Winter- handen Gebruik Purol Hoesten, levert aife Artikelen op 't gebied van Kristal, Poreelein, Aardewerk etc., zoowei 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. 1 verkoudheid, keelpijn. Anga-bonbons. I, Geen dure tabak neer Beste adres voor prima Sigaren ANT METSELAAR, vecht om Rusland van het juk van het communisme te bevrijden en aan alle volken van ons land de ware vrijheid en recht vaardigheid te waarborgen.» Zou dit niet een steun zijn namens zeer velen in dit geteisterde land Op de conferentie te Londen is ook over de Adriatische kwestie beraadslaagd. Een Engelsch-Fransche nota is aan den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken ter hand gesteld. De oplossing van deze zaak is wel zeer noodzakelijk. Italiaansche regeeringstroe- pen zijn eenige dagen geleden Fiume bin nen getrokken en het heette toen, dat d' Annunzio het gezag over Fiume anderen zou overgeven. Nu Amerika zich afzijdig houdt zijn de kanzen van Italië aanmerke lijk gerezen. De nood te Weenen houdt aan. In het Lagerhuis heeft Harmsworth op een vraag gezegd, dat volgens de laatste be richten het voedselgebrek in Weenen zeer groot is. Men kan gerust zeggen dat, tenzij er spoedig maatregelen worden ge troffen, de volgende week in Oostenrijk geen voedsel meer zal zijn. De regeering doet wat zij kan om den nood te lenigen en zij werkt tot dat doel samen met de andere Ententemogendheden. Welk een gevolgen het van kracht worden van het drankverbod op 1 Januari a.s. in de Vereenigde Staten zal hebben moge blijken uit het feit dat het aandeelen- bezit in drankzaken en drankfabrieken (die nu waardeloos worden) geschat wordt op 1.300.000.000 pond. ruwe en springende handen, winter voeten, schrale en strakke huid, barsten en kloven, gesprongen lippen Deze zalf bezit een groote genees kracht. Tevens voortreffelijk heel middel bij brand- snij- en stoot- wonden, ontvellingen, smetten dei- huid, zweren en huiduitslag. In doozen van 30 en 60 ct Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. De Belgische myuwerkersstaking. Brussel. Volgens de bladen breidt de staking zich uit in de streek van de bene- den-Sambre, waar 6000 arbeiders het werk staakten. Met ingang van heden zullen 100 passa- gierstreinen in België uitvallen. België. Het Waalsche activistenproces. Het hof van Assisen te Namen heeft uitspraak gedaan in het proces der Waalsche activisten. Twee beklaagden werden vrij gesproken. De hoofdbeklaagde dr. Limet, werd tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. De andere beklaagden werden veroordeeld tot straffen, varieerende van 2 tot 5 jaar gevangenisstraf. Het hof zal Donderdag vonnis vellen over de beklaagden, die gevlucht zijn. o Bet rermagen der Habsbiirgers. De commissie voor de grondwetherziening uit de nationale vergadering, besloot het vermogen der Habsburgers te gebruiken ten behoeve van hen, die door den oorlog schade hebben geleden. Vaedselnood te Warschau. Het Litausche Agentschap verneemt uit Warschau, dat de voedselcrisis aldaar ern stige afmetingen heeft aangenomen. Reeds eenige dagen geleden heeft de bevolking geen broodrantsoen gekregen steeds meer inwoneas verlaten de stad. o Frankrijk. Aanslag op een kerk. Te St. Etienne heeft een onbekend ge bleven individu, in den nacht van 15 op 16 dezer, een poging gedaan, om 'n kerk in de lucht te doen vliegen. Rondom de kolommen had hij dynamiet gelegd en deze tot ontploffing gebracht. De aan het gebouw veroorzaakte schade is aanzienljjk. Duitschlaud. Wegens gebrek aan steenkolen hebben de scholen te Berlijn vanaf heden tot 20 Januari vacantie gekregen. - 0 Een ontzettende misdaad. Volgens de Duitsche bladen heeft zich dezer dagen een vreesehjke geschiedenis te Gransee bij Berlijn afgespeeld. De 17-jarige zoon van den slager Koller heeft daar zijn vader, moeder en zuster vermoord. De moordenaar legde een vol ledige bekentenis af, waardoor de verschrik kelijke détails van het misdrijf bekend zijn geworden. Het blijkt, dat hij tot deze misdaad is gedreven, doordat zijn verloofde, de 17-jarige fabrieksarbeidster Johanna Helgert, en haar broeder en moeder hem voortdurend aanzetten, zich meester te maken van het geld, dat zijn vader bij zich droeg. Hij is, volgeris zijn eigen be kentenis, met een revolver gewapend naar het ouderlijk huis gegaan, en