UITSCHOT sigaren osch srsr# C U A Bij i nr: Magazijn St. Jozef. L. DfcRKS, Und van ALTENA Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusdeu. No. 3956. Zaterdag 14 Februari. 1920. 5 cent prima. RillLMAYVs Heeren- en wA Oud-Hollnndsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. as®: □■i Knokt onze Bij 3oo stuks franco. f MAGAZIJN /tj Y rfc J Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. leen x=. BUITENLANDSCB OVERZICHT 1 Millerand, de voorzitter van de vredes conferentie, heeft er een middeltje op be dacht om de linker Rijnoever bezet te houden. Hij kon het eerst niet doen omdat Lloyd George de reden die Millerand opgaf, ondeugdelijk achtte. We herinneren het onsde Engelsche premier noemde de uitleveringslijst belachelijk en veel te groot. Als Duitschland weigerde de op- geëischte personen uit te leveren was dit zeer begrijpelijk. Maar wat doet Millerand nu Hij zegtDuitschland is in gebreke gebleven om de gevorderde steenkolen te verschaffen, derhalve het is onwillig geble ken de vredesvoorwaarden te vervullen gevolgwij Franschen houden den linker Rijnoever bezet. M. a. w. wij krijgen toch wel wat wij hebben willen. Wat Lloyd George ons ook tegenwerkt, wij laten ons niet van het eens gestelde doel afbrengen. In dezen geest schrijven dan ook de bladen die de annexistenpolitiek van Cle- menceau en Pichon door dik en dun ver dedigd hebben, b.v. Hervé in de »Victoire« en Hanotaux m de «Figarocr, welke laatste schrijft «Niemand kan denken aan een annexatie van den linker Rijnoever door Frankrijk. Maar dit gebied zal zich los maken of zal losgemaakt worden van de Pruisische militaire overheersc^ig. Nooit zal Duitschland meer dit bruggehoofd tegen Frankrijk en tegen Europa hebben. De vrede zal den diepen zin hebben van een vernietiging van het werk van Bismarck of anders zal bij geen vrede zijn.« Het is duidelijk Frankrijk wil den Rijnoever niet loslaten en zal al zijn best doen van zijn bondgenooten daartoe de toestemming te verkrijgen. Als we dan ook lezen, dat Millerand heden naar Londen vertrokken is, om over economische kwes ties te spreken, denken wij daar het onze van, vooral als wij tegelijk er bij vernemen, dat Foch den heer Millerand vergezelt. Foch zal toch wel niet over valuta- of andere kwesties advies hebben te geven, en het vermoeden iigt dan ook voor de hand, dat hij meereist om nog eens weer te probeeren zijn lievelings denkbeeld vervuld te zien de Rijn de militaire grens van Frankrijk. Is dit hebzucht, landhonger van Frank rijk Het k&n dat zijn, maar het is zeer wel mogelijk, dat men zich inderdaad slechts militair tegen de Duitsche herleving verzekeren wil. Het is duidelijk, dat lie den, die dit wenschen, van den volkenbond niet veel, of weilicht niets verwachten en in dit verband is het zoo te bejammeren, dat Amerika reden gegeven heeft om het geringe vertrouwen in den Volkenbond nagenoeg geheel te loor te doen gaan. «De Volkenhond is zoo dood als een pier«. zegt de Parijsche correspondent van de New-York World, daarmede natuurlijk weergevende de opvatting van de leidende kringen in Frankrijk. En hij voegt er aan toe: «Daarom gaan wij terug naar de oude practiscbe methode van allianties®. Zoo denkt men thans in Frankrijk, en in dat licht is het inderdaad geen wonder, dat men het Duitsche volk er door aanwending der oude machtsmiddelen onder houden wil. Al blijft het dan afkeurenswaardig. Mochten de Fransche heeren te Londen nul op het request krijgen, dari zal dit de verhouding tusschen Engeland en Frank rijk er niet inniger op doen worden. Wat de uitleveringslijst betreft, de ge wezen kroonprins heeft uit Wieringen zes telegrammen gezonden, onderscheidenlijk aan den koning