(ieett dnretabaktnccr Beste adres voor prima Sigaren ANT. METSELAAR, Hiermede behoort de carnavalviering ook te Breda voor goed tot het verleden, De stemming onder het publiek was tydens de besprekingen zeer rumoerig. De voorzitter moest zelfs waarschuwen, dat het zich van goed- of afkeuringen te onthou den had. HOOG WATER. De Beersche Overlaat. De keerkade van de Beersche Overlaat is naar de sMsb* meldt op verscheidene plaatsen bezweken. De weg tusschen Gas- selt en Beers staat reeds onder water, terwyl verwacht werd, dat Elft-weg, een gedeelte van de rijksweg Grave-Den Bosch, overstroomd zou zijn, zoodat dan alle ver keer over Grave gestremd is. Vrijdagavond 40 uur bereikte de Maas te Grave een hoogte van 40.87 M. Gedurende de beide Kerstdagen was men met alle macht in de weer om over de geheele lengte van den Beerschen Overlaat de dijken op te hoogen, wat evenwel niet belette, dat Vrijdagavond de Beersche Maas over een lengte van plm, 500 M. liep. Vrijdagnacht bleef het werk volk bij de ophooging, doch men is be vreesd, dat, wanneer de Maas nog een weinig wast, men den keerdijk niet zal kunnen houden. De riviercorrespondentie is ingesteld en een detachement artillerie ter bediening van de kanonnen voor het lossen van het seinschot aangekomen. Voor de toestemming tot ophooging van den Overlaat geschiedde dit bij een hoogte van 10.40 M. In verschillende straten te Grave staat water en kunnen de bewoners niet dan over planken hun woning bereiken. Het overzetten van auto's en andere voertuigen geschiedt nog geregeld per pont met motorboot. Gevaar vaar averstraoming. Tiel 27 Dec. Een sluis in de Maas tusschen Niftrik en Ravensteijn is in de loop van den namiddag door het wassende water ingedrukt. Bij verdere stijging van het waterpeil bestaat gevaar voor een ge deeltelijke overstrooming van het land van Maas en Waal. Wageningen. Alle uiterwaarden en polders beginnen onder te loopen. De stand dreigt ditmaal buitengewoon hoog te zullen worden. Wijk bij Duurstede. Alle los- en laadplaatsen staan onder water. Culemborg. Alhier is het water van de Lek zoo gewassen, dat de havenkade reeds begint onder te loopen. Gorinchem. Bijna alle grienden, landerijen, uiter waarden en fabrieksterreinen buitendijks, gelegen langs Waal en Maas, worden reeds overstroomd. Gelukkig zijn de dijken meest overal gebasalt en in goeden staat. D r u t e n. De Waal is voortdurend sterk wassend. De gierpont moet uit de vaart worden gebracht. Alles duidt op een a.s. zeer hoogen waterstand. Ook aan de Maas ziet het er slecht uit. De hooge waterstand in het buitenland. In België. Tusschen Doornik en Gent loopt de Schelde over. Alle sluizen zijn wijd open gezet om het water, dat met een snelheid van 150 M. per minuut voorbijschiet, door te laten. Ook de Dender zette de nabij gelegen velden onder water. De Senne vallei is ook grootendeels overstroomd. Een deel der benedenstad van Charleroi is zoodanig overstroomd, dat de trams niet meer kunnen rijden. Te Hoey staan de verschillende kaden onder water. In de provincie Henegouwen zijn de Haine en andere rivieren buiten hunne oevers ge treden. Te Bergen worden verscheidene straten met overstrooming bedreigd. In Duitschland. Uit Mainz, Heidelberg, Stuttgart en Frei burg i. Br. komen berichten over den hoogen waterstand van den Rijn, de Neckar en de Main, die dagelijks 425 cM. wassen. Het scheepvaartverkeer is gestremd en vele bruggen zijn voor het verkeer gesloten. In de dalen staan vele boederijen onder water. De waterstand is nog hooger dan in 1896. De overlaatsluizen zijn bij Bonn en Benei overstroomd. Op sommige plaatsen staat het water een voet hoog op de trottoirs. Straatsburg. De overstroomingen in den Elzas nemen ••n steeds ernstiger karakter aan. Uit de vallei van de Bruche meldt men enorme verwoestingende dorpen zijn compleet overweldigd door het waterde wegen zijn afgesneden spoorbruggen zijn door den stroom weggeslagen. Men heeft reeds verscheidene lyken gevonden, die nog