J lm 1 land van altena BANGE TIJDEN. feuilleton, /I IA 1 1 IM T Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3957. Woensdag 18 Februari1920. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. m m i W ijÉÉi J - T - V.öf v«?.. V iï—- 1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Niet lang geleden hoorde ik een klacht, die mij volkomen natuurlijk toescheen. Het was een vrouw die ze uitte, en ze gaf zoo juist weer klank aan wat er in mijzelf omging, dat het mij was als had ikzelf die klacht geuit. „In één opdicht," zei ze, „is mij de tegenwoordige tijd een kwellingik voel mij gedrukt onder de overstelpende veelheid der din gen, die dagelijks mijn aandacht komen vragen. Het is mij niet mo gelijk er zóó veel van in mij op te nemen dat mijn eigenlijk weten er op vooruit gaat. Dat begint reeds des morgens aan het ontbijt. Terwijl ik dan verreweg het meest geneigd ben mij rustig in den nieuwen dag in te leven en bezigheden en plannen met de huisgenooten te bespreken, komt daar bet ochtendblad aller aandacht vragen voor Noord en Zuid, voor Oost en West. En het zijn niet alleen de geweldige gebeurtenissen, die elk oogenblik het gelaat der aarde doen veranderenhet zijn beschou wingen, kritieken, verslagen, ten toonstellingen, demonstraties, geeste lijke stroomingen, nieuwe zielkundige vraagstukken Waar men tegenwoordig menschen ontmoet in trein, tram, in gezel schappen, overal bespreekt men de gewichtige vragen van den dag. Waar men vroeger zich druk maakte over gemengde berichten en huis-, tuin- of keukenpraatjes, daar komen nu terstond gewichtige vraagstukken aan de ordesocialisme, communis me, bolsjewisme, duurte der levens middelen en haar oorzaken, werk stakingen, over de lage valuta enz. En achter dat alles nog steeds het nagerommel van het vreeselijke on weer, de voorspelling van nog groo- ter, nog naamloozer ellende. Ik be ken het ronduithet is mij te veel. In plaats van dat het mijn kennis opbouwt, mijn hart warmer doet kloppen, mijn belangstelling ver meerdert, schijnt het alsof mijn we ten oppervlakkig wordt, mijn liefde verkoelt, mijn belangstelling gaat tanen. Wordt er over het een of ander, dat ik heet gelezen te hebben, 10. In ieder geval meen ik duidelijk bewezen te hebben, dat de heer Herbert Muurse niets met den moord kan uit testaanheb ben gehad en verzoek ik u dus, hem on middellijk in vrijheid te stellen®. De voorzitter dacht eenige oogenblikken na, vroeg toen de meening der andere leden van de rechtbank en daar niemand iets tegen de bewijzen van den heer Spence wist in te brengen, werd de gevangene in vrijheid gesteld. Zoodra Her bert Muurse vernam, dat hij weder een vrij man was, haastte hij zich naar Ravenwoud. Hij had gedurende zijn gevangenschap niemand ge sproken, dan zijn advocaat en hij was nu natuurlijk zeer benieuwd, hoe de zaken op Ravenwoud stonden na den plotselingen dood van zijn oom. IV. FRANK MUURSE. Frank Muurse was zoo ontdaan door den schok, dien hij had doorstaan, ten ge volge van den dood van zijn oom en zijn gevangenneming, dat, toen Herbert aanbood, gesproken, dan is het mij niet mo gelijk er een meening over voor den dag te brengen, omdat mij het be langrijkste is ontschoten. Misschien ligt het aan de beperktheid van mijn vermogens, maar ik ben nu eenmaal iemand, die behoefte heeft de dingen grondig te verwerken, ze mee te nemen naar de eenzaamheid Waag ik het dit te doen, dan bruist mij de stroom des levens voorbij, en ik voel mij eenzaam achtergelaten aan den oever, waarlangs hij nimmer zal wederkeeren. En het is niet dat ik mij in gezel schap de eenige voel die geen beslist oordeel heb over de hedendaagsche vraagstukken, maar hoe is de stemming van de menschen over 't algemeen. Is ze niet die van onze kerheid van „we weten niet wat de naaste toekomst brengen zal." Gebeurt het niet haast altijd dat een gesprek met andere menschen u even wijs laat als ge zijt. Het groeit den meesten menschen boven het hoofd, alles heeft zijn vraagstuk en ieder vraagstuk hangt weer ten nauwste met andere vraagstukken samen, de maatschappij is zoo ontzaglijk inge wikkeld." Tot zoover de klacht. Ik zeide reeds, dat zij mij zeer natuurlijk voorkwam, maar juist omdat ik haar zoo goed meen te begrijpen, zou ik gaarne iets willen zeggen om aan haar tegemoet te komen. Gemakke lijk is dit niet. Het