van Engeland, den koning van België, den koning van Italië, Deschanel en Wilson. Alle telegrammen hebban d/en volgenden tekst «De eisch tot uitlevering van Duitsche mannen uit alle beroepen heeft mijn vader land, door vier jaren van oorlog en een van zeer zwaren binnenlandschen strijd diep ter neer gebogen, opnieuw voor een crisis geplaatst, zooals in de wereldgeschie denis nog nooit in het leven van een volk is aanschouwd. Het is onmogelijk, dat er in Duitschland een regeering wordt gevonden, die de uit levering ten uitvoer zal brengen. Onafzienbaar zijn voor Europa de gevol gen van een gewelddadig doorzetten van dezen eisch. Haat en wrok zouden dan worden vereeuwigd. Als gewezen troonopvolger van mijn Duitsch vaderland wil ik in deze beslissende stonde voor mijn landgenooten op de bres komen. Als geallieerden en geassocieerde regee ringen een offer behoeven, laten z ij dan m ij nemen in plaats van de 900 Duitschers, die geen ander fout hebben begaan, dan dat zij hun vaderland in den oorlog hebben gediend. Eiland Wieringen, 9 Februari 1920. Dit schrijven is nu wel heel mooi be doeld misschien, maar het zal niet veel uithalen. Immers de kroonprins staat toch al op de lijstbovenaan nog wel hy is dus een van de 900, Er kan dus geen sprake van zijn hem te nemen in plaats van de 900 waartoe hij ook behoort. Bovendien zit hij in Nederland dat hem niet zal uitleveren. De Deutsche Offiziersbund en het Na tional Verburid deutscher Offiziere hebben eene gemeenschappelijke verklaring van den volgenden inhoud gepubliceerd Wij, Duitsche officieren, dekken met onze levens de verlangde wraakoffers onzer vijan den en zijn besloten, iedere consequentie van dit, ons heilig besluit, op ons te ne men. Wij verlangen hetzelfde vaste be sluit van het geheele Duitsche volk. Man nen, vrouwen en kinderen moeten thans begrijpen, dat het hier gaat om meer dan om het leven van enkele personen. Het gaat om het bestaan van de Duitsche natie en dan mag er geen verrader onder ons zijn. In dat geval zullen wij de beuls knechten van den vijand wel de baas worden. De bond van nationaal-gezinde soldaten verklaart, op den ontzettelijken, smadelij- ken uitleveringseisch slechts één antwoord te hebben Geen lid van den bond zal ook maar een vinger uitsteken, om de vervul ling van den schandelijken eisch te bevor deren. Neen allen zijn wij bereid, ook den laatsten druppel bloed voor onze oude leiders- voor de eer van ons vaderland op te offeren. Deze week heeft de koning van Enge land de troonrede uitgesproken. In het debat over het adres op de troonrede heeft Lloyd George gehandeld over de Russische politiek. Hij zeide daarbij Het is van belang dat u de feiten begrijpt, onverschillig of zij al of niet tastbaar zijn. Het eerste is, dat gij Europa niet kunt herstellen zonder de hulpbronnen, kracht en rijkdom van Rusland daarbij te gebruiken. Iedereen zou er de voorkeur aan geven, indien dat onder een ander regime dan het bolsje wistische te bereiken zou zijn. De gruwe len van het bolsjewisme hebben het ge weten van de menschheid in opstand ge bracht. Het is nu voor elk onbevooroor deeld mensch duidelijk, dat gij het bolsje wisme met wapengeweld niet kunt ver pletteren, Ik was een jaar geleden die meening al openhartig toegedaan en heb nooit geaarzeld haar uit te spieken. Daar na hebben wij raad gegeven, maar helaas heeft men dien van de hand gewezen, en waren verplicht den anti-bolsjewislischen stiyjdkrachten een kans te geven, om zich tc herstellen. Wij zijn er niet in geslaagd Rusland met geweld gezond te maken. Ik geloof dat wij het kunnen redden door den handel. Rusland heeft gebrek aan loco motieven, waggons en vrachtauto's voor zijn zakenleven