voor hel Land van Heusden i Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. fio. 3952. Zaterdag 31 Januari. De groote vraag „vaar kan ik het voordeeligst mün n is opgelost, indisn u onze lijkt met die van anderen. H. 1. BOODÉE A. C. v. d. WOLFF, Langendijk 132, A. Vos-van Mersbergen, Huishoudelijke artikelen, Kinderspeelgoed, Hout snijwerk, Figuurzaag, Ijzerwaren, Manden en Stoelen, en Trapleeren, Verder op alle gebied ruim gesorteerd. li- Ruime keuze SIGARETTEN, GROOTE SORTEERING De meest gesorteerde en de goedkoopste winkel in BEHOORENDE BIJ HET Voorkoming en genezing van aambeien. De gewone oorzaken van aambeien zijn een verkeerde voeding, gebrek aan lichaams- beweging, verstopping en leverkwalen, en de zekerste maatregel tot voorkoming er van bestaat in het zorgvuldig vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opgezette aderen, in- of uitwendig. De aderen en de haar omgevende weefsels worden ontstoken, en hevige jeuk en pijn treden op, terwijl in vele gevallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kussens te gaan zitten, terwijl plaatselijke afkoeling en te veel inspanning van de betreffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en louw water en door een weinig drukken met een zachte doek gedroogd worden. Foster's Zalf zal bijzonder geschikt be vonden worden voor het genezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt een einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking tegen, zoowel bij in- als inwen dige aambeien. In enkele der ergste ge vallen was één doos Foster's Zalf voldoende om volkomen genezing te bewerkstelligen. De jeuk hield bijna dadelijk op, en het bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgbaar by alle goede drogisten k f 1.75 per doos. BUITENLAND. Oostenrijk. De nood te Weenen. Te Weenen blijft de hongersnood nijpen. Vrijdag van de vorige week hebben 70.000 menschen den geheelen nacht voor de markt hallen gewacht om er 's ochtends bij te zijn als de verkoop van gezouten vleesch begon. Elk zou een rantsoen van een half pond kunnen krijgen. Het vleesch zegt Reuter's correspondent was van minderwaardige kwaliteit en nauwelijks geschikt voor menschelijk voedsel. o Hongaryc. Hongarije weigert te teekenen. Graaf Apponyi gaat naar Parijs om aan de Entente de plechtige weigering van de Hongaarsche regeering om het vredesverdrag in zijn tegenwoordigen vorm te ondertee kenen, mede te deelen. Rusland. Opstand in Moskou Men seint uit Kopenhagen, d.d. 27 Jan. Volgens een bij de vredesconferentie te Dorpat ontvangen bericht, is de Sovjet- regeering plotseling uit Moskou naar Twer vertrokken. Bij dit telegram was de officieele mede deeling gevoegd, dat de regeering verplaats werd in verband met een te Moskou uit gebroken pest-epidemie. Bij de vredesconferentie wordt echter aangenomen, dat hiermede getracht wordt te verbergen, dat te Moskou een opstandige beweging onder de roode troepen is uit gebroken. De leider der Russische vredes-dele- gatie is onmiddellijk na het binnenkomen van dit bericht vertrokken. Men neem; aan, dat hij naar Twer is afgereisd. o Frankrijk. Een dorp bedreigd. De Fransche bladen melden, dat he dorp Sansonnet, dicht bij Toulouse, bedreigc wordt door belangrijke aardstortingen, die het gevolg zijn van grondverschuiving op den berg die het dorp domineert. Reeds zijn een tweetal huizen begraven. Het dorp is ontruimd. Duitschlaud. Passiespelen. De beroemde passiespelen te Oberam mergau zullen in den zomer van 1921 worden hervat. Dezen zomer zullen voor- oefeningsspelen worden gehouden. De rerdedigiugswerken ran Helgoland gesloopt. Medegedeeld wordt, dat volgens inlich tingen van Duitsche zijde de officieren van de intergeallieerde maritieme commissie, die een bezoek hebben gebracht aan Hel goland, te kennen hebben gegeven, dat de verdedigingswerken op het eiland vernietigd zijn. o Zwarte pokken. Te Bochum in Westfalen zijn verschil- ende gevallen van zwarte pokken gecon stateerd. De overbrenging is vermoedelijk geschied door een Italiaansche vrouw. o De Turken