voir liet LuI iian lensden ei Alteia, Langstraat u de BomieUrwaard r UITSCHOT sigaren 5 cent prima. 's-Bosch CUBA I Bij dit nr. üeiioort een bijvoegsel. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Rookt onze Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden. No. 3948. Zaterdag 17 Januari. 1920. Bij 3oo stuks franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BUILWANVs Heeren- en Kinderkleediiig. Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. DRAAGT UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 .1 BUITENLANDS CH OVERZICHT In een interview dat Wiegand, de be kende Amerikaansche correspondent, met Ebert, Duitschlands rijkspresident, had, merkte de laatste op Het van kracht worden van den vrede brengt voor Duitschland geen materieele voordeelen mee, behalve den lang verbeiden terugkeer van duizenden van zijn zonen, die onredelijk lang in het buitenland wer den gevangen gehouden. Voor Duitschland beteekent de vrede het begin van een eindelooze reeks verplichtingen van de ergste soort, w. o, den ontzachelijk zwaren afstand van groote gebieden met zuiver of overwegend Duitsche bevolkingen aan buitenlandsche souvereiniteiten Allereerst gaat het hier om Eupen en Malmedy. De volkstemming moet uitmaken of deze gebieden bij België zullen komen. De Belgische regeering moet terstond de lijsten laten circuleeren. Wie er vóór is, dat de streken aan Duitschland blijven, mag teekenen. Wie zich daarvan onthoudt, wordt geacht de aanhechting by België goed te keuren. Na zes maanden wordt deze volkstemming geacht afgeloopen te zijn. België moet den volkenbond kennis geven van het re sultaat. De volkenbond beslist dan. Binnen 14 dagen komt een commissie bijeen, die de nieuwe grens tusschen Duitschland en België zal afbakenen. Onverwijld moet de Duitsche regeering 3. Waarom?* riep Muurse uit. »De heer, die dood gevonden is, is mijn oom en ik moet hier blijven, om toe te zien, wat er met hem gebeurt, We zullen goed op hem passen, maar u moet met mij medegaan,herhaalde de agent. •Ik zal van avond aan het station ko men, maar nu moet ik naar huis, om mijn vrouw de treurige tyding mede te deelen en schikkingen te maken voor het vervoer van het lijk.* •Ik zeg u, dat u thans met mij moet medegaan hield de agent vol. Dat is ongehoord!* wierp Frank tegen, Waarom zou ik met u gaan?* Toen, na een oogenblik te hebben nagedacht, ant woordde hij »Nu dan, ik zal meegaan.* De arme Frank werd nu in de wacht kamer gebracht, terwijl er iemand naar den dokter en naar den commissaris van politie werd gezonden. De agent, die Frank voorloopig gevangen had genomen, keerde den sleutel in het slot om en ge lastte den portier de deur te bewaken en er niemand uit of in te laten, eer hij terug gekomen zou zyn. de archieven enz., betrekking hebbend op het over te dragen gebied, aan de Belgische regeering laten overhandigen. Wat erger isde kolenmijnen in het Saarbekken moeten nu worden afgestaan en de heele regeling omtrent het Saargebied treedt nu dadelijk aan de orde. De bestuurscom missie moet binnen twee weken benoemd zijn. De volkenbond laat dit gebied be sturen. Dan Duitschland moet terstond de archieven omtrent EIzas-Lotharingen aan de Fransche regeering uitleveren en de Elzas-Lotharingers in het bezit stellen van hun goederen en rechten op Duitsch gebied Duitschland moet verder dadelijk alle militaire en half-militaire vereeni- gingen in Opper-Silezië ontbinden. (Deze landstreek wordt door de geallieerden mi litair bezet en komt onder het bestuur van een commissie. Later volgt volkssteming. Alle gegevens verstrekken omtrent de kanonnen op de militaire werken, die het mag behouden. De oorlogsschepen prijsgeven, die zich buiten Duitschland bevinden. Alle oorlogsschepen, waaraan gebouwd werd, afbreken. Hulpoorlogsschepen ont wapenen. Mijnen visschen en de daartoe noodige schepen uitrusten. Alle inlichtingen verschaffen omtrent militaire werken binnen 50 kilometer van de Duitsche kust. Alle militaire luchtvaartuigen en vlieg tuigen uitleveren. Alle voorwerpen van waarde en alle stukken teruggeven aan de onderdanen van De station-chef gaf thans bevel, dat het rytuig uit den trein losgemaakt en streng bewaakt worden zou, totdat de dokter het lijk onderzocht had en zoo noodig, tot aan het onderzoek der rechters. Daar er aan het kleine station niet veel handen beschikbaar waren, duurde het eenigen tijd, eer zijn bevelen uitgevoerd waren. De portier, die de wachtkamer moest bewaken, keek af toe door het raam naar den gevangene en zag hem eerst in gebogen houding, met zijn rug naar het venster zitten, als iemand, die geheel uit het veld geslagen ismaar na eenigen tijd richtte hij zich op en een enveloppe uit zijn opschrijfboek nemende, begon hij een brief te schryven. Hij schreef