Und van altena NIEUWJAAR. feuilleton! Aanteekeningen uit lang vervlogen dagen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No3943. Donderdag 1 Januari1920. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. „Moeder we mogen toch vanavond opblijven zoo klinken de vleiende stemmetjes der kinderen, en hun oogen smeeken evenzeer als hun mondjes. Hè, toe, toen U klein was mocht U ook altijd den Oudejaarsavond mee vieren mag het Ze weten wel aan wie ze het vragen, de slimme gasten. Niet aan Vader bij hem thuis werd de laatste avond van het jaar niet gevierd, maar aan Moeder, want zij heeft er van verteld hoe pret tig dat vroeger thuis altijd was. „De kinderen gingen op het gewone uurtje naar bed maar een half uur voor 12, dan kwamen haar Vader en Moeder zachtjes naar boven en onder veel kussen werd het jonge goedje wakker gemaakt; in een lekker wollen deken tje naar beneden gebracht en, in het eerst nog een beetje knippend tegen het plotselinge licht en wat huiverend door de groote overgang van het war me bed in de kamer, dicht bij de warme kachel gezet, waar zich allengs- kens een blij gelukkig gevoel van stille feestvreugde zich van hen mees ter maakte. Moeder zorgde voor een heerlijk warme dronk en een knap pend oliebolletje, saucijzebroodje of appelbol, en daar zaten ze maar stil te wachten in bijzondere stemming van iets plechtigs dat ging gebeuren. Vader en Moeder spraken ernstig over de menschen en dingen die voorbij gegaan waren, over de talrijke zege ningen in het afgeloopen jaar ont vangen en dan plotseling (maar zoo klonk de torenklok toch anders nooit, hoe vreemd en plechtig)de eerste dier 12 slagen en als dan de laatste slag geklonken hadde eerste hartelijke kus in het nieuwe jaar en het hart vol vurige beden voor eikaars heil. En even later als de eerste drukte voorbij was, dan nam Vader de oude bijbel en las een der schoone Psalmen, waarin de mensch zijn vertrouwen in Gods hulp en bijstand voor de toekomst uit spreekt De kinderen weten hoe lieflijk Moe ders Oudejaarsavondherinneringen zijn en het klinkt dan ook al spoedig van Moeders lippenals Vader het goed vindt, mag het. En ze denkt daarbij het is goed 8 Wy liepen over de stadsgragten van hier (Oudheusden) na Hesbeen, waar de woningen wynig minder beschadigt waaren, en hunne batteryen nog slegter, mits zy bestond en in twee enkele sneden in het dykje van Hesbeen na de Wijkerpoort, zoodat hunne artillerie en canoniers geheel bloot stonden aan het cruyssuur der bat teryen van de Wykse poort en de batterye naast Heesbeen. Wy hoorden een schoot en het musique binnen de Stadt en zagen tot onze verwonderinge het Hollands gar nizoen er uittrekken. Langs den Wijksen dijk waaren circa 200 Franschen, die hun verwellekomden en geleijdden na Gorkum. Circa 1200 man was de bezetting, be staande in Duytschers, die mistroostig schenen, in een corps nieuw geworven landsliden (vermoedelijk lansknechten) een bataillon van Plettenberg, canoniers en wynige hussaren. Wy keerden met deze tijdinge, na huysch, terwijl (omdat) men nimant in de Stadt liet gaan. Den 7 Jan. om 1 uur 's nagts komt hier (Drunen) onvoorsiens in binnene eene dat ze vroeg iets voelen van den ernst van den Oudejaarsavondvan het begin van een nieuwen tijdkring. Wie weet of later, ver van huis misschien Oudejaarsavondherinneringen met haar dank en bede hen nog niet eens tot zegen zullen zijn. Oudejaar met zijn dank en beden Nieuwjaar met zijn blij verwachten, moedig blikken in de toekomst. God geve dat uw blij verwachten niet beschaamd worde en Hij pare Zijn kracht aan de uwe BUITENLANDSCH OVERZICHT Ons laatste overzicht in het jaar 1919. Voorbijgevlogen is dit jaar met al wat het bracht aan lief en leed, aan nood en vreugd. Voorbij de zorgen, voorbij de moeiten, voorbij de tranen die nog weenden, voorbij de genietingen die wij ontvingen, voorbij de misstappen die wij deden, voorbij de vriendelijkheden die wij bewezen. Voorbij voorbij het tijdperk van 365 dagen. Voorbij? »Ach was het maar waar«, zegt menigeen die denkt aan de wonde die hem werd toegebracht en die blijft schrijnen, misschien wel blijft bloeden. »Was het maar waar« zegt een ander, die met ge bogen hoofd terugdenkt aan wat hij mis dreef en te kort schoot. Voorbij Op den weg dien wij betreden, Is geen voetstap die beklijft, Al het heden wordt verleden, Schoon 't ons toegerekend blijft. Voorbij is er eigenlijk niets. Wij dragen in het nieuwe jaar mede, al wat wij in 't oude waren. Moogt ge mijn Lezer in den nieuwen tijdkring ook meenemen wat het leven eeuwige waarde en onverganke lijke beteekenis geeft. 