UIïSCHÖTsigaren lij iü nr. beloon m hiivoeysel. 5 cent prima» s-Bosch sS CUBA Magazijn St. Jozef. L. DËRKS, Uitgever: LJ. VEERMAN, Heusden, No8952, Zaterdag 31 Januari1920, Bij-J3oo stu.k:s franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BA HOI ANN's Ifeeren- en liiiulerkleeding onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. li1* I BUITENLANBSCH OVERZICHT De langverwachte daling in de verbruiks- artikelen is komende. Reeds vroeger werd in ons blad daarop gewezen in een inge zonden stuk. Vooral de landbouwproduk- ten brengen minder op en met een aantal andere 'artikelen zal dit ook het geval worden. De aanleidende oorzaak is wel dat in het grootste deel van Europa de koopkracht is verloren gegaan. De Duitsche mark is slechts een paar cent meer waard. De Oostenrijksche kroon heeft bijna geen waarde meer, de Fransche franc geldt voor 49 cent, en het Engel- sche pond doet op het oogenblik 79. Een ieder begrijpt dat het buitenland tengevolge van den lagen stand van zijn geldkoers niet bij machte is onze waren te betrekken. Onze havensteden zitten tot barstens toe vol met allerlei produkten, waarnaar de wereld snakt, en toch komen er geen koopers opdagen. Zoo kan het niet anders of de prijzen beginnen te zak ken. Reeds schijnen als gevolg hiervan, de pachtprijzen neiging tot daling te krij gen, terwijl gezegd wordt dat de in den landbouw hoog opgedreven loonen niet lang meer te handhaven zijn. (Dit geldt vooral voor de Noordelijke provinciën.) Het ligt voor de hand, dat ook onze industriën de gevolgen van de algemeene malaise ondervinden. En als er geen uit voer kan plaats hebben zal de productie ingekrompen moeten worden, wat weer 7. In den hoek bevonden zich drie planken boven elkander, waarop een bijbel en een gezangboek, een tinnen bord, een tinnen kroes, een houten lepel, een zoutvaatje en een stuk zeep in de meest volkomen orde gerangschikt waren. Op de bovenste plank lag het opgerolde beddegoed, dat bestond uit een hangmat, twee dekens en een zeer klein hoofdkussen. De vloer was van zwart asphalt, dat glimmend gepolijst was. Hij klom bij het venster, dat met dichte tralies bezet was, door op de tafel te gaan staan. Door de nauwe openingen zag hij torens van kerken, de masten van schepen in de rivier en kon hij flauw het gedruisch van het straatgewoel onderscheiden. Hij staarde eenige oogenblikken naar die teekenen van vrijheid, die hij daar buiten zag, toen sprong hij van de tafel af en de enge grenzen van zijn cel ziende, besefte hij eerst recht zijn toestand. Na verloop van eenigen tijd begon hij elk voorwerp in zijn cel afzonderlijk in oogenschouw te nemen, alsof hij zich daar door wilde dwingen, zijn gedachten van zijn weinig benijdbaren toestand af te leiden. Hij vond, dat menschen in zijn omstandig werkloosheid en alle daaraam verbonden ellende met zich zal voeren. De vette jaren van overvloed konden voor ons land wel eens plaats gaan makeu voor de jaren van magerheid. In onze vorige uitgave kon nog net het bericht van den aanslag op Erzberger worden opgenomen. Zijn toestand is niet zoo gunstig als de berichtgevers ons aan vankelijk gelooven deden. Zij stelden hun berichten in zoodanige bewoordingen, dat men wel denken moest, dat de verwonding niets had te beduiden, maar uit de nadere tnededeelingen blijkt, dat deze veel ernstiger is. Hetzelfde beleefden wij indertijd bij Hugo Haase, van wien het heette, dat hij er wel bovenop zou komen, doch die niet temin, na langdurig lijden, aan de gevolgen van den aanslag overleed. Weliswaar was Haase een bejaard man.en is Erzberger nog iemand in de kracht van zijn leven en bovendien zeer gezond, maar wanneer zich complicaties gaan voordoen dan kan men ten opzichte van den sterkste niet positief beweren, dat hjj er wel weer bovenop