voor het Land van Heusien an Aliena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ho. 3950. Zaterdag 24 Januari. Hoe nierkwalen te voorkomen BEHOORENDE BIJ HET Nu de ernst van nierkwalen voor den bedachtzamen lezer duidelijk is geworden, valt te hopen, dat de middelen tot voor koming algemeen zullen worden toegepast. Want hoe moeilijk het ook valt nierkwalen te genezen, zij kunnen gemakkelijk voor komen worden. De natuurwetten matigheid, opge wektheid en voldoende lichaamsbeweging die ertoe dienen om het lichaam in orde te houden, zyn ook de voornaamste regels om nieruitputting te voorkomen. Zware maaltijden, laat naar bed gaan, overdadige prikkels, overwerking, zorgen, eenzaamheid, luiheid en vadsigheid, zijn alle urinezuur vormende gewoonten. Zij vergiftigen het bloed, tasten de nieren aan en veroorzaken pijnlijke verschijnselen als stijve, ontstoken en rheumatische gewrich ten, rugpijn, spit, nier-waterzucht, ischias, niergruis of -steen, en blaasontsteking. Als gij reeds een nierkwaal hebt, laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u dan helpen om gezond te worden, en past daarna op voor herhaling. Foster's Pillen kunnen nog behulpzaam zyn. Zij verbeteren en voorko men derhalvebijtijds genomen, nierzwakte. Foster's Pillen geven verzachting aan de urinewegen, regelen de blaas en versterken de nieren. Zij dienen tot niets anders en zijn geen alles genezend middel. Zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Foster's Pillen doen slechts één ding, maar doen dit goed. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voor komt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. Vervolg Raadsverslag Veen. Het lid v. d. Pol vraagt hoe of het met de Grondwerkersbond zit, en wat dat voor een lichaam is. Dit lid heeft hooren zeg gen, dat het Rijk subisdie geeft en de gemeente er de rest moet bijleggen. Voorzitter. Voor aangesloten gemeenten draagt het rijk twee derde en de gemeente een derde der kosten. v. d. Pol. Bij welken bond moet de gemeente zich dan aansluiten. Voorzitter. De gemeente had zich daar toe tot het rijk moeten wenden, doch daarvoor is het nu te laat. In Veen had niemand zich een dergelijken bond gedacht, vandaar dat niet de noodige aandacht is gewijd aan de vroegere circulaire hierom trent. De Secretaris zegt, dat hij zich nog niet voldoende op de hoogte heeft gesteld om trent de werking van den bond en de Raad dus de noodige inlichtingen niet kan ver strekken. Hij zal de brochures en circu laires die hierover zijn ingekomen, bestu- deereri, en de Raad daarna alle verlangde inlichtingen verstrekken. Hij zou, nu de volontair ter secretarie Stap, morgen gaat vertrekken, het bedrag vastgesteld willen zien, voor een nieuw te benoemen Secretaris voor de Arbeidsbemiddeling en de Werke loosheidverzekering en den Ambtenaar be last met de Distributie. B. en W. kunnen dan den nieuw te benoemen volontair, waarvoor zich reeds iemand heeft aange meld, een salaris toekennen. Het werk voor de distributie loopt wel op een einde, doch altijd blijft, vooral met het oog op de broodkaarten, eenig werk over en is het volgens zijne meening onbillijk, dat dit werk voor niemendal verricht zou moeten worden. De Raad behoort ook de functie in te trekken van controleur voor de dis tributie, waarvoor f75.per jaar wordt betaald, evenals de functie van den amb tenaar belast met de distributie, omdat zoolang hieraan niet voldaan is, de ont vanger de vastgestelde salarissen moet uitbetalen. Den Dekker. Ik geloof dat er terdege aan gedacht zal moeten worden, vooral met 't oog op den arbeid voor de Werkeloosheid verzekering en de Arbeidsbemiddeling, om voor deze betrekkingen een geschikt de- gelyk persoon te nemen, die berekend is voor zijn taak. Ik geloof dat de gemeente voor de werkloozen van den Grondwerkers- bond een heel bedrag zal moeten bijpassen. v. d. Pol. Volgens mijne meening zijn er verschillende leden van dezen bond, die niet voor ondersteuning in aanmerking ko men. Den Dekker. Zij moeten om in aan merking te komen minstens 7 maanden bij anderen in loondienst zyn geweest. v. d. Pol. Daar zijn er bij, die nog geen maand in loondienst