r UITSCHOT sigaren 5 cent prima. 's-Bosch m CUBA Bij lil ir. 'ëmeen ioegsel. Het Pleegkindje L DERKS, Magazijn St. Jozef. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3942, Woensdag 24 December. 1919 Bij 3oo stuks franco. ||iïg|S5B I SJ ~ir- yi£ kv; W& Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsver hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Rookt onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. nm r::wEzasr" mJa (Hen schemeravondvertelling tegen Kerstmis.) Er waren eens een zuster en broer die samen in het huisje hunner ouders woonden. Vader hadden ze maar nauwelijks gekend, en Moeder hadden ze twee jaar geleden begraven. Dus waren de kinderen alleen achter ge bleven en ze dachten er niet aan van elkander te gaan. Toch konden ze het eigenlijk niet best samen vinden. Reeds van klein af aan hadden ze elkaar slecht be grepen en twisten en kibbelen was tusschen hen schering en inslag, hoe wel ze nu toch al groote menschen waren. Tot overmaat van ramp beklaag den ze zich dikwijls over elkander bij de buren. Zoo leidden ze een leven van kwaad en weer goed- worden, maar 't kwaadworden ging telkens makkelijker en de verzoening viel meer en meer zwaar 't Was gelukkig dat ze elkaar noodig had den, anders waren ze al lang uit el kaar gegaan. Ze hadden een buurvrouw, die broer en zuster, een arme stakker, die het lang zoo goed niet kon doen als zij beidjes. Toch hadden ze haar dik- WtifLLETOW. Aanteekeningen uit lang vervlogen dagen. Een ander blaast door een blaasbalk de hny t zeer strak op en slaat rondom met een stok, waarna men de huyt in een oogenblikt afrukt. Dit gedaan worden de ingewanden er uytgerukt, het beest gevirendeelt en de stukken op het mast (op mastentakken) geworpen, die trillende daar dampen en worden opgehoopt12 schapen bereyden zy op deze wyze op een quartier. Den 2den Kerst-avond in de felste koude kwamen tegen den avond de bezettingen van Baardwyk in onze huyzen vallen, schoon circa 700 man hier geïnquartiert waren, en sommige boeren 30 dragonders en paar den hadden. Om 10 uuren 's avonds wird er drimaal op de trom geslagen en onze nieuwe gasten trokken blymoedig in de felste vorst op na de Maas om die over het ys te passeeren. Alle rivieren en in- undatiën waren vatbaar (bruikbaar) voor 't leger en artillarie door de hevige en langdurige vorst van 2 maanden, waarvan geen voorbeeld was. Bommel en Tiel wirden verovert; 1200 man veroverden Cappel, Waspik met alle werken, verlie zende nauwelijks 15 man. Do veren, het Overlant (Beneden land) tot by Woercum wijls benijd. Wat was ze altijd monter en opgewekt, Maar ze hoefden haar niet lang te benijden. Ze werd ziek enlangzamerhand ging haar lampje uit Nu voor zichzelf vond ze dat zoo erg niet, ze was een oude vrouw, maar haar kleindochtertje, kind van een overleden dochter, wat moest er van dat kleine wichtje wor den. 't Was nog maar een klein jongs ke, nog geen jaar oud, dat loopen noch praten kon. Ze wist heel zeker dat God voor het kind zou zorgen; maar ze moest van haar kant toch ook niet vergeten alles in 't werk te stellen om Gods weg met dat kindje te leeren kennen. Ze dacht en ze peinsde tot ze niet anders kon inzien of ze moest vragen of die broer en zuster zich over het kleintje wilden ontfermen. Maar toen ze er met de zuster over sprak, schrok, deze en zei„Je dacht toch niet dat ik het bij me zou nemen." Bettemeu knikte langzaam en die rustige zekerheid maakte de zuster zoo