de Voorzitter daar liever niet toe overgaan. De timmerman heeft een begrooting gemaakt, hoewel de kosten niet geheel juist zijn op te geven daar met het oog op de verdeeling der verschillende vakken niet precies is op te geven hoeveel hout voor binnenwerk noodig is. Een kast van geheel eikenhout raamt hjj op f 180.—alleen de voorkant eiken op f165.terwijl een kast van vurenhout op f 145.zou komen te staan. B. en W. zouden een eikenhouten kast willen laten /naken, dan is men er ook in eens af, de anderen dienen geverfd te worden, wat ook veel kost. Dit college vraagt daarom een crediet van f 200. voor dit doel. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde crediet toegestaan. De Voorzitter zegt dat het Levensmid- delenbedrijf wel is opgeheven, doch dat hiervoor altijd nog al een en ander valt te verrichten. De broodkaarten moeten uitgereikt worden, de ingeleverde bonnen worden geteld en gecontroleerd enz., zoodat er altijd nog al wat werk overblijft. Dit werk is geen gewoon secretarie werk, der halve is het onbillijk dit voor niets te laten verrichten. B. en W. stellen daarom voor om aan Mej. v. Wijlen, die met deze werkzaamheden is belast, een belooning toe te kennen van f2.per week, zoolang de Distributie nog duurt. Ook dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat een cir culaire is ingekomen van de gemeente Smal- lingerland, waarin de Raad dezer gemeente verzoekt bij de Regeering te willen aan dringen, dat het Rijk 50 pet. zal bijdragen in de salarissen voor Burgemeester en Secretaris. De Voorzitter zou dit stuk voor kennis geving willen aannemen. De werkzaam heden die Burgemeester en Secretaris heb ben te verrichten, worden voor het grootste gedeelte voor het Rijk verricht. Dit is echter iets wat de Regeering in Den Haag evengoed weet als het gemeentebestuur, daarom zou het een bezwaar zijn bij de Regeering te vragen om 50 pet. van de salarissen voor hare rekening te nemen. Als men 50 pet. vraagt loopt men kans dat de Regeering ook niet meer zal geven. De Voorzitter meent, dat men de regeling van dit vraagstuk best aan de tegenwoor dige regeering kan overlaten, die ook in deze de billijkheid wel zal betrachten. Nadat de Raad het voorstel van den Voorzitter heeft aangenomen en niemanc meer het woord verlangt, sluit de Voor zitter met dankzegging de vergadering. Belangrijke uitvinding. De Marconi Company heeft een nieuwe en belangrijke uitvinding gedaan. Daar door worden schepen in staat gesteld el kaar op te bellen, evenals by de telefoon. Schepen, die in nood verkeeren, kunnen alarmseinen geven door middel van bellen aan andere schepen, die zich binnen het jereik der ethergolven bevinden. Het is niet noodig een marconist aan boord te hebben, die luistert. Door deze nieuwe vinding is het mogelijk, dat schepen varen met slechts één marconist aan boord in plaats van drie. De marconist, die zich aart boord bevindt, kan slapen met de bel naast zijn bed en schepen, die zich op een afstand van 300 mylen bevinden, kunnen hem wakker maken door hem op te bellen. Duitsehland. Botsingen te ianiarer. De Deutsche Allgemeine Zeitung* be richt uit Hannover, dat de onafhankelijken Zondag een vergadering hielden, die door de politie werd verboden, waarbij de straat werd afgezet. Toen eeriige der militairen van een lastauto afsprongen, ont plofte een handgranaat, waarby eenige beambten werden gedood en gewond. 