Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, Rheumatiek Gmh dure tabak truer levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Poreelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp oonourreerende prijzen. en Slijm PUROL B«jtc adres voor prima Sigaren ANT. METSELAAR, I koude en pijn uitmaakte en ongeveer 1 miljard gulden waard moet zijn. Een later draadloos be richt uit Moskou zegt, dat de schat, die ook voor verscheidene miljoenen Kerens kiroebels bevat door de opstandelingen naar Karkalinsk gebracht en daar aan de sovjet- overheid is overgedragen. Als gevolg van het in werking treden van het vredesverdrag zal de uitlevering van den ex-keizer van Duitschland uit Nederland gevraagd worden. Daarge laten of de geallieerden een onpartijdige rechtbank kunnen samenstellen met ge tuige van weerszijden is de heele vertoo ning toch een grappenmakerij. Eigenaar dig is wat Wolff over het geval ten beste geeft. «Wij hopen, dat de Nederlandsche trots zich niet zal buigen, dat het asylrecht beschermd, de gewezen keizer niet uitge leverd zal worden. De brieven aan den Tsaar toonen hoe in de geest van dezen man alles verward door elkaar joeg. Van het paradeveld,*waar de pas bedachte uni formen worden vertoond, en van de cos- tuumkamer, Wwaar zijn militaire theater garderobe bewaardwordt, dwaalt de blik van^ dezen monarch eigenzinnig en onrustig door de wereld. Deze keizer ziet zich zelf in een vergrootglas. Maat, nuances, on derscheid kent hij niet. Als hij den char- manten, begaafden heer Von Chelius naar Nicolaas zendt, schrijft hij in een tot nu niet gepubliceerden briefChelius speelt zoo goed als Rubinstein of 1'Albert of een andere groote kunstenaar piano. Hy zelf is de «admiraal van den Atlantischen Oce aan®, die|«steeds^op wacht is«. Voorts wijst Wolff erop hoe de keizer telkens met zichzelf in tegenspraak kwam en ten slotte dan ook bij geen zijner «ne ven® meer vertrouwen genoot. «Dezelfde keizer, die in 1904 en 1905 den tsaar opwekt een bondgenootschap te sluiten tegen Engeland, vertelt een paar jaar later aan de «Daily Telegraph®, da tjjdens den Boerenoorlog Frankrijk en Rus land hem gevraagd hadden zich bij hen aan te sluiten tegen Engeland, en dat hi niet alleen dit voorstel heeft afgewezen doch ook den koning van Engeland in een geheim telegram er van in kennis had ge steld, dat Frankrijk en Rusland het plan hadden gehad Engeland ten val te bren gen. Hij zond afwisselend nu het eene, dan het andere hof dergelijke vertrouwelijke berichten, trachtte steeds ten koste van anderen in een goed blaadje te komen en verbaasde zich erover, dat geen van deze neven en vrienden, die elkaar natuur lijk deze geheime brieven zonden, hem meer geloofde. En wil de Entente hem nu dagen voor een gerechtshof? Waartoe Alleen het Duitsche volk heeft reden hem te veroordeelen. En dit volk is tevreden met het reeds gevelde vonnis.® Ten slotte zegt WolffWilhelm 1 speelde, verleid door de onregelmatige licht bewogendheid van zijn geest en door het geloof aan zijn heerschersroeping tegelij voor den koninklijken maker van het anti maechiaveliisme en voor Macchiavelli zelf. Van beiden stond hij ver af. Hij was on getwijfeld, sterker dan menig andere, voor den vrede, hoewel hij de grondslagen voor den vrede ondermijnde. Een, ondanks niet te loochenen bekwaamheden, volstrekt on politieke dilettant, wien het aan evenwicht ontbrak en die zijn briefschrijverij voor staatkunde hield. «Wij arme heerschers hebben blijkbaar geen recht