eenige woorden aan zijn vrouw, om haar de reden van zijn niet-verschijnen te verklaren en haar te zeggen, dat ze niet ongerust moest zijn, als hy dien nacht wellicht niet thuis kwam. Inmiddels was de dokter op het tooneel verschenen en had hij zich in het spoor weg-rijtuig begeven, waarin zich het lijk bevond van den heer Wilson. De com missaris van politie was ook aangekomen en stond thans met den agent de uitspraak van den dokter af te wachten, waarvan zou afhangen, of Frank Muurse naar huis mocht gaan, of onder verdenking van moord gevangen genomen zou moeten worden. De trein waarvan het bewuste rijtuig was afgehaakt, had nauwelijks het station verlaten, toen een andere trein uit Londen de geallieerde mogendheden, die de Duit sche autoriteiten hun hebben afgenomen, (art. 223.) Vee uitleveren. 100 milliard in goud betalen en nog verschillende andere financieele verplich tingen voldoen. Nu het verdrag zoo wordt opgevat alsof reeds alle mogendheden hadden geratifi ceerd, moet deze lijst nog aanzienlijk wor den verlengd, en automatisch wordt zij, met het verstrijken van verschillende termijnen, nog veel langer. Terwijl het Duitsche volk zulke zware tijden doormaakt, hebben de revolutionairen getracht den toestand nog wanhopiger te maken. In het Rijksdaggebouw werd de bedrijfsradenwet behandeld. Er was tus schen de socialisten en democraten nog al eenige wrijving ontstaan over de bepaling, dat leden van den arbeidersraad zitting zouden krijgen in den raad van toezicht eener onderneming. Het gehikte toen aan het centrum te bemiddelen tusschen soci alisten en democraten, zoodat het blok in stand bleef. Maar dat had natuurlijk ten gevolge dat de onafhankelijken en com munisten weer een felle campagne begonnen tegen de socialisten van de minderheids party. Met deze kwestie staat klaarblij kelijk de boven aangeduide actie der re volutionairen in verband. Vermoedelijk om van de verbittering tusschen de uiterste groepen partij te trekken was het dat de linksradicalen een demonstratie hadden georganiseerd voor het Rijksdaggebouw GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerh Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GKER.O ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, i voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. het station van Norwood binnenstoomde en waar zich vele reizigers in bevonden. In een oogenblik waren het perron en de uitgangswegen gevuld. Op de een of an dere geheimzinnige wijze niemand kan zeggen hoe en hoe spoedig zulk nieuws voortgang maakt was de tijding ver spreid, dat in deri vorigen trein een on geluk was voorgevallen. Allerlei berichten deden de ronde, die het een meer, het ander minder dicht bij de waarheid waren. Velen bleven dus nog even staan, in de hoop iemand te vinden, die hun nieuws gierigheid bevredigen zou en de portier, die Frank's deur bewaken moest, ziende, dat er niemand was, om de kaartjes aan den uitgang op te vragen, verliet zijn post, om deze bezigheid op zich te nemen. Onder de reizigers, die langzaam het station verlieten, bevond zich een jonge man, gekleed in een militaire jas. Deze sloeg in het voorbijgaan een blik in de wachtkamer en scheen den eenzamen man daar binnen te herkennen. In een oogen blik begreep hij de gansche toedracht der zaak. Hij begaf zich naar de deur en deze gesloten vindende, draaide hij bedaard den sleutel om en trad binnen. •Frank •HerbertHerbert I* •Mijn beste Frank, waarom ben je hier opgesloten O, oom, oom riep de gevangene uit. •Oom! Wat is er met oom?* vroeg tegen het ontwerp-radenwet. De bedoeling was blijkbaar, om zich meester te maken van de zittingszaal in het ^Rijksdaggebouw, de Nationale verga dering er uit te gooien, de algemeene staking te proclameeren en de dictatuur van het prodetariaat uit te roepen. De zitting begon om drie uur. Terwijl de onafhankelijken binnen aan het lawaai- schoppen waren, zou de wacht moeten worden overrompeld, en de menigte met misbaar de zaal binnen trekken. Inder daad kwamen, na verloop van eenige tijd, menschen uit het demonstreerende straat publiek, dat van des ochtends af door op windende redevoeringen van de bordessen in roekelooze stemming was gebracht, het gebouw binnen. Zij waren evenwel dood. Wolff bericht over het gebeurde o. a. Het aantal betoogers werd steeds grooter. Er werden vlugschriften verspreid, die door de communistische party van Duitschland en den Spartacusbond onderteekend waren en die zeer krachtige aanvallen tegen Noske en Scheidemann inhielden. Ten slotte werd in groote plakkaten de oproep verspreid Maakt u gereed weg met de militaire monarchie, leve de dictatuur van het pro letariaat.