Iets over Derwischen en Fakirs. iBan enze flbGjiné's. Aanteekeningen uit lang vervlogen dagen. land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3945. Woensdag 7 Januari. 1920, FEMLLETOM. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Met het oog op de voortdurende en zeer groote stjjging der arbeidsloonen, grondstoffen en alle exploitatiekosten zijn wij ten slotte genoodzaakt eenige z.g. pre sent-ex. in te trekken en den abonnements prijs van ons blad met ingang van 1 Januari (betaling 1 April a. s.) te ver- hoogen en te brengen op fl.25 per kwartaal en franco beschikt per post fl.40. ADMINISTRATIE. Onlangs hoorde ik in een gezel schap de vraag behandelen, wie er beter pijn zou kunnen verdragen de mannen of de vrouwen. Er werden tal van voorbeelden aangehaald van stoicijnsche kalmte waarmee mannen en vrouwen beiden de grootste pijnen hadden verduurd. Maar zooals het meer gaat tot een resultaat kwam men niet. Daarover nog nadenkende, en ter wijl de gedachte aan pijn lijden en pijn verdragen mij nog niet los wilde laten, dacht ik aan wat ik eens had gelezen over de groote ongevoelig heid van sommige Oosterlingen in dit opzicht. Er zijn voornamelijk onder de Mohamedanen menschen wier ge- heele opvoeding er op gericht is het lichaam te harden tegen pijn. Het zijn de z. g. Derwischen, Mohame- daansche kloosterlingen, die daarin ongelooflijke dingen doen zien De stichter van de orde der Der wischen draaide onder het fluitspel van een zijner vrienden 14 dagen lang rond zonder voedsel te gebrui ken deze soort dans eindigde in een verrukking van zinnen, waarin hij de wonderbare openbaringen ontving tot het stichten van de orde der'Der wischen. Kenmerkende deelen van den eeredienst der Derwischen zijn godsdienstige dansen en kastijdingen. De draaiende Derwischen draaien van 5—7 minuten enkele keeren ach tereen als een tol in het rond. Ze 10 slot. Hop en jonge bosschen en byna alle fruytboomen stirven, zoodat wij na een proev van oorlog loop. (ziekten) schaarsch- hyt van broot, en inundatiën mogen uit roepen Misericordiae Domini, quia non sumus consumpti. (Wij danken het den Heer, dat we niet zyn verslonden. Jerem. KI. 3. v22). Eyndelyk vertrok den 23sten April ons Guaraizoen, hebbende wy van den 11 December altoos beleg gehadt, schoon den commendant na 14 dagen hier gelegen te hebben, zijn verblyv genomen heeft bij den Heer Praedicant tot zyn vertrek na Cuy- lenborg. Den coninck van Pruysschen, wiens oogmerk was den kijzer uyt te put ten, maakte vrede met Vrankryk, die ge heel 'het rijk des conings van Sardignen door de wapens overwonnen hebbende, gansch Lombardie overweldigde en het beleg sloeg voor het sterke Mantua. Spag- niën niet bestaanbaar tegen Vrankrijk ver- coos ook vrede. De Franschen gingen over den Rhyn en drongen door tot Munich en de grenzen van Bohemen. Dusseldorp met al wat er aan grenst moest voor hun verschijnen Dinsdags en Vrijdags voor hun hoofd of Sheik en gaan aan vankelijk in een kring rondom hem zitten. Plotseling rijzen ze op, buigen zich gestadig voor- en achterwaarts en zeggen onderwijl op huilenden toon een gebed op. Telkens als daarin de naam Allah voorkomt'schreeuwen ze dien met inspanning van al hun krachten, waarbij ze zich ten slotte zoo vermoeien, dat zo geheel uitge put neervallen. In de grootste op winding rijten ze zich de huid open, dikwijls ook grijpen ze gloeiende bou ten om er zich mee te schroeien 't Is allerakeligst om deze mannen te zien die van inspanning den dood nabij schijnen en hun stervend ge roep te hooren dat zich uit hun keel wringt. De oogen zijn dof en met bloed doorloopen. Hun gezichten lij ken op die van doode menschen, hun bewegingen worden kramptrekkingen en wit schuim komt uit hun mond. De toeleg van dit alles is, het lichaam zoo gewillig te maken aan den geest dat de geest voor hoogere inwerking vatbaar wordt. Fakirs zijn Indische bedelmonniken die zich allerlei lichaamskwellingen opleggen ten einde bij het volk in hoog aanzien te komen en van hun giften te kunnen leven. Het aantal Fakirs wordt geschat op anderhalf millioen en reeds van de jeugd aan worden ze onder leiding van een ge oefende gewend allerlei pijnigingen te verduren. Ze geven voor daar