om als andere eenvoudige stervelingen onze rustdagen te hebben,® staat in een van de nog niet openbaar gemaakte brieven, die hij tijdens de mislukte tegenrevolutie schreef uit het lieftallige Korfoe. Hij klaagt over dezen sultansopstand, die hem het genot van de «zoete geuren® onder den blauwen hemel vergalt. Een rechtsgeding, en nog wel in vijandelijke streken, over hem te houden zou een onzinnig, dwaas en onwettig gedoe zijn. Men gunne hem thans zijn rustdag 1® huid, barsten, kloven en springende lippen, winterhanden en wintervoeten schepen van te zamen 2.994.247 ton in aanbouw. In denzelfden tijd waren 143 schepen van» te zamen 251.480 ton in aanbouw in de Britsche Dominions. Te genover dit totaal van 3.245.227 ton ko men de Vereenigde Staten met 647 sche ien van te zamen 2.966.945 ton. Op de werven van de andere landen worden te zamen 1,649.119 ton gebouwd. Nederland gaat hierbij voorop met 328.338 ton. In jroot-Brittanië werden in 1919 1.014.000 ton meer gebouwd dan in 1918. (N. T, A. draadloos). De lemertUd in België. «Le Peuple® verneemt, dat in België de zomertyd op 1 Februari zal ingaan. o De nood in Oeitenrtyk. In den loop dezer maand zijn nog min stens 6 extra treinen met Oostenrijksche kinderen uit Weenen te verwachten. Als vermoedelijke data van aankomst in Holland wordt 13, 19, 21, 26, 28 en 30 Januari genoemd. Een dier treinen zal speciaal kinderen van dootoren en artsen in Nederland aan brengen, die ook in doktersfamilies hier te lande zullen worden ondergebracht. De ramp van de Afrique. In aansluiting aan het bericht dat de mailboot «Afrique® van de compagnie des Chargeurs Réunis, vergaan is, deelen wij mede, dat het schip op een klip stootte bij het plateau de Rochebenne, 50 mijlen van la Roebelle. Het had 465 passagiers aan boord, van wie er tot nu slechts 26 gered zijn. Watermood in Henegouwen (België). In de streek van Charleroi zyn de meeste fabrieken overstroomd. De menschen lyden honger, doordat er geen levensmid delen kunnen worden aangevoerd. Te Marchenne-au-Pont is een hoogoven over stroomd. By een ontploffing, die daarvan het gevolg was, werden 6 arbeiders ge dood en verscheidene gekwetst. Charleroi staat voor een deel onder en nog was het water. De meeste fabrieken liggen stil. Stakingen ln België. Het personeel der openbare werken in Limburg en Oost-Vlaanderen is eveneens tot staking overgegaan. De staking der postbeambten heeft zich over verschillende provincies uitgebreid. Ook het personee der Banque Nationale en van een groote levensverzekering-maatschappy is in staking gegaan. De stakiugeu op de Duitsche spoorwegen en in de mijnen. In het Rijnsch-Westfaalsche industrie gebied duurt de staking voort. Over enkele dagen zal er geen enkele fabriek meer kunnen werken. De mijnwerkersstaking in het district Hamborn breidt zich steeds uit. Het raadhuis te Hamborn en alle winkels in de hoofdstraat zijn bestormd en uitge plunderd. Militairen zijn gerequireerd om de orde te handhaven. dichtingswerk meehelpen. Een vrachtauto van de firma Zwanenberg brengt hen Woensdagmorgen naar Grave. Men meldt uit Zevenaar Uit Duitschland komen onrustbarende berichten over hernieuwde was der rivieren, beulen seint weder onophoudelijk was en zooals wij verwacht hadden, is zulks reeds goed merkbaar te Zevenaar en omgeving, waar de naar hooggelegen boerderijen lei dende wegen al blank staan. By Liboth het weer treurig gesteld. De verbin ding met Spijk loopt gevaar. Arbeiders uit Zevenaar werkzaam op de