zijn geweest en nu toch geld trekken. Daar de gemeente dit mee moet betalen heeft zy toch recht om te controleeren. Den Dekker. Daarom is het juist noodig dat wij een geschikt persoon hebben als secretaris, en zou ik deze functie op willen dragen aan den gemeente-secretaris, die er zeker voor berekend is. Timmermans. Er dient ook geregeld onderzocht te worden of voor de werkeloo- zen geen werk te vinden is in een andere plaats. Ik heb gelezen, dat werklooze wevers naar een bietenfabriek werden ge zonden om daar werk te verrichten. den Dekker.. Op 't oogenblik komen in Limburg werkkrachten tekort, misschien is voor de werkloozen hier, iets in deze richting te doen. Timmermans. Ik misgun de menschen die er recht op hebben hun geld niet, doch ik heb hooren beweren, dat er werkloozen zijn, die zeggen, ik hoop dat ze bij mij maar niet met werk aankomen, en weer anderen die zeggen, als ze mij halen be derf ik alles, dan zullen ze den tweeden keer niet om mij komen. den Dekker. Daarom dienen we hier op de secretarie een flink persoon te heb ben, die controle uitoefent. Secretaris. Dus u wilt ons de kastanjes uit het vuur laten halen en de verbittering op den hals schuiven, die er uit voortvloeit. v. d. Pol. De verbittering is er toch reeds. Secretaris. Er zal toch- in ieder geval overgegaan moeten worden tot benoeming van een tijdelijk volontair ter secretarie. Den Dekker. Ik ben altijd tegen be noeming van <een tijdelijk ambtenaer. Amb tenaren worden op een rare manier ge kweekt. Komen de jongens van school, dan komen de ouders vragen of er als 't u blieft geen plaats is op de secretarie, ze behoeven niets te verdienen. Zyn ze er ech ter goed en wel, dan sluiten zij ziah aan bij een bond, en dan moeten* zij ook wat verdienen. Daarom moeten wij goed uit kijken, want is het salaris eenmaal toege kend, dan gaat het moeilijk om het terug te nemen. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten, de functie van controleur der distributie met ingang van 1 Februari op te heffen, evendis de functie van ambtenaar voor de distributie. De secretaris voor de Arbeidsbemiddeling wordt ontslag verleend met ingang van 15 Januari. Besloten wordt verder het salaris van den secretaris voor de Arbeidsbemiddeling vast te stellen op f50.-— voor den secr. van de Werkloozenverzekering op f50. per jaar. En den te benoemen volontair ter secretaaie voor de werkzaamheden van de Distributie f150.per jaar toe te kennen. De vergoeding voor de administratie dei- Distributie, te verrichten door den gemeen tesecretaris wordt vastgesteld op f 3. per week. De secretaris doet nog mededeeling van een schrijven van Mr. Mendels uit Amster dam, in rechten optredende voor Mej. v. Kraane, onderwijzeres alhier, waarin wordt aangedrongen op uitbetaling van de ach terstallige 3 maanden salaris en de duur- tetoeslag, totaal f575.—. Indien aan dit schryven geen gevolg wordt gegeven, zal overgegaan worden om langs rechterlijken weg het bedrag uitbetaald te krijgen. De Secretaris zegt hieraan geen gevolg te kunnen geven, om de eenvoudige reden, dat er geen geld is. Hij heeft Mej. van Kraane steeds zooveel mogelijk geholpen, de andere onderwijzers zijn 6 maanden ten achter met' hun salaris. De gemeente moet dit geld, dat zij van het Rijk terug krijgt, voorschieten. De Minister had be loofd het reeds in November te zullen afrekenen, doch nu is het half Januari en nu is het er nog niet. In de Tweede Kamer is de Minister er reeds op gewe zen. Het is dus zeer goed mogelijk dat binnen enkele dagen door het Rijk het benoodigde bedrag wordt verstrekt, doch zekerheid daaromtrent bestaat niet, het kan ook evengoed nog weken aanloopen. Den Dekker. De gemeente heeft toch schuld genoeg, dan zullen wij het geld moeten leenen. Voorzitter. Wij zouden dan een kas- geldleening moeten aangaan, doch waar moeten wij leenen. De banken willen geen geld meer aan de gemeentebesturen ver strekken. Timmermans. Ik zou Mr. Mendels er op willen wijzen, dat hij moet aankloppen bij het Rijk. De Voorzitter zegt dat Mr. Mendels in dezen geest bericht zal worden en dat de Secretaris met Mej. v. Kraane zal spreken, of deze hare opdracht aan Mr. Mendels wil intrekken. De Secretaris zegt verder nog, dat, in dien de gemeente niet een belangrijk be drag uit de oorlogswinstbelasting krijgt uitgekeerd, het met de financiën voor den dienst 1920, toch spaak loopt. Aangezien niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op Donderdag 15 Ja nuari 1920, des namiddags om half drie uur. Aanwezig alle leden. Aan de orde 1°. Een brief van Heeren Gedeputeerde Staten houdende bericht van vergadering der beslissing over de gemeentebegrooting, wordt voor kennisgeving aangenomen. 