besturen van 21 vakvereenigingen en gericht aan alle ar beiders van West-Europa en Amerika door de arbeiders van een groote Russische stad, welker naam om begrijpelijker redenen kelder, zolder en kerk maar vry hadt en myn huysch dag en 's avonds laat open stont en voll officiers hadt en andere sol daten om de menigvuldige bezigheden wisten wy nooyt de zekere uure van 't middag of avondmal veel minder hoeveel persoonen wij t' en disch zouden hebben, doch doorgaans waaren wij circa 16 eters. De Fransche hebben hun eygen broodt en vleesch als zij bij de magazijnen kunnen komen waarom wij het eerste in over vloed hadden, en het 2de somtijds gebrek kelijk doch geen militairen in de wereld die gevoegzamer zijn. Een vriendelyk wezen (gezicht) meteen glas bier vergenoegt hun, terwyl zy altoos mededeelen als zy wat bezitten. Zij ver nielden (gebruikten) veel droog brandhout, maar bezorgden (daarvoor in de plaats) nat hout. In de plaatsen daar geene bos- schen zyn, hakten zy de boomen af in de straathet groote bosch aan 't casteel van Drunen en alle boompjes van 't heyke vlogen weg. Ik maakte agterdenken (gemoeds bezwaren) wegens dat hout, en zydde aan myn commissaris, dat ik den rentmeester van den Heer des wegens zou voldoen waarop hy my toonde dat de Franschen zulx door hunne bons betaalden aan het dorp, hetwelk deswegens de eigenaars moet voldoen. Wy hadden hier het magazyn van broot, dat van Brabant kwampvan vleeesch, sterke dranken, zeep, zout, haver, hooy, koeyen, schapen, etc. etc. Ziet hoe zy Gorinchem. wordt verzwegen. Om dezelfde reden ver zwijgt de Times de namen der vereenigin- gen, hoewel het blad die in zijn bezit heeft. De oproep luidt^Rusland het slacht offer van een langdurig lijden tengevolge van de communistische proefneming op groote schaal. De teleurgestelde Russische arbeiders, in wier naam schaamtelooze ban dieten het land durven te regeeren, ver klaren aan de heele wereld, dat het com munisme zonder tegenspraak onuitvoerbaar is gebleken. De cummunisten hebben een burgeroorlog veroorzaakt, die zonder weer ga is in de wereldhistorie. Zij hebben het land in bloed gedompeld, de nijverheid en den landbouw verwoest, het vervoer ver nietigd en het volk in een staat van hon gersnood en de grootste armoede gebracht. De politiek van de communisten heeft het zedelyk verval van het volk tengevolge gehad en alle gevoel voor recht en recht vaardigheid gedood. De communisten heb ben getracht de bourgeoisie uit te rooien, die historische diensten in het werk der beschaving heeft verricht. Zij hebben een nieuwe klasse geschapen, die zichzelf ver rijkt heeft rooverijen, speculaties en mis bruik van de macht, die zij zich heeft toe geëigend. De Russische arbeiders wijzen het communisme als een dwaalleer van de hand, beschouwen de communisten als veile volksmisleiders en verklaren, dat zij, ten einde het geluk der toekomst te verzeke ren en te komen tot de noodzakelijke so ciale hervorming den weg der evolutie kiezen, hand aan hand met de Russische intallectueelen en het vrijwilligersleger, dat zich dat bezorgen. Zoo haast zy eene plaatse veroveren, nemen zy die noodwen digheden in requisitie betalende aan de eigenaars in papieren geldt de waardije van het gerequireerde deelen zy het nood- zakelyke uit aan de militaires. Ieder dorp moet leveren een getal van paarden en vee, die rykelyk gewaardeert met papier betaald worden, doch welk papier nergens gemakkelyk in zwang kan komen, schoon de onyndige (zeer groote) goederen der geestelijken en der uitgeweken edelliden en burgers in Vrankryk de waarborg van het zelve zyn, en het zelve (volgens 't besluyt der nationale conventie) na den vrede zal ingetrokken worden. Wat hier ook van zal zyn of niet, Drunen leverde 18 beste paarden en circa 80 koeyen. Wonder was hun manier van slachten. Men bragt 40 beesten op eene rye byeen, zonder hun te binden worden hunne horens door een of 2 mannen vastgehouden, de opperslachter slaat hun op het hooft tus schen de horens. Vilen zy den eersten slag niet, zoo kwam er eenen Sacre.1) Hierna twee slagen voor het hooft en hy laat ze zieltogen. Terwyl hy eene andere neder- velt, snyden 2 man de pooten af en maken de huit los aan de knie, leggende het beest dat reeds door een derde bloed is ge laten, op den rugmen geevt een steek door de huyt op den buyk, een ander 1) Fransche vloek. Wordt vervolgd.) fCr vior let Land ui Htuslti n Altcia, lc Laigstnat m lie Boneterwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1