voor het Land van Heusden ao Aliena, da Laagslraal en de Bommelerwaard. No. 3941. Zaterdag 20 Deceier. BELANGRIJK BERICHT. Abd ij siroop J. Th. Couwenberg Ijzerwaren en Gereedschappen. l L. J. VEERMAN. Heeft U Bronchitis? Schaatsen. Kunst. Friezen en doorloopers. fijne ZAKMESSEN. Vanaf f 1.50 per TOO met Enveloppen. Hoe nierkwalen te voorkomen. Denkt op de INTEEKENB1IJET. BEHOORENDE Bij HET Wie onzer lezers nog niet op ons Geïllustreerd Zondagsblad ge abonneerd mocht zijn en zich thans door inzending van onderstaand intee- kenbiljet als abonné op deze uitgave opgeeft, ontvangt het KERST NUMMER GRATIS en kan dan tevens geheel kosteloos mededingen naar een der 100 FRAAIE PRIJZEN, welke aan de kerstboom-prijsvraag in dit nummer zijn verbonden. Proefnummer is op aanvraag gratis verkrijgbaar aan het bureau van ons blad. DE UITGEVERS. Nu de ernst van nierkwalen voor den bedachtzamen lezer duidelijk is geworden, valt te hopen, dat de middelen tot voor koming algemeen zullen worden toegepast. Want hoe moeilijk het ook valt nierkwalen te genezen, zij kunnen gemakkelijk voor komen worden. De natuurwetten matigheid, opge wektheid en voldoende lichaamsbeweging die ertoe dienen om het lichaam in orde te houden, zijn ook de voornaamste regels om nieruitputting te voorkomen. Zware maaltijden, laat naar bed gaan, overdadige prikkels, overwerking, zórgen, eenzaamheid, luiheid en vadsigheid, zijn alle urinezuur vormende gewoonten. Zij vergiftigen het bloéd, tasten de nieren aan en veroorzaken pijnlijke verschijnselen als styve, ontstoken en rheumatische gewrich ten, rugpijn, spit, nier-waterzucht, ischias, niergruis of -steen, en blaasontsteking. Als gij reeds een nierkwaal hebt, laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u dan helpen om gezond te worden, en past daarna op voor herhaling. Foster's Pillen kunnen nog behulpzaam zijn. Zij verbeteren en voor komen derhalve, bijtijds genomen, nier- zwakte, Foster's Pillen geven verzachting aan de urinewegen, regelen de blaas en versterken de nieren. Zij dienen tot niets anders en zijn geen alles genezend middel. Zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Foster's Pillen doen slechts één ding, maar doen dit goed. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voor komt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten fl.75 p. doos of f10 p. zes doozen. Vervolg Raadsverslag van WIJK van 12 December 1919. Om 2 uur is de Voorzitter, Secretaris met alle leden weer aanwezig en komt punt 3 van de Agenda, de Gemeentebe- grooting Wijk, afdeeling Aalburg, (Ebbe) in behandeling. In plaats van één brandmeester voor de spuit te Aalburg zou men daarvoor twee brandmeesters aangesteld willen zien en evenals bij de spuit te Wijk 4 personen willen aanstellen, die zich 3 of 4 malen 's jaars oefenen in de bediening der spuit. De post van f 50.— wordt dienovereen komstig op f 100.gebracht. De Voorzitter zegt, dat noch de Burge meester, als hoofd van de Afdeeling (Ebbe), noch de Secretaris, als Administrateur en Ontvanger, ooit een cent salaris hebben genoten en al hun werk voor niets hebben gedaan. Dat zijn werk wel niet groot is, doch dat de Administrateur en vooral de Ontvanger hieraan wel veel werk hebben en deze laatste, die verantwoordelijk is voor duizende guldens per jaar, ook eene borg stelling heeft moeten geven. Dat reeds in 1906 in eene Raadsvergadering de onbil lijkheid van dezen toestand is betoogd, doch dat toen met 't oog op een beslissing door het Rijk, wat er met de Ebsgelden moest gebeuren, de vaststelling van de salarissen was verdaagd. Dat tot heden door het Rijk omtrent deze gelden geene beslissing is genomen en het naar