tureluursch, dat ze boos weg liep, zonder, zelfs het grootje te groeten. Maar den volgenden dag reeds kwam ze terug en met nijdig gebaar en zuur gezicht deed ze veel vrien delijke dingen voor het stervende vrouwtje. Over het kind sprak Bet temeu niet meer, dat was nu een zaak tusschen God en de buurvrouw. Toen deze tegen den avond wegging nam ze de kleine met wiegje en al en droeg hem weg naar haar eigen wo- valt in de handen der Franschenhet onnemélijk Heusden wordt herent langs alle kanten. Het guarnizoen doet een uitval door de Wyksche poortik gaan langs Doveren, en zien het gevegt, dat bestond in vuurgeven voor eenige uuren, terwyi men wederzyds achter den dyk en huyzen stond. De Franschen waren reeds in. de Schans van Doveren,en meester van 't Canon etc. etc. De praedicant was met de belegging (bezetting) in ;alleryl vertrokken na Heusden niets hat hy ge borgen, alles wird geplunderd. De com mandant dede op jnyn verzoek het overige der bibliotheek in veylighyt stellen. De kanons werden doorgaans zoo slegt ver nagelt, dat zy in een oogenblik met dub bele lading van cruyt, russen (zoden) en eene doorgaande lont hersteld wirden. De linie by Breda wirdt vercwert, 400 Hol landers crygsgevangen. De franschen zen den voorposten tot aan de werken van Bergen-op-Zoom, van waar langs Maas en Waal hunne linie zich uitstrekt tot Nim- wegen toe. Eindeiyk na de verovering van Venlo, dat weynig, en van Maasstrigt, dat sterk gebombardeert was, ging ook de Graav over. Welk stadje by gebrek aan brandstoffen etc. moest bukken, terwyi de brave (dappere) commandant Boons, wiens vader een geboren Zwitser was, het zoolang tegenhield dat er maar twee huyzen onbeschadicht blevtjngansch dezen oort was in zulke elende (ellende) door de En- gelsche plunderaars, die op alle hunne ning met de gemopperde opmerking dat het hier toch niet kon blijven. In dien nacht stierf het oudje „Arme kleine" zeiden de buren, toen ze hoorden, dat het kind bij den broeder en zuster was, „hij is daar in een hel Maar de oude dominee meende dat het jongske daar wellicht den hemel zou brengen. En hoe het ging Toen alles weer van de begrafenis in het gewone doen was teruggekeerd, had de zuster spijt over wat ze gedaan had. Zou door het kind nog niet meer twist én tweedracht ontstaan Had ze geen zorg en ellende genoeg? Wat zou hij hier leeren, twisten en kijven Zóó sprak de zuster als hij sliep Maar nauwelijks stak hij zijn rozig knuistje uit, nauwelijks zag ze zijn snoetje met de glanzende oogjes of ze vergat haar bezwaren en was blij als in haar jeugd. En ze merkte het wel hoe haar broer somtijds zachtjes haar wiegelied neuriede en als hij zich onbespied waande, zich over de wieg heenboog. En het jongske werd ziek. Ach wat angstige uren doorwaakte de zuster bij Geurt z'n wiegje. En nog deed de broer of er geen kind in huis was tenminste zoolang, als zijn zuster hem zag. Maar als ze in slaap viel van vermoeidheid liet hij haar rusten en kon zóó bezorgd in de wieg zitten kijken naar het koortsig gewoel van GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GFfcIJttO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hiuthamerstraat 70. 