u4gr<tabakH«r Beste adres voor prima Sisaren ANT. METSELAAR, kapitein bij het Engelsche leger gediend heeft, natuurlijk niet verboden en wat hem te Kopenhagen toegefluisterd werd, was naar zijn meening belangrijk genoeg, om er met de regeering te Londen overleg over te houden. En nu heeft Lifwinof op eens in een gesprek met een redacteur van het Kopenhaagsche blad Social-demo- craten gezegd, dat de onderhandelingen een gunstige wending hadden genomen en de vrede op komst zou zjjn. Op vrijwel alle punten, zoo heet het, is overeenstem ming verkregen. Litwinof heeft er ook op gewezen dat de Entente er goed aan zou doen om vrede met Rusland te sluiten. Amerika, Enge land en Frankrijk, zoo zeide hij, hebben de Russische grondstoffen noodig en een Rusland dat niet meer geblokkeerd werd zou een algeheele verandering in den eco- nomischen toestand der wereld brengen. Het vredesvraagstuk is een economisch vraagstuk en zal op economischen grond slag opgelost worden. Met deze woorden heeft Litwinof inder daad de kern der kwestie aangeraakt. Rusland was vóór den oorlog de groote houtleverancier van westelijk Europa. Kan het weer hout uitvoeren, dan zou het ge makkelijker zijn, om huizen te bouwen, van hout of van steen. Zuid-Rusland leverde ons naptha, petroleum en graan. Zijn mededinging op de buitenlandsche markt zou de Europeesche markt van de Amerikaansche overheersching bevryden en er in de eerste plaats toe bijdragen, ons brood goedkooper te maken. En zoo zyn er nog tal van andere dingen. Maar als er vrede komt gaan de gren zen ook open voor de bolsjewisten en wij weten dat zij zeer sterk zijn in het maken van propaganda voor hun inzichten. Vooral Clemenceau is zeer gebeten op hun manier van doen, zoodat er nog menig woord over vallen zal voordat de hand der ver zoening aan de bewindslieden der Sowjet- republiek gereikt zal worden. De Matin heeft gemeld dat Engeland in de Turksche kwestie zijn zin heeft door gezet. Het staat mitsdien vrijwel vast dat de zetel der Turksche r.egeerirg naar Klein-Azië (te Broessa of Konia) zal wor den verplaatst. Andere Fransche bladen, zooals de Temps en de Populaire, bevestigen dit bericht. De Temps schrijft o.a.Als men besluit den sultan en de Turkscne regeering naar Klein-Azië te transporteeren, is het vrijwel om 't even of Konstantinopel onder de Ot- tomaansche souvereinieteit blijft, of niet. Maar als men alleen de Turksche regeering naar Klein-Azië verplaatst en den sultan als godsdienstig hoofd te Konstantinopel laat, treft men een schijnoplossing. Die ontleent zijn godsdienstig gezag slechts aan zijn politieke macht. Van zijn regeering gescheiden, beteekeut hij niets meer en zijn regeering is zonder hem een lichaam zonder hoofd. Verder zegt het bladElk weet dat Frankrijk den sultan en zijn regeering te Konstantinopel wilde houdenEngeland was daartegen en heeft tijdens het verblijf van Clemenceau te Londen zijn standpunt doen zegevieren. Het Journal en de Liberté verklaren zich sterk tegen het Engelsche standpunt. St. Brice schrijft in het Journal o. m. De openbare meening in Frankrijk is meer dan ooit vastbesloten, de Fransche ziens wijze te handhaven. Als men den sultan en zijn regeering uit Konstantinopel ver drijft zou men Rusland voorgoed van de Middellandsche Zee afsluiten en in de ar men van Duitschland werpen. Nog altijd gaan er stemmen op om den gewezen Duitschen keizer voor een inter nationaal gerechtshof te dagen. De corr. van de N. R. Ct. meldt, dat de gewezen Belgische minister van justitie zich als volgt over het in beschuldiging stellen van den keizer heeft uitgelaten Indien men Wilhelm II zou willen be schouwen als een misdadiger volgens het gemeene recht, zou dat alleen kunnen ge schieden op grond van de moord- en brand- partyen waarvan hij de aanstichter is door de wijze van oorlogvoeren die hij aan zijn troepen heeft opgelegd. Maar van deze stelling gaat het verdrag van Versailles niet uit. Neen, de geallieerden zullen de uitlevering van den gewezen vorst vragen, omdat hij het