mogen blijven. Naar de »Sun<t uit Parijs verneemt zijn de geallieerden overeengekomen, den Turken te veroorloven in Europa te blijven. Constantinopel blijft dus de regeerings- zetel der Turken. De toestand in het Kuhrgcbled. Wegens den ernstigen toestand in het Ruhrgebied, waar de mijnwerkers thans onder druk der communistische elementen den zes-urigen werkdag eischen, heeft de Duitsche regeering thans Hué, den beken den aanvoerder der socialistische mijnwerkers organisaties, afgevaardigd ter onderhande ling met de arbeiders. De toestand is thans werkelijk critiek en de Regeering staat dan ook op het standpunt, dat de eisch tot inwilliging van den zes-urigen werkdag niet kan worden toegestaan, daar de Entente te kennen heeft gegeven, dat, indien de kolenleveran ties niet spoedig op het peil worden ge bracht, welke het vredesverdrag voorschrijft, de strengste maatregelen genomen zullen worden, o.a. het bezetten van het Ruhr gebied. Er wordt aan getwijfeld of de Duitsche Regeering er in zal slagen de arbeiders te matigen, daar de aanvoerders der mijn werkers veel van hun invloed hebben ver loren. Bet bolsjewieksch dorado. Uit Kopenhagen wordt aan de Daily Telegraphs geseind, dat de Bolsjewisten den 6-urigen werkdag en de week van 5 werkdagen hebben afgeschaft. Zij hebben den 12-urigen werkdag en de week van 7 werkdagen ingesteld. Dit bericht is uit Helsingfors ontvangen. Groote |f Prijs afslag tegen Hoest, Heeschheid, Keelpijn zijn/ilet meer In caftonverpakking, maar wederom in biikken dooien verkrijgbaar. 60 Sterk verminderde prijs nu 8Ö cents BINNENLAND. De Valuta-verliezen. Wij lezen in »Handelsbelangen« Er loopen taxaties ter beurze dat he verlies van ons land door de daling van marken, kronen, francs enz. mag becijfert worden op meer dan een milliard gulden Een dievenbende gesnapt. Naar de gevangenis te Maastricht is overgebracht een uit 8 personen bestaande dievenbende, aangehouden in de stations mijnwerkers-kolonie te Hoensbroek. De gestolen goederen, meestal manufacturen, werden in verschillende gemeenten, als Hoensbroek, Scbinnen en Munstergeleen, opgespoord, verborgen onder de dakpannen of onder den vloer. o Zeewater als drinkwater Het water nit de Scheldearmen, dat een vrij groot zoutgehalte heeft, is dezer dagen tengevolge van de massa's water, die van de bovenrivieren afstroomden, over een groote afstand tot aan het einde der Gre- velingen tusschen Schouwen en Flakkee drinkbaar geweest. Het is al 40 jaar ge leden, dat zich hetzelfde heeft voorgedaan, toen hebben sommigen .voor de merkwaar digheid er koffie van gezet, die zich zeer goed liet smaken. De Koningin en president Desehanel. Koningin Wilhelmina heeft naar de Temps meldt, aan den heer Paul Desehanel een elegram gericht, waarvan de vertaling aldus luidt Ter gelegenheid van uwe verkiezing tot president der Fransche republiek, stel ik er prijs op, u mijne oprechte gelukwenschen aan te bieden, terwijl ik den wensch uitspreek, dat uw zeven jarig bewind een tijdperk van voorspoed en vrede zal zijn voor uw schoon land. Ik denk steeds met levendige sympathie terug aan de heerlijke dagen die ik te Parijs doorbracht, toen ik het genoegen had u te ontmoeten. (w.g.) Wilhelmina. Na den hoogen waterstand. Men schrijft uit Maastricht Nu het water van de Maas zoo sterk gevallen is, dat de rivier weer binnen hare oevers is teruggetreden en de ongelukkige bewoners van Heugem, die door de goede zorgen van het gemeentebestuur te Maas tricht waren ondergebracht, naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd, hebben we weer eens den tocht naar het overstroomde gebied aanvaard. Maar wat is het daar treurig gesteld. En nu kan men zich re kenschap geven van de verwoesting door het water aangericht. Hoe hebben de men schen hun woningen teruggevonden. De benedenverdiepingen met stallingen vies en vuil, vochtig, bedekt met een laag slib, kwalijkriekend, kortom nog ongeschikt voor huisvesting. En wat hebben de arme men schen verloren 1 't Zijn meest kleine boeren, die den oogst van hun land naar de markt