heeft eerst zijn zuster met twee schoten van het le ven beroofd daarna trof hij zijn moeder in het hart en vewondde zijn vader, die op hem toe kwam loopen, in den arm. Vervolgens worgde hij hem en sneed hem met een bijl de keel af. De .lijken wierp hij in den kelder, nadat hij de 471 mark, die zijn vader in .zijn portefeuHIe bij zich droeg, benevens eenige kleeding- stukken aan zijn medeplichtigen had over handigd. Deze laatsten zijn in hun wo ning te Rauschendorf gearresteerd. België. De Schelde maakt onder voorbehoud melding van het volgende Ons goevernement had stof noodig om onze soldaatjes te kleeden en zag verlan gend uit naar aanbiedingen. Een Duitsch huis had de stoutmoedigheid een aanbod te doen, maar dat werd natuurlijk van de hand gewezen en de besteding ging naar een Engelsche firma, die 150 per honderd meer vroeg dan de Duitsche. Het koddigste moet echter nog komen. Bij de levering werd vastgesteld, dat de stof uit Duitschland afkomstig was, en wel van de fabriek, die een aanbod had durven doen. De ontploffing te fflariensicl. Omtrent de ontploffing te Mariensiek verneemt de «Berliner Zeitung am Mittagoc, dat de heele voorraad munitie, die daar opgestapeld was, in de lucht is gevolgen. Er is een geweldige schade aangericht. Tot dusver zijn er 20 dooden en ongeveer 60 gewonden. Het spoorwegverkeer tus- schen Wilhelmshafen en het naburige Sande moest worden stopgezet. Ook de tele graaf- en telefoonlijnen in den omtrek zijn grootendeels vernield. Te Mariensiel is geen huis onbeschadigd gebleven. De brug over het Eems-Jade kanaal is zoo ernstig beschadigd, dat zij buiten dienst gesteld is. o Bolsjewistische gruwelen. Volgens een telegram uit Archangel hebben de bolsjewisten bij hun tweeden intocht in Woronesj vele gruweldaden be dreven. Een groot aantal huizen werd vernield, terwijl vele gezinnen werden ver moord. Alle geestelijken werden gedood. De aartsbisschop Tikhon werd in de kerk voor het altaar opgehangen. A'le kerken zijn gesloten. Ëeu orkaan op den Oceaan. Reuter meldt uit Londen dd. 18 Dec. dat volgens een bericht aan de «Daily Mail« uit New-York een hevige orkaan gewoed heeft op den Noord-Atlantischen Oceaan. Vele wrakken van schepen zijn op de Amerikaansche kust geworpen, zeer vele vaartuigen zijn over tijd, o. a. de «Rotterdam», welk stoomschip zich bij afzending van het bericht 500 mijlen buiten de kust bevond en 10 knoopen per uur liep. Wij informeerden bij de Holland-Ame- rikalijn naar de juistheid van bovenstaand telegram en vernamen, dat men ten kan tore van die lijn nog geen berichten ont vangen had omtrent de «Rotterdam», welk schip den 16e December te New-York had moeten aankomen. BINNENLAND. Het ontslag van den Sinister ran ÜUrine. Men meldt uit den Haag De minister van Marine mr. Bijieveld heeft heden naar aanleiding, van de ver werping der Marine-begrooting aan H. M. do koningin ontslag uit zyn ambt gevraagd. Bevroren rnudrleesch. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat thans de gelegenheid is opengesteld tot het betrekken van bevroren ruridvleesch uit de voorraden, welke voor rekening der Regeering in eenige vriesin- richtingen zijn opgeslagen. Die gelegenheid is opengesteld voor Het vieescb, dat van uitstekende kwa liteit is, wordt in elke gewenschte hoeveel heid geleverd tegen den prijs van f 1,40 per K.G., in het been, af naastbijzijnde vriesinrichting, met dien verstande, dat als regel de partijen uit evenveel voor- als achtervoeten zullen bestaan. Er wordt dus ten minste één vóór- en één achtervoet geleverd. Nederland en België. Een regeeringsverklaring. In de Belgische Kamer heeft de minis ter-president Declaroix een regeeringsver klaring vooigelezen, waarin ook de kwestie met Nederland werd besproken. De min. zeide, dat de onderhandelingen worden voortgezet. De economische vraagstukken zijn ingewikkeid, zij staan in verband met de economische toekomst en met de vei ligheid des rijks. Omtrent den uitslag der onderhandelingen kon hij onmogelijk be paalde mededeelingen doen, doch de re- geeiing hoopt, dat zij eerlang haar beslag zullen kiijgen. Al de mogendheden, die aan de besprekingen deelnemen, hebben er belang bij, dat België, waarvan de onzij digheid is vervallen en welke onzijdigheid niet kan hernieuwd worden, in nieuwe verdragen de waarborgen vinde, vereischt door de gevaren, uit zijn ligging voort vloeiende. De regeering hoopt weldra aan de Kamer inlichtingen te kunnen ver schaffen. o Dinsdagavond is bij Oldenzaal een wiel rijder door den ai beiderstrein van Enschedé naar Losser gegrepen en gedood. o De werkman H, v. d. Broek te Vlijmen had in de leerlooierij vari den heer Van Wagenberg-Flesta het ongeluk van den zolder te vallen. De ongelukkige was op slag dood. Te Broek bij Siltard zijn drie groote boerderijen afgebrand. Het vee kwam grootendeels in de vlammen om. