Daar heb je het al. ANT. METSELAAR, het relaties met Lloyd George heeft. En dit blad nu heeft een allermerkwaardigst hoofdartikel, waaraan wij hier een en ander ontleenen willen. «Wij hebben altijd waarde gehecht aan de bestraffing van de Duitsche oorlogsmisdadigers, maar toen de verbon denen een half millioen Duitsche gevange nen naar huis zonden, zonder de uitleve ring van de oorlogsmisdadigers daartegen over in ruil te eischen, was de kans om de openbare meening op hun zijde te krij gen, ten einde den weerstand te overwin nen, die de officierskaste zeker zou bieden tegen de uitlevering van de tot haar be- hoorende zwarte schapen, verkeken. Toen zij dezen hefboom verloren hadden, hadden de staatsliedeil zoo behoedzaam mogelijk op hun doel moeten afgaan en bovenal moeten zorgen, dat op hun lijst alleen de namen van dergelijke schuldigen voorkwa men, dat aan Duitschland geen moreelen steun voor een weigering was gelaten. Wij weten niet of de niet officieele lijst, die te Berlijn zoo'n beroering verwekt heeft geheel juist is of niet. Wij kunnen echter op goeden grond verklaren, dat als dit zoo is de toestemming der Britsche regee ring daartoe nimmer is verleend. De lijst is in ieder geval hoogst belachelijk en als inderdaad een duplicaat daarvan aan de Duitsche regeering te Berlijn overhandigd zal worden, is het duidelijk dat de diplo matieke machine der verbondenen, welke te Parijs gevestigd is, een keer te meer een onvergeeflijke dwaasheid heeft begaan. De lijst is bijkans in elk opzicht, wat zij niet moest zijn. Wij zouden het denkver mogen onzer lezers beleedigen, indien wij gingen uitleggen wat de vanzelfsprekende redenen zijn waarom namen als die van Hindenburg en Ludendorff of Bethmann Hollwegg er nooit op hadden mogen voor komen. Deze mannen zijn alleen in dit vergezocht opzicht oorlogsmisdadigers, dat zij onder den keizer stonden als de opper ste leiders van het Duitsche leger en den Duitschen staat. Tot zoover de Daily Chronicle. En het is wel merkwaardig wat het blad schrijft De lijst is belachelijk, een onvergeeflijke dwaasheid, waartoe de Britsche regeering nooit haar toestemming heeft verleend. En Lord Birkenhead wordt ijlings naar Parjjs gezonden om dit aan den Raad der Ge zanten duideljjk te maken. Wat daar nu achter zit? Wel de Fransche nationalisten hunkeren naar nog meer van Duitschland. Elzas-Lotharingen ls al van het gehate rijk afgescheurd. Maar er moet nog wat bij komen. Het Rijnland. En nu zegt het vredesverdrag dat, wanneer Duitschland in gebreke bleef de eischen der geallieerden na te komen, de linker Rijnoever bezet zou blijven. En ziet Duitschland weigerde de menschen uit te leveren die de geallieerden voor hun rechtbank daagden. »Bravo riepen de Franschen De linker Rijnoever is ons. Doch ziet daar komt Engeland en steekt een spaak in het wiel. Met je handen er af blijven zegt Lloyd George. Die lijst is belachelijk en ze is verzonden zonder ons medeweten. Ze moet veel minder en an dere namen bevatten. Geen oorzaak dus het Rijngebied langer bezet te houden. Frankrijk op zijn achterste beenen natuur lijk. Duitschland kan voorloopig dankbaar zijn dat het zich zoo kordaat heeft gehouden. De Engelsche bladen staan vol over het feit dat een zeer bekende pianofabriek haar bedrijf heeft moeten stopzetten niet om dat er geen werk is integendeel de bestellingen zijn zoo groot als ooit te voren maar omdat de arbeiders zoo weinig uit voeren. Voor den oorlog deden 6 arbeiders het werk van wat nu 25 man doen, dat beteekent dus een verviervoudiging van personeel. En aangezien de loonen ver dubbeld zijn, beteekent dat, dat de pro ductiekosten aan loonen 8 maal zoo groot ziju als vóór den oorlog. De loonsverhoo- ging zou te dragen zijn als de werklieden hetzelfde praesteerden van vroeger. Nu dit niet het geval is, kan de firma het niet volhouden. Er wordt gezegd, dat veel andere fabrieken in hetzelfde geval ver- keeren. Wij mogen dankbaar zijn dat in Nederland de