komen zal. En wat die compli caties betreft, schijnt men thans niet zoo gerust meer. Minister Erzberger lijdt veel pijn en kan zich bijna niet bewegen, en daar de kogel in het schouderblad gedron gen is verliest hij voortdurend veel bloed. En dan voegt men er aan toe en dat lijkt ons bedenkelijk -dat de patiënt zeer zwak is en gistermiddag tengevolge daarvan een flauwte gehad heeft. De toestand, zoo besiuit men, schijnt over het algemeen erger te zijn dan gisteren werd vermoed. heden, wier schuld slechts vermoeden en niet bewezen was, beter gehuisvest en an ders behandeld moesten worden maar deze gedachte was niet heel billijk, want al huisveste de regeering de beschuldigden in een paleis, voorzien van alle gemakken, dan nog zou de gevangene ontevreden zijn want wie kan tevreden zijn, wanneer hij de gulden vrijheid moet ontberen Na verloop van een paar uur werd den gevangene aangezegd, dat de advocaat hem beneden wachtte. Hij werd nu een trap af en door een steenen gang geleid, die uitliep op een groot portaal. In het midden was een vertrek met glazen wanden. Dit was de kamer, waar de gevangenen hun advocaten zagen en raadpleegden, terwijl hun bewakers ze van alle kanten bespieden konden. Maar er bestond geen mogelijkheid, dat eenig geluid naar buiten drong, zoodat de gevan genen de meest belangrijke geheimen aan hun raadgevers konden toevertrouwen, zon der vrees te koesteren, dat eenig ander oor het geringste hooren kon. Menige be kentenis van schuld is in dat vertrek aan de ooren van een advocaat toevertrouwd. Vreemde dingen zijn daar verteld aan den man, die zijn best moet doen, om straf af te wenden. Het was ook daar, dat den gevangenen werd toegestaan, afscheid te nemen van hun bloedverwanten en vrienden. Deze kamer zag menig droevig afscheid plaats grijpen, tusschen man en vrouw, moeder en kind, vriend en vriend. Deze Volgens een draadloos Duitsch bericht is Erzberger's toestand niet doode- lijk levensgevaarlijk, maar moet de patiënt voorloopig ontzien worden. Woensdagoch tend is een Röntgensfoto gemaakt om de plaats te bepalen van den kogel, die Erz berger in den rag getroffen heeft, Men gelooft niet dat de long geraakt is. De regeering heeft een manifest verspreid, waarin zij den aanslag ten strengste af keurt en zegt, dat al is de dader geen lid van een bepaalde partij, de aanslag tqph niet zou hebben plaats gevonden als som mige bladen niet vooral de laatste dagen zoo'n heftigen veldtocht tegen Erzberger gevoerd hadden. Volgens een later bericht heeft Erzber ger een betrekkelijk rustige nacht gehad. Hij is koortsvrij, doch de wond in den schouder bezorgde hem veel pijn. Er heeft zich een bloedgezwel gevormd, dat het hem onmogelijk maakt den rechterarm op te lichten- De dokter is bang, dat met de kogel ook een paar rafels van de kleeding in de wond zijn gedrongen. De Röntgen foto wijst uit, dat de kogel in het schou derblad is gedrongen en dit gedeeltelijk versplinterd heeft. Er heeft een groote inwendige bloeduitstorting plaats gebad. De kogel kan voorloopig niet verwijderd wor den. De patiënt lijdt veel pijn en al is er voorloopig geen levensgevaar, hij is toch zeer zwak. In Sleeswijk-IIolstein zal nu spoedig de volksstemming gehouden worden die moet uitmaken of dit deel van het vroegere Duit- sm GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. OucL-Hollccndsch tinwerfc. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-j en Kaasmesjes. UKHO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. glazen wanden zouden menig droevig ver haal kunnen doen van afscheid en wan hoop. Menige gevangene denkt nog, na jaren lang zijn eentonig bestaan te hebben voortgesleept, aan dat laatste afscheid te rug en de stervende in de ziekenzaal der gevangenis, omringd van alles, wat de dood zoo mogelijk nog verschrikkelijker maken kan, ziet in zijn verbeelding nog dat hart verscheurend afscheid, toen hij vronw en kind vaarwel zeide in dat glazen vertrek. De heer Spence, de advocaat, was zeer verbaasd, zijn klant in zulk een buitenge wonen toestand aan te treffen en sprak de, wensch uit in staat te zijn, zijn vrijheid voor hem terug te krijgen. De advocaat was een man, die een zaak tot in de kleinste bijzonderheden onderzocht. Het gesprek tusschen hem en den heer Muurse was lang, vertrouwelijk en zeer ernstig en terwijl zij spraken, beschreef de rechtsgeleerde menig vel papier met allerlei kleine bijzonderheden. Eer hij vertrok, hield hij een korte toe spraak. »Het spijt mij zeer, mijnheer Muurse, zeide hij, »dat ik u hier aantref, maar zullen er zonder twijfel spoedig in slagen, u uit uw gevangenschap te verlossen. Ik vertrouw, dat na hetgeen u medegedeeld hebt, ik in staat zal zijn, onmiddellijk uw ontslag te bekomen. Maar zelfs, al zouden we niet zoo gelukkig zijn, moet ge be denken, dat vele menschen veroordeeld worden, wier schuld nooit bewezen is.« sche Rijk Duitsch zal blijven of wel bij Denemarken voegen. Gedurende 50 jaren is het aan Duitscbland onderworpen ge weest. Gedurende deze 50 lange jaren is er van een werkelijk uitgesproken hoop om ooit weer de oude betrekking met het moeder land te kunnen aanknoopen, nooit in ernst sprake geweest en ook nog gedurende de eerste 3 jaren van den oorlog zullen er slechts weinigen geweest zijn die met eenige overtuiging durfden hopen dat de zoo vurig verlangde bevrijding zoo aanstaande zou kunnen zijn. Immers, nooit zou men kun nen verwachten dat het zoo machtige Duitsche Keizerrijk nog eens gedwongen zou kunnen worden zijn prooi in 1864 los te laten. Echter met het keeren der krijgskans, toen in werkelijkheid bleek dat Duitschland verslagen kon worden, en later met het vredesprogramma van Wilson, waarbij voor de eerste maal van »zeltbepalingsrecht« gesproken werd, herleefde de hoop. Het meerdere deel der bewoners ver langt weer bij het aloude vaderland ge voegd te worden. De oorzaken van dit terugverlangen lig gen, behalve in 't bloed, geboorte en taal, ook voor een groot deel in alles wat er in den loop der jaren geschied is. Ze zouden ons dan terugvoeren tot de door de Denen zoo ongelukkig gevoerden oorlog van 1864, waarbij de Duitschers al het Deensche ge bied veroverden tot aan den Alsensund zelfs het daardoor gescheiden eiland Alsen bezetten, nadat ze het daarop liggende stadje Sönderborg ten deele platgeschoten hadden. Hetzelfde lot dat Duitschland nu inoet ondergaan, viel toen ten deel aan Dene marken. Ware het verstandiger geweest en had het eerder vrede gesloten, dan was, althans het stuk ten noorden der stad Flensburg (nu eerste zóne) voor Denemar ken behouden gebleven, maar bij voort zetting van den oorlog was het geval hope loos en werden de Denen gestraft voor het dappere verdedigen van hun grondge bied (slag bij Dyolöl) met het inlijven van geheel Sleeswjjk-Holstein, benevens het ei land Alsen. Bij den vrede van Praag in 1867 heeft Napoleon III nog getracht een lans te breken van het lot van de ge noemde provinciën, n.l. door uitvoering van art. 5, waarbij het woord volksstemming ook reeds gebruikt werd. Duitschland scheen er toen wel ooren naar te hebben, schoof de zaak echter op de lange baan, »Uw woorden zijn zonder twijfel goed gemeend,antwoordde de gevangene, »maar ik zou de schande niet kunnen verdragen, dat zelfs een schaduw van verdenking op mij bleef rusten. Schande In het geheel niet. Indien iemans schuld niet bewezen is, wordt hij geacht onschuldig te zijn, want velen worden vrijgesproken en keeren uit hun voorloopige gevangenschap terug, zonder een enkele smet op hun naam. We moeten echter doen, wat we kunnen, en