2°. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om de jaarwedde van den veldwachter met ingang van 1 Januari 1920 met f 200 te verhoogen en alzoo te brengen op f 700. De heer Nieuwkoop vraagt of het den veldwachter nog is toegestaan door het verrichten van loonarbeid zyn inkomsten te verhoogen. De Voorzitter zegt dat aan den veld wachter bij zijn benoeming is vergund tot 1 Mei 1920 loonarbeid te verrichten. Deze vrijheid werd verleend om hem in de ge legenheid te stellen in dien tijd een per ceel land te huren waarop hij gelegenheid zou hebben om in zijn vrijen tijd door het verrichten van werk in zyn onderhoud te voorzien. De heer Van Gammeren zegt dat moei lijk aan land te komen zal zijn en vraagt of de veldwachter nog moet storten voor pensioen. De Voorzitter zegt dat pensioenstorting van den veldwachter evenals van de andere ambtenaren der gemeente 8°/0 van zyn jaarwedde bedraagt. Het voorstel werd daarop in stemming gebracht en met algemeene stemmen aan genomen. 3°. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den secretaris voor de administratie der broodvoorziening een belooning toe te kennen van f 50 per jaar. De Voorzitter zegt aan deze administratie zijn zeer veel werkzaamheden verbonden. Spreker noemt o. a. telling en uitreiking van broodkaarten, in oritvangstneming en contróte der opplakbladen, bestelling van meel en bloem, in ontvangstneming van geld van den bakker en betaling van meel enz. De heer Van Gammeren vraagt of de bakkers ook belooDing genieten voor het plakken der bons enz. De Voorzitter antwoord ontkennend en zegt dat dit werk bij hun bedrijf behoort. De heer Van Gammeren vraagt of deze belooning uit de gemeentekas moet komen, en of zij nog zal worden betaald over den geheelen duur der goedkoopbroodvoorziening. De Voorzitter zegt dat de gemeente dit zal hebben te betalen, doch dat deze ver goeding natuurlijk niet zal worden verleend voor den tijd dat het levensmiddelenbedrijf heeft bestaan. Deze administratie behoorde toen tot de werkzaamheden van dat bedrijf. De heer Nieuwkoop vraagt of het de bedoeling is dat de belooning ingaat twee maanden na de opheffing van dat bedrijf omdat de secretaris nog twee maanden na die opheffing zijn jaarwedde als admini strateur heeft genoten. De heer Nieuwkoop zegt dat naar zijne meening de belooning slechts zeer matig is en meent, dat iemand die geheel buiten de administratie der gemeente staat, het werk hiervoor wel niet zou willen doen. Nu het echter aan den secretaris is op gedragen kan spreker zich met het voor gestelde vereenigen. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. deze meening waren toegedaan. Dit college, d. w. z. twee der leden van dit college, een der wethouders heeft zich, aangezien zijn broer hierbij was betrokken, van be spreking omtrent deze zaak onthouden, meenden dat eenige belooning voor deze zeer uitgebreide werkzaamheden billijk moet worden geacht. Het is dan ook meer uit blijk van waardeering dan als een voldoende belooning voor de te verrichten diensten te beschouwen. Spreker wil ook nog mede- deelen, dat door den secretaris niet om belooning is gevraagd. Het voorstel wordt daarop met alge meene stemmen aangenomen. De vergadering gaat daarna over in comité generaal, voor de behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in Hoof- delyken Omslag. Nadat weer tot openbare vergadering is overgegaan, vraagt de hear Van Gammeren of het Dagelijksch Bestuur nog iets heeft vernomen omtrent de oprichting van het telefoonkantoor. De Voorzitter zegt dat uit een mede deeling van bevoegde zijde is gebleken dat de totstandkoming