en heel Europa heeft ge brek aan hetgeen het in ruil daarvoor kan geven. Men zal mogelijk zeggen, dat, tenzij gij het bolsjewisme verplettert, het in Polen en Midden-Europa zal binnenvallen en het met voeten vertreden. Laten wij nu de feiten beschouwen. Rusland heeft vij^en- een-half jaar nu een vreeselijken oorlog achter den rug. Het heeft millioenen ver loren. Kan Rusland een oorlog buiten zijn eigen gebied voeren Het heeft geen transportmiddelen, geen behoorlijke uitrus ting. Aan het eind van de lange verbin dingslijnen is heel weinig munitie, heel weinig zware artillerie. Er is niets van de geweldige uitrusting, die noodig is om zelfs een kilometer vooruit te komen, zoo als in vroegere gevechten in Frankrijk. Ik ben niet bang voor een militairen inval van de bolsjewiki. De handel zou naar mijn meening een einde maken aan de wreedheden en ruwheden van het bolsje wisme, zekerder dan eenige andere methode. Het is geen kwestie van erkenning, het is een kwestie om handel te drijven met een volk, dat artikelen te koop en als ruilmid del beeft voor wat wij het kunnen geven. Gij kunt niet, als een volk gebrek lijdt, weigeren om koren in Europa te kooperi, omdat daar een Pharao op den troon zit. De toestand in Europa is ernstig. De leden van het huis kunnen zien, welk gebruik er is gemaakt van de hooge prijzen, om strijd, achterdocht en naijver te wekken. Het GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. lil gevaar schuilt niet in Rusland, het schuilt hier, in ons eigen land. Ik spreek met kennis van feiten, ik spreek met vrees, ik spreek met verantwoordelijkheid. Wij moeten elk rechtmatig wapen gebruiken, om ons tegen deze dingen te weer te stel len en ik zeg dat er maar één middel is Wij moeten tegen de anarchie door mid del van overvloed vechten. Een draadloos telegram uit Odessa meldt dat de bolsjewisten Odessa zijn bin nengerukt. De stad en- de roode troepen worden thans door vijaudehjke schepen beschoten. Op de reede lagen een Britsche en een Russische kruiser. De Sinn Feiners gaan nog immer ge welddadig te werk. Automobielen, ont plofbare stoffen, en al wat van hun gading is om het verzet tegen de Engelsche re geering voort te zetten, wordt door ge maskerde lieden geroofd. Wie pro-Engelsch isj is zijn leven niet zeker. Clemenceau zet zijn wereldreis voort. Hij is nu op weg naar Kairo. BUITENLAND. De Duitsche tegeiiheschuldigingen. Naar het Berliner Tageblatt van offïci- eele zyde verneemt, is de lijst van de onder danen der Entente-staten, die door de Duit sche regeering beschuldigd worden van han delingen in strijd met recht en mensche- lijkheid, reeds gereed en gedrukt. Zij zal waarschijnlijk binnen enkele dagen open baar gemaakt wosden. De Bolsjewiki in Zuid-Rusland. Londen, 12 Febr. Het Roode leger, dat de Krim binnenrukte, werd naar zijn uit gangspunt teruggedreven. Een nieuwe po ging der bolsjewiki om de Mapiesz en de Don over te trekken werd afgeslagen en kwam hun op zware verliezen te staan. Vervolgens echter staken zij de Zee van Azof over en landden op de Zuidkust. Dc uitslag van de volksstemming iu Slecswyk. Berlijn, 11 Febr. Het resultaat der gisteren gehouden volksstemming in de eer ste Zone van Noord-Sleeswijk is dat 29223 stemmen voor Duitschland en 71486 vooe Denemarken werden uitgebracht, terwijl 313 stemmen ongeldig waren. Het offi- cieele eindresultaat is nog niet bekend. Dc dikste jongen ter wereld overleden. In Londen is verleden week de dikste jongen ter wereld gestorven, Lenn Mason bij name, die jarenlang op verschillende tentoonstellingen te zien is geweest. Hij is niet ouder geworden dan 16 jaar en het eigenaardige is, dat dit knaapje, dat bijna 420 pond woog en nooit ziek is ge weest, kou vatte en in twee dagen weg kwijnde. Hij was de zoon van een manufacturen- handelaar, had twee broers en twee zusters, die, evenals hun ouders, menschen van normale grootte zijn. Als baby was Lenny een normaal kind, maar na zijn eerste jaar begon hij geweldig te groeien. o Engeland. 