1919 voorbij. 1920? 't Zal de last en de lus,t van zijn voorganger moeten dragen, 't Is on mogelijk van ieder land en volk iets mee te deelen. Maar zoover wij zien kunnen, zullen er heel wat volken zijn, die uit het verleden een schrikkelijke erfenis ontvangen. Overwonnenen zoo goed als overwinnaars. De neutralen zullen hierbij niet* worden verschoond. Daar waart een geest rond onder hoog en laag, in heel de wereld, die niet veel goeds voorspelt voor de toekomst. De menschen zijn er niet beter op gewor den in het laatste jaar. compagnie scherpschutters der Franschen, en mits het lank vertoefde (duurde) om de billetten (van inkwartiering) te maken, zoo sloegen zij vele deuren in, en tam- bourden zoodanig op alle vengsters, dat Drunen scheen te vergaan, en niemand wist wat het beduydde. Op mynen dam was er een grootte bende, die op de poort sloeg en stampte, doch ik hield alles vast, mits zy de poort forcerende, noch niet in huysch waren en ik den commissaris en zyn gevolg dan ontwaakt (gewekt) zou hebben om bystant te geven. Zij bleven maar een dag in 't dorp, maar tot de voorhoede hoorende, waren het ongemak kelijk borgers, die roofden als raven. Eindelyk ging Gorcum, Dort, geheel Hol land, en den 4 February Zeeland mef ge heel de republique over; en de onnoeme lijke schatten, verspeelt [(besteed) in een jaar tyts om door alle de provincieen on winbare batteryen aan te leggen, wirden vrugteloos. Dit was (echter) ons geluk, mits wij van gebrek hadden vergaan, in dien wij het leger in onze oorden gehou den hadden. De magazynen, 't commisso- riaat en al het gevolg trok den 22 Jan. na Hollant om die Heertjens, die nog wynig wisten, wat oorlog was, ook een proefje te geven, nadat wy hun hier 6 weken in de felste koude in inquartieringhe hadden gehadt. Iedereen boende zyn huysch uitde Hoe kan het anders. Als het lijden de menschen niet loutert, wordt ze er door verhard en ontadeld. Veel nieuws is niet mee te deelen. De Duitschers moeten de 400.000 ton aan baggermolens enz. leveren, tenzij zij kun nen aantoonen dat hun dit niet mogelijk is. Een commissie van geallieerde des kundigen is reeds naar Hamburg vertrok ken om zich op de hoogte te stellen van het aanwezige haven- en baggermaterieel. In Ierland is, na den aanslag op den onderkoning, lord French, de gisting toe nemende., Nu is er op de ambtswoning van den onderkoning een gewapende aan val gedaan. Een officier werd daar het slachtoffer van. Er zal wel geen rust in Ierland komen voor Engeland aan de rechtmatige eisshen der bevolking tegemoet komt. Iu Januari komt de vredesconferentie weer bijeen. De vrede met Hongarije en Turkije en het Aziatische vraagstuk staan op het program. Wat de geallieerden met Turkije zullen doen Zij hebben met een duren eed gezworen dat de Sultan voor goed uit Europa verjaagd zal worden. Maar dat zal zoo'n vaart niet loopen. Engeland moet de Muzelmannen in zijn uitgebreide bezittingen naar de oogen zien. Wordt de Sultan in zijn. waardigheid aan getast, dan zijn de kwade gevolgen voor het Britsche rijk niet te overzien. Naar sommige bladen melden is d'An- nunzio waanzinnig geworden. De hoogmoed schijnt den man naar het hoofd te zijn ge slagen 1 Of anders heeft de verbolgenheid over het fiasco te Fiume hem van de wys gebracht. De Italianen spuwen vuur en vlam over de onvriendelijke bejegening der Entente die er weinig voor voelt zich druk te maken voor hun belangen. Clemenceau heeft zelfs al gezegd dat Fiume moet wor den afgestaan aan de Zuid-Slaven. Het nieuwe jaar zet niet mooi in. Brenge het