van het telefoonkantoor niet zal achterwege blijven omdat de ge meente geen cel heeft gebouwd. De heer Van Gammeren vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen dat een deputatie uit dit college in Den Haag de tot standkoming van het kantoor ging be pleiten. De Voorzitter verwacht niet veel heil van een dergelijk bezoek en wijst op de zeer slechte reisgelegenheden. De heer Van Campen vraagt voor wie de kosten der cel nu zullen komen. De Voorzitter zegt dat deze voor Rijks rekening zijn. De heer Van Campen zegt dat hy dan groot gelijk heeft gehad, toen hij meende dat de gemeente ze beter niet voor haar rekening kon plaatsen. De heer Nieuwkoop vraagt of er een officieele toezegging is dat het telefoon kantoor zal worden opgericht. De Voorzitter zegt dat deze toezegging nog ontbreekt. De heer Van Gammeren betoogd de wenschelijkheid om aan de huurders van gemeentegronden toestemming te verleenen om dit jaar, het laatste der 7 huurjaren, suikerbieten daarop te verbouwen, omdat in de voorwaarden dit is verboden. De Voorzitter zegt dat men als deze ver gunning werd verleend onbillijk zou han delen tegenover de menschen die indertijd niet gehuurd hebben en eenige guldens minder boden. Deze questie is ook reeds iu de vergadering van B. en W. besproken. De heer Van Gammeren meent dat dit wel zal losloopen. Als de huurders meer kunnen verdienen door bieten te verbouwen dan komen deze hoogere opbrengsten aan inwoners der gemeente ten goede. De Voorzitter zegt dat het gemeente bestuur anders tegenover de huurders staat dan een particulier landeigenaar. Het gemeentebestuur heeft ook een zede lijken plicht tegenover de gemeente te ver vullen eu deze bestaat o.a. hierin dat aan de opgelegde voorwaarden de hand wordt gehouden als niet dringende reden zulks ongewenscht doen blijven. De heer Van Gammeren acht het beter dat het laatste huurjaar bieten worden ver bouwd, het land wordt dan beter schoon- gehouden. De heer Vos vindt dat de huurders ge noeg hebben gepeed, in de vorige huur jaren. Het land kan beter worden schoon- gehouden dan bij graanbouw, maar de nieuwe huurders kunnen er dan ook na andere gewassen eenige maanden vroeger op. Spreker gelooft dat het daarom tegen het belang der gemeente zou zijn als ver gunning tot het teelen van bieten werd gegeven. Bij nieuwe verhuring zou het land zeker minder opbrengen als nu bieten werden gerooid. De Voorzitter zegt dat de uitvoering van het raadsbesluit tot verhuring in han den is van B. en W. en dat dit college be sluit geen ontheffing der bedoelde voor waarden te geven. Daarna wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN op Dinsdag 20 Januari, nam. 3 uur. Tegenwoordig zijn de beide wethouders en de leden W. J. G. Branderhorst, L. P. Branderhorst, J. v. d. Heuvel en J. J. Brouwers. Afwezig het lid P. A. Boll. Precies 3 uur opent de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze en leest daarna de notulen van de vergadering van den 28en November j.l. Op de vraag van den Voorzitter of iemand op of aanmerkingen heeft omtrent deze notulen, zegt het lid v. d. Heuvel, dat hierin niet is opgenomen de bepaling, dat op het verkochte stukje gemeentegrond aan den metselaar Kramer, binnen twee jaar een woning moet worden gebouwd, zooals toch door den Raad is bepaald. De Voorzitter zegt. dat deze bepaling reeds in een vroegere vergadering is ge maakt en dus ook in de notulen van die vorgadering is opgenomen en dat bij de uitreiking van het Raadsbesluit aan ge noemden Kramer met deze bepaling na tuurlijk ook rekening zal worden gehouden. Ingekomen stukken a. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 17 Januari, waaruit blijkt, dat is ontvangen f 34938,29 en uit gegeven f 32435.79, zoodat zich in kas bevond f 2502.50. De Voorzitter deelt hierby mede dat aan Hoofd. Omslag op dien datum was ontvangen f 4000, zoodat hierop nog blijft te vorderen f 6000. b. Een schrijven van Ged. Staten, waarin dit College mededeelt, dat op de ingezonden begrooting posten voorkomen, waartegen bedenkingen bestaan en zij dus de begroo ting alsnog niet kunnen goedkeuren. Het Gemeentebestuur wordt echter gemachtigd de ontvangsten te doen als in de begroo ting vermeld, en de uitgaven tot de helft als bij de begrooting geraamd. De onder a en b genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is Benoeuyng van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Op de voordracht van een lid van het armbestuur te Eethen komen voor de heerenG. Uijt- hoven (aftredend) en J. Uythoven. Het aftredend lid wordt met algemeene stem men herkozen. Op de voordracht voor Genderen zijn vermeld de heeren J. van Gorkom (aftredend) en S. van Gorkom. Ook hier wordt het aftredend lid met al gemeene stemmen herkozen. De bezwaren van Ged. Staten tegen de vastgestelde huurwaarde der onderwijzers woningen komen in behandeling. Ged. Staten vermeenen dat de huur waarde van f250.voor de onderwij zerswoningen te Eethen en Genderen be hoorlijk is doch dat deze voor de woning te Heesbeen niet höoger mag zijn dan f 200.—. De Voorzitter zegt, dat dezen brief vreemd aandoet, want dat het een ieder die met den toestand op de hoogte is, billijk zal voorkomen, om de woningen te Eethen, Genderen en Heesbeen op dezelfde huurwaarde te schatten. Dat de woning te Heesbeen zeker niet minder is dan die te Eethen, welke te groot, en dan die te Genderen, welke te klein is. Dat hij het wel niet met zekerheid kan zeggen, doch dat het hem voorkomt dat de tuin te Heesbeen zeker zoo groot is als die te Genderen. Hoe Ged. Staten dus kunnen adviseeren om de huurwaarde te bepalen op f200.welk advies bovendien nog gesteund wordt door den District-schoolop ziener, is hem een raadsel. Het Dagel. Bestuur dat dit schrijven ook reeds heeft behandeld, zou den knoop door willen hakken, door de huurwaarde, niet zooals nu is geschied, op 10 pet. van het salaris te bepalen, doch daarvoor een vaste som uit te trekken van f 270.voor iedere woning. Men behoeft dan bij de verhooging van salaris of by een nieuwe benoeming niet bij te tellen of af te trekken. Dit voorstel, waarover niemand het woord verlangt, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Ingekomen zijn de volgende bezwaar schriften tegen hunne aanslagen in den Hoofd. Omslag, n.l. van G. W. Brander horst, E, v. d. Beek en C. J. Brander horst. De Voorzitter zegt reeds herhaalde malen aan den heer Directeur der Directe Be lastingen te Waalwijk te hebben verzocht om opgaaf van hunne aanslagen in de Rijksinkomstenbelasting en te hebben ge vraagd of de betrokkenen ook tegen hunne aanslagen hadden gereclameerd. De vorige week is door hem nogmaals geschrevenen medegedeeld dat het heden Raadsvergade ring zou zijn, zoodat met het oog daarop een spoedig antwoord gewenscht was. Tot heden is hierop echter geen bericht inge komen, weshalve hij voorstelt deze recla mes aan te houden tot eene volgende ver gadering en dit antwoord af te wachten. Dienovereenkomstig wordt besloten. Van v. d. Mooren aan den Genderschen dijk is een verzoek ingekomen om het stukje gemeentegrond tegenover zijn woning te koopen. De Voorzitter zegt, zoo de Raad daar tegen geen bezwaar heeft, dezelfde per sonen het stukje grond te zullen laten schat ten, die de vorige stukjes hebben geschat. Het lid G. J. W. Branderhorst zou liever niet verkoopen doch in bruikleen willen afstaan met een halfjaar opzegging. Het lid v. d. Heuvel zou geen van beiden willen. Het stukje land wordt door v. d. Mooren geregeld gebruikt en hij zou dit toe willen laten, totdat de gemeente het op een gegeven oogenblik voor andere doel einden noodig had. Met eenparige stemmen wordt hierop besloten op het verzoek afwijzend te be schikken. Aan de orde komt het voorstel tot het doen maken van een kast voor de secretarie. Het lid Brouwers vraagt gekscherend of dit een brandkast moet zijn, waarop de Voorzitter lachend opmerkt, dat men voor de financiën van de gemeente geen brand kast noodig heeft en men dezelve wel op tafel kan laten liggen. Op de Secretarie, die tegenwoordig overstelpt wordt met allerlei brieven en circulaires, is geen plaats meer om alles op te bergen. Wel zou van het oude archief wat verscheurd kunnen worden, doch indien dit eenigszins anders kan zou lumtSELi Jfictiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5