's Middags had een vergadering der meerderheidssocialisten plaats, die door communisten en onafhankelijken gestoord werd. Spoorwegongeluk. Woensdagmorgen om 2 uur is nabij Schnedemühl een trein met ijlgoederen ont spoord. Op hetzelfde oogenblik passeerde een voortrein van een D-trein met het ge volg, dat een gedeelte van den passagiers- trein op den goederentrein liep en ver scheidene wagons werden verbrijzeld. Volgens een officieel bericht zijn 18 reizigers van den D-trein gedood en 20 gewond, w.o. 8 zwaar. o Hulp voor Weenen. De gemeenteraad van Keulen heeft een crediet van '1 millioen mark verleend voor het hongerende Weenen. Vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen. De vuurwerkfabriek te Aix-les-Bains, Frankrijk, is Zaterdagmorgen kort na de aankomst der werklieden in de lucht ge vlogen. Men hoorde drie ontploffingen kort na elkander. Tot ver in den omtrek vlogen de ruiten aan scherven. Drie ge bouwen stortten in en onder het puin lagen de arbeiders bedolven. Ook brak er brand uit. De bevolking der omgeving vluchtte in een paniek de naburige hoogten op. In de fabriek werkten ongeveer 200 ar beiders en arbeidsters, Zij maakten vuur werkstukken. Dadelijk snelden helpers toe, en men slaagde erin van onder het puin 8 dooden en 30 gewonden uit te halen. Men kon den brand beperken, waardoor andere ontploffingen vermeden werden. Vier gebouwen stonden in lichte laaie. De fa briek lag vol munitie, want tijdens den oorlog had men voor het leger gewerkt en de voorraad was nog niet weggehaald. Gevechteu tussehen Iereu. De bladen maken melding van een ernstig conflict, dat dezer dagen heeft plaats gegrepen te Dover tussehen twee Iersche regimenten en een Worcester-regiment. Het kwam tot een formeel gevecht, dat twee uur Jang geduurd heeft. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn en slechts met moeite slaagde de politie er ten slotte in, de vechtende te scheiden. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad. I)e terreur in Kuslaud. De regeering te Moskou, die dezer d-gen meldde, dat zij de terreur heeft afge schaft, deelt nu draadloos mee, dat zij voortaan de doodstraf niet meer zal toe passen. Voor hen, die reeds ter dood zijn verooordeeld, is de straf veranderd in dwangarbeid. Typhus-epidenie uit Rusland. De »Timus« verneemt uit Warschau Polen en geheel Europa worden bedreigd door een epidemie van de besmettelijke ziekten, welke zich van Rusland uit naar het Westen uitbreiden.- Iri geheel Oost- Galicië heerscht de typhus, die te Krakau reeds het karakter van een epidemie heeft aangenomen. De Roemeensche autoriteiten te Chocim aan de Dnjester, vlak bij de Galicische grens, hebben gevallen van pest geconsta teerd en de grens gesloten. Polen, die dezer dagen in hun land zijn teruggekeerd, deelen mee, dat ook in geheel sovjet- Rusland de typhus en andere besmettelijke ziekten heerschen. Volgens officieele bolsjewistische statis tieken zijn in bolsjewistisch Rusland van September 1918 tot Maart 1919 1.340.000 typhusgevallen'voorgekomen. In de laatste maanden van 1919 is het aantal met 50 pet. toegenomen. Ook het aantal pokken- gevallen is ontzaglijk groot. De typhus heeft tal van slachtoffers gemaakt in het Oekrajinische leger en in het leger van Denikin in de Oekrajine. Vele schrijven de uitbreiding in Gaücië toe aan het groots aantal deserteurs van Denikins leger. Euge'and aan den vooravond van een nieuwen oorlog 1 De meeste Londerische bladen houden zich bezig met de bedreiging van Indië door het bolsjewisme en de opstandsbewe ging, die zich in bijna alle Engelsche be langensferen doen gelden. De bladen wij zen in 't algemeen de regeering erop, om op o'-errompeiingen zooals in het jaar 1914 voorbereid te zijn. De ^Evening Standard* schrijft, dat met tamelijke zekerheid erop te rekenen is, dat Engeland binnen de eerste drie maan