gegeten woord en de voor naamste beginselen van fatsoen tusscheri de volkeren gebroken heeft. Het zal de eerste daad van een volken bond zijn, die waken zal, dat voortaan de kracht van verdragen gewaarborgd zal zijn, wier schending beschouwd moet worden als een internationaal vergryp en als zoo danig gewroken moet worden. Dit ge wroken moet niet verkeerd begrepen wor den de in beschuldiging stelling van Wil helm II zou het haar tcekomend karakter van waardigheid en hoogheid verliezen in dien de gedachte van het recht vermengd zou worden rr.et een verlangen naar wraak. Het is daarom goed, dat het verzoek om uitlevering niet gedaan is in de eerste maanden van den wapenstilstand. De be handeling dezer zaak mocht niet begonnen en afgewikkeld worden in een atmosfeer van hartstocht, maar moet geschieden met de kalmte en rust, die onvermijdelijk zijn voor een goede rechtspraak. Hieraan mag nog toegevoegd worden, dat alleen de ge rechtvaardige politieke belangen, die even eens in het spel zijn, mogen onder het oog gezien worden, en dat het vonnis zelfs een der bedoelingen, die de geallieerden zich gesteld hebben, zou voorbijstreven, als het tot noodeloos wreede beslissingen kwam, die den vroegeren heerscher van Duitsch land, wiens troonsafstand zoo'n meelijwek kend schouwspel bood, tot martelaar zouden verheffen. Volgens de Popaio Italia, heeft het be richt, dat de Engelsche vloot manoeuvres in de Middelandsche Zee zal houden, groote ongerustheid in Italië verwekt. Men ver moedt dat Engeland nadruk wil leggen op zijn eischen in het naburige Oosten. De ziekte van president Wilson is een verlamming der linker ledematen. Hij is nu beterende, maar zal nooit meer op oude kracht kunnen werken. buitenl^A^DT" Binneu smokkelen van Varken. De strafkamer te Duisburg heeft twee dochters van den landbouwer Muhlert in Spork onder de naburige grensplaats Birholt veroordeeld, respectievelijk tot 40,000 en 500 mark boete en 3 en 2 weken gevan- genisstraf, wegens het verleenen van hulp aan den koopman te Ruhrort, bij het over de grenzen smokkelen van banknoten, waar voor ze een maandelijksche vergoeding van 4000 mark ontvingen. De koopman, die wel een half millioen banknoten moet heb ben gesmokkeld, kreeg een geldboete van 200.000 mark, verbeurtverklaring van 400.000 mark en een maand gevangenis straf. o Nagemaakte whisky met doodeltykea afloop. De New-Yorksche politie weet nu de geheele droevige geschiedenis van de doode- lijke ersatz whisky welke over de honderd menschen te New-York vergiftigd en hon derden anderen verlamd of blind gemaakt heeft. De oliekoopman Pazanelli vertelde hoe een vriend, café-houder, verzocht had hem wat whisky te verschaffen voor de Kerstdagen. Via zeer veel andere Italianen was hij het edele vocht eindelijk bij een zekere Romanelli machtig geworden. Toen bij de proefneming de whisky slecht bleek, liet Pazanelli ze bij een drogist onderzoeken, die hem vertelde, dat het houtgeest en doodelijk vergif was. Pazanelli had daarop de café-houder opgebeld en hem gewaar schuwd, doch toen was de drank al op. Tegelijkertijd begonnen de gevallen van vergiftiging in de bladen door te dringen. Toen sloot Pazanelli zijn winkel en verborg zich. Hetgeen hem nogthans niet gebaat heeft want thans zit hij in de doos. o—- De yzcrgtctcrsstakiiig in Engeland bijgelegd, Londen 3 Jan. De staking van de ijzer- gieters, die verscheiden maanden geduurd heeft tot groot ongerief van de industrieën, is voorloopig bijgelegd. De voorwaarden van het vergelijk tus- schen de ijzergieter-patroons en de drie bij de staking betrokken vakvereenigingen zullen aan de leden van de bonden worden voorgelegd, die waarschydlijk door stemming over de aanneming of verwerping zullen beslissen. Worden de voorwaarden goedgekeurd, dan zal er een einde zijn gekomen aan de staking van de ijzergieters. —o—, Trotzky gedoed Kopenhagen, 5 Jan. De bladen ver nemen uit Helsingfors (welke berichten intussclien nog niet bevestigd zijn), dat Trotzky wegens den terugtocht van de Bolsjewiki naar