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door het gebrek aan water en aan goed brandweer. De brand ontstond door onvoorzichtigheid. We leren nog. De Amerikaansche profossor Albet Porta, hoogleeraar in de sterrenkunde, had op 25 November j.l. voorspeld, dat op 17 December de wereld zou vergaan. Hij had dit opgemaakt uit de planeten. Een stuk van de zon zou uiteenbarsten, waaruit een uitbarsting van gassen zou plaats heb ben, die zich honderdduizend mijlen in het uitspansel zöuden verplaatsen. We hebben even in beraad gestaan, of het de moeite waard was, den laatsten dag te verschijnen Gelukkig is de 17e December voorbij gegaan evenals andere dagen. We leven, Goddank nog 1 En degenen, die alles hebben opgemaakt, zitten nou met de gebakken peren o De oorlogsbegrooting. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting heeft de Tweede Kamer verworpen de motie-Marchant (oorlogsbegrooting terug te brengen tot de uitgaven die onmisbaar zijn om den dienst gaande te houden) met 59 tegen 23 stemmen en de motie-Dressel- huys (vermindering contingent in 1920) verworpen met 45 —37 stemmen. Beide moties waren door den minister onaannemelijk verklaard, de motie-Marchant namens het heele Kabinet. Nederland en het Oostenrykiche tabaksnionopolie. Een telegram uit Parijs meldt, dat de Opperste Raad der Geallieerden zijn toe stemming heeft gegeven tot het beeindigen van de onderhandelingen der Oostenrijksche regeering met een Nederlandsch consortium wegens het verpanden van het Oostenrijk sche tabaksmonopolie. Het hiervoor te verkrijgen voorschot van dertig millioen gulden zou in de eerste plaats besteed worden voor den aankoop van de nood zakelijkste levensmiddelen. Gebruik hiertegen Doos 50 en 90 cent. Bij Apoth. en Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. In de gehouden vergadering der Heusdensche Buiten-Sociëteit wegens het bedanken der bestuursleden de heeren mr. C. W. van Ommeren en L. G. van Gendt werden in deze vacatures gekozen de heeren C. Verhoeven en J. Vos-Kipping. Bij verdeeling der onderlinge functies werd tot voorzitter gekozen de heer A. B. de Moor. Nieuwe Overzeesche Tabak ponden 55 ets, In puntzakjes van 3 ons 11 A zeer geurig en licht in onzen 17 B in j onzen A.B. rook- en pruimtabak in onzen 14 No. 3 in 3 onzen19 Roode Schrap in 3 onzen 17 Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let welAlles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in rnim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsche pijpen, sierlijker, deugde lijker in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksche poort N 4, HEUSDEN. Gisteravond woedde boven deze gemeente een hevigen storm die tegen 11.30 aangroeide tot een orkaan. Tal van dakpannen moesten het ontgelden. Op het stadhuis is een groote ruit ingewaaid. Te Heesbeen is het achterste gedeelte van de woning van v. K. in elkaar ge waaid. Uit Herpt wordt gemeldDe boeren woningen van A. v. Bokhoven en J. Buis zijn door den hevigen storm ingestort. In het tegenoverstaande schoolgebouw zijn verschillende ruiten door het instorten van het huis van v. B. vernield. De aange brachte schade is belangrijk. Uit Oudheusden wordt gemeld De boe renwoning van P. v. d. G. is door den jongsten storm ingestort. Werkendam. Onze dorpsgenoot de heer H. J. van der Brugge, onderwijzer te Brakel, is benoemd aan de M U.L.O. School te Heusden en te Alblasserdam. Hij heeft de benoeming naar Alblasserdam aangenomen. A.s. Tweede Kerstdag en Zaterdag 27 en Maandag 29 December zal alhier in de Nutszaal de jaarlijksche huisvlijt- tentoonstellirig worden gehouden. Aalburg. D. Bouman en J Mans, respectievelijk Ouderling en Diaken der Ned. Herv. Kerk alhier, welke aan de beurt van aftreding waren, hebben als zoo