arbeidsschuwheid in veel min dere mate wordt gevonden. Alleen een werkwillig volk kan welvaart en voorspoed kennen. Tot de landen, die zich bereid verklaard hebben Oostenrijksche kinderen op te ne men, behoort thans ook Engeland. Brad ford in Yorkshire, een betrekkelijk kleine stad, welke voor den oorlog echter uitge breide handelsrelaties had met midden- Europa heeft zich bereid verklaard ten minste 1000 kinderen onder dak te brenr gen. Aan de burgers der stad is het ver zoek gericht om ten minste gedurende een geheel jaar een of twee kinderen op te nemen. Er zal voor goed onderwijs der kinderen gezorgd worden, die voorts onder geneeskundig toezicht zullen staan en op wier verzorging de plaatselijke overheid een wakend oog zal houden. Het plan heeft )ij de bevolking veel weerklank gevonden en men spreekt er al van het over andere plaatsen uit te breiden. Sir Auckland Gedder, de minister van handel, heeft in een interview verklaard, dat nergens de nood zoo hoog is als in Oostenrijk en dat een spoedig herstel door het opleven van den handel helaas niet is te verwachten. Men zal middelen moeten vinden om de bevolking voldoende leeftocht te verschaflen in den tijd, welken het land noodig zal hebben om zich langzaam aan te herstellen. Hij deelde mee, dat er thans een plan aanhangig is om Oostenrijk grond stoffen en halffabrikaten te verschaffen om het zoo weer op de been te helpen. Enge land zou hiertoe mee kunnen werken door wol te zenden voor garespinnerijen of ga> rens om kleeren van te weven, waarbij dan de fabrikanten opdracht zouden moe ten krijgen om de goederen onmiddellijk aan de verbruikers te leveren en een deel van het fabrikaat terug te zenden bij wijze van betaling. Naar Geddes' meening is dit een uitstekend plan om de moeilijkheid van den diep gezonken wisselkoers te ont gaan. Naar men uit Essen aan de N. R. C. seint, zijn de radicale bedrijfsraden in de industriestreek van Solingen voornemens de algemeene staking af te kondigen uit verweer tegen het ontslag op groote schaal der fabrikanten. Met inbegrip van de met 1 Maart a.s. in te voeren 100 pCt. verhooging der goe derentarieven op de Duitsche spoorwegen zal de totale verhooging sedert het uit breken van den oorlog hebben bedragen 590.64 pCt. BUITENLAND. Russische toestanden. Lyon, 9 Febr. Een gevangene uit Wla- diwostok, die via Moskou is teruggekeerd schilderde Rusland als een verlaten land waar niemand werkt en waar in vele districten hongersnood heerscht. De men schen reizen honderd mijlen ver van Moskou het land in om voedsel te krijgen en als zij terugkeeren worden zij door de roode garden beroofd, tenzij zij flink om- koopen. De corruptie is verschrikkelijk Voor alles moet worden omgekocht. Ont snapte gevangenen krijgen valsche passen Mr. Fock by Dechanel. Den Haag, 9 Febr. Mr. Fock, president der Tweede Kamer, heeft op zijn doorreis naar Nederland te Parijs een bezoek ge bracht aan den nieuwbenoemden president der Fransche republiek Deschanel. De ont vangst was allerhartelijkst. Deschanel ver zekerde dat hij, voor zoover hem mogelijk zou zijn, alles in het werk zou stellen om de beste verhoudingen tusschen Nederland en Frankrijk te bevorderen. o Een dubbelganger van den ex-keizer door een Rus vermoord. Een schoenmaker in Leisnitz, die in uiterlijk veel op keizer Wilhelm II gelijkt, is in een restaurant door een Rus met een bijl aangevallen. De schoenmaker zat te spelen en de Rus had twee uur lang zitten toekijken. Plotseling ging hij den schoenmaker te lijf met den kreet»Ger- manski Kaiser kaputt De Duitsche oficieren en de uitlevering. De officierenbonden hebben een motie aangenomen, waarin o. a. wordt gezegd Wij, Duitsche officieren, beschermen met ons leven de wraakoffers onzer vijanden, en zijn bereid hieruit iedere consequentie te trekken. Wij eischen hetzelfde besluit van het geheele Duitsche volk. Mannen, vrouwen en kinderen moeten maar begrij pen, dat het om meer gaat dan om het leven van enkelingen