scheepswerf te Tolkamer, zijn weder teruggekeerd, omdat zij niet verder konden dan Elten, alwaar de weg naar Lobith niet meer begaanbaar )leek. Het water is door den storm erg woest en voorspelt een herhaald onheil. Ook de verbinding ZevenaarPannerden wordt moeilijker. Gebruikt BUITENLAND. '■Werelil'i icheepsbeuw.' Engeland komt opnieuw vooraan te staan by den bouw van schepen. Volgens Lloyds register waren er in het laatste kwartaal van 1919 in het Vereenigd Koninkrijk 757 in de ledematen, gebruik hiertegen Sanaperin-tabletten Koker 60 ct. bij Drogisten. BINNENLAND HOOG WATER. Uit Arnhem De Rijn is weer sterk ge wassen en in de Betuwe, waar men pas tot verademing kwam, dreigt een herha ling van de pas doorstane hoogwater-ellende De peilschaal aan de schipbrug teekende 11.39 -f- N.A.P. was 33 c.M. Uit Roermond De laatste 12 uren is de Maas onrustbarend gewassen. Sommige stadsgedeelten staat reeds onder water De bewoners van de gehuchten de Weert en Hatenboer zijn meestal gevlucht. Men meldt uit Oss Met man en macht wil men beproeven de Beersche overlaat op de toegestane hoogte te brengen en den opgeworpen dam zoo hecht en sterk te maken, dat hij in staat is het thans weer stijgende water te keeren. Men vertelt hier, dat reeds 50 man zyn geworven. Morgenvroeg gaan van Oss een vyftigtal vrijwilligers aan het Noedvreningen ingewaaid. Te Hoogeveen zijn tijdens den storm noodwoningen ingewaaid. o Veriwolgen rau de Zee. Men meldt uit Texel, 13 Jan. Sinds gisteren is van den Zeedijk van 't Horntje, aan den buitenkant, weer een strook grond, over de lengte van 50 Meter in zee verdwenen. Men vreest 't ergste voor den dyk. —o Waal en JBerwede. Men meldt uit Gorinchem, 14 Jan. Verheugde men zich in deze streek, da het water op hoofdrivieren geregeld ver minderde, die blijdschap was van korten duur. Zeer snel stijgt nu het water weer op de Waal en Merwede. In het laatste etmaal is de stand 25 c.M. hooger gewor den. De stand der rijkspeilschaal bedraag thans 3 02 M. -f- N. A. P. Volgens berekening naar den waterstanc te Keulen en den was van den Boven-Rijn zal het water op de Waal en Merwede zonder eenige stijging meer van den Boven Ryn aanmerkelijk hooger worden dan by den vorigen hoogen waterstand. Men ziet met zorg deze toestand tege moet. De Haasstand te Maastricht eren als 1880. De Maas blijft wassen. De stand is nu 46.63 boven N. A. P. Het water staat in de machinekamer der waterleiding. Maas tricht is zonder drinkwater, De stand even hoog als in 1880. Luik seinde dat het water 2 c.M. per uur steeg. Vlieger doodgevallen. Donderdagmorgen tien uur is van een hoogte van 300 Meter de marine vlieger sergant-konstabel Lems te Nieuw-Die gevallen hij was onmiddellijk dood. He toestel is totaal vernield. o Witing onder de militairen. Ook te Gorinchem heerscht onder de manschappen van het garnizoen groote on tevredenheid. Men eischt dat het tarie der spoorwegen voor het vervoer van mili tairen beneden den rang van onderofficier met 50 pet. verlaagd wordt. Voorts ver hooging van soldij, dooordat het tractement van een soldaat slechts 25 cent per dag bedraagt, dan nog verlangt men vrijdom van briefport. De manschappen van de verschillende wapens hebben een comité benoemd. Men zal nu in eene algemeene vergadering, die in een zaal van een koffiehuis zal gehouden worden, beraadslagen, wat men aanvankely zonder dienstweigering in 't werk zal stellen om deze eischen te verkrijgen. o Slachtvee vaer België. De Brusselsche redacteur van de «Msb. meldt Naar wy vernemen, heeft het ministerie van bevoorrading besloten, voorloopig geen slachtvee in Nederland te koopen. He ministerie heeft 30 A 40.000 stuks slacht vee in Canada en Amerika aangekocht. De Rotterdamsehe yelling. Op de heden in ons Veilingslokaal. Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.10—f 17.10 idem (klein) - 8.50f 9.05 Eendeieren -14.05 Aanvoer 49000 stuks. Pokken. Te Arnhem doen zich eenige gevallen van pokken voor, waaronder enkele zeer ernstige. B. en W. van Arnhem hebben een aansporing tot de burgerij gericht, om zich te latsn inenten. o De eerite, In Friesland zyn de eerste processen- verbaal wegens het niet voldoen aan de bepalingen der Invaliditeitswet opgemaakt. Revaariyk goedje. Men meldt aan de «Msb.® uit St. Jacobi Parochie Eenigen tijd geleden werden door eenige ongens een aantal buisvormige stukken koper aan het strand gevonden. Deze werden bijeengehouden door een ketting waaraan een pijpje was bevestigd. Dit koper werd verkocht aan iemand in Fra- neker. Toen de vader van een der jon gens met een naald in het pijpje stak sprong het uiteen en rukte hem drie vin gers van de rechterhand terwijl twee zij ner kinderen licht gewond werden. o De storm. In de kweekerijen te Aalsmeer heeft de storm voor duizenden guldens schade aangericht. Er is bijna geen tuin waar geen glas is stuk geslagen. Onder meer heeft een windhoos bij een drietal rozen- kweekers in het Oosteinde een complex kassen van meer dan 1500 M3. glas totaa verbryzeld. Vooral in het oostelijk dee van de gemeente, waar men meer speciaa de groote rozenkweekers vindt, is de schade aanzienlijk. Tydens de godsdienstoefening in de Herv Kerk te Zevenhoven woei het kruis van de torenspits, viel door het dak, maar blee aan het plafond hangen. De dienst werd gestaakt. Coltyu bedankt. Men meldt uit den Haag Wij vernemen, dat de heer Colijn uit hoofde van persoonlijke omstandigheden voor de portefeuille van een in te stellen departement van Landsverdediging heeft bedankt. Gele gelaatskleur, puisten en uitslag veroorzaakt door tragen stoelgang worden verdreven door MIJNHARDT'S Laseei-tabletten Per doos 50 ct. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Naar wij vernemen, is de «Heusdensche Harmonie® voornemens in de loop der volgende maand een uitvoering te geven. Er staat dus voor H.H. honoraire leden en verdere belangstellenden een ge zellig avondje te wachten. De heer H. Kerkhofs alhier is be noemd tot volontair ter secretarie te Veen. Heden werd met goed gevolg examen afgelegd te 's-Bosch voor Karitoorbedier.de ter Post- en Telegraafkantoor door: mej. Nell v. d. Berg te Heusden, Marie Luij- ben te Herpt, den heer H. Kanters te Bern en den heer v. Beek te Heusden. Nieuwe Overzeesche Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons A zeer geurig en licht in onzen B in onzen A.B. rook- en pruimtabak in onzen No. 3 in j onzen Roode Schrap in onzen Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let well Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsche pijpen, sierlykor, deugde- ijker en veel lager in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wyksche poort N 4, HEUSDEN. 41 17 15 14 19 17 Werkendam. Dinsdagavond gaf alhier in de Nutszaal de Chr. Gemengde Zang- vereenigidg «Soli Deo Gloria® haar jaar- ijksche uitvoering, onder leiding van den WelEerw. Heer Ds. H. Bogers uit Tuil. De prachtige liederen en de aardige Tooneelstukjes vielen zeer in den smaak van iet publiek, vooral werden we verrast door de apotheose uit het bedrijf «Vrede op aarde.