Daar heb je het al. ANT. METSELAAR, I In de Fransche pers komen nog al ge belgde artikelen voor. Hervé schrijftHet zal menigeen spijten dat wij hem niet aan den beul kunnen overleveren. Wij moeten er ons wellicht over verheugen, dat Neder land ons verzoek heeft afgewezen. De guillotine of de galg zouden voor dezen ellendeling een voetstuk kunnen worden. Verlaten in de Hollandsche kaas, zal deze armzalige man, die evenveel op Napoleon lijkt als een gansje op een adelaar, in de geschiedenis heen martelaarsfiguur worden zelfs voor zijn tijdgenooten. Het zal zijn straf zijn, om gedurende het langzaam sterven, dat zijn ouderdom zal wezen, den toestand gade te slaan, waarin hij zijn land gedompeld heeft. De leelykste streek, die de arme man ons op het oogenblik zou kunnen spelen, zou zijn, om zich, na de weigering van Nederland, vrijwillig als zoen- ofïer te komen overleveren, indien hij moedig genoeg was om dat te doen. De republiek zou daaraan misschien te gronde kunnen gaan zoozeer vinden de daden der Hohen- zollern weerklank in de harten der Pruisen. Laat ons, alles wel beschouwd, geen aureool van martelaar verschaffen aan dezen ge- meenen vogel. Veel bladen raden aan pressie op Neder land uit te oefenen, of de Duitsche regee ring te dwingen den gewezen Keizer naar Duitschland te doen overkomen. Dan kan hij aldaar worden berecht. Wat Rusland betreft de geallieerden zien nog geen kans hun houding tegenover de sowjetregeering te bepalen. Eerst ver luidde, dat 200.000 man naar Kaukasië zouden worden gezonden om het voort- dringen der bolsjewisten te stuiten. Nu heet het weer, dat dit niet zal geschieden. Men bevindt zich dan ook in een moeilijk parket. Aan de eene zijde is er de vrees voor de anarchie, aan de andere zijde de bezorgdheid over het vele geld, dat aan 't Tsaristisch Rusland is geleend. Het bols jewisme heeft men trachten te knotten door de reactionairen te steunen. Maar ziet het gevaar voor de bolsjewistische besmetting is verminderd en er is toena dering tusschen de uiterst radicale groep en den middenstand. Dat vindt natuurlijk weer zijn terugslag op de Ententepolitiek. Begint de burgeroorlog in Rusland te ver- loopen, wel dan is er met de regeering te praten. De handel moet weer op de been geholpen worden, de industrie hersteld en zoo is er kans dat de rente van het ge leende kapitaal binnen komt. Het Kabinet Millerand is door de Fran- sche Kamer niet bizonder hartelijk ont vangen. De Parijsche correspondent van de N R. C,, die een nabetrachting op de ge beurtenissen geeft, schrijftx>Millerand zaai de wind, hij heeft storm geoogst. Op twee gedachten hinkend, bleek hij al bij de eerste wandeling genoodzaakt, nu eens op deze, dan op die kruk te steunen. Het blijven krukken. Aan beide kanten heeft hij het verbruid, de steunsels zijn voos Hoe lang zal het strompelen duren In de Salie des pas perdus werden de levens kansen van het kabinet besproken. Telkens vormden zich groepjes om mannen van invloed. Er waren député's, die lukraak maar een journalist aanklampten om hun meening aan den man te brengen. Poli tieke weervoorspellers geven het ministerie een, op zijn hoogst twee maanden. Daarna zou het door een kabinet-Briand vervangen worden met Poincaré aan financiën. De groot spoorwegstaking in Italië be gint te verloopen. Het stakende spoorwegpersoneel in Italië stelt zeer hooge eischen, n.l. een minimum loon voor de laagstbezoldigde beambten van 1000 lire per maand, met aanmerkelijke verhoogingen voor de hoogere rangen. In williging van die eischen zou den staat op 70 millioen lire per jaar meer komen te staan. De regeering biedt de uitkeering in eens van 1,000 000 lire aan. Welk een woekerwinsten tijdens den oorlog en daarna door de wolspinners ge maakt zijn blijken uit het volgende. Er is door deze heeren 3200 pet. gemaakt en dat na aftrek van 40 pet. oorlogwinstbe lasting. Toen de belasting tot de helft verminderd was, gingen de prijzen niet omlaag. Integendeel. Een