niet zyn herkend. Sedert eind November is te Amsterdam geen enkele rentekaart meer door de post verzonden, omdat daarvoor geen personeel beschikbaar was. Daar door den Raad van Arbeid 6000 kaarten per dag aan het postkantoor aldaar werden bezorgd, liggen op 't oogenblik reeds circa 70.000 rentekaarten op ver spreiding te wachten 1 o Oud-minister Colfju. Uit den Haag bericht men aan »De Tijd«, dat de oud-minister Colijn in de Residentie aanwezig is. Het heeft de aandacht getrokken, dat hij met vooraan staande politici in conferentie is geweest. Nieuwe uitviudiug. Naar »de Tijd* verneemt, heeft de di recteur eener vrij omvangrijke fabriek, om van alle lasten en bemoeiingen inzake de verzekeringswetten af te wezen, haar ge heele personeel, zoowel arbeiders als kan toorbedienden, tot aandeelhouders gepro moveerd. Dezen werken nu niet meer in loondienst, maar in eigen zaak, Zij ge nieten geen loon, maar dividend. Allen namen hiermee genoegen en zijn trotsch op hun nieuwen titel, waarvan zy aan vrienden en bekenden kond hebben gedaan. De kantonrechter te Heerenveen ver oordeelde in één zitting ruim 430 personen wegens niet-deelnemen aan een wettige verkiezing. De straf tegen iederen verzaimer is 50 cent boete of 4 dag hechtenis. De heer Nahuis, houuthandelaar te Groenlo, heeft onder Doesburg 80 eikenboomen ge kocht voor.f 30.000 Er zijn exem plaren bij van 25 meter lengte. In het bezette gebied over de Holland- sche grens, nabij Sittard, hebben zich tal rijke gevallen van pokken voorgedaan. In Limburg zijn maatregelen genomen om mogelijk gevaar op Hollandsch gebied te voorkomen. Den inwoners is aangeraden zich te doen vaccineeren of revaccineeren. Kir. Th. H. de Heester. 's Gravenhage 27 Dec. Op 68-jarigen leeftijd is te 's Gravenhage hedenavond overleden het lid van den Raad van State, mr. Theodoor Herman de Meester, oud minister van Financiën in het Kabinet dat zijn naam droeg en van 47 Augustus 4905 tot 44 Februari 4908 aan het bewind was. De Brigade maréchaussée te Heerenveen is tijdelijk versterkt om dienst te doen in de dorpen Oranjewou, Katlijk en Oudehorne. Daar houdt men nog het oude gebruik in eere, van Kerstmis tot Nieuwjaar, dag en nacht de dorpsklokken te luiden. De ge meenteraad heeft dit luiden St. Thomas- luiden, verboden, tegen den zin van een deel der bevolking. De burgemeester gaat nu met alle kracht het verbod uit voeren. Tragische deed. In den Kerstnacht heeft op het rangeer terrein iu de Rietlanden te Amsterdam een buitengemeen tragisch ongeval, helaas met doodelijken afloop, plaats gevonden. Omstreeks middernacht liepen door ver keerden wisselstand een tweetal locomo tieven op elkaar in en geraakten langszij vast, terwijl de rangeerder daar tusschen bekneld zat. De ongelukkige liep aanstonds verschrikkelijke verwondingen op. Tot ont zetting van het onmiddellijk toegeschoten bedienend personeel der twee locomotieven, bleek men den jammerenden ongelukkige niet uit zijn beklagenswaardige positie te kunnen bevrijden de locomotieven konden voor noch achteruit. Naar alle kanten werd om hulp gevraagd en ingenieurs en arbei ders schoten toe. Alleen door het door zagen van een zwaren stalen trekstang bleek men den ongelukkige te kunnen bevrijden. 'Bij het licht van fakkels werd afwisse lend in koortsachtige haast gewerkt, waar voor de mannen telkens zoo dicht mogelijk by den beknelde tusschen beide machines moesten doordringen. Na ruim een half uur zwoegens was de stang doorgezaagd en werd de arme verminkte bevrijd, die weinige seconden later in de armen van eenige leden van den geneeskundigen dienst den geest gaf met de woorden »Ik ga den Kerstvrede genieten. Alle omstanders waren tot in de ziel geroerd en verklaarden nog nimmer onder zoo tragische omstandigheden een sterfge val te hebben bijgewoond. 