* Aangevuurd door deze uitroe pen hielden enkelen schimpredevoeringen tegen de nationale vergadering en de politie, waardoor ten slotte een aantal betoogers zich liet bewegen om het portaal van de nationale vergadering aan de zijde van den Tiergarten ie bestormen. Ondanks de waarschuwingen en de rustige houding van de veiligheidspolitie gelukte het niet de menigte tot uiteengaan te bewegen. Daar er gevaar bestond, dat de veiligheidspolitie overmand zon worden, moest tenslotte naar de wapens worden gegrepen en schoot men met geweren en machinegeweren op de menigte, waardoor een aantal gedood en gewond werd. Er wordt bericht dat er 22 gedooden zijn en vijftig gewonden. Het eenige wat de communisten met onverantwoordelijk opstoken bereikt hebben is dat de zitting van den Rijksdag geschorst werd, de staat van beleg weer is uitgeroe pen en hun partij nog meer gehaat wordt, dan reeds het geval was. Wat de spoorwegstaking in Duitschlanc betreft, schijnt het dat die spoedig voorbi zal zijn. Op verschillende plaatsen hebben de stakers het werk hervat. Dit geldt niet van de mijnwerkstaking in het district Hamborn. Deze omvat nu de ander. O, Herbert, dood, dood Hy is dood gevonden in den trein. Hij en ik waren samen alleen, ik sliep en hij was dood, toen we hier aankwamen. Deze tijding scheen Herbert hevig te doen ontstellen. Maar daar hij een man was met stalen zenuwen en zeer weinig gevoel, had hij zijn zelfbeheersching on middelijk herwonnen en begon hij de zaak kalm van alle zijden te bezien. Blijf bedaard, Frank. Het is vreese- lijk genoeg. Maar antwoord nu kort en vlug. Waarom ben je hier •Ze dwongen me hier te blijven. Ze sloten mij op.« Frank, wil je mij vertrouwen en je door mij laten leiden, zooals in de dagen, toen we nog jongens waren Bereid je voor op slechte tijding. Bij mijn aankomst deed een gerucht de rondte, dat een heer doodgeschoten was gevonden in den trein. Werd oom doodgeschoten gevonden Weet jij het Ik weet het niet. Zij zonden naar een dokter en sloten mij hier inmiddels op.* •Dan heeft de dokter klaarblijkelijk zijn meening gezegd, mijn arme broeder Je zegt, dat er behalve jijzelf niemand in het rytuig was. Weet je het zeker •Het was de sneltrein van Londen naar Norwood. Er was niemand in dan oom en ik. Ik geloof, dat ik den ganschen tijd geslapen heb.* Herbert dacht een oogenblik na, doch Gorinchein. 15000 man. Behalve den zesurigen werk dag eischen de stakers groote loonsverhoo- ging en een uitkeering in eens van 1000 mark aan eiken arbeider. Na afloop van een mynwerkersbijeem- komst vonden, aldus het H b 1., te Hamborn ernstige ongeregeldheden plaats. Het raadhuis werd bestormd, de daar opge borgen wapens werden voor den dag ge haald en onder de menigte verdeeld daarop begon een algemeene plundering. In de hoofdstraat werden nagenoeg alle winkels volkomen leeggeplunderd. In een dezer zaken werd de eigenaar door de menigte vermoord. Later zijn militairen de stad binnengerukt, die de hoofdstraten en de pleinen nu bezet hebben. In het algemeen verwacht men dat de toestand in het Ruhrgebied aan het begin van de volgende maand zeer ernstig zal zijn. De bolsjewisten rukten nog steeds ver der. De legers der tegenpartij zijn of ver nietigd of op den terugtocht. Het lot van Koltsjak is niet duidelijk. Volgens het eene bericht hebben de op standelingen, die zich meester gemaakt hebben van Irkoetsk en die tot Koltsjak's eigen soldaten schijnen te behooren, den admiraal met zijn staf en den goud voorraad in handen, volgens het andere, reeds door ons gemeld, zou Koltsjak zijn gevangen genomen door kolonel Papelajef, die door Kotsjak zelf tot hoofd der re geering was benoemd. De goudvoorraad is een groot bedrag aan ongemunt goud, dat de reserve van het tsaristisch bewind slechts een oogenblik. Hij maakte zeer snel gevolgtrekkingen. «Frank zeide hij plotseling. •Ze zullen je beschuldigen. •Mij beschuldigen 1 Mij beschuldigen zeide de verbaasde Frank. »Ze zullen je beschuldigen* zeide Her- bert en hier fluisterde hij den naam van de misdaad zijn broer in het oor. •O, vreeselijk, vreeselijk,* riep de ont stelde Frank uitdie gedachte was nog niet bij hem opgekomen. •Ze zullen je beschuldigen, zonder twij fel,* zeide Herbert. »We moeten snel een besluit nemen. Laat me een oogei - blik denken.Ik zal je bijstaan, om weg te komen. Luister slaak nu geen uitroepen en leg je gevoel het zwijgen op kom, houd je goed en ik zal een broeder voor je zijn. Ik moet nu eerst zien, dat ik je wegkrijg, later zullen we over de toekomst spreken. Wees nu kalm. Laat ik je mijn plan toefluisteren.* Nu werden eenige gefluisterde inlichtin gen gegeven, een paar woorden haastig opgeschreven en toen verwisselden Herbert en Frank den inhoud hunner zakken. Het geheele onderhoud was in veel korter tijd afgeloopen, dan wij noodig hadden om het te vertellen. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1