den voor een zeer moeilijken militairen toestand zal staan. Indien de bolsjewiken zich meester maken van de petroleumvel- den en bronnen in Bakoe, dan is hun oorlogvoeren voor langen tijd verzekerd en Engeland is van gewichtige grondstoffen voor scheepvaart en industrie afgesneden. De oproerige flahioeds. Reuter verneemt dat er Maandag be richten zijnjj ontvangen over een ernstig gevecht op de Indische grens, waarin de Britsche verliezen 380 man bedragen. De Derajat-colonne, die doorgedrongen is tot in het hart van de streek der Mahzoeds, is op een krachtig verzet gestuit. Er ontstond een ernstig gevecht dicht bij de Britsche kwartieren, waarin acht Engelsche officieren gedood, één vermist en zes ge wond werden, zes inlandsche officieren gedood en zes gewond, en 35 mindere inlanders gedood, 40 vermist ep 278 ge wond. Een Britsch vliegtuig is neerge schoten, maar de bestuurder en waarnemer zijn ontkomen. De Mahzoeds verloren ten minste 400 man, waarvan 130 dooden. De weerspannige hoofden der Mahzoeds hebben thans boodschappers gezonden waarin zy den Eugelschen verzoeken om hun opmarsch te staken, in welk geval zij de Britsche voorwaarden willen nakomen. BINNENLAND BUITENLAND De uitlevering vau den ex-Keiier. De politieke medewerker van de Sun day Times* schrijft, naar aan het »Hbld.« wordt gemeld, onder meer De geheele zaak stuit ten minste twee leden van het (Britsche) kabinet tegen de borst en hun toestemming is slechts ver kregen door de overweging, dat, met het oog op de aanstaande verkiezingen, de beloften der regeering moeten worden na gekomen door een betoon van actie, en dat de handeling onvermijdelijk onvrucht baar zal blijven. De »Daily Chronicle* verneemt uit een »hooge diplomatieke bron te Londen*, dat men het zeker acht, dat de Nederlandsche regeering, in antwoord op het verzoek om uitlevering van den gewezen Keizer, dit verzoek zal weigeren,op grond van het feit. dat volgens de wet personen wegens eenig misdrijf alleen kunnen uitgeleverd worden aan 't land van hun herkomst. In het geval van Wilhelm II is dat Duitsch- land, dat geen verzoek om zijn nitlevering heeft gedaan. Of Holland in deze houding zal volharden, moet men afwachten, ver volgt de ïDaily Chronicle*, maar er zul len ongetwijfeld onderhandelingen worden aangeknoopt om de moeilijkheid te regelen. Men acht het zeer goed mogelijk, dat, ten einde de mogelijkheid van gespannen betrekkingen tussehen de geallieerde re geeringen en Holland af te wenden, wat een slecht voorteeken zou zijn voor het in werking treden vau den volkenbond, een schikking getroffen zou kuunen wor den, waarbij de Keizer misschien in Holland geinterneerd zou worden, on der zoodanige voorwaarden als voor alle betrokken regeeringen aannemelijk zijn. In dit geval zou de tegenwoordige vrijheid van beweging van den Keizer steik beperkt worden. In welingelichte kringen, zegt de West minster Gazette*, blijft men overtuigd, dat de geallieerden verre van teleurgesteld zullen zijn, indien Nederland op grond van traditie en politieke gastvrijheid beleefd de uitlevering van den gewezen keizer wei gert. Men zou hem waarschijnlijk ergens moeten afzonderen en dat wordt reeds vol doende door zyn weinig glorierijke positie Engelsche verlieten ter zee. Uit een door de Engelsche admiraliteit gepubliceerde opgave, blijkt dat de oorlog de Engelsche koopvaardijvloot een groot verlies aan schepen en menschenlevens heeft berokkend. Tot aan den wapenstilstand ging aan scheepsruimte 7.759.090 ton verloren, voor de vrachtvaart. Daarvan werden door onderzeeërs tot zinken gebracht 2479 schepen, met een inhoud van 6.635.059 