® We hopen dat de vereeniging nog vele jaren moge bestaan. Almkerk. Zondag 25 Jan. herdenkt dr. C. J. Montijn, pred. bij de Herv. Gem. alhier, den dag, waarop hij 40 jjaar geleden zijn herderlijk ambt aanvaardde. Het zal den geachten leeraar op dien dag zeker niet ontbreken aan blijken van belangstelling. Besoyen. Dezer dagen werd alhier gearresteerd zekere .1. de J., verdacht van te hebben gepleegd den moord op de J. te Dongen. Capelle. Mej. M. G. Dekker, onder wijzeres alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. M.U.L.O.school te Breda. Door Heeren Kerkvoogden der Ned, Herv. gemeente aan den Loonschendijk is besloten het traktement van den predikant met f 300.te verhoogen. Vanwege den hoogen waterstand in den Binnenpolder zijn de bewoners van de Zandschel en Dreef genoodzaakt hun ver blijf op den zolder hunner woning te hou den. Verschillende landerijen en groote gedeelten der tuinderijen staan blank. Sedert menschenheugenis is het water niet zoo hoog geweest. 's-Gravenmoer. Nu de storm is gaan liggen, komt er ook verademing met het water. Alhoewel buiten- en binnenpoiders blank staan, komt er buiten flink val. Op den Klinkerweg aan de Vaart moesten kaden worden gezet, terwijl de dijk tus- schen onze Vaart en Dongensche Vaart hier en daar moest worden versterkt en bewaakt, teneinde grootere onheilen te voorkomen. 's Hertogenbosch. Op Woensdag 21 Januari a.s. zal in het hótel «Noord-Brabant® alhier een vergadering worden gehouden door de Noord-Brabantsche Bond van Vee handelaren, ter bespreking van de stichting der N. V. Veehandelsbank. Herpt. De Harmonie «De Eendracht® hoopt a.s. Zondag een groote uitvoering te geven. Het mannenkwartet «Kunst en Vriendschap® en den humorist Stokwieler uit Waalwijk, zullen daarbij hunne mede werking verleenen. Het programma, dat rijk voorzien is van muzieknummers en comische voordrachten, belooft een genot- vollea avond. De meermalen bekroonde humo rist W. Kuisch alhier, behaalde j.l. Zondag- te Tilburg bij een comische wedstrijd den 3en prijs bij de eerste-prijswinners der verschillende afdeelingen, met twee zelf gekozen nummers, n.l. «Na het nachtvuifje® en «Het gaat zoo maar niet den eersten keer.« Door het Polderbestuur wordt hier een premie van 5 ct betaald voor musschen die dood of levend gevangen worden. Er wordt druk jacht op gemaakt, vooral door de schooljeugd. Kerkdriel Zaterdag 1.1. werden de drie melkkoeien van den landbouwer P. plotseling ernstig ongesteldde terstond ontboden veearts, dacht de oorzaak daarvan in het juist aangekochte meelvoedër te moeten zoeken, waarom dit voeder dan ook ter onderzoek naar het Rijkslandbouw proefstation te Wageningen is opgezonden één der koeien is reeds gestorven. Oudendijk. Tijdens den hevigen storm van Zondag woei de achtermuur, aan de schuur van de gebr. B, tegen den grond. Een hondenkar die achter de schuur stond, raakte onder de vallende massa, en werd geheel in elkaar gedrukt. Ook werden op verschillende plaatsen boomen ontwor teld, dakpannen afgerukt, terwijl ook de rietendaken de kracht van den storm niet konden weerstaan. Raamsdonksveer, 13 Jan. Gister hield de A. R. Kiesvereeniging een open bare vergadering, waarin als spreker optrad de HoogEdelgestr. Heer J. Schouten uit Rotterdam, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp «HetKiesrecht en de vrouw®. Te ruim zeven uur opende de Voorzitter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2