voor het Land van Heusden 3D Allena, de Langstraat en de öommeierwaard. Nq 3945. Zaterdag 10 Januari. K e e I p ij n. Clto-, Allicht- sa Bloemlezing Meesterwerken, S. SPIERO MUZIEKHANDEL Kerkstr. 19, 's Bosch, Tel 708. Een dag te bed. Let op het adres! BILLIJKSTE PRIJZEN, BEHOORENDE BIJ HET Als gij overwerkt,* overkropt van zorgen en uitgeput zijt, blijft dan een dag te bed. Dit geeft rust aan de nieren. Een beroemd geneesheer zeide eens j>Het bed is een geneesmiddel, een goede dienaar, maar een slechte meesterEn ongetwijfeld is een dag te bed een goed begin voor de uitgeputte man of vrouw, die Foster's Betere Gezondheid Methode beproeft om het urinezuur te verminderen en de nierzwakte te overwinnen. De methode is eenvoudig en zoo ge makkelijk, dat iedereen haar kan toepassen. Vermydt om de taak der nieren het filtereeren van het bloed te verlichten zware maaltijden en onnoodige prikkels, overschat uw kracht niet en maakt u geen zorgen. Weest integendeel matig en op gewekt, neemt voldoende lichaamsbeweging in de buitenlucht, en slaapt iederen nacht acht uren. De natuur wijst ons reeds op het voor afgaande, en de wetenschap verschaft ons het tweede deel der methode. Zwakke nieren kunnen haar zware taak niet vol brengen, zy vereischen de hulp van een speciaal niergeneesmiddel. En wat die hulp betreft, kunt gij vertrouwen op de op wekkende en versterkende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen werken niet op de inge wanden. De hoogste chemische wetenschap is toegepast om haar genezende eigen schappen uitsluitend op de nierorganen te richten en om niet verschijnselen als rug pijn, urinestoornissen, graveel, rheumatiek, nier-waterzucht, ischias, steen, onzuiver bloed, ontstoken nieren en blaas, spit en urinezuur-vergiftiging te bedwingen. Ziet toe, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt, ten einde de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen te verkrijgen. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten fl.75 p. doos of flO.per zes doozen. BINNENLAND. De eieren. Men schrijft uit Barneveld In het afgeloopen jaar zijn ter markt alhier aangevoerd 2.140.240 eieren of bijna een millioen meer dan in 1918. Wanneer men echter weet, dat de aanvoer in 1916 ruim 12j millioen bedroeg, dan kan men zich voorstellen, hoezeer de kippenstapol ook nog in 1919 de gevolgen van den oorlog heeft ondervonden. Het spreekt evenwel van zelf, dat de prijzen in het laatste jaar heel wat hooger waren dan drie jaar geleden. Toen toch werd gemiddeld nog geen 8 cent per stuk be steed, terwijl de middelprijs in 1919 ruim 14J cent bedroeg. De hoogste prijs werd dat jaar betaald in Januari, toen de eitjes gemiddeld f0 30 per stuk golden, en de laagste in Mei, in welke maand gemiddeld niet meer dan f 11.75 per 100 stuks werd bedongen. Het S.S. „Nicolaas". Omtrent den ondergang van het s.s. i&Nicolaas,® dat 20 zeemijlen ten Noord- Westen van Doggersbank op een mijn is geloopen en gezonken, wordt nog door het bureau V. D. gemeld De bemanning, welke uit 18 koppen bestond, begaf zich in de beide reddings booten en roeide den Vrijdag en den daarop volgenden nacht in de richting van de Deensche kust. Zij had zeer te lijden van de hevige koude. Plotseling sloeg een der booten, waarin de kapitein en 12 man schappen bevonden, om. Zeven man, waar onder de kapitein, kwamen om. De overige werden gered. o Communist gearresteerd. De »Nemzeti Ujsagc meldt, dat dr. Otto Ernst, advocaat te Boedapest, in opdraeht van de Hongaarsche en Oostenrijksche