zijne meening eene onbillijkheid is, dezen toe stand nog langer te doen voortduren. Het lid Van Kuijk zou f 200. salaris willen toekennen aan den Administrateur-Ontvan ger en f50.aan den Burgemeester. Met algemeene stemmen wordt aan dit voorstel door [den Raad goédkeuring ge hecht. De geheele begrooting .wordt hierop in Ontvangst en Uitgaaf f11708.goedge keurd. Punt 4. Voorloopige vaststelling der Rekening 1918, afdeeling Aalburg (Ebbe). Het lidVan Kuijk brengt namens de commissie rapport uit van haar onderzoek en ;zegt, dat de rekening in orde is bevonden, waarop deze met algemeene stemmen wordt goed gekeurd. Punt 5. Wijziging gemeentebegrooting 1919 wordt aangehouden tot een volgende vergadering, die zeer waarschijnlijk op 30 December zal plaats hebben. Punt 6. Ingekomen stukken aOntslag aanvrage als lid van het Burgerlijk Armbestuur door den heer W, Bleijenberg. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit ontslag met dankzegging voor de bewezen diensten met algemeene stemmen verleead. De benoeming voor een ander lid wordt aangehouden voor de volgende ver gadering. bReclame van de Wed. C. Bourflan te Aalburg tegen haar aanslag in den Hoofd. Omslag. De Voorzitter zou voor deze reclame en voor de verdere reelame's die nog mochten inkomen een commissie benoemd willen zien, die de ingediende bezwaarschriften kan onderzoeken en dan in een volgende vergadering verslag van dit onderzoek kan uitbrengen. Bij de gehouden stemming verkregen de leden Bouman, v. d. Pol en v. Kuyk elk 4 stemmen, de leden v. d. Velden, Roza en Boender elk 3 stemmen, zoodat de commissie zal bestaan uit de leden Bouman, v. d. Pol er. v. Kuyk, die verklaren hunne benoeming aan te nemen, waarop het be zwaarschrift van de Wed. Bouman in han den van deze commissie wordt gesteld. c) Een circulaire van den Noordbr. Bond van Landbouw, om bij de benoeming van een onderwijzer aan een der scholen zoomogelijk te willen benoemen, een onder wijzer met acte landbouw. De Voorzitter zegt, dat men in de toe komst rekening kan houden met dit schrij ven, waarop het voor kennisgeving wordt aangenomen. d) Een schrijven van Ged. Staten om voorloopig geen beslissing te willen nemen omtrent de verhooging van het salaris van de Wethouders en het presentiegeld voor de leden van den Raad, aangezien hier omtrent binnenkort een voorstel zal inkomen van genoemd College. Aangenomen voor kennisgeving. [Wijk volgt niet alleen in het houden van lange vergaderingen doch ook op andere punten, groote plaatsen na. 't Is ruim drie uur geworden en de bode, met zijne mooie uniformpet, waarop in sierlijke zil veren letters zijne waardigheid staat vermeld, komt met een theeblad de Raadzaal binnen en breDgt de heeren hun kopje thee met speculaasje, waarbij zelfs de verslaggever niet wordt vergeten. De heeren stelden deze verrassing, die volgens de Secretaris uitging van den volontair Krop, zeer opprijs.] e) Naar aanleiding van een schrijven van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging wordt besloten aan het Zuid-Afrikaansche volk dank te betuigen voor de gezonden mais en griesmeel. f) Een schrijven van de wed. de Graafï om haar weder een duurtetoeslag te willen toekennen op hare verbruiksartikelen voor het schoonhouden der school te Wijk. Met algemeene stemmen wórdt besloten dezelfde duurtetoeslag toe te staan als in 1918. g) Een- schrijven van den veerman Millenaar, waarin hij den Raad verzoekt over te willen gaan tot achtervolging van die personen, die tot heden de boete nog niet betaalden, voor het te lang op de aanlegplaats laten liggen van schuimaarde. De Voorzitter zegt dat de invordering door B. en W. reeds geruimen tijd in handen is gegeven van deurwaarder Friedli, doch dat hierop tot heden van genoemden deurwaarder geen bericht is ingekomen. Op voorstel van het lid v. d. Velden wordt besloten, den deurwaarder nogmaals te verzoeken er werk van te maken en, in dien daaraan niet wordt voldaan, het in andere handen te geven. hEen schrijven van het Hoofd van het Burgerl. Armbestuur om de subsidie voor 1919 te verhoogen met f250. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. i) Een schrijven van de Bouwvereeni- ging, om een locaal beschikbaar te stellen voor het houden van hare vergaderingen, Besloten wordt daarvoor het tegenwoor dige distribuitielocaal beschikbaar te stellen. j) Een schrijven vande Hanzebank, waarin zij de gemeente verzoekt, naar andere middelen uit te zien, ter verkrijging van geldmiddelen, aangezien door herleving van handel en industrie de vraag naar geld door den middenstand toeneemt en het verstrekken van ieeningen aan gemeenten in strijd is met het doe) van de Hanzebank. Men besluit B. en W. te machtigen naar eene andere gelegenheid uit te zien ter verkrijging van de noodige^middelen. k) Een rekening van^de Corperatieve Vereeniging te Aalburg. In ontvangst f9.468,796, in uitgaaf f 8.775,70, sluiten de alzoo met een batig saldo^van f 693,096. Geen der leden kon uitj de®rekening wijs worden. Het lid Roza vindt het een orakel en zou de Coöperatie willen"advi- seeren dat ze in het vervolg de moeite maar sparen, aangezien de Raad aan zoo'n ding niets heeft. De Voorzitter zegt, dat hieraan niets te doen is en dat het stuk slechts wordt inge zonden ter kennisgeving. IEen verzoekschrift van de firma W. Bouman Co., mandenmakers te Aalburg, om op het lage gedeelte van de Ebbe hare banden te mogen zetten. De gevraagde toestemming wordt ver leend tot wederopzegging, m) Een schrijven van den Bond van Boterhandelaren »Ons Belang« te Wijk. De Bond vraagt den Raad om uitvoering te willen doen geven aan het besluit in dertijd door B. en W. genomen, om de toegestane provisie aan den boterhandelaar C. v. d. Mooren, van 21/, c. per K.G. onder de boterhandelaren te doen verdeelen. Tot heden is aan dit besluit geen uitvoering gegeven. V. d. Pol. Mijnheer de Voorzitter, mag ik hierover even het woord. Ik vind het vreemd, dat deze vergadering op Vrijdag wordt gehouden. Voor de andere leden komen de vergaderingen nooit te onpas en ik word er voor uit mijne zaken geroepen. De commissie tot onderzoek der gemeente rekening wilde mij in de vorige vergadering verslag uit laten brengen. Ik heb dit toen niet willen doen, omdat ik de bui wel zag aankomen, die over dit punt zou groeien. Daar ik ook in de zaak ben betrokken, meen ik er ook iets over te moeten zeggen. In de vorige vergadering is door U ver klaard, dat v. d. Mooren deze premie zou hebben gedeeld met 2 personen, n.l. A. Bouman te Aalburg en mijn broer Gijs. Naar aanleiding van deze verklaring is door Bouman toen een vergadering belegd, aan gezien geen van beiden er ooit een cent van hebben genoten. Op deze vergadering was ook v. df Mooren, voorzitter van den Bond »Eigen Belang«, o, neem me niet kwalijk, ik vergis me, het is »Ons Belang«, verzocht en werd hem gevraagd, de pro visie alsnog aan de betrokken personen uit te betalen. Wij kregen toen ten antwoord »ik behoef deze provisie niet te deelen, had ik echter geen moeite gehad met mijn zwagers, dan zou ik dat toch gedaan heb ben, nu zult ge echter lang moeten wachten eer ik er toe overgaa. Naar aanleiding van deze woorden, heeft de bond besloten zich met een request tot den Raad te wenden en deze zaak zoo noodig door te voeren tot in het hoogste ressort. Voorzitter. Naar v. d. Mooren mij heeft