Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, Maagzuur 3 Ruwe iThermo 1 Daarhebjehetal. Bij Apokh:enDroóisfcen in doozen Van50en90ct. P U R O L. ANT. METSELAAR, levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein. Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. MIJNHARDT's GEEN BETEREN RAAD tablet i en kan ik Udeven.dan bij HOEST VERKOUDHEID, HEESCHHEIDen PRIKKELING in de keel direct 70.000 menschen den geheelen nacht voor de markthallen gewacht om er 's ochtends bij te zijn als de verkoop van gezouten vleesch begon. Elk zou een rantsoen van een half pond kunnen krijgen. Het vleesch zegt Reuters' correspondent was van minderwaardige kwaliteit en nauwelijks geschikt voor menschelijk voedsel. Hoe de wereld van het bolsjewisme verlost moet worden Winston Churchill doet in de 111. Sundag News het volgende voorstel «De bolsjewiki moeten verzameld en naar een land gebracht worden, dat zij werkelijk als hun eigen gebied kunnen beschouwen. In dat gebied, dat groot genoeg is om hen te herbergen en voldoende oplevert om den aanhangers van het Jakobisme (of bolsjewisme, zooals het nu heet) een bestaan te verzekeren, moet men hun de gelegen heid geven, om hun theoriën volledig tegenover elkaar in praktijk te brengen. «Daar, waar geen boeren of werklieden zullen zijn, die zij kunnen misleiden of verdrukken, geen middenklassen om uit te hongeren of vorsten om af te maken, geen zwoegende millioen die zij kunnen exploi- teeren, en geen schitterende beschaving die zij kunnen uitplunderen, zouden de apostelen van Lenin en Liebknecht, de opvolgers van Robespierre en Murat, van de moorden van een bloediger September en het strenge regime van een onnatuur lijke gelijkheid kunnen genieten. «Het is een billijk voorstel. Uitsluitende aanraking met elkaar, volmaakte vrijheid van denken en handelen in elke richting zonder eenige beperking, geen gezag dat hun geestelijke of lichamelijke opwellingen onderdrukt, geen politie die hen oppakt, geen kapitalisten die hen uitmergelen, geen verplichting van eenigen aard tegenover welke, menschelijke en goddelijke, instelling ook behalve natuurlijk de noodzakelijk heid om hun eigen levensonderhoud uit den grond te halen. «Bovendien zou het hun een gelegenheid schenken om de juistheid hunner theoriën te bewijzen om een voorbeeld te geven aan een achterlijke wereld en door hun eigen ontspanning zonder andere hulp het Utopia van hun verbeelding te verwezenlijken. Of dit plan voor verwerkelijking vat baar is maagpijn, maagwater, maagkramp, oprisping, slechte spijsverteering, geen eetlust. Koop een koker MAAG-TABLETTEN Per koker 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. Manifestaties van soldaten te Namen. Er heerschte Dinsdagavond een oproe rige stemming onder het garnizoen te Na men. Een troep van ongeveer 800 soldaten van alle wapens manifeesterde in de stra ten van de stad. Zij eischten eenheid in den diensttijd, en beklaagden zich er over, dat de ongehuwden 15 maanden moeten dienen, terwijl de gehuwden slechts vier maanden in dienst zijn. De manifestanten werden door patrouilles uiteengejaagd. De winkeliers sloten in allerijl hun luiken. (Havas-Reuter) Lusitania en duikboot. Naar de correspondent vari de «Morning Post» te Kopenhagen meldt, hebben twee Duitsche marine-officieren, die zich in De nemarken hebben gevestigd, verklaard, dat niet de «U 20« maar de «U 22« de «Lusitaniac getorpedeerd heeft. De kapi tein van de duikboot was denzelfden dag krankzinnig geworden en was sindsdien in een kraukzinnigengesticht in Duitschland opgesloten. Zij verklaarden verder, dat de duikboot kapiteins gewoon waren bij een achtervol ging olie te laten loopen, ten einde den vijand om den tuin te leiden. Rusland. 