communisten naar Den Haag wilde reizen, maar aan het Nederlandsche grensstation door de autoriteiten is gearresteerd. Volgens het Hongaarsche blad hebben da Hongaarsche «ommunisten in Scheve- ningen een centrum, van waar uit de bolsjewieksche propaganda in Engeland en Amerika wordt geleid. Nader meldt men uit Oldenzaal Na hier gedurende een week or.der militaire bedaking gesteld te zijn, is de als gevaarlijk bolsjewiek gesignaleerde Hongaar dr. Otto Ernst naar Daitschland teruggekeerd. o Wijziging Ir de wouliigBoodwettea. Naar »Het Vaderland® verneemt, neemt de regeering haar ontwerpen ter wijziging van de Woningwet terug en is binnen zeer kort hun indiening bij de Tweede Kamer te verwachten. De Ministers van Arbeid en van Justitie zullen, naar het blad kan verzekeren, een driedubbelen aanval op den Woningnood doen. Ten eerste door wijziging van de Huurcomonissiewet, ten tweede door wijzi ging Woningnoodwet, en ten derde door een Huuraanzeggingswet. De eerste heeft ten doel een geleidelijke huurverhooging mogelijk te maken, zoodat langzamerhand een redelijke huur wordt verkregen. Ten einde dit op alle wonin gen van toepassing ta maken, zullen de met overheidssteun gebouwde woningen buiten de jurisdictie van de Huurcommis- sies komen. Zonder in bijzonderheden te kunnen treden, lijkt het niet onmogelijk, dat b.v. 20 pet. boven de huur van 1916 10 pet. boven die van 1918 enz. bedongen zal kunnen worden. De wijziging in de Noodwoningwet zal voornamelijk bestaan in een aanvulling, waardoor zonder voorafgaande verklaring onteigening kan plaats hebben van leegstaan de of verwaarloosde woningen. Men heeft hier vooral het oog op groote perceelen, die feitelijk voor een enkeling niet meer te betalen zijn. Van die paleizen wil men flats of verdiepingwoningen maken en op deze wijze ten nutte van het algemeen belang gebruiken. Men zal de waarde vaststellen naar de werkelijke waarde. Is het b.v. noodig een huis te verkoopen wegens sterfgeval, fail lissement of een andere force majeure, dan vertegenwoordigt de verkoopsprijs van het oogenblik de werkelijke waarde, maar voor tweede of derde hand, dus voor den ket- tinghandel is er niets te halen, want wat er op die wijs op een huis is gezet, wordt er eenvoudig door het bepalen der wer kelijke waarde weer afgetrokken. Dan geeft de wijziging de gelegenheid voor een versnelde inbezitneming. Deze kan geschieden bij K. B. met zoowel versnelde voor- als na-procedure. Verder komt er een verbod, om een woning aan haar bestemming te onttrekken of af te breken zonder toestemming van B. en W. Het kan bv. noodig zijn, dat een fabriek of werkplaats deze uitbreiding noodig heeft. Goed, maar daarvoor kan geen woonhuis worden gebruikt, alvorens de belanghebbende elders een gelijke woon ruimte neerzet. Het derde ontwerp bevat een huuraan- zeggingswet. Zij komt hierop neerwan neer een woning leeg staat, heeft de Huur- commissie het recht, den eigenaar aan te zeggen, dat zijn huis binnen een maand verhuurd moet zijn. Is dit niet gebeurd, dan kan de Huurcommissie een huurder voor het perceel aanwijzen. Deze wet draagt feitelijk het karakter van een huic- vorderingswet. B. en W. onteigenen, de Huurcommissie wijst den Huurder aan, doch beide lichamen handelen in overleg met elkaar. Een nieuw model parachute. Te Soesterberg is een proef genomen met het gebruik maken van een parachute »Systeem Heineke®, tot het verlaten van een vliegtuig uit de lucht. Tot dat doel steeg de luitenant Versteeg met een Fokker- vliegtuig op, terwijl de werktuigkundige