's-BOSCH. doortogten de inwoonders beroofden, dat er reeds van (aan) alles gebrek was voor menschen en beesten, eer de Franschen er aan landden de Reek was een voor- beelt van elende, de molenaar schatte zyn verlies op vyf'tien duyzend guldens. Zijn gehuwde dochter baarde om 10 uuren 's avons, en moest om 1 uur haar leven beveiligen in een natte gragt, waar haar kint ook overleed. Den 3 January rukten de Franschen over de Waal, namen Thiel in en trokken op Cuylenborg aan de Lek, en kort daarna binnen Utrecht, waar de opperste Generaal Pichegru zijn hooftquartier nam. Het huys var) Oragniën begon zich marffchvaardig te maken. De prins legde alle bedieningen als ook die van zijn zonen af, en geheel de familie trok langs Scheveningen op Engelant, terwijl de gecombineerde armée ten oosten onze republique den vaarwel zydde. Den 5den Jan. begon het guarnizoen van Heusden zyn krijgS-ammunitie te ver spelen, en schoot onophoudelijk met de zwaare batteryen-stukken zoo hevig dat hier alles dreunde. Sommige cogels vlogen over het ijs tot aan den Elshout. Uyt myne vensters zag ik het vuur en rook der stuk ken wel haast brandden 2 huyzen af te Oudheusden, de herberg by de Wijksche poort etc. etc. etc. De Franschen bleven in geen achterstel (het antwoord niet schuldig), zonden over het ys eenige mortiers en canons, 8 en het zieke kind. Het jongske werd erger. Er was haast geen hoop meer. Toen werd het onhoudbaar. Benauwd en angstig vloog Geurtje opeens in zijn wiegje omhoog, hij klaagde zou rauw totdat hij stuiptrekkend in het wiegje terug zonk. De zuster schreide jammerend hij is dood. Onthutst kwam de broe der bij haar staan nee nog niet dood ik loop om den dokter pas op maar blijf bidden Wat duurde dat wachten bij den dokter hem eindeloos lang. Maar toen eindelijk de twee mannen bij het wiegje stonden en de dokter na onder zoek zeide „hij is gered'" toen had de broeder hem wel om den hals kunnen vallen en de zuster weende van blijdschap Maar de lieflijke eendracht ging spoedig weer verloren, 's Anderen daags ging de broeder naar het dorp en daar werd hem verteld wat zijn zuster voor kwaad van hem sprak- Meer dan boos kwam hij thuis, vast besloten te schelden en te razen op de oude manier. Doch zie, toen hij boos de deur open deed zag hij haar aanstonds zitten met Geurt op den arm. Ze leek zoo gelukkig. Het kind sliep zoo zoet en ze wenkte hem toe stil te zijn En hij dacht aan geen nijdigheid meer Een oogenblik later toen het kleintje in zijn wiegje lag sprak ze: „wasje boos daareven?" Hij knikte. „Was '1 erg „Ja, wat doe je over twis ten in het dorp te vertellen" en de bui - kwam weer op. „Dat was ook verkeerd," zei ze needrig, „en ik denk soms, dat ik vriendelijker voor je moest zijn. Maar 't is zoo moeilijk. Toch wil 't me vergeven Zijn toorn was geslagen. „Zou ik jou wat verwijten, ik maakte je slecht." Ze zaten en zwegen, het hoofd vol gedachten, het hart vol ontroering, 't Kwam zeker door dat kindje, het maakte hen zachter. En gauw was het Kerstmis. Het kindje was beter de broeder en zus ter bewaakten en vertroetelden hem om het zeerst. Daar begon juist de klok van den toren te luiden. „Is 't al kerktijd? Wat denk je vanavond te doen?" vroeg de zuster. „Wou jij naar de Kerstpreek, dan blijf ik 12 ponders, langs Beire, Oudheusden en Heesbeen, en bombardeerden de Stadt hevig zonder kwaat te doen aan de ves- tinge, Ik zag van den molen in den Els- hout hunne mortiers en houwitzgrs duij- delyck te Ouiheusden vligen. De boeren van Vlijmen, Cuijck, Drunen etc. etc. namen alle de vlugt na de heydorpen om niet te moeten werken aan de batterijen der Franschen, die Zondags te Vlijmen de Kerk bezetten, en 30 boeren met geweit mede namen. Na verloop van korte daagen ging het onwinnelijk