de wereld de zoo noodige rust en een hechten vrede. BUITENLAND. Duitschc schepen. Presipent, Wilson heeft bevolen dat de zeven transatlantische schepen, die na den wapenstilstand aan de Ver. Staten waren geleend, en die in de haven van New-York liggen aan Engeland zullen worden gegeven. o Doodgevroren, Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat er in een hospitaal in den omtrek van huyzen van onze vlugtelingen waren voor een deel onkennelyk. De groote kerk 2) en het schoolhuys bestonden (nog) in enkel muuren en dak, het overige op gestookt, zoodat de predicant in zijn eygen huysch na zijne terugkomste zijn Gods dienst verrigtede. Een huysch aan den Wiel brandde 's avonds af door onacht- zaamhyt. Het casteel van Drunen, waarop de Heer Kuffeler woonde, en die na Hol land was vertrokken, wird in 7ber (Sep tember) geplundert, daarna door de Fran schen bezet, die er zoo slegt huysch hiel den, dat er viermaal brand ontstond in eene weke, tot dat eyndelyk den's avons geheel het casteel tot den gront afbrandde met al wat er in was. Jammer was het wegens de schoone bibliotheek van den heer van Kuffeler, waarvan ik noch eenige over blijfselen in de plunderinge met eenige, doch alle beschadigde meubels voor den brant in mijn huysch heb geborgen. Op den zeiven dag dat onze Franschen vertrokken, kwam hier aan, het artillerie- parq van den Generaal Osten met circa 500 paarden bij geluk zijn de paarden vertrokken na Gorcum, zoodat wij niet hebben als circa 20 paarden en 25 cano- 1) d. w, z. van hen die uit schrik voor de Franschen van hier waren weggevlucht. 2) destjjds in gebruik bij den Predikant, die ook was gevlucht. Omsk zevenhonderd soldaten van het leger van Koltsjak zijn gevonden, die doodge vroren waren. o (iroote inbraak. In de Victoria-strasse te Berlijn heeft een brutale inbraak plaats gehad, waarbij een buit ter waarde van anderhalf millioen werd gemaakt. De inbraak had plaats bij een groot-in dustrieel. Onder meer werden gestolen een munten-collectie van 700.000 mark waarde, voorts voor 600.000 mark sieraden, een kostbare bruidsuitzet, voor 80.000 mark linnengoed, enz. Men is er reeds in geslaagd, een der inbrekers, een oude bekende der justitie, te arresteeren. Ook eenige x» vriendinnen* van den ge arresteerde en een paar handlangers werden in hechtenis genomen. De gestolen voorwerpen waren reeds door de handen van tien helers gegaan, doch werden voor een groot deel bij een opkooper teruggevonden. Wintertijd. Parijs, 27 Dec. De Fransche regeering heeft een wetsontwerp ingediend waarbij voorgesteld wordt om de klok met ingang van 1 Februari(?) een uur vooruit te zetten ter besparing van steenkolen. o De overstroomiiigen in Fraukrijk. Nancy, 28 Dec. De was van de Meurthe en de Moeze wordt minder. De aangerichte schade wordt becijferd op een tiental milli- oenen. Daar de electrische centrales en gasfabrieken onder water stonden was de stad Nancy zonder licht. Uit Colmar wordt daarentegen bericht, dat de overstrooming voortgaat met schade aan te richten in het departement van den Boven-Rijn. De uitlereringskwestie. Het Petit Journalmeldt, dat de da ders van misdaden tijdens den oorlog, van wie de lijsten door de geallieerden zijn aan gelegd, door een krijgsraad zullen worden gevonnisd, bestaande uit rechters van het land tegen welker staatsburgers de mis daden zijn gepleegd. Deze krijgsraden zul len voor Frankrijk te Parijs en Rijssel, voor Engeland te Londen en voor België te Brussel en Luik zetelen. Misdaden je gens burgers van verschillende geallieerde landen komen voor een gemengden krijgs raad. niersdie wij tot in den zomer aan de hand (ingekwartierd) zullen houden, mits zij met de artillerie niet konnen trekken door de waters die ons omsingelen. Den 13 Febrnari heb ik geïnquartiert voor een dag den generaal Corozade, die na 's Bosch gaat om daar commandant te zijn in plaats van den onpasselijken Sau- viacq. Op hem is gevolgt voor een dag den commissaris Verdun, waarna den com mandant Aubert der Artillerie met geweld hier wilde intrekken. Ik heb gezegd dat ik