het Narwa-front vertrokken was, om de oorzaak van den terugtocht te doen onderzoeken. Bij het station Wo- lossows heeft hij een soldatenraad inge steld en richtte, voor dien raad, tot gene raal Borissof zulke heftige beschuldigingen dat Borissof in groote opgewondenheid den degen trok. Trotzky eischte den onmid- dellijken dood van den generaal, waarop diens adjudant de revolver op Trotzky richtte en Jhem met drie schoten doodde. De conferentie zal worden bijgewoond door afgevaardigden van Noorwegen, Zwe den, Denemarken, Nederland, Frankryk, Italië en Zwitserland. BINNENLAND. Londen, 3 Jan. Een belangrijke inter- geallieerde conferentie voor stedenbouw zal in Juni a s. te Londen worden gehouden. Op deze conferentie zullen verschillende plannen van voor den oorlog worden be handeld en zal een begin van uitvoering worden gemaakt met het nationaal pro gramma, waarby de normale huizenbouw wordt verzekerd. De weêrsgesteldheid In Jauuari. Voor land- en tuinbouw is een droge, koude Januari het meest gewenscht een natte, warme maand is nadeelig. De aVolksweerkundec vinden we neer gelegd in uitzichten als deze Als muggen io Jannari dansen wordt de boer een bedelaar.® Januari warm, dat God zich erbarm®. >Als er gras groeit in^ Januari, wordt het heele jaar door slecht®. zJanuari zonder regen, is den boerenstand een zegen®. Weinigjwater (in Januari) geeft veel wijn, veel doet wei nig wyntje zijn®. Geeft Januari weinig kou, dan krijgen we die vaak in de vol gende maand. De ervaring daarvan vinden we in de volgende volksuitspraken «Ligt de kat in Januari in de zon, dan kruipt ze in Februeri achter den haard®. Als in Januari de muggen zwermen, mocht ge in Maart de oogen wermen.« Een slappe Januari is ook gevaarlijk voor dan mensch »Open wintevs zijn menschenverslinders®, of dZachte winters, vette kerkhoven®. Zonsopgang op 4 Jan. 8.42, ondergang 3,57 op 34 Januari komt ze 7,46 op en gaat 4.44 onder 's avonds winnen we op het einde vau de maand bijna een 50 mi nuten. Let op de maan»Vorst met maan, houdt meestal aan,® Nederland en België. De Londensche correspondent van de Manchester Guardiangeeft, naar aan het Hdbl. gemeld wordt, een overzicht'van de overeenkomst, die te Parijs zoo goed als bereikt is door België en Nederland. De onderhandelingen zullen vandaag worden hervat, en verwacht wordt, dat binnen veertien dagen een definitieve overeenkomst zal zijn geteekend. De voornaamste punten kunnen als volgt worden samengevatDe scheepvaart op de Schelde stond tot dusver onder toezicht van een Nederlandsch-Belgische commissie van zes leden, drie van elk land. In de toekomst zal. wanneer deze commissie het niet eens mocht zijn over de noodzakelijk heid van verbeteringen aan de rivier en de uitvoering van herstellingen, het geschil worden onderworpen aan een Hof van Arbitrage van drie leden, een aangewezen door België, een door Nederland, terwijl het derde lid neutraal zal zijn en als scheidsrechter zal optreden. Deze scheids rechter zal zeer waarschijnlijk de koning van een Noord-Europeesch land zijn. Nederland zal geen bezwaar maken to gen den aanleg van een kanaal van Ant werpen naar de Moerdijk en van Antwer pen naar den Rijn door Ned. Limburg. Er is een bijzondere schikking getroffen ten aanzien der afwatering van de Kempen, De wateren van de Schelde zullen ge sloten blijven voor oorlogsschepen in oor logstijd. De mogendheden zijn tot de slotsom gekomen, dat dit stelsel het beste is voor alle partijen on dat het onverstan dig zou zijn het te wijzigen. Daar echter België een kern van een marine zal heb ben, zullen de Belgische oorlogsschepen vergunning krijgen óf naar Antwerpen op te stoomen óf de haven te verlaten binnen 24 of 48 uur na aankondiging van de sluiting der Schelde. In vredestijd zullen de Belgische oor logsschepen aan de Nederlandsche regee ring vergunning moeten vragen om over het Nederlandsch gedeelte der Schelde te varen. Er zal geen afstand van Nederlandsch grondgebied aan België zijn. De drie verdragen van 4839 zullen worden vervangen door twee nieuwe ver dragen. De reis naar Indië. Een nieuwe mededinger. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van Lt. ter Zee Doorman, met een Fokker-toeslel de reis naar Indie te maken. Bossche Rechtbank. Verduistering ran leder. C. B. en L. d. G., looiersknechts te Waalwyk, thans gedetineerd, stonden te recht wegens verduistering van stukken bovenleder in dienstbetrekking bij de firma Compen, leerlooijerij »De Amstel®. Het O.M. eischte tegen ieder der beklaagden 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. BEKENDMAKING. BRANDSCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Heusden brengen ter kennis der in gezetenen, dat op Donderdag 8 Januari door het College van Brandmeesters eene schouw zal worden gehouden, zullende als dan alle rookgeleidingen behoorlijk moeten zijn geveegd of gereinigd, terwijl voorts op de naleving van de andere bepalingen in de algemeene politieverordening ter voorkoming van brand vastgesteld, streng zal worden toegezien. Heusden, 5 Januari 4920. Burg, en Weth. voornoemd, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden, 5 Jan. Volgens den rijks- wateropnemer heeft, sinds de opening van den Maasmond, het water nog niet de hoogte bereikt van thans. Onze streek kan*dan ook spreken van gezegende Maas mond. Verkeerde men nog in het oude tijdperk, dan stond het water in kistingen opgesteld nu een meter bovén de stad, dan zou het, als weleer zich een weg trachten te banen en zagen we weder op de Vischmarkt het water met een straal opspuiten, dan verkeerde Heusden en den omtrek in doorloopenden angst, dat de dijk aan deze of gene zijde zou doorbreken. Gelukkig behoort dat alles tot het ver- ledene. De Oostenwind is thans gunstig voor waterloozing. Hoe wel alhier nog geen val is, zal die waarschijnlijk met een of twee dagen intreden. In ons vorig nummer hebben we als nagekomen bericht gemeld de daling van een vliegtuig. We vernemen daaromtrent nader Het was een Spijkervliegtuig S P. 78. Het was bemand met 2e luitenant AIer en een militair. Opgestegen te Soesterberg, met doel Gilze-Rijen, is het verdwaald geraakt en door dat dwalen kwam er gebrek aan benzine. Ook geraakte de motor defect. Het vliegtuig werd tijdelijk alhier opge borgen en is Maandagmiddag naar Soester berg getransporteerd. Onze vroegere stadgenoot de heer R. Braaros, slaagde voor het diploma Boek houden van de Vereeniging van Leeraren en van Mercurius. Nieuwe Overzeesche Tabak g ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 41 A zeer geurig en licht in g onzen 17 j B in g onzen45 A.B. rook- en pruimtabak in onzen 44 s No. 3 in J onzen49 Roode Schrap in onzen 47 Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tol de fijnste merken. Let wel! Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsclie pijpen, sierlijker, deugde lijker en veel lager in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksche poort N 4, HEUSDEN. Aalburg. Tot nachtwacht alhier is benoemd B. Bouman Pz. Andel. Loop der Bevolking in 4919, Gevestigd in 1919 47 m. 33 vr. Geboren 46 m. 43 vr. Vertrokken 37 m. 58 vr. Overleden 8 m. 40 vr. Totale vermindering 42 m. 22 vr. Bevolking op 31 Dec. 4949 577 m. en 544 vr. 1121. Gesloten huwelijken 6. Beneden-Langstraat. Naar vette var kens biijft goede vraag bestaan, maar de voorraad is zeer gering. In vette kaiveren gaat weinig om, terwijl nuchtere kalveren belangrijk lager worden omgezet. Men be steedt voor vette varkens f4.20 a f4.25 per pond, vette kalveren f 2.f 2.20 per K.G., nuchtere keiveren f25 a f30 per stuk en jonge biggen f30 f35 per stuk. Capelle. J.l. Zondagmiddag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging »Ex- celsior® een competitiematch tegen het sterke P. V. V. Ill uit Bosch op haar terrain aan de W. v. Gendsvaart alhier. Gedu rende den geheelen wedstrijd werd door beide elftallen zeer goed gewerkt. B. V. V. III had voor de rust het voordeel met den wind in den rug te spelen. Niettegenstaande dat voordeel wist B. V. V. slechts een goaltje te