60000 slachtoffers van honger en ziekte. De «Westm. Gazetten meldt, dat het Roode Kruis toestemming heeft gekregen een commissie naar Odessa te zenden om de ellende van de krijgsgevangenen uit Toerkestan te verzachten. 60000 van hen zijn reeds door honger en ziekte gestorven. De overblijvende 40000 staan voor een spoedigen dood. mjjnrarnp te Dortmund. In de mijnen Schuerbank en Charlótten- burg bij Dortmund naar de «Tel.« meldt zijn door waterdöorbraak ongeveer honderd man van de buitenwereld afgesneden. Red dingspogingen zijn onmiddellijk ondernomen, doch hadden nog geen resultaat. Voor den ingang der mijnen staan talrijke jamme rende vrouwen, die over het leven hunner mannen bezorgd zijn. o De nood in Uongarije. Volgens Hongaarsche courantenberichten neemt de nood in de hoofdstad en ook in de provincie in zorgwekkende mate toe. Het dagelijksche brood- en meelrantsoen is aanzienlijk verminderd, maar sedert eenigen tijd kan ook het verminderde rantsoen niet meer uitgereikt worden. Zeer voelbaar is ook het gebrek aan vet en suiker. Voorts heerscht er, naar aan de boven genoemde mededeelingen te ontnemen valt, een verschrikkelijke werkeloosheid, welke de ellende bijzonder verergert. In Boedapest alleen bedraagt het aantal werkloozen 160.000, of ongeveer 14 pet. van het aantal bewoners. Het aantal van diegenen welke in Boedapest op de algemeene hulp aangewezen zijn, wordt overeenstemmend op 500.000 geschat. Net als in een roman. In «Bookman's Journak wordt melding gemaakt over het vinden van een schat Iemand kocht een oud heerenhuis in Hert fordshire (Engeland) en eenige weken later doorsnuffelde hij zorgvuldig alle vertrekken ook de zolderkamers. In een daarvan vond hij verborgen een aantal verwaarloosde oude boeken. Een er van opende hij uit nieuws gierigheid en op een der bladzijden vond hij een aanteekening omtrent in het huis verstopte kostbaarheden, die verborgen waren in de dagen der revolutie van 1745. In verband daarmede liet hij den vloer opbreken onder een oude kast en vond toen in een holte duizend gouden guinjes, een hoeveelheid zeldzaam porcelein en zilver en de eerste uitgaven van Congreve, Wy- cherly, Dryden en eenige andere schrijvers uit den Elizabethtijd, allen, volgens gewoonte van dien tijd, zorgvuldig in zijden omslagen gewikkeld. o Erzbergcr's toestand. Minister Erzberger heeft met kleine tus- schenpoozen Woensdagnacht tot vier uur 's ochtends geslapen. Toen kwam de hart zwakte weer. De pols is zeer snel. Een medewerker van het Neue Berliner Tageblatt heeft met de ouders van den dader gesproken. Deze vertelden, dat hun zoon dikwijls, als het proces Erzberger- Helfferich ter sprake was gekomen, gezegd had, dat hij den minister gaarne zou neer schieten. De ouders hebben hun zoon deze gedachte niet uit het hoofd gepraat. Zij keuren de daad zelfs nu nog goed. Inlliienza-epidcmic. New-York, 29 Jan. De inflenza-epidemie blijft toenemen doch het sterftecijfer is laag Gisteren te New-York bijna 4000 en te Chicago omstreeks 18009 nieuwe gevallen Tegen onwelroegelyke kleeding in Frankryk, Men seint uit Parijs d.d. 28 Jan. 25 Organisaties met meer dan 100.000 leden zijn een campagne begonnen tegen de mo derne kleeding der vrouwen. De bond voor sociale rechten der vrouwen heeft een schrij ven gericht tot alle vooraanstaande kleer makers en magazijnen, waarin zij voor boycot gewaarschuwd worden, wanneer zij kleederen verkoopen, welke te laag zijn uitgesneden en te korte rokken. BINNENLAND. Uitvoer van Vee. Aan «De Veehandels wordt gemeld, dat een publicatie naar «de Staatscourant is verzonden betreffende een regeling van den aanstaanden vee-export, Naar het blad verneemt, geldt hier een uitvoer zonder consenten, dus een vrijen uitvoer naar alle landen, die ons vee willen betrekken. De N. U. M.