1300 Bladsyden gespreken. Als gevolg van het »tempo* waarin de Tweede Kamer in de afgeloopen begroo- tingsperiode onder het regiem van president Fock gewerkt heeft, wordt ons gemeld dat het aantal bladzyden van de Handelingen alleen reeds in deze eerste maanden van het zittingsjaar ongeveer de dertienhonderd bereikt, en dat nog maar slechts voor de Tweede Kamer. o Onlangs is gemeld, dat de gemeenteraad van Wieringen den gewezen kroonprins had aangeslagen tegen een inkomen van f800.000. De adjudant van den kroonprins heeft aan een correspondent van het Hbld. mede gedeeld, dat het werkelijk inkomen van den kroonprins slechts vijf procent van dat bedrag kan halen. Te Amsterdam is Zaterdag-morgen, bij het laden van het s.s. Banda van de Mij. Nederland, door het breken van een takel, de 33-jarige bootwerker G. Scheer, onder een machine geraakt. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. -—o De woerd te Haaren. Het Gerechtthof te 's Hertogenbosch deed uitspraak in de zaak van G. M. Verhoeven, leerlooiersknecht, A. de Kort, grondwerker en A. van Veldhuizen, schoenstikster, allen wonende te Oisterwijk, de daders van den welbekenden moord te Haaren op A. van Dyk. Het Hof vernietigde het vonnis der Rechtbank te 's Hertogenbosch en veroor deelde beklaagde Verhoeven en de Kort, ieder tot levenslange gevangenisstraf en beklaagde Veldhuizen tot 45 jaren gevan genisstraf. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zondag 4 Jan. 's morgens ten 40 ure, hoopt in de Luth. Kerk alhier op te treden Ds. Hoevers uit 's Hage. Het water in de rivier de Maas heeft een ongekende hoogte bereikt. Alle aanlegsteigers voor onze gemeente staan onder water, hetwelk een groot ongerief is voor de stoombooten bij het laden en lossen der goederen. Ook de uiterwaarden aan de overzijde der rivier zijn geheel overstroomd, zoodat het water nu van dijk tot dijk staat en ons doet denken aan het Hollandsch Diep bij Moerdijk. Vrijdag 26 Dec. (2e Kerstdag) werd in de Herv. Kerk het Kerstfeest gevierd met de kinderen der Zondagschool, waar voor dit doel een prachtige kerstboom was opgericht, die alle kinderoogjes deed schit teren. Het mooie kerstverhaal door Ds. Ruijsch van Dugteren werd zoowel door de kinderen als door de talrijke schare, welke was opgekomen, met aandacht ge volgd. Na het zingen der kerstliederen werden de kinderen getracteerd en tot slot ontving ieder kind een cadeautje, terwijl degenen die de Zondagschool zouden ver laten een extra aandenken ontvingen. Ook in de Geref. Kerk had op hetzelfde uur het Kerstfeest met de kinderen plaats, alwaar door de kleintjes ook prachtige kerstliederen werden ten gehoore gebracht. Na een gulle tractatie en een mooi ca deautje te hebben ontvangen, keerden allen hoogstvoldaan huiswaarts. Nieuwe Overzeesc'ne Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 44 A zeer geurig en licht in onzen 47 B in J onzen45 j A.B. rook-en pruimtabak in j onzen 44 No. 3 in j onzen49 Roode Schrap in onzen 47 Verder alle bekende merken. Bekend door zijn grooie sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let wel I Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsche pijpen, sierlijker, deugde lijker en veel lager in prys. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksche poort N 4, HEUSDEN. Aalst. Mej. A. de Geus, onderwijzeres aan de openbare school alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Puttershoek. Beneden Langstraat. Begrijpelijker wijze gaat er in aardappelen thans zeer weinig om. De meeste zijn reeds opge ruimd en overigens zijn ze ingekuild. De prijzen worden steeds hooger en men be taalt reeds tegen f7 k f8 per H.L. voor ordinaire soorten. Drongelen, 29 Dec. Op vercoek van vsle inwoners is alhier opgericht een Woningbouw vereeniging, onder den naam' van Woningbonwvereeniging Drongelen*, op" de hedenavond gehouden ledenverga dering werden tot Bestuursleden gekozen de navolgende heeren C. G. Nieuwkoop, J. A. v. Campen, C. v. Gameren, J. Lagendijk, C. Donkers, M. A. de Wind, G. Nieuwkoop. De keuze van 't Bestuur waarborgt den leden, dat met bekwamen spoed, de verde re werkzaamheden zullen worden uitge voerd. Moge het genomen