firma, die in 1914 een winst van 2000 had, bracht het in haar laatste balans tot 50.000 winst, (na aftrek van oorlogswinstbelasting). Lister Co. te Manningham maakte 286.000 winst tegen 94.000 in 1914, Behalve een divadend van 15 pet. (in 1914 5 pet.) geeft deze firma een nieuw aandeel aan iederen houder van twee aandeêlen, ten koste van 475.000. die aan de reserve onttrokken worden. Toch heeft zij nog 100.000 van de winst van verleden jaar op de reserve kunnen overbrengen. Geen wonder, dat wij zulke dure kleeren hebben. BUITENLAND. Eeu ontploffing In het verwoeste gebied in Frankrijk. Bij !vhet doen springen van granaten in de omgeving van Arras had een ontplof fing plaats waarbij zeven personen gedood werden en verscheidenen gewond. De meeste slachtoffers zijn Fransche soldaten. Ook zijn onder hen [eenige Duitsche mjgsgevangenen. o Treinongeluk Jn Spanje. Acht deoden. Bij een botsing tusschen twee treinen te Cardona werden acht personen gedood. o Noorwegen doorheen orkaau geteisterd. ïAftenbladet« meldt uit Christiania dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een geweldige orkaan losbrak aan de Noorsche kust, waardoor in het visschersplaatsje Titran een groote catastrophe" plaatsvond, waarbij 40 menscherdevens te betreuren zijn. o Groeten van de Duitsehe vlag. De Britsche admiraliteit heeft een order uitgevaardigd, volgens welke, nu er een toestand van vrede bestaat tusschen het Britsche rijk en Duitschland, de Duitsche vlag gegroet moet worden. o Drie Kobinson l'rusoëV Te Plymouth is hericht ontvangen dat, toen de »Nieuw Zeeland« met Admiraal Jellieve aan boord, Christmas Island in den Stillen Oceaan aandeed, men daar drie mannen vond, een Amerikaan, een Fransch- man en een Pahitiaan, die'jtwee jaren lang dn eenige bewoners van dit eiland waren geweest. Zij leefden alleen van kokosnoten eu viscb. Zij wisten niets van de buiten wereld en hadden nog niet vernomen dat de oorlog geëindigd was. Zij werden op de »New Zeeland# naar Fanning Island overgebracht. Botsing van vliegtuigen. Donderdag zijn twee militaire eendekkers die op 150 meter hoogte boven Tréjus (departement Ver.) vlogen, in botsing ge komen, waardoor een der vliegtuigen naar omlaag stortte en de bestuurder werd gedood. Het andere toestel heeft slechts geringe schade opgeloopen. Aanslag op Ërsberger. De minister licht gewond. Berlyn, 26 Jan. Toen minister Erzber- ger vanmiddag tegen half drie het gerechts gebouw in Moabit verliet en in zijn auto wilde stappen, loste een jongmensch twee revolverschoten op hem. Het eene schot kwetste hem licht in den schouder. De tweede kogel trof hem in de buikstreek, doch schampte af op een metalen voorwerp, dat de minister in den zak droeg. De dader is in hechtenis genomen. o Veertig motorbootcn vergaan 300 sluchtoffers. Veertig motorbooten met 300 visschers zijn in een storm ter hoogte van Sasebo Japan verloren gegaan. BINNENLAND. van het kroondomein wist te bemachtigen, werd gegrepen. De overige ontkwamen. Hun namen zijn echter bekend. o Beter en goedkooper brood. Volgens de »R. K. Bakker# is de mo gelijkheid groot, dat, indien de Nederland- sche regeering een flinke hoeveelheid Noord- Amerikaansch meel contracteert, uiterlijk met paschen hier brood gebakken kan worden van de kwaliteit als voor den oorlog. Tevens is uit officieele stukken gebleken, dat een verlaging van den broodprijs met 10 pet. binnen eenige weken mogelijk is. o Een inval. Dezer dagen deden de gemeente-politie van St. Oedenrode en rijksveldwachters met de gemeentepolitie uit Schijndel een inval in den beruchten vBerg« tot opsporing van gestolen goederen. Ongeveer 20 woningen werden doorzocht en het resul taat was verrassend. Groote partijen lijf goederen als dekens, hemden, bedlakens, omslagdoeken, handdoeken, verder confectie- goederen, alsmede fietsbanden, werden te voorschijn gebracht. De buit, die van ver schillende diefstallen afkomstig was, zat gedeeltelijk in den grond in een aardap pelkuil