ton. Daarbij kwamen 14.287 zeeliedon om. Beschadigd werden 1885 schepen, me tende tezamen 8.007.967 ton, waarbij het verlies van 592 menschenlevens viel te betreuren. De visschersvloot boekte ais verloren 675 schepen met een inhoud van 71.765 ton het verlies van opvarenden was 434. In totaal was het aantal zeelieden, dal tengevolge van den oorlog den dood vont in de golven, 15313. Een warme bron aangeboord. In Frankrijk worden tegenwoordig met steun der regeering op verschillende plaat sen boringen verricht om naar eventueele petroleumbronpen te zoeken. Als gevolg van zulk een boring, die tot aanzienlijke diepte werd voortgezet, is aan den voet van het bergland van Auvergne, bij Pont-du-Ch&teau, niet ver van Clermont- Ferrard, een warme bron aangeboord. Dat gebeurde ongeveer een maand geleden. Het water, dat een temperatuur van dertig graden Celsius had, spoot circa vijftien meters hoog. Plotseling hield de water straal op, maar kort daarna spoot de bron met nog veel grooter kracht, zoodat zelfs een ijzeren boorwerktuig honderdvijftig meter ver werd weggeslingerd. De water straal bereikt nu een hoogte van veertig meter en dat duurde een dag of tien. Daarna is de kraeht verminderd en thans spuit de bron met tusschenpoozen om de vijf minuten. Er is daar dus in midden-, Frankrijk een soort geyser ontstaan, zooals men die op IJsland kent. De scheikundige samenstelling van het water dezer bron vertoont eenige overeen komst met het beroemde Vichy-water. Be kroou vau den ex-Ciaar. Naar aanleiding van een gerucht, dat de bolsjewiki de kroon en de insignes van den ex-Czaar van Rusland, Nicolaas II, van Krakau naar Warschau hadden ver voerd, heeft de politie een huiszoeking in gesteld bij dr. Scbarz te Warschau. Bij dezen werden een gouden kroon, een dia deem en een paar schoenen, met juweelen bezet, gevonden. De dokter gaf op een tot hem gerichte vraag omtrent deze ju weelen, een ontwjjkend antwoord. Das uit vuilnis. Dr. A. Kiihn te München wijst op de gunstige resultaten die hij reeds 10 jaar geleden verkregen heeft met de verbranding van het huisvuilnis tot gas door middel van droge distillatie. De organische stof fen, welke de vuilnisbakken bevatten (zoo als papier, lompen, hout, beenderen enz.) werden in de retorten der gasfabriek te Niedermefiding (bij Keulen) gedaan en het aldus verkregen gas werd gedurende twee dagen door de Keulenaars gebruikt zonder dat zij er iets van bemerkten. Deze proef neming zou gemakkelijk te herhalen zijn. Sensationeele arrestatie te Londea. Volgens de Daily Mail zijn zeven per sonen, waaronder de vrouw van een ad vocaat en twee diamanthandelaren uit Hattongarden, te Londen gearresteerd en is een vervolging tegen hen ingesteld op verzoek van de Engelsche Bank wegens schending van een artikel van de Realm- Act, waarbij het omsmelten van gouden muntstukken verboden wordt. Er is een bedrag van honderdduizend pond by deze zaak betrokken. Men heeft vele staven goud in de huizen vatt de gearresteerde personen gevonden. De Sinn Eeiners. Eergisterenochtend vroeg zijn pogingen aangewend om de politiestations vier mijlen buiten Tharles in het graafschap Tipperary op te blazen met dynamiet en de bezetting gevangen te nemen. De correspondent van de tDaily Chro nicle* te Dublin verneemt nader, dat een gewapende troep van 150 man met geweer vuur den aanval ondernam. De weg was met boomen gebarricadeerd. De politie bood krachtigen tegenstand en vocht ge durende vier of vijf uur. Nadat de politie met politiesoldaten versterkt was, werden Interc. Telef, 436 St. Janstraat 10

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 6