initiatief, het resultaat hebben, dat ook hier, evenals op zoovele plaatsen nette werkmanswonin gen verrijzen, Elshont. In plaats van zijn vader is alhier tot brievengaarder benoemd de heer A. v. d. Wiel. Gameren. Na gehouden telling van den veestapel bleek deze in onze gemeente te bestaan uit: 4 hengst, 34 ruinen, 470 merriën, 90 veulens, 4 stieren, 463 koeien, 563 stuks jong vee, 55 schapen, 269 var kens, 8 bokken, 864 geiten, 2628 kippen, 28 eenden, 45 bijkorven, 55 wagens, 460 karren. Door den gemeenteveldwachter de Visser alhier werd op 4 e Kerstdag te Zalt-Bommel zekere v. B. ten huize van zijn ouders gearresteerd, beschuldigd van diefstal van een kat ten nadeele van J. v. H. te Nieuwaal. De kat was reeds ver moord, doch de huid werd nog in beslag genomen ten huize van v. B. in de Voge lenzang. De uiterwaarden onder deze gemeente zijn ondergeloopen, zoodat vele werkzaam heden gestaakt moeten worden. 's Gravenmoer. De Kerstweek ken merkte zich thans wederom als andere jaren door openbaring naar buiten van het vereenigingsleven. Het fanfarecorps sEuterpe* zette dit Dinsdagavond in door eene welgeslaagde uitvoering in »het Wapen van 's Graven moer,* waarbij geen enkelen wanklank werd gehoord. Daarop volgde op 4 e Kerstavond het Zondagsschoolfeest in de Ned. Herv. Kerk, opgeluisterd door de nog jeugdige Zang- vereeniging Excelsior, waarbij bovendien de consulent, Ds. Jonkers uit Waspik, zoowel ouden als jongen bij het feit der geboorte van Jezus wist te bepalen. Eindelijk volgde op tweeden Kerstavond eene uitnemend geslaagde uitvoering der zangvereeniging Halleluja in de Gerefor meerde Kerk. Bij alle deze uitvoeringen en feestelijk heden was van de zijde van het publiek groote belangstelling, en zoo werden hier de lange winteravenden in deze kerstweek op aangename wijze gesleten. Het is zeker wel eene groote bij zonderheid, dat de ouderdomsrente genoten wordt door een vader, een zoon. een doch ter en twee schoondochters, terwijl weldra nog eene dochter aan de beurt is. De vader is dan ook de 94 gepasseerd. Herpt. Onze dorpsgenoote B. Lansdaal legde met goed gevolg te 's Bosch het examen af voor stenografie B. Bij het inwaaien van een schuurtje bij v. H. werd zijn geit onder het hout en de steenen bedolven, waaronder hij slechts met groote moeite gered werd, Het dier was zoo geschrokken dat het de eerste dagen geen voedsel nam. Meeuwen. Maandagavond 22 Dec. werd in het café Smits alhier door den heer KI. de Vries van Amsterdam eene lezing gehouden over de bepalingen der nieuwe onderwijswet en de openbare school. Op onderhoudende wijze werden door den geachten spreker verschillende nieuwe be palingen van het wetsontwerp besproken. O. a. werd door hem gewezen op de groote financieele bezwaren voor de gemeente, wanneer een groep van personen zich ge roepen acht een bijzondere school te stich ten. De kosten immers van bouw en onderhoud, leermiddelen en alles wat tot instandhouding dier school strekt, komen toch ten laste der gemeente. Voorts stelde spreker in het licht, dat zoodanige geldverspilling niet noodig is, temeer als levende tegenwoordig in een stadium, waarin alles op bezuiniging moet zijn gericht, aangezien de openbare schoei de school is die aan ieder bevrediging kan schenken, en dat dergelijke zware lasten den ingezetenen niet mogen worden opge legd door het drijven misschien van enkelen, uit persoonlijke redenen wellicht. Ten slotte gevoelde spreker zich gedron gen zijn verwondering te uiten over het feit, dat niemand zijn meeningen tegenover die van spreker durfde of wilde stellen, aangezien er toch ook in deze gemeente verschillende personen zijn die zich niet met de opvatting van spreker kunnen vereenigen, doch niettemin thar.s niet voor hun overtuiging durven uitkomen, en dat diegenen, van wie verwacht kan worden dat zij als leiders dat wei kunnen, thans niet aanwezig zijn voor de verdediging van hun beginsel, van hun drijven naar een bijzondere school, leidende wellicht tot