verstopt, 'n Deel der gestolen goe deren is reeds door de eigenaars herkend. Tot nu toe heeft één arrestatie plaats gehad n.l. van een zekere vrouw v. L,, verdacht van heling. Meerdere arrestaties worden verwacht, Msb. Ecu jong avonturier. De Brusselsche politie heeft aan den Gare du Nord een 13-jarigen jongen uit Valkenswaard gearresteerd, toen hij zonder plaatsbewijs het station wilde verlaten. Hij had geen cent op zak en verklaarde uit Nederland naar Brussel gekomen te zijn om de stad, waarvan hij zooveel had gehoord, eens te zien'. Hij had de reis gemaakt onder de banken van de coupé. De jonge deugniet zal naar zijn ouders worden getransporteerd. Op eeu jachtopziener geschoten. Te Putten o. d. Veluwe werd een sur veillerende jachtopziener onder Nieuw Groevenbeek aangevallen door drie stroopers die op hem schoten. Hij werd deerlijk gewond in hoofd en schouder. De daders zijn door de gemeente-politie in hechtenis genomen. De toestand van den getroffene is niet levensgevaarlijk. De hikziekte. Te Hoorn en omgeving doen zich den laatsten tijd gevallen voor van hikziekte hierin bestaande, dat de patiënten 24 uur, somwijlen enkele etmalen achtereen, onop houdelijk, bijkans na iedere minuut, luide hikken. Msb. Zomertijd. Handhaving van den zomertijd is, volgens de Regeering, zoolang niet de economische toestand zich volkomen hersteld zal hebben, door het algemeen belang geboden. bekendmaking. Wegens te groote voorraad, met het oog op de aanstaande nieuwe belasting der SIGAREN, van af heden, doch uiterst 3 weken, een groote opruiming van de goedkoopste tot de fijnste merken, waaronder een partijtje restanten, aan ongelooflijk lage jrijzen, van f5.50, f5.60, f5.80 enz. )er kistje van 100 stuks. ROOKTABAK. Nieuwe Overzeesche Tabak per ons 11 ct. A.B. rook- en pruimtabak 14 ct. Prima pruimtabak 15 ct. B. 15 ct. A. 17 ct No. 3 19 ct. Schrap 17 ct. Shag vanaf 25 ct. Heerenbaai vanaf 25 ct. enz. enz Groote keuze in steenen- en houten TABAKSPIJPEN. Wijksche poort N 4 HEUSDEN. Nederland mandataris over Armenië 1 Men meldt aan de N. Ct. Het is bekend, dat nog allerminst als vaststaand mag worden aangenomen, dat de Vereen. Staten het mandaat over Ar menië zullen aanvaarden, maar wat men in Nederland waarschijnlijk niet weet is, dat in dat geval het mandaat aan Neder land zal worden aangeboden. De N. Ct. herinnert er aan, dat vlak voor het uitbreken van den oorlog de re organisatie van het bestuur over Armenië zou worden toevertrouwd aan Nederlanders, de heeren Westenenk en Torley Duwel, die echter tengevolge van het uitbreken van den oorlog hun taak niet konden ver vullen. Stroopers op de Veluwe. Men meldt ons uit Apeldoorn Prins Hendrik had Vrijdagmiddag om 1 uur de twee Apeldoornsche rechercheurs ten paleize ontboden, door wier nasporin gen de daders van den brutalen wilddiefstal bij Uddel zoo spoedig werden opgespoord en in verzekerde bewaring gesteld. In tegenwoordigheid van den opperhoutvester, den heer Tutein Nolthenius, bracht de prins den politiemannen hulde en vereerde ieder hunner een fraai gouden horloge met monogram. Vrijdagmiddag hebben twee jachtopzieners in de afgerasterde bosschen van Jhr. Repelaar, nabij Hoenderloo, een viertal stroopers ontdekt, bezig met het vervoeren van twee pas geschoten herten. Een hunner, zekere S., te Loenen, ook behoorende tot de stroopersbende, welke onlangs de herten De BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat nog enkele paren Amerik&ansche Schoenen, in kleinere maten verkrijg baar zijn. Heusden, 24 Januari 1920. De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In de Raadsvergadering van Maandagavond is besloten de kermis dit jaar weder te doen plaats hebben, zij het dan met verkorten duur. Er zal kermis gehouden worden van af Donderdag tot en met Zondag. Naar wij vernemen zal de Zangv. ^Crescendo# alhier, deelnemen aan het concours te Ammerstol op Hemelvaartsdag. Dhr. Alb. van Beeck en Mej, N. v. d. Berg zijn aangewezen als kantoorbe