Preusser als passagier medeging om de parachute »uit te werpen®. In plaats van met een persoon werd de parachute belast met een ijzeren gewicht van 60 K.G. Op een hoogte van ongeveer 700 M. werd de parachute overboord gezet, waarna zij binnen enkele seconden ontplooit was. Er stond een matige wind. Statig daalde de parachute naar beneden en bereikte ongedeerd den grond. Weldra zullen ook proeven genomen worden met zwaarder belasting, doch reeds thans kan, zoo meldt het. Hbld., worden vastgesteld, dat deze eerste proef uitstekend is geslaagd. Hulp aan Duitsche kinderen. Omstreeks het midden dezer maand vermoedellijk Maandag 12 dezer zal uit ons land een extratrein der Nederland sche spoorwegmaatschappijen met voedings middelen voor de ondervoede Duitsche kinderen vertrekken naar het voor die kinderen ingerichte kamp te Luitenburg bij Thuringen. o 'n Getteerde vrijage. Twee dienstboden bemerkten, dat een man op zeer verdachte wijze een pand aan de Snellinckstraat te Rotterdam binnen ging. Zij waarschuwden de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde, doch niets vond. Een half uur later werd de politie op nieuw gealarmeerd, nu door een bewoner van de Rochussenstraat, die in een der tuinen achter zijn huis een man had zien rondscharrelen. Opnieuw ging men er op uit en nu met beter resultaat, de »inbrekerc werd, juist op het moment, dat hij het pand van ds. James wilde binnendringen, gegrepen. Bij onderzoek bleek evenwel, dat de man met zeer vredelievende bedoelin gen het pand aan de Snellinckstraat was binnengegaan, het was n.l. de vrijer van de daar wonende dienstbode. Verschrikt door het onderzoek der politie, had hij het huis niet meer door de voordeur durven verlaten en had de zoo ongewone wijze van verdwijning f gevolgd, die zijn arrestatie tengevolge had. De moerd te lilllgen. Uit Nijmegen wordt aan de »Arnh. Ct.® gemeld Als vermoedelijke dader van den dubbelen moord voor 2 maanden in Milligen gepleegd op de bejaarde zusters Makaaij is aldaar gearresteerd en naar Arnhem overgebracht zekere Th. A. Leijgraafl, een 23-jarig jong- mer.sch aldaar woonachtig. Hij was ver loofd met een nichtje van de vermoorde zusters. Er zijn zeer sterke aanwijzingen tegen hem. De aangehoudene heeft aan het hoofd gestaan van een scheepwei fje, doch dit geheel laten verloopein. Ontslag wegens slapte. Naar »het Volk® verneemt, is aan 125 meisjes en een aantal mannen, werkzaam aan de chocoladefabriek van de firma Van Honten te Weesp, ontslag aangekondigd wegens slapte. De oorzaak moet gelegen zijn in den slechten stand der valuta, waar door de uitvoer in sterke mate bemoeilijkt, zoo niet geheel onmogelijk gemaakt wordt. o Carbidketel gesprongen. Aan de scheepswerf Dordrecht® te Dordrecht is een carbidketel uit elkaar ge sprongen, waarbij zekere v. G. uit Culem- borg werd gedood. Slot Raadsverslag MEEUWEN. Bij de rondvraag vraagt het lid de Graaff het woo-d, en zegt: ik wenschte eens inlichtingen omtrent den aanleg van de nieuwe brug aan den nieuwen weg. De metselaar Colet, alhier, heeft me verteld, dat hem in Februari 4919 door B. en W. werd opgedragen een begrooting te maken voor een brug van gewapend beton, met bijkomende werken, als heining aan weerskanten enz. Dat Colet deze begroo ting heeft gemaakt en er sintsdien niets meer van heeft vernomen, en hij nu zag dat het werk was opgedragen aan den aannemer Kleinloog te- Genderen. Hij verzocht mij er eens over te spreken. Ik heb Colet gezegd niets van dat alles te weten, en dat ik er eens naar zou