het betreft het bestaan der natie. Er mag geen verrader onder ons zijn. Berlijn, 8 Febr. Hedenavond werd de uitleveringslijst met begeleidende nota aan den rijkskanselier overhandigd. De zoniertyd in België. Brussel, 9 Febr. De minister van Bin- nenlandsche .Zaken heeft bepaald, dat in den nacht van 14 op 15 Febr. in België evenals in Frankrijk, de zomertijd zal in gaan. BINNENLAND. Auto-ongeluk. Zondag morgen heeft te Vucht een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, dat een menschenleven geëischt heeft. Omstreeks 10 minuten vóór 10 reedde heer Jansen, wijnhandelaar te Kerkrade met z'n verloofde mej. Schilten uit Boxtel per auto over den Boxtelschen weg. In de auto was mede gezeten de heer Schmidt uit Amsterdam. Op den hoek nabij Steenwijk en Voor burg raakte de heer Jansen door het springen van een voorband het stuur kwijt. Door het sterke remmen draaide de auto met kracht om, waardoor de inzittenden er werden uitgeslingerd. De heer Jansen kwam in de sloot terecht en werd niet gedeerd. Mej. Schilten kwam neer op het fietspad en liep, wonder boven wonder, slechts eenige schrammen op. De heer Schmidt echter geraakte in de sloot en kreeg den auto op zich. Met zware hoofd wonden werd hij onder den auto uit het water gehaald. De ongelukkige was op slag gedood. o Brandkast gestolen. Een bewoonster van het perceel Burg- hardt v. d. Berghstraat 123 te Nijmegen verliet tegen den avond haar woning en sloot de buitendeur af. Bij haar thuiskomst om 10 uur vond zij die deur geopend en er bleek, dat uit de woning was ontvreemd de brandkast, inhoudende f 1000 en 10.000 mark, een gouden horlogeketting, een gouden ring en verschillende andere goudenen zilveren voorwerpen, alsmede documenten, als tes tament, huur- en koopcontracten enz. Om de brandkast weg te dragen waren minstens twee mannen noodig. o De gewezen Keizer naar Doorn. Naar het »Hbld.« meldt, vordert de ver bouwing van het huis dat de gewezen Duitsche keizer bewonen zal, zooveel tijd, dat het wel Juni tot Juli zal worden, al vorens de verhuizing van Amerongen naar Doorn kan plaats hebben. Algemeene staking te Rymegen. Maandag is de werkstaking ingegaaó. Ze is algemeen en omvat negenhonderd timmerlieden, metselaars, grondwerkers, opperlieden, stacadoors, loodgieters en gas fitters bij tachtig patroons. De staking wordt geleid door de gecombineerde bouw vakorganisaties. Alle werken liggen stil. De arbeiders eischen 75 cent voor vaklieden en 73 cent voor de overigen bij een werkweek van 45 uren. De patroons hebben 65 resp. 61 cent aangeboden, desgewenscht bij een werkweek van 50 uren. o Arbeidsconflict te Deventer. De stakende gieters der machinefabriek te Deventer, voor wie de gelegenheid was opengesteld, Maandagmorgen den arbeid te hervatten, zijn niet weer begonnen. o De dreigende staking in de havens. Naar men verneemt zijn Maandagochtend de besturen der Nederlandsche federatie van Transportarbeiders en van den Cen- tralen (modernen) bond te Rotterdam in café »Centraai« in vergadering bijeenge komen om eene beslissing ten aanzien van de staking te nemen. o Beroofd in Amsterdam. Het is waar, dat het kwaad zichzelf straft. Een »Jan Onverstand«, die op bezoek was geweest bij een kamerverhuurster op de Oudekerksplein, vermiste bij zijn afscheid 100 pond sterling, 1550 mark en 60 gld. Een andere genoegenjager, die zich in een huis aan den Zeedijk had afgezonderd, kwam er f 3500 armer uit, dan hij was binnen gegaan, terwijl hij bovendien zijn portefeuille met effecten kwijt was. Naar het ons wil voorkomen is het nog steeds een gevaarlijk amusement om zich af te zonderen in de donkere krotten van onze oude binnenstad. Het heeft toch waarlijk niet ontbroken aan waarschuwingen en tochHoe lang nog De pokken te Arnhem. Twee van in observatie zijnde personen te Arnhem zijn door pokken angetast en naar de barakken vervoerd. Tot dusver zijn overleden twee kinderen en een vrouw. Ongelukken. Zondag is op Sint Anna (Nijmegen) een