dienden resp. te Osch en Valkenswaard, behoudens physieke geschiktheid. Eerlang wordt de stoombootdienst HeusdenWijk's Bosch, die sedert lan gen tijd stopgezet werd, weer hersteld een uitkomst, zoo eventueel de tram Heusden— Drunen niet meer rijdt. Almkerk. Naar wij vernemen zal de fanfare »Nooit Gedachte alhier, deelnemen in de derde afdeeling, aan het met Ile- melsvaartsdag te houden concours te Rot terdam. Tot Directeur van de Gemengde Zangvereeniging »Excelsior« alhier, is be noemd de beer C. van Dijk. En onze dorpsgenoot de heer P. C. Koekkoek, werd benoemd tot Directeur van de Gemengde Zangvereeniging te Uitwijk. Beneden-Bommelerwaard. Nu het water reeds zooveel gevallen is, dat de meeste buitendijksche woningen weer vrij komen, kunnen de bewoners de schade op gaan nemen, die in hunne huizen is aan gericht. Enkele zijn zoo gehavend, dat ze niet bewoonbaar zyn, voordat ze een flinke reparatie hebben ondergaan, bij andere is een gat in den muur of een deur met kozijn en al uit den muur geslagen. Bij gebouwtjes, als varkens- en kippenhokken sn schuurtjes zijn door den storm gehee vernield en weggedreven. Brakel. De heer J. van Balen alhier is tot onderwijzer aan de Chr. school te Goes benoemd. Beueden-Langstraat. Bij de alge meene daling van haast alle landbouw producten blijft het hooi op een hoogen prijs. Men besteedt tot f 60 per 500 K.G Toch wordt beweerd, in aanmerking ge nomen de hooge pachtprijzen, dat de hooi bouw ook niet loonend is. Capelle. Onze voetbalvereeniging »Ex- celsior« heeft j.l. Zondagmiddag zeker we het record geslagen in het behalen van doelpunten. Haar eerste elftal klopte nQuick II« uit Waalwijk met 16—0. Me de rust was de stand 5—0, waar van vier doelpunten gemaakt werden door de cen terfoor, terwijl het vijfde zeer verdienste lijk ingekopt werd door Jaap. Na de rus werden door verschillende spelers nog el gaatjes in het vijandelijk doel geboord. De jongens van »Excelsior« speelden gedurende den geheelen match vol vuur, terwij x» Quick II# een futloos spel te zien gaf Het is aan den actie ven doel verdediger van laatstgenoemde vereeniging te danken, da de nederlaag niet nog schandelijker was Er wachten Excelsior I# nog drie com petitiematchen, waarvan twee tegen R.W B. II en een tegen S.V.V. I. Indien ze beide laatstgenoemde vereenigingen een flinke nederlaag kunnen bezorgen, is he tweede plaatsje op het ranglijstje nog te bereiken. Dus jongens van »Excelsior« met hetzelfde enthousiasme de nog restende wedstrijden gespeeld en het doel is bereikt Wegens omstandigheden zal de te houden uitvoering van de zangvereeniging vHet Rozeknopje# alhier niet op 27 en 28 dezer, doch op 28 en 29 Januari e.k. plaats hebben. ïEen Slimmerd« Zekere P. K. alhier was vorige week Zondag bezig met twee emmers het water, dat rondom zijn woning stond, van den Binnenpolder in den Buitenpolder te dragen, ten einde zoo doende den waterstand te verlagen. Toen hij hiermede ruim een uur was bezig ge weest, kwam hij tot de ontdekking, dat zijn moeite vergeefs was en is hij er mede opgehouden. Zekere G. V, aan den Waalwijkschen dijk wonende was bevreesd, dat zijn geit tengevolge van het hooge water in het nat zou komen te staan. Hij gaf het beest een andere plaats en wel in een hoekje bij de kachel. Droogelen. Loop der bevolking over 1919. Aantal inwoners op 1 Januari 1919 202 m. en 105 vr., samen 397. Ver meerderd door geboorten met 4 m. en 5 vr., door vestiging met 10 m. en 15 vr. Ver meerdering alzoo met 14 m. en 20 vr. Verminderd door overlijden met 4 m., door vertrek met 13 m. en 13 vr. Verminde ring alzoo met 17 m. en 13 vr. Aantal inwoners op 1 Januari 1920 199 m. en 202 vr., samen 401, Aantal voltrokken huwelyken 6. Eetben, De aanbesteding voor het schoonmaken van de bandslooten voor het Waterschip »de Polder van Eethen# niet plaats hebben zooals eerst was gezegd, op Donderdag a.s., doch op Vrydag 30 Januari. Giessen. Mej. R. had dezer dagen iet ongeluk een borduurnaald, die