Heusden. [onwinne- lijk als al de werken en de stadt onder water staan, gelijck zy nu onder water stonden, en door brave officiers verdedigt wirden.] aan de Franschen over. De twee eerst capitulatien, die men den commendant Liesvelt voorsloeg, waren zoo honend, dat zyn guarnizoen die weigerde te onderteeke nen. De 3de kreeg haar beslag. De Franschen hadden wel al ladders by de stadt doen brengen (om de vestingwerken te beklimmen en de grachten te passeeren) maar rondom Heusden wird alle nagten het ys gebroken, jaa zy waaren niet ver der geavanceert als den eersten dag, Loop- gragten konden zy niét maken op het ys bressen konnen zy niet schieten, mits de wallen van aarde zijn en te verre buiten hun bereyk om ze te openenvoorraat ontbrak er in de stadt niet, zoodat de Fran schen deselve wel in een aschhoop konden veranderen, maar niet veroveren. Als ik hoorde dat men capituleerde, ging ik naar DRAAGT KMILHAYVs Heeren- en Kinderkleediiig; (lorincliein. bij Geurtje." „Wou jij vroeg de zuster. Toen greep hij zijn jas en zijn hoed en vertrok, maar zij bleef alleen met het kind en dacht Nu wist ze waarom toch de Heer als een kindje op aardje was geko men in kribbe en stal. Een kindje is zoo hulpeloos, een kindje vraagt liefde, een kindje leert zacht te zijn en vriendelijk en goed. Zooals de Heere Jezus de menschen liefhad en het kruis wel wou dragen en den bitteren dood, zoo leert Hij als kindje in den stal reeds den menschen wees goed voor elkander en twist langer niet. Ja „Vrede op aarde" dat zon gen de engelen, want vrede en een Eindje in de wieg, dat hoort samen. Ach, vrede is heerlijk, want waar vrede is woont Jezus. Nooit zou ze 't vergeten waar vrede woont is God. BINNENLAND. Een militairen-dierenbende. Deventer. Het blijkt dat de bende mi litairen, die hier is geknipt wegens het stelen van levensmiddelen en uitrustingen, de zaak op groote schaal had ingericht en elders medeplichtigen bezat. Zoo zijn te Borne bij een met verlof zijnd militair een groot aantal dekens en lijfgoederen gevon den. Boter, spek, kaas, putjes enz. werden eveneens in belangrijke partijen ontvreemd. Ook wapens en uitrustingen behoorden tot den buit. Intusschen is nu op de geheele bet-ide de hand gelegd. Allen hebben vol de Stadt. Aan het eerste huysch van Outheusden vond ik een 12 pondschen cogel, die de schouw (schoorsteen) afge schoten hadt en namp hem (later) mede naar huysch. Hier zag men reeds het hout en de boomen beschadigtik ging over het ys na Outheusden, dat onkenne- lyk was. Alle de huyzen verbrant of dooi boordde voorhuyzinge van het casteel als een zift. Het kasteel zelve, heggen, boomen, schuuren etc. doorschoten de kerk bouwvallig, de grond doorboord (doorwoeld) met houwitsers, en (tussshen dit alles) eene battirye der Franschen, die my dede lachen. Achter de Kerk hadden zy twee klijne openingen gemaakt in den muur des kerkhofs, en hierrin lagen (de monden) van een bomketel en een houwitser die hun moordtuygen wierpen over een schuur in de stadt, van waar zy onzichtbaar wa ren. Ten Oosten nevens den kerkmuur was een agt ponder canon, wiens bal vloog nevens den zyde muur der kerk. Achter deze stukken lagen de canoniers, en voor de kerk eenige palissaden, die reeds sterk waren beschadigt, zoodat zij tegen een uytval der stadt niet bestaanbaar (bestand) waren. Wordt vervolgd,) vsor liot Lane un Hsusiign en ASteiia, de Laaptrasi sr ie Bommelerwaari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1