oude man door een auto overreden en ge dood. De identiteit is nog niet vastgesteld. Poging tot moord en zelfmsord. Vlissingen, 9 Febr. Een 76-jarige raan te IJzendijke heeft een moordaanslag op zijn 62-jarige vrouw gepleegd en haar door twee revolverschoten levensgevaarlijk ge wond. Vervolgens keerde de man het wapen tegen zich zelf en was onmiddellijk dood. Een lijk in een koffer. Roermond, 9 Febr. In een hotel alhier is de Duitscher E. uit Gelzenkirchen aan gehouden, verdacht van medeplichtigheid aan moord op zijn vader, wiens vreeselijk verminkt lijk in een reiskoffer werd ge vonden. Bet aanbod ran den ei-kroonprins. De Duitsche kroonprins was indertijd een in het buitenland weinig sympatieke persoonlijkheid. Het stramme militairisme scheen in hem belichaamd. Men verdacht hem er van, een der kop stukken te zijn der partij, die naar den oorlog dreef. Thans heeft de ex-kroonprins aan een ridderlijke opwelling gevolg gegeven. Aan de hoofden der geallieerde en ge associeerde landen heeft hij zich zelf als slachtoffer aangeboden voor de honderden Duitschers, die door de entente zijn opge- eischt. o De fruithandel Tiel, 9 Febr. Op de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van organisaties op het gebied van den fruithandel is een com missie gevormd om bij den minister van Landbouw op een regeling aan te dringen, waardoor voorkomen wordt, dat een groot kapitaal in dezen handel zal verloren gaan. BEKENDMAKING. INENTING en HERINENTING. De Burgemeester van Heusden, maakt bekend: dat op Donderdag den 12en Februari a. s., des voormiddags ten 10 uur, ten stadhuize gelegenheid zal bestaan tot kos- telooze inenting en herinenting. Wegens het voorkomen van een pok- kengeval te 's-Hertogenbosch en van een aantal gevallen in Arnhem, wordt den in gezetenen DRINGEND aangeraden van deze gelegenheid gebruik te maken. Heusden, 7 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Zondag 11. werd door de plaat selijke voetbalclubs »Juliana« en »H.V.V.« alhier een wedstrijd gespeeld, welke in een overwinning van 41 voor Juliana eindigde. Hoewel Juliana met enkele in vallers speelde, gaf zij zeer goed spel te zien. H.V.V. daarentegen speelde erg woest, waardoor Juliana zich echter niet af liet schrikken. a.s. Zondag zal de voetbalvereni ging »Juliana<r op het Julianaveld, welwil lend afgestaan door den heer van Ever dingen alhier, haar eerste seriewedstrijden geven. Verschillende voetbalvereenigingen zijn al uitgenoodigd. Om circa 1 uur zal afgetrapt worden. Naar we vernemen zijn prachtige prijzen beschikbaar gesteld. Wegens te groote voorraad, met het oog op de aanstaande nieuwe belasting der SIGAREN, van af heden, doch uiterst 3 weken, een groote opruiming van de goedkoopste tot de fijnste merken, waaronder een partijtje restanten» aan ongelooflijk lage prijzen, van f5.50, f5.60, f5.80 enz. per kistje van 100 stuks. ROOKTABAK. Nieuwe Overzeesche Tabak per ons 11 ct A.B. rook- en pruimtabak 14 ct. Prima pruimtabak 15 ct. B. 15 ct. A. 17 ct No. 3 19 ct. Schrap 17 ct. Shag vanaf 25 ct. Heerenbaai vanaf 25 ct. enz. enz. Groote keuze in steenen- en houten TABAKSPIJPEN. Wijksche poort N 4 HEUSDEN. Andel, Zaterdag 14 Februari zal door de gemengde Zangvereeniging aSusum Corda« alhier een uitvoering worden ge geven. Door de Bouwcommissie is besloten tot het bouwen van een 16tal woningen. Dat daardoor in een groote behoefte wordt voorzien laat zich begrijpen, Bommelerwaard. De afdeeling Bom- melerwaard van de Ned. Heidemaatschappij heeft bij het hoofdbestuur aangedrongen op scherper toezicht op het vangen van ondermaatsche visch. Door den z.g. kuil kan in één nacht soms meer dan 500 pond jong goed vermoord worden. De kuilvisscherij wordt beschouwd als de eer ste oorzaak van het visch-arm worden onzer hoofdrivieren. Be-oepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Enter ds. H. Japchen te Pouderoijen. Beneden Langstraat. Naar het blijkt is de voorraad aardappelen in deze streek niet groot, en moet dit kwantum nog verminderd worden met een aanzienlijk bedrag, dat in het water is geweest. Het gevolg is natuurlijk prijsverhooging, en wel tot f8 a f9 per H L. Capelle. Op 6 dezer is uit de Berg- sche Maas onder deze gemeente opgevischt een lijk van een onbekend manspersoon, vermoedelijk tusschen de 50 en 60 jaar, lengte 1.70 M., flink van postuur, grijzend haar en dito kneveltje. Deze persoon was gekleed in een donker costuum. Zijn on dergoed was gemerkt met letters van rood garen «J. v. d. B.