-kosten zouden zich bepalen tot 1 pCt. der waarde. o Amsterdamsche Gemeenteraad. De gemeenteraad van Amsterdam heeft goedgekeurd, dat een leening zal worden aangegaan van 60 millioen gulden. o Sinister Ruys de Beerenbrouck. Minister Ruys de Beerenbrouck wordt nog steeds door zijne ongesteldheid ver hinderd om zijn werkzaamheden ter de- partemente te verrichten. De minister, die aan eene aandoening der keel lijdt, doch niet meer bedlegerig is, doet ten zijnen huize verschillende werk zaamheden at, ook als minister van oorlog ad interim. o De Nederlandsch-Duitsche overeenkomst. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, dat de (officieuse) «Deutsche Allg. Zeitung«, in een beschouwing over de Duitsch-Neder- landsche krediet-overeenkomst o. a. zegt Het kleine Nederland is het eerste land, dat aan Duitschland de hulpvaardige hand reikt, het eerste, dat een votum van ver trouwen in het Duitsche volk uitspreekt. Naast dit niet te onderschatten ideële ele ment, treedt op den voorgrond de prac- tische beteekenis er van voor het Duitsche economische leven. Van groot belang is het voor Duitschland, dat het iederen vreem den staat of iederen particulier vrijstaat, zich bij de Nederlandsch-Duitsche overeen komst aan te sluiten, zoodat deze overeen komst eigenlijk den grondslag vormt voor een groot internationaal krediet aan Duitsch land. „Veehandelaars". Te Enkhuizen is de veehouder R. G. het slachtoffer geworden van een paar sluwe handelaars, die, zooals later is ge bleken, er 'geen vaste woonplaats op na hielden. Ze deden zich voor als groote kooplieden en kochten van G. 5 vette koeien voor f 2625, met de bepaling, dat ze er 2 dadelijk zouden meenemen naar 't slachthuis te Amsterdam, en de 3 andere den volgenden dag zouden halen, wanneer ze met nog 10 koeien, die ze van een boer in Friesland hadden gekocht, Enk huizen weer zouden passeeren. De handelaars, die nog niets hadden betaald, kwamen niet te Enkhuizen terug en vergaten ook de 10 koeien van den Frieschen veehouder in ontvangst te nemen Deze moest, volgens afspraak, zijn vee te Sneek leveren en had hiertoe zijn koeien in wagens geladen en naar de plaats van bestemming gevoerd, maar de koopers lieten zich wachten. Later is gebleken, dat het koopen van de koeien in Friesland, met welk feit de Enkhuizer veehouder bekend was, mede heeft moeten dienen om de truc te Enkhuizen te doen slagen. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat één der beide kooplieden ook in andere deelen van ons land op overeenkomende wijze reeds meerdere slachtoffers hee^t gemaakt. Baksteen. Het verlies aan baksteen tengevolge van de overstrobmingen wordt geschat op 5 pCt. van de jaarlijksche productie. De regeering heeft maatregelen genomen tegen onredelijke prijsopdrijving van steen. De prijs van de eieren was op de markt te Tholen 8 cent. De 8-urendag. Het bureau voor de R. K. Vakorgani satie heeft zich tot den minister van Arbeid gewend met de vraag, wanneer de invoering van den 8-urendag is te verwachten. De minister antwoordde, dat «met spoed gewerkt wordt aan de algemeene maat regelen