niemant zou aannemen, die geen briefje der municipalityt (van het Bestuur der Gemeente) hadt, denkende dat dezelve wel wist wat schade ik in de plunderinghe, met het Commissioraat ten tyde van 6 weken, met den elende myner arme men schen en met een jaarlyr verlies van circa 300 guldens wegens d'abdye, die onver mogend was, had geleden. Terwyl myn gemeente zoowel hadt geleden, dat ik met te genzin zelfs de minste presenten ontfing. Hierby was (kwam) noch dat ik met de vasten geen vleesch mogt eten, en geen visch te bekomen was. Doch niettegen staande dit ailes ontfing hij (de commen- dant Aubert) een inquartieringsbillet van zeker lit, (van het plaatselyk Bestuur) hetwelk ik in goed nederduyts ging be- danken, te meer om dat hij by voorzig- tighyt (zelf) wynige inquartieringe hadt gehadthem aantoonende wat gevolg er Cierolgeu der drankzucht. Toen de firma Gilsons te Antwerpen Maandagmorgen een zevental wakers ver miste en de politie een onderzoek deed instellen vond men in een der badkamers drie van hen doodliggon. De ongelukkigen hebben gedronken uit een vat waarop geschreven stond Methyl-alcohol. Waar schijnlijk hebben zij dit voor sterken drank aangezien. Wat er van de vier andere geworden is weet men niet. o Weer een aanslag op den onderkoning ran Ierland. Dublin, 28 Dec. Heden i3 een aanval gedaan op het verbliji van den vicekoning. Een officier van de wacht werd gedood, alsmede een der aanvallers. Het aantal aanvallers bedroeg niet meer dan 12. Dublin, 28 Dec. Er zyn 4 personen gearresteerd onder verdenking te hebben deelgenomen aan den aanval op het ver blijf van den vice-koning. De aanval had plaats 2 uur 's morgens en alhoewel hij handig was uitgedacht miste hij volkomen zijn doe). o Een schenking ran Rockefeller. De »Times« meldt uit New-York, dat geheel Amerika spreekt over de kerstgift van honderd millioen dollar, die door den petroleumkoning Joh D. Rockefeller is aange kondigd. De gift zal wordeu verdeeld in twee gelijke deelen, een voor den General Edu cation Board en een voor de Rockefeller Founeation. Het is de grootste som, ooit ineens voor een philantropisch doel ge schonken. De giften van Rockefeller stijgen nu tot een totaal bedrag van 192 millioen dollars. Noodlottige brand. Bij een brand in een Londensche fabriek voor de vervaardiging van films zijn 12 personen gedood en 30 gewond, hetgeen voornamelijk daaraan te wijten is, dat de omgekomenen uit het raam gesprongen zijn. BINNENLAND. Het Rredasche Carnaval afgeschaft. Dinsdag 23 Dec. behandelde de Bredasche Raad het verzoek tot afschaffing van het Carnaval van »Mannenadel« gesteund door 15 vereenigingen, waartegenover 42 andere vereenigingen in adressen het behoud be pleitten. De meerderheid van het college van B. en W. adviseerde tot afschaffing van de openbare viering. zou ontstaan, indien de munici palitijt zoo lafhartig was van haar gezag af te staan, en de militaires te huysvesten, daar waar zy het verco3en. En waarlyk wejnige dagen daarna hadt de magistraat niets meer deswegen te reguleeren, terwyl zij par autorité (willekeurig) zich en de hunne plaatsten, daar zy wilden. Den 25 Febr. quamp dus den Commen- dant (Aubert) die een allerbest man was by my zig huys vesten met zyn knecht die voor zeer slegt bekent was, en 's avons dronken thuys komende 's morgens op myn aandringen by eenen boer geinquar- tiert wirt. Door de ongemeenen vorst en inunda- tien voorzag men by het dooyen de door braken der dijkenvan Gelderlant af tot den Berg was het maar een zee van 't oosten naar 't westen. Van Drnnen na Gorcum van 's gelyken, zoodat men met de zwaarste artillerie op het ys alle lan den, Rhyn, Maas en Waal passeerde. Het ijs brak eijndelijk los en dreevmet een bitterkouden Oosterstorm, die eenige dagen aanhield, zoo hevig dat geene dyken bestaanbaar (bestand) waren ik vlugtede (bergde voor een mogelyke vlucht) eenige meubels met turf en hout tot provisie in den noodt omhoog. Wordt vervolgd.) J - - V-T -:"'i lit Und van Htisiei n Alton, de Lanostrast ea U Boimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1