vraagstuk schijnt slechts oplosbaar te zijn voor diege nen, die met een ijzersterk hoofd zijn bedeeld en die zich van jongs af hebben aangewend te kiezen en te schiften die van een staatsman als Thorbecke hebben geleerd dat de kunst van laten liggen grooterisdan de kunst van opnemen. Maar wij alledaagsche menschen leeren die kunst zoo gemakkelijk niet. En hoe grondiger wij zijn aangelegd des te meer loopen wij kans verward te raken door de onmogelijkheid om die eigenschap heden ten dage in praktijk te brengen. Eén ding kunnen we echter gerust tot ons zeiven zeg gen het is niet noodig dat we over alles weten mee te praten. We kun nen immers luisterenen menigeen, die zichzelf gaarne hoort spreken, zijn militaire jas om zijn schouders te han gen als een vermomming en naar de deur van een zijvertrek wees, als tijdelijke schuil plaats en hem haastig eenige inlichtingen toefluisterde aangaande een veilig toevluchts oord, hij niets beter te doen wist, dan Her bert's raad blindelings op te volgen. En toen zijn broeder verder aanbood, zijn plaats als gevangene in te nemen, ten einde hem tijd te geven om te ontkomen, totdat hij (Herbert) de bewijzen van zijn onschuld bijeengebracht zou hebben, kende zijn dank baarheid voor zooveel onbaatzuchtigheid ei. broederlijke liefde geen grenzen. Hij fluis terde dus haastig eenige woorden van wel- gemeenden dank en gaf zich toen geheel aan Herbert s leiding over, wiens plannen hij letterlijk opvolgde. Van uit zijn schuilhoek hoorde, hij het geen bij Herbert's gevangenneming plaats had en later toen de weg vrij was, trad hij ongehinderd naar buiten en begaf hij zich naar Job Sudderland, die niet vermoedde, welk een ernstige verdenking op zijn gast rustte. Dat hij zich voor de politie schuil hield was genoeg, om bij de Zigeuners welkom te doen zijn, ook droegen de munt stukken, die hij reeds rond had gedeeld er niet weinig toe bij, dat zij het hem zoo goed mogelijk naar den zin zochten te maken. Frank kon zich verzekerd houden, dat de Zigeuners alles zouden doen wat in hun vermogen was, om zijn schuilplaaats geheim te houden. Den dag na zijn aan komst kwam Job 's morgens vroeg by hem zal ons daarvoor dankbaar zijn. On der de vele zal er allicht een enkele zaak zijn, waarvan wij werkelijk verstand hebben, hetzij uit onder vinding of omdat we er veel over hebben nagedacht. Komt zulk een zaak aan de orde, dan is het ons oogenblik van sprekenen we kunnen door een grondige meening die we eenmaal te goeder uur plaatsen, een beteren dunk van onszelven vestigen dan door veel ijdel gepraat. Het is door alles heen van het hoogste be lang dat we ons niet uit ons even wicht laten slingeren, maar zooveel mogelijk trachten ons zelf te blijven Hoe meer we een persoonlijkheid worden, hoe meer we met eigen aanleg en eigen levensomstandighe den rekening houden, des te meer zal datgene, wat voor ons waardeloos is, als zoodanig door ons worden er kend en we zullen er vrede mee hebben als het ons zonder spoor na te laten voorbij glijdt. Daarentegen zullen we, bewust en onbewust, meer en meer datgene tot ons nemen, wat in ons kader past, wat den groei onzer persoonlijkheid bevorderen kan en ons bij de levensbesteding, die de onze is, van dienst kan zijn. Wan neer we ons voelen groeien van binnen naar buiten, dan komt ook van binnen de tegenwerkende kracht, die den stroom van buiten beheerscht en regelt. BÜITBNLANDSCH OVERZICHT De sints lang dreigende staking onder de transportarbeiders is Zaterdagmiddag uit gebroken. De arbeid in de groote havens ligt schier geheel stil. Wat het gevolg van deze staking zal zijn, als ze lang aan houdt is niet te zeggen. Geen toevoer van overzee beteekent voor Nederland gebrek aan het hoognoodige voor gebruik en industrie. Onder de stakers zelf is gelukkig niet de rechte animo voor deze actie te vinden. Onder de meest linksche elementen in het havenbedrijf, die vereenigd zijn in de Federatie van Transportarbeiders, bleek eene niet volstrekt onbeteekenende min derheid tegen de staking te zijn bij den Centralen Bond van transportarbeiders, de groep die met de sociaal-democratische arbeiderspartij voeling onderhoudt, was de met een volledig stel kleeren, zooals hij zelf droeg, waarbij een bonten muts, met oor- en voorhoofdkleppen niet vergeten was, die de gelaatstrekken zoodanig