of de veiling brengen hun voorraad aard appelen en de te velde staande gewassen zijn nu totaal vernield. Het water kwam zoo spoedig opzetten, dat er aan berging niet te denken viel. Trouwens in de aller eerste plaats moest er voor menschen en dieren gezorgd worden. En zoo vertelde ons een boer, dat hij zijn 5 varkens naar boven op zolder gesjouwd had in een hokje. En daarnaast huisden 12 personen. Is het wonder, dat na zulk een hoogen waterstand ziekten uitbreken Pokken te Arnhem. Het aantal pokkenlijders te Arnhem is met twee vermeerderd en bedraagt thans twintig. Er zijn drie patiënten, wier toe stand ernstig is. De ex-Keizer. Volgens de ^Evening Standards is men in officieele Londensche kringen van mee ning, dat op* Nederland geen economische druk zal worden geoefend om het tot uit levering van den éx-Keizer te bewegen. Het is waarschijnlijk dat de wisseling van nota's zal worden voortgezet totdat Neder land gedwongen zal zijn om ronduit en onomwonden »neen« te zeggen. Het eenige wat dan den geallieerden overblijft is den ex-Keizer bij verstek te doen terechtstaan. Het blad vernelmt verder, dat de Engel sche regeering in de eerste dagen geen nieuwe stappen zal doen. Verjaardag rail den ex-Keizer. De Duitsche ex-Keizer vierde Dinsdag zijn 61 en verjaardag. De buitenwereld bemerkte er niets van, dan alleen dat er- een groot aantal telegrammen van geluk wensch werd ontvangen. Om aan deze drukte het hoofd te bieden was het per soneel van het telegraafkantoor tijdelijk versterkt. Behalve vele telegrammen uit Duitsch- land ontving de ex-Keizer ook verscheidene manden met bloemen. Des avonds werd op het kasteel een maaltijd gehouden, waar aan ook graaf Bentinck van Zuylesteyn en de burgemeester van Amerongen aanzaten. Geen brief van den ex-Keizer. Uit Amerongen ontvangt het »Hbld.« een telegram van den adjudant-generaal H. von Gontard, meldende, dat de brief, die door den ex-Keizer geschreven zou zijn aan prins Furstenberg, »van het begin tot het einde verzonnen is. Hulpverleening ten behoeve der slachtoffers van den Watersnood. Door het Centraal Bureau van »Het Oranjekruisa werden op verzoek van den burgemeester van Cuyk ten behoeve der slachtoffers van den watersnood reeds ver zonden een wagon levensmiddelen, een 800-tal dekens, ondergoed voor 400 man nen, voor 400 vrouwen en voor 1000 kin deren, benevens bovenkleeding voor 200 mannen en voor 200 vrouwen en ten slotte nog ongeveer 1500 luiers, Aan den burgemeester van Cuyk heeft de Watersnoodcommissie f 10.000 ter hand gesteld ter leniging van den eersten nood. o Nederlandsche melk naar Dnitschiand. Met de melkvoorziening van Dortmund is het op het oogenblik erbarmelijk gesteld^ schrijft de »Rh. Westf. Z.c Er vinden echter onderhandelingen plaats over levering van Hollandsche melk aan de raelkcom- missie te Essen, die zij dan weder onder de steden van het industriegebied zal verdeelen. 50.000 liter zouden dan uit ons land worden aangevoerd dagelijks. o Hoog water. De »Geld.« verneemt uit Cuijk De Maas valt gestadig en spoedig zal er te weinig water zijn, om het overzetveer in de spoorwegdoorbraak in stand te hou den. Men zal daarom zoo spoedig moge lijk een voetbrug maken met 1.50 M. breedte tusschen de leuningen, waarmee werd aangevangen. Volgens verrichte peilingen zijn er in de doorbraak diepten van 7 a 8 Meter onder spoors taatshoogte. De brug wordt 140 Meter lang en komt op ongeveer 35 jukken te staan, elk be staande uit 3 palen, die ingenheid moeten worden. Behalve het materiaal voor het brugge- dek, dat van de genie geleend wordt, is al het benoodigde hout door de S.S. aan geschaft. Dit werk wordt geheel onder leiding van den betrokken S.S.