medegedeeld, had hij veel voorschotten en v. d. Mooren behoefde alle werk toch niet gratis te doen, daarbij is het een besluit van B. en W. en had de Bond zich dus tot dit College moeten wenden. Maar het is me den bond wel, ze kunnen het onder elkaar nog niet eens blijven. Zoolang ze boter hebben gehad, hebben ze die door mijn hand ontvangen, ik ben daarvoor naar den Haag geweest. En wat deden ze toen, de slechte boter gingen ze in' den Bosch verkoopen en was het daarbij nog maar gebleven. Maar toen is daarvan nog mel ding gemaakt in den Haag en kon ik voor hen weer in de bres springen, Door de verantwoordelijkheid op mij te nemen, en er voor naar den Haag te gaan, heb ik gezorgd, dat ze boter bleven krijgen, anders hadden ze geen pond meer gehad. v. d. Velden. Het schijnt wel, dat het zaakje niet zuiver is, daarbij had de bond zelf moeten reclameeren bij de eerste uit betaling. 't Is beroerd, dat de nieuwe Raad dit zaakje krijgt om op te knappen. v. d. Pol. Dat de bond niet zuiver is, geloof ik ook, daarom heb ik me indertijd ook als lid doen schrappen, doch als alles openbaar kwam, was er misschien wel meer dat niet zuiver is. En als er hier besluiten genomen worden, dan dienen deze toch uitgevoerd te worden, anders kunnen we de zaak wel likwideeren. Voorzitter, v. d. Pol heeft me daar even een verwijt gemaakt, dat ik deze vergadering op Vrijdag heb belegd, ik wensch daar echter geen verwjjt over te ontvangen. Ik heb beloofd de vergade ringen zooveel mogelijk in het begin der week te doen houden, en ik zal dit in de toekomst ook blijven doen, doch het kan voorkomen, dat ik, zooals nu, niet anders kan. Ik kon onmogelijk in het begin van de week. v. d. Pol. Dan vraag ik U daarvoor excuus, mijnheer de Voorzitter. Voorzitter. Ik zou het schrijven in han den willen stellen van B. en W., dan kunnen die v. d. Mooren tot verantwoor ding roepen en in de eerstvolgende ver gadering verslag uitbrengen. Aldus wordt besloten. n) Een schrijven van den Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren, waarin ge wezen wordt, dat aan de onderwijzers als tegemoetkoming in de duurte, één maand salaris is gegeven, en derhalve verzocht wordt dit ook de Gemeente-Ambtenaren te willen toekennen. De Voorzitter zou dit in een volgende vergadering willen behandelen, de heeren kunnen het dan eerst bespreken. Aange zien het hem en den Secretaris persoonlijk aangaat, wil hij daaromtrent geen voorstel doen. o) Een circulaire van Ged. Staten waarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid om gemeenten van 3000 zielen en minder te vereenigen. De Voorzitter acht dit een zaak van groot gewicht en zou die in een volgende vergadering in geheim comité willen be handelen. De omliggende gemeenten ko men ter sprake en er worden soms minder aangename dingen gezegd, zooals men reeds uit sommige raadsverslagen heeft kunnen 'lezen. De leden kunnen het vóór en tegen overwegen. n en o worden overeenkomstig het voor stel van den Voorzitter, aangehouden tot de volgende vergadering. Het lid Bouman brengt de kwestie van een aan te stellen nachtwacht ter sprake, De Voorzitter deelt mede dat de vroegere nachtwacht G. v. Helden, dit baantje niet langer wenscht waar te nemen, weshalve de Raad over zal moeten gaan tot aan stelling van een nieuwe. Vooral met de jaarlijks terugkeerende diefstallen, acht hij een nachtwacht noodzakelijk. Het lid v. d. Velden zou den nacht wacht een betere bewapening willen geven, met een stok kan de man zich moeilijk verdedigen als de nood dringt en zou hij twee nachtwachten aan willen stellen, een voor Aalburg en een gedeelte van Wijk, en een tweede voor het overige gedeelte van Wijk, een salaris willen toekennen van f 12,per week. Het lid Bouman zou het af willen zien met één nachtwacht. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten 2 nachtwachten aan te stellen op een salaris van f12. per week tot 1 Maart 1920. Op voorstel van het lid Roza zullen ze bewapend worden met een brandhoorn en op voorstel van het lid v. d. Pol met een revolver. Het lid Boender zou het rijden van den grind willen aanbesteden. De Voorzitter is daar echter niet voor. Er is vroeger reeds een proef meegenomen en doordat de boeren één lijn trokken kwam het toen nog duurder uit. Het lid Roza dringt aan op vroegere betaling der verschillende rekeningen. Het gebeurt dikwijls dat de menschen tot Juni of Juli moeten wachten op hun centen en vooral voor ambachtslui is dat een bezwaar, deze moeten in het begin van het jaar of contant betalen. De Voorzitter zegt, dat bij het indienen der rekeningen betaald wordt als er geld is, doch is dit op, dan moet gewacht worden op het binnenkomen der pachtsommen, wat omstreeks Juni plaats heeft en waarop dan ook direct betaald wordt. Hetzelfde lid informeert, waarom nog steeds niet de carbid van de hand is ge daan, die het vorig jaar is opgedaan. Volgens hem liggen er 4 vaten die de gemeente f135.per stuk hebben ge kost en die nu liggen te vergaan, hij zou ze daarom zoo spoedig mogelijk opgeruimd willen zien. De Voorzitter zegt dat indertijd geïnfor meerd is bij de scheepswerf te Heusden, doch dat Veen toen juist voor was geweest, en de firma op 't oogenblik geen carbid meer wenscht over te nemen. Het lid v. d. Velden zegt er ook over gesproken te hebben met den Directeur der Vlijt, doch deze had juist een partijtje besteld, zoodat hij hem thans ook niet kon gebruiken. Hetzelfde lid vraagt voorloopig een vat te mogen overnemen voor de werk- lieden-vereeniging en zal hem dan uitver- koopen voor 20 of 25 cent per bus, op die manier komt er nog iets van terecht. Aldus wordt besloten. Het lid v. d. Velden zou nog een grati ficatie toegekend willen zien van f 25, aan dan vroegeran nachtwacht G. v. Helden. Hoewel eenige leden er de noodzakelijkheid niet van inzien, wordt toch met algemeene stemmen besloten de gratificatie toe te kennen. Volgens het lid Boender kan dezen druppel den emmer niet doen overvloeien. Aangezien niemand verder het woord verlangt en de meeste leden naar de ver gadering van den Inspecteur voor de Volks gezondheid te Veen willen, sluit de Voor zitter te ruim 5 uur de vergadering. ADVERTENTIEN. 5>°y.sl?oa "i'ddel legen W&> vttKOuoifiPwirtfW u U.AKKER. Relt ■naoMMMi V* T -4Jfi Lijdt U aan asthma, influenza, griep, hooikoorts? Heeft Uw kind slijm- of kinkhoest? Neem dan dadelijk Uw toevlucht tot een vertrouwd en vee! geroemd I middel als de I welke spoedige ver lichting en genezing I brengen kan. De Ab dijsiroop wordt alom geprezen als een heer lijk verzachtend middel dat Uw vastzittende slijm spoedig kan doen loskomen en U een rustige nacht bezorgen kan. Koop nog heden een fïesch Abdijsiroop. Prijs per flacon van 230 gram ƒ1.60 van 550 gram f 3.25 van 1000 gram f 5.Alom verkrijgbaar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. Akker. Rotterdam. HEUSDEN. Heeft weder ontvangen een ruime sorteering Alle soorten monteurs voor Schaatsen. Verder alle soorten MINZAAM AANBEVELEND. en bestel ze tijdig op de Boekdrukkerij van Keurige afwerking wordt gewaarborgd. Ondergeteekende aboneert zich op het tegen den prijs, met ingang van 1 Januari '20, 57| cent p. 3 maan. den (franco p. post f 0.65) en wenscht gratis toezending van het Kerst nummer. NaamWoonplaats BIJVOEGSEL jtiettw;lila(l Visitekaartjes,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5