irifor- meeren. Voorzitter. Ja, ziet u, ge moet niet denken, dat dit iets is als zou ik iets op Colet tegen hebben, maar omdat het B. en W. een waarborg wenschten voor goed werk. Het is daar een druk verkeer, en toevallig hadden we toen gesproken over iemand in Waspik, doch later hebben we al pratende gemeend, dat Kleinloog te Genderen dit werk ook zou kunnen uitvoeren, en hadden we daarna besloten dit aan Kleinloog op te dragen. Wij (het Dag. Best.) beschouwden hem als deskundig, aangezien hij al meer zulk werk heeft uitgevoerd. Ik wil nu niet tekort doen aan de kunde van Colet, maar er was niemand die kon zeggen, dat Colet al meer zulk werk gedaan had. De Graaff. Maar heeft Kleinloog dan zulke werken al meer uitgevoerd dat betwijfel ik ook. Voorzitter. Ja, tenminste aan dammen enz. De Graaff. Ja, maar toch niet aan den openbaren weg zooals hier, en het dient hier toch solied werk te worden, daar zulke zware vrachten moeten passeeren. Zooals de betonnen buizen nu zijn be twijfel ik het sterk of het wel solied werk wordt, omdat het geen gewapend beton is. Van Buuren. Ja, maar ook gewapend beton kan slecht zijn. De Graaff. Dat ie iets anders. Het dient gewapend beton te zijn en dan de beton van goede kwaliteit. Voorzitter. U blijft maar steeds boo- men op de kwaliteit, daar zal Kleinloog wel voor instaan. D« Graaff. Daar zou Coltt ook wel voor ingestaan hebben en daarom zeg ik maar dat het Dag. Best. verkeerd heeft gehandeld. Dit werk had aan de vaklieden in onze gemeente opgedragen moeten wor den, die moeten de belasting ook betalen., En nu noemt u Kleinloog een deskundige, en dat kan best waar zijn, maar als men het werk opdraagt aan een deskundige buiten de gemeente, omdat men be twijfelt of er wel een deskundige in de gemeente is, en die deskundige moet dan het materiaal, om het werk goed ten uit voer te biengen, in Broek komen halen omdat het in tGenderen niet is, dan zou ik zeggen, waarom dan het werk gegund aan iemand buiten de gemeente. Voorzitter. Welk materiaal is dat dan De Graaff. Het houtwerk dat er bij noodig Js. Voorzitter. Dat zal zooveel niet zijn en Kleinoog heeft alles aangenomen, dus daar zijn we buiten. De Graaff. Of het veel of weinig is weet ik niet, maar wel weet ik, dat Haspels, timmerman te Genderen bij Haspels, timmerman 'e Broek, om hout voor de brug heeft gevraagd, daar hij zelf het geschikte hout niet had, en toen zei de zoon van Haspels te Broek 't Wordt toch een beetje al te kras, nu moeten ze bij ons nog om hout komen, en het werk schijnen ze ons niet toe te vertrouwen, ge zoudt eigenlijk het hout ook niet leveren. Ja, zeide Haspels, dat is wel waar, maar Haspels te Genderen is mijn broer en als we het hout leveren, dan verdienen we er ook nog wat aan en anders niks. Dus terdege is er in de gemeente goed mate riaal. 't Is een raar werk. Voorzitter. Na, we hebben het werk opgedragen aan een deskundige in Gende ren, en nu kan die voor het houtwerk nemen wie hij wil. Hij moet de beton- ringen ook buiten de gemeente halen, die heeft hij zelf ook niet. Ja, zoodoende hadden we het ook aan Colet kunnen gunnen, maar we hadden er geen waar borg voor dat hij dit werk goed ten uitvoer zou brengen. De Graaff. Ja, als het hem niet toe vertrouwd wordt kan die man ook nooit zijn werk toonen, en laat nu Kleinloog deskundig zijn, het werk is ook niet goed, want het diende gewapend beton te zijn. Voorzitter. Maar als er nu een des kundige voor in staat. De Graaff. Gewapend beton is altijd beter. Van Buuren. Ik moet ook wel bekennen dat we