maken. Rust ging in met 1 0 in het voordeel van den Bosch. Na de rust pakte Capelle direct flink aan, doch het gelukte xCapelIe® pas na een half uur spelens de gelijkmaker in het Bossche doel te trappen. Het laatste kwartier wist de centerfoor van Excelsior nog tweemaal te doelpunten, zoo dat bet eind kwam met een 34 over winning voor onze vereeniging. J,l. Zaterdagavond werd in het gym nastieklokaal der O. L, school in de Kom alhier het nieuwe vaandel der Zangver- eeniging nHet Rozeknopje® ingewijd. Bij deze gelegenheid werd door den Voorzitter dier vereeniging een gloedvolle rede uitge sproken. Een groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij. J.l. Zaterdagmorgen geraakte paard en kar van D. Z. uit Vrijhoeve-Capelle in de binnenhaven alhier te water. Met veel moeite wist men het dier op het droge te brengen. Met geringe averij kon de voer man dc thuisreis aanvaarden. Drougelen. Vrijdag j.l. kwam een schip, geladen met bruinkolen, komer.de uit de richting Heusden, op zoodanige wijze met de brug in aanraking, dat een geheel stuk is weggeslagen en terechtkwam in het midden der vaargeul. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De materiëele schade is belangrijk. Een en ander heeft veroorzaakt, dat de communi catie met Waalwijk verbroken is, behalve voor voetgangers, die per roeiboot worden overgezet, aangezien de veerpont niet kan varen, met het oog op den hoogen water stand en den sterken stroom. Pogingen tot herstel van de vaargeul, zijn mislukt, zoodat de scheepvaart nog gestremd is. Of de brug hersteld zal worden, is nog niet bekend. Bij de j.l. gehouden gemeenteraads vergadering is benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur het aftredend lid P. v. d. Schans. Doeveren, 6 Jan. De collecte alhier gehouden voor de Weensche kinderen heeft opgebracht de som van f39. 5 Jan. Hedenavond hadden we een bijzonder geval. Bakker A. Vos uit Gen- deren als naar gewoonte het brood bij zijn clienten brengende, ging eensklaps zijn paard op hol en dat in het duister. Men wist niet waar het heen was, iedereen liep uit om te zoeken, doch twee wakkere jonge mannen, de richting naar Oud-Heus- den inslaande, vonden de kar te Oud- Heusden op de tramrail liggen, welke zij juist voor de tram kwam uit den weg hadden, daarna vonden zij het paard te Heusden op het Burchtplein grazende, zoodat zij na ander tuig geleend te hebben het paard weer aanspanden en naar Doe veren terugkeerden. Behoudens een weinig schade aan kar en tuig was dit ongeval goed afgeloopen. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. zijn herbenoemd tot Kerkvoogd J. H. Colijn, tot Notabel J. A. Boll, tot Ouderling J. W. G. Zoutenbier, en tot Diaken G. J. Hartgers, welke hunne benoeming hebben aangenomen. 's Gravemoer. Op 1 Januari 1919 bestond de bevolking dezer gemeente uit 704 mannen en 677 vrouwen, te zamen 4384 zielen. In den loop des jaars ver meerderde dit getal door geboorten met 40 en door vestiging met 91, terwijl dat cijfer verminderde door overlijden met 24 en door vertrek met 83, zoodat de ge meente op 31 December j.l. 1405 inwoners telde. Door het hulptelegraafkantoor wer den in de vorige maand behandeld 58 telegrammen, waarvan 22 verzonden en 36 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 45, waarvan 22 inkomende en 23 uitgaande, Op de Rijkspostspaarbank werden 15 inlagen gedaan tot een bedrag van f 967.03, tezwijl 20 terugbetalingen plaats hadden, ten bedrage van f 5594.30. Meeuwen. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is alhier gekozen H. van Willigenhoud tot diaken C. de Graaf. Raamsdonksveer. Vrijdagmorgen werden wij opgeschrikt door het luiden der brandklok en het alarmsignaal van den brandhoorn. Op het Fort was brand ont staan in de woning van v. Zon. Door het kordaat optreden van enkele personen werd het vuur in het beginstadium gebluscht. De brandspuit rukte uit en moest nog even in werking worden gesteld «er men het vuur geheel meester was.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2