van bestuura en dat «eenige van deze ontwerp-maatregelen, na welker tot standkoming de Arbeidswet reeds ten deele in werking zal kunnen treden, binnenkort aan het oordeel van den Hoogen Raad van Arbeid (zullen) worden onderworpen. Jhr. Mr. ran Sasse ran Ysselt. Het Centraal Stembureau heeft in zijn gehouden zitting ten stadhuize te 's Gra- venhage Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt te 's Hertogenbosch benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer, in de plaats van Mr. J. A. Loeff, die benoemd werd tot lid van den Raad van State. Ylug achterhaald. Te Utrecht heeft de procuratiehouder van een groote bankinstelling zich met 30 mille uit de voeten gemaakt, in gezelschap van de vrouw van den concierge dier bank. Zij werden door de Utrechtsche recherche aangehouden in een Haagsch hotel. Van het geld bleek nog geen cent verteerd. o— Geraariijke inbrekers. Te Aalten heeft de grenswacht vier Duitschers gearresteerd, die in het bezit waren van een volledige inbrekersuitrus ting, nl. een revolver met 20 scherpe pa tronen, een boksbeugel, loopers, glazen- snijders, maskers, enz. Ze waren van plan naar Amsterdom te gaan. Dinsdagmorgen zijn ze via Zevenaar uitgeleverd aan den grenswachtcommissaris te Elten. o Een nieuwe démarche der Entente De «Daily Expresse verneemt, dat de volgende stap der geallieerden tegenover Nederland van groot belang zal zijn. De Nedei landsche regeering zal namelijk wor den gevraagd of zij, met het oog op het weigerend antwoord, bereid is te garan deeren, dat zij den ex-keizer in Nederland zal vasthouden en hem aldaar permanent te interneeren en te verzekeren, dat hij niet naar Duitschland zal kunnen ontsnap pen, indien de Duitsche toestand zich eens zoodanig ontwikkelde, dat het den keizer aanleiding zou geven daar opnieuw zijn geluk te beproeven. motor-agenten. Bij de Rotterdamsche politie wordt een motorrijwiel-brigade geformeerd. Voorloopig worden drie geroutineerde verkeersagenten bij dezen dienst geplaatst. Droes. Onder de paarden van de gemeente-rei niging te Zwolle is de droes uitgebroken. Acht dieren zijn aangetast. Woningnood. Te Maarssen hebben zich voor één huis, dat leeg komt, reeds bijna honderd lief hebbers aangemeld. o - Hoeder co kind verdronken. De vrouw van den molenaar A. K, te Thesinge (Gron.) is Maandag, bij een po ging om haar vierjarig zoontje te redden, in de vaart verdronken. Ook het knaapje werd levenloos opgehaald. o Een ijzingwekkende geschiedenis. De correspondent van het «Soer. Hbl.« te Padang schrijft Een ijzingwekkende geschiedenis speelde zich te Ajer Dingin in de onderafdeeling Alahan-Pandjang (Pad. Bovenlanden) in het laatst der vorige maand af. Een ongeveer 14-jarige Maleische jongen stond des namiddags te ongeveer 5 uur met zijn moeder in de achtergalerij eenige huiselijke bezigheden te verrichten. Plotseling kwam een tijger uit de rimboe achter de woning aangesprongen en had in no time den jongen bij den schouder te pakken. De moeder deed een poging om haar zoon te redden en wel door hem bij zijn beenen vast te houden, terwijl de tijger zijn prooi wilde wegsleuren. Wat gebeurde ver der Onverwachts kwam een tweede tijger uit de rimboe op de achtergalerij gespron gen, waarop de moeder, het nuttelooze van hare pogingen inziende, luid schreeuwende de wijk nam naar een kamer. Intusschen verwijderden zich beide tijders met mede neming van den armen knaap. Bij de ochtendgloren werd het gruwelijk geval gerapporteerd aan de wd, controleur, den heer Coenen, die direct met eenige Inl. ambtenaren