«. Gedurende de maand Januari werden aan het hulppostkantoor alhier 168 tele grammen behandeld, waarvan 76 verzonden en 92 ontvangen, terwijl 159 telefoonge sprekken werden gevoerd, waaronder 15 celgesprekken. In de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 3784,38 en terugbetaald f 4073,39. Het aantal inlagen bedroeg 59 dat der terug betalingen 16. Voor de vacaute betrekking van on derwijzeres aan de O.L. School in de Kom hebben zich een 4-tal sollicitanten aange meld. Aan de vereeniging tot verbetering der volkshuisvestiging in deze gemeente is door den Raad een voorschot verleend van f170,000. Aan Mej. M. G. Dekker, onder wijzeres aan de O. L. School in de Kom, is op haar verzoek tegen 1 Aprii a. s. eervol ontslag verleend. Het aantal ingeschrevenen voor de militielichting 1921 dezer gemeente be draagt 29. 's Gravenmoer. Voorgaande week be zocht de heer Huizinga, rijkslandbouwleer- aar te Breda, deze gemeente, teneinde na te gaan den toestand van het landbouw bedrijf in verband met de plaats gehad hebbende overstroomingen. Om gelijke redenen wordt ook nog dezer dagen hier verwacht de heer Snellen, rijkstuinbouw- leeraar te 's Hertogenbosch. Hedel. Onder den veestapel van den landbouwer H. van Hekezen Az. is door den Rijksveearts mond- en klauwzeer geconstateerd. Herpt. Op Zondag 15 Februari a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat er te Herpt een harmonie werd opgericht. Oudendijk. Vrijdagmiddag brak het zoontje van v. d. W. bij het slootje sprin gen een been. Sprang. Ds. M. Post te Nieuw-Dor- drecht heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. Heden (Maandagmorgen) hebben de kinderen der lste en een gedeelte der 2de klasse, van de Chr. school, één der leeg staande localen van de O. L. school be trokken. Naar men ons mededeelt is het bestuur der Chr. schooi thans druk in de weer, om de plannen tot den aanbouw van een 5de locaal te zien verwerkelijkt. Jl. Zondag speelde S. V. V. I met Wilhelmina I van Kaatsheuvel op het terrein van S. V. V. alhier een wedstrijd. De stand van het spel bleef 00 gelijk. Woudrichem. Vrijdag 6 Febr. 1,1. hield de Land- en Tuinbouwv. »Land van Altenaa hare gewone jaarvergadering. De vergadering was druk bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de omzet over 1919 f46.919.13 bedroeg. Verkocht werden 269.452 K.G. aardappelen en 272.687 K.G. fruit. Het ledental steeg tot 279. De rekening van den penningmeester was in orde bevonden en sloot met een batig saldo van f 5149,85. Verkiezing van 5 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren T. Biesheuvel, A. Vink, B. van Vugt, Ad. van Vugt en J. Spiering. Voor Giessen werd gekozen de heer D. Westerlaken (vacature F. Nieuwenhuijsen. Een bestuursvoorstel tot wijziging der statuten werd met 44 tegen 33 stemmen verworpen. Het veilingspercentage werd vastgesteld op 40 pet. Het salaris van den secr. penningm. wordt voor 1920 vastgesteld op f350. Voorts wordt besloten aangaande het 1 pet, oorlogsrisico 1917, zoodra de N. U. M. ontbonden wordt, terugbetaling te doen. Bij een gratis verloting worden een 14tal prachtige prijzen onder de aanwezigen verloot. Daarna sluiting door den voorzitter. Genderen. Ds, Rappard te Lage Vuurse, beroepen predikant naar de Herv. Kerk alhier, is voornemens, a.s. Donderdag 12 Febr. bij een bezoek aan deze ge meente, 's avonds 6 uur voor de gemeente op te treden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2