danig bedankt. Door den Kerkeraad is in hun plaats gekozen J. Boender tot Oudpriing en W. Vos tot Diaken Boender heeft zijne benoeming aangenomen, terwijl Vos voor de benoeming bedankt heeft. Andel Met ingang van 1 Januari is aan den kantooi houder G. Vos alhier door het gemeentebestuur eervol ontslag uit die betrekking verleend. Vrijdag 26 Dec. zal door het Fan farecorps eene uitvoering worden gegeven, afgewisseld door voordrachten. Sedert de mobilisatie is dit de eerste uitvoering. Ter herdenking van haar 25-jarig bestaan, zal door de Christ. Zangvereen. «Hebt dan de waarheid en den vrede lief», Zaterdag 27 Dec. een feestavond worden gegeven. Capelle. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de visscher J. R. alhier, een snoek heeft gevangen, welke het respectabele gewicht had van 25 pond. Voorwaar iets zeldzaams. Zondag a.s. gaat het eerste elftal der voelbalvereeniging «Excelsior» alhier op bezoek bij S. V. V. te Sprang, ten einde een competitiematch te spelen tegen S. V. V. I. Aangezien beide vereenigingen ongeveer even sterk zijn zal deze match zeer spannend worden en we willen dan ook de spelers van »Excelsior« den raad geven van het 'begin tot het einde vol te* houden in het beproeven van hun uiterste krachten, opdat zij de twee kostbare puntjes mee naar Capelle mogen sleepen. De Ca- pelsche supporters, die zeker in grooten getale zullen opkomen, zullen niet achter wege blijven in het aanmoedigen hunner favorieen. Genderen. Ook in deze gemeente zullen Weensche kinderen worden aange vraagd. Door den Burgemeester is hier voor eene commissie in het leven geroepen, Aangemoedigd door de flinke prijzen der vette varkens, begint de mesterij zich weer uit te breiden en liggen hier nog al enkele krulstaarten, direct geschikt voor den slager. Nienwendijk. Naar wij vernemen is de fanfare »Crescendo« van plan om op 24 Dec. 's avonds 7 uur in het Instituut lokaal een openbare uitvoering te geven. Dit is de eerste uitvoering van «Crescendo» na 5 jaren stil geweest te zijn. Ds. H. de Bruin, predikant der Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ont vangen van de Geref. Kerk te Pernis. Herpt. De boter aan de fabriek is met 20 ct. per K.G. verlaagd. ïtaamsdonksveer. Op den Rijksweg van Keizersveer aan den Nieuwendijk, wordt een nieuwe methode toegepast van weg- verbetering. De in den weg liggende keien, welke van zeer ongelijksoortigen vorm zijn, worden uitgetrokken en opnieuw behakt, welk werk door speciale vaklieden uit bui tenlandsche steengroeven geschiedt. Het tot nu toe bereikte resultaat is schitterend, de keien worden als nieuw, teawijl er een prachtige effen en stroeve oppervlakte wordt verkregen. Met de uitvoering hiervan is belast de aannemer P. J. Kommers teGeertruidenberg. De heer W. v. Dongen, slaagde Woensdag voor vak U. Uitwijk. Door stemgerechtigde is tot ouderling gekozen de heer P, Nieuwenhui- zen Uitwijk, in de vacature J. Kant, welke door voortdurende ongesteldheid bedankt heeft. De aftredende ouderlingen J. Bos en P. N. Huizpn werd met algemeene stemmen herkozen. Voorts werden tot Notabel gekozen in de plaats van A. N. Huizen Pz., M Groenen- berg en herkozen P. Schoenmakers, terwijl door het college van Notabelen werden her kozen als kerkvoogden de heeren G. van Andel en N. Huizen. De onlangs gehouden collecte voor Noodlijdende kerken en personen heeftop- gebracht f 15.77. Wijk c.a. Alhier is een Tooueezver- eeniging opgericht met een twintigtal Teden, waaronder enkele dames. Iedere week zal er repetitie worden gehouden. Voor de betrekking van Nachtwacht, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Donderdag 18 December jl. des avonds te 7.30 ure. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Beslissing gunning pacht aanleggeld. 4. School bouw. Voorzitter de heer H, J. van Eggelen. Afwezig de heer Van Andel. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen van de vo rige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, om daarna vastgesteld te worden. a. gemeentebesturen b. inrichtingen van verschillenden aard, alsmede slagers of slagerscombinaties, die ten name van het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen eene bankgarantie stellen bij de Rotter- damsche Bankvereeniging.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2