2000 ton oorlogsgeschiedenis. Naar de «Weekly Dispatcha mededeelt, is door de regeering een groot gebouw in Soleburouge gehuurd, om aldaar de offi- cieele berichten onder te brengen, die ge durende den oorlog uit de verschillende gebieden, waar de Engelsche troepen ope reerden, zijn ontvangen. De gezamenlijke massa papier heeft een gewicht van 2000 ton, en men kan zich dus voorstellen, welke de taak zal zijn van de toekomstige oorlogsgeschiedschrijvers, die al deze be richten en dagboeken moeten doorwerken. President Wilson tegen de uitlevering. «Exchange® verneemt uit Washington, dat men daar in officieele kringen in de mogelijkheid gelooft, dat Wilson op het liiiiderkleeding Gorinchem. telegram van den kroonprins zal antwoorden en van die gelegenheid zal gebruik maken om zijn tegenstand tegen de geallieerde eischen bekend te maken. Van gezagheb bende zijde wordt verklaard, dat Wilson tegen elke uitlevering gekant is. BINNENLAND. De actie in het Havenbcdryf. De staking begint 16 Februari. Amsterdam, 10 Febr. Naar wij ver nemen, is in de gisterenavond gehouden gecombineerde bestuursvergadering van den Centralen bond van transportarbeiders en van de Ned. Federatie van Transportar beiders besloten, de staking te prcclamee- ren tegen 16 dezer. o Het Haagsche Correspondentiebureau deelt mee Uit de beste bron vernemen wij, dat het telegram van den voormaligen Duit- schen kroonprins aan de staatshoofden der geallieerde en geassocieerde mogendheden gericht, waarbij hij zich ter hunner be schikking stelt tegenover den eisch tot uit levering van vele Duitschers, geheel buiten voorkennis van zijn vader, den ex-keizer, is gezonden. Lnthersche gemeente. De Wachter deelt mede, dat de Luther- sche gemeenten te Breda en 's-Hertogen- bosch, annex Heusden, voornemens zijn een persoonlijke unie tot stand te brengen d.w.z. te zamen één predikant te beroepen, die, te Breda woonachtig, beide gemeenten be dienen zal. «Een uitnemend denkbeeld zegt het blad waarvoor wij al meermalen een lans hebben gebroken. Beter met vereende kracht één voorganger aangesteld op een draaglijk salaris en hem een werkkring aangeboden, die bevrediging schenken kan, dan bestendigd de oude lijdensgeschiedenis dat iemand van goeden wille noch behoor lijk levensonderhoud noch voldoenden arbeid kan vinden. o Belgische goederen. Men schrijft uit Baarle-Nassau Tengevolge van de lage waarde van den Belgischen frank worden hier den iaaisten tijd veel goederen uit België betrokken. Nergens gaat dit ook zoo gemakkelijk als hier. Immers de Belgische enclave ge meente Baarle-Hertog ligt midden in de Nederlandsche gemeente Baarle-Nassau en heeft natuurlijk vrijen invoer uit België. De goederen blijven echter niet in Baarle- Hertog, maar gaan over aan de Holland- sche buren. Willeen Hollander iets in België koopen, dan vindt bij wel een Belg uit Baarle-Hertog, die het voor hem in voert. Steenen, stoffen, kleederen, ijzer en lederwaren, kruidenierswaren en allerlei artikelen komen ep die wijze in handen van Nederlanders. In Baarle-Hertog zijn dan ook den laarsten tijd tal van winkels verrezen, zeer ten nadeele der neringdoen den in Baarle-Nassau. De vrij ingevoerde waren zijn Belgische, doch de clientèle zijn grootendeels Nederlanders. NIEUWS» vaar lit Laüi m Hnslti ti Alteia, It Laspiraat en do Bomiaigrwaari!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1