aan een tafelkleedje zat, in haar arm te stooten. De naald drong diep in het vleesch en brak toen af. Nog denzelfden dag stelden zij zich onder behandeling van dokter G. te Woudrichem, doch deze kon toen het stukje staal niet meer verwijderen. Zij zal nu moeten wachten tot de naald zich zeiven lost, wat wel eenige weken zal duren. Oudendijk. Hadden wij in onze ge meente vanwege de posterijen een ochtend en middag-bestelling, thans is dit veranderd in ochtend- en avond-bestelling. Deze ver andering komt zeer ten gerieve aan de be woners, toch zou het wel gewenscht zijn, dat de luslichting ook des middags nog plaats had. Tevens zou het voor het pu bliek wel nuttig zijn, wanneer op de bus de uren van lichting stonden vermeld. Oosterhont. Voorgaande week werd alhier eene vergadering gehouden van den Gecombineerden Willemspolder, waarbij ook verschillende waterschapsbesturen uit den omtrek waren uitgenoodigd. Het resultaat dezer vergadering was, dat eene commissie werd benoemd om na te gaan, welke nadeelige gevolgen deze streek kan hebben door de oprichting van het Waterschap »De Donge«, bestaande uit de heeren D. Smits te 's Gravemoer, J. C. Schoenmakers te Raamsdonk, C. M. Louis te Oosterhout, A. van Leijsen al daar en G. C. de Bont te Raamsdonk, terwijl tevens eene commissie werd aan gewezen om voor te bereiden het in het leven roepen eener instelling, ter beharti ging van de algemeene waterschapsbe- langen der Dongepolders, bestaande uit de genoemde heeren Smits, Schoenmakers van Leijsen en de Bont, benevens de heer J. C. van Meerwijk te Oosterhout. Rijswijk. De handel in hooi is heden weer iets levendiger. Een flinke partij (2e soort) werden dezer dagen geleverd voor 50 gulden per 4000 pond. Naar aard appelen is veel vraag, doch de voorraad is zeer gering. Raamsdonksveer. Zondag speelde Olympia een vriendschappelijken wedstrijd tegen 't Zesde II te Breda. Olympia speelde met drie invallers. De militairen wonnen met 20. Door den heer M. v. Bavel alhier werd op het Hollandsch Diep een zeehond geschoten van ruim een meter lengte, het dier woog 20 K,G. Tot Voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken is herkozen de heer W. F. Simonis de Kok en tot onder-Voor zitter de heer D. v. d. Waals. Avond aan avond zit een gedeelte van onze gemeente in het donker. Waar de storing is schijnt moeilijk uit te maken. Door de meesten is weer de oude petroleum lamp opgezocht. Sprang. Vrijdagnacht werden de be woners der Dijkstraat opgeschrikt door het geroep brandHet schuurtje in huur door de schoenmakers J. V. en P. B. stond in lichte laaie. Door het flink optreden der buren die de planken schutting omver wierpen werd hier erger voorkomen. Het schuurtje brandde tot den grond af. Mede in de vlammen kwamen om 5 kippen, 3 konijnen en een partij brandstoffen, Voor beide genoemde een heele schadepost. Men vermoedt hier met kwaadwilligheid te doen te hebben. A.s. Donderdagavond zou in het Ned. Herv. Kerkgebouw Ds. Pop van Ameide in het belang van het ^Studiefonds# in openbare vergadering optreden. Heden werd telegrafisch bericht van verhindering ontvangen. Door A. v. d. Hoeven werd j.l. Zater dag een R. K. Kerkboek met een bedrag van f2.60 gevonden. Door den eigenaar is het bij bovengenoemden terug te bekomen. Wijk. De maandeiijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden ten behoeve van het orgel, heeft opgebracht de som van f 9.20. Moet men gelooven, dat de animo voor dit schoone doel gaat verdwijnen. Tot assistente-brandmeesters voor de gemeente Wijk c. a. zijn benoemd M. de GraaffC. J. v. Wyk Bzn.A. v. Wyk en T. Broekhuizen. Vergadering van den Gemeenteraad van HEUSDEN, op Maandag 26 Januari des n.m. half acht. Voorzitter, H. J. van Eggelen, Aanwezig de leden, v. Everdingen, de Moll, F. H. Verhoeven, H. J. Verhoeven, v. Andel en de Jongh. Afwezig met kennisgeving het lid de Haan. Na d« opening worden de notulen der

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2