door hun zonden te boeten en een staat van heiligheid te bereiken, die hen nader brengt aan het in hun oog begeerige Nirwana, het niet. Ze trekken dikwijls in troepen van de eene plaats naar de andere en gaan er ook wel alleen op uit. Sommigen kiezen een of andere zeer ongemak kelijke houding van zitten of staan, waarin ze langen tijd, soms hun heele leven volharden. Anderen strekken zich uit op een groot aantal scherp gepunte ijzeren pennen, die diep in het vleesch dringen of stellen zich bloot aan de hitte van het vuur. On der dat alles laat de Fakir geen smart blijken. Een niet ongewone verrichting waarmede de Fakirs de verbazing der toeschouwers gaande maken, is, dat bukken, en een grood deel der ryksitan- den den vrede van hun afkoopen. Hier door dreef geheel het krijgsgewelt van onze republique af. Doch een nieuw on- heyl dreigde onze oorden. Geheel den advent x) van 1796 hadden wij sterken vorst met sneeuw. De Maas en de Waal hadden ysdyken uuren lank. Op Kerst nacht ging men ('s morgens) droog na'jde 7 uuren kerk door de hey na^Giesbergen, en om 10 uuren was het eene zee,f die zoo aangroeydde, dat het water stond^ ter breedte van een halve uur met yschelyke ysschollen. Men vreesde zeer voor den nieuw herstelden dyk by het Veer-eynt, die noch thans heeft volgehouden, sehoon de dorpelingen allen vlugteden. Het groot gevaar was hier en ziet (daar) de rede om het spoelen der wilen in de linie te beletten, hadden de Hollanders een rijs berm door de linie gelegt van het oosten na het westen ter hoogte van waterpas by het beginsel (by het begin) der linie. Dit werk koste circa 40.000 guldens. Hoe sterk het ook was, het hiel op eenige plaatsen geen stand, en de ysbergen daar tegen aanvloeiende, deden het water op- steygen. Over den Rijs-berm hadt het een verval ran 4 voeten en niet spoedig genoeg konnende ontlasten, begon het te boren in onzen dyk, hetgene men den 2den dag. namentlyk den 30 December 1) De vier weken voor Kerstmis in voor bereiding tot het Kerstfeest. ze met de voeten aan een tak gaan hangen en in die houding 24 uren doorbrengen schijnbaar zonder dat het hen vermoeit. Een andere Fakir laat u voor eenige muntstukken zien hoe bij zijn vuisten, die hij jarenlang heeft dichtgeknepen, de nagels zonder een wond te veroorzaken door de palm van zijn hand zijn heengegroeid. Een ander verhaal van wat Fakirs kunnen doorstaan is het volgende (voor de waarheid er van, durf ik u niet instaan)een Fakir had zich ver bonden om zich te laten begraven en 10 maanden lang onder de aarde te blijven. Op den bepaalden dag meldde de man zich aan. Men bracht hem bij het graf, waarin hij zich neer- vleide en terstond in een soort ver- dooving viel. Een van zijn leerlingen opende hem den mond, sloeg zijn tong dubbel onder zijn verhemelte en legde er een boon tusschen. Daarop stopte hij alle openingen van het lichaam, uitgezonderd den mond, dicht met was. Toen werd hij in een zak genaaid in een doodskist gelegd, die na te zijn verzegeld, in het graf werd gezet. Het graf werd vervolgens toegemet- seld en overdekt met aarde, wTaarop gerst werd gezaaid. De gerst groeide op en werd geoogst. Daarna zaaide men opnieuw, oogstte nogmaals en na den 2en oogst, d. i. na 10 maanden, werd het graf geopend in tegenwoor digheid van verschillende getuigen. De man was schijnbaar dood, alleen was boven op den schedel met moeite eenige warmte waar te nemen. De leerlingen begonnen dadelijk de was te verwijderen, het lichaam te wrijven en met warm water te behandelen, en na ruim 2 uur met hem bezig ge weest te zijn, voelde men dat het hart opnieuw begon te kloppen Eerst opende de man de oogen en daarna den mond. Ten slotte stond hij op en verklaarde heel wel te zijn, alleen wat zwak. Wat bij deze geschiedenis achter docht wekt, is, dat er geen Engelsche maar alleen Mohamedaansche bewa kers bij het graf mochten blijven. Het moge dan zijn dat er achter deze prestatie bedrog zit, een feit blijft het, dat deze menschen door sterke wils- inspanning tot wonderbare daden komen. 