-ingenieur den heer H. van Berckel gemaakt, zooals trouwens alle werken, die op den spoorweg plaats vin den. Ook is Woensdag aangevangen met het dichten van het gat in den spoorweg. Als aannemer hiervan treedt op de heer A. M. Stuy te Nijmegen. Groote toreubrand. Men seint uit Zutfen Door een brand in een huis naast den Wijnhuistoren te Zutfen is ook deze toren in de vlammen opgegaan. Alleen het steenen gedeelte staat nog overeind. Tengevolge van den brand is ook het Klokkenspel van Hemony in den toren ver nield. De klokken werden op het marktplein neergeploft en enkele werden gesmolten. Het Wijnhuis, hoewel deerlijk gehavend, bleef behouden. Daarin was een museum gevestigd. De voornaamste zaken zijn in veiligheid ge bracht. Door dezen brand is een fraai monu ment van renaissance-stijl vernield. Het was in de 17de eeuw gebouwd. Het steenen onderstuk vau den Wijn huistoren staat nog overeind. De zuidkant van het gebouw heeft veel geieden. De Kotterdamschc Veiling. Op de heden in ons Veiligslokaal Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 14.30f 16.25 idem (klein) - 10.65 Eendeieren -13. Aanvoer 41000 stuks. Incident. Men schrijft aan het »Vad.« uit Bel grado dd. 46 dezer De consul-generaal van ons land de heer lhle wordt ernstig verhinderd in de uitoefening van zijn werk. Iemand, die als koerier brieven voor onze regeering zou overbrengen, werd o. a. gevangen genomen en gehouden om onbeteekenende redenen. Hij heeft onze regeering daarmee telegra fisch in kennis gesteld. Bij de Servische regeering is geprotesteerd. Huizen en ratten opgekocht. Nu de uitvoering van Russisch pelswerk zoo goed als stop staat, koopen handelaars op de dorpen om Venlo zelfs muizen en rattenvelllen op. Zij brengen 30 tot 50 ct. per stuk op. Ook kattenvellen zijn zeer gewild. Daarvoor biedt men zelfs 3 tot 5 gulden. o Een goede mollenjacht. Twee Friesche mollenjagers vingen in Drenthe in] een paar dagen 438 mollen. Voor de velletjes beurden ze ruim f 480. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren Gijsberta d. v. P. G. Fa- brie en C. de Raad. Ondertrouwd: Hendrik Millenaar 23 j. en Kornelia Wijgers 17 j. Overleden: Leo Christianus Jacoba Maria Hamburg oud 7 weken. WERKENDAM. Geboren: Cornelis Arie z. v. J. de Keijzer en A. Kieboom Elisabeth d. v. C. Ippel en A. Schoenmakers Catharina Cor nelia d. v. L. Hoogendoorn en C. C. van Oord Johanna Leentje d. v. G. Visser en P. van BurgelEgbertus Marcelis z. v. J. W. v. Houwelingen en L. A. Paans Maaike Martha d. v. A. Wijnja en T. de Gelder. Ondertrouwd: B. Bogers 24 j. en A. W. Ippel 24 j. Overleden: L. v. d. Heuvel 77 j. A. v. Leeuwen 82 j. POEDEROIJEN. Geboren: Hendrikus J., z. v. M. v. Heemskerk en A. VissersArie, z. v, A. v. Driel en W. Bouman Maarten, z. v. G.« v. d. Werken en I. v. d. Maas Geertje, d. v. F. J. v. Veen en C. M. v. Loon. Overleden: Dorothea F. Magnus; 24 j., echtg. van M. Kluitenaar, Adriaan H. Kluitenaar, 3 j., Maria C. Kluitenaar, 1 j., (allen wonende te Capelle) Adrianus Schaap, 21 j, CAPELLE over de maand Dec. Geboren: Cornelis z. v. P. Faro en M. Susters Jan Adriaan z. v. G. Vos en J. F. van Weelden Gerrit z. v. M. Ne- rigs en C. Boer Aria Gijsberta, d. v. A. v. d. Werken en A. P. v. Ooijen Hen- drika Johanna d. v. W. M. Blom en H. J. Waarts Emma Anna d. v. L. P. v. Pelt en A. M. de Bruijn Huiberta d. v. A. Konings en J. van Campen Hendrika d. v. D. P. v. Tilborgh en H. Wether Johanna d. v. A. Smits en J. v. d. Hoeven. Getrouwd: A. G. v. Tilborgh 22 j. en H. P. Konings 23 j.A. Kerst 26 j. en J. Oerlemaris 26 j. Overleden Levenloos aangegeven kind van C. A. Spranger en C. v. Mas- trigtJ. de Rooij 75 j., wed. v. P. Snijders. ADVERTENTIEN. Wij verkoopen uitsluitend eerste klasse kwaliteiten. Ruime sorteering in kistjes van 25 en 50 Sigaren, van de goedkoopste tot de f ij n s t e merken. Fracht-collectie geïmporteerde HAVANA'S. AFTER DINNER SIGAREN (samengesteld uit de fijnste Havana, St. Felix en Deli Tabakken). van de goedkoopste tot de duurste soortenkleine en groote doozen Keurcollectie Egyptische en andere geïmporteerde merken. in eerste klas TABAK-, SIGAREN- en SIGARET- TENPIJPEN, SIGARENKOKERS. Aanbevelend, Sigarenmagazij n, 112 Vischmarkt—HoekEngstraat, HEUSDEN. Minzaam aanbevelend: BIJVOEGSEL Nieuwsblad (Inhoud Öt. ?00 tabletten) N.V.GABA-8AZEL,FILIAAL HILVERSUM v. h, Goldene Apothekê, Bazel 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5