per auto op onderzoek uittrok. Na moeitevol speuren in het struikgewas vond men nog eenige resten van het slacht offer, welke aan de schoot der aarde wer den toevertrouwd. Zondagavond te Zaandam. In verbond met de ergerlijke wonorde lijkheden en vechtpartijen, die iederen Zondagavond te Zaandam plaats vinden, heeft de burgemeester besloten, dat geen vergunning meer zal worden gegeven tot het dansen in café's. ie gebruiken. huid, barsten, kloven en springende lippen, wintervoeten en winterhanden. Gebruik PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Onze stadgenoot, de heer A. Meijers, ingenieur bij de Ind. dienst met verlof alhier, is benoemd tot ingenieur bij de afdeeling publieke werken te 's Hage. Wegens te groote voorraad, met het oog op de aanstaande nieuwe belasting der SieARKN, van af heden, doch uiterst 3 weken, een groote opruiming van de goedkoopste tot de fijnste merken, waaronder een partijtje r*estQ,nten9 aan ongelooflijk lage prijzen, van f5.50, f5.60, f5.80 enz. per kistje van 100 stuks. ROOKTABA K. Nieuwe Overzeesche Tabak per ons 11 ct. A.B. rook- en pruimtabak 14 ct. Prima pruimtabak 15 ct. B. 15 ct. A. 17 ct. No. 3 19 ct. Schrap 17 ct. Shag vanaf 25 ct. Heerenbaai vanaf 25 ct. enz. enz. Groote keuze in steenen- en houten TABAKSPIJPEN. Wijksche poort N 4 HEUSDEN. Werkendam. In de afgeloopen week is op de Polder Steenenmuur 8 H.L. erwten ontvreemd, ten nadeele van de N.V. J. van Arp uit Rotterdam. De Rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. Capelle. De Voetbalvereeniging «Bra- bantia« te Waspik versloeg jl. Zondag »Velocitas« van 's Bosch met 93, Nau welijks is afgetrapt of v. d. Waals doel punt -jl 0, even later brengt Kuijsters den stand op 20. Dan komt «Velocitass duchtig opzetten en brengt in kotren tijd den stand op 32. Als een der Bossche spelers den bal binnen de beruchte lijnen met de handen aanraakt, wordt daarvoor een slrafschop toegekend, die door v. d. Waals in een doelpunt wordt omgezet, stand 33. Even later is het rust en worden de kansen druk besproken. Na de rust is het al spoedig te zien, dat «Bra- bantia« verre de meerdere is. Al spoedig brengt v. d. Waals den stand op 43. Dan gaat Zijlmans het eens probeeren doelpunt in korten tijd tweemaal stand 63. Ligtvoet en Buys droegen ook het hunne bij, totdat de stand 93 is gewor den. Het publiek, dat zeer talrijk was, was dol van vreugde. Het »Brabantia« elftal gaf goed spel te zien. Dekkers en van Kuijk verdedigden uitstekend. Burger verrichtte goed werk en de Geus stopte wat te stoppen viel. Loop der bevolking over het jaar 1919. Aantal inwoners op 31 Dec. 1918 2465. Vermeerdering wegens geboorte 52, idem wegens vestiging 144, tot. vermeerdering 196. Vermindering wegens overlijden 35, idem wegens vertrek 187, tot. verminde ring 222. Aantal inwoners op 31 Dec. 1919 2439. A.s. Dinsdagavond te 7 uur zal de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier haar jaarvergadering houden in de Chr. school aan den Loonschendijk. Punten van behandeling: 1. verkiezing bestuursleden en voorzitter2 verslag secretaris over het afgeloopen jaar 3. ver slag secretaris inzake de gehouden verga dering te 's Bosch van den Kamerkring op 20 dezer4. rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloo pen jaar 5. bespreking betreffende de te voeren propaganda gedurende de winter maanden 6. te nemen maatregelen in verband met het vrouwenkiesrecht; 7. rond vraag en sluiting. «Excelsior I< gaat a.s. Zondag op

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2