1796 eerst bemerkte, en namp zoo hevig toe dat 's avons 6 uur alles na de hoogte vluchtte en Elshout, Haarsteeg, Wolfshoek, Hesbeen etc. beesten en menschen elders bezorgden En waarlyk het gat in den t' dijk was reeds zoo (zeer) grood en het water, met geweld daar het ijs instortende, maakte zulken wiel, dat noch mest, noch plante, noch balk, noch boom, noch lad ders, noch iets, grond hilen. Men was dus genoodzaakt een nieuwen dijk van aard, mest en strooy, te maken achter den wegspoelenden. Alle man was te werk, doch men bespeurde, dat er by de 2 roeden van den dyk op eenen nacht wegspoelde. Op St Sylvester, 31 Decem ber na de eerste Misse hield het alarm luyden aan ik liep er heen, men dede my een teeken van te vlugten om niet stroom af te vliegen. Ik bereykte den dijk, die alle oogenblikken scheen te zul len buygen. Het volk afgemat liet alles hopeloos loopen, doch de crachten hervat tende en ondersteunt door de inwoonders en paarden van den Elshout, ging opnieuw voort om den nieuwendyk te verdubbelen. Na verloop van 48 uuren viel bet wa ter ongemeen sterk, en de medehulp van Cuyk, Vlijmen etc. voltoyden den nieuwen dyk tegen het gat, die eyndelyk wel 200 voeten breed wird gemaakt. Op Nieuw jaarsdag scheen om middag alles buy ten gevaar. Het gat in onzen dijk gespoelt was circa 100 voeten lank, 400 voeten breed, de diepte heeft men noch niet ge- BUITENLANDSCH OVERZICHT Bepaald was dat gister (Dinsdag 6 Jan.) de onderteekening van het ratificatie-pro tocol zou plaats hebben. Zelfs het uur en de plaats waren aangegeven, nl. des nam. te 4 uur in het gebouw van het departe- tement van buitenl. zaken. Maar de en tente is nooit zoo heel gelukkig geweest in het vaststellen van een datum en heeft ook ditmaal weer getaald. De ondertee kening heeft niet plaats gehad en zal nog wel uitgesteld worden. Want er zijn moeilijkheden gerezen ten opzichte van die Duitsche streken, waar door middel van een volksstemming zal uitgemaakt worden onder welk bestuur zij zullen komen. Doch hoe dit zij, de vrede nadert nu toch met rassche schreden. Zelfs de Duitsche bladen erkennen nu dat de Opperste Raad wat inschikkelijker wordt. Met die ondertee kening komt het dus wel in orde. Er gebeuren echter op het oogenblik dingen die van veel meer belang zullen blijken voor heel Europa. Er is n.l. kans dat de entente, Engeland bijna zoo goed als. zeker, vrede gaat sluiten met het com munistische Rusland. De Russische bolsjewisten hebben groot succes met hun bestrijding van Koltsjak en Denikin en de »Manch. Guardionc wijst er reeds op, dat het wel niet lang meer duren zal, dat de bolsjewisten heel Rus land en Siberië tot aan het Baikalmeer in handen zullen hebben, terwijl dan het overige deel door Japan wordt bezet. Amerika, zoo weet men, heeft het plan zich in Siberië terug te trekken en het schijnt, dat men te Washington Japan gelijk geeft, dat het zich een linie vormen wil tegen het bolsjewistisch gevaar. Daaruit mag nf&n o. i. de conclusie trekken, dat Amerika het niet ongaarne zien zal dat Japan zich moeite geeft vasten voet in Siberië te verkrijgen, en dat behoeft o. i. niet te verwonderen, want al zijn de Japanners schrokkerige imperialisten, zij kunnen toch maar één ding tegelijk doen. En als men hun nu een weinig de handen vrij laat naar het Westen, heeft men zoo is vermoedelijk de gedachtengang der heeren te Washington in het Oosten van hen geen last. De vraag is echter en daar wijst bovengenoemd Engelsch blad ook op of het gewenscht is, dat de toestand zich zóó ontwikkelt. Als de bolsjewisten heel Rus land heroveren en in Siberië aangevallen pylt. Men oordeelt op 30 k 40 voeten diep, altoos draayende als een molenradt het was aan den voet van den rys-berm circa 500 stappen van den zuid-end der linie. Wonder was het, dat de kundigste luyden van Heusden enz en de eerste in genieurs van Holland, die te hulp kwamen, alle raadeloos te gaapen stonden om een middel te beraamen, goedkeurende al wat er verrigt wird door de boeren, waarvan er vele 48 uuren werkten zonder den dijk te verlaten. Terwijl dit hier voorviel, was het in gansch Gelderland, 't overland ('t benedenland) allarm. Vught, Dungen etc. lipen onder, en in 's Bosch stond het water eenige voeten hoog in de stadt, alwaar een pond boter een gulden, en een kan melk 8 st. golden. Hadt het water hier zoo hoog geweest als over 2 jaaren, of den storm zoo hevig was