geestelijke en maatschappelijke verdeeldheid in deze gemeente. Met een woord van dank aan het in ruime getale opgekomen publiek werd de vergadering gesloten. Woensdagavond 24 Dec. had alhier in het café Smits de aangekondigde uit voering van de Fanfare »Kunst en Vriendschap* plaats. Een talrijk publiek was wederom opgekomen. Alle nummers van het program, alsmede de voordrachten, welke door de leden der verreeniging zelf werden gegeven, werden op keurige wijze uitgevoerd. O.a. de voordracht»Vader, ik moet trouwen* viel buitengewoon in den smaak. Wij meenen daarom een woord van hulde te moeten brengen aan allen die tot het welslagen van dezen prettigen avond medewerkten. Nederhemert, 30 Dec. In de heden gehouden Raadsvergadering had de plech tige installatie plaats van onzen nieuw benoemden burgemeester, den heer C. W. van Ommeren. Nadat de wethouder, de heer van der Vliet, de vergadering geopend had, jichtte hij zich tot den burgemeester. In waardeerende woorden uitte hij de vreugde der gansche gemeente. Hij her innerde er aan hoe de heer Van Ommeren reeds vele jaren de gemeente als secretaris met groote toewijding heeft gediend. Tevens bracht hij naar voren, dat de nieuw be noemde reeds de vijfde is van het geslacht Van Ommeren, die den voorzittershamer in handen neemt. Hij hoopte dat de Raad der gemeente nog vele jaren met den burgemeester mag samenwerken. Daarna werd de ambtsketen omgehangen en nam de burgemeester het woord, daar bij dank uitbrengende aan H. M. de Ko ningin voor zijne benoeming, en aan allen die daaraan hebben medegewerkt. En, al zal hij geen belofte geveu voor de toe komst, dit zal zijn gansche streven zijn, de belangen der gemeente ten allen tijde van ganscher harte voor te staan en te bepleiten. Hiermede had de plechtigheid een einde en werd overgegaan tot behandeling van enkele punten van de agenda, waarna door den voorzitter de vergadering gesloten werd. Een talrijk publiek woonde deze plech tigheid bij. Raamsdonksveer. Door de hoepel makers in onze gemeente is besloten ge durende drie dagen één uur over te wer ken ten bate der Weensche kinderen. Vorige week Woensdag is een boot met werklieden, die uit den Biesbosch huiswaarts keerden, door een sleepboot over varen. Slechts drie konden gered worden terwijl twee, G. Vissers en J. van Zon, verdronken. De toestand van den geredden M, Steenbergen was zorgwekkend. Naar we van den aannemer P. J. Kommers, waar we om inlichtingen gingen, vernamen, bedragen de te maken onkosten van de nieuwe bestratingsmethode minder dan een zesde van een nieuwe bestrating met keien. Sprang. Onze dorpsgenoot A. de Jong is met ingang van 4 Jan. a.s. benoemd tot brievenbesteller aan het postkantoor te Kaatsheuvel. 26 Dec. j.l. gaf de Chr. Zangver. Excelsior* haar reeds aangekondigde uitvoering. Nadat deze op gebruikelijke wijze door haar eere-voorzitter Ds. Groe- neveld was geopend, werd onder leiding van haren eminenten directeur, de heer J. Sars uit Waalwijk, het programma, geaccompagneerd door den heer Vissers uit Baardwijk, op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken gevuld. Onder leiding van de heeren J. C. de Roon en C. Klootwijk vierden de kin deren der Zondagsschool »Jachin« in het Ger. kerkgebouw j.l. Vrijdag Kerstfeest. Nadat de leider de Ro:n den ouders en belangstellenden het welkom had toegeroe pen, werd door den heer Klootwijk de geschiedenis van het Kerstevangelie met de kinderen behandeld. Door verschillende dezer kleinen wer den nog versjes opgezegd, terwijl voor afwisseling toepasselijke Kerstliederen wer den gezongen. Daarna werden verschillende versnaperingen rondgedeeld. Aan het slot kreeg elk hunner als ge schenk een prachtig boek of tekst mede naar huis. Woensdagavond zal bij den uitgang van het Ned. Herv. Kerkgebouw een col lecte worden gehouden voor het noodlijdend Weenen. Moge mildelijk geofferd worden, op het altaar der naastenliefde, dat zy onze wensch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2