bedekte, dat het bijna overbodig was, deze nog met notensap in te wrijven. Toen Frank geheel gereed was, zou zelfs de meest scherpziende politie-agent, of de nijdigste schuldeischer hem niet herkend hebben. De voorzorgs maatregelen waren echter, zooals wij weten, eenigszins overbodig, daar de politie, in de meening verkeerende dat zij den ware schuldige achter slot en grendel had, niet naar iemand anders omkeek. De Zigeuners, bemerkende in welke gedrukte stemming hun gast verkeerde, lieten hem maar veel aan zichzelf over, hij bracht dus het grootste gedeelte van dien dag in eenzaamheid door in een armoedige achterkamer. Hij liet de ochtend- en avondbladen halen en las met veel belangstelling in de eerste een korte vermelding van zijn vei meende ge vangeneming en in de laatsten een kort verslag van zijn verschijning voor den rechter en zijn overbrenging naar de gevangenis. Hierover was hij zeer verbaasd. Waarom heeft Herbert niet dadelijk zijn waren naam genoemd en waarom is hij naar de gevangenis overgebracht Wat beteekent dit Het was edel van hem waarlijk edel om mijn plaats in te nemen tot ik tyd gehad zou hebben, mij uit de voeten te maken. Maar waarom drijft hij de zaak nog verder door In de eenzaamheid van den nacht peinsde meerderheid vóór de staking niet heel groot, en er schijnt zelfs eene eenigszins gewrongen uitlegging var. de statuten van dezen bond noodig te zijn geweest, om de staking te kunnen proclameeren. De Roomsch Katholieke bond van transport arbeiders bleek tegen de staking, en kwam niet verder dan tot een de geit en de kool sparend besluitde arbeiders zouden niet staken, doch zoolang er gestaakt werd niet werken De christelijke bond van haven arbeiders, ten slotte, was tegen de staking, en aanvaardde de consequentie van de ge houden stemming door een besluit, den arbeid dus ook niet neder te leggen. De arbeidsleiders hebben toch gemeend ons land deze zware beproeving te moeten opleggen. Met welk doel Om zich de macht te veroveren Natuurlijk gaat het bij elke staking om de vraag wie de baas zal wezen. De werkgever of de werkne mer. En zoo is het ook wel in den huldigen strijd. Dan zoo zegt de bond van transportarbeiders gaat het om het loon. Doch naast dezen bond is er nog gelijk wij zagen de Federatie. Die Federatie voert de stakingsbeweging, ja tot op zekere hoogte ook wel om het hoogere loon, dat aan de volgelingen in uitzicht gesteld wordt, doch dit is meer de trekpleister, dan het doel op zichzelf. Voor de Federatie en de communisten, anarchisten en andere revolutionaire ele menten, die zich achter haar scharen, zijn het bovenal de wanorde, de ontreddering en de ellende, die de staking teweeg brengt welke hun toelachen, omdat zij deze de beste voorbereiding achten tot de revolutie en den val van het kapitalisme, dien zij daarbij tegemoet zien. En nu is in verband hiermee van zeer groot belang wat Zaterdag 1.1. aan het licht is gekomen omtrent de geheime commu nistische internationale conferentie, gehouden te Amsterdam. Deze toch stelt zich ten doel het bolsjewisme ook in Nederland te verbreiden. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat het de taak van dezen communistischen bond is deze staking en beweging, die een revolutionair karakter draagt, te steunen. Een uit Rusland weergekeerd Hollandsch ingenieur had voor dat doel twintig millioen roebel uit Rusland meegekregen, bovendien diamanten en parelen. Wijders is ook nog het volgende besloten Wanneer in Duitschland of elders weder een revolutie uitbreekt, moeten de krachten van het internationale proletariaat voorbe- Frank over deze raadselachtige vraag. In zijn verbeelding zag hij zijn broeder zwaar geboeid in een donker vertrek, te midden van dieven en moordenaars, overgeleverd aan de genade van wreede bewakers want de menschen weten niet, hoe een tegenwoordige gevangenis is ingericht en maken er zich een geheel verkeerde voor stelling van. »En dat alles staat Herbert nu voor mij uit I Hoe goed, hoe edel van hem, maar ik mag niet toestaan, dat hij het tot het uiterste doordrijft. Ik ben hier voorloopig veilig genoeg, maar wat mij thans te doen staat, is nog duister. Ik verlang zeer naar Herbert's raad en hulp. Ik kan hier niet altyd blijven en hij zit gevangen, wij kun nen dus niet bij elkander komen Zoo lag hij den ganschen nacht en dacht en peinsde, terwijl geen slaap zijn oogen look. Van zijn broeder dwaalden zijn ge dachten naar zijn arme vrouwtje Isabella. »Zij zal mijn briefje ontvangen hebben. Herbert zal niet vergeten hebben, het haar te zenden. Maar ik schreef haar, dat ik den volgenden dag thuis zou komen. Zij zal nu de tijding van oom'sdood vernomen hebben En dat ik nu morgen niet thuis kom 1 En dat ik het haar niet eens kan doen weten Het kan haar dood zijn Ik moet weten, hoe zij het maakt. Ik heb rust noch duur, zoolang ik het niet weet. Het moge gewaagd, het moge onvoorzichtig zijn, maar ik moet Isabella zien.