niet aardig gehandeld hebben te genover Colet. Straver. Ik wist niet eens dat er een begrooting gemaakt was. Voorzitter. Ja, we hebben indertijd Colet opgedragen om een begrooting te maken, maar omdat alles zooveel kostte, hebben we de brug toen nog maar een beetje op laten lappen. Nu moesten we er weer aan en daarom waren we maar besloten ze te laten vernieuwen, en nu het al zoo lang geleden is, stel ik me voor dat Colet het'thans toch niet meer voor het zelfde geld gedaan zou hebben, daar de prijzen sindsdien weer gestegen zijn. De Graaff. Dat is niet in den haak. Colet heeft er niets meer van ver nomen en nu is het maar direkt aan Kleinloog gegund. Ik heb niets op hem tegen, maar het is geen handelwijs, en mij dunkt ongewapend beton kan niets zijn. Lankhaar. Ik vind ook, dat gewapend beton beter zal zijn. Verbeek. Ja, me dunkt zooals ze nu zijn zullen ze het niet uithouden, want er is er al een in stukken gevallen met het lossen van den wagen. Dit is geen bewijs van deugdelijkheid als ze al stuk gaan op zoo'n geringe hoogte. Voorzitter, Het werk is eenmaal op gedragen, dat kan niet meer veranderd worden, er is geen reden geweest tegen Colet, maar we hadden er geen waarborg voor. De Graaff. Maar welke waarborg heeft u dan van Kleinloog Is door u een ga rantie gevraagd, b.v. van 5 jaar Nu dat zou Colet ook wel gegeven hebben, en ik ben er in elk geval voor dat er een ga rantie gevraagd wordt. Verbeek. Daar ben ik ook voor. Voorzitter. Ik heb geen garantie ge vraagd, maar daar zal Kleinloog niets tegen hebben. Is er nog iemand die het woord verlangt De Graaff. Ja zeker, ik wensch een garantie van Kleinloog op de brug, een schriftelijke garantie van 10 jaar. Voorzitter. Nu ik zal ze vragen, dan zal Kleinloog dit wel doen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter deze vergadering. ADVERTENTIEN Als kinderen klagen over keel- pijn,™wees er dan vlug bij, want gewoonlijk is keelpijn het voor teeken van zware verkoudheid, die}Jnog bijtijds^voorkomen kan worden met de LIA-tabletten. De LIA-labletten helpen uitste kend tegen hoest, verkoud heid, keelpijn, en zijn een alleszins betrouwbaar middel, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. Een doosje LIA- tabletten, inhoudende 3, handige kokertjes, kost f0,75, bij alle drogisten en apothekers, Eischt onze handteekening L. I. Akker, Rotterdam table tl ONTVANGEN: EEN PARTIJ EERSTE KLAS Spotgoedkoop I Opruiming van gebruikte Rijwielen, Zak lantaarns, Batterijen enz. VERHUREN, EMAILLEEREN en BIEZEN voor den handel, W. E. O. Carbid Olie Benzine. Aanbevelend, W. LA GRAUW, Nieuwendflk (N.Br). Zooeven verschenen Een nieuwe serie voor Harmonium getiteld bevattende de meest bekende melodiën uit de werken van groote meesters. Ge makkelijk gearrangeerd voor Harmonium door R. Gerretson. No. 1. Lobgesang v. Mendelssohn. No. Z. Lohengrin van Wagner, No. 3. Tannhanser De prijs is f 0.60 per stuk. Verschillende Opera's en Oratoriums zijn nog in bewerking. Alom verkrijgbaar en na inzending van het bedrag per P. W. bij den Uitgever JOH. DE HEER ROTTERDAM. o. a. Ruime keuze in Violen, Mandoline, Guitaren, Luiten, Bango-Mandolines, Concert- Cithers vanaf f 10 met Leer school, Italiaansche en Weener- Accordions vanaf f 10, Kinder- trommen, Speeldoozen met mu ziek, Torm Viool-Etui's, Strijk stokken enz. enz. Ket beste adres voor zuiver afgestemde MONDORGELS met echt koperen platen. Occarino's vanaf 35 cent. BIJVOEGSEL Hicnwsbtad Gedeponeerd Handelsmerk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5