er het beste van hopen. Ik vrees, dat het niet te be twijfelen is, dat uw arme oom vermoord werd en hoewel ik volstrekt niet aan uw onschuld twijfel, zal de beste wijze, om u van elke verdenking te zuiveren, zijn, dat wij den waren moordenaar vinden. Ik vrees echter, dat de policie, in de meening verkeerende, dat de schuldige in haar macht is, den waren moordenaar ruimschoots tijd en gelegenheid heeft ge geven, om te ontkomen en alle sporen van zijn misdaad uit te wisschen en te ver nietigen. Ik kan u niet verhelen, dat uw 'toestand zeer netelig is. Ik zal echter den besten geheimen policie-dienaar, dien ik ken, aan het werk zetten, om elk be wijs, dat slechts te vinden is, op te sporen, eer ge voor het gerecht moet verschijnen. Spoedig kom ik u weder bezoeken.En na nog een paar woorden verliet de rechts geleerde den gevangene. De heer Spence was overtuigd, dat de heer Muurse niet schuldig was aan den DRAAGT Gorinchein. maar in 4870 maakte Bismarck er een krachtig einde aan en werd Sleeswijk-Hol- stein bij het keizerrijk ingelijfd. Nadien heeft Duitschland of liever Prui sen alles gedaan om de bevolking te ver bitteren. De Deensche taal werd op de scholen alleen toegestaan voor godsdienst onderwijs des ondanks spreekt ieder kind hier Deensch 1 De zonen moesten dienen, en ofschoon de vaders den eed van trouw hadden afgelegd kon geen hunner het ver der brengen in het leger dan tot gemeen soldaat. Mij is een dergelijk geval bekend van een jonge man die gaarne »Gefreiter«, had willen worden, en ook als zoodanig geslaagd was, maar omdat zijn vader in dertijd als Deensch gezind bekend stond, werd zijn benoeming afgewezen. Dat de uitslag der stemming ten nadeele van Duitschland zal uitvallen behoeft ons dan ook niet te verwonderen. De kwestie der Adriatische Zee is nog altijd niet opgelost, 't Gaat nu tegen Servië, dat een stuk van zijn bodem moet afstaan terwille van Italië. De Serviërs zijn daarover gebelgd. Is dat nu de tronw der Entente, die toch den oorlog heeft gevoerd om te voorkomen dat Oostenrijk grondgebied van Servië zou inpalmen Maar Servië mag hoog of laag springen, 't zal aan de eischen der Entente moeten voldoen zoo luidt het ultimatum dat tot dat land gericht is of anders zal het met geweld er toe gedwongen worden. Te Weenen blijft de hongersnood nijpen. Vrijdag van de vorige week hebben moord en dat de ware schuldige ontkomen was, maar wie de moordenaar kon zijn, of op welke wijze de moord gepleegd was, waren vragen, waarop tevergeefs een ant woord zocht te vinden. Hij besloot dus, zich om raad en hulp tot een zeer be kwamen policie-dienaar te wenden. Hij liet zijn keus vallen op den heer Jonathan Havik, die zich onlangs had onderscheiden door zijn ontdekkingen in een zaak, die al de andere policie-dienaren hadden opgegeven. Terwijl de heer Havik zijn onderzoekingen voortzette, werd de gerechtelijke schouwing gehouden van den heer Wilson. Het lijk lag nog in het station. Bij de schouwing was ook de oude huisknecht van Ravenwoud ontboden, die tranen van smart schreide bij het zien van den dierbaren ouden meester, dien hij zoovele jaren trouw gediend hadal de aanwezigen werden geroerd door de droefheid van den ouden knecht. Nadat het lijk was geschouwd, werd het spoorweg-rijtuig in oogenschouw ge nomen, waarin de heer Wilson dood was gevonden. De conducteur, die het over lijden het eerst ontdekt had, plaatste een der kruiers in de houding, waarin hij den heer Wilson had gevonden, tot verduide lijking van zijn beschrijving van het geval. Daarop had in het bureau van policie het verhoor plaats. Wordt vervolgd EUWSBLW t Lou van Heu§dei 01 Aitooa, iig Lanslraet en do Bominelerwaard f1 11 li iirurm »iiiii i tmrnr nrrii i. m i mi n i m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1