® Nu hij dit besluit genomen had, werd reid zijn op een algemeene staking (vooral van de transportarbeiders in Engeland, Amerika, Frankrijk, Italië, Scandinavië, Holland, België en Zwitserland), onmiddel lijk wanneer de kapitalistische machten tot interventie overgaan. Het Bureau moet ten spoedigste stappen doen om deze actie tijdig te organiseeren, opdat de arbeiders niet wederom door de regeeringen worden verrast. Wanneer men nu bedenkt dat de hoofd mannen van de bovengenoemde Federatie aan die conferentie hebben deelgenomen, behoeft het ons niet te verwonderen dat algemeen in den lande vrees bestaat dat de staking in de havenbedrijven wel eens met bolsjewistische doeleinden kon samen hangen. Ook het Volk, het blad der Sociaal democraten is diep verontwaardigd over de handelwijze der Federatiemannen. »Tot heden zegt dit blad hebben wij uit volle overtuiging de moderne ar beidersbeweging aangespoord, met al haar energie en offervaardigheid zich te scharen naast de strijdende transport-arbeiders met hen één van geest en één van doel. Heden kunnen wij dit met dezelfde vrijmoedigheid niet doen.« Het blad betwijfelt n.l. of er onder de arbeiders nog wel eenheid van geest is, nu ir. geheim-comité Sneevliet en Bouwman (de leiders der Federatie) de staking der transportarbeiders hebben vast gekoppeld aan de politiek der bolsjewiki. Daarmede hebben zij (wij citeeren Het Volk), het hun toevertrouwde belang der arbeiders verkocht en verraden«, en »de leiders van den modernen bond bedrogen® en »een dubbel spel gespeeld®. Harde woorden, maar dubbel en dwars verdiend. Het bolsjewistisch gevaar blijft dreigend. Dat mogen de heeren van de Vredesconferentie ook wel blijven bedenken. Gelukkig beginnen zij Duitschland wat min der te treiteren, want wordt dit land ge heel ter aarde geworpen, dan heeft de Russische verdwazing kans ongehinderd zich over gansch Europa te verspreiden. Wanneer de geallieerden b. v. waren blijven eischen dat de zoogenaamde Duit- sche oorlogsmisdadigers zouden worden uit geleverd dan zou een binnenlandsche ooriog er het gevolg van geweest zijn en Rusland had de gelegenheid gehad zijn satanischen slag te slaan naar de andere volkeren. Reuter seint nu uit Parijs, dat de ge allieerden zijn overeengekomen dat de oor logsschuldigen zullen mogen gevonnisd wor den door Duitsche rechtbanken. Van de hij kalmer en was hij in staat een plan te maken, dat hij den volgenden morgen ten uitvoer bracht. Toen Job namelijk 's morgens vroeg met zijn wagen met koopwaren wilde uitgaan, verzocht Frank hem een briefje naar Ra venwoud te willen medenemen en een der dienstboden te verzoeken, dit aan Isa bella te overhandigen, wanneer zij alleen zou zijn, was echter niet zoo gemakkelijk daar deze voortdurend onder toezicht was der ervaren verpleegster, die dokter Mit chell had gevonden. Wanneer echter een vrouw vast besloten is, iets onbemerkt te doen, dan gelukt haar dit ook. De ver pleegster werd door een kleine list uit de kamer gelokt en Isabella ontving haar brief je, met de waarschuwing het gauw te lezen en een antwoord gereed te maken, alles in het diepst geheim. Toen Isabella het geliefde handschrift van haren echtgenoot zag, voelde zij zich reeds sterker worden. Dank zij haar jeugdig, sterk gestel, begon zij ook al eenig- zins den schok te boven te komen, dien zij had ontvangen zij was echter nog zeer' zwak en hulpbehoevend. De liefde werkt echter versterkend op de zenuwen en het is verbazingwekkend, wat een zwakke vrouw onder haar invloed vermag te doen. Dit was het geval met Isabella. Wordt vervolgd M N :v"- V'. -? - 4 **- - - voorhetLandvanHeusdeneiiAltenajeLanqstraatendeBoiiiiiielerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1