het onmogelijk geweest de de dyken te behouden, en een goed deel van ons dorp wegspoelende, hadden wy, zoo digt bij den doorbraak het misschien op onze zolders niet gehouden, dank zy dus aan Godt, die de wangedrogten ten goede heeft veranderd. In 't jaar 1800 brak weder den dyk door in de Haarsteeg, waardoor kerk, pas- torye, nieuw raadhuisch met vele huyzen tot de fundamenten wirden afgesneden verscheydene menschen verdronken, en veel vee verging. Misschien hadden de meeste inwoonders verdronken, indien een ysvlot zich terstond niet gestelt had in het gat worden door Japan, dan zullen zij daar natuurlijk politieke munt uitslaan door te zeggen: zie daar in Siberië, hoe het bui- tenlandsche imperialisme optreedt om Rus- land's onafhankelijkheid te fnuiken. En dan zwemmen er wellicht heel wat Rus sen, die overigens van het communisme niets weten willen, uit Japanner-vrees, in de voor hen uitgezette fuik. De Manch. Guardian wijst er dan ook op, dat Lloyd George geen grooteren dienst aan de mensch- heid kan doen dan door vóór het dien kant uitgaat, vrede te sluiten. Amerika heeft hij dan daarbij op zijn hand, want dit heeft altijd een vergelyk met Sovjes- Rusiand gewild en het wil dit ook heden nog omdat de kleine randstaten naar vrede hunkeren. Het beste zou dus zijn, aldus het Engelsche blad, als er vrede kwam. Is er dan kans op dat de vrede er komt Wij weten hoe een deel van de Engelsche pers er altijd voor gewaarschuwd heeft om toch nooit de hand der Russische moordenaars te drukken. Doch Lloyd Ge orge schijnt een andere meening te zyn toegedaan. Er worden nl. te Kopenhagen onderhandelingen gevoerd tusschen O Grady den gemachtigde van de Engelsche regee ring en Litwinof den afgezant van de Sowjetregeering. Deze onderhandelingen zouden, naar uit Londen uitdrukkelijk verzekerd was, uit sluitend loopen over de uitwisseling van wederzijdsche gevangenen. Litwinof had echter een veel uitgebreider program mee gebracht, waaruit bleek dat de sowjet- autocratie, ondanks hare groote overwin- gen in den binnenlandschen oorlog, een groote behoefte aan vrede met het buiten land gevoelt. O'Grady had echter blijkbaar alleen volmacht gekregen ten opzichte van het vraagstuk van de gevangenen en Lit winof zond zijn voorstellen om nu meteen over den vrede te onderhandelen, aan de diplomatieke vertegenwoordigers van de Entente te Kopenhagen. Dezen verklaarden op hun beurt, dat zij geen volmacht had den om zich met den vertegenwoordiger van de sowjet in betrekking te stellen en zonden de couverten ongeopend terug. Litwinof liet zich nochtans niet uit het veld slaan en schijnt toen met O'Grady informeel gesprek over de mogelijkheden van een vrede tusschen de Entente en Sowjet-Rusland op touw gezet te hebben. Het luisteren was O'Grady, die, terloops opgemerkt, parlementslid van de arbeiders partij voor Leeds is en in den oorlog als van den doorbraak, waardoor men tijd won om den dyk of de hoogtens te be klimmen. Het water is deze reyze maar ter hoogte van 15 duymen in myn huysch geweest. NASCHRIFT. Hier eindigt het hand schrift van Bonifacius van Beerenbroek. Naar ik hoop zal de lezing daarvan menig lezer of lezeres eenig genot verschaft heb ben en hen mogelijk een beetje hebben verzoend met de moeilijke toestanden, waarin ook wij geleefd hebben en ook nu nog leven. Nu is 't erg, maar vroeger was het niet minder erg. Behalve dit, had ik met de publicatie van het hand schrift in deze courant nog een ander doel, n.l. te achterhalen of er hier en daar in 't land van Heusden en Altena nog niet meer van die oude geschreven of gedrukte documenten schuilen. Daarom, waarde lezer of lezeres, raadpleeg uw geheugen eens en vraag u zelve eens af: leggen er bij ons in kast, of kist, of op zolder ook niet van die oude documenten of boe ken, waarvan we zelfs niet weten, wat ze behelzen of waarvan ze stammen. Welnu, wanneer dit 't geval mocht zijn, zoek ze dan eens op en geef ze dan eens ter in zage of geef ten minste van hun bestaan per briefkaart of mondeling eens kennis aan A. A. J. KARTHON, Hoogstraat 130 Heusden." s?* yi 'V 1 -.-Oi -i" nor let Land va» Hëisüen ei Uiteinde Laustraat en de Boinielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1